גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בלאק פריידיי מגיע ואלו המניות שעשויות ליהנות בגדול מחגיגת הרכישות ברשת

חגי הקניות של נובמבר מגיעים לשיא בסופ"ש הקרוב ● איך הם צפויים להיראות בצל הקורונה ולאלו מניות כדאי לשים לב במיוחד?

מבצעי בלאק פריידי / צילום: Shannon Stapleton, רויטרס
מבצעי בלאק פריידי / צילום: Shannon Stapleton, רויטרס

חגיגת הרכישות של חודש נובמבר תגיע לשיאה מחר ב"בלאק פריידיי". חג הקניות הנערך השנה בצל הקורונה מעלה שורה של שאלות: האם חוסר הוודאות ישליך על היקפי הסחר? האם הצרכנים שכבר עברו בחודשים האחרונים לרכישות מרחוק יצמצמו את קניותיהם? איך ישפיעו נתוני המאקרו, שיעורי האבטלה מחד ומדיניות התמריצים מאידך והאם גם הפעם יישברו שיאי קניות?

באופנהיימר מעריכים כי המכירות המקוונות של יום שישי השחור וסייבר מאנדיי יגיעו יחד לכ-22.7 מיליארד דולר, עלייה של יותר מ-37% לעומת שנת 2019. בגוף המחקר אף מעלים אפשרות שהייפ הקניות יתפרס מעבר ליום אחד נוכח שינוי התנהגות הצרכנים לצד ירידה במלאים של החנויות.

"יכול להיות שהמכירות יגיעו לשיא חדש בבלאק פרידיי הנוכחי, אם כי צריך לזכור שהתחלנו את המבצעים מוקדם יותר", אומר סרגיי ויסצ'ונוק, אנליסט בכיר במחלקת המחקר של אופנהיימר ישראל, בשיחה עם גלובס. "הרכש מתפלח על פני תקופה ארוכה יותר בשל השהייה בבית שנכפתה על רקע התפשטות נגיף הקורונה. בניגוד לשנים עברו כיום יש פחות מלאי בחנויות בשל חוסר הוודאות, מה שגורר פחות מבצעים, ומה שמייתר את ההכרח לרכוש דווקא בבלאק פריידיי".

מהצד השני, לדברי ויסצ'ונוק "לאנשים יש כסף להוציא יותר על מוצרים מאשר על שירותים. ההכנסה הפנויה של הצרכנים גבוהה יותר לעומת העבר בגלל שהם לא הוציאו על כל מני דברים בשל הקורונה. מצד אחד הוקפאו תשלומי משכנתא ומצד שני אנשים קיבלו צ'קים מהממשלה, כך שיש יותר הכנסה פנויה להוציא, אם כי לאו דווקא נראה זאת ביום של הבלאק פריידיי. בגלל הקורונה המבצעים השנה החלו הרבה לפני הבלאק פריידיי, שמראש נולד בתור ניצול ההזדמנות לדחוף את המלאי של סוף השנה לצרכן.

"להרבה אנשים היה מספיק זמן פנוי כדי לגבש את סל המוצרים שהם רוצים לרכוש בגלל השהייה בבית, בניגוד להחלטה ספונטנית שאפיינה את המועד הזה בשנים קודמות", אמר ויסצ'ונוק. עם זאת, "הרבה רשתות לא הגדילו השנה את המלאים עקב חוסר הוודאות, וגם המכירות עברו קצת לאונליין מהריטייל. בגלל הקורונה נתח המכירות באונליין בארה"ב קפץ השנה מ-11% ל-16%". 

"בין המניות הבולטות שצפויות ליהנות מהמצב ניתן למצוא את אלו הקשורות לאפיקי הסחר המקוון, כמו אמזון, בראש ובראשונה. כל מניות החנויות של רכישות באונליין (איפה שאמזון לא שם עדיין), כמו מניית Wayfair (סימול: W), או למשל כמו פלוטון (סימול: PTON) עשויות ליהנות מהמצב. השנה נרשם ביקוש יתר לדברים הללו בגלל ישיבה בבית, כאשר יש לאנשים זמן לכוון את הסל לדברים ספציפיים, כמו רהיטים או דברים לבית.

"ניתן להצביע גם על מניותיהן של הרשתות הגדולות, כמו הום דיפו, שנהנו בצורה מירבית מהקורונה. באופן כללי היו השנה הרבה שיפוצים, אם כי הום דיפו נהנית מביקוש קשיח לרוב. השנה, ההכנסה הפנויה של האנשים הלכה לשיפוצים בבית ומכירותיה של הופ דיפו בחנוית זהות קפצו במעל 20% (שנה מול שנה). באופן כללי, הרבעון הכי חזק להכנסותיה של הופ דיפו זהו הרבעון השני ,בקיץ, שבו יש שיפוצים ומזג אוויר טוב. עם זאת, השנה, גם ברבעון הרביעי כנראה הצמיחה תהיה גבוהה מאד בניגוד לשנים קודמות. השאלה היא מה הלאה. אין ספק שזה שאנשים השקיעו בבית השנה - עשוי להצביע על ירידה בהשקעה בשנה הבאה", אמר ויסצ'ונוק.

"מבחינת סקטור האלקטרוניקה יש לנו את בסט ביי, שמתרכזת במוצרי אלקטרוניקה שזוכים לביקושי יתר. כמובן יש ביקוש למותגים כמו אפל, ויש לציין את הקפיצה בתחום הספורט על רקע הקורונה. מה שעוזר לנייקי, לולו למון (סימול: LULU)", הוסיף ויסצ'ונוק. 

מבצעי בלאק פריידיי בחנות במנהטן, ניו יורק / צילום: SHANNON STAPLETON, רויטרס

עם זאת, לדבריו "הביקושים הגבוהים בבלאק פרידיי לא בהכרח מתורגמים לשורת הרווח, שכן בחלק מהמקרים החברות המסורתיות צריכות להשקיע באינטרנט. מלבד אמזון, רוב הרשתות עוד לא עשו את המהלך הזה. ההשקעות הללו עשויות לפגוע בתזרים. זה לא בהכרח משתקף בקורלציה למכירות. יכול להיות שתמכור יותר אך תשקיע גם יותר. גאפ למשל פרסמה אתמול דוחות גרועים בין היתר בשל המעבר לאונליין, וההשקעה בתשתית זו. 

פדרו פלנדרני אנליסט מחקר בחברת ההשקעות האמריקאית Global X, אמר בשיחה עם גלובס כי "אם נראה מה קרה בחג המקביל בסין, כנראה שלא נתאכזב. עונת הקניות של יום שישי השחור וסייבר מאנדיי הגיעה רק כמה ימים לאחר סיום יום הרווקים של עליבאבא בסין. הצרכנים הסינים לא אכזבו, כאשר מכירות עליבאבא הגיעו ליותר מ -74 מיליארד דולר. כדי לסבר את האוזן, זה פי 7 מיום הפריים העולמי של אמזון. עכשיו הגיע תורם של עמיתיהם המערביים (אם כי יום שישי השחור הפך לגלובלי בשנים האחרונות)".

עם זאת, לדברי פלנדרני השנה יום שישי השחור שונה. "היום הזה הופך לאירוע מקוון די מאסיבי, עם שימוש בתכונות הטכנולוגיות המתקדמות של כל הזמנים של המסחר אלקטרוני. סחר אלקטרוני הפך לפתרון הקניות בפועל עבור צרכנים רבים על רקע הקורונה. המגיפה האיצה את המעבר למסחר אלקטרוני והרחיבה את בסיס המשתמשים שלה. והמסחר האלקטרוני משנה השנה את חווית הקניות של יום שישי השחור כפי שאנו מכירים אותה.

"יום שישי השחור הוא לא רק תופעה המונעת על ידי אמזון. כן, ענקית המסחר האלקטרוני נותרת שחקן מפתח, אך מסחר אלקטרוני מהווה בימינו פתרון זמין לכל החברות, אפילו לחנויות קמעונאיות קטנות ובינוניות. Shopify (סימול: SHOP) היא חברה שאפשרה זאת. עם יותר ממיליון סוחרים המשתמשים בפלטפורמה שלה, כך שיום שישי השחור צפוי להציג שפע של עסקאות מקוונות של חברות בכל הגדלים".

"המוכרים העצמאיים צפויים גם הם למלא תפקיד חשוב במהלך יום שישי השחור ואתר Etsy עוזר להם בכך", אומר פלנדרני. החברה מקשרת בין מיליוני קונים ומוכרים ותומכת בעסקים קטנים, במיוחד בתקופות הקשות בהן הם מתמודדים כתוצאה מהמגפה. ברבעון השלישי של שנת 2020 הגדילה החברה את מכירות הסחורה הגולמית שלה (GMV) ב-116% כאשר 23% מהצמיחה הזו מיוחסת לסגמנט של מסיכות פנים שנוצרו על ידי מוכרים ומעצבים עצמאיים. אנו מאמינים שבלאק פריידי צפוי לעזור לחברה להמשיך במומנטום החיובי שלה".

חברות נוספות שעשויות ליהנות מקדחת הרכישות היא "Overstock.com המבקשת לנצל את העובדה שאנשים מבקשים לשפר את מרחבי המחיה שלהם בימים אלה", אומר פלנדרני. "החברה הינה חברת אונליין המתמקדת במכירות מקוונות לריהוט לבית. המנכ"ל ג'ונתן ג'ונסון שנכנס לתפקיד לא מזמן, קבע אסטרטגיה שמתמקדת אך ורק בשוק הריהוט האמריקאי בכ-150 מיליארד דולר. מניית החברה הייתה אחת המניות בעלות הביצועים הטובים ביותר בשנת 2020, אולם שווי השוק שלה עדיין נמוך מ-3 מיליארד דולר. בשורה התחתונה Overstock.com צפוי להיות שחקן מפתח במהלך יום שישי השחור".

עוד כתבות

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

עליות קלות בוול סטריט; סולאראדג' קופצת ב-3.3%, אפל עולה ב-2.7%

התביעות הראשוניות לדמי אבטלה בארה"ב הסתכמו בשבוע שעבר בכ-900 אלף, לעומת צפי כלכלנים לכ-925 אלף ● ה-ECB הותיר את הריבית ללא שינוי ● הביטקוין צונח בכ-6% לרמה של 31,470 דולר

ג'ו ביידן, הנשיא הנכנס / צילום: Associated Press, Matt Slocum

החגיגה בוול סטריט נמשכת עם השבעת ביידן: המדדים קפצו לשיא כל הזמנים

המדדים עלו לשיא על רקע עונת הדוחות והשבעת הנשיא הנכנס ג'ו ביידן ● הביטקוין מאבד גובה בצל דבריה של שרת האוצר האמריקאית הנכנסת ג'נט ילן ● מורגן סטנלי עקף את התחזיות לרבעון הרביעי ● נטפליקס טסה לאחר הדוחות הטובים שפרסמה אמש לאחר הנעילה ● החוזה על הזהב לפברואר עלה ב-1.4% ל-1,866.5 דולר

הנשיא ביידן והציר העולמי לענייני אקלים קארי / צילום: Reuters, Joshua Roberts

"בליץ" של צווים ותקנות: המסע של ביידן למאבק במשבר האקלים מתחיל

החזרת אנשי אובמה, ביטול צווים של טראמפ, חזרה להסכם פריז ותוכנית משמעותית שבכוחה לדחוף את כל העולם קדימה ● כך ייראו ימיו הראשונים של ביידן בתפקיד, וגם לישראל יש סיבה טובה לרוץ אחרי הבית הלבן

שדה סולארי במושב פדויים / צילום: EDF-RE ישראל

לראשונה: קרן השקעות לאומית מאבו דאבי תשקיע מאות מיליוני דולרים בשדות סולאריים בישראל

מסגרת ההסכם תיכנס החברה מאבו דאבי כשותפה בפרויקטים אסטרטגיים שהחברה הצרפתית-ישראלית מפעילה ותקים בעתיד בישראל

פרויקט "אונו סנטר" באור יהודה / הדמיה: סטודיו לומו

אלקטרה תבנה את "אונו סנטר" באור יהודה תמורת 386 מיליון שקל

תבצע את הפרויקט עבור "משכנות גשם הארץ" שבשליטת שמגר ואקנין ויוסי מזרחי

שיעור העוני בקרב האוכלוסיה בישראל גדל בעקבות הקורונה הכלכלית / צילום: כדיה לוי, גלובס

ביטוח לאומי: העצמאים לא קיבלו דמי אבטלה, ושיעור העוני בקרבם עלה

מדוח העוני של ביטוח לאומי עולה כי הנפגעים העיקריים בתקופת המשבר הם עשירוני מעמד הביניים (עשירון 4-7), ואילו לעומתם, העשירון התחתון שיפר את מצבו בשל הסיוע הממשלתי ● יחד עם הסיוע הסוציאלי בתקופת הקורונה, רמת החיים לפי הכנסה פנויה ירדה ב-2020 ב-4.4%

יעקב ליצמן / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

40 אלף שקל לדירה בפריפריה: הממשלה תצביע על "מענקי ליצמן"

לפי הצעת מחליטים שתעלה להחלטת הממשלה יינתנו מענקים של עשרות אלפי שקלים לרכישת דירות בפריפריה כחלק מתוכנית הדיור הנוכחית "דירה במחיר מופחת"

ג'ו ביידן, נשיא ארה"ב ה-46 / צילום: Associated Press, Patrick Semansky

אם יש באמריקה פוליטיקאי שאמפתיה היא חלק בלתי נפרד ממהותו - זה ג'ו ביידן

ג'ו ביידן נשבע אמונים: הנשיא ה-46 מדבר על "חורף קודר", קורא ל"אחדות, אחדות", ומציע לאמריקאים "לנסות ולעמוד זה בנעלי זה"

רן גוראון / צילום: שלומי יוסף, גלובס

שלושה מנהלים בבזק בינלאומי יפרשו בעקבות התקלה בדוחות הכספיים

אירועי המחיקות בעקבות החשבונות הכפולים והתקלה החמורה בדוחות החשבונאיים נחשפו לראשונה בגלובס ● מדובר במנהלים העובדים תחת סמנכ"ל הכספים תומר שני ● דו"ח הביקורת הסופי יוצג לדירקטוריון בעוד מספר שבועות

 

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

ירידות בנעילה בת"א: צירון קפצה בכ-25%, פורסייט צנחה ב-11%

מחזור המסחר הסתכם בכ-2.3 מיליארד שקל ● יחס החוב-תוצר של הממשלה עלה ב-13% ב-2020 לעומת שנת 2019 ● ירידות בולטות רשמו מניות טבע, גילת, סלקום וקבוצת דלק

לקסוס LC500 קבריולה / צילום: יח"צ

למרות הסגר ומזג האוויר: לקסוס LC500 קבריולה יוצאת לשוק

הדו-מושבת הפתוחה מצוידת במנוע V8 ועולה החל מ-920 אלף שקל

אולם בית משפט / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

בניגוד לעמדת הפרקליטות: נאשם שפרסם התעללות בגורי כלבים בטיקטוק שוחרר

הנאשם, שהתעלל בשני גורי כלבים ופרסם סרטון של המעשים באפליקציית טיקטוק, שוחרר בניגוד לעמדת הפרקליטות שביקשה לעצור אותו עד תום ההליכים ● ביהמ"ש: "השארתו במעצר נוכח מסוכנותו כלפי בני אדם תהיה מרחיקת לכת"

חיים מר/ צילום: תמר מצפי

בעל מניות אקטיביסטי קורא להדיח את דירקטוריון MTS

המשקיע דיוויד אליוט לזר דורש מדירקטוריון MTS לכנס אסיפת בעלי מניות לצורך הדחת הדירקטורים המכהנים חיים מר, יצחק און וסקוט בארל ● במקומם, לזר מבקש למנות את עצמו ואת יורם דרוקר ואורי בן-אור

חמל של מערך הסייבר / צילום: מערך הסייבר

מערך הסייבר מסכם את 2020: תעשיית הסייבר המקומית גייסה 2.9 מיליארד דולר

מנתונים שאסף המערך עולה כי סך הגיוסים של התעשייה המקומית זינק ב-70% לעומת השנה שעברה ● היקף היצוא של מערכות סייבר עמד על כ-6.85 מיליארד דולר

רויאל אייר מרוק / צילום: Shutterstock, Vytautas Kielaitis

נחתם הסכם תעופה בין ישראל לבין מרוקו שיאפשר טיסות ישירות

טיסה ישירה בין ת"א למרוקו תימשך כ-5 שעות ● לצד חברות ישראליות, תפעיל בישראל רויאל אייר מרוק שלוש טיסות שבועיות לקזבלנקה

ישראל כ”ץ ונתן דטנר / צילום: אמיל סלמן-הארץ, יוסי כהן

האם ראש הממשלה נתניהו הגיש לאמנים אטריות קרות?

האם הצ'ק שנתניהו הגיש לאביב גפן הוא כסף חדש או ישן? החשבון בפנים ● המשרוקית של גלובס

בורסת היהלומים הישראלית ברמת-גן / צילום: שאטרסטוק

ארבע וחצי שנים לאחר פתיחת החקירה: כתב אישום חמור נגד חנן אברמוביץ'

היהלומן חנן אברמוביץ' מואשם בעבירות גניבה בידי מורשה, בטענה כי גנב יהלומים בסכום של 45 מיליון דולר מ-16 סוחרי ויצרני יהלומים ● לפי האישום, אברמוביץ' סיפר למתלוננים "סיפורי בדים" כי 35 מיליון דולר מתוך חובו נמצאים בעסקת יהלומים בדובאי

אביחי מנדלבליט, היועמ"ש / צילום: שלומי יוסף

היועמ"ש מזהיר מפני "שימוש לא ראוי במשאבי המדינה לתעמולה"

מנדלבליט הבהיר כי לא ייתן לשר האוצר כ"ץ, ולממשלה בכלל, לנצל את כוחה לטובת השגת יתרונות פוליטיים על חשבון הקופה הציבורית ● הדגיש כי כל תוכנית שתתגבש בתקופה זו תצטרך לעבור דרך משרדו

שרון פרשקובסקי, מנכ"ל חברת פרשקובסקי / צילום: גבע טלמור

פרשקובסקי רכשה מהאחים דוניץ קרקע באשדוד תמורת כ-240 מיליון שקל

מדובר ב-4 מגרשים בהיקף של 10 דונם ברובע המיוחד באשדוד ● הרובע המיוחד נמצא בכניסה הדרומית לעיר, מדרום לדרך מנחם בגין ורחוב אלטלנה וממערב לשדרות משה סנה ● מדובר בעסקה השלישית שחברת פרשקובסקי מדווחת עליה בשלושת החודשים האחרונים

משרדי גולדמן זאקס בניו יורק / צילום: Associated Press, Mark Lennihan

מניית גולדמן זאקס עשויה לספק חשיפה להתאוששות הכלכלה האמריקאית

פעילות בנק ההשקעות נהנית מהגאות בשוקי ההון הגלובליים ● למרות זאת, המניה ממשיכה להיסחר בדיסקאונט עמוק מול מכפיל מדד S&P 500 ואף מול סקטור הפיננסים עצמו