גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נאמן נכסי פישמן חשף: קובי ריכטר התעניין ברכישת "ידיעות אחרונות" - ונחסם

הנאמן לנכסי פישמן, עו"ד יוסי בנקל, הגיש לביהמ"ש בקשה בהולה לעיכוב ההכרעה בסוגיית מכירת מניות "ידיעות אחרונות" • לטענתו, ממידע שהגיע אליו עולה כי עו"ד פיני רובין מנע ממתמודדים, ובהם קובי ריכטר, לקבל מידע על החברה

קובי ריכטר / צילום: יונתן בלום, גלובס
קובי ריכטר / צילום: יונתן בלום, גלובס

עסקת "ידיעות אחרונות" הולכת ומסתבכת. אחרי שכונסי הנכסים מטעם "ידיעות אחרונות" טענו בבית משפט כי מוזס הוא הקונה הפוטנציאלי הריאלי היחיד למניות הפועלים, מתברר כי אל הכונסים דווקא הגיעו הצעות אחרות, אך הם בחרו שלא לקדם אותן.

כונסי הנכסים מבקשים למכור את את מניות "ידיעות אחרונות" שבכינוס בנק הפועלים תמורת 171 מיליון שקל. הם טענו כל העת כי כבר משלבים מוקדמים בהליך הכינוס נראה היה כי אלטרנטיבה של מכרז איננה ריאלית ולא תוביל לקבלת הצעות עדיפות.
מבקשה בהולה שהגיש הנאמן לנכסי פישמן, עו"ד יוסי בנקל, לביהמ"ש בתל אביב, לעיכוב ההכרעה בסוגיית מכירת המניות שמחזיק הבנק בכינוס ב"ידיעות אחרונות", נטען כי ממידע שהגיע אליו כעת עולה כי כונסי הנכסים מנעו מידע מאיש העסקים קובי ריכטר, שהביע התעניינות ברכישת המניות.

ריכטר, אחד מאנשי העסקים העשירים בישראל, מנסה כבר מספר חודשים להרחיב את מעורבותו בתחום המדיה. כפי שנחשף בגלובס ריכטר ואיש העסקים פרנק לואי העבירו לפני מספר חודשים הצעת רכישה לבעל השליטה ברשת 13 לן בלווטניק, המחזיק 52% ממניות הערוץ.

הנאמן טוען כי לאחר הדיון ובעקבות פרסומים בתקשורת נודע לו כי ריכטר עשה ניסיון במהלך נובמבר לקדם מהלך של הגשת הצעה לרכישת המניות המשועבדות, ולשם כך אף קיים פגישה עם אחד מכונסי הנכסים, עוה"ד פיני רובין. לטענת בנקל ריכטר ביקש לקבל מידע ונתונים לצורך עריכת בדיקת נאותות.

עוד נטען כי עו"ד רובין הודיע לריכטר כי אין בכוונת הכונסים לאפשר לו בדיקת נאותות ואם ברצונו להגיש הצעה עליו לעשות זאת על בסיס המידע הקיים. בנסיבות אלה הודיע ריכטר לעו"ד רובין כי לא יוכל להגיש הצעה.

בנקל טוען כי איננו יודע אם היו פניות נוספות אולם סיפורו של ריכטר מספיק כדי להוות הוכחה כי כונסי הנכסים לא פעלו למצות את הדרכים להשיג תמורה ראויה עבור המניות ופעולותיהם מנעו מגורמים נוספים פרט לנוני מוזס ובעיקר "גורמים חיצוניים" שאינם קשורים ל"ידיעות" להציע הצעות רכישה.

מתעניינים נוספים: שולה וזאב מוזס

בנקל מספר כי התקבל מכתב מטעם מתעניינים נוספים, שולה וזאב מוזס, קרובי משפחה של בעל השליטה ובעלי מניות ב"ידיעות" בעבר. כונסי הנכסים התבקשו לאפשר לשניים לבצע בדיקת נאותות קצרה ותכליתית בסיומה ובכפוף לתוצאות הם מעוניינים להגיש הצעה. השניים ציינו במכתבם כי הם מודעים להיקף התמורה שעומדת בשלב זה על הפרק.

בנקל מתייחס בבקשה בעיקר להתעניינותו של ריכטר הנחשב לאחד מיזמי ההייטק והביומד הבולטים בישראל. הוא ואשתו יהודית הם היזמים של חברות כמו מדינול ואורבוטק. ריכטר פעיל גם מבחינה פוליטית במיוחד בשנים האחרונות ומזוהה בעיקר עם הצד השמאלי של המפה. הוא נמנה עם מייסדי "ישראל" דמוקרטית של אהוד ברק, ונחשב לאחד מאדריכלי כחול לבן. בעבר כיהן כיו"ר תנועת דרכנו.

ריכטר אימץ את התפיסה לפיה היכולת להשפיע על סדר היום הציבורי עוברת דרך ערוצי המדיה. לפני פחות משנה הקימה תנועת דרכנו שבראשה עמד ריכטר בעבר את ערוץ הפייסבוק דמוקרט TV שמובילה העיתונאית לוסי אהריש. הערוץ ממומן על ידי ריכטר, בעלי הון נוספים ומתרומות ומתארחים בו פוליטיקאים מכל קצות המפה הפוליטית. ריכטר כאמור ניסה בהמשך לרכוש את אמצעי מדיה נוספים, וקשה שלא לתהות כיצד איש עסקים כמוהו לא זכה להתייחסות רצינית יותר מצד כונסי הנכסים, בעיקר לאור הטענות כי המהלך בידיעות נועד בראש ובראשונה לבצר את שליטתו של מוזס, וכי המניות נמכרות לו בנזיד עדשים.

כאמור התמורה שצפוי לקבל בנק הפועלים תמורת המניות שבכינוס עומדת על 171 מיליון שקל המגלמים "הנחת קורונה" של כ־15% ביחס לעסקת הרכישה הקודמת, אז אמור היה הבנק לקבל כ־214 מיליון שקל. גם במחיר הגבוה מדובר בטיפה בים לעומת החוב המלא של פישמן לבנק הפועלים שעומד על 1.15 מיליון שקל.

עד לאחרונה מי שזוהה בעיקר עם ההתנגדות לעסקה המתגבשת הייתה משפחת יודקובסקי, שטענה להתנהלות בעייתית בדירקטוריון וסיבות לא כלכליות לבהילות למכור את מניות ידיעות שבידי הבנק לחברה עצמה.

התנגדות של משפחת יודקובסקי יכלה אולי להיתפס כאינטרסנטית: ניסיון להעלות את ערך המניות שלהם עצמם בכך שהם "יושבים על זנבו של מוזס" ומציקים לו על מנת שיהיה מוכן לשלם להם בעתיד מחיר גבוה רק בשביל שיעזבו.

אלא שלהתנגדות של משפחת יודקובסקי הצטרף בהליך משפטי אחר גם הנאמן לעסקי פישמן שלו אינטרס שונה מזה של הכונסים: בעוד הכונסים עוסקים רק במניות של פישמן המוחזקות כיום בידי הפועלים הרי שעו"ד בנקל המופקד על כלל נכסי פישמן דואג לקופת כלל הנושים. אין זאת הפעם הראשונה שבנקל מותח ביקורת על ההתנהלות של הכונסים, אולם רק עתה מגובות הטענות גם בשמות ממש - קונה פוטנציאלי שלכאורה לא זכה ליחס הראוי.

מהכונסים לא התקבלה תגובה. 

*** גילוי מלא: רכישת המניות ב"ידיעות אחרונות" בשנת 1997 נערכה על-ידי חברה משותפת של משפחת פישמן ומשפחת בר און. כיום מדובר בהחזקה עקיפה ומשורשרת ללא זיקה אפקטיבית למניות "ידיעות אחרונות". איש העסקים אליעזר פישמן הוא בעל השליטה הקודם בחברת מוניטין, המחזיקה (100%) בעיתון גלובס. "ידיעות אחרונות", לרבות "כלכליסט" מקבוצת "ידיעות אחרונות", וגלובס הם עיתונים מתחרים. 

עוד כתבות

עיסאווי פריג' ותמר זנדברג בועדה המסדרת / צילום: נועם מושקוביץ-דוברות הכנסת

מרצ מובילה מגעים אזרחיים וכלכליים מול הפלסטינים בברכת רה"מ בנט

גורמי השמאל בממשלת השינוי יזמו מפגשים של שרים עם מקביליהם הפלסטינים, תכנון ועידה משותפת עם הרשות ושיחות קבועות בין השר לשיתוף פעולה אזורי לבין עמיתיו ברמאללה ● גורם בלשכת רה"מ: המו"מ המדיני לא יחודש בקרוב

אייל עופר / צילום: רורי לינדזי

ישראל מאשימה את איראן בתקיפת הספינה במפרץ עומאן

גורם מדיני בכיר: "איראן זורעת אלימות והרס בכל פינה באזור. מרוב להיטות לתקוף מטרה ישראלית הם סיבכו והפלילו את עצמם בהרג אזרחים זרים" ● חברת הספנות שבבעלותו של אייל עופר אישרה כי הספינה שהותקפה מנוהלת על ידם, אך הוסיפה כי מדובר בספינה בבעלות יפנית

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: דוברות משרד האוצר

רגע לפני הישיבה הקריטית על התקציב: באוצר לא הגיעו להסכמות עם משרדי התחבורה והבריאות

מאז הוצגה מסגרת התקציב לראשי הסיעות, מנהלים באוצר מגעים קדחתניים להשגת הסכמות על תקציב המדינה עוד לפני שהוא יובא לאישור הממשלה ● על-פי המסגרת הנוכחית יעמוד הגירעון בסוף השנה על 3% תוצר, ללא קופסאות הקורונה ו-6.8% בסך הכול - את הגירעון הנמוך הסביר ב"הכנסות חד פעמיות ומפתיעות"

בית לחיים, מודיעין / צילום: ליאור פתאל

שילוב של בית, מנזר ומוסד סגור: מעון לאוטיסטים שבנוי סביב חצר פנימית

המעון, שיזמה עמותת אלו"ט, יאפשר לדיירים לנהל אורח חיים דומה ככל האפשר לחיי משפחה • האדריכל אלון בן נון: "תכננו חצר פנימית מוגנת ושקטה שמאפשרת גם פעילות של החברים ושל ההורים" ● מדור אדריכלות

ארוכה הדרך לעשיית צדק בישראל / איור: גיל ג'יבלי

טוחנות, טוחנות ושוב טוחנות: לא תאמינו עד כמה ארוכה הדרך למשפט צדק בישראל

הליך עשיית הצדק מורכב משרשרת ארוכה, והתוצאה היא אלפי תיקים ששוכבים בביהמ"ש כבר למעלה מ-3 שנים ● גלובס בוחן באמצעות מומחים את שרשראות הצדק, הבעיות והמחירים בכל אחת מהן - מחקירת המשטרה, דרך הפרקליטות ועד לניהול ההליך בביהמ"ש ● פרויקט מיוחד

לונדון, השבוע. אי אפשר להניח שהמצב בארץ יחקה בחודשים הקרובים את המודל הבריטי / צילום: Reuters, Henry Nicholls

המודל הבריטי יוציא את ישראל מסבך הקורונה? השאלות המדעיות שנותרו פתוחות

מה בדיוק הגורם ליכולת של וירוס הקורונה לפרוץ את ההגנה החיסונית? מהשאלה התמימה הזו נגזרים צעדי המשך רבים

מליאת הכנסת / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

השבוע שבמפלגות החרדיות מעדיפים לשכוח, והפליק-פלאק של ליברמן

התנגדות האופוזיציה לשלוח נציגים לוועדת האתיקה יוצרת מצב אבסורדי שראשי ועדות דנים בנושאים למרות ניגוד עניינים ● בשקט בשקט עבר השבוע במליאה חוק הדיינים, שנישל את החרדים משליטה על הוועדה ● ליברמן ושותפיו לניהול הממשלה מגלים בחודש וחצי האחרון ש"דברים שרואים משם לא רואים מכאן"

הפגנות חקלאים ברחבי הארץ

מחירי הפירות והירקות בישראל במגמת עלייה. וזו הסיבה

הפירות והירקות בארץ התייקרו ביותר מפי שניים מהממוצע ב-OECD ● אבל הקמעונאים, הסיטונאים וגם החקלאים לא קובעים מחירים מופקעים על חשבון הצרכן הישראלי ● אז למה בכל זאת הענבים בארץ יקרים מבפינלנד? שוב, התשובה היא חסמי הייבוא

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: יניב נדב, דוברות הכנסת

מפץ במערכת הפיננסית? באוצר מבקשים לבחון את מבנה הפיקוח מחדש

במסגרת הטיוטה האחרונה של חוק ההסדרים שהועברה לממשלה, מבקש שר האוצר להקים וועדה לבחינת מודל הפיקוח על השוק הפיננסי בישראל ● באוצר מסבירים כי לאורך השנים, מבנה הפיקוח הפיננסי בישראל התבסס בעיקרו על המודל הענפי, אולם המודל הזה בעולם נזנח מאז שנות השמונים

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: איל יצהר

התקציב עולה לדיון מכריע בממשלה: אלה הרפורמות העיקריות שעל הפרק

מסגרת התקציב כבר הוצגה לראשי הסיעות, והשלב הבא הוא אישור התקציב בממשלה ● מניסיון העבר נראה שחלק מהרפורמות יישארו על הנייר ולא יעברו ● לוח הזמנים להעברת התקציב הוא ארוך, והתהליך יסתיים (אם בכלל) רק בנובמבר

הטקטיקה ששומרת  על השפיות של עובדים מרחוק / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

"שעות ליבה", הטקטיקה ששומרת על השפיות של עובדים מרחוק

סלאק, דרופבוקס וחברות אחרות מנסות להגביל את השעות שבהן עובדים צריכים להיות מחוברים אונליין כדי לשמור על איזון בין החיים הפרטיים לעבודה ● ניהול וקריירה

סקרלט ג'והנסון / צילום: Reuters, לוקאס ג'קסון

סקרלט ג'והנסון תובעת את חברת דיסני בעקבות "האלמנה השחורה"

ג'והנסון תובעת את החברה בגין הפרת חוזה בשל כך שסרטה הופץ לא רק באולמות הקולנוע, אלא גם בשירות הסטרימינג של החברה, "דיסני+" ● התביעה טוענת שבכירים בדיסני דחפו להגביר את מספר המנויים ולהעלות את המניה על פני כל דבר אחר, כולל עמידה בחוזים ● דיסני: "תביעה עצובה ומעוררת חשש"

אמזון תכה שוב את התחזיות? / צילום: Shutterstock, Jonathan Weiss

אמזון רשמה בפעם השלישית ברציפות הכנסות של מעל מאה מיליארד דולר, אך החמיצה את התחזיות

אמזון נהנתה משיטפון של קונים מאז שהחלה המגפה אולם אנליסטים צופים שהצמיחה תאט כעת כשהכלכלות בעולם נפתחו מחדש ● ההכנסות הסתכמו בכ-113 מיליארד דולר, פחות מהתחזית ● המניה יורדת במסחר המאוחר ביותר מ-5%

ג'ף בזוס / צילום: Associated Press, Amy Harris/Invision

עקף את בזוס: ברנאר ארנו הוא שוב האיש העשיר בעולם

המיליארדר הצרפתי ברנאר ארנו עומד שוב בצמרת עשירי העולם, לאחר שבזוס הפסיד כמעט 14 מיליארד דולר תוך יום אחד

חיסון נגד קורונה / צילום: רפי קוץ

ישראל במוקד: כך מדווחים בעולם על "המדינה הראשונה שתעניק חיסון שלישי"

ההחלטה הישראלית להיות המדינה הראשונה בעולם שתעניק חיסון שלישי נגד קורונה לאוכלוסייה מבוגרת זכתה לסיקור בינלאומי רב ביממה האחרונה ● כלי התקשורת האמריקאים ציינו כי ההחלטה הישראלית הוכרזה במקביל להצהרות של מנהלי חברת פייזר

אבישג סמברג - אולימפידת טוקיו 2020 / צילום: Themba Hadebe

באיזו תוכנית הופיעה אבישג סמברג ומי האישה הראשונה שזכתה בפרס נובל?

האם אתם יודעים מה מודדים ביחידות סימנס וכמה בני אדם היו עד כה בחלל? • טריוויה, מדור חדש

מרצדס EQA / צילום: יח"צ

תעשיית הרכב הגרמנית משיבה לטסלה מלחמה

התשובה של מרצדס לבליץ של טסלה הוא רכב קרוס-אובר חשמלי משפחתי עם עיצוב נאה, תא נוסעים איכותי, אבזור יוקרתי ויחס מתון של טווח/ביצועים ● כל זה בתמחור אגרסיבי במונחים של מרצדס

המחקר שמצא את היתרון של הקטנים והצעירים / צילום: Shutterstock

חשבתם שספורטאים שנולדו מוקדם יותר מצליחים יותר? המחקר שמצא את היתרון של הקטנים והצעירים

כולם יודעים שספורטאים שנולדו מוקדם יותר בשנה מצליחים יותר כי הם גדולים יותר וחזקים יותר בהשוואה לבני גילם ● אבל מחקרים עכשווים מוצאים את היתרונות של ספורטאים שנולדו בסוף השנה - כמו תום בריידי ולברון ג'יימס

 

בכמה נמכר מגרש עם תב"ע לבניית שתי יחידות בקריית קריניצי ברמת גן

המגרש, בשטח 1,149 מ"ר ועם בית בודד בשטח 220 מ"ר, נמכר ב-9.45 מיליון שקל ● ואילו עוד עסקאות נחתמו השבוע?

קפה קר / צילום: Shutterstock

מהפכת האיכות בתחום הקפה: אייס קפה? שייקרטו!

במדינה חמה כמו ישראל, מפתיע שהקפה הקר לא זכה עד כה למלוא ההערכה שהוא ראוי לה ● בביקור הבא שלכם בבית הקפה נסו אספרסו כפול על קרח, "קפה ניטרו" או אפילו אספרסו מרטיני אלכוהולי