גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

התקווה לתמריצים והגעת החיסון לשוק דחפו את המדדים המובילים בוול סטריט לשיא כל הזמנים

הנאסד"ק, הדאו ג'ונס וה-S&P 500 עלו ב-0.9%-0.7 לשיא כל הזמנים ● תוספת המשרות בארה"ב בנובמבר הגיעה מתחת לתחזיות; שיעור האבטלה הגיע ל-6.7% ● התשואות על האג"ח האמריקאיות ל-10 שנים מטפסות ● בית הנבחרים בארה"ב הסיר את צמח הקנאביס מרשימת החומרים המסוכנים

ניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי
ניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:00

יום המסחר האחרון לשבוע זה בוול סטריט ננעל בעליות על רקע התקווה להעברת חבילת תמריצים נוספת לכלכלה האמריקאית, ועל רקע הגעת החיסון לקורונה לשוק. הנאסד"ק, הדאו ג'ונס וה-S&P 500 עלו ב-0.9%-0.7 לשיא כל הזמנים. 

שברון וקטרפילר עלו ב-3.8% ו-4.6% בהתאמה ודחפו את הדאו ג'ונס. סקטור האנרגיה הוביל את העליות בקרב מניות ה-S&P 500. 

בסיכום שבועי, הדאו ג'ונס עלה ב-0.9%, מדד S&P 500 הוסיף 1.5% לערכו והנאסד"ק זינק ב-2%.

22:00

בית הנבחרים בארה"ב הסיר את צמח הקנאביס מרשימת החומרים המסוכנים. הצעת החוק תעבור כעת לאישור הסנאט, שמורכב מרוב רפובליקאי המתנגד ללגליזציה. מניות הקנאביס טילריי, קאנופי , אורורה, אפריה וקרונוס נסחרות במגמהמעורבת.

20:30

מדדי המניות S&P 500 ודאו ג'ונס מטפסים לשיא יומי ומדד הנאסד"ק עולה לשיא כל הזמנים על רקע התקווה לאספקת תמריצים לכלכלה האמריקאית ובציפייה להגעתם לשוק של החיסונים לנגיף הקורונה. 

נשיאת בית הנבחרים ננסי פלוסי ומנהיג הרוב בסנאט, מיטש מקונל, חידשו את הדיונים על תכנית תמריצים פיסקלית לכלכלה האמריקנית. פלוסי אמרה כי יש מומנטום להעברת חבילת התמריצים נוכח המגיפה.

החוזים על הזהב ננעלו ללא שינוי מהותי אך בסיכום שבועי רשמו עלייה של 3% לרמה של 1,839.5 דולר לאונקייה.

התשואות על האג"ח האמריקאיות ל-10 שנים מטפסות ונושקות ל-1%, בעקבות דבריו של נציג הפד פול אוונס כי אן בכוונת הבנק להעלות ריבית לפחות עד 2023.

18:45

בורסות אירופה ננעלו בטריטוריה הירוקה. הדאקס הגרמני עלה ב-0.36%, הקאק טיפס ב-0.6% והפוטסי הבריטי עלה ב-0.9% כשברקע חודשו הדיונים סביב הברקזיט.

ההזמנות ממפעלים בגרמניה עלו זה החודש השישי ברציפות באוקטובר, לפני הסגר השני. ההזמנות עלו ב-2.9% באוקטובר לאחר עליה של 1.1% בספטמבר, ומעל לתחזיות שצפו עלייה של 1.1% בלבד. מדובר בעלייה של 1.8% בהזמנות בהשוואה לאוקטובר אשתקד.

מנייתה של סינוורלד  צנחה ב-15% בהמשך להודעתה של וורנר ברוס אתמול כי תשיק במקביל בתי הקולנוע את כל 17 הסרטים ב-2021 גם ברשת HBO.

מודרנה  פרסמה נתונים נוספים מן הניסוי שלה, שהסתיים כאמור ב-94.5% יעילות. החברה הראתה כי החיסון גורם ליצור של נוגדנים ששורדים לפחות 3 חודשים, וביניהם גם נוגדנים מנטרלים, וכי יצור הנוגדנים מתרחש גם אצל מתחסנים מבוגרים. כמות הנוגדנים דעכה מעט עם הזמן, אך נותרה ברמה הנחשבת - על פי הידוע כיום על המחלה - כמספיקה להמשך הגענה על המתחסן.

16:30

המסחר בוול סטריט נפתח בטריטוריה הירוקה למרות האכזבה מדוח התעסוקה לחודש נובמבר שהצביע על תוספת משרות נמוכה מהצפוי. המדדים המובילים מטפסים בכ-0.2% כ"א לרמת השיא של כל הזמנים.

התשואות על איגרות חוב ל-10 שנים עולות לרמות הגבוהות ביותר מאז מרץ. התשואה על האג"ח ל-10 שנים מטפסת ב-0.04% לרמה של 0.94%.

אמזון , אפל , טסלה  ופייסבוק  נסחרות בטריטוריה האדומה. למונייד  הישראלית יורדת קלות לאחר זינוק של 20% אתמול במסחר.

15:30

שיעור האבטלה בארה"ב לחודש נובמבר הסתכם ב-6.7%, לעומת שיעור אבטלה של 6.9% באוקטובר ולעומת הצפי לשיעור אבטלה של 6.8%. עם זאת, תוספת המשרות בנובמבר היתה נמוכה מהצפי והסתכמה ב-245,000 משרות, לעומת הצפי לתוספת של 440,000 משרות.

בשעה זו החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט מאותתים על עליות בפתיחת המסחר. 

13:36

יציבות יחסית במסחר בבורסות אירופה, פוטסי עולה ב-0.87%, קאק מוסיף 0.4% לערכו ודאקס נסחר סביב רמת האפס. סטוקס 600 עולה ב-0.28%.

מניית פייזר יורדת ב-1.5% בבורסת פרנקפורט בשל דיווח החברה אמש על בעיות בשרשרת האספקה של החיסון שפיתחה החברה עם ביונטק. גם מניית ביונטק הושפעה מהדיווח ויורדת ב-2.3%.

אתר ה"פייננשייל טיימס" מדווח על מתחים חדשים במו"מ להסכם הברקזיט בין הצוותים הבריטיים ושל האיחוד האירופי. לפי הדיווח, הבריטים מאשימים את צרפת בהצבת דרישות חדשות ברגע האחרון, מה שמקטין את הסיכויים לסגירת הסכם בשבוע הקרוב.

מניית חברת הנפט הגז הבריטית טכניפ מזנקת ב-6% במדד סטוקס 600. מניית לאטור מוסיפה לרדת, ב-10% בשעה זו.

10:50

מגמה חיובית במסחר בבורסות אירופה, פוטסי מטפס ב-0.66%, קאק עולה ב-0.52% ודאקס מוסיף 0.05% לערכו.

סקטור המזון והשתייה במדד סטוקס 600 עולה ב-1.3%, סקטור הכימיקלים יורד בכ-0.3%.

מניית חברת ההשקעות לאטור מתרסקת במעל 12% לאחר שבעל השליטה בחברה הודיע כי ימכור 10 מיליון מניות. 

מניית יצרנית המטוסים הצרפתית דאסול אייויאיישן מזנקת ב-6.5%.

10:16

יום המסחר האחרון של השבוע נפתח במגמה מעורבת בבורסות אירופה, המדד הכלל-אירופי סטוקס 600 מוסיף כ-0.2%, דאקס נסחר קרוב לרמת האפס, פוטסי עולה ב-0.6% וקאק מוסיף 0.2% לערכו.

מניות הגז הטבעי והנפט מטפסות בכ-1.2% ואילו מגזר הבנקים משיל 0.3% מערכו.

בשוקי אסיה, מרבית המדדים ננעלו במגמה מעורבת -  ניקיי ירד ב-0.2% ומדד שנחאי נסחר בצד החיובי. הנג סנג בהונג קונג מוסיף 0.4% לערכו בשעה זו.

מניית SMIC נופלת ב-5.4% בהונג קונג לאחר שהפנטגון הודיע על צירופה לרשימה שחורה של חברות שנשלטות או בבעלות הצבא הסיני. מוקדם יותר המסחר במניית החברה אף הושעה.

בארה"ב, החוזים העתידיים על בורסות וול סטריט נסחרים במגמה חיובית לקראת פרסום נתוני המשרות במדינה בשעה 15:30.

08:02

המסחר בבורסות אסיה מתנהל במגמה מעורבת בשעה זו, הנג סנג בהונג קונג עולה ב-0.22%, מדד שנחאי נסחר סביב רמת האפס ואילו ניקיי ביפן יורד ב-0.17%.

הפנטגון הודיע אמש (ה') כי הוא מכניס לרשימה שחורה יצרניות שבבים וחברות נפט סיניות על קשריהן לצבא הסיני. משרד ההגנה האמריקאי ריכז רשימה של ארבעה חברות סיניות עיקריות שנשלטות בידי הצבא או בבעלותו. לטענת גורמים במשרד ההגנה, החברות האלו עוסקות באיסוף או העברת מידע עבור הצבא הסיני. בכירים בצבא סין הצהירו בעבר כי הצבא במדינה אינו עוסק בריגול או פעולות הקשורות לנושא.

מניית אחת החברות הסיניות, יצרני שבבי הסמיקונדקטור וחברת הנפט CNOOC, יורדת ב-2% בשעה זו. בבורסה בהונג קונג השעו את המסחר במניית חברת SMIC הסינית הרשומה במדד בשל הוספתה לרשימה השחורה של הפנטגון. לפני ההשעייה, המניה ירדה ביותר מ-2%.

מניית ענקית הסחר האינטרנטי JD.com קופצת ב-3% לאחר שהחברה הודיעה כי היא מתכננת להנפיק את זרוע הלוגיסטיקה שלה בשווי של עד 3 מיליארד דולר.

אמש בוול סטריט, יום של עליות קלות ננעל סביב רמות הפתיחה בצל ההודעה של פייזר על קשיי אספקת החיסון לקורונה - מה שמחק את העליות של מדד S&P 500 בשעה האחרונה למסחר. לפי דיווח של ה"דאו ג'ונס", חברת התרופות הודיעה על בעיות בשרשרת האספקה של החיסון לנגיף.

מניות חברות בתי הקולנוע האמריקאיות נפלו אתמול בעקבות ההודעה של וורנר ברוס מקבוצת AT&T כי כל 17 הסרטים החדשים שמתוכננים לצאת ב-2021 יושקו במקביל לאולמות הקולנוע גם ברשת HBO Max.

עוד כתבות

הפגנות בחברה הערבית במחאה על האלימות ומחדלי הממשלה בטיפול בה / צילום: דוברות הרשימה המשותפת

למרות חיזורי נתניהו, הממשלה תאשר רק תוכנית מוגבלת נגד אלימות בחברה הערבית

הממשלה צפויה לאשר כמה עשרות מיליוני שקלים למלחמה באלימות בחברה הערבית • עוד בתוכנית: מהלך נרחב לקטיעת זרם הנשק הגנוב לארגוני הפשיעה ותוכנית ממוקדת למאבק בארגוני הפשיעה, באחריות המפכ"ל החדש

ג'ו ביידן, נשיא ארה"ב ה-46 / צילום: Associated Press, Evan Vucci

בכיר אמריקאי: ביידן ימשיך לעודד נורמליזציה בין ישראל לשכונתיה

פקיד בכיר אמריקאי, המנוסה ומעורה במזרח התיכון ובממשל ביידן הנכנס, אמר לגלובס כי הנשיא החדש יעודד את המשך תהליך הנורמליזציה עם מדינות ערביות ומוסלמיות ● הבכיר הוסיף כי הערוץ הפלסטיני, שנזנח בימי טראמפ, יחזור לתמונה ופתרון שתי המדינות יקודם

בני בגין מצטרף ל"תקווה החדשה" של גדעון סער / צילום: התקווה החדשה

פתאום כולם היו רוצים להיות המפלגה השנייה בגודלה בישראל

בציר "רק-לא-ביבי" מעריכים שאחרי הבחירות הליכוד יהיה המפלגה הגדולה, אבל נתניהו לא יצליח להרכיב ממשלה ● לכן המטרה של כל אחד שם היא להיות "המפלגה השנייה בגודלה" ● בכל מקרה, בנט צפוי להיות לשון המאזניים, ותג המחיר שלו כולל רוטציה על כיסא ראש הממשלה

פרופ' סיגל סדצקי / צילום: איל יצהר

על פוליטיקה, סגרים וחיסונים: פרופ' סיגל סדצקי לא בטוחה שהמגפה נגמרה

הביקורת בגל הראשון? "לא הייתה מוצדקת" • קבינט הקורונה? "סירבל את קבלת ההחלטות" • פרופ' סיגל סדצקי, שהתפטרה מתפקידה כראשת שירותי בריאות הציבור עוד לפני הגל השני, משוכנעת שהיה ניתן למנוע את הסגר הנוכחי ומזהירה משאננות בעקבות החיסונים

צילום: Reuters, Andrew Kelly

העיתונאי הוותיק לארי קינג נפטר בגיל 87 לאחר מאבק בקורונה

לארי קינג נפטר לאחר שחלה בקורונה בתחילת חודש ינואר ● הוא הגיש את תוכנית הראיונות המפורסמת שלו ברשת CNN בין השנים 1985-2010, אז החליף אותו פירס מורגן

רופ דני / צילום: אביב חופי

"שימוש ללא כל רשות": מי ומה חימם את החזאי דני רופ

רופ טוען כי סופרגז עשתה שימוש שלא כדין בשמו בקמפיין ● וגם: חברת זעפרן-טק נערכת להנפקתה בבורסת ת"א בשנה וחצי הקרובות

שאול מרידור / צילום: איל יצהר

״באוצר לא הבינו את עומק המשבר״: המשפט הכי חשוב ששודר בעובדה

בעובדה העדיפו להחמיא לעצמם על ההישג העיתונאי שבעצם קיום הראיון וויתרו על ההזדמנות ההיסטורית לברר מה באמת קרה במשרד האוצר בזמן משבר הקורונה ● למעט משפט אחד שגם הוא כנראה שודר כמעט בנס

השופטות ביניש וחיות. ביניש שמותנה בעצמה בממשלת מעבר, מנעה צעד דומה עד לאחר הבחירות / צילום: אוריה תדמור

הסטנדרט הכפול של בית המשפט העליון ביחס למינוי שופטים בתקופת בחירות

בקשת הנשיאה חיות לכנס את הוועדה לבחירת שופטים בתקופת בחירות, עוררה מחדש וויכוח בו נטען כי העליון מקבל החלטות סותרות בעניין ● אלא שבחינה היסטורית מבהירה שהכלל הינו עקבי וברור: מותר לכנס את הוועדה בתקופת בחירות, אך רק אם זה מועיל לעליונים

מתוך הסרט "קרעים של אישה" / צילום: Benjamin Loeb  Netflix

"קרעים של אישה": כמו שיר לא מוצלח בסדנת כתיבה

בסוף הסרט "קרעים של אישה" (נטפליקס) נראה כאילו מישהו התפרץ לסט וצעק "מה  זה! למה כולם עצובים? יאללה, תחייכו קצת!"

ג'ו ביידן מושבע לנשיאות לצד רעייתו ג'יל / צילום: Associated Press, Andrew Harnik

הספסל עדיין ריק, אבל הנבחרת המגוונת של ג'ו ביידן יוצאת לדרך

רק חברת קבינט אחת קיבלה את אישור הסנאט בינתיים מתוך למעלה מ־20 ● זה ייקח עוד כמה ימים. אבל ביידן כבר רץ עם 17 צווים נשיאותיים זמן קצר לאחר ההשבעה ● הנשיא הזה, ותיק וושינגטון, לא יחזור על טעויות קודמיו: הוא בוחר עוזרים בטוחים ומנוסים, אולי מנוסים מדיי

דרינק בבית / צילום: Shutterstock

קוקטיילים עד הבית: בקבוק חם, בלי קרח כתוש ובלי שקשוקים

קוקטיילים מבוקבקים במשלוח צמחו בחסות הקורונה לנישה מובילה בצריכת אלכוהול בארץ, מברים תל אביביים ועד למושבים וקיבוצים ● בסגר השלישי הצטרפו למגמה גם ברמנים פרטיים, ומיזמים חדשים ומשקשקים נולדו

רחוב לואי מרשל 41, תל אביב / צילום: יח"צ

"יש הרבה חאפרים. היו יזמים שהציעו דברים ממש הזויים"

הבניין ברחוב לואי מרשל 41 בתל אביב ייהרס בקרוב: 32 דירות ייבנו במקום 15 הקיימות

דונלד טראמפ / צילום: Patrick Semansky, AP

הסנאט יחל ביום שני בהליך השימוע של טראמפ

לאחר השימוע, הסנאט יצביע האם להרשיע את נשיא ארה"ב לשעבר ● אמנם טראמפ כבר עזב את הבית הלבן, אך הסנאט יכול להצביע ולהרשיע אותו, כדי למנוע ממנו לכהן שוב

בני שטיינמץ /צילום: אביב חופי

בני שטיינמץ נשלח למאסר. אבל זה לא אומר שנראה אותו מחר מאחורי סורג ובריח

שטיינמץ לא ירים ידיים כל כך מהר. למרות שאיש העסקים הישראלי הורשע על ידי שני בתי משפט באירופה, הוא ימשיך לנהל קרבות משפטיים עיקשים ברומניה, בשוויץ וגם בחקירות המתנהלות נגדו בישראל

מטוס של חברת איתיחאד מאיחוד האמירויות / צילום: יח"צ

לידיעת משרד הבריאות: דנמרק משעה הטיסות מאיחוד האמירויות בעקבות "חשד למרמה בבדיקות הקורונה"

לפי שר התחבורה הדני, המידע הגיע לרשויות הדניות מאזרחים שסיפרו על "מקרים ואירועים ספציפיים באיחוד האמירויות" ● "רמת האמינות והפירוט של הדיווחים היא גבוהה מאוד ולכן אנחנו לוקחים זאת ברצינות"

בוב סוואן,/ צילום: רויטרס

אינטל היכתה את צפי האנליסטים: הכנסות של כ-20 מיליארד דולר ברבעון האחרון

בשורה התחתונה הציגה החברה רווח של 5.86 מיליארד דולר, 1.42 דולר למניה ● ללא פריטים חד פעמיים עמד הרווח על 1.52 דולר למניה ● התוצאות פורסמו לפני סיום המסחר בוול סטריט ומניית אינטל הגיבה בעלייה של כ-6.5% בסיום המסחר, ולאחר מכן עברה לירידות

עבודה מהבית / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הזינוק בעבודה מהבית בקורונה מושך סטארט-אפים מענף הנדל"ן

עובדים צעירים רבים שעזבו את הערים הגדולות מתכננים לחזור אליהן בעתיד, וצריכים בינתיים דירות מרוהטות

אינטל / צילום: דוברות אינטל

מתקפת האקרים? הדוחות של אינטל דלפו - נאלצה להקדים את הדיווח

חשד כי ענקית השבבים נפלה קורבן לפריצה של האקרים שהדליפו את נתוני הדוחות לפני המועד המתוכנן, מה שאילץ את אינטל לפרסם את הדוחות לפני הזמן

שטיסל עונה 3 / צילום: יח"צ אוהד רומנו

הסדרה "שטיסל": בחברה שמבוססת על סודות, אובדן השליטה בלתי נמנע

בעונה החדשה של "שטיסל" ("יס") אומנם אין קורונה, אבל גיבוריה מתחבטים בבעיות עם זיקה עמוקה למה שהיא חשפה

בועז אחד העם, יו"ר המרכז הישראלי ללימודי חירשות / צילום: איל יצהר

קהילת החירשים בישראל זכתה לאחרונה בהישג נדיר

קהילת החירשים בארץ זכתה לאחרונה בהישג נדיר: החלטה על הקמת אקדמיה לשפת סימנים ישראלית ● משמעות ההחלטה היא הכרה רשמית בכך שחירשות היא תרבות נפרדת, סוערת ושוקקת - ולא פגם או מגבלה ● "כמו שהשומע לא איבד את החירשות, החירש לא איבד את השמיעה"