גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ירידות בנעילה בת"א: צירון קפצה בכ-25%, פורסייט צנחה ב-11%

מחזור המסחר הסתכם בכ-2.3 מיליארד שקל ● יחס החוב-תוצר של הממשלה עלה ב-13% ב-2020 לעומת שנת 2019 ● ירידות בולטות רשמו מניות טבע, גילת, סלקום וקבוצת דלק

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס
הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

 

17:25

יום המסחר בבורסה ננעל בירידות, כשמדד ת"א 35 נסוג בכ-1.1% ומדד ת"א 90 רושם ירידה של כ-1.2%. מחזור המסחר הסתכם בכ-2.3 מיליארד שקל. 

ירידות בולטות רשמו מניות פורסייט , גילת , קמטק, סלקום, קבוצת דלק, טבע  ומטריקס. 

מנגד, עליות בולטות רשמו פלסאון תעשיות , אוגווינד , דוראל, מיטב דש ואבוג'ן. 

צירון זינקה בכ-25% לאחר שאפסלון, המועמדת למיזוג לתוך חברת צירון , הודיעה כי בית ההשקעות אקסלנס החל להיות בעל עניין בחברה עם אחזקה של כ-5.11%. לפני כשבוע הודיעה החברה כי התקיימו כל התנאים המתלים להשלמת עסקת המיזוג, וכי הצדדים עמלים על השלמתו במהלך הימים הקרובים. אפסלון עוסקת בהקמה, באיתור וברכישת חנויות וירטואליות הפועלות באתר אמזון.קום, תפעולם השוטף והשבחתם, והכל תוך שימוש בידע ובכלים טכנולוגיים פרי פיתוחה של אפסלון.

15:15

פורסייט בולטת בירידות של 14% בבורסה בתל אביב במחזור מסחר גבוה, לאחר מסע עליות של מאות אחוזים שרשמה בחודשים האחרונים. 

סלקום צונחת ב-5% בהמשך למחיקתה מהמסחר בנאסד"ק, מנגד צירון בולטת בעליות של 25%, ליניאג תרפיוטיק מזנקת ב-16% ואנלייבקס עולה ב-6%.

מחזור המסחר בשעה זו בשוק המניות המסתכם ב-1.38 מיליארד שקל.

14:40

האירו מזנק ב-1.1% מול השקל לרמה של 3.980 שקלים, הדולר קופץ ב-0.7% לרמה של 3.277 שקלים.

13:00

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל בטריטוריה האדומה. מדד ת"א 35 מאבד 0.55%, מדד ת"א 90 יורד ב-1% ומדד הבנקים משיל 0.2%. פורסייט צוללת ב-17%, דלק ב-4%, אנרג'יאן יורדת ב-3.7%, נקסט ג'ן יורדת ב-5%. 

החשב הכללי באוצר פרסם היום  אומדן ראשון לשיעור החוב הציבורי והממשלתי מהתוצר לשנת 2020, ולפיו שיעור החוב הציבורי מהתוצר, הכולל חובות של רשויות מקומיות, צפוי לקפוץ מ-60% ב-2019 ל-73.1% בשנה החולפת. שיעור החוב הממשלתי מהתוצר צפוי לעמוד על 71.6%.

אתנחתא לבנק ישראל נוכח המשך החלשות השקל מול המטבעות הזרים. האירו מזנק ב-1.1% מול השקל לרמה של 3.981 שקלים. הדולר קופץ ב-0.8% לרמה של 3.28 שקלים.

11:00

המסחר בבורסה עבר לירידות. מדד ת"א 35 מאבד 0.7% לאחר הפקיעה השבועית, ת"א 90 יורד בשיעור דומה. האירו מזנק ב-1% מול השקל לרמה של 3.97 שקלים. הדולר עולה ב-0.7% לרמה של 3.276 שקלים.

אלביט מערכות  דיווחה כי החברה הבת באנגליה זכתה בחוזה בסך 137 מיליון דולר לספק את הפתרון העתידי להרכשת מטרות לחיילים עבור צבא בריטניה.

גבעות יהש  קופצת ב-10% בהמשך להודעה של החברה כי לאחר שלא התקבלה זרימת נפט במבחני ההפקה במגד 5 ו-6, עם פתיחת הבאר לצורך ביצוע הקידוח העוקף הנוכחי בבאר התגלה כי הבאר מלאה בנפט. "ההנחה הסבירה ביותר הינה כי מקור הנפט הינו במקטעים 5 ו-6 שבוצעו בהם פעילות של חירור והזרת חומצה במהלך המבחנים ב-2018", מסרה גבעות בהודעה. המשמעות היא כי בניגוד לממצאי המבחני שנעשו ב-2018, ההנחה הנוכחית של יועצי השותפות הינה כי קיים נפט במקטעים 5 ו-6. עם זאת, לא ברור אם מדובר בכמויות מסחריות שכן הנפט לא הופק בזמן אמת ולא נמדדו הכמויות ופרקי הזמן של הפקתו", כתבה גבעות.

חברת פרשקובסקי  רכשה קרקע מהאחים דוניץ  ברובע המיוחד באשדוד תמורת כ-240 מיליון שקלים. מדובר ב-4 מגרשים בהיקף של 10 דונם. בכוונת פרשקובסקי להקים על הקרקע 4 מגדלים בני 29 קומות הכוללים 384 יח"ד.

10:00

המסחר בבורסה בתל אביב נפתח הבוקר במגמה מעורבת וזאת בהמשך לשיאים שנרשמו אמש בוול סטריט לאחר השבעת הנשיא הנכנס ג'ו ביידן. הדואליות מכבידות על מדד ת"א 35 שמשיל 0.3%, מנגד ת"א 90 עולה ב-0.1%.

הדולר מטפס ב-0.4% מול השקל לרמה של 3.268 שקלים. האירו מוסיף 0.6% לרמה של 3.961 שקלים.

אספן גרופ דיווחה הבוקר כי גייסה בהצלחה כ-276 מיליון שקל בשלב המוסדי של הנפקת סדרת אג"ח חדשה. במסגרת השלב המוסדי זכתה בחברה לביקושים גבוהים של כ-500 מיליון שקל - פי 2 מהסכום המבוקש. בעקבות הביקושים הגבוהים שנרשמו בהנפקה, השלב המוסדי ננעל בריבית שנתית צמודה של 1.5%, נמוך מהריבית המקסימלית שהוצעה במכרז שעמדה על 2.55%.

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה בתל אביב

1. לקראת הפתיחה: צפי לעליות בהמשך לראלי בוול סטריט

יום המסחר האחרון לשבוע זה בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח בהמשך לעליות שנרשמו אמש בוול סטריט. ערב השבעתו של הנשיא ה-46 של ארה"ב, ג'ו ביידן, הסתיים בוול סטריט בטריטוריה הירוקה כאשר המדדים המובילים עלו לשיא כל הזמנים, במה שמסתמן כהמשך מסע העליות בשוקי המניות לקראת הניסיון להעברת חבילת תמריצים נוספת לכלכלה האמריקאית בסנאט.

מניות הטכנולוגיה בלטו בעליות בהובלת אלפאבית , אמזון  , מיקרוסופט  , ואפל  - ודחפו את מדד S&P 500 לעלייה של 1.4%. הנאסד"ק הוביל את העליות וזינק ב-2%. מדד דאו ג'ונס טיפס ב-0.8%.

2. הדואליות יכבידו

המניות הדואליות צפויות להכביד על מדד ת"א 35. טבע  חוזרת עם פער ארביטרז' שלילי של 2.5%, אופקו הלת'  עם פער שלילי של 1.5%, אורמת עם מינוס 2%, איי.סי.אל בפער שלילי של 0.5%, לייבפרסון  חוזרת עם פער שלילי של 3.8%, נובה  עם פער שלילי של 1.3%. ופריגו  עם פער שלילי של 0.7%. 

3. שינויים בתקרת המשקל במדדים; וויטסמוק ופנטזי מחוץ לתמר

לקראת עדכון המדדים החצי שנתי הקרוב בחודש פברואר, ועדת המדדים של הבורסה החליטה כי תקרות המשקל במניות של חברות אמריקאיות תשתנה. כך, מה-7 בפברואר תקרת המשקל של אורמת במדדים תגדל מ-3.4% ל-4%; מנגד זו של לייבפרסון תקטן מ-3.1% ל-2.8%; ומשקלה של אופקו יקטן מ-1.5% ל-1.2%.

עוד החליטה ועדת המדדים שלא לצרף את המניות וויטסמוק ופנטזי לתמר. לפי הוועדה, וויטסמוק הודיעה כי היא בוחנת כניסה לתחום הבלוקצ'ין ובעקבות זאת עלה שער המניה בחדות. עם זאת, מאז הדיווח של החברה טרם חלה פעילות בתחום זה. לגבי פנטזי, ועדת המדדים ציינה כי החברה טרם שילבה את פעילות ביו מילק למרות הודעתה על מיזוג.

4. עליות שערים בבורסות אסיה; הזהב והנפט מטפסים

המסחר באסיה מתנהל בעליות בהמשך לשיאים שנקבעו אמש בניו יורק. מדד הניקיי היפני עולה ב-0.75%, שנחאי קופצת ב-1.3%, מדד אסיה דאו עולה בכ-1% והונג קונג מטפסת ב-0.2%. החוזה על הזהב למסירה בפברואר עולה ב-0.38% ל-1,873.7 דולרים. הנפט מטפס ב-0.6% לרמה של 53.3 דולר לחבית. החוזים העתידיים בוול סטריט מטפסים בשעת בוקר מוקדמת זו.

5. עופר השקעות העבירה לג'יי פי מורגן 1.9 מיליון מניות מליסרון

חברת עופר השקעות, בעלת השליטה בחברת הקניונים מליסרון התקשרה בעסקה פיננסית עם בנק ג'יי פי מורגן, במסגרתה העבירה לבנק 1.9 מיליון מניות מליסרון, שהם כ-4% ממניות החברה, אשר תשמשנה לצורך תיחום החשיפה בעסקה הפיננסית, ותוחזרנה לעופר השקעות עד לתום תקופת העסקה (עד רבעון 3 שנת 2025).

עוד כתבות

רונאל פישר/ צילום : רפי קוץ

העד שהורשע ולקה בשכחה: פרשת רונאל פישר (שוב) מסתבכת

המשפט שהחל במאי 2015 העלה את קצב הדיונים לפני פרוץ הקורונה כך שהעדים נשמעו פעמיים בשבוע אך אז הגיע המגפה ● יוסי נחמיאס מגיע להעיד אחרי סאגה של שנתיים בהם מנהלים הצדדים דיונים הנוגעים לעדותו

חיסון של אסטרהזנקה / צילום: Associated Press, Virginia Mayo

לראשונה: האיחוד האירופי מונע יצוא חיסוני קורונה למדינות אחרות

איטליה סירבה לאסטרהזנקה לשלוח לאוסטרליה משלוח של 250 אלף מנות חיסון ● הסיבה: החברה טרם השלימה את התחייבויות האספקה לאיחוד האירופי

נתב"ג / צילום: צביקי אברמוביץ

בג"ץ דחה את הדיון בעתירות נגד סגירת השמיים לשבוע הבא

בעוד שהנוסעים וחברות התעופה קיוו לביטול תקנות סגירת השמיים, השופטים החליטו לדחות את הדיון לאחר שהממשלה תשנה את התקנות הקיימות ● השופטים ציינו כי הם חשים אי נוחות מהפרת זכויות האזרחים שאינם יכולים להיכנס לארצם

מטוס אגיפ'ט אייר / צילום: יח"צ

אג'יפט אייר הגישה בקשה לטוס לישראל

בכוונת חברת התעופה הלאומית של מצרים להפעיל 21 טיסות בשבוע בקו ת"א-קהיר

תאטרון הקאמרי / צילום: כדיה לוי

פתיחת עולם התרבות: תפוסת הקהל בהופעות ובמגרשי הספורט גדלה

שר הבריאות אדלשטיין ושר התרבות טרופר סיכמו על מתווה חדש לפתיחת עולם התרבות, שמגדיל את כמות האנשים שיכולים להיכנס לאולמות ● בנוסף הותר לקיים הופעות בעמידה

טבע - תרופת קופקסון / צילום: תמר מצפי

הנציבות האירופית חוקרת האם טבע עיכבה את כניסת המתחרים לקופקסון

לפי הודעת הנציבות, החקירה תבחן האם טבע ניצלה את מעמדה הדומיננטי בשוק והפרה חוקי הגבלים עסקיים באירופה ● טבע: "אנו לא מאמינים שהחברה אימצה התנהגויות אנטי-תחרותיות ביחס לקופקסון, ומשתפים פעולה באופן מלא עם הנציבות"

מימין: ראובן דרונג, עינת גז, עופר הרמן, מייסדי פאפאיה גלובל / צילום: Ira Prokhorov

עוד יוניקורן נולד: פאפאיה גלובל של עינת גז גייס 100 מיליון דולר

הסטארט-אפ שמפתח תוכנה לניהול כוח אדם ושכר לעובדים במדינות אחרות, גייס לפי שווי של 1.2 מיליארד דולר ● המנכ"לית עינת גז: "אנחנו יקרים מדי לרכישה. בתסריט האופטימי נצא להנפקה תוך שנתיים"

ד”ר אריה קרמפף / צילום: מורן ויזל

הבנקים המרכזיים נאלצים לטפל במה שהממשלות מזניחות

זה רק אחד מהשינויים שמזהה ד"ר אריה קרמפף, המתמחה בכלכלה פוליטית ויחסים בינלאומיים, שמשוכנע שהתפיסה שהנחתה את קברניטי הכלכלה ספגה פגיעה אנושה ● בהיעדר שיטה מהפכנית שתחליף אותה, הוא מצביע על שורה של התפתחויות שביחד משרטטות שינוי איטי, אבל עמוק

קרוב רחוק מאמריקה צץ פתאום, מה הוא יודע על הכסף הסודי?

זוג צעיר על הרצף האוטיסטי עוזר לגרי לפצח את הקוד האחרון ● מתגלה קרוב משפחה בניו ג'רזי, שמקבל גם הוא מסרים משונים ● ליהיא מחלצת את גרי מהמגורים בקפה ומזמינה אותו לישון על הספה ● התעלומה - חידה בלשית בהמשכים | עונה 2 

מנכ"לית HOT, טל גרנות גולדשטיין / צילום: יח"צ אוהד רומנו

הקרב על התוכן: האם התוכניות של קשת יוסרו מה-VOD של הוט?

פקיעת ההסכמים של קשת והוט על תכני ה–VOD ואלה שעל גבי האינטרנט, מציפה מחלוקות על ערכו של התוכן אל מול חשיבותה של הפלטפורמה שעליה הוא יושב • על מה בעצם נלחמת קשת מול הוט, מדוע עם yes הושגו הסכמות, ואיך משתלב בכל זה הגורם האנושי

לוריאל / צילום: שאטרסטוק

לוריאל רוצה להפוך לשקופה יותר על רקע התגברות הביקוש למוצרים פחות מזהמים

ענקית הקוסמטיקה הגדולה בעולם שחווה שחיקה בהכנסות שלה בצל השפעות משבר הקורונה מצהירה בכנס שקיפות וירטואלי שעד 2030 היא מתחייבת כי 95% מהמוצרים שלה יופקו ממקורות צמחיים מתחדשים ● החברה משיקה אפליקציה שתיתן דירוג השפעה סביבתי לכל מוצר ● ב-2020 מכירות החברה נשחקו ב-4% על רקע השפעת המסכות ומגבלות התנועה על צריכת מוצרי איפור

נכס של סקייליין בארה"ב / צילום: מצגת החברה

מאבק השליטה במישורים: שניידר נשאר עם המניות והפסיד, בלוטרייך יצא עם הכסף והרוויח

שנה לאחר שהושגה ההכרעה בחברת הנדל"ן, נראה כי דווקא המייסד גיל בלוטרייך הוא המרוויח מההיפרדות הכפויה ממנה, לאחר שמכר מניות ביותר מ-100 מיליון שקל ● שותפו לשעבר, אלכס שניידר, מופסד עשרות מיליוני שקלים "על הנייר" על מניות השליטה שרכש

מיכה קאופמן, מנכ"ל פייבר / צילום: עומר הכהן, יח"צ

פייבר ביטלה את ההנפקה על רקע הירידות בשווקים; המניה עולה ב-3.7% במסחר המוקדם

פייבר הכריזה שלשום כי היא יוצאת לגיוס ענק של 700 מיליון דולר בהנפקת מניות, שאותו אמורים היו להוביל שלושה מבנקי ההשקעות הגדולים בוול סטריט: ג'יי.פי מורגן, גולדמן סאקס ומורגן סטנלי

יואל גולדמן / איור: גיל ג'יבלי

רשות ניירות ערך פתחה בחקירה נגד אול-יר האמריקאית

לפי הדיווח מחלקת ניירות ערך ברשות פנתה לאול-יר בדרישה להמצאת ידיעות ומסמכים במסגרת חקירה בחשד לביצוע עבירות לפי חוק ניירות ערך ● החברה קרסה עם חוב של 2.3 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח

סקר הסקרים: מה מצבם האמיתי של ליברמן ולפיד?

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם הרביעית בתוך שנתיים ● גלובס מביא את הסקרים העדכניים ביותר מכל כלי התקשורת ובודק מי מתחזק, מי נחלש ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● העמוד מתעדכן באופן שוטף עם כל סקר חדש שמתפרסם

מייסדי סיבו, לירן וליאור עקיבא / צילום: Seebo

האלגוריתם של סיבו הישראלית עוזר לפפסיקו וברילה לפתור תקלות ייצור

סיבו גייסה 15 מיליון דולר נוספים כדי לעזור ליצרניות מזון להפחית בעיות איכות דרך שימוש בבינה מלאכותית ● המנכ"ל ליאור עקיבא: "בעתיד יתייחסו ל-AI בתור מרכיב קריטי לייצור ממש כמו חשמל"

י”ד הבנים 12, פתח תקווה / צילום: יח"צ

"החלטנו לא להיכנס למי מקבל יותר. לא שווה לריב, אלא שווה להתקדם הלאה"

הבניין ברחוב י"ד הבנים 12 בפתח תקווה עבר תמ"א 38/1 והדיירים קיבלו ממ"ד, מרפסת שמש מעלית, חניות וחיזוק של הבניין מפני רעידות אדמה

קבוצת עזריאלי רכשה את אברהם הוסטל בתל אביב. כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / איור: גיל ג'יבלי

עסקאות ענק במרכז ובדרום ת"א, וחידת התמ"א. כותרות הנדל"ן של השבוע

קרן ריאליטי וקרדן חברו יחד לעסקת ענק של שטח ליד בלומפילד, כשבמקביל עזריאלי סיימה עסקת ענק משלה בסמוך למתחם לבונטין בת"א ● איזה חדשות טובות הגיעו מניו יורק לחברת נכסים ובניין, והפודקאסט "כסף בקיר" עם פרק שאסור לפספס על השקעה כושלת במיוחד בלונדון

מתחם חסן ערפה השבוע. הפיתוח מותח את מרכז העיר דרומה / צילום: איל יצהר

13 מגדלים וצפי לעליות מחירים: כך יראה בקרוב הסיטי החדש של תל אביב

עד לא מזמן המסגר נחשב לרחוב מוזנח, אבל בשנים האחרונות אקרו, רובינשטיין, הפניקס וחברות נוספות רכשו במתחם חסן ערפה קרקעות בשווי שנושק ל–2 מיליארד שקל • מה יהיו מחירי השכירויות והאם הם ידביקו את אזורי המשרדים האחרים בעיר

מסעדת אייבי רחוב אברהם לינקולן פינת סעדיה הגאון / צילום: איל יצהר

קרן ריאליטי מוכרת לבנייני העיר הלבנה והפניקס שטח ב-183 מ' ש'

החברות קונות מקרן ריאליטי מתחם שבו פעלה בעבר מרכזיית בזק בפינת הרחובות סעדיה גאון ולינקולן ● ריאליטי רכשה את השטח לפני שש שנים תמורת 122 מיליון שקל