גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הנפקת צים תזניק את שווי האופציות שבידי עובדי החברה ל-90-75 מיליון דולר

מנכ"ל חברת הספנות אלי גליקמן יקבל לאחר ההנפקה בונוס הוני של כ-10 מיליון שקל, ובנוסף יחולקו בונוסים בהיקף מצטבר של 8 מיליון דולר לעובדים נוספים ● בתשקיף נחשפים גם שכר היו"ר יאיר סרוסי והבונוס לקודמו אהרון פוגל

גליקמן אלי - חברת חשמל / צילום: אוריה תדמור
גליקמן אלי - חברת חשמל / צילום: אוריה תדמור

ארבע שנים לאחר שהשלימה הסדר חוב חסר תקדים בהיקפו הקצתה חברת הספנות צים לעובדיה כמות נדיבה של אופציות - וכעת, בהנפקה הצפויה בבורסת ניו יורק, העובדים צפויים לקטוף את הפירות.

מהתשקיף שהגישה צים לקראת הנפקתה עולה, כי החברה הקצתה בשנת 2018 אופציות לעובדים לרכישת מניות המהוות כ-5% מהון המניות שלה, מחציתן כבר הבשילו מאז והמחצית השנייה תבשיל ב-2021-2022.

האופציות יהיו ניתנות למימוש במחיר של 1 דולר למניה, בעוד שהתוכנית היא להנפיק במחיר של 16-19 דולר למניה. בידי העובדים יש בשלב זה קרוב ל-5 מיליון אופציות, והמשמעות היא שההטבה המגולמת בהן עומדת על 75-90 מיליון דולר, בכפוף למחיר שייקבע בהנפקה.

במקביל מספק התשקיף פרטים על אישור בונוס לחבר הנהלה בכיר. ככל הנראה מדובר במנכ"ל ונשיא החברה, אלי גליקמן. הבונוס כולל אופציות לרכישת מניות בהטבה כלכלית של  9.6 מיליון שקל (להבשלה במשך חמש שנים). במקביל, החברה תחלק בונוסים בהיקף מצטבר של כ-8 מיליון דולר לעובדים מסוימים.

גליקמן (59) מנהל את צים מאז יולי 2017. לפני שהצטרף לצים הוא כיהן בשנים 2011-2015 כמנכ"ל חברת החשמל, שממנה פרש בעקבות כישלון הרפורמה בחברת החשמל - ועוד קודם לכן כיהן כמשנה למנכ"ל בחברת התקשורת פרטנר. גליקמן השתחרר מצה"ל בדרגת אלוף משנה ובין תפקידיו בצבא היה מפקד שייטת 13.

163 אלף שקל בחודש ליו"ר סרוסי

צים אינה מספקת בשלב זה נתונים על היקף התגמולים השנתי של ההנהלה הבכירה בה, אף שכחברה ישראלית ציבורית היא תידרש לעשות זאת. בינתיים, היא מציינת בתשקיף כי היו"ר החדש, יאיר סרוסי - לשעבר יו"ר בנק הפועלים, אשר מונה לתפקיד יו"ר צים באוקטובר האחרון - מקבל שכר חודשי בסך כ-163 אלף שקל פלוס מע"מ, הכולל בתוכו הוצאות רכב.

ההסכם עם סרוסי הוא לתקופה של שלוש שנים. קודם לכן כיהן כיו"ר צים אהרון פוגל, והוא היה זכאי לשכר חודשי של כ-175 אלף שקל פלוס מע"מ. באוקטובר, כשפרש מהתפקיד אחרי כשש שנים, הוא קיבל מענק פרישה מצים בסך 700 אלף שקל, כלומר מענק בגובה ארבעה חודשי שכר.

צים צפויה לגייס בהנפקה בניו יורק 280-332 מיליון דולר, עם אפשרות להגדלת הגיוס ב-42-50 מיליון דולר, בהנחה שהחתמים יממשו אופציה לרכישת מניות נוספות, ואז יגיע היקף הגיוס כולו ל-322-382 מיליון דולר.

בכפוף למחיר שייקבע בהנפקה ולהחלטת החתמים אם לממש את האופציה, שווייה של צים אחרי ההנפקה יעמוד על 1.9-2.3 מיליארד דולר. 

בעלת המניות הגדולה בחברה היא חברת קנון של עידן עופר, עם החזקה של 32% מהון המניות, שתדולל לאחר ההנפקה ל-27.2%. בהנחה שההנפקה תושלם באמצע טווח המחירים המבוקש, שווי ההחזקה של קנון בצים יגיע ל-560 מיליון דולר, ויציף עבורה ערך ניכר.

לפי התשקיף, עלויות ההנפקה, הצפויות להגיע ל-4.1 מיליון דולר, מורכבות בין היתר מכ-1.2 מיליון דולר תשלום לעורכי הדין, כ-340 אלף דולר לרואי החשבון וכ-172 אלף דולר לבורסת ניו יורק. בין משרדי עוה"ד המלווים את ההנפקה נמצאים משרד גרוס ושות', ומשרד גולדפרב זליגמן.

מצפה לרווח של חצי מיליארד שקל ב-2020

ההנפקה מגיעה על רקע גאות בתחום ההובלה הימית, הבאה לידי ביטוי בתוצאותיה העסקיות של צים, ומספר שנים לאחר שני הסדרי חוב גדולים שהחברה ביצעה: ב-2009 היא פרסה מחדש חוב של כ-7 מיליארד דולר, וב-2014 היא ביצעה "תספורת" של כ-50% לחוב בגובה 3.4 מיליארד דולר (מתוכו כ-1.4 מיליארד שקל  למחזיקי האג"ח שלה בת"א).

בסוף הרבעון השלישי של 2020 עמד החוב של צים לטווח הארוך על 1.5 מיליארד דולר, ובקופה היו לה מזומנים בסך 350 מיליון דולר. ההתניות שלהן מחויבת צים בשל החוב כוללות מינימום של 125 מיליון דולר במזומן בקופה וכן הגבלת חלוקת דיבידנד. 

על בסיס נתונים ראשוניים לשנת 2020, צים מצפה לרשום בדוחות 2020 הכנסות של כ-4 מיליארד דולר מהפלגות ושירותים נלווים - עלייה בהשוואה ל-3.3 מיליארד דולר ב-2019. החברה מצפה לעבור לרווח של 500-525 מיליון דולר, לעומת הפסד של 13 מיליון דולר ב-2019, ולהציג EBITDA מתואם (רווח בנטרול ריבית, מס, פחת והפחתות) של מעט מעל למיליארד דולר - עלייה חדה לעומת 386 מיליון דולר ב-2019. 

צים עדכנה בתשקיף שהכסף שיגויס בהנפקה ישמש אותה בעיקר לצורכי הון חוזר ולהשקעה בהזדמנויות צמיחה לטווח הארוך - כולל השקעה בספינות ובמיזמים דיגיטליים.

צים כותבת בתשקיף כי היא חברה גלובלית, המתמקדת בשוקי נישה, שבהם לדעתה יש לה יתרון תחרותי שמבדל אותה ומאפשר לה למקסם את הרווחיות שלה. "אנו אחת מחברות הספנות הוותיקות בעולם, עם למעלה מ-75 שנות ניסיון", נכתב בתשקיף.

לחברה יש 70 ספינות, ועיקר הפעילות שלה היא באוקיינוס השקט - 39% מהתכולה שהיא משנעת, לעומת 22% באוקיינוס האטלנטי ו-21% באסיה. מטה החברה ממוקם בחיפה, והיא מעסיקה 3,782 עובדים.

עוד כתבות

מסעדת אייבי רחוב אברהם לינקולן פינת סעדיה הגאון / צילום: איל יצהר

קרן ריאליטי מוכרת לבנייני העיר הלבנה והפניקס שטח ב-183 מ' ש'

החברות קונות מקרן ריאליטי מתחם שבו פעלה בעבר מרכזיית בזק בפינת הרחובות סעדיה גאון ולינקולן ● ריאליטי רכשה את השטח לפני שש שנים תמורת 122 מיליון שקל

בראל רונן / צילום: יונתן בלום

עובדי EY ישראל פתחו בסכסוך עבודה מול הנהלת הרשת בראשות רו"ח רונן בראל

העובדים דורשים לשפותם על עלויות ההעסקה מהבית, לאחר שהתברר ש-2020 הייתה שנה רווחית מאוד עבור הרשת ● יו"ר ארגון העובדים: "תקורות המעביד עברו למימון ע"י כיס העובד. בושה" ● EY: "סכסוך עבודה מיותר"

מייסדי סיבו, לירן וליאור עקיבא / צילום: Seebo

האלגוריתם של סיבו הישראלית עוזר לפפסיקו וברילה לפתור תקלות ייצור

סיבו גייסה 15 מיליון דולר נוספים כדי לעזור ליצרניות מזון להפחית בעיות איכות דרך שימוש בבינה מלאכותית ● המנכ"ל ליאור עקיבא: "בעתיד יתייחסו ל-AI בתור מרכיב קריטי לייצור ממש כמו חשמל"

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

אחרי פתיחה ירוקה: המדדים בוול סטריט עברו לירידות

במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות כעת ירידות קלות ● פייבר ביטלה את הגיוס שתכננה בהיקף של כ-700 מיליון דולר

סיסקו / צילום: Shutterstock, Valeriya Zankovych

סיסקו השיקה שירות תרגום סימולטני אוטומטי במערכת שיחות הווידאו "וובקס"

התרגום ב"זום של סיסקו", המשמש בשוק הארגוני, יתבצע מאנגלית לכ-100 שפות, כולל עברית ● השירות, שאינו זמין לציבור הרחב, יושק בהדרגה למשתמשים ארגוניים וייפתח, בחינם, עפ"י דרישה בלבד

ניר חפץ / צילום: שלומי יוסף, גלובס

ניר חפץ תובע מגלית דיסטל אטבריאן רבע מיליון שקל בגין לשון הרע

עד המדינה בתיק 4000 תובע את המועמדת ברשימת הליכוד והסופרת גלית דיסטל-אטבריאן בגין לשון הרע, פגיעה בפרטיות והפרת צו איסור פרסום, זאת במסגרת פרסומים בעמוד הפייסבוק שלה לגביו

סיבים אופטים / צילום: שאטרסטוק

משרד התקשורת פרסם שימוע לספקיות לקראת השקת הסיבים של בזק

המשרד קובע מספר שינויים בממשקי העבודה שהועלו ע"י ספקיות האינטרנט, אך נמנע לעת עתה מלהודיע על עיכוב ההשקה של בזק

מטוס אגיפ'ט אייר / צילום: יח"צ

אג'יפט אייר הגישה בקשה לטוס לישראל

בכוונת חברת התעופה הלאומית של מצרים להפעיל 21 טיסות בשבוע בקו ת"א-קהיר

טים קוק, מנכ"ל אפל /  צילום: רויטרס Thomas Peter

אחרי האיחוד האירופי: גם בריטניה חוקרת את חנות האפליקציות של אפל

הרגולטור הממונה על התחרות בבריטניה הודיע היום כי יבדוק האם אפל מציבה תנאים לא הוגנים ולא תחרותיים על בעלי האפליקציות בחנות האפסטור ● זהו ניסיון נוסף של הרגולטורים הבריטים לתפוס עמדה מובילה במאבק מול ענקיות הטכנולוגיה אחרי הפרישה מהאיחוד

הריסת בניין בפתח תקווה במסגרת פרויקט תמ"א2\38 / צילום: גיא ליברמן

החזית נגד ביטול תמ"א 38: האם התוכנית לחיזוק מבנים תחזור?

בפיקוד העורף חוששים שבניינים לא יחוזקו, וברשות להתחדשות טוענים כי עיריות יכשילו בנייה • דיון סוער שהתקיים השבוע במועצה הארצית לתכנון ולבנייה עשוי לסלול את חזרתה של תמ"א 38

גבי ויצמן, ד”ר גלית דשא, ליאת שחר, פאדי אל עוברה, נוא ג’השאן בטשון / צילום: יונתן בלום, יח"צ

"הפלורליזם והגיוון הופכים אותנו לחדשניים יותר ומביאים להצלחה עסקית"

מה יביא להצלחה של תוכניות גיוון בארגונים, ומה יכשיל אותן? ● שורה של מומחים התכנסו לדון בנושא במסגרת סדרת מפגשי האונליין "תוכנית עבודה", המתקיימת בשיתוף תנובה

50 הנשים המשפיעות בישראל 2021

50 הנשים המשפיעות של ישראל

מאסתר חיות ועד הרבנית ימימה מזרחי, מרב גונדר קטי פרי ועד שירה איסקוב, מיו"ר ישראכרט תמר יסעור ועד מנהלות בתי החולים שעמדו בחזית המאבק בקורונה ● רשימת 50 המשפיעות של גלובס לשנת 2021 כוללת נשים מובילות, פורצות דרך, שממלאות תפקידי מפתח בכל ענפי המשק הישראלי

מפעל פלנטקס טבע שנסגר / צילום: תמר מצפי

מפעל של טבע נסגר, התושבים נותרו עם הזיהום הרב שהוא יצר

במשך שנים נהנתה חברת טבע מחוק עידוד השקעות הון, בזמן שמפעל התרופות פלנטקס שבבעלותה גרם לזיהום קרקע ומים ● הרשויות גוררות רגליים בטיפול בעניין יותר מעשור; בינתיים המקום נסגר, אך הסביבה נותרה מזוהמת ● כעת בולם היועמ"ש תביעה ייצוגית שהוגשה בנושא

נוריאל רוביני / צילום: Reuters, Lucy Nicholson

רוביני מתפוצץ על רובין הוד: תמיט אסון על האנשים שלא יכולים להרשות לעצמם להפסיד

הכלכלן שחזה את משבר הסאב-פריים של 2008 עולה למתקפה על וול סטריט, מבקר את אפליקציית רובין הוד, מסתער על המטבעות הקריפטוגרפיים ומשתלח בדור המילניאלס ● על הדרך הוא גם מבקר את הדמוקרטים על תוכנית חלוקת הצ'קים לאזרחי ארה"ב

נתב"ג / צילום: צביקי אברמוביץ

בג"ץ דחה את הדיון בעתירות נגד סגירת השמיים לשבוע הבא

בעוד שהנוסעים וחברות התעופה קיוו לביטול תקנות סגירת השמיים, השופטים החליטו לדחות את הדיון לאחר שהממשלה תשנה את התקנות הקיימות ● השופטים ציינו כי הם חשים אי נוחות מהפרת זכויות האזרחים שאינם יכולים להיכנס לארצם

שלמה אליהו / צילום: תמר מצפי

חברת הביטוח מגדל סוערת, בעל הבית נעלם, והממונה בוחר לעמוד בצד

לאחר שנראה היה כי מגדל צלחה שורה של עימותים בצמרת, שבהם "כיכב" בעל השליטה שלמה אליהו, פרץ עימות אישי חריף בין מנכ”ל מגדל ביטוח רן עוז ובין היו"ר מוטי רוזן • האם וכיצד מושפעים מכך המבוטחים, העמיתים והמשקיעים בקבוצת הביטוח

iJump פארק טרמפולינות ואקסטרים / צילום: iJump

אתרי הבילוי והאטרקציות המשפחתיות יורשו לפתוח למחוסנים ולמחלימים - הילדים לא יוכלו להיכנס

ביום ראשון הקרוב צפוי המשק להיפתח מחדש תחת מגבלות התו הירוק, ואיתו גם אתרי בילוי ופעילות לכל המשפחה ● אלא שלאתרים יוכלו להיכנס רק מחוסנים או מחלימים, מה שמשאיר את קהל היעד העיקרי שלהם - ילדים - מחוץ לתמונה ● "בשעה שלקניונים ילדים יכולים להיכנס, לאתרי בילוי שחלקם באוויר הפתוח הוחלט שלא"

פייסבוק / צילום: Shutterstock, Jirapong Manustrong

נמאס לעבוד מהבית? פייסבוק ישראל חוזרת למשרדים

לגלובס נודע כי עובדי פייסבוק ישראל יחזרו בהדרגה לעבודה במשרדי החברה בשרונה בעוד פחות משבועיים ● בעולם ימשיכו לעבוד מרחוק ● פייסבוק: "הגעת העובדים למשרד תהיה אופציונלית, ובמקביל נאפשר להמשיך לעבוד מהבית"

קו הרקיע של העיר סינגפור / צילום: Associated Press

בנט רוצה שנאמץ את "המודל הסינגפורי". מה הוא שכח לספר?

המצע של יו"ר ימינה העלה לתודעה הישראלית את הכלכלה הסינגפורית ● עם זאת, הבטחות לחוד ומציאות לחוד: המסים אומנם נמוכים, אבל הכלכלה לא כל-כך חופשית, והדמוקרטיה משלמת מחיר כבד ● האם תוכנית בנט באמת קשורה למדינה המשגשגת, או שמדובר רק בעוד תוכנית גנרית להורדת מסים?

הצטברות זפת על חוף הים / צילום: מרכז למחקר סביבתי חיפה

גילה גמליאל: ספינה שיצאה מלוב לאיראן אחראית לאסון הנפט

השרה להגנת הסביבה הודיעה כי נמצאו האחראיים לאסון הזפת ● זפת שדלפה מספינה לובית פגעה ב-170 ק"מ של רצועת החוף בישראל