גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המחלוקות סביב חובת הבדיקות לנכנסים לישראל: למה זה יקרה רק עכשיו?

המהלך, שנדחה בעקבות מאבקים פוליטיים, צפוי לצאת לפועל בימים הקרובים • יותר מ-200 חולי קורונה הגיעו לישראל מחו"ל רק במהלך השבועיים האחרונים ● משטרת ישראל: "חלק מהרשויות, מנהלי המוסדות ומנהיגי הציבור נוהגים בחוסר אחריות ונותנים יד להפרות"

נתב"ג. אין פיקוח על הנוסעים הנכנסים / צילום: שלומי יוסף
נתב"ג. אין פיקוח על הנוסעים הנכנסים / צילום: שלומי יוסף

משרדי הממשלה ביצעו שורה של מחדלים בניהול נתב"ג. במסגרת תקנות החירום, הניהול של התנועה האווירית ותנועת הנוסעים לישראל וממנה הופקע מידי רש"ת למשרדי הממשלה. התוצאה: כמעט שנה אחרי שהכול התחיל, צפויה להתקבל סוף-סוף ההחלטה כי הנוסעים לישראל, "מדינת אי" כזכור, יידרשו להציג לפני הטיסה ארצה בדיקת קורונה שלילית. ההחלטה הזו תתקבל יחד עם החמרות נוספות על תנועת הנוסעים.

התקוטטות נמשכת בין משרדי הממשלה

אי-אפשר שלא לתהות למה זה קורה רק עכשיו. המחדל שעומד מאחורי ההחלטה חושף את ההתנהלות שבאה על חשבון כולנו: במשרד הבריאות שבו וטענו כי ההחלטה לא התקבלה עד כה בגלל "היבטים משפטיים ותפעוליים". 

למשרד המשפטים נמאס ובהודעה שהופצה מטעם המשרד מודגש כי "בעקבות מספר פרסומים מסולפים, אנו מבהירים כי אין כל אמת בטענה כאילו הייעוץ המשפטי לממשלה מנע אי-פעם, בדרך כלשהי, התניית כניסה לארץ מחו"ל בהצגת בדיקת קורונה שלילית". אם לא די בכך, הם מבהירים כי "הנושא עלה והתבקש לראשונה רק במהלך השבוע שעבר, ואנו מדגישים כי קיימת דרך משפטית מתאימה להסדיר את הסוגיה, וכך גם נמסר לגורמי המדיניות הנוגעים בדבר".

גם בדיון שנערך בוועדת החוקה טען עו"ד שי סומך ממשרד המשפטים כי הנושא עלה רק בשבוע שעבר. "אמרנו שזה אפשרי ולא הייתה עמדה אחרת. עדיף היה שיהיה תיקון חקיקה אבל לפי המצב המשפטי הקיים אין מניעה להסדיר בתקנות".

שרת התחבורה, שאמונה על תחום התעופה מיהרה להוציא תגובה הסותרת את הודעת היועמ"ש: "חיוב נוסעים בבדיקות הקורונה בנמל התעופה - לא אושר עד עתה על-ידי הייעוץ המשפטי. אין ספק שמשרדי הבריאות והתחבורה ביקשו חובת בדיקות בנמל התעופה אשר נמנעה על-ידי גורמי הייעוץ המשפטי". כך רגב, שאף הזכירה את הקמת המעבדות בנתב"ג "שפעלתי להקמה בזמן שיא מאז כניסתי לתפקיד".

אנחנו נזכיר כי עד לאחרונה המעבדות הללו אף לא קיבלו היתר להפעיל את מערך הבדיקות המהירות: אישור שבמקרה או לא, הכריזה עליו שרת התחבורה בלב הסערה סביב נתב"ג כשהיא אף מוסיפה כי "הסרת החסמים המשפטיים הצפויה בקרוב תאפשר לממש את מלוא היכולת של מעבדת הקורונה בנתב"ג". עד כה המעבדות פעלו במתכונת שאפשרה לנוסעים למדינות שכבר השכילו לדרוש בדיקות קורונה לקבל תוצאה עד 14 שעות, כעת תתאפשר קבלת תוצאות תוך 4 שעות.

רגב טענה כי "לאורך כל הדרך גורמי הייעוץ המשפטי אמרו שאין לנו את הסמכות, לחייב את האזרחים לבצע את הבדיקות מה שאילץ אותנו לייצר פתרונות אחרים. אני שמחה שסוף-סוף נמצא פתרון משפטי לביצוע הבדיקות, משום שזהו הדבר היחידי שהיה חסר, בנוסף להיערכות של נתב"ג על-פי התו הסגול והמעבדה, זאת על-מנת לאפשר את מתווה הכניסה והיציאה מהארץ דרך נתב"ג, בצורה מיטבית".

מטעמו של שר הבריאות, יולי אדלשטיין, נמסר כי "לצערנו, על אף דרישותיהם של שר הבריאות ושל שרת התחבורה לחייב גם ישראלים בהצגת בדיקה שלילית לקורונה כתנאי לכניסה לארץ, נמסר כי יש קשיים משפטיים. אנחנו שמחים על ההבנה של היועץ המשפטי לממשלה בצורך למצוא פתרון כדי לא לייבא לישראל עוד מוטציות".

שמחים או לא, אנחנו אומרים - במקום לבזבז אנרגיות על עוד התקוטטות מיותרת כדאי להתמקד במה שחשוב באמת - שנה מאז שהמגפה נכנסה לחיינו, ורק כעת יחד עם חציית הרף המצמרר של 4,000 נפטרים מהנגיף, מישהו מתעורר? או שמא הרעש התקשורתי והעליהום נגד נתב"ג ברשתות החברתיות הוא זה שהעיר את הדוב מהתרדמת?

ניהול כושל של הכניסה לישראל

משרד הבריאות מפרסם, על סמך חקירות אפידמיולוגיות, את מספר המאובחנים ואת איתור מקומות החשיפה לנגיף. על-פי הפרסום הזה בשבועיים האחרונים 221 מתוך עשרות אלפי המאובחנים היו על טיסות בדרכם לארץ, כשליש מהם מטיסות מדובאי.
משרד הבריאות מפרסם כי איתר את המוטציה הדרום אפריקאית אצל נוסעים שנחתו מדובאי והוא זה שצריך היה לדחוף שכל ההתנהלות בנתב"ג תיראה אחרת. קל יותר לשחרר סיסמאות כמו "לסגור את השמיים" מאשר לנהל את הכניסה והיציאה לישראל, גישה שמדינות אחרות כבר הפנימו: הנה, מיום שני השבוע בריטניה מחייבת את כל הנוחתים בממלכה, כולל אזרחיה להציג בדיקות קורונה לפני ההמראה וב-26.1 תצטרף לכך גם ארה"ב. ישראל תעלה על הרכבת הזאת באיחור, כשנה אחרי פרוץ המגפה.
ב-31 בינואר 2020, מטוס שהיה בדרכו לנתב"ג מסין התבקש לשוב על עקבותיו בעקבות החשש ליבוא המגפה לישראל מסין מוכת התחלואה. באמצע חודש מרץ נאסרה כניסת זרים לישראל (למעט באישור מיוחד), בהחלטה שתקפה עד כה.

כאמור, במסגרת תקנות החירום הופקע מרשות שדות התעופה ניהול נתב"ג והוא הועבר לידי המדינה. מחד היא זו שמקבלת החלטות דוגמת חובת הבידוד במלוניות גם לנכנסים מדובאי (כולל הפארסה הקודמת שאחרי פחות משבוע, בוטל הבידוד במלוניות).

ביד השנייה, המדינה היא זו שאמונה על אכיפת אותן תקנות - מה שנדמה שמיושם חלקית. די בהצצה על כמות הנוסעים שהופנו בפועל למלוניות בסבב הקודם, שבו התקנה הזו הייתה תקפה, לעומת אלה שקיבלו פטור ונשלחו לבידוד ביתי, די בהצצה על דיווחים של משרד הבריאות כי רוב הנוחתים שנדרשים לבידוד, מפרים אותו. אין ספק שיבוא המוטציות לישראל התרחש בדרך האוויר - אלא שנשאלת השאלה, אם ישראל הייתה נוהגת כמו מדינות אחרות ודורשת כי כל הטסים יציגו בדיקות קורונה שליליות לפני עלייה למטוס - המצב היה נראה אחרת?

אי-אפשר שלא לתהות עד כמה הפיקוח הרופף על פתח היציאה והכניסה לישראל תרם לאותם מספרים מצמררים והוא שיביא להורדת התחלואה. עד לסוף השבוע צפויים לנחות בנתב"ג כ-9,000 נוסעים, מספרם נמצא בירידה ככל שההחמרות עולות - מאז ההכרזה כי כל המדינות אדומות וכל הנוסעים נדרשים לבידוד נחתך מספר הנוסעים דרמטית. הנוסעים דרמטית. בישראייר למשל מעריכים כי מתנועה של 19 אלף נוסעים בחודש דצמבר, את ינואר יסכמו עם כ-3,000 נוסעים בלבד.

ביום שני צפויים לשם המחשה לנחות בנתב"ג 1,800 נוסעים, גם המספר הזה מצוי במגמת ירידה עם הבידוד המרתיע את הנוסעים, בימים הבאים מספרם יירד לכ-1,000 בלבד. מספר שמתקרב להתקהלות ולאירועים המוניים שמתרחשים ממש מתחת לאף בתוך גבולות המדינה, תיעודים שמועלים יום יום לרשתות החברתיות על עיתונאים שונים בהם העיתונאי ישראל פריי כתב ‘המקום הכי חם בגיהנום’ ו’דמוקרטTV’, חושפים את המחדל, האם נתב"ג הוא הבעיה או שהיא נעוצה באכיפה הרופפת?

ממשטרת ישראל נמסר כי היא "ממשיכה באכיפת תקנות הקורונה ברחבי הארץ למען בריאות הציבור. בשבוע האחרון המשטרה הגבירה את פעילות האכיפה כלפי מוסדות חינוך הפועלים בניגוד לתקנות, ובהתאם בוצעה אכיפה ונרשמו עשרות דוחות גם בהקשר זה. לצערנו חלק מהרשויות, מנהלי המוסדות ומנהיגי הציבור, לא מסייעים כלל למאמץ הלאומי וחלקם אף נוהגים בחוסר אחריות ונותנים יד להפרות. מטבע הדברים לעולם לא ניתן יהיה להציב שוטר בכל מקום וכל הזמן, לכן אנו מצפים מכל הרשויות הנוגעות בדבר לקחת חלק אקטיבי ופעיל בפעילות המניעה, האכיפה וההסברה למען בריאות הציבור". 

מספר מתים (בסוגריים אוכלוסייה)

ישראל: 4,083 (9.1 מיליון) יחס מתים למיליון: 435
קפריסין: 170 (1.2 מיליון) - יחס מתים למיליון: 140
יפן: 4,446 (126.2 מיליון) - יחס מתים למיליון: 35
אוסטרליה: 909 (25.6 מיליון) - יחס מתים למיליון: 35
מקור: WORLDMETER

עוד כתבות

פרויקט Van B, מינכן / הדמיה: UNstudio

הבניין הגמיש: מחיצות במקום קירות, רהיטים רב-תכליתיים

פרויקט מגורים חדש מציע חללים בגודל משתנה בתוך הדירה ושטחים משותפים לשכנים, ברוח מגפת הקורונה ● מדור אדריכלות

חנן שמש ואבי כ"ץ / צילום: תמר מצפי ואילן בשור

השותף שנעלם, הבנק שעיקל והברקזיט: כך קרסה ההשקעה ברחוב פולנד 19-20 בלונדון

עשרות משקיעים בחרו בשנת 2014 להשקיע בפרויקט של קרן הגשמה בלונדון • זה נגמר בהפסד של 100% מכספם • פודקאסט הנדל”ן של גלובס, "כסף בקיר", צלל להליכים המשפטיים שמלווים את הכישלון האנגלי ● פרק מיוחד ● האזינו

משה חוגג / צילום: יונתן בלום

משה חוגג יכניס פעילות קריפטו לשלד בורסאי בהשקעה של 20 מיליון שקל

בעלי מועדון הכדורגל בית"ר ירושלים וקבוצת משקיעים בראשותו התקשרו במזכר הבנות עם קמן קפיטל, שבראשה עומד היו"ר והמנכ"ל יואל יוגב, להסכם שבמסגרתו ירכשו את השליטה בחברה ● מחיר הביטקוין צנח 21% בשבוע האחרון

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

קאמבק בבורסה: התמתנו הירידות החדות, ת"א 90 עובר לירוק

התמתנו הירידות בבורסה: מדד ת"א 35 יורד בכ-0.4% ומדד ת"א 90 נסחר סביב רמת הפתיחה ● זאת בהמשך לירידות שנרשמו בסוף השבוע האחרון בוול סטריט על רקע עליית התשואות על האג"ח הממשלתיות ל-10 שנים לרמה של 1.6% - מה שעשוי להוות אלטרנטיבה ל'חניית' ההשקעות באג"ח על פני המניות

יחיאל טפירו / צילום: שלומי יוסף

ביהמ"ש גזר 5 שנות מאסר על יחיאל טפירו בשל הונאת משקיעים

טפירו הורשע כי גייס במרמה בנסיבות מחמירות כ-80 מיליון שקל מ-600 משקיעים דרך חברת קרן אור ● שותפו לשעבר, עו"ד אמיר בירמן, הורשע בשותפות בביצוע חלק מההונאה ונגזר עליו 3 שנות מאסר

מתנדבים בחוף החותרים / צילום: איגוד ערים שרון כרמל

בדיקות באוניברסיטה העברית חושפות את מקור הזפת בזיהום החופים

יותר משבוע לאחר שהחלו להיפלט אל חופי ישראל כמויות גדולות של זפת, למשרד להגנת הסביבה אין אנליזה סופית שבכוחה לקבוע מהו מקור הזפת ● חוקרי האוניברסיטה העברית אספו דגימות מהחוף בבת ים, והצליחו לפענח את התעלומה: בסבירות גבוהה, מדובר בנפט גולמי ולא בתזקיק דלק

הסיפורים הבולטים של סוף השבוע / צילום: גלובס

מה אומרים הסקרים הפנימיים ומתי נתב"ג ייפתח?

אפילו חברות התרופות היריבות משלבות ידיים כדי לנצח את הקורונה ● ההחלטה הטובה ביותר שביל גייטס עשה אי פעם ● האדריכל הישראלי שמתכנן את המבנה שיאפשר לאנושות לחיות על המאדים ● הכלכלן הבכיר והאופטימי בטוח שזה אוטוטו מאחורינו ועוד סיפורים בולטים מהסופ"ש

יגאל אונא, ראש מערך הסייבר הלאומי / צילום: איל יצהר

"כמו שוער כדורגל שלא יודע מול מי הוא משחק": ראש מערך הסייבר הלאומי עולה להתקפה

יגאל אונא, ראש מערך הסייבר הלאומי, מדבר על ההתקפות בימי הקורונה, האזהרה ששלח לחברות הביטוח עשרה ימים לפני הפריצה לשירביט ("הוצאנו מכתב שצורפה אליו תורת ההגנה") ועל ההערכה שהרע מכל עוד לפנינו ("אנו חווים את המבוא להקדמה")

וורן באפט, מנכ"ל ויו"ר ברקשייר הת'וואיי / צילום: Reuters, Scott Morgan

"לעולם אל תהמרו נגד אמריקה": המכתב השנתי של באפט למשקיעים

יו"ר ומנכ"ל תאגיד ברקשייר הת'וואיי, וורן באפט, הדגיש במכתב השנתי שלו למשקיעים עד כמה השקעות מקומיות הן חשובות ● "ב-232 שנות קיומה הקצר... לא היה אינקובטור לפוטנציאל אנושי כמו אמריקה" ● ומה חושב "האורקל מאומהה" על שוקי האג"ח?

שולמית גרי. מנכ"לית בנק ישראל / צילום: איל יצהר

"לא היה צריך לחלק מענקים לכולם": המנכ"לית החדשה של בנק ישראל בראיון ראשון

שולמית גרי נכנסה לתפקידה כמנכ"לית בנק ישראל - אחד המוסדות השמרניים בארץ - דווקא בשיא תקופת הקורונה, שדורשת יותר מהכל גמישות ארגונית ● "אנחנו צריכים להתנהל כמו גוף פרטי", היא אומרת בראיון ראשון מאז מינוייה, ולא חוסכת ביקורת על תוכניות הממשלה

בקבוקון של חברת סאנופי עם חיסון לקורונה / צילום: Reuters, Martin Wagner

חברות התרופות היריבות משלבות כוחות כדי לייצר עוד חיסוני קורונה

החברות Sanofi ו-Novartis הן בין חברות התרופות הגדולות שהסכימו לעזור בייצור מנות חיסון שפותחו בידי מתחרות שלהן, כדי להבטיח הגברה משמעותית של אספקת חיסונים עד הקיץ

דיפלומטים רוסים חוזרים מצפון קוריאה על עגלת עץ / צילום: Associated Press, Russian Foreign Ministry Press Service

הדרך הארוכה הביתה: דיפלומטים רוסים יצאו מצפון קוריאה על עגלת־רכבת מעץ שמופעלת בידיים

לאחר שנתקעו במדינה הסגורה, מאז שאטמה את הגבולות בגלל המגפה, מצאו הדיפלומטים דרך יצירתית לחזור הביתה

נועם ברדין / צילום: איל יצהר

האם נועם ברדין הוא מנהל ישראלי טיפוסי ולמה נמכרת מייהריטג'?

מייהריטג' נמכרת לפי שווי של 600 מיליון דולר, האם זה בגלל העובדים, המשקיעים או המתחרים? ● וגם למה ראש מערך הסייבר טוען שהוא חסר אונים ● השבוע שהיה בהייטק ובטכנולוגיה

אמיל וינשל / צילום: ערן ירדני

וישור השלימה את ההנפקה הראשונית לפי שווי חברה של כ-382 מיליון שקל לאחר הכסף

החברה שבשליטת אמיל וינשל וניצן צעיר הרים גייסה כ-85 מיליון שקל לאחר שביקשה בתחילה לגייס 100 מיליון שקל לפי שווי של 500 מיליון שקל לאחר הכסף ● התוכנית של החברה: שימוש בכספי הגיוס לשם כניסה לשוק האמריקאי

פרויקט תמ"א 38 בקריות. הוחלט על היטל השבחה בשיעור 25% בלבד / צילום: פאול אורלייב

כדאיות כלכלית ליזם - גם כשערכי הקרקע נמוכים

ועדת הערר במחוז צפון קבעה כי סעיף 23 לתמ"א 38 - המאפשר לעיר להכין תוכנית
מקומית משלה - יכול לשמש ככלי להבטחת כדאיות כלכלית ליזם, במקרה הצורך

 

 

בני גנץ / צילום: טל שחר - ידיעות אחרונות

הקלה ברגולציה על יבוא מוצרים אלחוטיים לישראל

שר התקשורת בני גנץ חתם הבוקר על תקנות חדשות שיפטרו מוצרים רבים מהצורך לקבל את אישור המשרד, במהלך שיעודד את היבוא ואת התחרות בשוק המוצרים האלחוטיים

נשיא ארה"ב,  ג'ו ביידן / צילום: Reuters, JONATHAN ERNST

העיכוב בהעלאת שכר המינימום ל־15 דולר לשעה מעמיד במבחן את יכולת הנשיא לאחד את מפלגתו

מחוקקים פרוגרסיביים ופעילים למען העלאת השכר מבקשים להפוך את החלטת היועצת של הסנאט להליכים פרלמנטרים או אפילו לבטל את הרף התחתון הנדרש בשל 60 קולות

שרת התחבורה מירי רגב / צילום: מיכל רז-חיימוביץ, גלובס

שלוש עמותות דורשות מהממשלה לפרסם את כל נתוני ועדת החריגים

בדרישה נכתב ש"העובדה ששלוש העמותות פנו אליכם באותו עניין וללא תיאום ביניהן מעידה על חשיבותו של המידע המבוקש" ● המידע שמבקשים שלוש הגופים לקבל הוא מספר הבקשות שהוגשו ליציאה ולכניסה מן הארץ, מספר הבקשות שאושרו ומספר הבקשות שנדחו לרבות הנימוקים לדחייה

גלעד יעבץ, מנכ"ל חברת אנלייט / צילום: איל יצהר

אנלייט במו"מ לרכישת 90% מחברה אמריקאית לפי שווי של עד 430 מיליון דולר

לפי הודעת אנלייט, החברה הנרכשת היא חברה מובילה ובעלת ניסיון רב בייזום, פיתוח, הקמה ותפעול בתחום האנרגיה הסולארית ואגירת אנרגיה בארה"ב, שעד היום הקימה ומכרה מתקנים סולאריים בהספק של מעל 1.5 ג'יגה ואט, ויש לה פרויקטים בפריסה רחבה בארה"ב

קוניאק של לואי ויטון. לאספנים / צילום: יח"צ

וויסקי ב-1,600 שקל וקוניאק נדיר לאספנים: כך הפכו הישראלים לצרכני אלכוהול יוקרתי

וויסקי באלפי שקלים, קוניאק של לואי ויטון וארמניאק לאספנים: סגירת המסעדות והברים הובילה לצריכה מוגברת של אלכוהול מיוחד, יוקרתי ומעניין - והיבואנים לא יודעים את נפשם מרוב ביקושים ● "יש אנשים שלא נפגעו בקורונה, והם מחפשים לפנק את עצמם. אז הם שותים טוב יותר בבית"