גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הספסל עדיין ריק, אבל הנבחרת המגוונת של ג'ו ביידן יוצאת לדרך

רק חברת קבינט אחת קיבלה את אישור הסנאט בינתיים מתוך למעלה מ־20 ● זה ייקח עוד כמה ימים. אבל ביידן כבר רץ עם 17 צווים נשיאותיים זמן קצר לאחר ההשבעה ● הנשיא הזה, ותיק וושינגטון, לא יחזור על טעויות קודמיו: הוא בוחר עוזרים בטוחים ומנוסים, אולי מנוסים מדיי

ג'ו ביידן מושבע לנשיאות לצד רעייתו ג'יל / צילום: Associated Press, Andrew Harnik
ג'ו ביידן מושבע לנשיאות לצד רעייתו ג'יל / צילום: Associated Press, Andrew Harnik

הקבינט האמריקאי אינו ממשלה במובן הידוע לישראלים, או לדיירי דמוקרטיות פרלמנטריות, או אפילו לצרפת עם השיטה הנשיאותית-פרלמנטרית שלה. הקבינט האמריקאי הוא שלוחה של הנשיאות. מעולם לא הייתה בו אחריות קולקטיבית.

מקובל להגיד בוושינגטון, שכל אחד מחברי הקבינט משרת שם "על פי העונג של הנשיא". לשון אחר, הנשיא הוא השוכר את שריו, וזכותו להחליף אותם בכל רגע נתון. ממשלתו לא תיפול. אמנם חברי הקבינט (ורבים מחוץ לקבינט) נכנסים לכהונותיהם רק לאחר שהם מקבלים את אישור הסנאט, אבל בזה מסתיימים יחסי ההצבעה שלהם עם הקונגרס. כמובן, הקונגרס יכול להדיח אותם באמצעות תהליך ה"אימפיצ'מנט", אבל זו אופציה גרעינית. זה קרה בפעם האחרונה ב-1876. ככה זה כשרפובליקה קיימת 230 שנה, אפשר למצוא בה תקדימים כמעט לכל מעשה, אבל צריך לחטט עמוק.

בקבינט של ג'ו ביידן עומדים להיות 25 חברים, קצת יותר ממה שיאיר לפיד היה מרשה, אבל פחות ממה שיהיו בממשלת ישראל הבאה, או בבאות אחריה. מוטב להזכיר, שבארה"ב יש 50 קבינטים ו-50 אסיפות מחוקקות (רובן עם שני בתים), בכל אחת מן המדינות; ויש דרגה גדולה של ממשל עצמי ושל האצלת סמכויות. קבינט פדרלי קטן יחסית אינו ניתן להשוואה עם קבינט ישראלי. אבל זה באמת בסוגריים.

אפילו המספר הצנוע הזה, 25, הוא גדול מבחינה היסטורית. בקבינט של לינקולן, אשר ניהל את מלחמת האזרחים, היו רק שבעה חברים. בקבינט של פרנקלין רוזוולט, שניהל את חלקה העצום של ארה"ב במלחמת העולם השניה, ישבו עשרה חברים.

15 המזכירים והיתר

בקבינט המתהווה והולך עכשיו עומדים להיות 15 "מזכירים", שווי-ערך של שרים, שיעמדו בראש משרדי ממשלה מלאים. מושבי קבינט יינתנו גם לסגנית הנשיא, לראש הסגל של הבית הלבן, לממונה על קהילת המודיעין, לממונה על שיחות הסחר הבין לאומי, לראש הסוכנות להגנת איכות הסביבה, למקביל האמריקאי פחות-או-יותר של החשב הכללי בישראל, ליועץ הכלכלי הראשי של הנשיא, ליועץ המדעי הראשי שלו ולראש מינהלת העסקים הקטנים. אכן, נבחרת מעניינת.

רק חברה אחת בקבינט הזה קיבלה את אישור הסנאט. זו האשה הראשונה שהופקדה אי פעם על תיאום בין-זרועי בקהילת המודיעין. שמה אבריל היינס (Haines), והיא שימשה מקודם סגנית מנהל הסי.איי.אי.

אף בכיר אחד נוסף בממשל לא אושר. בכירי הבית הלבן אינם זקוקים לאישור, כך שהסגל הנשיאותי כבר עומד על מכונו; בעצם עומד על מכונו זה שבועות אחדים.

 קליין חוזר לבית הלבן

ראש הסגל הוא רון קליין (המאיית את שמו Klain, והוגה אותו כמו הלמ"ד היתה מנוקדת בצירה). הרבה שמות יהודיים ממזרח אירופה עברו שיפוץ בשערי הכניסה לאמריקה בסוף המאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20, בעיקר אם שמותיהם אויתו במקור באותיות קיריליות ולא לטיניות.

קליין היה ראש הסגל של ביידן במשך ארבע שנים, בהיותו סגן הנשיא של ברק אובמה, וראש הסגל של אל גור בהיותו סגן הנשיא של ביל קלינטון. קשה לחשוב על הרבה אנשים בוושינגטון המבורכים ביותר ניסיון ממשלתי ופוליטי מקליין. בהיעדר חריפות פוליטית, ראש הסגל של הבית הלבן עלול להכשיל את הנשיא.

כבר היו דברים מעולם. בחירה לקויה של ראשי סגל מילאה תפקיד בהתמוטטות ריצ'רד ניקסון ב-1974, היתה קרובה להפיל את רונלד רייגן ב-1986, הוציאה את הרוח ממפרשי ביל קלינטון ב-1993, לא הועילה לברק אובמה ב-2009, וסיבכה את דונלד טראמפ ב-2017.

כהונת ראש הסגל בארה"ב מושווית לפעמים עם זו של ראש ממשלה לא פורמלי. הוא החוליה המקשרת בין משרדי הממשלה לנשיא, במובן הזה שהוא חולש למעשה על הכניסה אל הלשכה הסגלגלה. עד כמה הוא חולש, תלוי במעמדו האישי ובסגולותיו הפוליטיות.

ביידן בקורות חיים

מינוי קליין לראש הסגל מתיישב עם התבנית הכללית של המינויים הבכירים בממשל ביידן: הנשיא החדש מעדיף את חברתם של אנשים שעבדו בשבילו בגלגולים קודמים, לפעמים בגלגולי-גלגולים.

אבריל היינס הנ"ל, מהמודיעין, עבדה במשרדו של ביידן עוד לפני 14 שנה, כאשר היה יושב ראש ועדת החוץ של הסנאט. טוני בלינקן, העומד להיות מזכיר המדינה, עבד במשרדו של ביידן בסנאט עוד לפני 17 שנה; אחר כך עבד במטה הבחירות שלו, כאשר עשה ניסיון כושל מאוד להיבחר לנשיא, ב-2007; ואחר כך במשרדו כסגן נשיא, לפני עשר שנים. ג'ייק סאליבן, היועץ החדש לביטחון לאומי, היה יועצו של ביידן לביטחון לאומי כאשר כיהן כסגן נשיא.

ההעדפה הברורה של ידעני ממשלה ותיקים מוושינגטון היא כמעט בלתי נמנעת, ביידן חי ונשם בעיר הבירה בין 1973 ל-2016. הוא התוודע אל כל חדר המתנה ואל כל אכסדרה. מאז לינדון ג'ונסון, בשנות ה-60, לא היה נשיא אמריקאי שוושינגטון היתה נהירה לו יותר.

ג'ונסון הצליח להנהיג את ארה"ב אל הרפורמות הגדולות ביותר שלה ב-75 השנה האחרונות, כולל שיווי זכויות האזרח של שחורי הדרום ויצירת ביטוח בריאות לקשישים ולמעוטי יכולת. הוא עשה כן בזכות בקיאותו ברזי הקונגרס. כמעט מאליה מתבקשת ההשוואה בין ביידן לג'ונסון, חוץ מזה שג'ונסון היה בעל אישיות מגנטית (ביידן לא). גם כך, הצלחותיו בענייני פנים לא הצילו אותו מן הכישלון ההיסטורי של מלחמת וייטנאם, אשר הרס את נשיאותו.

ידיעת וושינגטון היא נכס ברור, אבל בשום פנים לא הנכס היחיד הנחוץ לנשיא. חלק מן האנשים שהוא בחר לכהונות בכירות, כמו טוני בלינקן, עלולים לחזק את תחושת הניכור של הרבה אמריקאים ממוצעים.

בלינקן, המדבר צרפתית מעולה (מפני שגדל בפאריס), ומשתמש באוצר המלים והרעיונות של "גלובליסט", אולי אינו סוכן המכירות היעיל ביותר של מדיניות חוץ העומדת לנסות להתרחק ממורשת "אמריקה תחילה" של טראמפ.

שעות אינטנסיביות

יידרשו עוד ימים מספר לאישור חברי הקבינט האחרים. יידרשו שבועות, אולי חודשים, לאישור מאות המינויים בדרגים נמוכים יותר, כמו סגני שרים ושרים-עוזרים, מנהלי רשויות ושגרירים.

למזלו של ביידן, תהפוכה של הרגע האחרון מעניקה לדמוקרטים שליטה לא צפויה בסדר היום של הסנאט. הרפובליקאים עדיין יכולים להאט תהליך של אישור, אבל בניגוד למצב הקודם הם אינם מסוגלים עוד לסכל אישור.

גם בהיעדר קבינט מאויש, ביום כהונתו הראשון הנשיא יצא לדרך בריצה מהירה. באחר צהריים אחד ויחיד הוא חתם על 17 צווים ומזכרים, שהמכנה המשותף שלהם הוא רוורסיה של מהלכי דונלד טראמפ בתחומי הגירה, גבולות ואיכות הסביבה.

אם השעות הראשונות של נשיאות ביידן הן סימן לבאות, ימים אינטנסיביים מאוד ממשמשים ובאים בוושינגטון. הם יניבו תוצאות, אבל ספק אם יניבו את שתי המלים, שהנשיא ביידן העמיד במרכז נאום ההשבעה שלו, "אחדות, אחדות". נראה.

רשימות קודמות ב-yoavkarny.com וב-https://tinyurl.com/yoavkarny-globes
ציוצים (באנגלית) ב-twitter.com/YoavKarny

עוד כתבות

חוזרים ישראלים מחו"ל עונדים צמיד אלקטרוני במסגרת הפיילוט החדש / צילום: Associated Press, Sebastian Scheiner

תקנות התעופה החדשות: לאן נעלמו הצמידים האלקטרוניים?

הצמידים האלקטרוניים הובאו כרעיון לחלופה לנוסעים שיבקשו להעביר את הבידוד שלאחר הנחיתה בישראל בביתם במקום במלונית ● בשבוע שעבר אף התקיים פיילוט בנושא ● כעת חובת הבידוד במלוניות הוסרה, ועמה נעלמו - לפחות לעת עתה - גם הצמידים האלקטרוניים, שלא מופיעים בתקנות שאושרו אמש

רן עוז / צילום: רמי זרנגר

העימות במגדל מגיע לרתיחה: המנכ"ל עוז דרש הכרעה; הבורד נותן עוד זמן לפשרה

עדכון: לאחרונה פרץ עימות חריף בין מנכ"ל מגדל ביטוח לבין יו"ר החברה החדש מוטי רוזן ● דירקטוריון החברה דן בעימות החריף בין השניים שמאשימים האחד את ההתנהלות של השני

הבית ברחוב ויצמן בכפר סבא / צילום: טל ארץ קדושה

בית ישן בכפר סבא נמכר ב-2.8 מיליון שקל כנכס להשקעה

הבית, דו-משפחתי ישן בן 3 חדרים שעבר למוכרים בירושה, נמצא ברחוב הראשי של העיר ● שטחו 100 מ"ר והוא בנוי על מגרש של 375 מ"ר

אמיר ירון נגיד בנק ישראל / צילום: יונתן בלום

עידן הריבית השלילית בישראל כבר כאן

האינפלציה השלילית בישראל מעמידה את הריבית הריאלית על כ-1.5%, לעומת מינוס 2% בארה"ב ובאירופה - פער שמזרים לכאן כספים של משקיעים זרים ● כעת עשוי בנק ישראל להפחית את הריבית לרמה אפסית ואף שלילית כדי להחליש את השקל ולהמריץ את הפעילות הכלכלית

אלפי ארגנטינאים, מאנשי עסקים ועד מובטלים, מחו על המצב הכלכלי אליו הידרדרה המדינה, בואנוס איירס, ינואר 2002 / צילום: Reuters

מה הסיכוי שהאינפלציה תחזור, ואיך זה קשור להיסטוריה של ארגנטינה?

תוכנית התמריצים של ביידן בהיקף 1.9 טריליון דולר תוסיף עוד מאות מיליארדים להרי המזומן עליהם יושבים האמריקאים ● עקב כך יש מי שכבר מזהים את האינפלציה באופק ● האם יש סיכוי שנראה אותה עד סוף 2021, ומה יש לאמריקה ללמוד ממלכת האינפלציה, ארגנטינה? ● כתבה ראשונה בסדרה

הקמפיין של גדעון סער / צילום: צילום מסך

מפלגתו של גדעון סער גייסה ערבויות עד כה בסך כ-15.5 מיליון שקל

מדובר בתמונת מצב ייחודית לסער, שכן אף אחת מהמפלגות האחרות שמתמודדות לכנסת וצפויות לעבור את אחוז החסימה לא גייסו ערבויות חדשות, כל שכן סכומים כה גבוהים ● בין התורמים לסער: אנשי העסקים יגאל (מארק) שיינברג, גדעון יניב, יונתן גרינוולד, יונתן קולבר ואלפרד אקירוב

הדיירים שמסרבים להתחדשות עירונית / צילום: Shutterstock

סחטן או קורבן? מיהם הדיירים שמסרבים להתחדשות עירונית

אין כמעט פרויקט תמ"א 38 או פינוי בינוי שאין בו דייר אחד לפחות שמסרב לחתום על החוזה עם היזם ● באילו מקרים ההתנגדות מוצדקת, ואיך אפשר למנוע מראש מצבים כאלה ● פרויקט מיוחד 

רק שליש מעורכות הדין בארץ שותפות בפירמות גדולות / צילום: Shutterstock

תקרת הזכוכית, גרסת עורכי הדין: למה מספר השותפות במשרדים נמוך?

לרגל יום האישה הבינלאומי בדקה חברת הדירוג דן אנד ברדסטריט עבור גלובס את מצב עורכות הדין בישראל ● רובן אינן מתברגות בתפקידי הנהלה, למעט בתחומי העיסוק המשפטי של דיני משפחה ודיני עבודה ● ומה אומרים במשרדים הגדולים? "אנחנו פועלים לקידום האיזון המגדרי"

מנהיג הרוב הדמוקרטי בסנאט, צ'אק שומר, בצאתו מהדיונים לאחר אישור חבילת הסיוע, שבת / צילום: Associated Press, J. Scott Applewhite

ארה"ב חוקקה את "חבילת ההצלה הגדולה ביותר בהיסטוריה"

על חודו של קול, ונגד רצונה של כל המפלגה הרפובליקאית, הסנאט אימץ סיוע של 1.9 טריליון דולר לנפגעי הקורונה ● "החוק הגדול ביותר לביעור העוני" יקצץ לפחות בשליש את מספר הילדים החיים מתחת לקו העוני ויגדיל ב־20% את הכנסתה של החמישית הנמוכה ביותר

דירות בבנייה / צילום: רפי קוץ, גלובס

משרד המשפטים: הקלות בלוחות הזמנים ליזמים שיאחרו במסירת דירות עקב הקורונה

מתווה הפיצוי של יזמי נדל"ן שמאחרים במסירת דירותיהם ישונה מהקבוע בחוק ● זאת בעקבות מכתב מהיועץ המשפטי לממשלה, שבו נקבע כי על אף שהחוק למתווה הפיצויים לא שונה, המלצות שהתקבלו בעניין בשנה שעברה תקופות משפטית

רחוב בתל אביב בסגר השלישי / צילום: איל יצהר

גני האירועים והמסעדות חוזרים, מדידת החום תיעלם: הפתיחה הגדולה יוצאת לדרך

תלמידי כיתות ז' עד י' יחזרו לבתי הספר בערים ירוקות, צהובות וכתומות גבוליות, וגם מוסדות ההשכלה הגבוהה ייפתחו ● עולם התרבות יחזור לפעול במתכונת מורחבת יחסית ● במסעדות: תותר ישיבה בפנים לבעלי דרכון ירוק, בתפוסה של עד 75% ולא יותר מ-100 איש במקום ● גלובס עושה סדר

מנכ"ל "קומרצבנק", מרטין זילקה. המסר של הבנק: שלמו 0.5% ריבית על הפקדונות או שתעזבו / צילום: Reuters, KAI PFAFFENBACH

מדוע הבנקים בגרמניה מסלקים לקוחות עשירים עם מיליוני אירו בחשבונותיהם

מזה תקופה ארוכה, הבנק המרכזי האירופי גובה ריבית שלילית על הפקדות, שהופכת את הררי המזומנים שמופקדים בבנקים להתחייבות ● אי לכך רבים מעדיפים לוותר על אחד מאפיקי ההכנסה המסורתיים שלהם ולהפנות את הלקוחות לבנקים אחרים

שדה תעופה נתב"ג ריק מנוסעים / צילום: יוסי פתאל

בלי מלוניות ו(כמעט) בלי ועדת חריגים: כל מה שצריך לדעת על תקנות התעופה החדשות

כמה נוסעים יוכלו להיכנס לישראל, האם יהיה צורך באישורי ועדת החריגים, והאם בוטלו סופית מלוניות הקורונה? ● כל מה שצריך לדעת על תקנות התעופה המעודכנות שאישרה הממשלה

לשכת תעסוקה חולון / צילום: איל יצהר

האוצר מפרסם קול קורא להכשרות מקצועיות בתחומי התעשייה והבנייה

ההכשרות המקצועיות יתמקדו במקצועות נדרשים בתעשייה, תוך מתן דגש לסיוע לעסקים קטנים ● ההשקעה הממשלתית במסגרת הקול הקורא עומדת על 16 מיליון שקל

הדגמת הטכנולוגיה של Cipia / צילום: אתר החברה

צונאמי הנפקות האוטו-טק יגיע לת"א? Cipia מכוונת לשווי של חצי מיליארד שקל

החברה, שמספקת פתרונות ניטור נהג ופנים הרכב, עושה שימוש בטכנולוגיית עיבוד תמונה ובינה מלאכותית

תחרות הוגנת בעולם הפרסום המקוון / צילום: Shutterstock, thinkhub studio

הקרב בין הסטארט-אפים והפסיקה החריגה של בית המשפט

חברת UserWay טענה כי החברה המתחרה Accessibe מפרסמת נגד שקרים ופוגעת בעסקיה ● בצעד נדיר, בית המשפט קיבל את עמדתה והוציא צו זמני נגד הפרסומים

ישראל כ"ץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

הגירעון הממשלתי ממשיך לתפוח: 12.4% מהתוצר

הגירעון המצטבר ב-12 החודשים האחרונים עמד על כ-12.4% מהתוצר, שהם 173.9 מיליארד שקל ● הכנסות המדינה ממסים בחודשים ינואר-פברואר עלו ביותר מ-6% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד

בנק לאומי / צילום: איל יצהר

לאומי משלים אבן דרך במעבר ללוד: החטיבה הבנקאית עוברת דירה

מאות עובדי מטה החטיבה הבנקאית עוברים בימים אלה למתחם "קש"ב שבלוד" • בעוד כשנתיים וחצי תושלם התוכנית עם המעבר של החטיבה העסקית, חטיבת שוקי הון ולשכות המנכ"ל והיו"ר

איתי בן זאב - מנכ"ל הבורסה / צילום: אייל פישר

עוד עימות בין רשות ני"ע והבורסה - הפעם על עתיד המניות שבידי חברי הבורסה

הבורסה מבקשת לקדם מהלך לרכישת מניות "הסדר" שבידי חברי בורסה שלא מכרו את כל החזקותיהם בה ושאינם יכולים ליהנות מהתמורה שמעל 5.08 שקל למניה, תוך שתקצה להם במקביל ובהנחה מניות רגילות שלה ● מניית הבורסה שווה כיום יותר מ-19 שקל ● ברשות ני"ע מתנגדים למהלך וטוענים כי הוא מנוגד לחוק

חיסון נגד קורונה בישראל / צילום: Reuters, Amir Cohen

הסייעת לא התחסנה והורחקה מביה"ס. ביה"ד מתלבט אם זה חוקי ומחכה ליועמ"ש

בקשת הסייעת להשיבה לעבודה בתקופה זו לא התקבלה ● החלטת ביה"ד, גם אם היא זמנית, נותנת רוח גבית למועצה, למעסיקים ולהצעת החוק המתגבשת במשרד המשפטים לאפשר הטלת מגבלות על עובדים לא מחוסנים בענפים מסוימים