גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ביטקוין, Airbnb ואמזון: התחזיות של גורו הטכנולוגיה לעולם שאחרי המגפה

פרופ’ סקוט גאלוויי חשף באירוע "הכוחות והטרנדים שיעצבו את 2021" של גלובס את תחזיותיו לגבי התחומים שיצמחו והחברות שיככבו השנה • הוא הזהיר מפני שימוש באפליקציית רובין הוד ("הופכים את ההשקעה בבורסה להימורים"), ואיזה עצה הוא נתן למנכ"ל בנק הפועלים?

סקוט גאלוויי / צילום: ג'ים בלוק
סקוט גאלוויי / צילום: ג'ים בלוק

פרופ' סקוט גאלוויי, משקיע ויזם סדרתי, מומחה לעסקים ולשיווק מאוניברסיטת NYU, סופר ובעל פודקאסט פופולרי בתחום השיווק והטכנולוגיה, היה הנואם הראשי באירוע פתיחת השנה של גלובס, שהתקיים השבוע בשיתוף עם בנק הפועלים. גאלוויי (56) סיפק לצופים מנויי גלובס שורת תחזיות להשקעות בשנה הקרובה את מחשבותיו לגבי תחומים צומחים, סקר את ה"סקטורים הלוהטים" בשוק האמריקאי, שלדעתו עומדים להניב תשואה גבוהה למשקיעים, וחזה בין השאר כי אמזון תיכנס בסערה אל תחום הבריאות.

פרופ' גאלוויי גם האשים באופן חריף את פייסבוק וטוויטר בכך שאיפשרו "פשיזם" בלב המערכת הפוליטית האמריקאית בשם הדאגה לשורת הרווח שלהן. לדבריו, העובדה כי השעו את חשבונות המשתמש של נשיא ארה"ב היוצא דונלד טראמפ היא בבחינת "מעט מדי ומאוחר מדי" והוא אף קרא להעמיד אותן לדין בשל כך. גאלווי, שסיפר כי יש לו משפחה בישראל, השתתף לאחר הרצאתו בסבב שאלות ותשובות עם מנכ"ל בנק הפועלים דב קוטלר ועם עיתונאי גלובס אורי פסובסקי, וייעץ לבנק להשקיע משמעותית במעבר לתחום הדיגיטלי, אפילו על חשבון רווחיו.

דב קוטלר  / צילום: גדי דגון, יח"צ

Airbnb מגמדת כל מותג אחר בתחום

פרופ' גאלוויי החל בסקירה של התחזיות שהעניק בשנה החולפת. הוא ציין כי טעה בשתי תחזיות: אחת שחברת אובר תצא מעסקי משלוחי המזון, והשנייה שחברת השילוח פדקס תירכש או ששוויה יפחת, ותלה את שתי הטעויות במשבר הקורונה, שהגביר את הצורך במשלוחים. לעומת זאת, הוא הציג רקורד של יותר מעשר תחזיות שהתממשו בשנה החולפת, ביניהן הסטגנציה במדד ה"דאקס", כישלון ענקית ההשקעות היפנית סופטבאנק, הצלחה של דיסני בתחום התוכן המקוון ועוד.

פרופ' גאלוויי חשף כי הוא עצמו רכש בשנה האחרונה מניות של למונייד, אמזון, אפל, טוויטר וחברות דיגיטליות נוספות, וכן מניות Airbnb, שלהן חזה מחיר-מטרה של 200 דולר (נכון ליום שלישי עומדת המניה על 176 דולר). הוא חזה כי החברה תמשיך ותתחזק: "Airbnb מגמדת כל מותג בתחום האירוח, והיא החברה החזקה ביותר בתחום", ציין. "אף אחד לא אומר ‘לקחתי אקספדיה בתל אביב'. החברה הפכה למותג חזק ויש לה יותר חדרים מאשר לשש רשתות בתי המלון הגדולות בעולם יחד". הוא גם ציין את השקעת החברה בטכנולוגיה, ואת העובדה כי 20% מכוח העבודה שלה הם אנשי טכנולוגיה.

פרופ' גאלוויי העריך כי פייסבוק "מתוכננת למלחמה משפטית" אחרי שהכפילה את כמות עורכי הדין שהיא שוכרת במהלך השנתיים האחרונות, וכי החברה תעמוד בשנה הקרובה בפני ניסיונות הרשויות לפצל אותה בשם התחרות ההוגנת. לדבריו, פיצול לא יהיה רע לבעלי המניות, משום שבמקרה של החברה, "השלם קטן מסך חלקיו". "לו הייתה ווטסאפ חברה עצמאית", אמר, "היא לא הייתה נותנת ל'זום' לקרות".

הוא העריך כי אמזון תקדים את דרישות הרגולטור ותפצל באופן עצמאי את חברת שירותי הענן AWS, "מכיוון שג'ף בזוס הוא המוח העסקי החד ביותר בעולם והוא יבין שהוא ירוויח יותר אם היא תהיה עצמאית".

קורלציה בין היציאה מזהב לעלייה בביטקוין

את התקופה הנוכחית אפיין גאלוויי ככזו המתאפיינת ב-Dispersion (חלוקה או פיזור), שאותם הגדיר כ"יכולת לספק מוצר או שירות על פני שטח גדול, במקום ובזמן הנחוצים להם ביותר, תוך הסרת חסמים והורדת עלויות". לפיכך, סיפק שורת תחזיות לגבי שירותים וחברות שונות המתאימות ביותר לעידן הנוכחי. החל מהחברות Restoration Hardware (שהמניה שלה תעמוד על 1,000 דולר השנה לפי תחזיתו) ו-SONOS (מחיר מטרה של 40 דולר השנה), דרך חברות משרדים משותפים ועד לחברות כושר ביתי כמו Peloton, שייהנו מ"המעבר העצום של הון" מנדל"ן מסחרי לנדל"ן למגורים. "אין כאן שום דבר חדש", הוא אמר בהתייחסו למגמות שמאיצה מגפת הקורונה, "פשוט הכול נעשה מהר הרבה יותר. מה שהיה לוקח עשורים קורה תוך שנה".

בתחום הבידור, העריך כי "המלחמה על הפודקאסטים תחקה את מה שקרה בשנים האחרונות סביב מלחמת התוכן בין נטפליקס לדיסני ואחרות. הוא ציין כי מאז שספוטיפיי הודיעה כי היא רוכשת את הפודקאסט הפופולרי של ג'ו רוגן, המניה שלהם הוכפלה.

לדבריו, שני הסקטורים הלוהטים ביותר בשנה הקרובה ומעבר לה יהיו ה-Ed-Tech (Education Technology וה-Health-Tech). הוא ציין כי האקדמיה האמריקאית "מפסידה את פרות המזומנים שלה" בדמות סטודנטים זרים המגיעים ללמוד במוסדות להשכלה גבוהה במדינה. "תהיה השקעה אדירה בתחום זה", אמר. בנוסף, ציין כי אמזון וולמארט מתכוונות להסתער על תחום הבריאות, דרך לייפסטייל אך גם במוצרי בריאות מסורתיים, כולל טיפולים. "מצב מערכת הבריאות האמריקאית אינו טוב - היא גם היקרה ביותר וגם הגרועה ביותר", אמר גאלוויי והעריך כי וולמארט תעשה זאת דרך רכש בתחום הבריאות (שברובו פרטי בארה"ב) וכי אמזון, שחייבת להציג צמיחה נוספת, תשתלט על 100 מיליארד דולר בתחום. "הם לא עושים את זה כי הם רוצים, אלא כי הם חייבים. לא נותר להם מקום לצמיחה".

הפרופ' האמריקאי גם הזהיר מסכנות בשוק ההון. אחת הבולטות שבהן, לדבריו, היא אפליקציית "רובין הוד". "משתמשי האפליקציה רוכשים פי 88 יותר אופציות מאשר מי שמשתמשים בפלטפורמות השקעות מסורתית, הם הופכים את ההשקעה בבורסה למשחק הימורים". הוא התלונן על הרגולטור ואמר שקנס את החברה בעשרה מיליון דולר בגלל שימוש חורג במידע על המשתמשים, אבל "לא מדובר בסכום משמעותי לחברה ששווה 11 מיליארד דולר".

גאלוויי גם חזה כי הביטקוין יעבור את רף ה-50 אלף דולר. הוא ציין כי חזה זאת עוד כאשר ערך המטבע עמד על 19 אלף דולר (כעת עומד שוויו על 35 אלף דולר). "אם יהיה חשש מאינפלציה תהיה התנפלות על הביטקוין. אנחנו רואים קורלציה בין היציאה מאחזקות בזהב לעלייה באחזקות בביטקוין".

לאחר הרצאתו השתתף גאלוויי בדיון עם מנכ"ל בנק הפועלים דב קוטלר. בתגובה לעצתו של הפרופ' האמריקאי לבנק להשקיע בתחום הדיגיטלי, אפילו על חשבון שיעור הרווח הגבוה שאליו התרגלו בעלי המניות, אמר קוטלר כי להערכתו "אנחנו טסים לדיגיטל. הדגש הוא שילוב של בנקאות מסורתית ובנקאות דיגיטלית". קוטלר ציין כי בנק הפועלים שם לו למטרה "להתמקד בפיתוח של חברות קטנות ובינוניות. יהיה מעבר משמעותי מהעולם העסקי המסורתי לעולם המקוון, ובכך ב-2022 יגיע הפיצוי על התקופה הנוכחית. הרגלי הצמיחה ישתנו, ואם חברות אלה יאמצו את השינוי ויעברו לאון-ליין, הן יוכלו להביס את הקושי שבו הן נמצאות כיום", אמר.

בדיון שהתפתח בנושא ההתמודדות עם ההשלכות הכלכליות של מגיפת הקורונה, אמר קוטלר כי יש לשים דגש על הסיוע לעסקים הקטנים והבינוניים (SME). "אנחנו רואים כי 10% מעסקים אלה סובלים במצב העניינים הנוכחי, ואנחנו צריכים להתמקד בחיזוק שלהם, ולא בחברות הגדולות". 

סקוט גאלווי

בן 56, פרופ' לשיווק, יזם סדרתי ומומחה לכלכלה, תושב פלורידה • ייסד את חברת הייעוץ Prophet, חברת המסחר המקוון Red Envelope וחברת המידע העסקי L2 • ב-2020 הוציא לאור את הספר "פוסט קורונה", בנוסף על ספריו "האלגברה של האושר" ו"הארבע"

תחזיות גאלוויי ל-2021

חברות שיככבו
אייר בי אנד בי, Sonos, Restoration Hardware, Roblox, דיסני, AT&T

תחומים שיצמחו
מתחמי העבודה המשותפים, Education-Tech ו-Health Tech

מה יקרה לביטקוין
יעבור את רף ה-50 אלף דולר

פרופ' גאלוויי מחזיק בכמה מהמניות שאותן הוא מזכיר, כולל Airbnb, טוויטר, אפל, אמזון, למונייד ועוד. אין לראות באמור המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הזמנה לבצע רכישה או השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן

גילוי מלא: האירוע נערך בשיתוף ובחסות בנק הפועלים

עוד כתבות

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

ראלי בניו יורק: הנאסד"ק מזנק ב-3%, מניית אפל מזנקת ב-5%

התשואה על אג"ח אמריקאי ל-10 שנים יורדת מתחת ל-1.43% ● מדד ISM למגזר הייצור בחודש פברואר בארה"ב עלה מעבר לצפי ● פריגו מוכרת את החטיבה הגנרית לתרופות מרשם שלה בכ-1.55 מיליארד דולר ● הביטקוין מזנק ● גולדמן זאקס הפעיל מחדש את דסק הקריפטו

מפרץ חיפה / צילום: תמר מצפי

מכירת הפעילות הקמעונאית תניב לשמן תעשיות רווח של 110 מיליון שקל

במסגרת הסכם המכירה שנחתם תשלם הרוכשת, חברת סוגת תעשיות, 142 מיליון שקל לשמן, נוסף לסכום בטווח של כ-20-30 מיליון שקל עבור מלאי הפעילות הנרכשת, בהתאם למצבו בעת השלמת העסקה, הצפויה בתחילת חודש אפריל

אולפן סטנד-אפ ניישן / צילום: היוטיוב הרשמי של רשת

רשת בתגובה לעתירה נגד שידור הסטנד-אפ עם נתניהו: "לא תעמולת בחירות"

הערוץ הגיב לעתירה שהוגשה נגד השידור הצפוי מחר של פרק בתוכנית הבידור "סטנד-אפ ניישן" בהשתתפות ראש הממשלה ● ברשת ציינו כי פנו לדמויות פוליטיות רבות, אך נתניהו היה היחיד שהסכים

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

האופטימיות של יואל גת: מבקש להנפיק חברת טכנולוגיות לוויין לפי 1.4 מיליארד שקל למרות הרעה בתוצאות

סטיקספיי שמוביל גת, לשעבר מנכ"ל גילת, מפתחת טכנולוגיות למערכות תקשורת לווייניות ● החברה מציגה ירידה חדה בהכנסות וזינוק בהפסדים אשתקד, עקב השפעות הקורונה - ובין היתר הפגיעה בחברות התעופה

הפגנה בעד החוק להגבלת שכר הדירה. ביהמ"ש העליון יצטרך להכריע / צילום: Reuters, Christian Ditsch

שנה לרפורמת השכירות בברלין: המחירים ירדו ב-11%, ההיצע צנח במחצית

לפי בדיקה של מכון כלכלי המחיר למ"ר ירד ב-11% מאז יישום הרפורמה השנויה המחלוקת, אבל נרשמה צניחה של 50% גם בהיצע הדירות להשכרה ● באזורים אחרים בגרמניה המחירים דווקא עולים בגלל המחסור בברלין

אזור "רכס לבן", ירושלים / צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע

גלגל ההצלה של רכס לבן בירושלים? ההחלטה שהפתיעה את ארגוני הסביבה

ועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ובנייה ביטלה את האישור שניתן לתוכנית רכס לבן, שכוללת בניית 5,000 דירות בשטח טבע רחב ידיים ● המועצה הארצית לתכנון ובנייה צפויה לקיים דיון בנושא ועשויה להפוך את ההחלטה

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט עוזי פוגלמן / צילום: דוברות הכנסת עדינה ולמן

תקציב ועדת הבחירות התנפח ביותר מ-320 מיליון שקל; גפני צפוי להערים קשיים

ועדת הבחירות אישרה את התקציב לבחירות לכנסת ה-24, והוא יעמוד על 713 מיליון שקל ● מדובר בעלייה חדה בתקציב הוועדה, שעמד בבחירות הקודמות על כ-392 מיליון שקל ● במסמך שיוגש לאישור ועדת הכספים נכתב כי 247 מיליון שקל הם "תוספת קורונה" ● גפני: "לא אתן יד ל'בזבזת מיותרת' על חשבון משלם המסים"

מורי קסלר מנכל פריגו / צילום: רויטרס

פריגו נפרדת מהפעילות בישראל: מה יעלה בגורל 850 עובדיה בארץ והאם המניה תמשיך להיסחר בת"א?

החברה מוכרת פעילות תרופות מרשם ב-1.55 מיליארד דולר - כוללת המפעל בירוחם שבו מועסקים 850 עובדים ● הכנסות פריגו ב-2020 הסתכמו ב-5.1 מיליארד דולר, צמיחה של 4.7% ביחס ל-2019 ובדומה לתחזיות השוק

סניף זול סטוק. בעיגול: איתן יוחננוף / צילום: תמונה פרטית, תמר מצפי

הסטוק של יוחננוף: למה כולם רוצים להחזיק רשת של מוצרים מוזלים?

בעקבות ההצלחה המסחררת של הנפקת מקס סטוק, יוחננוף תרכוש מניות הרשת המתחרה זול סטוק לפי שווי חברה של 90 מיליון שקל ● בכוונת יוחננוף להנפיק בעתיד את רשת המוצרים המוזלים לבית לפי שווי גבוה פי שלושה, אך שחזור ההצלחה של מקס סטוק עשוי להיות מאתגר בענף רווי התחרות

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

התחזקו העליות בנעילה בבורסה: מדד ת"א 90 זינק ב-2.3%

מדד ת"א 35 עלה ב-1.2%, ומדד הבנקים עלה בכ-0.2% ● בזן דיווחה על הפסד של 274 מיליון דולר ב-2020 ● אורמת בלטה בירידה של 5%, פורסייט זינקה ב-10%, פריגו קפצה ב-5.35%, פוקס עלתה ב-9.8%

אתי כרייף / צילום: דוברות בתי המשפט

ההצעה שעל שולחן הפרקליטות: פרישת השופטת כרייף תמורת סגירת התיק

המשנה לפרקליט המדינה עו"ד שלמה למברגר בוחן את ההצעה שהועברה לו על ידי השופטת אתי כרייף ● כריף ואפי נוה חשודים בעבירות שוחד בפרשת "מין תמורת מינוי"

חברת הסייבר ההתקפי NSO / צילום: shutterstock, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

סכסוך חריף בין השותפים בקרן השולטת ב-NSO הישראלית

לפי פרסום של רשת סקיי, הוועדה המייעצת של קרן ההשקעות נובלפינה הפועלת מלונדון תתכנס להכריע מי ימשיך לנהל את נכסיה, לאחר שהיחסים בין השותפים בה עלו על שרטון ● הכרעה בנושא צפויה בשבועות הקרובים

חיסון נגד קורונה בישראל / צילום: Reuters, Amir Cohen

החל ממחר: קופות החולים יוכלו לחסן גם מחלימים מקורונה

לפי הנחיות משרד הבריאות, החיסונים ייפתחו למי שחלפו שלושה חודשים לפחות מאז החלמתו

אביה מגן, מנכ"לית פתאל / צילום: אור גפן

הקרב על חדרי האוכל: המלונאים מודיעים - "נסיגה אינה אופציה"

משרד הבריאות מבקש לדחות את מועד פתיחת חדרי האוכל בבתי מלון מ-7.3, והמלונאים מתרעמים ● "בזמן שבממשלה מתלבטים, אנחנו כבר גייסנו עובדים, הזמנו אוכל ונערכנו לפתיחה. עכשיו מה נגיד לאלפי האורחים שאמורים להגיע למלונות ביום ראשון?"

מתוך אתר Get Key

תחרות ליד2? אתר חדש מציע פלטפורמה מתקדמת למכירת נכסים

לפי יזמי האתר Get Key, ניתן יהיה לפרסם בו נכסים תוך העלאת צילומי תלת-ממד ● באתר גם מנסים להוזיל עלויות תיווך, זאת תוך התחייבות למחיר פיקס של למתווך שיפעל עבור בעלי נכסים באמצעות האתר

פאפוס, קפריסין / צילום: גיל לופו

קפריסין מפרסמת מתווה תיירות בחלוקה לצבעים; איך הוגדרה ישראל?

קפריסין מפרסמת את מתווה התיירות הנכנסת שלה: כל מדינה תשתייך ל"צבע אחר", שמשמעותו קטגוריה בהתאם למצב התחלואה במדינה, ושעל-פיו יותאמו דרישות הכניסה ● ישראל הוגדרה בשלב זה כמדינה "אפורה" - מה זה בעצם אומר?

ישראל כ"ץ ובנימין נתניהו / צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות

הממשלה אישרה מענק חד פעמי של 562 מיליון שקל לנכים

גובה המענק יקבע בהתאם לסוג הקצבה, רמת הזכאות של הקצבה ומספר חודשי הזכאות במהלך שנת 2020 ● הממשלה אישרה תוכנית בהיקף 150 מיליון שקל לצמצום הפשיעה בחברה הערבית

עדו קילמניק, מדיטייט / צילום: תמונה פרטית

השותפות שנולדה ברבע שעה הניבה אחרי 15 שנה אקזיט של 300 מיליון דולר

מדיטייט, שפיתחה מוצר לטיפול בערמונית מוגדלת שפירה, נמכרה לאולימפוס לפי שווי של 300 מיליון דולר ● המנכ"ל עדו קילמניק מספר על הדרך הארוכה ועל המו"מ עם הענקית היפנית ● חברת קסניה, שהייתה מהמשקיעים הראשונים, תגרוף 34 מיליון דולר

תור מחוץ למספרה לאחר שלמספרות בגרמניה ניתן אישור להפתח / צילום: Reuters

אחרי עשרה שבועות: המספרות נפתחו בגרמניה; אין תורים עד סוף מרץ

עם זאת, הרשויות בגרמניה טרם הכריעו מתי ייפתחו יתר החנויות, שנסגרו ב-16 בדצמבר 2020, מכיוון שהדבר תלוי בשיעור התחלואה במדינה ששב לעלות

בית משפט עליון / צילום: אוריה תדמור

בג"ץ קבע: על המדינה להכיר בגיור רפורמי לקבלת אזרחות

שופטי בג"ץ קיבלו היום בדעת רוב עתירות מלפני 15 שנה וקבעו כי לעניין חוק השבות יש להכיר כיהודים גם במי שבמהלך שהותם בישראל כדין עברו גיור בקהילה רפורמית או קונסרבטיבית