גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ותודה לקורונה: זינוק של עשרות אחוזים בשוק תחליפי הבשר

בעוד שוק המזון מהחי עלה ב-10.4% בשנה החולפת, שוק התחליפים זינק ב-27.5% ● המוצרים שבלטו: הטופו והבשר הצמחי ● מרבית האנליסטים צופים כי שוק החלבון האלטרנטיבי יהווה מעל 10% משוק החלבון העולמי עד 2030

ביונד מיט / צילום: shutterstock, שאטרסטוק
ביונד מיט / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מגפת הקורונה הביאה לעלייה בפופלריות של מוצרי מזון טבעוניים. כמעט מזה שנה, הולכת ישראל מסגר לסגר. המציאות החדשה, שבה המסעדות פועלות במתכונת טייק אוואי או משלוחים וחלק גדול ממקומות העבודה עברו למודלים שונים של עבודה מהבית, הובילה לצריכה ביתית רבה יותר של מזון, ולכך שהציבור מבשל הרבה יותר. כעת נתונים חדשים מרמזים שדווקא השנה האחרונה, היא בבחינת בשורות טובות עבור שוק החלבון האלטרנטיבי, הנוגס בנתח שוק המזון מן החי.

עמותת ויגן פרנדלי וארגון GFI, הפועל להאצת המחקר והחדשנות בתחום החלבון האלטרנטיבי, בדקו את המגמות התזונתיות שמלוות את השנה החולפת באמצעות ניתוח של נתוני סטורנקסט, מהם עולה כי צריכת מזון צמחי גדלה באופן משמעותי בזמן משבר הקורונה. מנתוני סטורנקסט, שנאספו מכלל רשתות השיווק, עולה כי שוק המזון מהחי עלה ב-10.4% ב-2020, כאשר בשנים קודמות, שוק המזון מהחי עלה ב-1%-2% מדי שנה. עלייה זו קשורה כמובן לנגיף הקורונה, שהוביל לסגירת מסעדות ומעבר לצריכה ביתית. עם זאת, שוק התחליפים עלה כמעט פי 3, ב-27.5% השנה. בנטרול השפעות הקורונה והמעבר לצריכה ביתית, שוק המזון מהחי עלה רק ב-1.4%, בעוד שוק התחליפים עלה ב-18.5%.

הקטגוריה הצומחת ביותר היא קטגוריית המזון מן הצומח, שעלתה ב-19%. תחת שוק תחליפי הבשר, השווה בישראל 331 מיליון שקל (עליה של 24% משנת 2019, בניכוי רשתות הטבע), צמחה בצורה מטאורית תת הקטגוריה של הבשר הטחון והמבורגר על בסיס צמחי, שנהנתה מעליה של כ-58%. לפי GFI, ייתכן כי הסיבה לכך היא המוצרים החדשים שנכנסו לשוק בשנה החולפת, להם יכולת לדמות את הטעם והמרקם מוצרי הבשר. נקניקיות מהצומח, צמחו אבל פחות; 13% בשנה, ושניצל מהצומח שאיננו תירס, עלה ב-25%.

למרות גיוון המוצרים הרב והאופציות החדשות העומדות בפני הצרכנים, שוק הטופו, ששוויו מוערך בכ-60 מיליון שקל, רשם גידול של כ-64%. מנגד, הצריכה במעדניה הבשרית והחלבית רשמה מגמות מתונות יותר: נרשמה ירידה של כ-2% במעדנייה הבשרית ועלייה של כ-4% בחלבית.

הנתונים מתיישבים עם כך שבמשק ויילר, שמייצרים 60% מהטופו בישראל, מדווחים על עלייה חסרת תקדים של כ-50% בצריכת הטופו בארץ. העלייה התחילה עם פרוץ הקורונה, והגיעה לשיאה בשבועות האחרונים. לכן, המפעל מכפיל את כמות הייצור כדי לעמוד בביקושים.

תחום תחליפי החלב, נהנה מצמיחה גבוהה אף הוא. צריכת משקה סויה עלתה בכ-23%, ושווי השוק כיום עומד על 159 מיליון שקל. המשקאות שאינם על בסיס סויה (אורז, שיבולת שועל, שקדים) עלו ב-55%. כלל תחליפי החלב (לרבות גבינות, יוגורט וכו') עלו ב-40%. זאת, לעומת צמיחה מתונה יותר בשוק החלב מן החי, שעלה רק ב-8%, פחות מהגידול הכללי בצריכת מזון. כלומר - מגמת הסטגנציה ברכישת חלב מהחי נמשכת, כאשר משקאות תחליפי החלב מהווים כ-13% משוק החלב.

אביב אורן, סמנכל הפיתוח העסקי של GFI, מייחס את הגידול לאו דווקא לצמחונים או לטבעונים, אלא ל"מפחיתנים", אלו המחליטים מסיבות בריאותיות, סביבתיות או צער בעלי חיים, להפחית בצריכה של מזון מן החי. "בישראל יש עלייה בכל קטגוריית המזון מן הצומח. יש יותר אנשים שמתעניינים במוצרים האלו, כשלפי הלמ"ס המפחיתנים מהווים 35% מהאוכלוסייה בארץ", אומר אורן. "המפחיתנים יובילו את השינוי של צריכה גדולה יותר של תחליפי הבשר והחלב שנים קדימה. הישראלים הם צרכנים 'כבדים' של בשר ביחס לעולם, אבל אנחנו רואים התחלה של מגמה, ומקווים שהיא תתחזק".

אורן מתבונן על הגידול בשוק תחליפי החלב, ומקווה לראות את אותה מגמה בדיוק בשוק תחליפי החלבון בשנים הבאות. "תחליפי חלב נמצאים בכל בית שלישי. בבשר זה עדיין לא שם, אבל אנחנו נראה את הטרנד הזה ככל שהמוצרים יתקרבו בטעמם למוצרי הבשר, וככל שמחירם ירד ויהיה תחרותי יותר. בארה"ב, לשם השוואה, בסיכום 2019, המוצרים שמנסים לחקות את הטעם והמרקם של הבשר, חוו עלייה גדולה. מהצד השני, זהו שוק שישראל גם יכולה להוביל בו מגמות של יצוא, בהשקעות ממשלתיות נכונות בתשתיות פיתוח וייצור לענף הפודטק הצומח".

עמותת ויגן פרנדלי, ניצלה את הזמן שבו הציבור ספון בביתו, ושידרה לראשונה בישראל פרסומת בפריים טיים הקוראת לציבור לחוס על בעלי החיים ולעבור לתזונה צמחית. בנוסף, דווקא בזמן הסגרים, חוותה העמותה גידול במספר המסעדות והמוצרים המבקשים להשתמש בתו 'ויגן פרנדלי'. עמרי פז, מייסד העמותה, אומר: "אני גאה בכך שישראל היא מובילה עולמית עם 5% טבעונים בקרב האוכלוסייה. אנחנו מאמינים שכדי שאנשים נוספים יעשו את הצעד הזה, יש ליצור סביבה נוחה יותר לטבעונות, ע"י סימון מוצרים, הגדלת ההיצע הטבעוני והנגשת מקומות עבודה".

בנוסף מצטרפים נתונים על כך שדווקא שנת הסגרים גרמה ללא מעט אנשים, בישראל ובעולם, לחשוב מחדש על התזונה שלהם, ולנצל את הזמן בבית בכדי לשנות את הרגלי האכילה שלהם. עמותת "אנימלס", המקיימת את 'אתגר 22' הקורא לציבור להתנסות בטבעונות למשך 22 יום בליווי צמוד של דיאטנים וקבוצה תומכת, מעידה על "שיאי הרשמות לאתגר" בשנת 2020. כך, לפי אנימלס, בשנת 2020 נחצה הרף של חצי מיליון משתתפים בפרויקט מאז השקתו ב-2014 בישראל וב-2016 בעולם. ב-2020 השתתפו באתגר מעל 200 אלף איש ואישה מרחבי העולם.

חיסכוון של 41,200 טון של פחמן מהאוויר בחודש

כיצד ישפיע מעבר לתזונה שאיננה כוללת מוצרים מן החי על הסביבה? לפי בדיקה של ארגון Veganuary 350, אלף אנשים שהתבססו על תזונה טבעונית למשך חודש בלבד בשנת 2020, חסכו 41,200 טון של פחמן מהאוויר - כמו כ-450 אלף טיסות מלונדון לברלין. זאת, בזמן שמעבר עולמי לתזונה טבעונית יפחית את השימוש בקרקע ב-75% - שטח שווה ערך לגודל ארה"ב, סין, האיחוד האירופי ואוסטרליה ביחד, לעומת המצב כיום; לפי ארגון "ידידי כדור הארץ", מדי שנה שטח כפול מגודלה של בלגיה, הופך לשטח חקלאי לצורך גידול או הזנת בעלי חיים.

לפי תחזית גידול האוכלוסייה העולמית, בשנת 2050 תמנה אוכלוסיית העולם כ-10 מיליארד בני אדם, וכך יגבר הביקוש לחלבון. לא סביר שיוזמות דוגמת זו שעלתה בבריטניה על ידי אנשי מקצוע שקראו להטיל מס על מזונות בעלי השפעה סביבתית כבירה דוגמת בשר בקר תצא בקרוב לפועל, אך בעולם מחפשים פתרונות לייעול השטחים החקלאיים, או מאידך לשיפור תשתיות הפיתוח של חלבון מן הצומח.

מרבית האנליסטים צופים כי שוק החלבון האלטרנטיבי יהווה מעל 10% משוק החלבון העולמי עד 2030, כלומר שוק של מעל 140 מיליארד דולר לפי ברקליז. גם המשקיעים מזהים זאת ובחציון הראשון של 2020 הושקעו מעל 205 מיליון דולר בחברות בשר מתורבת, כמעט פי שלוש מסך ההשקעה ב-2019 (77 מיליון דולר). בסך-הכול בחציון הראשון של 2020 הושקעו כמעט מיליארד וחצי דולר בחברות חלבון אלטרנטיבי (בשר מתורבת, חלבון מהצומח ופרמנטציה).

אחת התעשיות המסקרנות והבולטות ביותר, היא תעשיית הבשר המתורבת. רק בחודש שעבר הכריזה סינגפור על תחילת שיווק למסעדות של מוצר הבשר המתורבת הראשון בעולם המאושר למאכל, של חברת Eat Just הסינגפורית. חברה בולטת נוספת המתקדמת מאוד לאחר שהשלימה סבב גיוס של 20 מיליון דולר היא BlueNalu האמריקאית, המפתחת פירות ים ודגים באמצעות תאים המגודלים במעבדה, ללא סבל של בעלי חיים, ללא שימוש באנטיביוטיקה ובשימוש נמוך משמעותית במשאבים.

בישראל, קיימות ארבע חברות העוסקות בפיתוח בשר מתורבת, הנמצאות בשלבים שונים: פיוצ'ר מיט, מיט טק, אלף פארמס, סופרמיט, זאת לצד חברות העוסקות בפיתוח חלבון חלב למוצרי חלב, דוגמת רימילק, שגייסה לאחרונה יותר מ-11 מיליון דולר בסבב A. חלקן, לוטשות עיניים לשוק הסינגפורי שנפתח לאחרונה וקורץ למשקיעים ולחברות מרחבי העולם. המוצרים הראשונים הצפויים לצאת לשוק, גם מצד החברות הישראליות, הנם "מוצרים היברידיים", המשלבים רקמות בשר שגודלו במעבדה, יחד עם חלבון מן הצומח.

30% מפליטת גזי החממה - מתעשיית המזון

מערכת המזון אחראית כיום לכ-30% מפליטת גזי החממה העולמית. כריתת יערות, הפיכת בתי גידול טבעיים לשטחים חקלאיים, שימוש בדשנים מלאכותיים ופליטות מתאן מבעלי חיים, הם הגורמים העיקריים לתרומת החקלאות למשבר האקלים.

מיליארדי בעלי חיים נשחטים מדי שנה עבור תעשיית הבשר. בשנת 2017 לבדה, כך לפי האו"ם, נשחטו 50 מיליארד תרנגולות, 1.47 מיליארד חזירים, 545 מיליון כבשים, 444 מיליון עזים ו-300 מיליון פרות. המחיר הסביבתי של תעשיית הבשר, הוא גבוה מאוד. ענף המזון מן החי הוא גורם מרכזי בבירוא יערות, ואחראי לפליטות פחמן המאיצות את משבר האקלים, יותר מאשר סקטור התחבורה.

מאות טליים מצטופפים בעודם בחיים בתוך הכלובים של המשלוחים החיים / צילום: אנימלס אוסטרליה

רבע מהמים המתוקים בעולם משמשים לתמיכה בענפי הבשר והחלב, ומשק החי הוא הגורם המשמעותי ביותר לשימוש האנושי בקרקעות, ההולכות ואוזלות. רעיה של בקר וצאן משתמשת ב-2% מהשטח היבשתי שאינו מכוסה בקרח, כאשר 36% מהיבולים בעולם משמשים להאכלת בעלי חיים, בעוד ש-690 מיליון בני אדם ברחבי העולם סובלים מרעב. מחקר של IOPscience מצא שאם נגדל אוכל אך ורק למאכל אדם, נוכל להאכיל 4 מיליארד אנשים נוספים.

מחקר שפורסם לאחרונה, בכתב העת המדעי "Nature Communications", מצא שמחירי מוצרי מזון מן החי כמו ביצים, עוף ובקר, צריכים לעלות בשיעור של 146% על מנת לשקף את הנזק האקלימי שהם גורמים באמצעות פליטת גזי חממה, לאורך שרשרת האספקה שלהם. זאת, כאשר כיום מוצרי מזון מן החי לא משקפים את מחירם האמיתי, הכולל עלויות סביבתיות וחברתיות הנגרמות בשל פליטת גזי חממה, שאינם משוקללים במבנה העלויות הנוכחי.

עוד כתבות

שולמית גרי. מנכ"לית בנק ישראל / צילום: איל יצהר

"לא היה צריך לחלק מענקים לכולם": המנכ"לית החדשה של בנק ישראל בראיון ראשון

שולמית גרי נכנסה לתפקידה כמנכ"לית בנק ישראל - אחד המוסדות השמרניים בארץ - דווקא בשיא תקופת הקורונה, שדורשת יותר מהכל גמישות ארגונית ● "אנחנו צריכים להתנהל כמו גוף פרטי", היא אומרת בראיון ראשון מאז מינוייה, ולא חוסכת ביקורת על תוכניות הממשלה

תלמידים נבחנים בבחינות בגרות / צילום: באובאו

שר החינוך: שנת הלימודים תוארך גם לחודש יולי

לפי השר גלנט, לימודי חודש יולי ייוחדו לסגירת פערים במקצועות היסוד והם יהיו חלק מתוכנית בת 4 חלקים המיועדת לכיתות א'-יא' ● בנוסף אמר שר החינוך כי הוא הנחה את כל הגורמים לפתוח בצורה מלאה את מערכת החינוך החל מיום שלישי הקרוב

שר הביטחון בני גנץ / צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון, יח"צ

הקלה ברגולציה על יבוא מוצרים אלחוטיים לישראל

שר התקשורת בני גנץ חתם הבוקר על תקנות חדשות שיפטרו מוצרים רבים מהצורך לקבל את אישור המשרד, במהלך שיעודד את היבוא ואת התחרות בשוק המוצרים האלחוטיים

אמיל וינשל / צילום: ערן ירדני

וישור השלימה את ההנפקה הראשונית לפי שווי חברה של כ-382 מיליון שקל לאחר הכסף

החברה שבשליטת אמיל וינשל וניצן צעיר הרים גייסה כ-85 מיליון שקל לאחר שביקשה בתחילה לגייס 100 מיליון שקל לפי שווי של 500 מיליון שקל לאחר הכסף ● התוכנית של החברה: שימוש בכספי הגיוס לשם כניסה לשוק האמריקאי

גלעד יעבץ, מנכ"ל חברת אנלייט / צילום: איל יצהר

אנלייט במו"מ לרכישת 90% מחברה אמריקאית לפי שווי של עד 430 מיליון דולר

לפי הודעת אנלייט, החברה הנרכשת היא חברה מובילה ובעלת ניסיון רב בייזום, פיתוח, הקמה ותפעול בתחום האנרגיה הסולארית ואגירת אנרגיה בארה"ב, שעד היום הקימה ומכרה מתקנים סולאריים בהספק של מעל 1.5 ג'יגה ואט, ויש לה פרויקטים בפריסה רחבה בארה"ב

וולף משה / צילום: עינת לברון

המיזוג הגדול בשוק התשלומים נפל. מי הבנקים שהתנגדו?

ככל הידוע, הביטול של הצעת הרכש קורה משום תשובתם השלילית של כמה מבעלי המניות של מס"ב ● לפי הערכות, מי שלא תמכו בהשלמת הצעת הרכש הם הפועלים ודיסקונט ● בינואר פורסמה הצעת רכש שהוערכה בהיקף של כ-230 מיליון שקל ● מס"ב ושב"א הן חברות אחיות, שמחוברות בחלקים מהותיים רבים בפעילויותיהן

אילת / צילום: שלומי יוסף

האם ישראל תהיה החלוצה שלפני המחנה עבור סביבת האינפלציה העולמית?

ההכנסה הפנויה הגבוהה, לצד שיבוש מתמשך בשרשראות הייצור והאספקה, צפויים להמשיך להפעיל לחץ על מחירי המוצרים בחודשים הקרובים ● השאלה הגדולה היא מה יקרה למחירי השירותים, שמהווים חלק הארי ממדד המחירים לצרכן

מחזור משכנתאות / צילום: Shutterstock

החל מהיום: ממחזרי משכנתאות יכולים לנצל את הסרת מגבלת הפריים

הסרת מגבלת הפריים נכנסת היום לפעימה השנייה, וכעת גם ממחזרי משכנתאות יוכלו לנצל את ההטבה ● עם זאת, על אף איומי בנק ישראל טרם ניכרת הטבה משמעותית בתנאי הלווים, ויועצי משכנתאות מתריעים כי לא משתלם לנצל את מירב ההטבות הגלומות בצעד

לשכת שירות התעסוקה / צילום: איל יצהר

חברה ישראלית הצליחה לקבל 1.4 מיליון שקל לעידוד תעסוקה שלא כדין

בקיץ האחרון החליטה הממשלה על הקצאת מיליארדי שקלים לטובת עידוד מעסיקים להשיב לעבודה עובדים או לשכור עובדים חדשים לעבודה, שהיה באחריות שירות התעסוקה ● מחלקת הבקרה של שירות התעסוקה גילתה את פעולת ההונאה של החברה ודיווחה עליה למשטרה

שי באבד / צילום: אלון רון

מהאוצר לשוק העסקי: שי באב"ד ינהל את עסקיו של מוטי בן משה בישראל

באבד ייכנס לתפקיד בתחילת יוני, לאחר שתסתיים תקופת הצינון שלו ● בנובמבר האחרון נחשף בגלובס כי על רקע הפריחה המחודשת של שוק ההנפקות בתל אביב, מרחיבה אקסטרה ישראל, זרוע ההחזקות הפרטיות של בן משה, את פעילותה בשוק ההון

יחיאל טפירו / צילום: שלומי יוסף

ביהמ"ש גזר 5 שנות מאסר על יחיאל טפירו בשל הונאת משקיעים

טפירו הורשע כי גייס במרמה בנסיבות מחמירות כ-80 מיליון שקל מ-600 משקיעים דרך חברת קרן אור ● שותפו לשעבר, עו"ד אמיר בירמן, הורשע בשותפות בביצוע חלק מההונאה, ונגזרו עליו 3 שנות מאסר

חיסון לקורונה של חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון / צילום: Reuters, Dado Ruvic

זריקה אחת, שיטה מסורתית ויעילות פחותה: למי מתאים החיסון החדש של ג'ונסון אנד ג'ונסון

החיסון שזכה באישור חירום של ה-FDA מבוסס על וירוס שהונדס גנטית, בשונה מחיסוני פייזר ומודרנה מבוססי טכנולוגיית ה-RNA החדשנית ● הוא אמנם מספק יעילות נמוכה יותר, אך מצד שני אינו דורש הקפאה, מספיקה זריקה אחת בלבד והוא נותן מענה למי שלא שם ידו על חיסוני פייזר ומודרנה

אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש / צילום: ישראל הדרי

מיטב דש מגדיל אחיזתו בסוכנויות ביטוח: רוכש את החזקות שותפיו בסלע ב-12.2 מיליון שקל

בית ההשקעות חתם על הסכם לרכישת 40% ממניות סלע סוכנות לביטוח, כך שההחזקה הכוללת שלו תעמוד על 100% ● סכום הרכישה משקף לסוכנות שווי של כ-30.5 מיליון שקל ● במיטב דש ציינו כי המנכ"לים המשותפים של סלע ימשיכו בתפקידם

רחוב לוי אשכול בקרית אונו. לעיתוי הקנייה יש השפעה מכרעת / צילום: איל יצהר

מתאימה למשקיעים? כמה שווה הפוטנציאל של דירה להריסה

דירות המיועדות להתחדשות עירונית נחשבות בדרך כלל להשקעה מובטחת: תמורת פרמיה קטנה תוכלו להרוויח בעתיד דירה חדשה • יו"ר לשכת השמאים חיים מסילתי מצנן את ההתלהבות: מחירי הדירות הישנות כבר מגלמים בדרך כלל את פוטנציאל ההתחדשות, שהולך ועולה ככל ששלבי התכנון מתקדמים

חנן שמש ואבי כ"ץ / צילום: תמר מצפי ואילן בשור

השותף שנעלם, הבנק שעיקל והברקזיט: כך קרסה ההשקעה ברחוב פולנד 19-20 בלונדון

עשרות משקיעים בחרו בשנת 2014 להשקיע בפרויקט של קרן הגשמה בלונדון • זה נגמר בהפסד של 100% מכספם • פודקאסט הנדל”ן של גלובס, "כסף בקיר", צלל להליכים המשפטיים שמלווים את הכישלון האנגלי ● פרק מיוחד ● האזינו

חילי טרופר / צילום: אורן בן חקון

משרד התרבות גנז זכייה של תאגיד השידור במכרז "משדרים תרבות"

בסוף דצמבר הודיע משרד התרבות על זכייתו של תאגיד השידור הציבורי במכרז "משדרים תרבות" - מיזם רדיו ודיגיטל שבו אמורים היו להופיע תכני תרבות ממגוון סוגות אמנותיות ● אולם כעת הוא מפרסם מחדש את המכרז, ככל הנראה עקב פגמים טכניים ומשפטיים שנפלו בו

קאר שולץ / צילום: יח"צ

פיץ' הותירה את הדירוג של טבע, אופק הדירוג נותר שלילי

הסיבה לאופק השלילי היא ההליכים המשפטיים בהם מעורבת החברה ● בפיץ' מעריכים כי עלויות הפשרה ועורכי הדין ניתנות לניהול גם ברמות גבוהות משמעותית מאלה שעליהם טבע כבר דיווחה, אך מציינים כי טבע עומדת בפני סיכון כי יימנע ממנה להשתתף בתוכניות ביטוח בריאות פדרליות

פרופ' אמיר ירון / צילום: יונתן בלום

הדולר בשיא של 3 חודשים, הקרדיט לבנק ישראל? לא בהכרח

אחרי שצלל באמצע ינואר לשפל של 25 שנים, הדולר משלים עלייה של כמעט 6% אל מעל 3.3 שקלים ● מדוע סוחרי המט"ח לא ממהרים לייחס את שינוי המגמה לבנק ישראל, והאם הכל מתחיל ונגמר בירידה בשוקי המניות שייצרה ביקושים למט"ח

ימין דני / צילום: יח"צ

חברת SPAC בהובלת דני ימין הגישה תשקיף לקראת גיוס של כ-300 מיליון דולר

מטרתה המוצהרת של BYTE היא למצוא יעד לרכישה בתעשיית הטכנולוגיה הישראלית ● החברה מנוהלת ע"י דני ימין, מי שהיה סגן נשיא מיקרוסופט וקודם לכן ניהל את מיקרוסופט ישראל במשך 10 שנים

אסון הזפת בשמורת גדור. המדינה אינה מסוגלת לנטר את הנעשה בים / צילום: Associated Press, Ariel Schalit

מחדל הזפת: כיצד ייתכן שכתמי שמן צפו בים התיכון, אך איש לא הבחין בהם

ניתוח של תצלומי לוויין שנחשף כעת מצביע על כ-10 כתמים החשודים כנפט בלב ים התיכון, בימים שקדמו להגעת הזפת לחופי ישראל ● עם זאת, המשרד להגנת הסביבה לא קיבל התראות בזמן אמת ● לפי גרינפיס, התצלומים מעידים על תופעה יומיומית המתרחשת באזורנו