גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הקואליציה דוהרת לבחירות, אבל הקיצוץ בשכר השרים והח"כים נבלם, והגירעון יגדל ב-9 מיליארד שקל

יוזמות של האוצר להפחתות והקפאות שכר לנבחרי ציבור עומדות לרדת לטמיון • אחת טורפדה בידי השר אלקין, חברו של כ"ץ למפלגה, והובילה לעימות חריף בין השניים • היוזמה השנייה נראית קלושה מרגע לרגע לאור המצב הפוליטי

ישראל כ"ץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ
ישראל כ"ץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

ההכרזות של שר האוצר ישראל כ"ץ מלפני כמה שבועות, בעניין קיצוצי שכר, נשמעו בומבסטיות: נבחרי הציבור ייתנו דוגמה אישית, ועובדי המגזר הציבורי ייכנסו מתחת לאלונקה. בשטח ההצהרות הללו היו רחוקות מהיעדים השאפתניים שקבע שר האוצר, וכעת מתברר שגם ההתקדמות שהושגה בתחום זה עלולה לרדת לטימיון.

הסיבה: הקדמת הבחירות ומהלכי טרפוד של פוליטיקאים, ובהם שר המים וההשכלה הגבוהה זאב אלקין, חבר מפלגתו של כ"ץ.

אם לא די בכך, חוששים כעת באוצר כי התפרקות הממשלה תכשיל גם את הניסיון לעצור את עליית השכר הממוצע במשק - מהלך שעלול לנפח במיליארדים נוספים את הגירעון הענק ולייצר תוספות שכר בלתי צפויות לעשרות אלפי עובדי מדינה ועובדים בעלי שכר גבוה שלא נפגעו במשבר כלל.

המהלך של אלקין: להפחית לכולם או לאף אחד

המהלך המפתיע של השבוע שייך ללא ספק לשר המים וההשכלה הגבוהה זאב אלקין, שהצליח כנראה לקבור את היוזמה להפחתת שכרם של מקבלי השכר הגבוה ביותר במגזר הציבורי. מה שהתחיל כיוזמה של שר האוצר כ"ץ להפחתת שכרם של הח"כים, השרים וסגני השרים - הורחב בממשלה לכל מי שמוגדרים "נושאי משרה". בקבוצה הזו נכללים גם שופטים ודיינים, ראשי הרשויות בשלטון המקומי וסגניהם, נגיד בנק ישראל והמשנה שלו, ומבקר המדינה.

ב-21 בספטמבר החליטה הממשלה כי שכרם של כל אלה יופחת ב-10% עד סוף 2021. להערכת האוצר, הורדת השכר הייתה אמורה לחסוך הוצאה של כ-70 מיליון שקל, מעבר לערך ההצהרתי של המהלך.

מה קרה בפועל? בתחילת השבוע אישרה ועדת השרים לחקיקה את הצעת החוק להפחתת שכרם של נושאי המשרה, אלא שאז הודיע השר אלקין כי הוא מתנגד ליוזמה והגיש ערר שיחייב את הממשלה לדון בה מחדש. מהודעת הערר ששלח עולה, כי אלקין לא מייחס כל חשיבות לצעד הזה, לא כספית וגם לא ערכית. "צמצום הפחתת שכר אך ורק לנושאי משרה הופכת את החוק לחסר משמעות ואין שום סיבה שלא להרחיב אותו (את החוק) על כלל עובדי המדינה המקבלים שכר מעבר לשכר ח"כ", כתב אלקין בערר שנשלח למזכיר הממשלה צחי ברוורמן.

זאב אלקין / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

באוצר אומרים כי המהלך של אלקין נועד לקבור את הצעת החוק. הרחבת הפחתת השכר לכלל עובדי המדינה בחקיקה כדרישת אלקין, היא צעד בלתי מעשי, פוליטית ומשפטית כאחד. השר אלקין לעומת זאת מספק גרסה שונה לחלוטין להשתלשלות הדברים, ומאשים את בכירי האוצר בדאגה לשכרם וכיסם. לדבריו, שותפו לליכוד כ"ץ "מגן על היועמ"שים ובכירי האוצר", בכך שהוא מביא לאישור הכנסת הצעת חוק רזה יותר מכפי שהוסכם עליה בממשלה".

עוד אמר אלקין, כי "כשכ"ץ הגיע עם היוזמה הזו לממשלה, נערך דיון ואני, יחד עם שרים נוספים, אמרנו לו שהצעת החוק בנוסח הנוכחי שלה אין בה שום תרומה ממשית לאוצר המדינה והיא הצהרתית בלבד".

עוד טען אלקין כי, מדובר ב"שערוריה" וכי "מי שמכינים את החוק הם בכירי האוצר והיועצים המשפטיים, שזה חוק שרלוונטי לגביהם והם פועלים בניגוד מוחלט לסיכום עם ראש הממשלה. למעשה הפקידות הבכירה פוגעת ביכולת לייצר החלטות ממשלה בניגוד להנחיית ראש הממשלה".

וכ"ץ? הוא לא נשאר חייב, ומסר לגלובס בתגובה: "להפתעתי, אחרי שהתגברתי על התנגדות שר המשפטים וכחול לבן שעיכבו את החוק, הופתעתי לראות כי שר המים אלקין הגיש ערעור בטענות שונות כדי להמשיך ולעכב את ישום החוק. הפניתי אתתשומת ליבו של רה״מ להתנהגות הבלתי מקובלת, ובכוונתי לטפל בנושא במלוא החומרה".

נכון שבמהלך משבר 2002-2003 איים שר האוצר בנימין נתניהו ליזום מהלך של הורדת שכר בחקיקה, אולם הדרישה שימשה רק קלף מיקוח במו"מ שהתנהל אז מול יו"ר ההסתדרות עמיר פרץ, מו"מ שהסתיים בהסכמת ההסתדרות להפחתת שכר זמנית.
כ"ץ ניסה לעשות מהלך דומה גם הפעם, כשהכריז שיביא לממשלה הצעת חוק להפחתת שכר במגזר הציבורי - אם ההסתדרות לא תיענה לדרישתו להורדת שכר בהסכם. ההכרזה של כ"ץ באה לאחר שהאוצר כבר עמד לסכם עם ההסתדרות על הפחתת שכר מוגבלת. בסופו של דבר נסוג כ"ץ מהאיום ליזום הפחתת שכר בחקיקה, וגם הניסיון להגיע להפחתת שכר במו"מ לא צלח.

בהסתדרות זעמו על ההקשחה בעמדות האוצר. יו"ר ההסתדרות בר-דוד הכריז בתגובה על סכסוך עבודה וכינה את כ"ץ "בריון". הנתק בין השניים החריף, לאחר שבשבוע שעבר נפגש בר-דוד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו שלא בנוכחותו של כ"ץ באקט שהתפרש כזלזול בכ"ץ.

עליית השכר הממוצע: עלות של מיליארדי שקלים

ואולם בנושא השני - והבוער יותר מבחינת האוצר - מפגין בר-דוד עד כה גישה אחראית שמסייעת לאוצר. השכר הממוצע במשק צפוי לזנק השנה בשיעור של כ-12%, מסיבות שאינן קשורות כלל לעליית שכרם של העובדים אלא כתוצאה מכך שמאות אלפי שכירים, בעיקר בעלי השכר הנמוך, איבדו את עבודתם במהלך משבר הקורונה.

באוצר מעריכים, כי זינוק של 12% בשכר הממוצע במשק יעלה לאוצר המדינה בין 7 ל-9 מיליארד שקל לשנה, בשל השפעת השכר הממוצע על שורה ארוכה של הסדרי שכר, מסים וקצבאות. שתי ההשפעות המרכזיות צפויות להיות עליית שכר המינימום וירידה בהכנסות ממסים.

להערכת האוצר, עליית שכר המינימום תעלה למדינה בין 2 ל-3 מיליארד שקל (לא כולל הוצאות נוספות למעסיקים במגזר הפרטי), וסכום דומה ייגרע מהכנסות המדינה ממסים (למשל בשל העלאת תקרת הפטור ממס להפרשות מעסיקים לפנסיה שעומדת על פעמיים השכר הממוצע במשק).

בשבוע שעבר פרסם האוצר תזכיר חוק שיאפשר למנוע את העלייה הצפויה בשכר המינימום באמצעות הקפאת השכר, לצורך חישוב ההצמדות, למשך שנה. ההסתדרות "מעלימה עין" בינתיים מהמהלך, למרות שהוא עשוי להיטיב עם עשרות אלפי עובדי מדינה שבשל הסכמי שכר מיושנים זכאים להשלמה לשכר מינימום - זאת למרות ששכרם הממוצע עומד על 13 אלף שקל לחודש.

תזכיר חוק ההקפאה יונח ככל הנראה על שולחן הממשלה השבוע במטרה שהממשלה תאשר אותו בישיבתה הקרובה. אולם גם אם יינתן אישור הממשלה, צפוי האוצר לנהל מירוץ נגד הזמן בניסיון לאשר את הצעת החוק לפני פיזור הכנסת. 

מחיר הבחירות - החוקים הכלכליים שעלולים לרדת מסדר היום

הקפאת השכר הממוצע במשק
המכשול:
הכאוס הפוליטי ימנע את העברת החוק
החיסכון התקציבי המוערך: 7-9 מיליארד שקל

הפחתת שכר עובדי המגזר הציבורי יחול על כ־800 אלף שכירים
המכשול:
המו"מ בין האוצר להסתדרות נקלע למבוי סתום
החיסכון התקציבי המוערך: 2-3 מיליארד שקל

הפחתת שכר הבכירים במגזר הציבורי בשיעור של 10%
המכשול:
ערר שהגיש השר זאב אלקין
החיסכון התקציבי המוערך: 70 מיליון שקל

עוד כתבות

שדהפרויקט תמ"א 38 בחולון / צילום: Shutterstock

מסלול עוקף: התוכניות של העיריות להגבלת תמ"א 38

ברמת השרון הגדירו מכסות, בבת ים רוצים להגביל את תקן החניה • תמ"א 38 בתוקף עד אוקטובר 2022, אך ברשויות המקומיות מצאו דרך להגביל את כוחה כבר עכשיו • גלובס משרטט את היתרונות והחסרונות

תור לבדיקת קורונה בהיכל שלמה ת"א / צילום: בר - אל

הווריאנט מקליפורניה הגיע לישראל; אין הוכחה שהחיסון אינו יעיל נגדו

משרד הבריאות דיווח הערב כי זיהה חמישה בני אדם שנדבקו בווריאנט מלוס אנג'לס ● פרופ' רות הרשברג: "אין סיבה לפאניקה, הציבור צריך להבין שצריך להתחסן כמה שיותר מהר, וכאשר מתחסנים, זה לא אומר שאפשר 'לפרוק עול'"

חנות קורקינט חשמלי ת"א / צילום: תמר מצפי

הלמ"ס: עלייה ב-2020 בתאונות דרכים שבהן מעורבים קורקינטים חשמליים; ירידה בתאונות עם אופניים חשמליים

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בשנת 2020 הייתה עלייה במספר תאונות הדרכים בהן היו מעורבים קורקינטים, ונרשמו יותר הרוגים - למרות הסגרים, התכנסות בבתים ויציאה למקומות העבודה בשיעורים פחותים ● מנכ"לית הרלב"ד: "במרץ נציג תוכנית שמטרתה לצמצם 50% בתאונות הדרכים עד שנת 2030"

גילת לווינים / צילום: תמר מצפי, גלובס

גילת לוויינים נוסקת: חזרה לשווי שבו אמורה הייתה להימכר אשתקד לקומטק מארה"ב

מניית חברת התקשורת הלוויינית זינקה 38% בשבוע האחרון ● בעקבות ביטול מכירתה קיבלה גילת מקומטק פיצוי של 70 מיליון דולר, שמחציתו חולקה כדיבידנד לבעלי המניות

המפכ"ל קובי שבתאי / צילום: דוברות משטרת ישראל

משטרת ישראל עצרה הלילה 145 חשודים באלימות בכפר טורעאן

המשטרה מסרה כי החשודים נעצרו בחשד למעורבות בקטטות אלימות, בהצתות ובאירועי ירי ● נציגי הרשויות הערביות ייפגשו הערב עם נתניהו כדי לדון בקידום התוכנית הממשלתית למאבק באלימות

סקר הסקרים: לפיד מזנק ומשאיר את סער מאחור, העבודה לראשונה עוברת את אחוז החסימה

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם הרביעית בתוך שנתיים ● גלובס מביא את הסקרים העדכניים ביותר מכל כלי התקשורת ובודק מי מתחזק, מי נחלש ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● העמוד מתעדכן באופן שוטף עם כל סקר חדש שמתפרסם

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

רשות שוק ההון דוחה בשלושה חודשים את תחילת הרפורמה בביטוח תאונות אישיות

כשבוע לפני שההוראות לשינוי תחום הביטוח האמור, שלדברי הרשות עצמה רווי בכשלים, היו אמורות להיכנס לתוקף, הרשות מאפשרת לחברות הביטוח לדחות את היישום לתחילת מאי ● זאת, לדברי הרשות, "בשל בקשות מחברות הביטוח, קשיים בהיערכות לאור מגפת הקורונה, וקשיים מיכוניים ופרקטיים"

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

לקראת סגירת נתב"ג: אלה השאלות שהממשלה תצטרך להכריע בהן

על רקע הביקורת הציבורית על השארת נתב"ג פתוח למרות המוטציות שהתגלו בעולם, תתכנס הממשלה לדיון שבו ככל הנראה יוחלט על סגירת נמל התעופה לשבועיים לפחות ● אלה הנושאים הפתוחים שהממשלה תצטרך לתת להם פתרון, לאחר שיוחלט על הסגירה

ביטקוין צ'יינג' בתל אביב / צילום: כדיה לוי

ביטקוין תחת מעקב: הפיקוח על המטבעות הווירטואליים מגיע גם לישראל

בשבועות הקרובים אמור לעבור חוק איסור הלבנת הון שיחייב את כל הגופים הנותנים שירותים בנכסים וירטואליים לזהות את הפועלים בהם • גלובס בעקבות החוק החדש שבדרך - מה המשמעות עבור שחקני הביטקוין, מאיזה סכום תידרש חובת דיווח, ומה המחיר ששילמה ישראל על העיכוב בהסדרה

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

התחזקו הירידות בנעילה: ת"א 35 איבד 1.3%, אירודרום צנחה ב-7.4%

מדד הבנקים איבד 1.2%, מנגד מדד ת"א ביומד עלה ב-1.2% ● שיכוון ובינוי איבדה 2.8%, אלוני חץ ירדה ב-3%, עזריאלי איבדה 2%

•	שי רקנאטי, מבעלי קבוצת R.G.E. / צילום: פזית עוז

משפחת רקנאטי השלימה רכישת 50% ממניות קבוצת RGE

זאת מידי קבוצת אקסס אינדסטריז שבשליטת לן בלווטניק ● בכך הפכה משפחת רקנאטי למחזיקה הבלעדית ב-RGE; שי רקנאטי מונה ליו"ר הקבוצה ● ל-RGE יש מספר ערוצי תוכן, בהם ערוצי ספורט 5, ערוץ הילדים, ערוץ לוגי וערוץ הכנסת

עדי צים / צילום: יחצ

פרויקטים של בנייה וייצור דבש ללא דבורים: ההשקעות החדשות של עדי צים

צים מעמיד הלוואה לחברת הפרויקטים אחים יעקובי, שעשויה להפוך אותו לשותף בהון בחברה ● בד בבד הוא פועל להכניס לבורסה את בי-יו דבש, שעוסקת בפיתוח טכנולוגיה ליצור דבש "מתורבת"

בני שטיינמץ, בשווייץ. מתכוון לערער / צילום: Reuters, DENIS BALIBOUSE

איך יושפעו ההליכים נגד שטיינמץ בישראל מהרשעתו בשווייץ

המיליארדר, שנגדו מתנהלים הליכים פליליים בשלוש מדינות, נידון לאחרונה לחמש שנות מאסר הן בשווייץ והן ברומניה בשתי פרשות שונות • גלובס בוחן את מצבו המשפטי, היכן ירצה מאסר, ומהי ההשפעה של ההרשעה בשווייץ על חקירתו באותה פרשה בישראל

הנשיא ביידן מתחת לציור של לינקולן מתייחס לתוכנית הכלכלית בבית הלבן, שישי / צילום: Reuters, JONATHAN ERNST

מאה שעות של אדרנלין בבית הלבן של ג'ו ביידן

עם ערימות של צווים נשיאותיים על שולחנו, ביידן התחיל את נשיאותו בפרץ מרשים של פעילות - אבל גם בהמהומים מוקדמים של אי נוחות מימין ● "הוא דיבר על אחדות, כמו איש מרכז, אבל הוא מושל כמו איש השמאל הקיצוני", התלונן סנאטור רפובליקאי

איתמר שמעוני בבית המשפט / צילום: כדיה לוי

4 שנות מאסר נגזרו על ראש עיריית אשקלון לשעבר איתמר שמעוני שהורשע בקבלת שוחד

ראש עיריית אשקלון לשעבר הורשע בקבלת שוחד בגובה של 150 אלף שקל מאיש העסקים יואל דוידי, שהוסוו כעסקת תיווך ● הכסף נועד לתשלום פיצויי השתקה לשתי נשים שהאשימו את שמעוני בפגיעה מינית ● שמעוני: "פניי צופות לביהמ"ש העליון. אני לא מאלה שמגנים את מערכת המשפט גם כשקשה לי"

דואר ישראל / צילום: איל יצהר

דואר ישראל ישתף פעולה עם מינהל הדואר באיחוד האמירויות

מנכ"ל דואר ישראל, דני גולדשטיין: ההסכם ירחיב את קשרי המסחר בין המדינות

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל / צילום: Associated Press, Michael Kappeler

הראשונה באירופה: גרמניה רכשה טיפולי נוגדנים בקורונה בסכום של 400 מיליון אירו

לפי שר הבריאות הגרמני יינס שפאן, שהודיע היום על הרכישה, גרמניה רכשה כ-200,000 מנות של הטיפול, שנועד להגביר את רמת הנוגדנים בדם נגד נגיף הקורונה ומיועד לחולים בסיכון גבוה

עמדות חיסון לקורונה של מד"א / צילום: דוברות מד"א

דוח אמ"ן עורר דאגה, הקהילה המדעית מרגיעה ודורשת שקיפות

מחד, למסקנות מדוח אמ"ן יש משמעות אסטרטגית כאשר קבינט הקורונה מתווה מדיניות המסתמכת בין היתר על הדוחות הללו ● מאידך – בקרב הקהילה המדעית אין הסכמה רחבה באשר לדברים העולים בדוח, לא ברור מיהם מחבריו, ולא ניתן לנהל עמם שיח ציבורי שקוף

רון חולדאי, ראש עיריית ת"א / צילום: איל יצהר

השופט פוגלמן אסר על רון חולדאי לבצע תעמולת בחירות בעמוד הפייסבוק שלו

יו"ר ועדת הבחירות, השופט עוזי פוגלמן, קבע כי עמוד הפייסבוק הנוכחי של רון חולדאי לא יוכל לשמש אותו לתעמולת בחירות, מכיוון שהעמוד משמש בפועל כעמוד רשמי של ראש עיריית ת"א ● "חולדאי רשאי לפתוח עמוד פייסבוק חדש לטובת מפלגתו או לטובת מועמדותו שלו"

לן בלווטניק / צלם: יחצ

שותפה חדשה ברשת 13: דיסקברי רוכשת 21% ממניות החברה

כפי שנחשף בגלובס, ענקית המדיה האמריקאית תיכנס כשותפה בחברה ● דיסקברי נכנסת על חשבון המניות של קבוצת אנדמול שתצא לחלוטין מרשת, ודילול המניות שמחזיקים אודי אנג'ל ומשפחת שטראוס שיחזיקו כעת יחד 14% מרשת