גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המפרק הלאומי: אחרי כחול לבן וקדימה, נתניהו סודק גם את הרשימה המשותפת

נתניהו למד את הלקח מבחירות 2019 בהם "חוק המצלמות" דווקא העצים את כוחה של הרשימה המשותפת, ובמקום זה הוא מנסה בכל כוחו לפצל אותה, בדיוק כפי שעשה למפלגות רבות לפניה • וגם: מרצ מחפשת זכות קיום, בזמן שחבר הכנסת יאיר גולן מאיים עליה מבפנים

ח"כ מנסור עבאס / צילום: דוברות רע"מ
ח"כ מנסור עבאס / צילום: דוברות רע"מ

רקורד הפירוקים של נתניהו מלא בשמות של מפלגות מהעבר הרחוק והקרוב. לא כולם התפרקו בעזרת מעורבות אקטיבית של יו"ר הליכוד הוותיק, מספיק שהיה הגורם ברקע לחילוקי הדעות: "רק לא ביבי" - גרסת מפרק המפלגות. בשבועות האחרונים נראה שהרומן המתפתח של נתניהו עם יו"ר התנועה האסלאמית מנסור עבאס, הופך להיות הטריגר להתפרקות אפשרית של הרשימה המשותפת.

לפני זה היו אלה בני גנץ ויאיר לפיד שנפרדו אחד מהשני על שאלת הישיבה בממשלת נתניהו, כמו רפי פרץ ונפתלי בנט, אורלי לוי אבוקסיס שנפרדה מעמיר פרץ, ולאחר מכן הפיצול בתוך מפלגת העבודה שהעלים את המנדטים הבודדים שהיו למפלגה באופן סופי. בעלי זיכרון פוליטי ארוך יותר יצרפו לרשימה הזו את השסע שהתפתח בין ציפי לבני לשאול מופז, ופיצול אהוד ברק ורשימת "עצמאות" ממפלגת העבודה.

האסטרטגיה שבה נוקט נתניהו בדרך לניצחון בקלפי או בשיחות הרכבת הממשלה, עוברת דרך שיטת "הפרד ומשול". בויקיפדיה מתוארת השיטה כך: "הדרך להשיג ולשמור על עוצמתו של השולט על ידי פיצול העוצמה המצויה בידי האחרים לנתחים קטנים. כל נתח שייווצר כתוצאה מהפיצול יהיה בעל עוצמה נמוכה מאשר הגוף שהיה קיים בעבר". אם תרצו, זו גם ההיסטוריה הפוליטית הישראלית של מפלגות בסביבת נתניהו שנחלקו בשאלת "רק לא ביבי", והובלו לאורך השנים להשמדת ערך עצמית. לפעמים ללא סיוע אקטיבי של נתניהו עצמו למהלכים הפנימיים.

היום על שולחן הניתוחים הפוליטי שוכבת הרשימה המשותפת, והמטרה היא לצמצם את כוחה ככל הניתן במפת המנדטים של הבחירות המתקרבות. נתניהו מעדיף את הרשימה מפוצלת, עם למטה מעשרה מנדטים, ולא שוב עם כוח של 15 מנדטים שיכול להרכיב ולהפיל ממשלות בישראל.

את התשתית לפירוק הכינו חברי הרשימה המשותפת בעצמם לאורך השנה האחרונה, בוויכוחים הפנימיים על תמיכה באג'נדה להט"בית כן או לא. התזוזות הפנים מפלגתיות החלו כאשר חלק מחברי הרשימה יצאו נגד החרם בחברה הערבית על "טחינת אל ארז", שהכריזה על כוונותיה לתרום להקמת קו סיוע ללהט"בים בחברה הערבית. הם החמירו לאחר מכן עם תמיכת חלק מחברי הכנסת של הרשימה, ובראשם היו"ר ח"כ איימן עודה (וכן עופר כסיף ועאידה תומא סלימאן), בהצעת החוק של כחול לבן שאוסרת טיפולי המרה על ידי פסיכולוגים. סקרים פנימיים שנערכו במפלגה בקיץ סביב ההצבעה על החוק כבר הראו את הקרע המסתמן בין בוחרי הרשימה לחבריה, והיא צנחה לעשרה מנדטים בקירוב.

ח"כ מנסור עבאס, סגן יו"ר הפלג הדרומי של התנועה האסלאמית, מצא את עצמו עובר בתקופה הזו ממגננה בעקבות תפיסותיו הדתיות שהציבו אותו בעמדת מיעוט ברשימה, למתקפה. הוא זיהה את הנושאים הבוערים באמת בחברה הערבית - פשיעה ברחובות, בנייה וחינוך, ופתח בבליץ ראיונות ותוכניות. השיא הגיע כאשר בערב מנומנם במליאת הכנסת הציג עבאס תוכנית למיגור הפשיעה בחברה הערבית, ונתניהו ממקומו הודיע לו כי יפעל יחד איתו לקדם אותה.

נתניהו שלמד את הלקח מבחירות 2019 בהם גילה שהוא סייע להביא את הערבים לקלפיות בהמוניהם עם קידום חוק המצלמות, זיהה את השסע במפלגה הערבית, וחזר לשיטת הפרד ומשול. השבוע הודה בכך יו"ר המשותפת עודה בקולו בראיון לגל"צ: "יש לנו בעיות רציניות מאוד. אותו נתניהו שהצליח לפלג את כולם, הגיע עכשיו לרשימה המשותפת".

ואכן, ח"כ עבאס כבר חולם בהקיץ על מפלגה בראשותו שתגרוף חמישה עד שישה מנדטים בריצה עצמאית, בזמן שעודה וטיבי חוששים להיות אלה שמראים לו את הדלת החוצה בעצמם כדי שהבוחרים בקצה לא יפרעו מהם ביום הבוחר, כפי שקרה בבחירות 2019 מועד א' כשהרשימה המשותפת התפצלה. מאז הדבר היחיד שמסכימים עליו שם הוא שריצה משותפת היא כורח המציאות. נתניהו רוצה בדיוק את ההפך, ונראה שעבאס צפוי לספק את הסחורה ולספק לו הצלחה אסטרטגית נוספת בפתח מערכת הבחירות של 2021.

זכות הקיום של מרצ

הסדקים ברשימה המשותפת יוצרים תקווה במפלגת מרצ להגדלת מספר המנדטים על ידי צירוף כוחות יהודי-ערבי, שיביא להגדלת כוחה הפוליטי במנדט או שניים. מרצ עומדת בכל הסקרים האחרונים על שישה מנדטים בלבד, במצב שבו יש ואקום פוליטי בשמאל וללא כל מתחרים. יאיר לפיד מכריז תחת כל עץ (וכולל בעיתון זה) על כך שיש עתיד איננה מפלגת שמאל, כחול לבן ממותגת כמפלגת מרכז, ומפלגת העבודה לא קיימת. לאן נעלמו המנדטים בשמאל? אפשרות אחת היא שהם הפסיקו להתקיים וכל המצביעים נדדו ימינה משם, האחרת היא שאין אף מפלגה שמזוהה כאלטרנטיבה לבחירה.

בשאלה איך מחזירים את המנדטים נחלקים במרצ בין שתי גישות - האחת היא רשימה יהודית-ערבית וחזרה לסדר יום של שתי מדינות לשני עמים, תפיסה שמובילים יו"ר הסיעה תמר זנדברג וחברי הכנסת לשעבר מוסי רז ועיסאווי פריג'. הגישה האחרת שייכת ליו"ר הרשימה ניצן הורוביץ שנוטה לעבר הקונצנזוס הישראלי - יותר שאלות דת ומדינה ופחות שאלות שלום עכשיו. בישיבת הנהלה של המפלגה שהתקיימה לאחרונה בשאלת "מרצ לאן", טען מזכ"ל המפלגה תומר רזניק כי "בזמן שעסקים קורסים, להתעסק ביחסי יהודים-ערבים זה עיוורון מעמדי".

הבחירה שתידרש המפלגה לעשות עם פתיחת עונת הקמפיינים, עשויה לחרוץ את גורלה בדומה למה שקרה למפלגת העבודה בבחירות האחרונות. פרץ החליט לטשטש את הסמן השמאלי-מדיני של העבודה לטובת נושאים אזרחיים בתקווה לצוף מעל אחוז החסימה, ובפועל לא הצליחה להחזיק את הבוחרים. פנייה לא נכונה בבחירת האג'נדה בבחירות 2021 ומרצ עשויה לחדול מלהתקיים.

שיטת יאיר גולן

אחד האיומים על מפלגת מרצ הוא השריד האחרון למפלגתו של אהוד ברק - ח"כ יאיר גולן. במרצ טוענים כי הוא מתקיים על חשבון המפלגה, אך כלל לא מזוהה עם ערכיה. לא שוכחים לו שם שנטש את המליאה בזמן ההצבעה על חוק של זנדברג ל"הנצחת הטבח בכפר קאסם", הצעת חוק המזוהה עם המפלגה שעולה בכל שנה מחדש להצבעה בכנסת (וגם נופלת). גולן מכוון את עצמו, כך לדברי גורמים במערכת הפוליטית, לעמוד בראש מפלגת שמאל ציוני שעשויה להוות איום ממשי ישיר, קודם כל על הבית המארח שלו בימים אלו ממש.

בדרך לשם הוא עובר עם D-9 על הימין מקצה לקצה כדי לזכות במעט סיקור בימים אלו. "מי שבנה את הארץ הזו אלה אנשים ציונים, מימין ומשמאל, ומכל קצוות תבל, שרצו להקים פה בית לאומי לעם היהודי וחברת מופת. מה שאי אפשר לומר על הימין הדתי והמשיחי, האנטי ציוני, שרוצה להרוס את הדמוקרטיה ולספח מילוני פלסטינים לתוך מדינת ישראל", כתב השבוע בטוויטר, וזכה לגינויים דווקא מעומק השמאל הישראלי.

דובר מפלגת מרצ לשעבר אלעד וולף יצא נגד הטרמינולוגיה הארסית שבה משתמש גולן נגד חלקים נרחבים בחברה הישראלית, ותהה "יש כאן מישהו שבאמת מתרשם משיטת יאיר גולן? שרואה את האירועים האחרונים וחושב לעצמו שזה מייצג אותו בכבוד?". דובר הרשימה המשותפת דין יששכרוף תקף את גולן וכתב "הרבה מילים בשביל להתבכיין שגנבו לך את המדינה. כמה יוהרה והתנשאות, אלוהים".

חבר במפלגת מרצ במועצת העיר גבעתיים, ניר קורן, כתב נגד גולן פייסבוק "יאיר גולן לא קשור למרצ, הוא מסרב להתפקד אליה. הוא ישמח להשתחרר ממרצ ומרצ תשמח לשחרר אותו. לא חסרה ביקורת על מרצ (כמו על כל מפלגה אחרת), אבל מרצ מעולם לא הידרדרה לשיח שמצליח להיות כל-כך חלול, פשטני ונעדר-אידיאולוגיה מצד אחד וכל-כך מלא-שנאה מצד שני, בטח לא באופן כזה עקבי, שיטתי ומכוון". נראה שלא צריך להוסיף יותר מזה על מי שמנסה בעקביות גדולה להיבנות פוליטית משנאה ניהליסטית. 

עוד כתבות

שדה סולארי במושב פדויים / צילום: EDF-RE ישראל

לראשונה: קרן השקעות לאומית מאבו דאבי תשקיע מאות מיליוני דולרים בשדות סולאריים בישראל

מסגרת ההסכם תיכנס החברה מאבו דאבי כשותפה בפרויקטים אסטרטגיים שהחברה הצרפתית-ישראלית מפעילה ותקים בעתיד בישראל

זהבית כהן / צילום: רמי זרנגר

גם כלל ביטוח והפניקס לוטשות עיניים לחלקים מפסגות

על רקע המגעים עם אלטשולר שחם על פסגות: על פי הערכות מתנהלים מגעים עם הפניקס ועם כלל ביטוח לגבי עתיד סוכנות דוידוף, ובסוכנויות פרופיט והיימן צפויה להתבצע מכירה למייסדים, שמכרו בעבר את הסוכנויות הללו לפסגות

פשיטת רגל / צילום: Shutterstock, chainarong06

האם באמת חלה עלייה של 40% במספר פושטי הרגל בשנת 2020?

אף אחד לא יכול להכחיש את המשבר הכלכלי העמוק שהביאה עמה הקורונה, אך על בסיס נתוני שנת 2019 לא ניתן לשרטט את התמונה האמתית של פושטי הרגל בישראל

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

איזו בדיקה צריך להציג והאם אפשר לקבל פטור? כל מה שצריך לדעת לפני הטיסה לישראל

חובת הצגת הבדיקות אינה מחליפה את חובת הבידוד שחלה על כל הנוסעים שנכנסים לישראל והיא תקפה עד ה-1 בפברואר ● הנוסעים שמגיעים מאיחוד האמירויות, מברזיל ומדרום אפריקה מחויבים להיכנס לבידוד במלונית בכל מקרה

עופר ליאורה / צילום: ורדי כהנא

עופר השקעות העבירה לג'יי פי מורגן 1.9 מיליון מניות מליסרון

מדובר בכ-4% ממניות חברת הקניונים שבשליטת עופר השקעות אשר תשמשנה לצורך תיחום החשיפה בעסקה הפיננסית שלה עם ג'י.פי מורגן

גליקמן אלי / צילום: תמר מצפי

צים מפליגה שוב לשוק הציבורי: תגייס עד 382 מיליון דולר

ההנפקה לא צפויה לכלול הצעת מכר מצד בעלי המניות ● שווי חברת הספנות לאחר ההנפקה יהיה 1.9-2.3 מיליארד דולר – גבוה מההערכות המוקדמות ● ההון שיגויס ישמש ליוזמות צמיחה לטווח הארוך ולחיזוק מבנה ההון והגדלת הגמישות הפיננסית

פירות וירקות/ צילום: תמר מצפי

סיטונאית הירקות והפירות שמחזיקה בשולינק'ה: "נגיע למחזור של 30 מיליון שקל באונליין השנה"

בכך מצטרפת סיטונאית הירקות והפירות סגלוביץ' למהלכים דומים שביצעו מתחרותיה שנכנסו למכירה ישירה לצרכן, במטרה לצמצם את התלות ברשתות השיווק ● מחזור המכירות של החברה בשנת 2020 מוערך בכ-150 מיליון שקל

ג'ו ביידן חותם על שורת צווים עם כניסתו לבית הלבן / צילום: Associated Press, Evan Vucci

חזרה להסכם האקלים והקפאת מימון החומה: ביידן חתם על שורת צווים

נשיא ארה"ב החדש החל בעבודה מיד לאחר טקס ההשבעה בוושינגטון, שבו קרא לאחדות ● הוא נכנס יחד עם משפחתו לבית הלבן וכבר חתם על 17 צווים נשיאותיים בעניין הקורונה, האקלים, וכמה צווים ששינו את מדיניותו טראמפ ● ביידן: "טראמפ הותיר לי מכתב פרידה אדיב מאד"

ג'ו ביידן מושבע לנשיאות ארה"ב / צילום: Reuters, Kevin Lamarque

ג'ו ביידן הושבע כנשיא ה-46 של ארה"ב: "יום של היסטוריה ותקווה"

הנשיא ג'ו ביידן פתח את דבריו עם מסר של תקווה: "כל הנשמה שלי בתוך זה - לאחד את העם, לאחד את כולנו. ואני מבקש מכל אמריקאי להצטרף אליי במטרה הזו" ● מחוץ לגדרות הבית הלבן: מאות אלפי צופים ● הנשיא היוצא טראמפ נפרד: "אלה היו 4 שנים נפלאות"

לינוי בר גפן / צילום: יח"צ

ניצחון נגד טוויטר ואפל: התביעות נגדן ינוהלו בביהמ"ש הישראלי

טוויטר ואפל ביקשו לקיים את התביעות שהוגשו נגדן בחו"ל, אך בית המשפט המחוזי קבע כי יש לדון בהן בישראל מאחר שמירב הזיקות לתיק נמצאות כאן ● בתביעה שהגישה העיתונאית לינוי בר גפן נגד טוויטר נקבע כי ניתן לתבוע את טוויטר על ציוץ מטריד מינית גם בהיעדר הוראה מתאימה בחוק הישראלי

5 דברים לפני פתיחת המסחר / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה בתל אביב

צפי לעליות בת"א בעקבות הראלי בוול סטריט ● תקרת המשקל של המניות האמריקאיות תשונה ● עופר השקעות העבירה לג'יי פי מורגן 1.9 מיליון מניות מליסרון ● עליות באסיה ● הזהב והנפט מטפסים ● הדואליות יכבידו ● גלובס עושה סדר לפני המסחר 

איציק אברכהן ואורי לוין / צילום: סיון פרג'

שופרסל ודיסקונט רוצות להפוך את פייבוקס למעצמת שירותים פיננסיים

אפליקציית התשלומים פייבוקס תהפוך לחברה עצמאית בבעלות בנק דיסקונט ושופרסל ● בשלב הראשון היא תשמש אמצעי תשלום ● אולם ברשת הסופרמרקטים ובבנק מבהירים כי הכוונה לספק בעתיד מגוון שירותים פיננסיים ובנקאיים, ללקוחות כל הבנקים

ישראל כ”ץ ונתן דטנר / צילום: אמיל סלמן-הארץ, יוסי כהן

האם ראש הממשלה נתניהו הגיש לאמנים אטריות קרות?

האם הצ'ק שנתניהו הגיש לאביב גפן הוא כסף חדש או ישן? החשבון בפנים ● המשרוקית של גלובס

קאמלה האריס באריזת שקי מזון עבור נזקקים, שלשום / צילום: Associated Press, Jacquelyn Martin

המשימה של סגנית הנשיא קמלה האריס: לאזן בין תפקידיה כיועצת לביידן להיותה שוברת השוויון בסנאט

סגנית הנשיא החדשה תבלה הרבה מהזמן שלה בסיוע להעביר את סדר העדיפויות של הנשיא בסנאט המחולק 50־50 ● היא תצטרך לעשות את זה מבלי לסתור את הבוס או להאפיל עליו

רוני קוברובסקי / צילום: איל יצהר

פוד-טק ובינה מלאכותית: המצטרפות הבאות לגל ההנפקות הראשוניות

השותפות המוגבלת קרן פיט השקעות, בראשות אייל בקשי ורוני קוברובסקי, מתכננת לגייס  כ-50 מיליון שקל

ישראל טוויטו, מנכ"ל חדשות 13 / צילום: סיון פרג'

"נבעטים לשולי הכביש – פשוטו כמשמעו": הקרב על החניה, גרסת חדשות 13

הרוחות בחברת חדשות 13 סוערות בגלל הודעה לפיה חניון נווה אילן נסגר לכניסה חופשית של עובדים ● מדובר בחלק האחרון משורת משברים בין העובדים וההנהלה ●  ועד העובדים פנה לבית המשפט לענייני עבודה עתירה בטענה להרעת תנאים ● הפרשנים והכתבים עומדים לצד העובדים

בניין המועצה של בני עי"ש / צילום: ויקיפדיה

אושר בוותמ"ל: תוכנית ענק להגדלת מועצת בני עי"ש

במועצה מתגוררים כיום 7,500 תושבים, כשהתוכנית כוללת תוספת בנייה של 5,700 יח"ד ושטחי תעסוקה נרחבים

טראמפ יוצא במסוק מהבית הלבן לכיוון ביתו בפלורידה / צילום: Associated Press, Alex Brandon

תקופת טראמפ מסתיימת בקול דממה דקה

במשך שבועות דובר שטראמפ ינסה לחטוף את הכותרות מג'ו ביידן ביום ההשבעה, אבל זה לא קרה והנשיא היוצא נראה עייף, אולי מדוכדך ● טראמפ אולי יורד לפלורידה, אבל הוא רחוק מאוד מלהיעלם

הנשיא ה־46 ג'ו ביידן בבסיס המשמר הלאומי בדלאוור, על שם בנו, בו ביידן, שמת מסרטן, יום שלישי / צילום: Associated Press, Evan Vucci

הדרך הארוכה ורבת הייסורים של הנשיא שטיפס ונפל ללא הרף

המראה מסחררת בגיל צעיר הסתיימה בהתרסקות פתאומית: מות אשתו וילדתם בתאונת דרכים ● מאז, ג'ו ביידן ניסה ונכשל פעמים רבות, במיוחד כאשר ניסה להיבחר לנשיא ● ייסוריו נעשו חוויה מחשלת עד ש"האיש הפשוט" המסוגל להאזין לאנשים פשוטים הגיע לבית הלבן כל הדרך מווילמיגטון, דלאוור

פישמן אליעזר / צילום: איל יצהר

"נושאי משרה בכירים לא יוכלו עוד להסתתר בטענות חיסיון"

עורכי דין המתמחים בדיני בנקאות ותביעות ייצוגיות מגיבים לפסק הדין של השופט גרוסקופף בעניין גלובס ואליעזר פישמן