גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עתירה: לבטל את מדיניות "אי ההרחקה" ולהחזיק מסתננים מסוכנים במעצר עד להרחקתם

המרכז למדיניות הגירה ישראלית, יחד עם תושבי דרום ת"א, עתר נגד החלטות ביה"ד למשמורת לשחרר מסתננים שהורשעו שוב ושוב בעבירות חמורות ● בצעד תקדימי, העתירה תוקפת גם את חוקיות מדיניות "אי ההרחקה" לאריתראה ולסודאן של משרד הפנים

מעצר מסתננים / צילום: רויטרס
מעצר מסתננים / צילום: רויטרס

המרכז למדיניות הגירה ישראלית הגיש עתירה לבית המשפט המחוזי בירושלים, יחד עם תושבי דרום תל אביב, נגד החלטות בית הדין למשמורת לשחרר מסתננים שהורשעו שוב ושוב בעבירות חמורות.

בצעד תקדימי ולראשונה מאז החלה תופעת ההסתננות לישראל, העתירה תוקפת גם את חוקיות מדיניות "אי ההרחקה" לאריתראה ולסודאן של משרד הפנים. שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, אלכסנדר רון, קבע כי יתקיים דיון מקדמי על אודות העתירה.

העתירה מכוונת נגד מספר החלטות של דיין בית הדין למשמורת, רג'א מרזוק, לשחרר מסתננים מסוכנים במיוחד ממשמורת בתנאים מקלים. העותרים דורשים כי ייקבע שהדיין שגה במספר החלטות שנויות במחלוקת שנתן.

על-פי הנטען בעתירה, חוק הכניסה לישראל קובע כי אסור לשחרר ממשמורת מסתננים המהווים "סכנה לשלום הציבור". למרות זאת, בדפוס קבוע, שוב ושוב הדיין משחרר לרחובות מסתננים שהורשעו מספר רב פעמים, תוך הפרת תנאי שחרור בערובה קודמים שנקבעו להם, לא פעם בתנאים מקלים עוד יותר.

בין ההחלטות המותקפות במסגרת העתירה נמצאת ההחלטה לשחרר מסתנן מאריתראה שתקף מינית שתי ילדות בשני אירועים שונים, שוחרר ממשמורת תחת "צו פיקוח" לעברייני מין, אך תוך מספר חודשים ביצע מעשה מגונה בילדה שלישית. למרות זאת, הדיין שחרר אותו ממשמורת פעם נוספת בתנאים מקלים עוד יותר.

מקרה נוסף הוא של מסתנן אריתראי שהורשע בתקיפה וחבלה חמורה, שוחרר ממשמורת על-ידי הדיין בתנאים מקלים, ברח ממתקן "חולות" ונעצר שוב בגין שוד אלים. תוך כדי שהוא אמור היה לשהות במעצר-בית בגלל התקיפה הראשונה, הוא ריסק גולגולת של אדם אחר בקטטה אלימה. למרות זאת, גם הוא שוחרר ממשמורת פעם נוספת על-ידי הדיין.

כך גם במקרה של מסתנן מסודאן שבמשך השנים הספיק, בין היתר, לשבת במאסר בגלל תקיפה ואיום בסכין, להיעצר על שוד אלים, לשבת במאסר בגלל שתקף את בת זוגו הישראלית וכלא אותה בבית, לשבת במאסר נוסף בגלל תקיפה אלימה נוספת בפאב, ולאחר תקופה לשבת במאסר פעם רביעית על עבירות סמים. למרות עברו הפלילי עשיר, הדיין שחרר אותו בהפקדת ערובה של 1,000 שקל בלבד.

בנוסף לטענת חוסר סבירות של ההחלטות, המרכז למדיניות הגירה ישראלית תוקף במסגרת העתירה גם את מדיניות משרד הפנים שלא להרחיק מסתננים מאריתראה וסודאן, לראשונה מאז הוכרז על מדיניות זו לפני למעלה מעשור. לטענת המרכז, המדיניות הגורפת של משרד הפנים מנוגדת לחוק, אינה סבירה, ואין לה הצדקה עובדתית, כיוון שמעל ל-8,000 מסתננים מאריתראה וסודאן כבר חזרו לאותם ארצות למרות המדיניות הרשמית.

בנוסף, כך על-פי הנטען, אפילו ההנחיות המחמירות במיוחד של נציבות האו"ם לפליטים, עליהן מתבסס משרד הפנים, לא קובעות כי אסור להחזיר לאריתראה באופן גורף גברים ונשים מעל גיל גיוס צבאי, נשים נשואות, נשים עם ילדים ואלפי תומכי המשטר האריתראי ששוהים בישראל.

בעתירה מוזכרות גם דוגמאות, שלטענת העותרים הינן אבסורדיות במיוחד, של מסתננים ששוחררו ממשמורת במשך השנים, למרות שברור כי אין להם בעיה לחזור לארצם. כך למשל במקרה של אזרח סודאן שחזר מרצון לסודאן בשנת 2012 בסיוע של משרד הפנים, אך הסתנן חזרה לישראל בשנת 2015, לטענתו "מסיבות כלכליות" בלבד.

דוגמה נוספת היא של מסתנן שהשתתף בקטטה אלימה בין מתנגדי המשטר האריתראי לתומכי המשטר, ומי שהפקיד את הערבות לשחררו הייתה שגרירות אריתראה בכבודה ובעצמה. בשני המקרים האלה המסתננים שוחררו, על אף שחוק הכניסה לישראל קובע כי אין לשחרר ממשמורת שוהים שלא כדין המהווים סכנה לשלום הציבור.

לכן, כך על-פי העתירה, למרות שבית המשפט העליון קבע כי לא ניתן להחזיק מסתננים במעצר לנצח אם אין להם אפשרות לצאת מישראל, לדיין לא הייתה כל הצדקה עובדתית או חוקית להתבסס על מדיניות "אי ההרחקה" של משרד הפנים לצורך קבלת ההחלטה. בנוסף, נטען, הדיין טעה כאשר קבע באופן גורף ואוטומטי כי אותם מסתננים מסוכנים אינם יכולים לחזור לארצם, בלי שבדק זאת באופן פרטני, ובלי שהם טרחו אפילו להגיש בקשת מקלט במרבית המקרים.

לבסוף, מעבר לדרישה ל"עיון חוזר" באותן החלטות פרטניות שקיבל הדיין לשחרר את המסתננים, העתירה דורשת כי משרד הפנים יקבע נוהל שיבטיח כי מקרים דומים לא יחזרו על עצמם, ויבהיר כי מכאן להבא אין משקל עובדתי או תוקף משפטי מחייב לאותה "מדיניות אי הרחקה".

יש לציין כי מדובר בעתירה מרחיקת לכת מבחינת הסעדים המבוקשים, אולם חרף זאת כאמור בית המשפט המחוזי בירושלים קבע כי יתקיים דיון מקדמי על עתירה זו. 

"להשיב את ההיגיון למדיניות ההגירה של ישראל"

עו"ד יונתן יעקובוביץ', מנהל המרכז למדיניות הגירה ישראלית, מסר: "נתוני המשטרה שפרסמנו בעבר מוכיחים מעבר לכל ספק כי שיעורי הפשיעה בקרב המסתננים גבוהים מאוד, תוך פגיעה בשלום הציבור ותושבי דרום תל אביב במיוחד. לכן, החובה החוקית הבסיסית של רשויות המדינה היא להרחיק מסתננים מסוכנים מהרחובות שלנו.

"לצערנו, דיין בית הדין למשמורת מגלה קלות-דעת בחובה קדושה זו, אפילו לאחר שאותם מסתננים הפרו תנאי שחרור בערובה בעבר וצפצפו על האמון שניתן בהם למרות שהם אורחים לא רצויים במדינה.

"חשוב עוד יותר - הגיע הזמן לפוצץ את הבועה של 'מדיניות אי ההחזרה' לאריתראה ולסודאן, שמנוגדת לחוק, ואין בה כל היגיון לאור נתוני העזיבה הגבוהים לאותן מדינות. מדיניות זו מאפשרת למסתננים מסוכנים להסתובב באופן חופשי ולפגוע באזרחים חפים מפשע, כולל ילדות קטנות.

"אנו מקווים כי בית המשפט ייעתר לבקשות הבסיסיות ביותר שהעלנו בעתירה, למען ביטחונם של אזרחי ישראל והשבת ההיגיון למדיניות ההגירה של ישראל".

עוד כתבות

סין חזרה לשגרה ומשכה השקעות זרות בעוד העולם עדיין מתמודד חולי ומוות, סגרים ועסקים קורסים / צילום: Associated Press, Mark Schiefelbein

סין תפסה את מקומה של ארה"ב כיעד המרכזי להשקעות זרות

זרימת ההון לארה"ב ירדה כמעט בחצי, בעוד שהקורונה גררה את הכלכלה מטה ב-2020

יעקב בליטשטיין / צילום: כדיה לוי

עוד מינוי זמני: קובי בליטשטיין מונה למ"מ מנכ"ל משרד האוצר

בליטשטיין משמש כיום בראש מטה התשתיות הלאומיות במשרד האוצר, וימשיך לכהן בשני התפקידים במקביל ● המינוי מגיע לאחר שנציבות שרות המדינה קבעה כי בעת הזו לא ניתן למנות מנכ"ל קבע מחוץ לעובדי שירות המדינה

גוגל / צילום: Shutterstock, PK Studio

גוגל מאיימת: נפסיק את שירותי החיפוש באוסטרליה

ברקע לאיום, החרפת הסכסוך המתמשך שבין הממשלה האוסטרלית לבין ענקית הטכנולוגיה ● ובינתיים בצרפת, בתום קרב משפטי ממושך, נאלצה גוגל לחתום על הסכם לפיצוי מאות מו"לים וכלי תקשורת במדינה

חנויות להשכרה ברחוב דיזנגוף ת"א / צילום: איל יצהר

יותר מ-155 אלף איש הפכו לדורשי עבודה מאז תחילת הסגר השלישי

עם הארכת הסגר, בשירות התעסוקה מעריכים כי מספר דורשי העבודה שנוספו יגיע ל-170 אלף איש ● אתמול נרשמו 2,490 דורשי עבודה חדשים ● כ-80% מהם הוצאו לחל"ת ● ביממה האחרונה פוטרו או התפטרו 982 דורשי עבודה

דודי אמסלם. הכריז על ביטול נבחרת הדירקטורים / צילום: שלומי יוסף

נציבות שירות המדינה לשר אמסלם: לא ניתן למנות מנהל קבוע לרשות החברות בגלל הבחירות

נציב שירות המדינה הפרופ' דניאל הרשקוביץ קיבל את המלצת ועדת החריגים שלא להמשיך בהליכים לבחירת מנהל רשות חברות ממשלתיות קבוע בשל תקופת הבחירות ● "הוועדה סבורה כי יש להמליץ בפני השר לשקול את הטלת התפקיד על עובד מדינה מתאים בעת הזו"

4 עצות לקנייה חכמה

4 עצות לקנייה חכמה של רכב חדש, והאם זה משתלם יותר באונליין

בשנה החולפת השתנו כמה מחוקי המשחק הוותיקים ביותר של שוק הרכב הישראלי: שיווק הרכב באינטרנט קיבל דחיפה, החשיבות של צריכת הדלק ירדה, חלק מהמלאים הזדקנו והשקל התחזק דרמטית ● כך תנצלו את ההזדמנויות שנוצרו בדרך לרכישת רכב חדש

בנין בורסה לניירות ערך ת"א / צילום: איל יצהר

מבט שנתי על תיקי ההשקעות: המציאות שוב פגשה את הציפיות

הפתעות או אכזבות מהשווקים מתכתבות באופן ישיר עם הציפיות ● מה אומרות לנו התשואות הגלומות במדדים, וכיצד הן יכולות לסייע להתאמת הציפיות מתיקי ניירות הערך?

בנימין נתניהו / צילום: אורן בן חקון, פול

פייסבוק הסירה פוסט של נתניהו שביקש פרטים של אזרחים ותיקים שלא התחסנו

פוסט שפורסם בעמוד הפייסבוק הרשמי של בנימין נתניהו, בו ביקש רה"מ לדווח בצ'ט בוט על אזרחים בני 60 ומעלה שלא התחסנו על-מנת שיול לשכנע אותם להתחסן ● בנוסף, פייסבוק השעתה את הצ'ט בוט עצמו ● הליכוד: "המטרה הייתה לעודד ישראלים מעל גיל 60 להתחסן כדי לשמור על חייהם"

מבצע חיסונים של חברת אסטרהזנקה בבית אבות בלונדון / צילום: Associated Press, Matt Dunham

דיווחים בגרמניה: חיסון אסטרהזנקה יעיל רק ב-8% מעל גיל 65; החברה מכחישה

מקורות בממשלת גרמניה מסרו לכלי תקשורת במדינה כי החיסון לקורונה של חברת אסטרה-זנקה יעיל רק ב-8% מהמקרים בהגנה על מבוגרים מעל גיל 65, הרבה מתחת ל-62% היעילות שהחברה חזתה לכלל האוכלוסייה על סמך ניסויים קליניים

שורטים / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

מלחמת שורט בלונג: מה הקפיץ את מניית בלקברי ואיך זה קשור למאבק של המשקיעים הצעירים בוול סטריט?

שיתוף הפעולה עם אמזון או יישוב מחלוקת עם פייסבוק, או אולי סגירת פוזיציות שורט בשוק? ● בלקברי לא לבד: יצרנית משחקי המחשב והווידאו גיים סטופ נהנית אומנם מהסגרים וההישארות בבית, אך מנייתה כבר זינקה ב-250% מתחילת השנה בעקבות מאבקי שורטיסטים

אתר אשפה תאנים ליד חצור / צילום: אביהו שפירא

המשרד להגנת הסביבה מציג אסטרטגיית פסולת מקיפה, עם סימן שאלה גדול

מטרת התוכנית היא לצמצם את הטמנת הפסולת בישראל מ-80% כיום ל-20% בשנת 2030, ולעבור לכלכלה מעגלית כמקובל באיחוד האירופי ● אבל כשהבחירות בפתח, ועדיין אין טיוטת תזכיר חוק בנושא וגם לא לוחות זמנים, סיכוייה להגיע לשלב הביצוע עומדים בספק

מירב מיכאלי / צילום: אלעד מלכה

יו"ר העבודה מרב מיכאלי הודיעה כי המפלגה תעזוב את הממשלה

בהודעת של ח"כ מרב מיכאלי נכתב: "הודעתי לפרץ ושמולי שעליהם להתפטר מהממשלה לאלתר. מפלגת העבודה מתחילה מחדש"

הרמטכ"ל אביב כוכבי / צילום: דובר צה"ל

המשנה ליועמ"ש: הגדלות הרמטכ"ל לפנסיות אנשי הקבע - לא חוקיות

בחוות-הדעת, שנשלחה במסגרת הליך המתנהל נגד המדינה בבג"ץ, נקבע כי "החוק הקיים אינו מסמיך את הממשלה להעניק הגדלות באופן גורף לכלל המשרתים, כפי שמשתקף מן הפרשנות שנהגה עד כה ע"י רשויות הצבא"

מזרחי טפחות משכנתא/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

המשקיעים חזרו, הצעירים הסתערו, ו-2020 שברה את שיאי המשכנתאות

2020 הכתה את כל התחזיות לשוק הדיור תחת הקורונה: במהלך שנה שעברה נלקחו משכנתאות בהיקף 78.1 מיליארד שקל - גידול של 15% לעומת 2019 ● 15% מכלל המשכנתאות היו במסגרת "מחיר למשתכן"

נתן חץ / צילום: איל יצהר

אלוני חץ רוכשת מבני משרדים בפארק המדע בקיימברידג' תמורת 193 מיליון שקל

במסגרת העסקה חתמה אתמול EB, ש-96% ממניותיה מוחזקות בידי אלוני חץ, על הסכם לרכישת זכות חכירה ל-150 שנים במתחם בשטח של 17 דונם בפארק המדע קיימברידג' סייאנס פארק ● לדברי אלוני חץ, למתחם פוטנציאל השבחה עתידי להקמת פארק מדע מודרני, תוך כדי הגדלה משמעותית של זכויות הבנייה

ג'וזפה קונטה, ראש ממשלת איטליה / צילום: רויטרס

איטליה: "התפטרות טקטית" של ראש הממשלה ג'וזפה קונטה

ראש ממשלת איטליה צפוי לקבל מנדט מחודש מהנשיא להקמת קואליציה, אחרי שסיעה קטנה בראשות מתיאו רנצי פרשה מהממשלה לפני כשבועיים

קרחונים בנורבגיה ממעוף הציפור / צילום: Reuters, Natalie Thomas

הקרח בעולם נמס מהר מאי פעם, אומרים מדעני האקלים

מחקר מראה כי כדור הארץ איבד בעשורים האחרונים שכבת קרח בעובי מאה מטר ששטחה מקביל לשטחה של בריטניה

בית הארחה של כנסייה ברמלה / צילום: Shutterstock

כנסייה היא לא עסק: לא תשלם על היטל השבחה על מכירת קרקע

הכנסייה האנגליקנית ברמלה מכרה קרקע והתבקשה לשלם היטל השבחה • הכנסייה טענה כי היא עוסקת רק בפעילויות דת וצדקה ולא בפעילות בעלת גוון עסקי ומסחרי, ולכן היא פטורה מהיטל • מה קבע השופט?

מכולות בנמל חיפה. יצוא הסחורות של ישראל קטן ב־4% ב־2020 / צילום: Reuters, Ronen Zvulun

קטר ההייטק החזיק גם את הייצוא הישראלי: יצוא השירותים השתווה לראשונה ליצוא הסחורות

לראשונה, יצוא השירותים השתווה בשנת 2020 ליצוא הסחורות • לפי אומדן מכון היצוא, אשתקד ספג היצוא הישראלי ירידה מתונה של 3% והסתכם ב-107 מיליארד דולר • ההייטק ממשיך להיות הענף הדומיננטי - אחראי ליותר ממחצית היצוא

עופר גולן / צילום: תמונה פרטית

בדעת רוב: העליון אישר את החדירה לטלפוני יועצי רה"מ בפרשת הטרדת עד המדינה שלמה פילבר

שופטי העליון נעם סולברג וג'ורג' קרא הכשירו בדיעבד את צווי החדירה לטלפונים הניידים של יועצי נתניהו - יונתן אוריך ועופר גולן - החשודים בהטרדת עד המדינה בתיק 4000, שלמה פילבר ● אוריך וגולן הודיעו כי יבקשו דיון נוסף בהרכב מורחב