גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

איך מנהיגים ליצירתיות? המנכ"לים המובילים עונים

איך מעודדים יצירתיות אצל מנהלים? יו"ר ישראכרט והמנכ"לים של אינטל, נספרסו, שטראוס, פפר, מיקרוסופט ושופרסל עונים • "מועצת המנהלים" שזימן ערן גפן, מומחה ליצירתיות עסקית, נותנת את הזווית שלה על יצירתיות עסקית בצל מגפה

איציק אברכהן / צילום: שלומי יוסף
איציק אברכהן / צילום: שלומי יוסף

"איך אני מעודד יצירתיות אצל ההנהלה שלי?" זו שאלה שמעסיקה מנכ"לים מאז ומתמיד, אבל לאחרונה אני נשאל עליה יותר מתמיד. העולם משתנה בקצב מואץ, והשנה האחרונה הביאה דיסרפשן מטלטל, עד למצב שגם הארגונים הכי מצליחים מבינים שכדי לשרוד - הם חייבים להיות קודם כל הרבה יותר יצירתיים.

וכך, מנכ"לים רבים נדרשים להוביל את ההנהלה לחשוב בצורה נועזת ולהוציא לפועל במהירות יוזמות חדשות, עסקים חדשים, מוצרים חדשים.

אנשים טועים לחשוב שאי אפשר לנהל יצירתיות, בטח שלא למדל אותה בתהליכי עבודה מסודרים ומדידים. מהניסיון שלי, מנהיגות יצירתית היא שיטת ניהול, עם כלים מקצועיים ברורים ומתודות עבודה שמובילות אנשים לפריצות דרך מחשבתיות ולתרבות ארגונית התומכת ביישום מוצלח שלהן.

השבוע כינסתי שוב את "מועצת המנהלים" שלי, וביקשתי מהחברים לענות על שאלה אחת פשוטה: "איך אתם מעודדים יצירתיות אצל ההנהלה שלכם"?

תמר יסעור - יו"ר ישראכרט

אני מאמינה שיציאה מאזור הנוחות מעודדת ומעוררת יצירתיות. מעת לעת יש לשנות את הנחות העבודה, לשנות את תפיסת מרחב הזמן בחשיבה על כמה שנים קדימה ולחשב מסלול מחדש. אני מאוד מאמינה בשינוי תפקידים, שינוי מרכיבי התפקיד והוספת אתגרים חדשים, כך אני מאמינה שאנחנו משתחררים מהטייס האוטומטי.

אני מאוד מאמינה בחיבור עם אנשים מעוררי השראה שבאים מדיסציפלינות שונות, מכל אחד מהם ניתן לקחת תובנות משמעותיות וליישמן. ממרינה שיינפלד, פרימה בלרינה של הבלט הישראלי ורקדנית ומורה בחסד עד היום בגיל 82, למדתי הסתכלות פנימה, שחרור המחשבה ויצירתיות בתנועה.

יניב גרטי - מנכ"ל אינטל ישראל

אני מאמין שהדרך להשיג יצירתיות מגיעה מגיוון תעסוקתי. כשכולנו זהים ברקע שלנו, סביר להניח שכולנו נתמודד עם אתגרים וצרכים עיסקיים בצורה זהה. אבל אנו, כאנשים, כתעשייה, כאנושות, צומחים עם השונה. הגיוון בערכים, אמונות, ניסיון, רקע והתנהגות מבוסס על שוני גיאוגרפי, לאומי, אתני, מין, גיל, מאפיינים פיזיים ועוד.

שונות זו מעצבת את התנהלותינו בחיים בכלל ובעולם העבודה בפרט. לאורך השנים דאגנו ליצור בקבוצות עסקיות בתוך אינטל, צוותים מרקע מגוון. שונות זו בין אנשים מייצרת דעות ורעיונות שונים, ודרכים לפתור בעיות שנראות ללא מענה. לשמחתי, השיח באינטל סביב גיוון עבר מזה זמן מדיון רק על המקום הערכי לדיון גם סביב הערך העסקי. וכשמדברים על שני ההיבטים יחדיו - הערכים והעשיה העסקית - המחסומים יורדים ומתפוגגים.

אריאלה שיפנבאור וייס - מנכ"לית שטראוס מלוחים

יצירתיות בניהול נדרשת על מנת לפתור בעיות מסוג חדש, מה שעלול להיות עניין מרתיע ומפחיד היות והכישלון אורב מעבר לפינה. לכן, עבורי, לעודד יצירתיות, זה בעצם להעצים, לאפשר, להרגיע ולהאמין במנהלים שלנו שהם יכולים. שלוש האמירות שלי לעידוד יצירתיות:

  1. תגיד מה אתה צריך כדי לפתור את הבעיה? ותקבל.
  2. אני מאמינה שאתה המנהל הנכון למשימה.
  3. אם לא הצלחת, הכל טוב. כי בכל ניסיון יש ערך והתפתחות.

בדרך כלל זה עובד.

איציק אברכהן - מנכ"ל שופרסל

אנחנו מייצרים תרבות ארגונית של פתיחות, וידיעה שהעלאה של נושא שהוא מחוץ לקופסא מייצרת הקשבה ולא סתימת פיות. אנחנו מקדמים תרבות של שינוי בקבלת החלטות לאור הערות ורעיונות חדשים שעולים.

בנוסף, בצוות ההנהלה יצרנו גיוון בין דורי (אנשים משכבות גיל שונות) מה שמייצר צבעוניות מבחינת הדמויות הבכירות המעורבות, תוך הבאת קולות שונים אל השולחן ולא שבלוניות.

משה מרי - מנכ"ל נספרסו ישראל

כשחושבים על אנשים יצירתיים בדרך כלל עולה לראש התמונה של האמן המפוזר, שמחשבתו נעה בכיוונים רבים. אני דווקא מאמין בשיטה ההפוכה של מיקוד שמוביל ליצירתיות.

כשממקדים את הצוות לעבר חזון ומטרה ברורה מבלי להגדיר בדיוק איך להגיע לשם הדבר מעודד אווירה יצירתית שמניבה תוצאות. תהליך כזה חייב לבוא עם הכלה וקבלה של טעויות.

חשוב להדגיש שכמנהל אתה לא מפחד מטעויות ואפילו לא מכישלונות, ולהגיב בצורה הנכונה במידה ואלה מגיעים

מיכל קיסוס הרצוג - מנכ"לית PEPPER

יצירתיות בעיני היא האלמנט החי בדברים, הלב הפועם של כל מה שנוצר סביבנו, זה נכון לסיעור מוחות כמו גם לארכיטקטורה טכנולוגית וקוד.

אני מסתכלת על עידוד יצירתיות אצל מנהלים ועובדים כהזמנה להביא חיים לדבר בו הם עוסקים. בעיני, כל מי שאוהב את מה שהוא עושה ומתחבר אליו, עושה זה זאת באופן טבעי. הרעיון הוא ליצור את המרחב הזה ולהזמין אליו, תוך הדגשת הסיבה והחשיבות במה שאנחנו עושים.

רונית אטד - מנכ"לית מיקרוסופט ישראל

עבורי יצירתיות היא חלק מהיום יום של מנהל. היא היכולת לקבל החלטות בתנאי אי-וודאות, לכן הידע שצברנו עד כה לא מספיק למתן מענה או לקבלת החלטה. יצירתיות היא השימוש בניסיון, בשכל הישר ואינטואיציה למציאת פתרון חדש. הדרך לעודד יצירתיות היא פשוט לא להפריע לה. לעודד מגוון דעות, לטעת ביטחון שכל שאלה היא טובה וכל תשובה היא חכמה ולקבל שחלק מהפתרונות שננסה לא יתנו את המענה המבוקש אבל בוודאות יובילו אותנו אליו.

דב מורן - משקיע, יזם וממציא הדיסק און קי

איך אתם מעודדים יצירתיות אצל ההנהלה שלכם? מאוד פשוט. כל פעם שמישהו מעלה רעיון מקורי - אני ישר מבטל אותו. אני אומר את המשפט: "זה לא יצליח" 20 פעמים ביום ועובדה, ב-19 מתוך ה-20 אני גם צודק.

אם יש מישהו יצירתי במיוחד - אני מפטר אותו ומסביר לכולם שהוא אידיוט (היה אידיוט...). כשמישהו מנסה ליישם משהו יוצא דופן - אני מתנפל על ההזדמנות, גוער במנהל הזה לעיני כולם וגם מבטל לו את הבונוס השנתי (שממילא אני לא נהנה לתת).

אני גם מנסה להיות יעיל. אני קולט מהר כשהולכים לדבר איתי על שטויות ואז אני מהסה את הדובר, קוטע אותו באמצע המשפט ומבקש מהמזכירה שלי שתפסיק להעביר לי שיחות עם הזויים כאלה.

אני לא שוכח גם להוסיף את הערך הזה "יצירתיות" לרשימה של ה-18 ערכים שאימצנו בחברה. כן ירבו...

חחח. התשובה הנכונה: בדיוק הפוך.

להנהיג מנהלים ליצירתיות זה להוביל אותם לשני מקומות 

ובשבילי להנהיג מנהלים ליצירתיות זה להוביל אותם לשני מקומות: פנימה והחוצה, בשתי תנועות מנוגדות:

פנימה - לחבר אותם מחדש אל האני היצירתי שלהם, הילד או הילדה שפעם היו, פנימה אל מקום שקט וממוקד, מקום בטוח שבו אפשר להתרכז ולהיכנס לפלואו.

החוצה - להוציא אותם מעצמם, מהיומיום, מהצלילים הרגילים, דרכי המחשבה, מהמעמדות, מהפוליטיקה הפנימית, מהסיילוס - כל אלו יביאו את אותה יצירתיות עסקית. אני מחבר אותם להשראה חיצונית, לאנשים חדשים ודוגמאות חדשות. ואז הקסם פשוט קורה.

ערן גפן הוא מומחה ליצירתיות עסקית, מייסד G^Team חברה לייעוץ אסטרטגי.  מפעיל את הפודקאסט "חצי שעה של השראה" ומחבר הספר "יוצרים צמיחה - כך הופכים יצירתיות עסקית לתוכנית עבודה"

עוד כתבות

שולמית גרי. מנכ"לית בנק ישראל / צילום: איל יצהר

"לא היה צריך לחלק מענקים לכולם": המנכ"לית החדשה של בנק ישראל בראיון ראשון

שולמית גרי נכנסה לתפקידה כמנכ"לית בנק ישראל - אחד המוסדות השמרניים בארץ - דווקא בשיא תקופת הקורונה, שדורשת יותר מהכל גמישות ארגונית ● "אנחנו צריכים להתנהל כמו גוף פרטי", היא אומרת בראיון ראשון מאז מינוייה, ולא חוסכת ביקורת על תוכניות הממשלה

דוד פתאל / צילום: איל יצהר

פתאל מחזקת נזילות: מוכרת שני בתי מלון בתמורה לכ-305 מיליון שקל

שחר עקה, דירקטור וסמנכ"ל הכספים: "מכירת בתי המלון תיצור לנו תזרים נוסף של כ-130 מיליון שקל נטו והיא חלק מתוכניתנו האסטרטגית להגדלת הנזילות של הקבוצה, שעד כה הצליחה לגייס מעל 1.5 מיליארד שקל"

אתר הבנייה באשדוד בו נהרג היום פועל / צילום: איחוד הצלה

מקרה מוות שלישי מהתחשמלות בפרויקט תמ"א בשלוש שנים

פועל בניין התחשמל למוות בפרויקט תמ"א 38 באשדוד ● בשל סכנת התחשמלות חובשי מד"א הדריכו פועלים אחרים כיצד לבצע פעולות החייאה, אך לשווא

משה חוגג / צילום: יונתן בלום

משה חוגג יכניס פעילות קריפטו לשלד בורסאי בהשקעה של 20 מיליון שקל

בעלי מועדון הכדורגל בית"ר ירושלים וקבוצת משקיעים בראשותו התקשרו במזכר הבנות עם קמן קפיטל, שבראשה עומד היו"ר והמנכ"ל יואל יוגב, להסכם שבמסגרתו ירכשו את השליטה בחברה ● מחיר הביטקוין צנח 21% בשבוע האחרון

אבתיסאם מראענה / צילום: "חדשות סוף השבוע", חדשות 12

ביהמ"ש העליון קבע: מרעאנה תוכל להתמודד בבחירות

ההחלטה התקבלה בדעת רוב כנגד דעתו החולקת של השופט דוד מינץ ● השופטים קבעו כי דבריה מעוררים שאט נפש ומקוממים ביותר אך לא הוצגה תשתית ראייתית מספקת כדי לפסול אותה ● יריב לוין: "בית המשפט העליון שוב נכשל ערכית ומוסרית בהגנה על הערכים הבסיסיים ביותר של מדינת ישראל"

חנן שמש ואבי כ"ץ / צילום: תמר מצפי ואילן בשור

השותף שנעלם, הבנק שעיקל והברקזיט: כך קרסה ההשקעה ברחוב פולנד 19-20 בלונדון

עשרות משקיעים בחרו בשנת 2014 להשקיע בפרויקט של קרן הגשמה בלונדון • זה נגמר בהפסד של 100% מכספם • פודקאסט הנדל”ן של גלובס, "כסף בקיר", צלל להליכים המשפטיים שמלווים את הכישלון האנגלי ● פרק מיוחד ● האזינו

קאר שולץ / צילום: יח"צ

פיץ' הותירה את הדירוג של טבע, אופק הדירוג נותר שלילי

הסיבה לאופק השלילי היא ההליכים המשפטיים בהם מעורבת החברה ● בפיץ' מעריכים כי עלויות הפשרה ועורכי הדין ניתנות לניהול גם ברמות גבוהות משמעותית מאלה שעליהם טבע כבר דיווחה, אך מציינים כי טבע עומדת בפני סיכון כי יימנע ממנה להשתתף בתוכניות ביטוח בריאות פדרליות

אמיל וינשל / צילום: ערן ירדני

וישור השלימה את ההנפקה הראשונית לפי שווי חברה של כ-382 מיליון שקל לאחר הכסף

החברה שבשליטת אמיל וינשל וניצן צעיר הרים גייסה כ-85 מיליון שקל לאחר שביקשה בתחילה לגייס 100 מיליון שקל לפי שווי של 500 מיליון שקל לאחר הכסף ● התוכנית של החברה: שימוש בכספי הגיוס לשם כניסה לשוק האמריקאי

עיצוב: טלי בוגדנובסקי

מה אפשר לקנות ב-2.2 מיליון שקל בדרום

בעומר, בלהבים, במיתר ובבאר שבע אפשר למצוא בסכום הזה בתים פרטיים של 6 חדרים ומעלה

שרת התחבורה מירי רגב בנתב"ג

רגב: נביא מחר לממשלה מתווה לפתיחת השמיים למבקשים להגיע לבחירות

זאת בלי ועדת חריגים ועם טיסות מכלל היעדים ● במסיבת העיתונאים שכינסה שרת התחבורה בנתב"ג, התייחסה רגב גם לסערת ועדת החריגים וכינתה את הפרסומים בנושא "הכפשה, שקר ופייק ניוז" ● לטענתה, "ועדת החריגים הפכה לכלי ניגוח פוליטי"

נשיא ארה"ב,  ג'ו ביידן / צילום: Reuters, JONATHAN ERNST

העיכוב בהעלאת שכר המינימום ל־15 דולר לשעה מעמיד במבחן את יכולת הנשיא לאחד את מפלגתו

מחוקקים פרוגרסיביים ופעילים למען העלאת השכר מבקשים להפוך את החלטת היועצת של הסנאט להליכים פרלמנטרים או אפילו לבטל את הרף התחתון הנדרש בשל 60 קולות

אסון הזפת בשמורת גדור. המדינה אינה מסוגלת לנטר את הנעשה בים / צילום: Associated Press, Ariel Schalit

מחדל הזפת: כיצד ייתכן שכתמי שמן צפו בים התיכון, אך איש לא הבחין בהם

ניתוח של תצלומי לוויין שנחשף כעת מצביע על כ-10 כתמים החשודים כנפט בלב ים התיכון, בימים שקדמו להגעת הזפת לחופי ישראל ● עם זאת, המשרד להגנת הסביבה לא קיבל התראות בזמן אמת ● לפי גרינפיס, התצלומים מעידים על תופעה יומיומית המתרחשת באזורנו

וולף משה / צילום: עינת לברון

המיזוג הגדול בשוק התשלומים נפל. מי הבנקים שהתנגדו?

ככל הידוע, הביטול של הצעת הרכש קורה משום תשובתם השלילית של כמה מבעלי המניות של מס"ב ● לפי הערכות, מי שלא תמכו בהשלמת הצעת הרכש הם הפועלים ודיסקונט ● בינואר פורסמה הצעת רכש שהוערכה בהיקף של כ-230 מיליון שקל ● מס"ב ושב"א הן חברות אחיות, שמחוברות בחלקים מהותיים רבים בפעילויותיהן

יעקב לוקסנבורג / צילום: תמר מצפי

בין דניה לאפריקה: כך הפכה תספורת של מיליארד שקל לתשואה פנומנלית

השלמת הנפקתה של חברת הבנייה דניה סיבוס הקפיצה את שווי נכסי אפריקה ישראל לכ-2.4 מיליארד שקל - ומשקפת תשואה של 255% לבעלי הבית החדשים ● ומי נשארו מחוץ לחגיגה? מחזיקי האג"ח, בעל השליטה הקודם לב לבייב ומוטי בן משה, שאמור היה לרכוש את החברה

אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש / צילום: ישראל הדרי

מיטב דש מגדיל אחיזתו בסוכנויות ביטוח: רוכש את החזקות שותפיו בסלע ב-12.2 מיליון שקל

בית ההשקעות חתם על הסכם לרכישת 40% ממניות סלע סוכנות לביטוח, כך שההחזקה הכוללת שלו תעמוד על 100% ● סכום הרכישה משקף לסוכנות שווי של כ-30.5 מיליון שקל ● במיטב דש ציינו כי המנכ"לים המשותפים של סלע ימשיכו בתפקידם

בני גנץ / צילום: טל שחר - ידיעות אחרונות

משרד התקשורת יוזם מהפכה בירוקרטית: ביטול כ-200 רישיונות שונים

במקום 200 רישיונות הקיימים כיום, המשרד יעבור להיתרים כלליים ● שר התקשורת בני גנץ מנסה להכניס את האסדרה החדשה לדיון בוועדת שרים לחקיקה ● קבלת רישיון פרטני תוסיף להיות תנאי למתן שירותי בזק שלהם חשיבות מיוחדת, כמו מפעיל בעל כוח שוק מהותי או כשמדובר במפעיל סלולרי

מניית גיימסטופ מזנקת על רקע המלצות ב-WallStreetBets / צילום: Shutterstock, Hanson-Leung

עליית גיימסטופ מאלצת את קרנות הגידור לחשב מסלול מחדש

קרנות המשקיעות במניות ספציפיות, כיסו את פוזיציות השורט שלהן ושינו את טכניקות המכירה בחסר שלהן, בניסיון למזער הפסדים

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

קאמבק בבורסה: התמתנו הירידות החדות בסגירת המסחר

התמתנו הירידות בבורסה: מדד ת"א 35 ירד ב-0.3% ומדד ת"א 90 ננעל סביב רמת הפתיחה ● זאת בהמשך לירידות שנרשמו בסוף השבוע האחרון בוול סטריט על רקע עליית התשואות על האג"ח הממשלתיות ל-10 שנים לרמה של 1.6% - מה שעשוי להוות אלטרנטיבה ל'חניית' ההשקעות באג"ח על פני המניות

שי באבד / צילום: אלון רון

מהאוצר לשוק העסקי: שי באב"ד ינהל את עסקיו של מוטי בן משה בישראל

באבד ייכנס לתפקיד בתחילת יוני, לאחר שתסתיים תקופת הצינון שלו ● בנובמבר האחרון נחשף בגלובס כי על רקע הפריחה המחודשת של שוק ההנפקות בתל אביב, מרחיבה אקסטרה ישראל, זרוע ההחזקות הפרטיות של בן משה, את פעילותה בשוק ההון

יורש העצר מוחמד בן סלמאן / צילום: Associated Press, Alastair Grant

בן המלך והנשיא: מה יוכל ג'ו ביידן ללמד את מוחמד בן סלמן

הסעודים תמיד היו שותפים קצת מפוקפקים, אך נראה כי החיפוי על יורש העצר הסעודי הגיע אל קיצו ● ממשל ביידן יגלה השבוע את עתיד מדיניותו כלפי ערב הסעודית ● האיש ש"ידיו מוכתמות בדם" יכול רק לקוות להיות שארה"ב תבלע את הרוק ותראה בו "בן כלבה שלנו", כפי שאמר בזמנו רוזוולט