גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ביטקוין, Airbnb ואמזון: התחזיות של גורו הטכנולוגיה לעולם שאחרי המגפה

פרופ’ סקוט גאלוויי חשף באירוע "הכוחות והטרנדים שיעצבו את 2021" של גלובס את תחזיותיו לגבי התחומים שיצמחו והחברות שיככבו השנה • הוא הזהיר מפני שימוש באפליקציית רובין הוד ("הופכים את ההשקעה בבורסה להימורים"), ואיזה עצה הוא נתן למנכ"ל בנק הפועלים?

סקוט גאלוויי / צילום: ג'ים בלוק
סקוט גאלוויי / צילום: ג'ים בלוק

פרופ' סקוט גאלוויי, משקיע ויזם סדרתי, מומחה לעסקים ולשיווק מאוניברסיטת NYU, סופר ובעל פודקאסט פופולרי בתחום השיווק והטכנולוגיה, היה הנואם הראשי באירוע פתיחת השנה של גלובס, שהתקיים השבוע בשיתוף עם בנק הפועלים. גאלוויי (56) סיפק לצופים מנויי גלובס שורת תחזיות להשקעות בשנה הקרובה את מחשבותיו לגבי תחומים צומחים, סקר את ה"סקטורים הלוהטים" בשוק האמריקאי, שלדעתו עומדים להניב תשואה גבוהה למשקיעים, וחזה בין השאר כי אמזון תיכנס בסערה אל תחום הבריאות.

פרופ' גאלוויי גם האשים באופן חריף את פייסבוק וטוויטר בכך שאיפשרו "פשיזם" בלב המערכת הפוליטית האמריקאית בשם הדאגה לשורת הרווח שלהן. לדבריו, העובדה כי השעו את חשבונות המשתמש של נשיא ארה"ב היוצא דונלד טראמפ היא בבחינת "מעט מדי ומאוחר מדי" והוא אף קרא להעמיד אותן לדין בשל כך. גאלווי, שסיפר כי יש לו משפחה בישראל, השתתף לאחר הרצאתו בסבב שאלות ותשובות עם מנכ"ל בנק הפועלים דב קוטלר ועם עיתונאי גלובס אורי פסובסקי, וייעץ לבנק להשקיע משמעותית במעבר לתחום הדיגיטלי, אפילו על חשבון רווחיו.

דב קוטלר  / צילום: גדי דגון, יח"צ

Airbnb מגמדת כל מותג אחר בתחום

פרופ' גאלוויי החל בסקירה של התחזיות שהעניק בשנה החולפת. הוא ציין כי טעה בשתי תחזיות: אחת שחברת אובר תצא מעסקי משלוחי המזון, והשנייה שחברת השילוח פדקס תירכש או ששוויה יפחת, ותלה את שתי הטעויות במשבר הקורונה, שהגביר את הצורך במשלוחים. לעומת זאת, הוא הציג רקורד של יותר מעשר תחזיות שהתממשו בשנה החולפת, ביניהן הסטגנציה במדד ה"דאקס", כישלון ענקית ההשקעות היפנית סופטבאנק, הצלחה של דיסני בתחום התוכן המקוון ועוד.

פרופ' גאלוויי חשף כי הוא עצמו רכש בשנה האחרונה מניות של למונייד, אמזון, אפל, טוויטר וחברות דיגיטליות נוספות, וכן מניות Airbnb, שלהן חזה מחיר-מטרה של 200 דולר (נכון ליום שלישי עומדת המניה על 176 דולר). הוא חזה כי החברה תמשיך ותתחזק: "Airbnb מגמדת כל מותג בתחום האירוח, והיא החברה החזקה ביותר בתחום", ציין. "אף אחד לא אומר ‘לקחתי אקספדיה בתל אביב'. החברה הפכה למותג חזק ויש לה יותר חדרים מאשר לשש רשתות בתי המלון הגדולות בעולם יחד". הוא גם ציין את השקעת החברה בטכנולוגיה, ואת העובדה כי 20% מכוח העבודה שלה הם אנשי טכנולוגיה.

פרופ' גאלוויי העריך כי פייסבוק "מתוכננת למלחמה משפטית" אחרי שהכפילה את כמות עורכי הדין שהיא שוכרת במהלך השנתיים האחרונות, וכי החברה תעמוד בשנה הקרובה בפני ניסיונות הרשויות לפצל אותה בשם התחרות ההוגנת. לדבריו, פיצול לא יהיה רע לבעלי המניות, משום שבמקרה של החברה, "השלם קטן מסך חלקיו". "לו הייתה ווטסאפ חברה עצמאית", אמר, "היא לא הייתה נותנת ל'זום' לקרות".

הוא העריך כי אמזון תקדים את דרישות הרגולטור ותפצל באופן עצמאי את חברת שירותי הענן AWS, "מכיוון שג'ף בזוס הוא המוח העסקי החד ביותר בעולם והוא יבין שהוא ירוויח יותר אם היא תהיה עצמאית".

קורלציה בין היציאה מזהב לעלייה בביטקוין

את התקופה הנוכחית אפיין גאלוויי ככזו המתאפיינת ב-Dispersion (חלוקה או פיזור), שאותם הגדיר כ"יכולת לספק מוצר או שירות על פני שטח גדול, במקום ובזמן הנחוצים להם ביותר, תוך הסרת חסמים והורדת עלויות". לפיכך, סיפק שורת תחזיות לגבי שירותים וחברות שונות המתאימות ביותר לעידן הנוכחי. החל מהחברות Restoration Hardware (שהמניה שלה תעמוד על 1,000 דולר השנה לפי תחזיתו) ו-SONOS (מחיר מטרה של 40 דולר השנה), דרך חברות משרדים משותפים ועד לחברות כושר ביתי כמו Peloton, שייהנו מ"המעבר העצום של הון" מנדל"ן מסחרי לנדל"ן למגורים. "אין כאן שום דבר חדש", הוא אמר בהתייחסו למגמות שמאיצה מגפת הקורונה, "פשוט הכול נעשה מהר הרבה יותר. מה שהיה לוקח עשורים קורה תוך שנה".

בתחום הבידור, העריך כי "המלחמה על הפודקאסטים תחקה את מה שקרה בשנים האחרונות סביב מלחמת התוכן בין נטפליקס לדיסני ואחרות. הוא ציין כי מאז שספוטיפיי הודיעה כי היא רוכשת את הפודקאסט הפופולרי של ג'ו רוגן, המניה שלהם הוכפלה.

לדבריו, שני הסקטורים הלוהטים ביותר בשנה הקרובה ומעבר לה יהיו ה-Ed-Tech (Education Technology וה-Health-Tech). הוא ציין כי האקדמיה האמריקאית "מפסידה את פרות המזומנים שלה" בדמות סטודנטים זרים המגיעים ללמוד במוסדות להשכלה גבוהה במדינה. "תהיה השקעה אדירה בתחום זה", אמר. בנוסף, ציין כי אמזון וולמארט מתכוונות להסתער על תחום הבריאות, דרך לייפסטייל אך גם במוצרי בריאות מסורתיים, כולל טיפולים. "מצב מערכת הבריאות האמריקאית אינו טוב - היא גם היקרה ביותר וגם הגרועה ביותר", אמר גאלוויי והעריך כי וולמארט תעשה זאת דרך רכש בתחום הבריאות (שברובו פרטי בארה"ב) וכי אמזון, שחייבת להציג צמיחה נוספת, תשתלט על 100 מיליארד דולר בתחום. "הם לא עושים את זה כי הם רוצים, אלא כי הם חייבים. לא נותר להם מקום לצמיחה".

הפרופ' האמריקאי גם הזהיר מסכנות בשוק ההון. אחת הבולטות שבהן, לדבריו, היא אפליקציית "רובין הוד". "משתמשי האפליקציה רוכשים פי 88 יותר אופציות מאשר מי שמשתמשים בפלטפורמות השקעות מסורתית, הם הופכים את ההשקעה בבורסה למשחק הימורים". הוא התלונן על הרגולטור ואמר שקנס את החברה בעשרה מיליון דולר בגלל שימוש חורג במידע על המשתמשים, אבל "לא מדובר בסכום משמעותי לחברה ששווה 11 מיליארד דולר".

גאלוויי גם חזה כי הביטקוין יעבור את רף ה-50 אלף דולר. הוא ציין כי חזה זאת עוד כאשר ערך המטבע עמד על 19 אלף דולר (כעת עומד שוויו על 35 אלף דולר). "אם יהיה חשש מאינפלציה תהיה התנפלות על הביטקוין. אנחנו רואים קורלציה בין היציאה מאחזקות בזהב לעלייה באחזקות בביטקוין".

לאחר הרצאתו השתתף גאלוויי בדיון עם מנכ"ל בנק הפועלים דב קוטלר. בתגובה לעצתו של הפרופ' האמריקאי לבנק להשקיע בתחום הדיגיטלי, אפילו על חשבון שיעור הרווח הגבוה שאליו התרגלו בעלי המניות, אמר קוטלר כי להערכתו "אנחנו טסים לדיגיטל. הדגש הוא שילוב של בנקאות מסורתית ובנקאות דיגיטלית". קוטלר ציין כי בנק הפועלים שם לו למטרה "להתמקד בפיתוח של חברות קטנות ובינוניות. יהיה מעבר משמעותי מהעולם העסקי המסורתי לעולם המקוון, ובכך ב-2022 יגיע הפיצוי על התקופה הנוכחית. הרגלי הצמיחה ישתנו, ואם חברות אלה יאמצו את השינוי ויעברו לאון-ליין, הן יוכלו להביס את הקושי שבו הן נמצאות כיום", אמר.

בדיון שהתפתח בנושא ההתמודדות עם ההשלכות הכלכליות של מגיפת הקורונה, אמר קוטלר כי יש לשים דגש על הסיוע לעסקים הקטנים והבינוניים (SME). "אנחנו רואים כי 10% מעסקים אלה סובלים במצב העניינים הנוכחי, ואנחנו צריכים להתמקד בחיזוק שלהם, ולא בחברות הגדולות". 

סקוט גאלווי

בן 56, פרופ' לשיווק, יזם סדרתי ומומחה לכלכלה, תושב פלורידה • ייסד את חברת הייעוץ Prophet, חברת המסחר המקוון Red Envelope וחברת המידע העסקי L2 • ב-2020 הוציא לאור את הספר "פוסט קורונה", בנוסף על ספריו "האלגברה של האושר" ו"הארבע"

תחזיות גאלוויי ל-2021

חברות שיככבו
אייר בי אנד בי, Sonos, Restoration Hardware, Roblox, דיסני, AT&T

תחומים שיצמחו
מתחמי העבודה המשותפים, Education-Tech ו-Health Tech

מה יקרה לביטקוין
יעבור את רף ה-50 אלף דולר

פרופ' גאלוויי מחזיק בכמה מהמניות שאותן הוא מזכיר, כולל Airbnb, טוויטר, אפל, אמזון, למונייד ועוד. אין לראות באמור המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הזמנה לבצע רכישה או השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן

גילוי מלא: האירוע נערך בשיתוף ובחסות בנק הפועלים

עוד כתבות

לשכת שירות התעסוקה / צילום: איל יצהר

חברה ישראלית הצליחה לקבל 1.4 מיליון שקל לעידוד תעסוקה שלא כדין

בקיץ האחרון החליטה הממשלה על הקצאת מיליארדי שקלים לטובת עידוד מעסיקים להשיב לעבודה עובדים או לשכור עובדים חדשים לעבודה, שהיה באחריות שירות התעסוקה ● מחלקת הבקרה של שירות התעסוקה גילתה את פעולת ההונאה של החברה ודיווחה עליה למשטרה

מחזור משכנתאות / צילום: Shutterstock

החל מהיום: ממחזרי משכנתאות יכולים לנצל את הסרת מגבלת הפריים

הסרת מגבלת הפריים נכנסת היום לפעימה השנייה, וכעת גם ממחזרי משכנתאות יוכלו לנצל את ההטבה ● עם זאת, על אף איומי בנק ישראל טרם ניכרת הטבה משמעותית בתנאי הלווים, ויועצי משכנתאות מתריעים כי לא משתלם לנצל את מירב ההטבות הגלומות בצעד

דת הביטקוין / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

למרות החיבוק מוול סטריט בפברואר: מחיר הביטקוין צנח 20% בשבוע האחרון

נפחי המסחר בבורסות הקריפטו עלו החודש לשיא כל הזמנים, כשחצו את רף הטריליון דולר ● בחלוף השבוע הגרוע ביותר שלו מאז מרץ 2020, ביטקוין קרוב לסיים את פברואר עם עלייה חודשית של 33% במחירו

השבעת שופטי עליון בבית הנשיא / צילום: שלומי יוסף

פרשת מין תמורת מינוי: זה הכשל של הפרקליטות בעצם הפתיחה בחקירה

בניגוד לתיק האלפים שם החלטת השופטים נסובה בעיקר סביב תיעוד האישור בכתב או בעל פה, פרשנות האישור ותחולתו - בפרשת מין תמורת מינוי הסוגיה היא עצם קבלת האישור ● היום אנו מפרסמים כשל נוסף לכאורה בתיק

חיסון נגד קורונה - בית חולים שערי צדק ירושלים / צילום: רפי קוץ

נתניהו וגנץ אישרו: עשרות אלפי פועלים פלסטינים יקבלו חיסון של מודרנה

מדובר ב-100 אלף חיסונים בשלב הראשון המיועדים ל-50 אלף פועלים, ואם המבצע יצליח, יתקבלו עוד חיסונים ● עדיין לא הוחלט אם קבלת החיסון תהיה תנאי להמשך העבודה בישראל

פרויקט Van B, מינכן / הדמיה: UNstudio

הבניין הגמיש: מחיצות במקום קירות, רהיטים רב-תכליתיים

פרויקט מגורים חדש מציע חללים בגודל משתנה בתוך הדירה ושטחים משותפים לשכנים, ברוח מגפת הקורונה ● מדור אדריכלות

ימין דני / צילום: יח"צ

חברת SPAC בהובלת דני ימין הגישה תשקיף לקראת גיוס של כ-300 מיליון דולר

מטרתה המוצהרת של BYTE היא למצוא יעד לרכישה בתעשיית הטכנולוגיה הישראלית ● החברה מנוהלת ע"י דני ימין, מי שהיה סגן נשיא מיקרוסופט וקודם לכן ניהל את מיקרוסופט ישראל במשך 10 שנים

ניר הראל,בעלי בר–מסעדה "עיוני" במטולה / צילום: נעמה הראל

"אין לי כוח אדם. אין להם מוטיבציה לחזור. אני מבין שעד יוני 2021, כשייגמרו תשלומי החל"ת, לא יהיו לי עובדים"

ניר הראל - נשוי, בן 39, אב לשלושה (שתי בנות ובן), גר בקיבוץ גינוסר ● יועץ עסקי ובעלים של בר-מסעדה "עיוני" במטולה ● " לפני המשבר העסקתי 15 עובדים במסעדה, והיום יש לי בין שניים לשלושה עובדים" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

דיפלומטים רוסים חוזרים מצפון קוריאה על עגלת עץ / צילום: Associated Press, Russian Foreign Ministry Press Service

הדרך הארוכה הביתה: דיפלומטים רוסים יצאו מצפון קוריאה על עגלת־רכבת מעץ שמופעלת בידיים

לאחר שנתקעו במדינה הסגורה, מאז שאטמה את הגבולות בגלל המגפה, מצאו הדיפלומטים דרך יצירתית לחזור הביתה

פרויקט תמ"א 38 בקריות. הוחלט על היטל השבחה בשיעור 25% בלבד / צילום: פאול אורלייב

כדאיות כלכלית ליזם - גם כשערכי הקרקע נמוכים

ועדת הערר במחוז צפון קבעה כי סעיף 23 לתמ"א 38 - המאפשר לעיר להכין תוכנית
מקומית משלה - יכול לשמש ככלי להבטחת כדאיות כלכלית ליזם, במקרה הצורך

 

 

וורן באפט, מנכ"ל ויו"ר ברקשייר הת'וואיי / צילום: Reuters, Scott Morgan

"לעולם אל תהמרו נגד אמריקה": המכתב השנתי של באפט למשקיעים

יו"ר ומנכ"ל תאגיד ברקשייר הת'וואיי, וורן באפט, הדגיש במכתב השנתי שלו למשקיעים עד כמה השקעות מקומיות הן חשובות ● "ב-232 שנות קיומה הקצר... לא היה אינקובטור לפוטנציאל אנושי כמו אמריקה" ● ומה חושב "האורקל מאומהה" על שוקי האג"ח?

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

מקומבינה לקומבינה: איך מחליטה ועדת החריגים בפני מי השמיים סגורים, ולאן נעלמו הנתונים?

הוועדה הספיקה לעבור שני שרי ממשלה לפני שהגיעה לידיה של שרת התחבורה מירי רגב ● בשטח הולכות ומתרבות העדויות על קומבינות והיעדר קריטריונים ברורים, אך בוועדה מסרבים פעם אחר פעם לבקשת גלובס להעביר נתונים

נועם ברדין / צילום: איל יצהר

האם נועם ברדין הוא מנהל ישראלי טיפוסי ולמה נמכרת מייהריטג'?

מייהריטג' נמכרת לפי שווי של 600 מיליון דולר, האם זה בגלל העובדים, המשקיעים או המתחרים? ● וגם למה ראש מערך הסייבר טוען שהוא חסר אונים ● השבוע שהיה בהייטק ובטכנולוגיה

זפת שנפלטה מהים בחוף הים בחדרה / צילום: המשרד להגנת הסביבה

המשרד להגנת הסביבה: הספינה מינרווה הלן לא קשורה לאירוע הזפת

בתום בדיקה של מכלית הספינה ביוון, ניקה המשרד את הספינה מכל חשד של מעורבות באירוע הזפת החמור בחופי ישראל

שרת התחבורה מירי רגב / צילום: מיכל רז-חיימוביץ, גלובס

סגירת השמיים: שלוש עמותות דורשות מהממשלה לפרסם את כל נתוני ועדת החריגים

בדרישה נכתב כי "העובדה ששלוש העמותות פנו אליכם באותו עניין וללא תיאום ביניהן מעידה על חשיבותו של המידע המבוקש" ● המידע המבוקש הוא מספר הבקשות שהוגשו ליציאה ולכניסה מהארץ, מספר הבקשות שאושרו ומספר הבקשות שנדחו, לרבות הנימוקים לדחייה

חנן שמש ואבי כ"ץ / צילום: תמר מצפי ואילן בשור

השותף שנעלם, הבנק שעיקל והברקזיט: כך קרסה ההשקעה ברחוב פולנד 19-20 בלונדון

עשרות משקיעים בחרו בשנת 2014 להשקיע בפרויקט של קרן הגשמה בלונדון • זה נגמר בהפסד של 100% מכספם • פודקאסט הנדל”ן של גלובס, "כסף בקיר", צלל להליכים המשפטיים שמלווים את הכישלון האנגלי ● פרק מיוחד ● האזינו

ביל גייטס אוחז בחיסון נגד דלקת קרום המוח במסיבת עיתונאים בשווייץ / צילום: Associated Press, Anja Niedringhaus

זו ההחלטה הטובה ביותר שביל גייטס עשה אי פעם

הפילנתרופ, מייסד שותף של מיקרוסופט ומחבר הספר "איך להימנע מאסון האקלים" מדבר בראיון עם וול סטריט ג'ורנל על הכישרון היחיד שהוא נבוך שאין לו, הספר היחיד שכולם צריכים לקרוא, מה היה עושה לו היה הולך שוב ללמוד במכללה ועוד

רחוב לוי אשכול בקרית אונו. לעיתוי הקנייה יש השפעה מכרעת / צילום: איל יצהר

מתאימה למשקיעים? כמה שווה הפוטנציאל של דירה להריסה

דירות המיועדות להתחדשות עירונית נחשבות בדרך כלל להשקעה מובטחת: תמורת פרמיה קטנה תוכלו להרוויח בעתיד דירה חדשה • יו"ר לשכת השמאים חיים מסילתי מצנן את ההתלהבות: מחירי הדירות הישנות כבר מגלמים בדרך כלל את פוטנציאל ההתחדשות, שהולך ועולה ככל ששלבי התכנון מתקדמים

דדי שוורצברג / צילום: דנה קרן

המייסד פרש, המניה פרצה: למה המשקיעים כל כך מתלהבים מעדיקה?

משבר קורונה, סגירת קניונים, החלפה של כל ההנהלה הבכירה ותביעה שהגיש מייסד החברה - כל אלה לא הפריעו למניית קמעונאית האופנה הצעירה לזנק למחיר המשקף לעדיקה שווי של 330 מיליון שקל • מה עומד מאחורי הזינוק הנחשוני במניה?

שי באבד / צילום: אלון רון

מהאוצר לשוק העסקי: שי באב"ד ינהל את עסקיו של מוטי בן משה בישראל

באבד ייכנס לתפקיד בתחילת יוני, לאחר שתסתיים תקופת הצינון שלו ● בנובמבר האחרון נחשף בגלובס כי על רקע הפריחה המחודשת של שוק ההנפקות בתל אביב, מרחיבה אקסטרה ישראל, זרוע ההחזקות הפרטיות של בן משה, את פעילותה בשוק ההון