גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

יותר נדבקים, פחות בדיקות: כך מזנקת התחלואה בחברה הערבית

שרשראות הדבקה שלא נקטעות, קנסות לא אפקטיביים ותחלואה שמתפשטת לערים הסמוכות ● כמעט כל היישובים האדומים והכתומים בישראל מצויים בחברה הערבית ● פרופ' ינון אשכנזי: "צריך לסגור מסחר, להדק פיקוח, לבצע הרבה בדיקות. סגרו יישובים ובפנים הייתה מסיבה אחת גדולה"

שלטי הסברה בנצרת הנתונה בסגר. "הישארו בבית למען בריאותנו ובטיחותנו" / צילום: איל יצהר
שלטי הסברה בנצרת הנתונה בסגר. "הישארו בבית למען בריאותנו ובטיחותנו" / צילום: איל יצהר

נצרת הפכה השבוע כתומה. עד יום שלישי, היא עדיין תוגדר כאזור מוגבל, בהתאם להחלטת ועדת השרים. עלי סלאם, ראש עיריית נצרת, מסביר שתהליך הטיפול בקורונה הוא מורכב, ודורש לא רק משאבים אלא גם גיוס של האזרחים. "זו תקופה קשה מאוד בכל העולם. אנשים לא רגילים לזה, וצריך להכניס לראש של התושבים שזו מחלה קשה ושאנחנו נלחמים עם אויב בלתי נראה. עכשיו, זה נכנס להם יותר לראש. אנחנו עושים הרבה מאמצים בעירייה. קיבלנו תקציב של 650 אלף שקלים להסברה, ויש לנו מכוניות שמסתובבות בשכונות ומזהירות את התושבים. אנחנו נפגשים עם פיקוד העורף והמשטרה מדי יום, ועושים בדיקות בכמה מוקדים".

עונת החתונות כאמור הובילה להדבקה רחבה בחברה הערבית, ומשלא הצליחה המדינה לבלום אותן, כעת מסתמנת תקופת הפוגה עד מרץ, וסלאם מקווה שהתחלואה אף תרד בהתאם, וגם התיירים יחזרו. "הקורונה גמרה על העיר שלי. ב-8 במרץ סגרתי את בתי המלון, את המסחר, את הכול. אנחנו בבעיה רצינית. נצרת, עיר הבשורה, עיר שחיי ב-60% מהתיירות, אין לה כלום. האבטלה שלנו היא מעל ל-50%, ולפני הקורונה היא הייתה רק 5%.

"גביתי 100 מיליון שקל ארנונה בשנה, ועכשיו לא נגיע אפילו ל-30 מיליון שקל. קיבלנו מכה רצינית. אין לאנשים איך לשלם ארנונה. גם אנחנו חיים במדינת ישראל ושייכים למדינת ישראל, אנחנו צריכים לפתוח את התיירות כפי שעשו בים המלח ובאילת. אנחנו היינו עיר ירוקה במשך תקופה ארוכה".

פרויקטור החברה הערבית שוקל להתפטר

כחודש וחצי לאחר תחילת הקלות הסגר השני, לאורך השבוע האחרון, ניכרת עלייה עקבית במספר המאומתים החדשים עם קורונה ביממה. התחלואה מתפשטת בעיקר בחברה הערבית, שם ישנם כמעט פי ארבעה מאומתים לנפש לעומת המגזר הכללי. אף שלאורך החודשים האחרונים הוטלו סגרים מקומיים במספר ערים דוגמת נצרת, כסייפה, חורה, מג'דל שמס ועוד, כמעט כל היישובים האדומים והכתומים בישראל מצויים בחברה הערבית.

פרויקטור הקורונה בחברה הערבית, איימן סייף, שוקל להתפטר בשל ההחלטה להטיל סגרים מקומיים שיעילותם מוטלת בספק. אך בזמן שהתחלואה בחברה הערבית בעלייה והנדבקים בקרבה מהווים 49% מהמאומתים החדשים בשבוע האחרון (פי שניים וחצי מחלקם היחסי באוכלוסייה הכללית), דווקא שיעור הבדיקות ביישובים הערבים מצוי בחסר; לפי בדיקה שביצע פרופ' ערן סגל ממכון ויצמן, בשבוע שעבר בוצעו 50% יותר בדיקות לנפש במגזר הכללי לעומת החברה הערבית, אף שאחוז הבדיקות החיוביות בחברה הערבית עומד על 6.5% לעומת אחוז בלבד במגזר הכללי.

איימן סייף - פרויקטור קורונה מגזר ערבי / צילום: איל יצהר

הסגרים נועדו לספק טיפול דיפרנציאלי, תוך בידוד מוקד התחלואה ואספקת משאבים להתמודדות הרשויות עם התחלואה בטווח זמן קצר. אך לפי נתוני החוקרים המנטרים את תחלואת הקורונה באוניברסיטה העברית, התחלואה במגזר זולגת לחיפה, באר שבע, רמלה ולוד, וישנה סכנה שללא צעדים משמעותיים, מגמת ההאצה תתבטא גם באוכלוסייה הכללית.

"התחלואה בבאר שבע הייתה נמוכה", מסביר פרופ' ינון אשכנזי מצוות האוניברסיטה העברית, "אבל לא זיהו בזמן את העלייה בתחלואה ברהט ולא המליצו על סגר מקומי, והתחלואה רצה כלפי מעלה גם בבאר שבע. את שרשרת ההדבקה ברהט זיהתה דווקא מערכת החינוך, ולא מפקדת אלון. גילו תלמיד חולה, בודדו את השכבה שלו, גילו עוד אחד, בודדו את כל בית הספר, וגילו שהילדים החולים אמנם פזורים בכיתות שונות, אבל כולם היו במסיבת אירוסים ברהט. מערכת החינוך עשתה את התחקור כמו שצריך ברמה המקומית, אי אפשר לשקר לה בתחקור, וכך זוהתה שרשרת ההדבקה".

עלייה דומה בתחלואה התרחשה גם בגבול הדק שבין שפרעם לחיפה. גם בירושלים מזהים החוקרים זליגה של התחלואה משכונות מזרח העיר לכיוון טלביה ורמת רחל. ההתפרצויות המקומיות לא מתגלות בזמן ולא מצליחות לסגור מעגל, וכך התחלואה מתפשטת. פתיחת הקניונים, אגב כך, עלולה להוות אתגר משמעותי, שכן מדובר בנקודת מפגש המנקזת אליה אוכלוסיות מערים סמוכות שונות.

העלייה בתחלואה בחברה הערבית מיוחסת לשלוש סיבות עיקריות; ריבוי אירועים לא חוקיים ובראשם חתונות, מעבר תושבים בין שטחי הרשות הפלסטינית שבהם עולה התחלואה, ושובם של תושבים רבים מחופשות בטורקיה. מחולל ההדבקה המשמעותי ביותר מבין אלו הוא האירועים הבלתי חוקיים. אף שמדובר בתופעה המתרחשת כבר זמן רב, הפיקוח והאכיפה מצויים בחסר. הניסיון להגדיל את הקנסות המוטלים על קיום אירועים נתקל במשוכה פוליטית, בעוד שהקנס הנמוך - 5,000 שקל הפך לחלק מתקציב האירוע עבור משפחות רבות.

צ'ופרים קטנים לילדים כדי שישכנעו את הוריהם ללכת להיבדק

לצד הסגרים המקומיים, מפקדת אלון, שהוקמה בפיקוד העורף, הופקדה על קטיעת שרשראות ההדבקה בתוך 24 שעות. בשלב זה, המפקדה מצליחה לבודד רק שבעה מגעים פר נדבק. רק בשבועיים האחרונים חוברה המפקדה לנתוני משרד הפנים; עד כה לא הייתה לחוקרים גישה לבני הבית במקרי הדבקה, והם נסמכו רק על המתוחקר עצמו.

אשכנזי מצביע גם על איכות התחקירים; בעוד שבמדינות אחרות בעולם מערכים לקטיעת שרשראות הדבקה מצליחים לזהות את צברי ההדבקה ומפרסמים את המידע על כך, בארץ מפרסם משרד הבריאות נתון גולמי של מספר החולים היומי, בעוד שלציבור אין לרוב אפשרות לדעת כמה חולים משויכים למוקד הדבקה מרכזי אחד, וגם לא ללמוד מכך. פרסום, למשל, של צברי הדבקה משמעותיים בחתונות ובאירועים לא חוקיים המתקיימים בחברה הערבית, יכול היה לאותת לציבור על מסוכנותם, ולסייע בהפחתתם.

כדי לנסות להפחית את התחלואה, בפיקוד העורף מנסים לעבוד יחד עם הרשויות המקומיות. בחורה, למשל, כדי להעלות את מספר הבדיקות ראש המועצה הגיע להיבדק יחד עם כל משפחתו, ואילו ברהט קנתה הרשות צ'ופרים קטנים לילדים כדי שישכנעו את הוריהם ללכת להיבדק. בכסייפה, לאחר שיח עם הרשות המקומית, נסגרה מערכת החינוך בשל העלייה בתחלואה, אף שרק שכונות בודדות הושמו בסגר.

מד"א מתפעלים ניידת מדלגת העוברת בין שכונות, אך מספר הבדיקות הכללי נותר נמוך. פיקוד העורף מעביר למשטרה את רשימת האירועים העתידיים להתקיים, וזו מצידה מבררת אפריורי שלא יהיו הפרות, אך איננה נמצאת בשטח בכל אירוע ואירוע, ובמקרים אחרים - הקנסות כאמור אינם מרתיעים את החוגגים. 

עוד כתבות

ג'ו ביידן חותם על שורת צווים עם כניסתו לבית הלבן / צילום: Associated Press, Evan Vucci

ביידן חתם על שורת צווים בנושא מסכות, צינור הנפט והסכם האקלים של פריז

נשיא ארה"ב הנכנס בילה את שעותיו הראשונות בתפקיד בנקיטת שורת פעולות הקשורות למגפת הקורונה, לאיכות סביבה ולהגירה

חמל של מערך הסייבר / צילום: מערך הסייבר

מערך הסייבר מסכם את 2020: תעשיית הסייבר המקומית גייסה 2.9 מיליארד דולר

מנתונים שאסף המערך עולה כי סך הגיוסים של התעשייה המקומית זינק ב-70% לעומת השנה שעברה ● היקף היצוא של מערכות סייבר עמד על כ-6.85 מיליארד דולר

אביחי מנדלבליט, היועמ"ש / צילום: שלומי יוסף

היועמ"ש מזהיר מפני "שימוש לא ראוי במשאבי המדינה לתעמולה"

מנדלבליט הבהיר כי לא ייתן לשר האוצר כ"ץ, ולממשלה בכלל, לנצל את כוחה לטובת השגת יתרונות פוליטיים על חשבון הקופה הציבורית ● הדגיש כי כל תוכנית שתתגבש בתקופה זו תצטרך לעבור דרך משרדו

תשואה / צילום: Shutterstock

סיכום השנה הטובה ביותר לקרנות הגידור המקומיות מאז 2013: אלה הקרנות הבולטות שמתמחות במניות

רוב הקרנות סיכמו את השנה החולפת עם תשואות דו-ספרתיות, הודות לגאות בשוקי ההון ולהזדמנות רכישה שיצר משבר הקורונה ● בשנה הטובה ביותר לשוק קרנות הגידור המקומי מאז 2013, בלטו בעיקר הקרנות הקטנות

הנשיא ביידן והציר העולמי לענייני אקלים קארי / צילום: Reuters, Joshua Roberts

"בליץ" של צווים ותקנות: המסע של ביידן למאבק במשבר האקלים מתחיל

החזרת אנשי אובמה, ביטול צווים של טראמפ, חזרה להסכם פריז ותוכנית משמעותית שבכוחה לדחוף את כל העולם קדימה ● כך ייראו ימיו הראשונים של ביידן בתפקיד, וגם לישראל יש סיבה טובה לרוץ אחרי הבית הלבן

לקסוס LC500 קבריולה / צילום: יח"צ

למרות הסגר ומזג האוויר: לקסוס LC500 קבריולה יוצאת לשוק

הדו-מושבת הפתוחה מצוידת במנוע V8 ועולה החל מ-920 אלף שקל

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

שר הביטחון גנץ החליט: גלי צה"ל תצא ממערכת הביטחון

יוקם צוות מקצועי בין-משרדי בראשות מנכ"ל משרד הביטחון אמיר אשל לגיבוש מתווה להוצאת התחנה ממערכת הביטחון ● גנץ: "קיום תחנה צבאית בצה"ל אינה סבירה בעת הזו"

מגדל ארלוזורוב 17 / צילום: גיא ליברמן

דירות יוקרה בת"א: 100,000 שקל למ"ר והכיוון למעלה

פנטהאוז במגדל ארלוזורוב 17 נמכר ב-84 מיליון שקל ● מדובר בשתי דירות שצורפו לאחת ברמת מעטפת ● כיצד טיפס המחיר בכ-20% והפך את הרכישה לעסקה היקרה במגדל? ● ניתוח עסקה

אמבולנסים של מד"א / צילום: מץ 76

המו"מ עם האוצר התפוצץ ובתי החולים הציבוריים מבקשים ממד"א לא להפנות אמבולנסים מיום ראשון

בתי החולים שערי צדק, לניאדו, מעייני הישועה ושלושת בתי החולים בנצרת פנו למנכ"ל מד"א, אלי בין, וביקשו שלא להפנות אמבולנסים וחולים החל מיום א' "בעקבות מחסור חמור  בציוד ותרופות"

אולם בית משפט / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

בניגוד לעמדת הפרקליטות: נאשם שפרסם התעללות בגורי כלבים בטיקטוק שוחרר

הנאשם, שהתעלל בשני גורי כלבים ופרסם סרטון של המעשים באפליקציית טיקטוק, שוחרר בניגוד לעמדת הפרקליטות שביקשה לעצור אותו עד תום ההליכים ● ביהמ"ש: "השארתו במעצר נוכח מסוכנותו כלפי בני אדם תהיה מרחיקת לכת"

בניין המועצה של בני עי"ש / צילום: ויקיפדיה

אושר בוותמ"ל: תוכנית ענק להגדלת מועצת בני עי"ש

במועצה מתגוררים כיום 7,500 תושבים, כשהתוכנית כוללת תוספת בנייה של 5,700 יח"ד ושטחי תעסוקה נרחבים

השופט בדימוס אורי גורן / צילום: שלומי יוסף

הבורר אורי גורן לביהמ"ש: חומר הבוררות בסכסוך גרטנר-גרטלר נגרס

גורן ציין זאת על-מנת להבהיר כי אין בכוונתו להמשיך בניהול הליך הבוררות בין האחים גרטנר ודן גרטלר לאחר שהתפטר מהייצוג, זאת בעקבות הגילוי כי האחים גרטנר שכרו את החוקר הפרטי צביקה נווה מחברת CGI לאסוף מידע אודותיו

מה קורה לעובדים במעבר מסטארט־אפ לתאגיד שרכש אותו

מסטארט-אפ קטן לתאגיד של 5,000 איש: האתגרים של מנהלים אחרי אקזיט

הירידה במעמד, ההבדלים בתרבות הארגונית והפגיעה במוטיבציה - מיזוג של חברת סטארט-אפ לתוך תאגיד מציב אתגרים רבים ● שאלנו מומחים ומנכ"לים שעברו את זה על בשרם איך מתגברים על האתגר ● ניהול וקריירה

פשיטת רגל / צילום: Shutterstock, chainarong06

האם באמת חלה עלייה של 40% במספר פושטי הרגל בשנת 2020?

אף אחד לא יכול להכחיש את המשבר הכלכלי העמוק שהביאה עמה הקורונה, אך על בסיס נתוני שנת 2019 לא ניתן לשרטט את התמונה האמיתית של פושטי הרגל בישראל

לינוי בר גפן / צילום: יח"צ

ניצחון נגד טוויטר ואפל: התביעות נגדן ינוהלו בביהמ"ש הישראלי

טוויטר ואפל ביקשו לקיים את התביעות שהוגשו נגדן בחו"ל, אך ביהמ"ש המחוזי בת"א קבע כי יש לדון בהן בישראל, מאחר שמירב הזיקות לתיק נמצאות כאן ● בתביעה שהגישה העיתונאית לינוי בר-גפן נגד טוויטר נקבע כי ניתן לתבוע את טוויטר על ציוץ מטריד מינית גם בהיעדר הוראה מתאימה בחוק הישראלי

בני בגין מצטרף ל"תקווה החדשה" של גדעון סער / צילום: התקווה החדשה

סמל לליכוד ה"ישן": בני בגין מצטרף ל"התקווה החדשה" של גדעון סער

בני בגין, לשעבר חבר הליכוד ובנו של ראש הממשלה מנחם בגין ז"ל, יוצב במקום גבוה ב"תקווה החדשה", ככל הנראה בחמישייה הראשונה, לא מעט בשל היותו סמל לליכוד הישן והאידאולוגי

יעקב ליצמן / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

40 אלף שקל לדירה בפריפריה: הממשלה תצביע על "מענקי ליצמן"

לפי הצעת מחליטים שתעלה להחלטת הממשלה יינתנו מענקים של עשרות אלפי שקלים לרכישת דירות בפריפריה כחלק מתוכנית הדיור הנוכחית "דירה במחיר מופחת"

פישמן אליעזר / צילום: תמר מצפי

העליון תקע סיכה בסודיות הבנקאית וקיבל את עמדת גלובס: האשראי שניתן לפישמן ייחשף

זה חודשים ארוכים מנהל גלובס מאבק משפטי להסרת חיסיון מעל תביעה נגזרת שהוגשה נגד בנק אגוד ודירקטורים בבנק, בגין אשראי שניתן לאיש העסקים אליעזר פישמן • השבוע קיבל העליון את עמדת העיתון בפסק דין עקרוני, וקבע כי פומביות הדיון חשובה יותר מהאינטרסים של הבנקים והלווים

ראשת עיריית חיפה, עינת קליש רותם / צילום: איל יצהר

עיריית חיפה לא משתפת פעולה, ופרויקט "חזית הים" נמצא בסכנה

רשות החברות הודיעה כי תוכנית "חזית הים" בנמל חיפה מוטלת בספק ● ברקע: כשלון המו"מ בין עיריית חיפה, בראשות עינת קליש רותם, וחברות נמלי ישראל ונמל חיפה להקמת מנהלת משותפת ● התוכנית היתה אמורה לאפשר הקמת מבני מסחר תיירות ובילוי וכן אלפי דירות חדשות

שרון פרשקובסקי, מנכ"ל חברת פרשקובסקי / צילום: גבע טלמור

פרשקובסקי רכשה מהאחים דוניץ קרקע באשדוד תמורת כ-240 מיליון שקל

מדובר ב-4 מגרשים בהיקף של 10 דונם ברובע המיוחד באשדוד ● הרובע המיוחד נמצא בכניסה הדרומית לעיר, מדרום לדרך מנחם בגין ורחוב אלטלנה וממערב לשדרות משה סנה ● מדובר בעסקה השלישית שחברת פרשקובסקי מדווחת עליה בשלושת החודשים האחרונים