גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ח"כ עבאס: "אני האחרון שיקבל החלטה לפרק את המשותפת"

העימות בין עבאס יו"ר רע"מ לבין עמיתיו למשותפת ח"כ אמטנס שחאדה ואיימן עודה, מחריף מיום ליום ● הוא מציג קו כמעט ישיר בינו לבין נתניהו ("דרך אותנטית לשרת את ביבי"), יש לו דרישות הנוגעות להצבעות בעניינים שנויים במחלוקת (כמו חקיקה לטובת קהילת הלהט"ב) ומכחיש שהוא מושך להיפרדות

ח"כ מנסור עבאס / צילום: דוברות רע"מ
ח"כ מנסור עבאס / צילום: דוברות רע"מ

אם לתת הערכה מושכלת, הרשימה המשותפת לא תתפרק, ובוודאי לא אם ישראל תיקלע למערכת בחירות רביעית בחודשים הקרובים. העימות בין חבר הכנסת מנסור עבאס יו"ר רע"מ לבין עמיתיו למשותפת ח"כ אמטנס שחאדה, יו"ר בלד, ואיימן עודה, יו"ר חד"ש והמשותפת, מחריף מיום ליום, ועבאס נראה ונשמע כמי שדווקא נהנה מהמהומה שהוא מעורר. הוא נחוש לעשות שינוי של ממש בהתנהלות המשותפת, ולכן מציב תנאים ודרישות לשינוי בהתנהלותה.

ראשית, עבאס דורש לתת לו גיבוי בדרך שהוא הולך בה מול הממשלה, תוך שהוא מציג קבלות, לפחות על הנייר, של אוזן קשבת בלשכת ראש הממשלה לצרכי החברה הערבית וקו כמעט ישיר בינו לבין נתניהו. וזה בדיוק מה שמציק לחבריו.

ח"כ שחאדה למשל רואה במהלכי עבאס מתן לגיטימציה לנתניהו וזה "ביג דיל" כדבריו. בציוץ בטוויטר, בעקבות ראיון של עבאס בערוץ 20, כתב: "לא פלא שח"כ מנסור עבאס בוחר בשופר של נתניהו והימין הקיצוני (ערוץ 20) כדי להודיע על פרישתו מהרשימה המשותפת. דרך אותנטית לשרת את ביבי. ח"כ עבאס לא ראוי להנהגה. אנחנו נמשיך מכאן". 

 

גם שחאדה דוגל בהידברות עם משרדי הממשלה למען צרכי החברה הערבית, אבל מתנגד נחרצות לגישת עבאס, המוכנה לשקול תמיכה בחקיקה החשובה לליכוד או לנתניהו. הוא לא סומך עליו ואומר כי כי השיח בינו לנתניהו חשאי ולא ברור.

"אנחנו לא צריכים להיות בכיס של אף אחד"

דרישות אחרות של עבאס נוגעות להצבעות בעניינים שנויים במחלוקת, כמו חקיקה לטובת קהילת הלהט"ב. חברי הכנסת איימן עודה ועאידה תומא סלימאן הצביעו בעד הצעת חוק לאיסור על טיפולי ההמרה, בעוד חברי רע"מ התנגדו בתוקף ויתר חברי הכנסת של המשותפת נעדרו מההצבעה. ההצבעה הזו עוררה במלוא חריפותה את המחלוקת בציבור הערבי השמרן, ועבאס דורש כי יהיה איסור גורף להצביע בסוגיות האלה בניגוד להלכה האיסלאמית.

ל"גלובס" הוא אומר: "אני האחרון שיקבל החלטה לפרק את המשותפת, אבל גם בעבר של הפוליטיקה הישראלית ראינו שמפלגות שהתנתקו מהציבור שלהן נעלמו כמו קדימה והעבודה. אנחנו במשבר חמור עם החברה הערבית על רקע חלק מההצבעות של חברי המשותפת. כל טעות שעושה ח"כ אחד מהמשותפת - כל הרשימה משלמת את המחיר".

דרישה נוספת שהוא מעלה היא שינוי דרך קבלת ההחלטות, כדי להציג חזית אחידה ככל שניתן, בעיקר מול החברה הערבית פנימה.

הוא מכחיש שהוא מושך להיפרדות: "אני רוצה שהמשותפת תישאר כפי שהיא ומעוניין שהיא תמשיך ותייצג את החברה הערבית, אבל חייבים לחשב מסלול מחדש, לשנות את הדרך ואת סדר העדיפויות ולהעמיד בראש את הצרכים של החברה הערבית, לרבות בעיית האלימות והפשע ולא רק. צריך לצאת מהבונקר שאנחנו בכיס של מישהו בשמאל או במרכז. אנחנו לא צריכים להיות בכיס של אף אחד. גם לא הימין. אני לא חלק מהמשחק של ימין ושמאל בישראל - מול כל ממשלה אנחנו צריכים להשפיע על מקבלי ההחלטות לטובת החברה שלנו".

הוא לא חושש לדבריו מאחוז החסימה, מוכן להתמודד עימו ומתהדר בנתוני סקרים שלפיו מראים כי רוב הציבור הערבי מסכים לגישתו. "אין היתכנות להורדת אחוז החסימה. אני לא תומך בכך אבל אם נרוץ לבד אני לא מודאג".

הוא מאשים את חד"ש ובל"ד שניהלו קמפיין קשה נגדו שכלל מילים קשות כמו בוגד, וקריקטורות פוגעניות ומבזות, אפילו עם סממנים מיניים, אולם אומר כי "למרות זאת אני רוצה שנישאר יחד אבל בדרך חדשה וגישה חדשה של ניהול השיח בתוכנו מול החברה הערבית ומול החברה הכללית".

ולאן אתה מוליך? להשתתפות בממשלה?

"אני לא מתכוון להשתתף בממשלה ובכל מקרה אף אחד לא הציע - שקודם יציעו. מה שמעניין אותי יותר זה החדרה של הרבה יותר ערבים לתפקידים בכירים בשירות הציבורי, מנכ"לים, ראשי אגפים ומחלקות ועוד. בוועדת המנכ"לים שהכינה את התוכנית למיגור הפשע בחברה הערבית אין אפילו ערבי אחד. נושא שעוסק בנו ישירות - לא יתכן שאף ערבי לא יהיה שם".

הרוחות לוהטות

עבאס, חובה לומר, מיישם את שהצהיר עליו לראשונה בראיון בגלובס מספטמבר 2019 בטרם הסיבוב השני של הבחירות, אז אמר מפורשות שיהיה מוכן לדון ולשתף פעולה עם כל חבר כנסת או שר - לרבות סמוטריץ' - כדי לקדם את ענייני החברה הערבית. 

הוא הזכיר אז כי השמאל הוא זה שהפנה עורף כל השנים לערבים, גם כשאלה תמכו בו, והביא כדוגמה את אהוד ברק ב-1999. "לעומת ברק, שרון מילא את הבטחותיו לנו ב-2005 כשנזקק להעביר חקיקה על פיצויים למפוני ההתנתקות". וגם על נתניהו הוא סומך שיעמוד בהבטחות - ולא, הוא לא תמים ולכן יעמוד על המשמר.

מי שמנסה לתווך במשבר הזה הוא ח"כ אחמד טיבי, הצלע הרביעית במשותפת. ל"גלובס" הוא אומר: "זו משימה לא קלה בכלל לאחד מחדש את השורות, אבל לכל ברור שמי שיתפלג יתרסק ולא יעבור את אחוז החסימה. חייבים להבין שהאיחוד משמעו שיש אידאולוגיות שונות והדגשים שונים ואי אפשר לכפות אידאולוגיה של האחד על השני. זו משימה מאתגרת שיותר ויותר קשה מיום ליום להותיר את האחדות בין חלקי המשותפת, אבל אנחנו חייבים לאחות את הקרעים. ברור שצריך לעבוד מול הממשלה בנושאים החשובים לנו ועם זה צריך לזכור שנתניהו אחראי לדה לגיטימציה שלנו. למרות זאת הוא הכתובת אבל בוודאי שלא נציל אותו ממשפט או נסייע לו בדרכים אחרות", דברי טיבי.

במשותפת מעריכים כי המשבר לא ייפתר בימים הקרובים. הרוחות לוהטות מדי, ולא נקבעה פגישה של ארבעת מנהיגי המפלגות לדון בנושא.

עוד כתבות

ג'ו ביידן. שינויים מבניים / צילום: Associated Press, Matt Slocum

תוכנית הסיוע לקורונה של ביידן מכוונת למלחמה בעוני וקידום סדר-יום דמוקרטי

התוכנית בגובה 1.9 טריליון דולר, של הנשיא שיושבע ביום רביעי, תסייע למשפחות עם הכנסה נמוכה ובאותה עת מכוונת לשינויי מדיניות לשנים קדימה

מטוס אל על / צילום: יואב יערי

עצרה ב-2013 וחוזרת ב-2021: אל על תפעיל זמנית טיסות בקו נתב"ג-רמון

אל על אינה מפרטת את תדירות הטיסות, את מחירן ואת מועד התחלת הקו, למעט הצהרה כי "בתום הסגר הנוכחי ופתיחה מחודשת של האיים הירוקים, החברה תפעיל באופן זמני, בכפוף לקבלת האישורים הרלוונטיים, טיסות פנים-ארציות לאילת"

תלמידי ישיבה / צילום: איל יצהר

סגר? כמה ממוסדות הלימוד של החברה החרדית הליטאית נפתחו היום מחדש

לפי גורם חרדי בכיר, הנחיית הרב קנייבסקי מהשבוע שעבר הייתה כי על הלימודים להיפסק לשבוע, והיום, שבוע אחרי תחילת הסגר, רבים מהם שבו לפעול

מגדל הצעירים בתל אביב / צילום: גיא ליברמן

השר לשעבר, הדירה במגדל הצעירים והטבת המס

מנהל מיסוי מקרקעין קבע כי השר וח"כ לשעבר הרב מיכאל מלכיאור אינו זכאי ליהנות ממס רכישה מופחת בגין מכירת דירתו בפרויקט "מגדל הצעירים" בתל אביב, משום שהחזיק בדירה נוספת בירושלים ● מלכיאור ערער על הקביעה וזכה לתמיכה של ועדת הערר

דולר-שקל / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

"זו קטסטרופה ברמה הלאומית, שנרגיש רק בעוד כמה שנים"

אסון או מכה קלה בכנף? בכירי תעשייה ההייטק מדברים על משבר הדולר ● זהר זיסאפל: "חברות מצליחות וחברות בתחומים חמים לא ייפגעו. מי שיפגעו הן החברות הרווחיות" ● מנכ"ל OurCrowed ג'ון מדבד: "שאנשים באוצר יעבדו שעות נוספות בהדפסת כסף ובקנייה של מטבע חוץ"

חדר מסחר בבנק בסיאול, בירת קוריאה הדרומית / צילום: Reuters, Kim Hong־Ji

מגמה מעורבת באסיה; כלכלת סין צמחה ב-6.5% ברבעון הרביעי

בוול סטריט לא יתקיים היום מסחר לרגל חופשת יום מרטין לותר קינג ● הביטקוין נחלש ונסחר ברמה של 34,900 דולר

אינפלציה / צילום: שאטרסטוק

בניגוד לנתוני המדד, כלכלנים טוענים שהאינפלציה בישראל דווקא מרימה ראש

בשנת 2020 רשמה האינפלציה ירידה של 0.7%, עם זאת, בדיקה פשוטה שערך אלכס זבז'ינסקי הכלכלן הראשי של בית ההשקעות מיטב דש מראה כי 2020 הייתה מסתיימת אחרת לגמרי, אלמלא נתוני המדד בשני חודשי שיא המשבר: מאי ואפריל

באר שבע / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

למרות שפע ההיצע: 4 סיבות להסתערות על קרקעות בקריית ביאליק ובבאר שבע

כמה מכרזים לכ-2,000 דירות נסגרו באחרונה בשכונת אפק בקריית ביאליק ובשתי שכונות בבאר שבע, למרות שפע הדירות המוזלות שמוצעות בהן גם ללא הגרלה • מה מחפשים שם היזמים והאם הבחירה תוכיח את עצמה

המבנה בחשמונאים 98 בת"א. לא קם וכנראה גם לא יקום / צילום: איל יצהר

פרויקט TLV: היזמים השתהו, העירייה לא לחצה, ו-55 דירות בשכירות מוזלת לא נבנו

מאות דירות במתחם השוק הסיטונאי לשעבר מאוכלסות, וגם הקניון נפתח מזמן, ודווקא התוכנית לבניית דירות בשכירות מוזלת במתחם תקועה בשל מחלוקת בין היזמים ● עיריית תל אביב: "לא נקבעו לוחות זמנים לסיום הפרויקט"

אמיר ברמלי בבית המשפט / צילום: איל יצהר

הותר לפרסום: אמיר ברמלי חשוד בסחיטה באיומים של בנו של השופט כבוב

ברמלי, שהורשע בהונאת משקיעים מהגדולות שנראו בישראל, חשוד בניסיון לסחוט את בנו של השופט חאלד כבוב כדי להשפיע על משפטו ולהביא לפסילתו • על החקירה הוטל צו איסור פרסום גורף שהוסר היום ● באי-כוחו של ברמלי יבקשו לפסול את השופט כבוב וטוענים: "הוא מכחיש בתוקף שסחט"

בני גבאי, הפניקס / צילום: אלי יצהר, גלובס

עוף החול: הקרנות הזרות שרכשו שליטה בהפניקס מורווחות כ-600 מיליון שקל "על הנייר"

הפניקס הפכה לאחרונה לקבוצת הביטוח בעלת השווי הגבוה ביותר, בין היתר הודות למומנטום החיובי בשווקים, תוכנית אסטרטגית שאפתנית, מדיניות דיבידנד ורכישת בית ההשקעות הלמן אלדובי

מרכז IN-VENTech בחיפה / צילום: שרון בוכבינדר-מרום

הושק בחיפה מרכז היזמות "IN-VENTech" ב-25 מיליון שקל

במרכז תופעל תוכנית האצה וצמיחה למיזמים בתחומי ים וספנות, ערים חכמות ומדיקל ● המרכז הוקם ביוזמת עיריית חיפה, החברה הכלכלית לחיפה, ו"היי סנטר", במטרה לעודד חברות להתבסס בעיר חיפה ובמטרה לטפח את האקוסיסטם היזמי-טכנולוגי בעיר

אריה דרעי במפגש זום עם פעילי ש"ס / צילום: דוברות ש"ס

יו"ר ש"ס אריה דרעי מתחייב לתמוך בנתניהו: "ביבי חייב אריה חזק"

במפגש זום עם פעילי ש"ס אמר יו"ר התנועה אריה דרעי: "אנחנו נתמוך בביבי, הוא המועמד שלנו ושל מחנה הימין לראשות הממשלה, עליו נמליץ לנשיא. אנחנו שייכים למחנה הימין וש"ס לא תלך לשום ממשלה שלא של מחנה הימין"

ארנק ביטקוין / שאטרסטוק

מה לעשות כשמאבדים ארנק ביטקוין ששווה מאות מיליוני דולרים?

על פי חברת המחקר Chainalysis , מבין 18.6 מיליון מטבעות ביטקוין שנוצרו עד כה, בערך 20% נמצאים בארנקים דיגיטליים שנאבדו או שלא ניתן להשתמש בהם ● כשמחיר הביטקוין נע סביב 35 אלף דולר, שוויים המצטבר של הביטקוינים האבודים קרוב ל-130 מיליארד דולר

ג'ו ביידן / צילום: Rogelio V. Solis, AP

עד השבעת ביידן: פייסבוק אוסרת פרסום לרובים, אפודים וציוד מגן בארה"ב

זאת על רקע החשש של ה-FBI מפני מהומות או אפילו פעולות טרור-מבית לקראת השבעתו של ג'ו ביידן לנשיא

בני גנץ  / צילום: אלעד מלכה

בני גנץ מזהיר: "אם אין אכיפה שוויונית - אין טעם להמשיך בסגר"

שר הביטחון בני גנץ הזהיר כי לא יתמוך בהמשך הסגר על רקע אי האכיפה של הסגר ברחוב החרדי ● הממשלה צפויה להתכנס בעניין הקורונה ביום שלישי ואז יביא משרד הבריאות הצעה להמשיך את הסגר

מכוניות חדשות ממתינות בנמל אילת / צילום: איל יצהר

שיא ביבוא הרכבים בדצמבר: כל הסיבות והדגמים הבולטים

דצמבר שבר שיא ביבוא רכבים חדשים ותרם לקופת האוצר המתרוקנת 2.4 מיליארד שקל • טויוטה קורולה, יונדאי איוניק וקיה פיקנטו הם הדגמים שהובילו את 2020 במסירות • מה גרם ליבואנים להציף את השוק, והאם הסכום שנכנס יגיע על חשבון הרבעונים הראשונים של 2021

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מיכל רז-חיימוביץ, גלובס

מהלילה: השבים מאיחוד האמירויות יידרשו להיכנס לבידוד במלונית

מהשעה 01:00 כל נוסע שיחזור מאיחוד האמירויות יחויב להיכנס לבידוד במלוניות ● במקביל, הוחלט להאריך בשבועיים את חובת הבידוד לכל מי שחוזר מכל מדינה בעולם

חוות שרתים. "זה תחום שמצריך הרבה ניסיון" / צילום: Shutterstock

כך הפכו חוות השרתים לטרנד ההשקעה הלוהט של חברות הנדל"ן בתקופת הקורונה

לאחר שחטפו מכה במשרדים ובמסחר, חברות הנדל"ן המניב מגוונות את התיק בעזרת תחום שדווקא שגשג בקורונה: חוות השרתים

עמוס לוזון/ צילום: יוסי כהן

עמוס לוזון בהיי: מנפיק, ממזג, רוכש וכבר שווה יותר מ-300 מיליון שקל "על הנייר"

על רקע זינוק של 300% במניה בשנה האחרונה, השלימה קבוצת הבנייה והתשתיות של לוזון גיוס הון ממוסדיים, ושוקלת הצעת רכש למניות החברה הבת רונסון בפולין ● החברה שרכש לוזון מגזית גלוב בכ-10 מיליון שקל בלבד כבר שווה כמעט 400 מיליון שקל