גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מחלוקת בין עו"ד בני כץ למשרד של עו"ד עמית חדד על ייצוג בקובלנה

כץ התלונן לוועדת האתיקה של לשכת עוה"ד נגד חדד ושניים משותפיו, בטענה כי הם מייצגים אדם שהוגשה נגדו קובלנה פלילית - אף שמגיש הקובלנה שוחח קודם לכן עם שותף במשרדם ושקל לשכור את שירותיהם ● משרד חדד, רוט, שנהב: "התלונה מופרכת וחסרת שחר. מדובר בניסיון לקושש תשומת לב תקשורתית"

עו"ד עמית חדד / צילום: שי גבריאלי
עו"ד עמית חדד / צילום: שי גבריאלי

לפתחה של לשכת עורכי הדין הגיעה מחלוקת חדשה בנוגע לייצוג בתיק בין עו"ד בני כץ, שייצג את אלון חסן בפרשת רונאל פישר, לבין פרקליטיו של ראש הממשלה עמית חדד ונועה מילשטיין.

ועדת האתיקה בלשכה תצטרך להכריע האם התייעצות למטרת שכירת ייצוג משפטי עם שותף במשרדם של חדד ומילשטיין מצד תובע בקובלנה פלילית מונעת מהם לייצג לאחר  מכן את האדם שנגדו הוגשה הקובלנה.

משרד חדד, רוט, שנהר ושות' עוסק במגוון תחומים - ליטיגציה מסחרית, משפט מינהלי, צווארון לבן, נדל"ן, הגבלים עסקיים ותחומים נוספים. אחת המחלקות במשרד עוסקת בלשון הרע, ובראשה עומד עו"ד אורי שנהר, בעל ניסיון של למעלה מ-25 שנים בתחום ומחבר הספרים "דיני לשון הרע" ו"אורים ותומים" בנושא לשון הרע בישראל.

תחילת המקרה בסוף ספטמבר 2020, אז עו"ד בני כץ, המייצג את חברת סלע בינוי ובכיריה, פנה לעו"ד שנהר במטרה לצרפו כמייצג עמו בקובלנה פלילית בגין לשון הרע מטעם סלע בינוי נגד שלומי זינו, חבר מועצת נשר מטעם הליכוד.

כץ שוחח בטלפון עם שנהר ושלח לו את טיוטת הקובלנה הפלילית יחד עם נספחיה לעיונו. לטענת כץ, במסגרת השיחה הטלפונית עם שנהר, נמסר לשנהר מידע סודי הנוגע לסכסוך, והוא שיתף אותו באסטרטגיה המתוכננת בתיק ובפרטים רגישים אודות הלקוחות - סלע בינוי ובכיריה. שנהר עבר על החומרים וחזר אליו למחרת עם הצעה לשכר טרחה עבור שירותיו בתיק.

עו"ד בני כץ / צילום: תמונה פרטית

לאחר הצעת המחיר החליטו הלקוחות מחברת סלע בינוי שלא להמשיך את ההתקשרות, והקובלנה הוגשה לבית המשפט בסופו של יום על-ידי כץ לבדו באוקטובר 2020. לאחר הגשת הקובלנה שכר הנתבע, פעיל הליכוד שלומי זינו, את שירותיהם של חדד ומילשטיין, שותפיו למשרד של שנהר. חדד ומילשטיין עדכנו את בית המשפט בנטילת הייצוג בנובמבר 2020 והגישו בקשה למחיקת ההליך על הסף.

לטענת כץ, הוא הופתע ומיהר להגיש תלונה ללשכת עורכי הדין מבלי לפנות קודם למשרד חדד בדרישה להפסקת הייצוג. בתלונה לוועדת האתיקה של הלשכה שהגיש כץ, באמצעות עו"ד מייק יורק-ריד, נטען כי חדד ומילשטיין מנועים מלייצג את זינו עקב חשש לניגוד עניינים לאור המידע הרגיש והמסמכים שהועברו לשותפם שנהר.

עו"ד מייק יורק-ריד / צילום: טלי לקסר

עו"ד יורק-ריד, שהיה עד לפני שלוש שנים פרקליט ועדת האתיקה של מחוז תל אביב, טוען כי פרקליטי משרד חדד הפרו בכך את כללי האתיקה ופגעו באמון לקוח-עורך דין ובאמון בין עורכי דין.

בתוך כך הגיש כץ בקשה לבית המשפט בהליך נשוא המחלוקת, במסגרתה הוא מבקש לפסול את הייצוג של חדד ומילשטיין לאור חשש לניגוד עניינים. הסיכוי שבית המשפט יתערב נמוך מאוד, מאחר שנדרש בירור עובדתי בנוגע לשאלה אם קיים חשש לניגוד עניינים\ והמקום המתאים לבירור הנושא הוא בלשכת עורכי הדין.

אחד הכללים אליהם מפנים יורק-ריד וכץ הוא הכלל לפיו "עורך דין לא יטפל נגד לקוח בעניין אליו יש זיקה של ממש למידע שקיבל עורך הדין מאותו לקוח או מטעמו".

השאלה המרכזית: איזה מידע נמסר בשיחת הטלפון

ככול הנראה, השאלה המרכזית שתעמוד בפני ועדת האתיקה היא מהו המידע שנמסר בשיחת הטלפון בין כץ לשנהר. מצד אחד, מדובר בשיחת טלפון ראשונית בין עורכי דין ללא הלקוח ובהתייעצות שלא הבשילה לייצוג. מצד שני, הוועדה בודקת מהותית ולא טכנית אם נמסר מידע שעלול להציב בניגוד עניינים. הוועדה גם תתייחס לכך שטיוטת הקובלנה ונספחיה הועברו לשנהר, ואם מדובר בנוסח שונה מזה שהוגש לבית המשפט בסופו של יום.

שאלה נוספת ולא פחות סבוכה במצב הנתון היא - גם אם ייקבע כי קיים חשש לניגוד עניינים לגבי שנהר, האם כל המשרד מנוע מלייצג את הנתבע?

הכלל בישראל הוא שברגע שעורך דין אחד נגוע בניגוד עניינים, כל הפירמה כבולה בניגוד העניינים. לצד זאת, הכלל משתנה בהתאם לנסיבות. ועדת האתיקה קבעה בעבר כי ניתן לבצע מידור בתוך המשרד, כך שניגוד עניינים לא יחול על כל המשרד. שיטת המידור מכונה "חומות סיניות" המורמת בין מחלקות שונות בתוך משרד, והמבחן הוא האם יש פוטנציאל אמיתי למעבר מידע.

כללי האתיקה מנסים לשמר איזון בין חופש העיסוק לבין הפגיעה באינטרס הלקוח. אם כל התייעצות ראשונית שלא הבשילה לכדי ייצוג תוביל לכך שכל עורכי הדין בפירמה לא יוכלו לייצג את הצד שכנגד - מדובר בפגיעה כלכלית קשה ופגיעה בחופש העיסוק.

בחלק ממשרדי עורכי הדין הגדולים בארץ קיימת פרקטיקה של שליחת מייל לכל השותפים אשר לוקחים ייצוג בתיק, בעיקר בתיקי ליטיגציה, על-מנת לברר עם יתר השותפים האם מי מהם נמצא בניגוד עניינים. מדובר בשיטה מקובלת מאוד בחו"ל.

לצד זאת, המחוקק בישראל לא מחייב את המשרדים לפעול בדרך זו או בכל דרך אחרת על-מנת להימנע מטיפול תוך חשש לניגוד עניינים, ובמקרים רבים עורכי הדין נוטלים ייצוג כשהם אינם מודעים כלל לניגוד העניינים. שיטה אחרת הקיימת במשרדים הגדולים היא מערכת מידע שבה מוזנים התיקים כך שניתן לבדוק ניגודי עניינים טרם קבלת הייצוג.

ממשרד חדד, רוט, שנהר נמסר בתגובה כי "התלונה מופרכת וחסרת שחר. עו"ד שנהר לא מכיר ולא פגש מעולם את עו"ד כץ או לקוחותיו, ומעולם לא התקיימו ביניהם יחסי עורך דין-לקוח. די לעיין בהתכתבות הקצרצרה ביניהם שצורפה לתלונה כדי ללמד שכל מה שהועבר לעו"ד כץ הוא הצעת שכר-טרחה שלקוחותיו לא אישרו.

"העובדה שעו"ד כץ העביר את התלונה המופרכת לכל כלי התקשורת, אבל לא טרח להעבירה לידינו עד רגע זה, מלמדת על כוונתו האמיתית - ניסיון נואש ופסול לקושש רסיסי תשומת-לב תקשורתית".

עוד נמסר כי "אין ספק שתלונה כזאת כלל לא הייתה מוגשת אילולא היה מדובר בעו"ד חדד שעומד בראש אחת הפירמות המשפטיות המובילות בישראל".

עוד כתבות

עדי צים / צילום: יחצ

פרויקטים של בנייה וייצור דבש ללא דבורים: ההשקעות החדשות של עדי צים

צים מעמיד הלוואה לחברת הפרויקטים אחים יעקובי, שעשויה להפוך אותו לשותף בהון בחברה ● בד בבד הוא פועל להכניס לבורסה את בי-יו דבש, שעוסקת בפיתוח טכנולוגיה ליצור דבש "מתורבת"

עודד שמיר / צילום: איל יצהר

נציב שירות המדינה פסל את מינוי עודד שמיר למנכ"ל האוצר

פרופ' דניאל הרשקוביץ קיבל את המלצת ועדת החריגים לפיה לעת הזאת יש לבחור לתפקיד מנכ"ל משרד האוצר ממלא מקום מקרב עובדי המדינה ● "החלפת מנכ"ל בתקופת בחירות עלולה לגרום לחוסר יציבות שלטונית ולתפקוד לקוי של המשרד"

מפעל אינטל בקריית גת / צילום: אינטל

אינטל מסכמת שנה והמנכ"ל החדש מאותת: העברת הייצור מחוץ לחברה קרובה מתמיד

מנכ"ל אינטל הבהיר את מה שהסתמן כבר בדוחות הקודמים - החברה תיאלץ להוציא למיקור חוץ חלק מהייצור ● המהלך לא צפוי להשפיע על פעילות החברה בישראל, לפחות בינתיים ● בנוסף, שיא בהכנסות למובילאיי - ואינטל מדגישה שהיא אחד ממנועי הצמיחה העיקריים שלה

גילת לווינים / צילום: תמר מצפי, גלובס

גילת לוויינים נוסקת: חזרה לשווי שבו אמורה הייתה להימכר אשתקד לקומטק מארה"ב

מניית חברת התקשורת הלוויינית זינקה 38% בשבוע האחרון ● בעקבות ביטול מכירתה קיבלה גילת מקומטק פיצוי של 70 מיליון דולר, שמחציתו חולקה כדיבידנד לבעלי המניות

דורון גרסטל, מנכ"ל פריון / צילום: תמר מצפי

"נכס ייחודי בעולם המדיה הדיגיטלית": פריון גייסה 66 מיליון דולר בנאסד"ק

החברה תכננה בתחילה לגייס סכום של 50 מיליון דולר אך לאור הביקושים הגבוהים, הגדילה את היקף הגיוס ל-57.4 מיליון דולר ● לאחר שהחתמים בהנפקה מימשו אופציה שניתנה להם לרכישת מניות נוספות, גדל הגיוס כאמור ל-66 מיליון דולר

ישראל כ"ץ ובנימין נתניהו / צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות

משמאל ומימין, במערכת הפוליטית תוקפים את התוכנית הכלכלית של הליכוד: "תעמולת בחירות"

ראש הממשלה ושר האוצר הציגו היום תוכנית כלכלית חדשה, שכוללת מענקים והקלות בירוקרטיות ● במערכת הפוליטית לא התרשמו והאשימו את השניים בקידום כלכלת בחירות

שדהפרויקט תמ"א 38 בחולון / צילום: Shutterstock

מסלול עוקף: התוכניות של העיריות להגבלת תמ"א 38

ברמת השרון הגדירו מכסות, בבת ים רוצים להגביל את תקן החניה • תמ"א 38 בתוקף עד אוקטובר 2022, אך ברשויות המקומיות מצאו דרך להגביל את כוחה כבר עכשיו • גלובס משרטט את היתרונות והחסרונות

שטחי מפעל תע"ש השרון / צילום: תמונה פרטית

תוספת של 13 אלף דירות ל"עיר העתיד" בתעש השרון

תוכניות הבנייה על שטחי מפעל תעש השרון שנמצאים מצפון מערב למחלף מורשה קבעו כי במקום ייבנו 23 אלף יח"ד, אלא שכעת המספר קפץ לכ-36 אלף יח"ד ● עם זאת, הבנייה במקום טרם נראית באופק

עאידה תומא–סלימאן / צילום: יצחק הררי - דוברות הכנסת

הקול הערבי: האם החרמת ההלוויה של פרס הועילה למשותפת בקלפי?

האם ההתנערות הסמלית מפרס השפיעה על התמיכה במשותפת? אם כן, זה לא היה לטובה ● המשרוקית של גלובס

באר שבע / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

המעבדה של מאסטרקארד ו-Enel X בב"ש מחפשת חברות פינטק וסייבר

מעבדת החדשנות FinSec Innovation קוראת לסטארט-אפים הנמצאים בשלבי בדיקת היתכנות להגיש מועמדות ● שתי החברות זכו במאי במכרז של רשות החדשנות להקמת המעבדה במימון של 13 מיליון שקל על פני שלוש שנים

לן בלווטניק / צלם: יחצ

שותפה חדשה ברשת 13: דיסקברי רוכשת 21% ממניות החברה

כפי שנחשף בגלובס, ענקית המדיה האמריקאית תיכנס כשותפה בחברה ● דיסקברי נכנסת על חשבון המניות של קבוצת אנדמול שתצא לחלוטין מרשת, ודילול המניות שמחזיקים אודי אנג'ל ומשפחת שטראוס שיחזיקו כעת יחד 14% מרשת

ביטקוין צ'יינג' בתל אביב / צילום: כדיה לוי

ביטקוין תחת מעקב: הפיקוח על המטבעות הווירטואליים מגיע גם לישראל

בשבועות הקרובים אמור לעבור חוק איסור הלבנת הון שיחייב את כל הגופים הנותנים שירותים בנכסים וירטואליים לזהות את הפועלים בהם • גלובס בעקבות החוק החדש שבדרך - מה המשמעות עבור שחקני הביטקוין, מאיזה סכום תידרש חובת דיווח, ומה המחיר ששילמה ישראל על העיכוב בהסדרה

בני גנץ / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

גנץ לנתניהו: לדחות את הטיפול בפנסיות הקבע לממשלה הבאה

אחרי שכבר ניסה למנוע את הפגיעה בפנסיות של משרתי הקבע בצה"ל, שר הביטחון פנה לראש הממשלה בבקשה לדחות את העיסוק בסוגיה המהותית והעקרונית ● המועד בו נקב: שישה חודשים לאחר השבעת הממשלה הבאה

רון חולדאי, ראש עיריית ת"א / צילום: איל יצהר

השופט פוגלמן אסר על רון חולדאי לבצע תעמולת בחירות בעמוד הפייסבוק שלו

יו"ר ועדת הבחירות, השופט עוזי פוגלמן, קבע כי עמוד הפייסבוק הנוכחי של רון חולדאי לא יוכל לשמש אותו לתעמולת בחירות, מכיוון שהעמוד משמש בפועל כעמוד רשמי של ראש עיריית ת"א ● "חולדאי רשאי לפתוח עמוד פייסבוק חדש לטובת מפלגתו או לטובת מועמדותו שלו"

גליקמן אלי - חברת חשמל / צילום: אוריה תדמור

הנפקת צים תזניק את שווי האופציות שבידי עובדי החברה ל-90-75 מיליון דולר

מנכ"ל חברת הספנות אלי גליקמן יקבל לאחר ההנפקה בונוס הוני של כ-10 מיליון שקל, ובנוסף יחולקו בונוסים בהיקף מצטבר של 8 מיליון דולר לעובדים נוספים ● בתשקיף נחשפים גם שכר היו"ר יאיר סרוסי והבונוס לקודמו אהרון פוגל

איתי בן זאב / צילום: תמר מצפי

הבורסה נגד הצעד של רשות ני"ע בקרנות הסל על הבנקים: "תייצר מדד נכה ולא אטרקטיבי"

לפני פחות משבועיים הורתה הרשות כי על קרנות הסל שעוקבות אחר מדד הבנקים 5 המקומי להקטין את החשיפה למניות שני הבנקים הגדולים, ולהגדיל את החשיפה לאחרים ● בבורסה ובקרב מנהלי קרנות הנאמנות מבקרים את המהלך, שברשות מגדירים כ"תיקון עיוות היסטורי" ● ברשות טענו לאחרונה כי מדובר ב"תיקון עיוות היסטורי" והטילו ספק בשיקולי הבורסה

תור לבדיקת קורונה בהיכל שלמה ת"א / צילום: בר - אל

הווריאנט מקליפורניה הגיע לישראל; אין הוכחה שהחיסון אינו יעיל נגדו

משרד הבריאות דיווח הערב כי זיהה חמישה בני אדם שנדבקו בווריאנט מלוס אנג'לס ● פרופ' רות הרשברג: "אין סיבה לפאניקה, הציבור צריך להבין שצריך להתחסן כמה שיותר מהר, וכאשר מתחסנים, זה לא אומר שאפשר 'לפרוק עול'"

סקר הסקרים: לפיד מזנק ומשאיר את סער מאחור, העבודה לראשונה עוברת את אחוז החסימה

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם הרביעית בתוך שנתיים ● גלובס מביא את הסקרים העדכניים ביותר מכל כלי התקשורת ובודק מי מתחזק, מי נחלש ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● העמוד מתעדכן באופן שוטף עם כל סקר חדש שמתפרסם

מנכ”לית משרד התקשורת, לירן אבישר בן חורין / צילום: רפי קוץ, גלובס

משרד התקשורת יודיע בקרוב כיצד יפעל שוק האינטרנט בישראל

המשרד השתכנע כי הספקיות הקטנות באינטרנט חייבות תמיכה, ולכן ידרוש שינויים בשוק הסיטונאי ויחייב את בזק להמשיך ולמכור חבילות עם ספקי אינטרנט ● בתמורה ככל הנראה תקוצר תקופת ההתארגנות בשוק ל-9 חודשים, ורק לאחר מכן בזק והוט יוכלו להתחיל לספק אינטרנט ישירות

נאסד"ק / צילום: רויטרס

לאחר זינוק של 2000% במניה: אקסיליון נערכת לרישום בנאסד"ק

רק לפני כמה חודשים הגיעה החברה לזירת המסחר המקומית באמצעות מיזוג לשלד בורסאי, וכבר נסחרת בשווי מרשים של כ-1.2 מיליארד שקל