גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האלימות בחברה הערבית מגיעה לבנקים: שורת תקריות ירי לסניפים בצפון

לפי הערכות, מדובר בפעולות של ארגוני פשע במטרה לסחוט "דמי חסות" ● בשבת נפצעה מירי אישה במע'אר שעמדה ליד כספומט ● ח"כ ג'אבר עסאקלה: "המשטרה פועלת להגן על הבנקים אבל לא על סתם אזרחים ערבים"

כספומט שנפגע מהירי בצפון / צילום: מרכז מוסאוא
כספומט שנפגע מהירי בצפון / צילום: מרכז מוסאוא

אם חיפשנו עוד עדות להחרפה ברמת האלימות של ארגוני הפשע בחברה הערבית ובתעוזה שלהם, שורת תקריות הירי אל סניפי בנקים וחנויות בכמה ערים ויישובים בצפון, סיפקו אותה. ארגון פשע אחד או שניים הפרוסים בכמה מהיישובים ביצעו התקפות בנשק חם על הבנקים והחנויות במסגרת גביית דמי חסות באצטלה של "חברת שמירה", אחת מדרכי הגבייה המקובלות בעיקר באזור הצפון. מי שלא נענה לשכירת ה"שומרים" זוכה למתקפות כמו שריפת העסק, השלכת רימוני הלם ומטענים, ירי אל העסק ובסופו של דבר גם ירי ישיר כדי לפצוע ולהרוג.

הדבר המדאיג המשתמע הוא היעדר החשש של ארגוני הפשע הללו, שמוביל לפנייה לא רק לעסקים וחנויות קטנים, או לקבלני בנייה, אלא גם למוסדות פיננסיים גדולים ומבוססים. לפי המידע שהגיע לגלובס הלחץ של ארגוני הפשע מופעל לא כלפי ההנהלות המרכזיות אלא על עובדים ומנהלים מקומיים מהחברה הערבית, כדי לקבל דמי חסות עבור ה"שמירה" על הסניפים ביישובים הערביים. הלחץ והתקיפות עוברות גם ליישובים מעורבים. בשל חיסיון החקירה המשטרה הורתה לבנקים להימנע ממסירת מידע כלשהו, והבנקים מעבירים אליה את הצילומים ממצלמות האבטחה, ואת פרטי המידע האחרים הנחוצים.

במחוז צפון של המשטרה ריכזו מידע על כמעט 20 תקיפות מסוג זה בשבועות האחרונים שהתמקדו בחנויות ובבנקים. הירי לא נשאר ביישובים הערביים בלבד, ולרשימה הזו הצטרפה העיר כרמיאל בגליל, שם נרשמו אירועי ירי לעבר מספר חנויות במתחם "ביג". בנוסף, ביישובים ראמה, נחף, דיר חנא מג'ד אל כרום ג'דיידה מכר ועראבה בוצע ירי לעבר סניפים של הבנקים מרכנתיל ולאומי. ברוב המקרים לא היו נפגעים בנפש. כן הוצת סניף בנק מרכנתיל בעכו.

המשטרה הציבה מארבים במקומות שונים וביום שבת המאמץ נשא פרי. מארב הבחין ברכב שהתקרב אל סניף בנק הפועלים במע'אר, ומהרכב נפתחה אש מנשק אוטומטי אל מבנה הבנק ומרפאה סמוכה. אישה שעמדה סמוך לכספומט נפצעה מהירי. השוטרים ניסו לעצור את היורים, שירו לעברם, ובחילופי האש נפצע אחד מהיורים ומת אחר כך מפצעיו. בהודעת המשטרה נאמר: "משטרת ישראל נלחמת מלחמת חורמה באלימות במגזר הערבי בדגש על שימוש בלתי חוקי בנשק. שוטרי משטרת ישראל נדרשים לעתים להתמודד עם מצבים מורכבים ומסוכנים בהתמודדות עם עבריינים חמושים. אירוע זה מצטרף לשורת מעצרים שבוצעו לאחרונה של עבריינים חמושים בנשקים, חלקם אוטומטיים, במחוז צפון".

השר לביטחון פנים אמיר אוחנה הוסיף בתגובה: "‏בסמוך לכניסתי לתפקיד הכרזתי על המאבק בתופעת סחיטת דמי החסות (פרוטקשן) כיעד מרכזי. למיטב ידיעתי זו הפעם הראשונה ששר לביטחון הפנים מציב את הנושא כך. המשמעות איננה הצהרתית גרידא, אלא מחוללת שורה של שינויים בתוך משטרת ישראל. זה לא יהיה זבנג וגמרנו אלא מאבק שתוצאותיו ייראו בעוד חודשים ושנים".

המשטרה מעריכה: ארגון "אבו לטיף" מאחורי רוב המקרים 

לגלובס נודע כי המשטרה מעריכה שלרוב מקרי הירי אחראי ארגון פשע גדול בשם "אבו לטיף" ושלוחות שלו בערים והישובים הערביים. במסגרת החקירה של היחידה המרכזית במחוז צפון נעצרו ביום שישי, עוד בטרם האירוע במר'אר, כמה מחברי ארגון הפשע, תושבי ראמה, דיר חנה, עראבה וכרמיאל. בדיון להארכת מעצרם בבית משפט השלום בנצרת אמר נציג המשטרה כי העצורים, חברי ארגון הפשע, אחראים לשורה ארוכה של מקרי ירי, "שבוצעו בתעוזה, סמוך לאזורי מגורים, זה מראה על ארגון שעובד באופן אכזרי ביותר ובנס לא היו נפגעים".. המעצרים הוארכו אבל כאמור הירי נמשך, וייתכן שהאירוע במר'אר היה ניסיון תגובה של ארגון הפשיעה למעצרים.

חבר הכנסת מנסור עבאס, יו"ר ועדת הכנסת למאבק בפשע בחברה הערבית, אומר כי האירועים נגד הבנקים מהווים עליית מדרגה, הגולשת גם להפעלת אלימות חמורה כלפי מוסדות ציבור פיננסיים. זה מצטרף לדבריו להטלת האימה על ראשי הרשויות והפקידות הבכירה ברשויות המקומיות כדי לזכות במכרזים ובתפקידים. הוא אמר כי הם מנסים לכפות את עצמם ואת ה"שמירה" שלהם על מוסדות ציבור כמו בנקים, ומי יודע לאן העניין יתפתח. עבאס אומר כי התוכנית שמגובשת בינו לנציגי משרד ראש הממשלה למאבק באלימות בחברה הערבית כבר מוכנה למעשה והיקפה כחצי מיליארד שקלים בכל שנה למשך חמש שנים ו בסך הכול 2.5 מיליארד שקל.

לדבריו, כעת ממתינים להסכמה בעניין התקציב בין משרד ראש הממשלה לאוצר. על רקע המשבר הפוליטי ואי העברת התקציב הוא אומר כי הנושא הוא בגדר פיקוח נפש וחייבים לקדמו ללא קשר למצב הפוליטי.

ח"כ ג׳אבר עסאקלה, גם הוא מהמשותפת, היה פחות אופטימי. הוא האשים את המשטרה כי היא ממהרת לפעול כי מדובר בהגנה על הבנקים, ולא עושה כן כשמדובר בסתם אזרחים ערבים, ולדבריו זה נעשה בלי צורך בתוכנית שמכילה עוד תחנות משטרה ביישובים הערביים: "אתמול והיום עמלה המשטרה במרץ רב ותפסה את הפושעים המעורבים בירי על בנקים בכמה מיישובי הצפון. הם עשו זאת בלי לגייס עוד ערבים למשטרה ומבלי לפתוח עוד תחנות משטרה ביישובים הערביים, כך זה כשמדובר בבנקים ולא באזרחים ערבים. האיש שרצח את גרושתו וופאא עבאהרה מאותו אזור עדיין מסתובב חופשי".

ג'עפר פראח ממרכז מוסאוא מוסיף כיוון אחר. לדבריו, אחת מהאפשרויות היא כי הירי בוצע בשל מדיניות מפלה של הבנקים ביחס לאזרחים הערבים. לדבריו, מהדיווחים שהתקבלו במרכז מוסאוא עולה כי הבנקים מקשים על מתן הלוואות בערבות המדינה ביישובים הערביים. בנק לאומי סגר סניפים עסקיים בערים טייבה וטירה והעביר אותם ליישוב כוכב יאיר. תושבים מחו גם עך העברת סניפי כפר קרע ואום אל פחם. עוד הוא אומר כי הבנקים דוחים יותר בקשות להלוואות ביישובים הערביים יחסית ליישובים היהודיים. טענה זו מסתמכת על דיווחים של בנק ישראל ולפיהם שיעור הסירוב של הבנקים למתן אשראי בחברה הערבית גדול בהרבה מבקרב יהודים.

אלא שגורמים העוסקים בנושא אומרים כי הקישור של סוגיית האשראי לירי אינו במקומו, וכי כל העדויות מראות שמדובר בניסיונות סחיטה.

עוד כתבות

פישמן אליעזר / צילום: איל יצהר

"נושאי משרה בכירים לא יוכלו עוד להסתתר בטענות חיסיון"

עורכי דין המתמחים בדיני בנקאות ותביעות ייצוגיות מגיבים לפסק הדין של שופט העליון עופר גרוסקופף בעניין גלובס ואליעזר פישמן

קרן טרנר / צילום: ענבל מרמרי

קרן טרנר-אייל עולה למתקפה ושופכת אור על ההתנהלות באוצר

לראשונה מאז שפרשה מתפקידה כמנכ"לית משרד האוצר, קרן טרנר-אייל מספרת בראיון לתוכנית עובדה ב"קשת 12" על היחס המשפיל של השר ישראל כ"ץ ועל הסיבות שהובילו אותה לעזוב אחרי ארבעה חודשים בלבד ● כ"ץ: "טרנר-אייל הפסיקה להיות מנכ"לית האוצר בהסכמה הדדית משום שהיא לא התאימה לתפקיד"

ישראל כ”ץ ונתן דטנר / צילום: אמיל סלמן-הארץ, יוסי כהן

האם ראש הממשלה נתניהו הגיש לאמנים אטריות קרות?

האם הצ'ק שנתניהו הגיש לאביב גפן הוא כסף חדש או ישן? החשבון בפנים ● המשרוקית של גלובס

פשיטת רגל / צילום: Shutterstock, chainarong06

האם באמת חלה עלייה של 40% במספר פושטי הרגל בשנת 2020?

אף אחד לא יכול להכחיש את המשבר הכלכלי העמוק שהביאה עמה הקורונה, אך על בסיס נתוני שנת 2019 לא ניתן לשרטט את התמונה האמיתית של פושטי הרגל בישראל

החשב הכללי יהלי רוטנברג / צילום: דוברות משרד האוצר

אפקט הקורונה: יחס החוב של ישראל זינק ב-2020 מ-60% ל-73%

לפי אומדן ראשוני שפרסם החשכ"ל, העלייה ביחס החוב לתוצר נמוכה מהצפוי ● בשל ההתמודדות עם משבר הקורונה, ב-2020 חל גידול של כ-78.8 מיליארד שקל בהוצאות הממשלה בהשוואה לשנת 2019, לצד קיטון של כ-29.4 מיליארד שקל בסך הכנסות הממשלה

הנשיא ביידן והציר העולמי לענייני אקלים קארי / צילום: Reuters, Joshua Roberts

"בליץ" של צווים ותקנות: המסע של ביידן למאבק במשבר האקלים מתחיל

החזרת אנשי אובמה, ביטול צווים של טראמפ, חזרה להסכם פריז ותוכנית משמעותית שבכוחה לדחוף את כל העולם קדימה ● כך ייראו ימיו הראשונים של ביידן בתפקיד, וגם לישראל יש סיבה טובה לרוץ אחרי הבית הלבן

ראשת עיריית חיפה, עינת קליש רותם / צילום: איל יצהר

עיריית חיפה לא משתפת פעולה, ופרויקט "חזית הים" נמצא בסכנה

רשות החברות הודיעה כי תוכנית "חזית הים" בנמל חיפה מוטלת בספק ● ברקע: כשלון המו"מ בין עיריית חיפה, בראשות עינת קליש רותם, וחברות נמלי ישראל ונמל חיפה להקמת מנהלת משותפת ● התוכנית היתה אמורה לאפשר הקמת מבני מסחר תיירות ובילוי וכן אלפי דירות חדשות

רוברט אנטוקול מנכ"ל ומייסד פלייטיקה. / צילום: יח"צ אוהד רומנו

ממשיך לשחק אותה: בעלי פלייטיקה מכר לחתמי ההנפקה מניות נוספות בכ-281 מיליון דולר

בכך מגיע היקף המכירות של הבעלים הסיני בחברת משחקי הקזינו שהונפקה בנאסד"ק לכ-1.66 מיליארד דולר

ג'ו ביידן, הנשיא הנכנס / צילום: Associated Press, Matt Slocum

החגיגה בוול סטריט נמשכת עם השבעת ביידן: המדדים קפצו לשיא כל הזמנים

המדדים עלו לשיא על רקע עונת הדוחות והשבעת הנשיא הנכנס ג'ו ביידן ● הביטקוין מאבד גובה בצל דבריה של שרת האוצר האמריקאית הנכנסת ג'נט ילן ● מורגן סטנלי עקף את התחזיות לרבעון הרביעי ● נטפליקס טסה לאחר הדוחות הטובים שפרסמה אמש לאחר הנעילה ● החוזה על הזהב לפברואר עלה ב-1.4% ל-1,866.5 דולר

רויאל אייר מרוק / צילום: Shutterstock, Vytautas Kielaitis

נחתם הסכם תעופה בין ישראל לבין מרוקו שיאפשר טיסות ישירות

טיסה ישירה בין ת"א למרוקו תימשך כ-5 שעות ● לצד חברות ישראליות, תפעיל בישראל רויאל אייר מרוק שלוש טיסות שבועיות לקזבלנקה

איציק אברכהן ואורי לוין / צילום: סיון פרג'

שופרסל ודיסקונט רוצות להפוך את פייבוקס למעצמת שירותים פיננסיים

אפליקציית התשלומים פייבוקס תהפוך לחברה עצמאית בבעלות בנק דיסקונט ושופרסל ● בשלב הראשון היא תשמש אמצעי תשלום, אולם ברשת הסופרמרקטים ובבנק מבהירים כי הכוונה לספק בעתיד מגוון שירותים פיננסיים ובנקאיים, ללקוחות כל הבנקים

ליאורה עופר / צילום: ורדי כהנא

עופר השקעות לוותה 250 מיליון שקל מג'יי.פי מורגן בעסקה מימונית

חברת עופר השקעות, שבשליטת ליאורה עופר, העבירה לידי בנק ההשקעות האמריקאי ג'יי.פי מורגן 1.9 מיליון מניות של מליסרון בשווי שוק של כ-350 מיליון שקל ● עופר השקעות: "החברה נותרת בעלת השליטה במליסרון עם אחזקה של כ-51.5% מההון של מליסרון, זאת מתוך אמונה ביכולתה להמשיך ולהשביח את נכסי החברה"

שדה סולארי במושב פדויים / צילום: EDF-RE ישראל

לראשונה: קרן השקעות לאומית מאבו דאבי תשקיע מאות מיליוני דולרים בשדות סולאריים בישראל

מסגרת ההסכם תיכנס החברה מאבו דאבי כשותפה בפרויקטים אסטרטגיים שהחברה הצרפתית-ישראלית מפעילה ותקים בעתיד בישראל

עופר ליאורה / צילום: ורדי כהנא

עופר השקעות העבירה לג'יי פי מורגן 1.9 מיליון מניות מליסרון

מדובר בכ-4% ממניות חברת הקניונים שבשליטת עופר השקעות אשר תשמשנה לצורך תיחום החשיפה בעסקה הפיננסית שלה עם ג'י.פי מורגן

שרון פרשקובסקי, מנכ"ל חברת פרשקובסקי / צילום: גבע טלמור

פרשקובסקי רכשה מהאחים דוניץ קרקע באשדוד תמורת כ-240 מיליון שקל

מדובר ב-4 מגרשים בהיקף של 10 דונם ברובע המיוחד באשדוד ● הרובע המיוחד נמצא בכניסה הדרומית לעיר, מדרום לדרך מנחם בגין ורחוב אלטלנה וממערב לשדרות משה סנה ● מדובר בעסקה השלישית שחברת פרשקובסקי מדווחת עליה בשלושת החודשים האחרונים

אביחי מנדלבליט, היועמ"ש / צילום: שלומי יוסף

היועמ"ש מזהיר מפני "שימוש לא ראוי במשאבי המדינה לתעמולה"

מנדלבליט הבהיר כי לא ייתן לשר האוצר כ"ץ, ולממשלה בכלל, לנצל את כוחה לטובת השגת יתרונות פוליטיים על חשבון הקופה הציבורית ● הדגיש כי כל תוכנית שתתגבש בתקופה זו תצטרך לעבור דרך משרדו

השופט בדימוס אורי גורן / צילום: שלומי יוסף

הבורר אורי גורן לביהמ"ש: חומר הבוררות בסכסוך גרטנר-גרטלר נגרס

גורן ציין זאת על-מנת להבהיר כי אין בכוונתו להמשיך בניהול הליך הבוררות בין האחים גרטנר ודן גרטלר לאחר שהתפטר מהייצוג, זאת בעקבות הגילוי כי האחים גרטנר שכרו את החוקר הפרטי צביקה נווה מחברת CGI לאסוף מידע אודותיו

ג'ו ביידן חותם על שורת צווים עם כניסתו לבית הלבן / צילום: Associated Press, Evan Vucci

ביידן חתם על שורת צווים בנושא מסכות, צינור הנפט והסכם האקלים של פריז

נשיא ארה"ב הנכנס בילה את שעותיו הראשונות בתפקיד בנקיטת שורת פעולות הקשורות למגפת הקורונה, לאיכות סביבה ולהגירה

יעקב ליצמן / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

40 אלף שקל לדירה בפריפריה: הממשלה תצביע על "מענקי ליצמן"

לפי הצעת מחליטים שתעלה להחלטת הממשלה יינתנו מענקים של עשרות אלפי שקלים לרכישת דירות בפריפריה כחלק מתוכנית הדיור הנוכחית "דירה במחיר מופחת"

לקסוס LC500 קבריולה / צילום: יח"צ

למרות הסגר ומזג האוויר: לקסוס LC500 קבריולה יוצאת לשוק

הדו-מושבת הפתוחה מצוידת במנוע V8 ועולה החל מ-920 אלף שקל