גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נמצא פתרון במגדל: אליהו יפרוש מהסוכנויות, והממונה לא יפרסם דוח ביקורת סופי

שלמה אליהו יישאר רק בדירקטוריון מגדל אחזקות ● הדירקטוריונים בקבוצת מגדל הסכימו לבצע את הדרישות של משה ברקת כפי שנכתבו בטיוטת דוח הביקורת ● בתמורה ברקת יחזור בו מהאשמתם בהפרת אמונים למגדל ביטוח ● מינוי מוטי רוזן וכרמי גילון לדירקטוריון מגדל יאושר

שלמה אליהו / צילום: תמר מצפי
שלמה אליהו / צילום: תמר מצפי

שלמה אליהו עוזב את תפקידו האחרון במגדל חברה לביטוח, תוך שהוא נשאר רק בדירקטוריון החברה האם מגדל אחזקות. בתמורה הממונה על רשות שוק ההון חוזר בו מההאשמות החריפות שהשמיע כנגד אליהו וחברים אחרים בדירקטוריון מגדל ביטוח, מה שסולל את הדרך לאישור הדירקטורים החדשים במגדל והחלפת היו"ר ניר גלעד. כך, עולה מההסכמות שהושגו בין הצדדים לגבי הפתרון שיביא לסוף העימות בין חברי דירקטוריון מגדל אחזקות ביטוח לבין הממונה על רשות שוק ההון, משה ברקת.

כחודש לאחר שרשות שוק ההון שלחה למגדל ביטוח טיוטת דוח ביקורת חריפה מאוד נראה כי הושגו הבנות בין הדירקטוריונים של מגדל אחזקות והחברה הבת שלה מגדל חברה לביטוח. על פי ההבנות הנרקמות הדרישות של הממונה מהחברה כפי שהובעו בטיוטת הדוח ימולאו על ידי החברה ובתמורה לא יפורסם דוח סופי וחלוט כנגד החברה וראשיה, כך שמה שנטען על ידי הרשות בטיוטה לא יהפוך לרשמי.

משה ברקת / צילום: איל יצהר, גלובס

במכתב ששלחה הרשות שבראשות ברקת לדירקטוריונים הראשיים בקבוצת מגדל ושהגיע לידי גלובס נכתב כי "בהמשך להתכתבויות ולטיוטת דוח הביקורת", "בשים לב להודעת דירקטוריון החברה שבסימוכין אודות אימוץ הצעדים (שנדרשו על ידי ברקת בטיוטת הדוח, ר"ש)", הרי שהרשות "איננה נדרשת לקבוע ממצאים סופיים ולפרסם דוח סופי".

במסגרת ההבנות אליהו שכבר הסכים לפרוש מחברותו בדירקטוריון מגדל חברה לביטוח, הסכים עתה גם לפרוש מתפקידו כיו"ר סוכנויות הביטוח של מגדל. בנוסף, גם הדירקטורית רונית בודו כנראה תזוז מתפקידה כיו"רית ועדת הביקורת בדירקטוריון, כשברשות לא מתנגדים שתמשיך בכהונתה במגדל, כולל כיו"רית ועדת מאזן של מגדל ביטוח.

עם זאת, בודו הגישה לאחרונה עתירה לבית המשפט כנגד ממצאי הרשות בטיוטה כאמור, כנגדה. ככל הידוע בודו לא תודח מתפקידה ועדיין לא ברור אם היא תמשוך את העתירה אך נראה כי תזוזה שלה "מיוזמתה" מתפקידה כיו"רית ועדת הביקורת לתפקיד אחר, כמו יו"רית ועדת המאזן, תוך שהרשות תייתר את טיוטת הדוח, תוביל בסוף גם למשיכת העתירה שהגישה נגד ברקת.

כמו כן, כאמור, סיום ההליך סולל את הדרך לאישור שני הדירקטורים המיועדים למגדל ביטוח: כרמי גילון ומוטי רוזן - שמיועד להיות יו"ר החברה במקום ניר גלעד.

"הרשות אינה מחזיקה עוד בעמדותיה"

העימות בין ברקת לאליהו וליתר חברי דירקטוריון מגדל אחזקות החל לפני כשמונה חודשים כשדירקטוריון מגדל אחזקות החליט פה אחד להדיח את ניר גלעד מתפקידו כיו"ר מגדל ביטוח (ומנכ"ל מגדל אחזקות). הממונה ברקת לא הסכים לכך ופרץ עימות חריף בינו לבין אליהו ויתר חברי דירקטוריון מגדל אחזקות. עתה נראה שהושגו ההבנות והעימות ייגמר, הדרך להחלפת גלעד תיסלל, והאפשרות שהממונה יקבע כי חברי הדירקטוריון של מגדל אחזקות, שמכהנים גם כדירקטורים במגדל ביטוח, הפרו חובת אמון למגדל תוסר מסדר היום ולא תעמוד כנגדם.

כך, מהמכתב, שנשלח למגדל ושהגיע לידינו, עולה כי ההסכמות הושגו "מבלי שהחברה או מי מהצדדים הנזכרים בטיוטת הדוח הסכימו או הודו בממצאים שנכללו בטיוטת הדוח או במסקנות המשפטיות הלכאוריות שנזכרו בו". כמו כן, ממשיך סגן הממונה יבגני אוסטרובסקי וכותב במכתב, "באשר לחשש בדבר הפרת חובות אמון, ניגודי עניינים וכשירות שנזכר בטיוטת הדוח, שמענו את טענותיה כבדות המשקל של החברה באמצעות באי כוחה, ולפיהן גם אם נפלו אי אלו פגמים באופן הפעילות של הדירקטוריון, ועדותיו או מי מהדירקטורים, הרי שהם אינם עולים כדי חשש כאמור, ולפיכך הרשות אינה מחזיקה עוד בעמדותיה הלכאוריות האמורות".

כל המינויים והשינויים כאמור ייעשו לאחר שאליהו יפרוש בפועל מתפקידו במגדל סוכנויות. עוד נזכיר כי גלעד טרם הגיע להסכמות בדבר פרישתו מקבוצת מגדל, לאחר פחות משנתיים ממועד תחילת כהונתו - וזאת למרות שיש לו חוזה לכהונה של חמש שנים.

עוד כתבות

אדלרסברג שבתאי / צילום: נאסד"ק

אודיוקודס סוגרת את 2020 עם קפיצה של 575% ברווחים

אודיוקודס סיימה את הרבעון עם רווח נקי Non-GAAP של 15.2 מיליון דולר, שהם 44 סנט למניה, גבוה ב-7 סנטים מתחזיות האנליסטים ● ב-2020 הסתכם הרווח ב-46.7 מיליון דולר והרווח למניה הגיע ל-1.41 דולר

הבורסה בתל אביב / צילום: טלי בוגדנובסקי , גלובס

מתמתנות הירידות בבורסה; אורמד מזנקת ב-12%, אופקו ב-10%

מדד ת"א 35 מאבד כ-0.1%, ות"א 90 יורד ב-0.7% ● הדולר נסחר ביציבות, האירו נחלש קלות ● אודיוקודס פרסמה דוחות לפיהן רשמה החברה עלייה ברווח ובהכנסות ברבעון הרביעי

אילוסטרציה של החיסון לקורונה של מודרנה / צילום: Reuters, Dado Ruvic

מנכ"ל מודרנה: הרגולציה לחיסונים למוטציות תהיה פשוטה; הקורונה תישאר כאן לנצח

אנליסט הביומד אורי הרשקוביץ: "חדשות טובות עבור חברות החיסונים, פחות עבורנו" ● מניית מודרנה עלתה אתמול ב-12%, לשווי של כ-58 מיליארד דולר

משה חוגג - מנהל קרן הון סיכון סינגולריטים / צילום: יונתן בלום

נדחתה תביעה של משקיע קריפטו נגד משה חוגג בבית משפט בארה"ב

ביהמ"ש בסיאטל דחה את תביעתו של שון סניידר האמריקאי בגין נזק כספי שנגרם לו לטענתו ע"י חוגג, בעלי מועדון הכדורגל בית"ר ירושלים, וחברת Stox שבבעלותו ● תביעה אחרת נגד חוגג, הנוגעת גם היא להנפקת מטבע הקריפטו של סטוקס, עדיין מתנהלת במחוזי בת"א

דודי אמסלם. הכריז על ביטול נבחרת הדירקטורים / צילום: שלומי יוסף

נציבות שירות המדינה לשר אמסלם: לא ניתן למנות מנהל קבוע לרשות החברות בגלל הבחירות

נציב שירות המדינה הפרופ' דניאל הרשקוביץ קיבל את המלצת ועדת החריגים שלא להמשיך בהליכים לבחירת מנהל רשות חברות ממשלתיות קבוע בשל תקופת הבחירות ● "הוועדה סבורה כי יש להמליץ בפני השר לשקול את הטלת התפקיד על עובד מדינה מתאים בעת הזו"

אתר אשפה תאנים ליד חצור / צילום: אביהו שפירא

המשרד להגנת הסביבה מציג אסטרטגיית פסולת מקיפה, עם סימן שאלה גדול

מטרת התוכנית היא לצמצם את הטמנת הפסולת בישראל מ-80% כיום ל-20% בשנת 2030, ולעבור לכלכלה מעגלית כמקובל באיחוד האירופי ● אבל כשהבחירות בפתח, ועדיין אין טיוטת תזכיר חוק בנושא וגם לא לוחות זמנים, סיכוייה להגיע לשלב הביצוע עומדים בספק

בירה באדווייזר  / צילום: יח"צ

באדווייזר מוותרת על פרסומת בסופרבול; תשקיע במקום זה בחינוך להתחסנות

החברה, המגדירה את המוצר שלה "מלכת הבירה", עדיין תופיע בפרסומת בסופרבול של חברת-האם של המותג

מזרחי טפחות משכנתא/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

המשקיעים חזרו, הצעירים הסתערו, ו-2020 שברה את שיאי המשכנתאות

2020 הכתה את כל התחזיות לשוק הדיור תחת הקורונה: במהלך שנה שעברה נלקחו משכנתאות בהיקף 78.1 מיליארד שקל - גידול של 15% לעומת 2019 ● 15% מכלל המשכנתאות היו במסגרת "מחיר למשתכן"

דירת 4 חדרים בכפר יונה / צילום: אביב קפילוטו

הלמ"ס: תוספת יחידות הדיור השנתית בישראל עמדה על כ-57 אלף

באמצע שנת 2020 היו בכל ישראל כ-2.736 מיליון דירות למגורים ● לעומת שנת 2019 חל גידול של 2% בדירות למגורים - תוספת של כ-57 אלף דירות

בנין בורסה לניירות ערך ת"א / צילום: איל יצהר

מבט שנתי על תיקי ההשקעות: המציאות שוב פגשה את הציפיות

הפתעות או אכזבות מהשווקים מתכתבות באופן ישיר עם הציפיות ● מה אומרות לנו התשואות הגלומות במדדים, וכיצד הן יכולות לסייע להתאמת הציפיות מתיקי ניירות הערך?

ערוץ דיסקברי, אחד מתוך רבים המגיעים למיליוני בתי אב בעולם / צילום: אתר החברה

האם דיסקברי תסייע לרשת 13 להגדיל את ההכנסות מפרסום?

העסקה שבמסגרתה תחזיק דיסקברי 21% ממניות רשת 13 ותזרים 50 מיליון שקל, לצד הזרמה זהה של בעל השליטה, מעלה מספר שאלות ● מה מרוויח כל צד, ומה תיתן לרשת הפרידה מאנדמול?

קוק עידו - IBI / צילום: תמר מצפי

ההפסדים מ"מדד הפחד": ביהמ"ש חייב לקוח לשלם לאי.בי.אי כ-7 מיליון שקל

פסק הדין שני הוא השני במסגרת התביעות שהגיש בית ההשקעות נגד לקוחות בעקבות הפסדי עתק של כ-35 מיליון שקל שנוצרו בחשבונות הפרטיים שלהם

יניב הרוש, בעלי תל יצחק קיטשן אנד גארדן / צילום: מיקאל כהן

"הלקוחות אספו כסף כדי לשלם לי את הקנס, אבל אני יזם, ואת הסיכונים אני לוקח בעצמי. תרמתי את זה"

יניב הרוש, בן 40, נשוי ואב לשלושה, בעלי תל יצחק קיטשן אנד גארדן ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

שכר כפול  / אילוסטרציה: שאטרסטוק

דמי הניהול בחיסכון הפנסיוני ירדו, ההפקדות לקרנות ההשתלמות גדלו: אלה המובילות בדירוג התשואות

בסיכומה של 2020 מתברר כי דמי הניהול בפנסיה החדשה, בגמל לתגמולים ובהשתלמות צמחו בשיעור נמוך משיעור צמיחת השוק, וחלקם מהצבירה הממוצעת נחתך ל-0.49% ● המשבר הכלכלי לא פגע בהפקדות לקרנות ההשתלמות, שגדלו ב-4% ● ומי הובילו את דירוג התשואות בהשתלמות?

טל גרנות-גולדשטיין, מנכ"לית HOT / צילום: יח"צ

המהלכים שמבהירים שמשרד התקשורת מוריד את הכפפות מול הוט

הוט מצאה עצמה בימים האחרונים מול מציאות שונה מזו שהורגלה אליה, לאחר שמשרד התקשורת העמיק את הפיקוח וקנס אותה ב-6 מיליון שקל • מה גרם לשינוי ואיך קשורה לכך עסקת IBC?

מירב מיכאלי / צילום: אלעד מלכה

יו"ר העבודה מרב מיכאלי הודיעה כי המפלגה תעזוב את הממשלה

בהודעת של ח"כ מרב מיכאלי נכתב: "הודעתי לפרץ ושמולי שעליהם להתפטר מהממשלה לאלתר. מפלגת העבודה מתחילה מחדש"

700 אלף מנות חיסון חדשות הגיעו אתמול (א') לישראל / צילום: איל יצהר

קופת חולים מכבי: פחות מ-0.01% ממקבלי מנת החיסון השנייה חלו בקורונה

מנתונים של אגף מידע ובריאות דיגיטלית במכבי שירותי בריאות עולה כי 20 אנשים בלבד נדבקו בקורונה מקרב כ-128,600 מחוסנים

בית בלוס אנג'לס / צילום: Shutterstock

מכרטיסים לאוסקר עד סרטונים ותרומות: הדרכים היצירתיות של רוכשי דירות להתבלט בתור

כששוק הדיור בארה"ב בשיא של עשור, הרוכשים מנסים לחשוב על דרכים יצירתיות לגרום להצעות שלהם ללכוד את תשומת-הלב של בעלי הנכסים

נתן חץ / צילום: איל יצהר

אלוני חץ רוכשת מבני משרדים בפארק המדע בקיימברידג' תמורת 193 מיליון שקל

במסגרת העסקה חתמה אתמול EB, ש-96% ממניותיה מוחזקות בידי אלוני חץ, על הסכם לרכישת זכות חכירה ל-150 שנים במתחם בשטח של 17 דונם בפארק המדע קיימברידג' סייאנס פארק ● לדברי אלוני חץ, למתחם פוטנציאל השבחה עתידי להקמת פארק מדע מודרני, תוך כדי הגדלה משמעותית של זכויות הבנייה

יו"ר קרן הריט מגוריט, ארז רוזנבוך / צילום: איל יצהר

"נגיע ל-80 אלף איש בלי דירה. בפעם הקודמת קיבלנו את מחאת האוהלים"

יו"ר קרן מגוריט, ארז רוזנבוך, אומר שהקורונה החריפה עוד יותר את מצב הענף, וחושש שבתוך שנתיים יגיע המחסור בדירות לעשרות אלפים • "המובטלים שנוספו עכשיו יצטרכו דירות להשכרה. מי שמרוויח 7,000 שקל הוא לא בשוק של רכישת הדירות"