גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סיכום השנה הטובה ביותר לקרנות הגידור המקומיות מאז 2013: אלה הקרנות הבולטות שמתמחות במניות

רוב הקרנות סיכמו את השנה החולפת עם תשואות דו-ספרתיות, הודות לגאות בשוקי ההון ולהזדמנות רכישה שיצר משבר הקורונה ● בשנה הטובה ביותר לשוק קרנות הגידור המקומי מאז 2013, בלטו בעיקר הקרנות הקטנות

תשואות בשנת משבר הקורונה / צילום: Shutterstock
תשואות בשנת משבר הקורונה / צילום: Shutterstock

2020 הייתה שנה טובה לשוק קרנות הגידור הישראליות, שרובן סיכמו אותה עם תשואות חיוביות בשיעור דו-ספרתי. זה קרה הודות לגאות בשוקי ההון, בסיכומה של שנה תנודתית מאוד, שיצרה בעיצומו של משבר הקורונה הזדמנויות רכישה יוצאות דופן. הזדמנויות אלה, נזכיר, נוצלו היטב גם על ידי גופי ניהול השקעות אחרים, כמו קופות גמל וקרנות השתלמות, אבל נראה כי בשנה החולפת עולם הגידור המקומי הצליח לנפק בהכללה תשואות עודפות נאות.

תמונת מצב זו עולה ממדד צור-גלבוע, שמשקלל לתוכו את התוצאות של כ-160 קרנות גידור ישראליות, ומהדיווחים למשקיעים של כמעט 50 קרנות גידור מובילות, שהגיעו לידי גלובס. למעשה, רוב הקרנות שנתוניהן הגיעו לידינו, רשמו תשואה שנתית דו-ספרתית נאה, וחלקן אף ניצלו את המהפכות בשוקי ההון לתשואות חריגות באופן חיובי; 14 מהקרנות רשמו תשואות של כ-30% ואף לעתים יותר מכפול, ורק בודדות רשמו תשואה שלילית בסיכום שנתי.

מבחינת תתי-מדד צור-גלבוע עולה כי קרנות האג"ח, קרנות האלגו והקרנות שפועלות בתחום לא-סחיר עבדו בשנה שעברה באופן "פחות טוב", עם תשואות חלשות למדי, בעוד שהקרנות שמתמחות במניות בישראל ובחו"ל (כולל קרנות המולטי אסטרטגיות), עבדו הרבה יותר טוב. זאת, בעיקר בצל התשואות החזקות בשוקי המניות, בדגש על מניות הטכנולוגיה, אבל לא רק הן.

אורי גולדפרב, מנכ"ל ספרה / צילום: שלומי יוסף

תשואה שנתית ממוצעת של 14.5%

בשקלול שנתי של כ-160 קרנות הגידור הפועלות בישראל, עמד מדד צור-גלבוע על תשואה ממוצעת של 14.5% בכל שנת 2020, עם עשרה חודשים חיוביים. למעשה, סיום השנה שונה מהותית מתחילתה, כשברבעון הראשון הייתה תשואה ממוצעת שלילית לקרנות הגידור, לפי מדד צור-גלבוע, בעקבות תשואות שליליות ניכרות בפברואר ובמרץ.

על פניו, השנה החולפת הייתה הטובה ביותר לשוק קרנות הגידור הישראליות מאז 2013, והיא הרביעית בטיבה מאז 2007. בחודשים האחרונים התחיל מדד צור-גלבוע להציג גם תתי-מדדים, לסוגי קרנות סונים, וממנו עולה כי ב-2020 רשמו קרנות הגידור שמתמחות במניות ישראליות תשואות ממוצעות של 18.2% - הרמה הגבוהה ביותר מאז לפחות 2014, וזאת בזכות ניצול "מחירים הזדמנותיים" שהיו בשוק, כפי שציינה קרן קוליברי, למשל.

 

בקרן אלפא הגדירו את השנה החולפת באופן הבא: "שוק ההון הוכיח שוב השנה שהוא יכול להפתיע בדרכים רבות. מדובר באחת השנים המאתגרות שידענו, וחלקנו היה פה כבר במשבר הסאב-פריים ובפתיחת המילניום הנוראה. מהלכים של כניסה למיתון ויציאה ממנו, שהיו עניין של שנים בעבר, נדחסו לכמה חודשים תנודתיים ומסוכנים במיוחד בשוק ההון".

רועי ורמוס / צילום: שלומי יוסף

"לא היינו מהמרים נגד נאסד"ק"

סיום השנה החיובי והפתיחה של 2021 מעלים חששות בדבר תמחור הנכסים בשוקי ההון. בקרנות הגידור ערים לכך, אף שלדעת רבים ממנהלי הקרנות, עדיין יש פוטנציאל לעליות בשוקי ההון השונים.

כך למשל, בדיווח של קרן גיא אקוויטי אופרטיוניטיס מעריכים כי "לתוך 2021 וגם בהסתכלות ארוכה יותר, אין לכסף החכם ברירה, אלא להמשיך ולהסיט משקל לשוק המניות בישראל ובכל מקום", כשהם גם רואים "פוטנציאל לחזרת כספים רבים שיצאו מהשוק המקומי בחודשי משבר הקורונה בשנה שחלפה".

גם בקרן אחרת מביעים אופטימיות, באומרם כי "לא היינו מהמרים נגד הנאסד"ק, אך ניתן לראות באחרונה כי חלק מהכסף הגדול בשווקים נע באיטיות חזרה לקטגוריית הערך, עם השיפור הצפוי בתמונת המאקרו בעולם".

לצדם, גם בקבוצת קרנות הגידור נוקד מעריכים כי "הצפי להתאוששות כלכלית, שייתכן כי תהיה מהירה, יחד עם הריבית הנמוכה שצפויה להישאר איתנו עוד תקופה ארוכה, מהווים נתוני פתיחה טובים עבור שוק המניות", תוך הם מסייגים ואומרים כי "לאור רמת המכפילים הגבוהה כיום, הצפי הוא שהתנודתיות של מחירי המניות תימשך" ו"נמשיך לראות שונות גבוהה בין ביצועי המניות כתלות באיכות המודל העסקי והניהול".

דניאל אלון, מנהל קרנות הגידור של פסגות / צילום: רמי זרנגר

על כך מוסיפים בנוקד כי "עסקים הפועלים תחומים מסורתיים שלא במוקד הפגיעה, והשכילו ליצור פרקטיקות ניהוליות חדשות ולהפחית את עלויות הייצור, יוכלו לספק מענה לגל הביקושים הצפוי ולהציג תשואה נאה למשקיעים".

גם בקרן חצבים, מהגופים הצומחים בשוק הגידור, חושבים כי "דווקא בשיא האופוריה", גם אם "במעין סיכום ומבט לתחילת השנה החדשה, נראה כי 'כל מטאטא יורה'", הרי ש"בעינינו, הדבר אינו נכון כלל. יש פה לא מעט חברות שמחירן הנוכחי מעניין מאוד, כמובן תוך בחינה מדוקדקת והנחות יסוד ביחס למצב הכלכלי". ואולם, זה לא המצב שחצבים רואים ביחס למניות הצמיחה, "בעיקר הטכנולוגיה", שלגביהן הם מציינים כי "בחלק זה בשוק אנו נזהרים מאוד ומתמודדים עם קושי אמיתי לתמחור הנכסים והצדקת המחיר הנוכחי שלהם".

ערן מרדכי, קרן קוליברי / צילום: אתר החברה

ההתייחסות האחרונה מתקשרת גם למה שמעריכים בעדן אלפא, שם "רואים איים של חוסר זהירות, ואף אופוריה בחלקים מסוימים בשווקים", ו"ערים מאוד להלכי רוח אלה ולנרטיב המלווה אותם". אורות האזהרה האלה ניבטים גם מהדיווח של קרן רידינג קפיטל, שכותבת למשקיעים כי "עם תחילת 2021, אנחנו מחזיקים תיק סולידי באופן יחסי, בענפים בוגרים, שסביר כי יגיב בצורה מתונה לתנודות חדות בשוק (למעלה או למטה)".

גם בדיווח של קרן פארטו מקסימום של פסגות, מצוין כי "כאשר מסתכלים קדימה, השווקים אינם זולים ביחס לצפי הרווחים בשנתיים הקרובות", אף שלדברי הקרן, "אנו יותר אופטימיים בנוגע לתשואת מדדי המניות ב-2021 לאור ההתפתחות המשמעותית בגזרת החיסון".

שנה מצוינת לקרנות הקטנות יותר

בחינת התת-מדד לקרנות הקטנות של צור-גלבוע מגלה כי 2020 הייתה שנה מצוינת לקרנות הקטנות יותר (emerging managers), שרשמו תשואה ממוצעת של כ-23.2%. מציאות זו באה לידי ביטוי גם בקרב קרנות הגידור שנתוניהן הגיעו לידי גלובס, ושבחנו את הדיווחים שלהן למשקיעים בעלי הממון (קרנות הגידור הן כלי השקעה שאינו פתוח לציבור הרחב, וכמעט לכל הקרנות יש מינימום השקעה, גבוה למדי).

רונן מטמון /  צילום: עודד קרני

בחינת התשואות לפי חלוקה לאפיקי התמחות מגלה כי שתי קרנות בולטות מעל השאר בכל הקשור לקרנות הגידור המנייתיות - למניות ישראליות ולמניות גלובליות: דיויד גלובל אקוויטי, שבהובלת טל גולן, שרשמה בשנה החולפת תשואה של 67.5%; וקוליברי, שרשמה תשואה של יותר מ-60% ב-2020.

קוליברי, המנוהלת על ידי ערן מרדכי, אבישי קלימי וקרן אלוני, רשמה ב-2019 תשואה של 55.5%, שהייתה גם כן גבוהה בהרבה מהנהוג בשוק. ככל הידוע, קוליברי ודיויד גלובל אינן הקרנות המובילות ב-2020, כשהייתה קרן נוספת שעקפה אותן והציגה תשואה שנתית תלת-ספרתית - קרן קלובר וולף, הצעירה והקטנה, שתוצאותיה עדיין לא ידועות.

עוד נציין לחיוב את קרנות ארביטראז' ווליו, שבהובלת שלומי ארדן; קרן טוליפ, שבהובלת מיכה מלכה וברוך ציבין; ספרה ביוטק של ענקית הגידור הישראלית - קבוצת ספרה שבניהול אורי גולדפרב ושבבעלות ישראל מור, דורון ברין ורון סנטור; פארטו אופטימום של פסגות, שבהובלת דניאל אלון; וטטואל, שבניהול והובלת רונן מטמון - שהציגו תשואות חזקות של יותר מ-40%.

במה מדובר? מבדיקת גלובס עולה כי ארביטראז' ווליו רשמה בשנה החולפת תשואה של 47.3%, כשטוליפ רשמה 42.6%, אלפא ווליו הציגה 39% וחצבים לונג - 31.7%. לצדן ספרה ביוטק הציגה תשואה של 58.7%, ואורקה לונג הציגה תשואה של 28.2%, בדומה לתשואה של פרופאונד.

צחי אברהם / צילום: איל יצהר

לצד אלה, יש עוד קרנות מצטיינות. אחת מהן היא פארטו אופטימום, עם תשואה של 43.4%. לצדה קרן אחרת שנוקטת מגוון אסטרטגיות השקעה, טוטאל, שרשמה ב-2020 תשואה נאה מאוד של 41%. אחריהן נמצאות קרנות מימס והקרן החדשה והקטנה של תמיר פישמן, שהוקמה רק בתחילת 2020, עם תשואות של יותר מ-36%, כל אחת.

עם זאת, השחקנים הגדולים בשוק, שכבר מנהלים סכומים גבוהים יותר, נמנות קרנות ion שבניהול יונתן הלף וסטיבן לוי; אלפא שבהובלת גבי דישי ומיכאל וייס, שרשמה שנה חזקה מאוד; נוקד, שבהובלת רועי ורמוס, שלומי ברכה, שי יצחקי וחגי בדש; וספרה.

לצדן יש קרנות עם נכסים בשווי שנע בין חצי מיליארד שקל למיליארד שקל, ובהן אורקה של אלטשולר שחם, שמסכמים שנה לא טובה בחלק מקרנות הגידור שלה; ברוש של אמיר אפרתי, שבמסלול הממוצע שלה הציגה תשואה של 18.5% בשנה החולפת - מעבר למה שנכתב בדיווח שהגיע לידינו; וחצבים שבניהול יורם הדר. בקרנות גידור שמתעסקות בחוב לא סחיר, יש כמה גופים מעל למיליארד שקל בנכסים - ובהם פאגאיה ואיי.בי.איי, בין השאר.

לא כל הקרנות נהנו משנה טובה באמת. כך למשל, קרנות האג"ח שנתוניהן הגיעו לידינו - נוקד וגיא פאנד - רשמו תשואות חד-ספרתיות בשנה החולפת, למול ממוצע שלילי לכל הקרנות מסוג זה על מדד צור-גלבוע, ושתי קרנות של אלטשולר שחם (פורטפוליו A ונץ) והקרן של פאי, שהציגו תשואות שליליות.

עוד כתבות

קשישה דנית מקבלת את אחד החיסונים הראשנים במדינה, כשרה"מ פרדריקסן צופה בה בטאבלט / צילום: Reuters, RITZAU SCANPIX

מפחדים מ"אפקט הקטשופ" ונותנים רק חיסון אחד: מה קורה אצל אלופת אירופה בחיסוני קורונה

ראשת ממשלת דנמרק חוששת שלאחר תקופה של מחסור בחיסונים, המדינה תקבל הרבה מהם ויווצר בזבוז - כמו קטשופ בבקבוק שלאחר ניעור וטפיחה חזקה נשפך ממנו יותר מדי ● ראשת הממשלה פרדריקסן וקאנצלר אוסטריה קורץ יגיעו השבוע לארץ ל"פסגת החיסונים"

חנן שמש ואבי כ"ץ / צילום: תמר מצפי ואילן בשור

השותף שנעלם, הבנק שעיקל והברקזיט: כך קרסה ההשקעה ברחוב פולנד 19-20 בלונדון

עשרות משקיעים בחרו בשנת 2014 להשקיע בפרויקט של קרן הגשמה בלונדון • זה נגמר בהפסד של 100% מכספם • פודקאסט הנדל”ן של גלובס, "כסף בקיר", צלל להליכים המשפטיים שמלווים את הכישלון האנגלי ● פרק מיוחד ● האזינו

וורן באפט, מנכ"ל ויו"ר ברקשייר הת'וואיי / צילום: Reuters, Scott Morgan

המבורגר וקולה כבר 56 שנים ברציפות ואף מילה (כמעט) על קורונה: מה מסתתר במכתב השנתי של וורן באפט

במכתב השנתי של משקיע העל וורן באפט הוא פרס את תובנותיו על פני כ-15 עמודים, אך בלט חסרונם של נושאים ואירועים מרכזיים כמו הקורונה, מלחמת הדורות בוול סטריט, הביטקוין, משבר האקלים והדיבידנד בחברת ברקשייר הת'אווי ● גם הביקורת על כך לא איחרה לבוא

חיסון לקורונה של חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון / צילום: Reuters, Dado Ruvic

זריקה אחת, שיטה מסורתית ויעילות פחותה: למי מתאים החיסון החדש של ג'ונסון אנד ג'ונסון

החיסון שזכה באישור חירום של ה-FDA מבוסס על וירוס שהונדס גנטית, בשונה מחיסוני פייזר ומודרנה מבוססי טכנולוגיית ה-RNA החדשנית ● הוא אמנם מספק יעילות נמוכה יותר, אך מצד שני אינו דורש הקפאה, מספיקה זריקה אחת בלבד והוא נותן מענה למי שלא שם ידו על חיסוני פייזר ומודרנה

מחזור משכנתאות / צילום: Shutterstock

החל מהיום: ממחזרי משכנתאות יכולים לנצל את הסרת מגבלת הפריים

הסרת מגבלת הפריים נכנסת היום לפעימה השנייה, וכעת גם ממחזרי משכנתאות יוכלו לנצל את ההטבה ● עם זאת, על אף איומי בנק ישראל טרם ניכרת הטבה משמעותית בתנאי הלווים, ויועצי משכנתאות מתריעים כי לא משתלם לנצל את מירב ההטבות הגלומות בצעד

מפגינה מצביעה בשלוש אצבעות, סמל המאבק, זאת לאחר שמפגינה נורתה בראשה ע"י המשטר הצבאי במסגרת ההפגנות / צילום: Associated Press

ההפיכה במיאנמר: מה קורה ולמה יש הפגנות?

הפגנות גדולות נערכות במדינה במשך שבועות בהתנגדות להשתלטות הצבאית, שהרחיקה את תהליך המעבר לדמוקרטיה במדינה

שולמית גרי. מנכ"לית בנק ישראל / צילום: איל יצהר

"לא היה צריך לחלק מענקים לכולם": המנכ"לית החדשה של בנק ישראל בראיון ראשון

שולמית גרי נכנסה לתפקידה כמנכ"לית בנק ישראל - אחד המוסדות השמרניים בארץ - דווקא בשיא תקופת הקורונה, שדורשת יותר מהכל גמישות ארגונית ● "אנחנו צריכים להתנהל כמו גוף פרטי", היא אומרת בראיון ראשון מאז מינוייה, ולא חוסכת ביקורת על תוכניות הממשלה

לשכת שירות התעסוקה / צילום: איל יצהר

חברה ישראלית הצליחה לקבל 1.4 מיליון שקל לעידוד תעסוקה שלא כדין

בקיץ האחרון החליטה הממשלה על הקצאת מיליארדי שקלים לטובת עידוד מעסיקים להשיב לעבודה עובדים או לשכור עובדים חדשים לעבודה, שהיה באחריות שירות התעסוקה ● מחלקת הבקרה של שירות התעסוקה גילתה את פעולת ההונאה של החברה ודיווחה עליה למשטרה

יעקב לוקסנבורג / צילום: תמר מצפי

בין דניה לאפריקה: כך הפכה תספורת של מיליארד שקל לתשואה פנומנלית

השלמת הנפקתה של חברת הבנייה דניה סיבוס הקפיצה את שווי נכסי אפריקה ישראל לכ-2.4 מיליארד שקל - ומשקפת תשואה של 255% לבעלי הבית החדשים ● ומי נשארו מחוץ לחגיגה? מחזיקי האג"ח, בעל השליטה הקודם לב לבייב ומוטי בן משה, שאמור היה לרכוש את החברה

יחיאל טפירו / צילום: שלומי יוסף

ביהמ"ש גזר 5 שנות מאסר על יחיאל טפירו בשל הונאת משקיעים

טפירו הורשע כי גייס במרמה בנסיבות מחמירות כ-80 מיליון שקל מ-600 משקיעים דרך חברת קרן אור ● שותפו לשעבר, עו"ד אמיר בירמן, הורשע בשותפות בביצוע חלק מההונאה, ונגזרו עליו 3 שנות מאסר

דיפלומטים רוסים חוזרים מצפון קוריאה על עגלת עץ / צילום: Associated Press, Russian Foreign Ministry Press Service

הדרך הארוכה הביתה: דיפלומטים רוסים יצאו מצפון קוריאה על עגלת־רכבת מעץ שמופעלת בידיים

לאחר שנתקעו במדינה הסגורה, מאז שאטמה את הגבולות בגלל המגפה, מצאו הדיפלומטים דרך יצירתית לחזור הביתה

אילת / צילום: שלומי יוסף

האם ישראל תהיה החלוצה שלפני המחנה עבור סביבת האינפלציה העולמית?

ההכנסה הפנויה הגבוהה, לצד שיבוש מתמשך בשרשראות הייצור והאספקה, צפויים להמשיך להפעיל לחץ על מחירי המוצרים בחודשים הקרובים ● השאלה הגדולה היא מה יקרה למחירי השירותים, שמהווים חלק הארי ממדד המחירים לצרכן

דת הביטקוין / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

למרות החיבוק מוול סטריט בפברואר: מחיר הביטקוין צנח 20% בשבוע האחרון

נפחי המסחר בבורסות הקריפטו עלו החודש לשיא כל הזמנים, כשחצו את רף הטריליון דולר ● בחלוף השבוע הגרוע ביותר שלו מאז מרץ 2020, ביטקוין קרוב לסיים את פברואר עם עלייה חודשית של 33% במחירו

בני גנץ / צילום: טל שחר - ידיעות אחרונות

משרד התקשורת יוזם מהפכה בירוקרטית: ביטול כ-200 רישיונות שונים

במקום 200 רישיונות הקיימים כיום, המשרד יעבור להיתרים כלליים ● שר התקשורת בני גנץ מנסה להכניס את האסדרה החדשה לדיון בוועדת שרים לחקיקה ● קבלת רישיון פרטני תוסיף להיות תנאי למתן שירותי בזק שלהם חשיבות מיוחדת, כמו מפעיל בעל כוח שוק מהותי או כשמדובר במפעיל סלולרי

ימין דני / צילום: יח"צ

חברת SPAC בהובלת דני ימין הגישה תשקיף לקראת גיוס של כ-300 מיליון דולר

מטרתה המוצהרת של BYTE היא למצוא יעד לרכישה בתעשיית הטכנולוגיה הישראלית ● החברה מנוהלת ע"י דני ימין, מי שהיה סגן נשיא מיקרוסופט וקודם לכן ניהל את מיקרוסופט ישראל במשך 10 שנים

מנכ"ל לאומי, חנן פרידמן / צילום: אורן דאי

חדש בלאומי: מענק של 50 שקל לעובד על כל צירוף של לקוח לאפליקציית התשלומים

מדובר במהלך שנועד להגדיל את היקף השימוש באפליקציית לאומי, ולא דרך אפליקציית פיי ● המבצע הנוכחי מצטרף למענק דומה, שכבר ניתן ללקוחות הבנק שמתחילים להשתמש בשירות

עיצוב: טלי בוגדנובסקי

מה אפשר לקנות ב-2.2 מיליון שקל בדרום

בעומר, בלהבים, במיתר ובבאר שבע אפשר למצוא בסכום הזה בתים פרטיים של 6 חדרים ומעלה

זפת שנפלטה מהים בחוף הים בחדרה / צילום: המשרד להגנת הסביבה

המשרד להגנת הסביבה: הספינה מינרווה הלן לא קשורה לאירוע הזפת

בתום בדיקה של מכלית הספינה ביוון, ניקה המשרד את הספינה מכל חשד של מעורבות באירוע הזפת החמור בחופי ישראל

גלעד יעבץ, מנכ"ל חברת אנלייט / צילום: איל יצהר

אנלייט במו"מ לרכישת 90% מחברה אמריקאית לפי שווי של עד 430 מיליון דולר

לפי הודעת אנלייט, החברה הנרכשת היא חברה מובילה ובעלת ניסיון רב בייזום, פיתוח, הקמה ותפעול בתחום האנרגיה הסולארית ואגירת אנרגיה בארה"ב, שעד היום הקימה ומכרה מתקנים סולאריים בהספק של מעל 1.5 ג'יגה ואט, ויש לה פרויקטים בפריסה רחבה בארה"ב

קאר שולץ / צילום: יח"צ

פיץ' הותירה את הדירוג של טבע, אופק הדירוג נותר שלילי

הסיבה לאופק השלילי היא ההליכים המשפטיים בהם מעורבת החברה ● בפיץ' מעריכים כי עלויות הפשרה ועורכי הדין ניתנות לניהול גם ברמות גבוהות משמעותית מאלה שעליהם טבע כבר דיווחה, אך מציינים כי טבע עומדת בפני סיכון כי יימנע ממנה להשתתף בתוכניות ביטוח בריאות פדרליות