גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הותר לפרסום: אמיר ברמלי חשוד בסחיטה באיומים של בנו של השופט כבוב

ברמלי, שהורשע בהונאת משקיעים מהגדולות שנראו בישראל, חשוד בניסיון לסחוט את בנו של השופט חאלד כבוב כדי להשפיע על משפטו ולהביא לפסילתו • על החקירה הוטל צו איסור פרסום גורף שהוסר היום ● באי-כוחו של ברמלי יבקשו לפסול את השופט כבוב וטוענים: "הוא מכחיש בתוקף שסחט"

אמיר ברמלי בבית המשפט / צילום: איל יצהר
אמיר ברמלי בבית המשפט / צילום: איל יצהר

הותר לפרסום: איש העסקים אמיר ברמלי, שהורשע בהונאת משקיעים מהגדולות שנראו בישראל, חשוד בסחיטה באיומים של השופט חאלד כבוב בניסיון להשפיע על המשפט ולהביא לפסילתו של השופט.

צו איסור הפרסום שהוטל על פרטי החקירה הוסר בעקבות עתירת גלובס וגופי תקשורת נוספים.

החקירה נפתחה לפני כחודש במפלג הונאה תל אביב, בעקבות תלונה שהגיש במשטרה בנו של השופט כבוב, ואליד כבוב, עורך דין במקצועו. על-פי החשד, ברמלי רקם תוכנית על-מנת להביא לפסילת השופט כבוב שהרשיע אותו באוקטובר 2020.

במסגרת החקירה עלה כי גורמים מטעמו של ברמלי, השוהה במעצר, העבירו מכתבים לבנו של השופט כבוב, שבהם נטען כי במהלך המשפט, ועוד בטרם ניתנה הכרעת הדין, היה ברמלי בקשרים עסקיים עם הבן.

עוד עלה מחקירת המשטרה כי ברמלי ניסה לייצר ראיות לקשר עסקי עם הבן, באמצעות פגישה עם הבן, שזה התכוון לעניין אותו במיזם עסקי שבו עוסק ברמלי. ברגע שבנו של כבוב הבין כי ברמלי קשור לעניין - הוא עזב את המקום.

יודגש כי מהחקירה עלה כי אין כל הוכחה לקשר עסקי בין הבן לברמלי, וכי מדובר בטענות כוזבות לקשר כזה.

ניסיון למצג-שווא

על-פי החשד, ברמלי ביקש ליצור מצג-שווא לקשרים עסקיים קודמים עם בנו של השופט, על-מנת להשפיע על המשפט ולהביא לביטול הכרעת הדין המרשיעה, או לחילופין לפסילת השופט מלגזור את דינו.

ברמלי נחקר ושהה בתנאי מעצר ימים לצורך החקירה, במסגרת מעצרו עד תום ההליכים. לאחר סיום חקירתו נאסר עליו ליצור קשר עם בני משפחתו של השופט. החקירה בנושא עודנה נמשכת.

כך או כך, ברמלי צפוי לפנות באמצעות הסנגוריה הציבורית לשופט כבוב בבקשה שיפסול את עצמו מלגזור את דינו. לדברי עורכי הדין גיא עין צבי ומיכל עורקבי מהסנגוריה הציבורית, "אמיר מכחיש בתוקף שסחט או ביצע כל עבירה אחרת כלפי עורך דין כבוב. לטענת אמיר, הוא קיים קשר עסקי ממושך עם עורך דין כבוב. בקשר עסקי זה השתתפו מעורבים נוספים, שזהותם ידועה למשטרה. בנסיבות הגשת התלונה על-ידי עורך דין כבוב, בשילוב נסיבות נוספות, אמיר סבור כי יש להעביר את שמיעת המשך התיק הפלילי נגדו בפני שופט אחר".

פרקליטות מיסוי וכלכלה צפויה להתנגד לבקשת הפסילה, מאחר שאין ראיות כי לברמלי היה קשר עסקי ממושך עם בנו של השופט. כאמור, בחקירה עלה כי מדובר בטענות כוזבות. לכן אין חשש ממשי למשוא-פנים, ואין הצדקה לפסילת השופט, ששומע את התיק מאז 2016. קבלת הבקשה עלולה להביא לכך שברמלי ייצא נשכר מהתנהלותו, ובכך הדבר יעודד נאשמים לפעול נגד השופט הדן בעניינם במטרה להביא לפסילתו.

עורכי הדין התפטרו

סוגיה נוספת מעניינת העולה היא התפטרותם של עורכי דינו של ברמלי שניהלו את הליך ההוכחות. עם פתיחת החקירה הודיעו השניים כי אין באפשרותם להמשיך ולייצגו. הסנגוריה הציבורית טענה בדיון השבוע כי עורכי הדין "לא יכולים לייצג מסיבות הקשורות ביחסים שאני לא מעוניינת להיכנס אליהם". השופט כבוב הופתע מהדברים, מאחר שעורכי הדין לא ביקשו מבית המשפט להשתחרר מהייצוג, ובהתאם לא קיבלו אישור כפי שדורש החוק.

פתיחת החקירה הובילה לדחיית הדיון בטיעון לעונש בחודש אחרון, כך שחלפו שלושה חודשים מאז ניתנה הכרעת הדין. בדיון השבוע הביע השופט כבוב את עמדתו לפיה הגיע העת לסיים את התיק. "ההליך המשפטי מתנהל משך פרק זמן לא קצר, כאשר בית המשפט וגם הפרקליטות והסנגוריה הקדישו מאות שעות דיונים תוך שמיעת עשרות רבות של עדים אם לא יותר מכך. ראוי כבר לסיימו, בייחוד כאשר כבר ניתנה הכרעת דין. לטעמי, לא מתקיימת נסיבה המצדיקה דחייה נוספת". מדברים אלה גם ניתן גם להסיק כי אין בכוונת השופט לפסול את עצמו לאחר שתוגש בקשת הסנגוריה לפסילתו.

משפטו של ברמלי החל בשנת 2016, אולם הוא שוחרר ונעצר מחדש באוגוסט 2020 בעקבות חקירה חדשה שנפתחה נגדו ברשות ניירות ערך. על-פי החשד, ברמלי ניצל את האמון בו שניתן עם שחרורו כדי לבצע עבירות נוספות דומות לאלה שיוחסו לו בהליך העיקרי - בהן עבירות לפי חוק ניירות ערך ועבירות מרמה. כן התברר לרשויות האכיפה כי הוא נערך על-מנת להימלט מהכרעת הדין בעניינו, ולכן הוא נעצר עד תום ההליכים. החקירה החדשה עודנה נמשכת על-ידי רשות ניירות ערך. באוקטובר 2020 ברמלי הורשע על-ידי השופט כבוב בהונאת כ-550 משקיעים בהיקף של 340 מיליון שקל תוך הבטחות-שווא.

הדילמה שעומדת כעת בפני מערכת המשפט היא האם לאפשר לכבוב לגזור את דינו של מי שניסה לסחוט אותו - או להעביר את גזר הדין לשופט אחר, ואז בעצם לתת לברמלי לצאת נשכר מהפשע הנוסף שלפי החשד ביצע. 

הונאת הענק של ברמלי: 550 משקיעים נפלו בפח

אמיר ברמלי הורשע באוקטובר 2020 בהונאת כ-550 משקיעים בהיקף של 340 מיליון שקל באמצעות קבוצת רוביקון קרן סלע תוך הבטחות-שווא. "התרשמותי היא שמדובר באדם חריף ושנון, בעל אישיות עוצמתית שהילך קסמים על סביבתו, בעל יכולת שכנוע מרשימה, מניפולטיבי והתחמק ממתן תשובות ענייניות", כתב שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, חאלד כבוב, על ברמלי, במסגרת הכרעת הדין.

הכרעת הדין מפרטת כיצד גייס ברמלי מאות מיליוני שקלים מהמשקיעים כשהוא מספר סיפורי מעשיות על הצלחת ההשקעות תוך שילוב מפתה בין ריבית גבוהה לסיכון נמוך. הוא הציג למשקיעים מצג לפיו כספיהם ישמשו כהלוואות לטווח קצר, הלוואות ביניים (מזנין), הניתנות לעסקים כדי לסייע להם בנטילת אשראי מבנקים ומוחזרות בחזרה תוך 72 שעות.

על בסיסי ההתחייבויות, שוכנעו כ-550 משקיעים להשקיע את כספם. בניגוד להתחייבות למשקיעים, כספם שימש את ברמלי לרכישת מגוון רחב של חברות פרטיות, להלוואות והשקעות שונות. ברמלי עשה בכספים כבשלו ופעל בשיטת הפירמידה כדי לשלם למשקיעים את הריביות ועשה שימוש בכספי משקיעים חדשים להעברת התשלומים. בית המשפט קבע כי לא הוצג אפילו מקרה אחד שבו העניקה הקרן הלוואת הון למשך 72 שעות.

חמש שנים אחרי שרשות ניירות ערך החלה לחקור את החשד שברמלי, הבעלים לשעבר של קבוצת רוביקון וקרן קלע, מגיוס כספים במרמה, הרשיע כבוב את ברמלי בהונאה בהיקף עצום של 340 מיליון שקל. ברמלי הורשע, בין היתר, בעבירות של גניבה בידי מורשה, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, גיוס כספים ללא תשקיף ועבירות הלבנת הון. 

*** חזקת החפות: אמיר ברמלי הורשע בהונאת משקיעים . החקירה בחשד לסחיטה באיומים עודנה נמשכת, הוא מכחיש את המיוחס לו, ועומדת לו חזקת החפות.

עוד כתבות

לומדים בחוץ בישראל / צילום: Associated Press, Tsafrir Abayov

הממשלה אישרה: כיתות ז'-י' יחזרו ללמוד בבתי הספר בשבוע הבא

הממשלה אישרה את הפעימה השלישית בתוכנית היציאה, שתחל ביום ראשון ● מסעדות ובתי קפה ייפתחו לקבלת קהל

מפרץ חיפה / צילום: תמר מצפי

מכירת הפעילות הקמעונאית תניב לשמן תעשיות רווח של 110 מיליון שקל

במסגרת הסכם המכירה שנחתם תשלם הרוכשת, חברת סוגת תעשיות, 142 מיליון שקל לשמן, נוסף לסכום בטווח של כ-20-30 מיליון שקל עבור מלאי הפעילות הנרכשת, בהתאם למצבו בעת השלמת העסקה, הצפויה בתחילת חודש אפריל

ראש הממשלה ושרת התחבורה בנתב"ג / צילום: אמיל סלמן-הארץ

הממשלה תדון היום על ועדת החריגים בנתב"ג ופתיחת מערכת החינוך

שר החינוך ושר הבריאות אמורים להציג את תוכנית משרד החינוך לפתיחת מערכת החינוך - נושא שנמצא במחלוקת מקצועית ● בפתח הישיבה צפויה הממשלה לאשר מענק חד פעמי לנכים

בית משפט עליון / צילום: אוריה תדמור

בג"ץ קבע: על המדינה להכיר בגיור רפורמי לקבלת אזרחות

שופטי בג"ץ קיבלו היום בדעת רוב עתירות מלפני 15 שנה וקבעו כי לעניין חוק השבות יש להכיר כיהודים גם במי שבמהלך שהותם בישראל כדין עברו גיור בקהילה רפורמית או קונסרבטיבית

אולפן סטנד-אפ ניישן / צילום: היוטיוב הרשמי של רשת

רשת בתגובה לעתירה נגד שידור הסטנד-אפ עם נתניהו: "לא תעמולת בחירות"

הערוץ הגיב לעתירה שהוגשה נגד השידור הצפוי מחר של פרק בתוכנית הבידור "סטנד-אפ ניישן" בהשתתפות ראש הממשלה ● ברשת ציינו כי פנו לדמויות פוליטיות רבות, אך נתניהו היה היחיד שהסכים

רכבת ישראל. כולם עברו שלב / צילום: שלומי יוסף

אלה המשרדים שעלו לשלב הבא במכרז רכבת ישראל

חמישה משרדי פרסום עלו לשלב הבא בהתמודדות על התקציב בהיקף 10 מיליון שקל ● וגם: איתי עזרא מונה למנכ"ל חברת הקורקינטים השיתופיים ווינד ישראל ● אירועים ומינויים

רז קינסטליך, ארקדי פומרנץ ובני ביטון / צילום: איל יצהר

"רוב המפעלים אצלנו בדימונה הם לואו-טק. אנחנו רוצים לקפוץ מדרגה להייטק"

כך אמר ראש עיריית דימונה בני ביטון בכנס התעשיינים "מגפה כלכלית כחול לבן" של גלובס • בפאנל, שעסק בשאלה אם רשויות המקומיות יכולות לתת העדפה לתוצרת המקומית, השתתפו גם ראש עיריית מעלות תרשיחא ארקדי פומרנץ וראש עיריית ראשון לציון רז קינסטליך

מסוף של גדות כימיקלים / צילום: מצגת החברה

בקרן טנא פונים למשקיעים הזרים: ג'פריס יוביל את ניסיון ההנפקה המחודש של גדות כימיקלים בת"א

לאחר שניסיון ההנפקה הקודם של החברה התעשייתית לא עלה יפה, מקווים בקרן השולטת בה כי מה שעבד היטב בהנפקותיהן של הבורסה ומקס סטוק יצליח גם במקרה של גדות

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

התחזקו העליות בנעילה בבורסה: מדד ת"א 90 זינק ב-2.3%

מדד ת"א 35 עלה ב-1.2%, ומדד הבנקים עלה בכ-0.2% ● בזן דיווחה על הפסד של 274 מיליון דולר ב-2020 ● אורמת בלטה בירידה של 5%, פורסייט זינקה ב-10%, פריגו קפצה ב-5.35%, פוקס עלתה ב-9.8%

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

האופטימיות של יואל גת: מבקש להנפיק חברת טכנולוגיות לוויין לפי 1.4 מיליארד שקל למרות הרעה בתוצאות

סטיקספיי שמוביל גת, לשעבר מנכ"ל גילת, מפתחת טכנולוגיות למערכות תקשורת לווייניות ● החברה מציגה ירידה חדה בהכנסות וזינוק בהפסדים אשתקד, עקב השפעות הקורונה - ובין היתר הפגיעה בחברות התעופה

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

ראלי בניו יורק: הנאסד"ק מזנק ב-3%, מניית אפל מזנקת ב-5%

התשואה על אג"ח אמריקאי ל-10 שנים יורדת מתחת ל-1.43% ● מדד ISM למגזר הייצור בחודש פברואר בארה"ב עלה מעבר לצפי ● פריגו מוכרת את החטיבה הגנרית לתרופות מרשם שלה בכ-1.55 מיליארד דולר ● הביטקוין מזנק ● גולדמן זאקס הפעיל מחדש את דסק הקריפטו

ישראל כ"ץ ובנימין נתניהו / צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות

הממשלה אישרה מענק חד פעמי של 562 מיליון שקל לנכים

גובה המענק יקבע בהתאם לסוג הקצבה, רמת הזכאות של הקצבה ומספר חודשי הזכאות במהלך שנת 2020 ● הממשלה אישרה תוכנית בהיקף 150 מיליון שקל לצמצום הפשיעה בחברה הערבית

אונייה איראנית במפרץ עומאן / צילום: Reuters, WANA NEWS AGENCY

איראן מכחישה כי היא אחראית לתקיפת הספינה הישראלית במפרץ עומאן

דובר משרד החוץ בטהראן פרסם הודעה לפיה הטענות של נתניהו בעניין הגרעין ובעניין המתקפה במפרץ עומאן שקריות ונועדו ל"צרכים פנימיים" לקראת הבחירות בישראל ● רה"מ נתניהו: "לא יהיה לאיראנים נשק גרעיני - עם או בלי הסכם"

אחרי שנה בבית, עובדים חוששים לשוב למשרד / צילום: Shutterstock

אחרי שנה בבית, עובדים חוששים לשוב למשרד: כך מתמודדים עם ההתנגדויות

החזרה למקום העבודה מאיימת על לא מעט עובדים, ולא רק בגלל בזבוז הזמן המחודש בפקקים ● מעסיקים נערכים לשגרת עבודה חדשה: איך מתמודדים עם חרדת הפגישה המחודשת ● ניהול וקריירה

ח"כ גבי אשכנזי  / צילום: דוברות משרד החוץ

שר החוץ גבי אשכנזי שוחח עם שר החוץ של עומאן

לפי אשכנזי, השיחה עסקה בדרכים לשמור על שלום ויציבות ובנושאים שבהם יש לשתי המדינות אינטרס משותף ● ככל הידוע השיחה התקיימה בהסכמה מלאה של סולטן עומאן

ג'ו ביידן, נשיא ארה"ב / צילום: Reuters, Tom Brenner

האזרח מספר 1 בארה"ב התייצב לצד עובדי אמזון: תומך בניסיונות ההתאגדות

למעלה מ־5,800 עובדי מחסני אמזון באלבמה מצביעים החודש האם להצטרף לאיגוד הקמעונאות, הסיטונאות והכלבו ● נשיא ארה"ב ג'ו ביידן הבהיר בסרטון שפרסם בטוויטר כי הוא תומך בזכותם להתאגד ● "המדיניות של הממשל שלי תהיה לתמוך בזכות להתאגד ובזכות להתמקח באופן קולקטיבי"

סניף זול סטוק. בעיגול: איתן יוחננוף / צילום: תמונה פרטית, תמר מצפי

הסטוק של יוחננוף: למה כולם רוצים להחזיק רשת של מוצרים מוזלים?

בעקבות ההצלחה המסחררת של הנפקת מקס סטוק, יוחננוף תרכוש מניות הרשת המתחרה זול סטוק לפי שווי חברה של 90 מיליון שקל ● בכוונת יוחננוף להנפיק בעתיד את רשת המוצרים המוזלים לבית לפי שווי גבוה פי שלושה, אך שחזור ההצלחה של מקס סטוק עשוי להיות מאתגר בענף רווי התחרות

מחלקת טיפול נמרץ בבית חולים זיו בצפת / צילום: Associated Press, Oded Balilty

משרד הבריאות: מוסדות רפואה לא יקבלו עובדים שמסרבים להתחסן

המשרד פרסם היום הוראות חדשות לגבי חיסון צוותים רפואיים ● עובדים שמסרבים להתחסן לא יוכלו לעבוד במחלקה שבה מאושפזים חולים במצב של דיכוי חיסוני

תור מחוץ למספרה לאחר שלמספרות בגרמניה ניתן אישור להפתח / צילום: Reuters

אחרי עשרה שבועות: המספרות נפתחו בגרמניה; אין תורים עד סוף מרץ

עם זאת, הרשויות בגרמניה טרם הכריעו מתי ייפתחו יתר החנויות, שנסגרו ב-16 בדצמבר 2020, מכיוון שהדבר תלוי בשיעור התחלואה במדינה ששב לעלות

תאונת מנוף באתר בנייה בשכונת אור ים באור עקיבא / צילום: איחוד הצלה

תאונה רודפת תאונה: פועל נהרג בתאונת מנוף באור עקיבא

לדברי עו"ד ישראל אסל, היועץ המשפטי של הפורום למניעת תאונות עבודה, התאונה אירעה בזמן הרכבת העגורן ● אף שתאונה דומה התרחשה ב-2019, המדינה עדיין לא הסדירה תקנות להרכבה ולפירוק מנופים ● אתמול התחשמל למוות עובד באתר בנייה באשדוד