גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"בשבוע שבו נסגרו השמיים והעולם הפכנו ליוניקורן: עברנו מהיי למשבר"

עמנואל בן זקן, מנכ"ל צ'קמרקס על האקזיט ועסקת הענק שבוצעה בימי קורונה ועל האתגרים הניהוליים של התקופה הנוכחית

עמנואל בן זקן, מנכ"ל חברת צ'קמרקס / צילום: ינאי רובג'ה
עמנואל בן זקן, מנכ"ל חברת צ'קמרקס / צילום: ינאי רובג'ה

עמנואל בן זקן, מנכ"ל חברת צ'קמרקס, איך עוברים עליכם הימים האלה?
אנחנו חברת הייטק, יותר קל לנו מאחרים להסתגל למצב הנוכחי, כי אנחנו ממילא רוב הזמן עובדים מרחוק. אבל מכיוון שהתחום שלנו - אבטחת סייבר, זיהוי ותיקון חולשות אבטחה - נעשה עוד יותר חיוני בימי קורונה, אנחנו עובדים עוד יותר קשה מאשר בדרך כלל. כולם כל הזמן באינטרנט, ולכל ההאקרים - יש עכשיו כר של הזדמנויות. הזום, למשל, פרוץ. קניות האונליין עלו בעשרות אחוזים. יש הרבה יותר ניסיונות פישינג. כל אלה שמו את המודוס שלנו על סטרואידים.

אבל לא רק להאקרים יש עכשיו יותר הזדמנויות, גם ל־good guys שמגנים מפניהם. מצד שני, השוק קפא. האטה, אי ודאות, גם לקוחות שהולך להם טוב חושבים פעמיים אם כדאי עכשיו להשקיע, אפילו באבטחה.

אצלנו בכלל הייתה רכבת הרים רגשית מקצה לקצה. באותו שבוע שבו נסגרו השמיים והעולם, אצלנו הייתה אופוריה. זה היה השבוע של האקזיט, כשחברת ההשקעות האמריקאית הלמן פרידמן קנתה אותנו. היינו בהיי - להיות שווה מיליארד פלוס, להיות יוניקורן חדש, ופתאום - מגפה ומשבר. התפקיד שלי היה להרגיע את כולם, לתת לאנשים כלים ולהראות לבעל הבית החדש שהכול בסדר וממשיכים לעבוד. זה היה לא קל.

אז איך עשית את זה?  
דרך תקשורת פתוחה, המון תקשורת ושקיפות מול עובדים ולקוחות. יש שינויים בחברה. הסיטואציה משתנה. אנשים עוזבים. חייבים לתקשר את זה. ושוב רכבת הרים. אנשים בזמנים כאלה מחפשים מנהיגות. יציבות. צריך לתת עוגן. בתקופה שיש הרבה שינויים חשוב איך בונים את החברה, את הצוות, את ההנהלה. צריך לשמור שאנשים ימשיכו להיות מחויבים, יישארו באותה אנרגיה. קל ליפול במקומות כאלה, וצריך להוציא אנשים מזה ולהחזיר אותם לעבודה. 

חייבים להיות מאוד אג'יליים, לשנות תוך כדי תנועה. לא להיות על אוטומט, לצפות לבלתי צפוי. היום סגר, מחר אפשר לחזור, יש בידוד, אין בידוד, כן קפסולה, לא קפסולה. שיגעו אותנו. המון לוגיסטיקה. מה שאני למדתי הוא שלפעמים רבע שעה של סיעור מוחות פנים אל פנים, כשאפשר לריב וגם להתחבק בסוף, יותר אפקטיבי משעה בזום.

השראה 1

ספר שאני חוזר אליו לא מעט הוא "להתחיל עם למה" של סיימון סינק. חילקתי עותקים של הספר הזה לכל חברי ההנהלה המורחבת.הרבה חברות יודעות לדבר על ה"מה", אבל פחות על ה"למה", על המטרות. ה"למה" מעורר השראה, מעודד להיות חדשניים. 

ה"למה" מחזיר אותנו למקורות, לשורש. מה המטרות. למה אנחנו פה ועל מה אנחנו נלחמים. זה גם למה אני עובד עכשיו 20 שעות ביום, ולא 12 כמו קודם. זה הרי לא הכסף שמחזיק אותנו פה. בין היתר, אנחנו רוצים גם להפוך את העולם למקום קצת יותר טוב. לכן אנחנו מתעסקים באבטחת סייבר, כי היום - ומן הסתם עוד יותר בשנים הקרובות - החיים שלנו הם סביב הסייבר. וזה חשוב, כמו שבשנות ה-90 הנטוורק והאנטי וירוסים היו מאוד חשובים. 

אני יליד צרפת, כמו ששומעים מהמבטא. כשעליתי לארץ באתי עם אג'נדה ציונית (לא נצחק על זה עכשיו, כן?) וחשבתי מה אפשר לעשות כדי לחיות בארץ ישראל ולעשות שינוי. להשפיע. היה שלב שחשבתי על פוליטיקה. יש פה מה לשפר. אבל בסוף חזרתי להייטק, זה מה שאני מכיר ויודע לעשות. חשבתי שלייצר עבודה ולייצר ביזנס פה בארץ, גם זה לעשות שינוי. 

גדלתי בצרפת, למדתי באנגליה וחייתי כמה שנים בעמק הסיליקון בקליפורניה. לפעמים נדמה לי שאנשים פה חושבים מהר מדי שהדשא של השכן ירוק יותר אצל אחרים. אני רוצה להביע אופטימיות ולומר שגם כאן לא פחות ירוק. לא שאין קשיים, אבל כשמחליטים להסתכל חיובי, הכול יותר קל. 

השראה 2

אני מנגן בגיטרה, התחלתי ללמוד גם לנגן בפסנתר, היה לי קל וזה לא נשמע כזה רע. הייתה לנו בחברה אפילו להקת רוק. אני לא נגן גדול, אבל המוזיקה זה מקום של השראה בשבילי.

עוד כתבות

סדרה טהרן / צילום: כאן 11

סערת טהרן בתאגיד: "מי ניסה או ניסתה לטייח את המידע האמיתי"

לפי התקנות, בהפקות מקור קנויות קיימת חובה על התאגיד לדאוג כי 75% מהמשתתפים בהפקה יהיו תושבי ישראל ● כעת טוען ארגון אקט כי בניגוד לדיווחי התאגיד - בהפקת הסדרה "טהרן" לקחו חלק בעיקר אנשי צוות יוונים ● כאן: "התאגיד מקפיד וימשיך להקפיד על קיום החוק בכל הפקותיו"

יעקב בליטשטיין / צילום: כדיה לוי

עוד מינוי זמני: קובי בליטשטיין מונה למ"מ מנכ"ל משרד האוצר

בליטשטיין משמש כיום בראש מטה התשתיות הלאומיות במשרד האוצר, וימשיך לכהן בשני התפקידים במקביל ● המינוי מגיע לאחר שנציבות שרות המדינה קבעה כי בעת הזו לא ניתן למנות מנכ"ל קבע מחוץ לעובדי שירות המדינה

אתר אשפה תאנים ליד חצור / צילום: אביהו שפירא

המשרד להגנת הסביבה מציג אסטרטגיית פסולת מקיפה, עם סימן שאלה גדול

מטרת התוכנית היא לצמצם את הטמנת הפסולת בישראל מ-80% כיום ל-20% בשנת 2030, ולעבור לכלכלה מעגלית כמקובל באיחוד האירופי ● אבל כשהבחירות בפתח, ועדיין אין טיוטת תזכיר חוק בנושא וגם לא לוחות זמנים, סיכוייה להגיע לשלב הביצוע עומדים בספק

בקורונה נופשים פחות / צילום: Shutterstock

העובדים שלכם לא רוצים לצאת לחופש? יש לזה פתרון

אם בזמנים רגילים עובדים נוטים לנצל את ימי החופשה שלהם, בימי המגפה התנאים והצרכים השתנו ● איך יכולות חברות להיערך למצב החדש: מחופשה ללא הגבלה ועד הפוגות קצרות של כמה שעות ● ניהול וקריירה 

מבצע חיסונים של חברת אסטרהזנקה בבית אבות בלונדון / צילום: Associated Press, Matt Dunham

דיווחים בגרמניה: חיסון אסטרהזנקה יעיל רק ב-8% מעל גיל 65; החברה מכחישה

מקורות בממשלת גרמניה מסרו לכלי תקשורת במדינה כי החיסון לקורונה של חברת אסטרה-זנקה יעיל רק ב-8% מהמקרים בהגנה על מבוגרים מעל גיל 65, הרבה מתחת ל-62% היעילות שהחברה חזתה לכלל האוכלוסייה על סמך ניסויים קליניים

יניב הרוש, בעלי תל יצחק קיטשן אנד גארדן / צילום: מיקאל כהן

"הלקוחות אספו כסף כדי לשלם לי את הקנס, אבל אני יזם, ואת הסיכונים אני לוקח בעצמי. תרמתי את זה"

יניב הרוש, בן 40, נשוי ואב לשלושה, בעלי תל יצחק קיטשן אנד גארדן ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן / צילום: Reuters, Tom Brenner

ביידן חתם על צו "לקנות תוצרת אמריקה" לרכש ממשלתי

הצו מעדכן את ההגדרה של מוצרים תוצרת ארה"ב כחלק מהניסיון של הנשיא להגביר את הייצור המקומי

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

פעילות אקזוטית ממשיכה לזרום לשלדים בורסאיים: סייבר, רכב חשמלי וחקלאות ורטיקלית

בעלי שליטה בחברות דלות פעילות מנצלים את הביקוש להשקעה בחברות טכנולוגיה כדי למזג לתוכן פעילויות בהליך מהיר - מהלך שלכל הפחות מסייע לזינוק במניה

כ"ץ (מימין) ונתניהו מכריזים על התוכנית. הדרג המקצועי התנגד לחלקים / צילום: צילום מסך מתוך וואלה!NEWS

נתניהו מציג, שוב: תוכנית פוליטית לקראת בחירות בכסות של פתרון מיידי למשק

העלות הכוללת של תוכנית הסיוע הכלכלית שהציגו ראש הממשלה ושר האוצר מוערכת בכ–15 מיליארד ש' והיא תמומן באמצעות הגדלת הגירעון • תוכנית מענק לכל אזרח עוררה את מירב ההתנגדות מצד גורמי המקצוע באוצר, אך נכללה בכל זאת • וההבטחה לדמי אבטלה לעצמאים שוב ריקה מתוכן

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

עליות בבורסות אירופה; UBS עולה ב-2.4% לאחר הדוחות

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט יורדים בשעה זו בעד 0.3% ● הנפט מאבד 0.6% לרמה של 52.5 דולר לחבית

מזרחי טפחות משכנתא/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

המשקיעים חזרו, הצעירים הסתערו, ו-2020 שברה את שיאי המשכנתאות

2020 הכתה את כל התחזיות לשוק הדיור תחת הקורונה: במהלך שנה שעברה נלקחו משכנתאות בהיקף 78.1 מיליארד שקל - גידול של 15% לעומת 2019 ● 15% מכלל המשכנתאות היו במסגרת "מחיר למשתכן"

בנין בורסה לניירות ערך ת"א / צילום: איל יצהר

מבט שנתי על תיקי ההשקעות: המציאות שוב פגשה את הציפיות

הפתעות או אכזבות מהשווקים מתכתבות באופן ישיר עם הציפיות ● מה אומרות לנו התשואות הגלומות במדדים, וכיצד הן יכולות לסייע להתאמת הציפיות מתיקי ניירות הערך?

סין חזרה לשגרה ומשכה השקעות זרות בעוד העולם עדיין מתמודד חולי ומוות, סגרים ועסקים קורסים / צילום: Associated Press, Mark Schiefelbein

סין תפסה את מקומה של ארה"ב כיעד המרכזי להשקעות זרות

זרימת ההון לארה"ב ירדה כמעט בחצי, בעוד שהקורונה גררה את הכלכלה מטה ב-2020

משה חוגג - מנהל קרן הון סיכון סינגולריטים / צילום: יונתן בלום

נדחתה תביעה של משקיע קריפטו נגד משה חוגג בבית משפט בארה"ב

ביהמ"ש בסיאטל דחה את תביעתו של שון סניידר האמריקאי בגין נזק כספי שנגרם לו לטענתו ע"י חוגג, בעלי מועדון הכדורגל בית"ר ירושלים, וחברת Stox שבבעלותו ● תביעה אחרת נגד חוגג, הנוגעת גם היא להנפקת מטבע הקריפטו של סטוקס, עדיין מתנהלת במחוזי בת"א

700 אלף מנות חיסון חדשות הגיעו אתמול (א') לישראל / צילום: איל יצהר

קופת חולים מכבי: פחות מ-0.01% ממקבלי מנת החיסון השנייה חלו בקורונה

מנתונים של אגף מידע ובריאות דיגיטלית במכבי שירותי בריאות עולה כי 20 אנשים בלבד נדבקו בקורונה מקרב כ-128,600 מחוסנים

דודי אמסלם. הכריז על ביטול נבחרת הדירקטורים / צילום: שלומי יוסף

נציבות שירות המדינה לשר אמסלם: לא ניתן למנות מנהל קבוע לרשות החברות בגלל הבחירות

נציב שירות המדינה הפרופ' דניאל הרשקוביץ קיבל את המלצת ועדת החריגים שלא להמשיך בהליכים לבחירת מנהל רשות חברות ממשלתיות קבוע בשל תקופת הבחירות ● "הוועדה סבורה כי יש להמליץ בפני השר לשקול את הטלת התפקיד על עובד מדינה מתאים בעת הזו"

הבורסה בתל אביב / צילום: טלי בוגדנובסקי , גלובס

מתמתנות הירידות בבורסה; אורמד מזנקת ב-12%, אופקו ב-10%

מדד ת"א 35 מאבד כ-0.1%, ות"א 90 יורד ב-0.7% ● הדולר נסחר ביציבות, האירו נחלש קלות ● אודיוקודס פרסמה דוחות לפיהן רשמה החברה עלייה ברווח ובהכנסות ברבעון הרביעי

שכר כפול  / אילוסטרציה: שאטרסטוק

דמי הניהול בחיסכון הפנסיוני ירדו, ההפקדות לקרנות ההשתלמות גדלו: אלה המובילות בדירוג התשואות

בסיכומה של 2020 מתברר כי דמי הניהול בפנסיה החדשה, בגמל לתגמולים ובהשתלמות צמחו בשיעור נמוך משיעור צמיחת השוק, וחלקם מהצבירה הממוצעת נחתך ל-0.49% ● המשבר הכלכלי לא פגע בהפקדות לקרנות ההשתלמות, שגדלו ב-4% ● ומי הובילו את דירוג התשואות בהשתלמות?

בנימין נתניהו / צילום: אורן בן חקון, פול

פייסבוק הסירה פוסט של נתניהו שביקש פרטים של אזרחים ותיקים שלא התחסנו

פוסט שפורסם בעמוד הפייסבוק הרשמי של בנימין נתניהו, בו ביקש רה"מ לדווח בצ'ט בוט על אזרחים בני 60 ומעלה שלא התחסנו על-מנת שיול לשכנע אותם להתחסן ● בנוסף, פייסבוק השעתה את הצ'ט בוט עצמו ● הליכוד: "המטרה הייתה לעודד ישראלים מעל גיל 60 להתחסן כדי לשמור על חייהם"

ג'נט ילן, שרת האוצר האמריקאית / צילום: ג'ונתן ארנסט

הסנאט אישר את מועמדותה של ג'נט ילן כשרת האוצר האמריקאית

ילן הייתה ראשת הפדרל ריזרב בין השנים 2014 ל-2018 ● ההצבעה הסנאט הייתה האישור הסופי והחמישי למינוי, ובכך הפכה ילן לשרת האוצר הראשונה של ארצות הברית