גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בניגוד לעמדת היועמ"ש: נתניהו וכ"ץ הודיעו על תוכנית מענקים נוספת למשקי הבית, למובטלי הקורונה ולעסקים

ראש הממשלה ושר האוצר הציגו תוכנית כלכלית, על אף שהיועמ"ש הזהיר אותם מקידום צעדים כלכליים העשויים להיחשב לצורכי הבחירות ● נתניהו: "אם התוכנית לא תאושר, היא תידחה בחודשים רבים עד לממשלה הבאה"

בנימין נתניהו + ישראל כץ / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות
בנימין נתניהו + ישראל כץ / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כ"ץ פורסים כעת תוכנית כלכלית "ענקית להזנקת כלכלת ישראל", שכוללת מענקים נוספים למגזרים שונים בחברה. זאת למרות שהיועמ"ש הזהיר שלא ינקטו בצעדים כלכליים העשויים להיחשב לצורכי הבחירות. 

לתוכנית המלאה לחצו כאן

נתניהו אמר הערב כי "אנחנו מביאים מיליוני חיסונים, נביא דרכון ירוק למי שהחלים מהקורונה. מציגים תוכנית ממש לפני היציאה מהסגר, שאנחנו מתכוונים לתת עוד עזרה לאלה שצריכים. אני מביא עם שר האוצר תשעה צעדים להזנקת הכלכלה. התוכנית תובא לאישור הממשלה, ואני אביא לכנסת מה שדורש חקיקה. אני בטוח ש(השרים והח"כים) לא ירצו לפגוע בפרנסה וברווחה של אזרחי ישראל. אם התוכנית לא תאושר, היא תידחה בחודשים רבים עד לממשלה הבאה ואנשים לא יכולים לחכות. מאמין שהרוב הגדול בממשלה ובכנסת יתמכו בה כדי להתייצב לצד העסקים והעצמאיים בישראל. אנחנו נדאג לכל אזרח". 

שר האוצר כ"ץ עלה כדי לפרט את מענקי התוכנית:

1. המענק לעסקים: עסקים עם מחזור בהיקף 18-300 אלף שקל יקבלו מענק של 8-15 אלף שקל, לפי מידת הפגיעה; עסק עם מחזור של 300 אלף שקל ומעלה מענק של עד 30 אלף שקל. עסקים חדשים שנפתחו ב-2020 יקבלו מענק של 8 אלף שקל.

2. מענק למשקי בית עד עשירון 7: 750 שקל לכל מבוגר; 500 שקל לכל ילד, עד הילד הרביעי; 300 לכל ילד, החל מהילד החמישי. 

3. תימרוץ להחזרת מובטלי קורונה ותקים לעבודה: מענק זה יקבלו מי שקיבל אבטלה במשך 80 יום מתחילת הקורונה ועד סוף 2020 ויחזור לעבודה ל-4 חודשים. כך, מי שיחזור לעבודה יקבל בנוסף לשכרו בחודש הראשון מענק בשווי דמי אבטלה, בחודש השני והשלישי מענק השלמת שכר ובחודש הרביעי מענק בשווי דמי אבטלה. בנוסף, מעסיקים שיחזירו מובטלי קורונה ותיקים לעבודה יקבלו מענק גם כן. 

צעדים נוספים שהוכרזו: מענק מיוחד לנכים; פריסת מע"מ ל-6 חודשים; הקלה בהלוואות לעסקים; דמי אבטלה לעצמאים; הפחתת רגולציה; ורפורמה להגדלת השקעות. 

כ"ץ ציין כי "מי שמקבל את ההחלטות זה ראש הממשלה ושר האוצר עם הממשלה. מי שישפוט אותנו זה בעלי העסקים והציבור הכללי. שום נבואת זעם שנתנו לנו לא קרתה, אנחנו נמשיך לפעול".

נתניהו: "למה זה כלכלת בחירות? כי זה עוזר לאזרחי ישראל?"

נתניהו הסביר כי התוכנית הכלכלית החדשה אפשרית ממספר סיבות: "למה אנחנו יכולים לעשות את זה? כי יש לנו דירוג אשראי גבוה מאוד A+ ותחזיות חיוביות של חברות הדירוג, יחס חוב תוצר של 73% בלבד. זה פחות ממה שהגורמים המקצועיים העריכו. כיווץ מינימלי של התוצר, מהנמוכים ב-OECD - רק ב 3.7% כיווץ. לצד צפי לצמיחה גדולה שך 6.3% ב-2021 והשקל גם חזק מאוד". 

"זו לא תעמולת בחירות ולא כלכלת בחירות", המשיך נתניהו. "האמריקאים השקיעו במונחים ישראלים 180 מיליארד שקל. היועץ המשפטי של ארצות הברית פסל את זה? למה זה כלכלת בחירות כי זה עוזר לאזרחי ישראל? הקורונה נעצרה? לפי זה אולי צריך לעצור את החיסונים? אול היועץ המשפטי צריך להגיד לי כמה חיסונים להביא ולתת. אני לא מעלה על הדעת שמישהו ירצה לפגוע באזרחי ישראל ובבעלי העסקים. איפה נשמע דבר כזה שיועצים משפטייים יגידו לנו כמה ומה לתת? באיזה דמוקרטיה מתוקנת זה קורה? הגיע הזמן שגם אנחנו נהיה דמוקרטיה אמיתית". 

נתניהו התייחס להחלטה לסגור החל ממחר את נתב"ג. "סגרנו והגבלנו את שדה התעופה מאפריל ועד אוגוסט וגם בהמשך. אף אחד לא סגר כמו הסגירה הנוכחית. אני סוגר עכשיו בגלל המוטציות ואנחנו לא יודעים בדיוק מה יש שם ואם החיסונים עמידים בפני זה. אנחנו רוצה עד אמצע חודש מרץ לחסן את כל האוכלוסייה, וכשהמוטציות האלו יגיעו, נפגוש אותן עם רוב האוכלוסייה שמוכנה וערוכה לכך".

נתניהו התייחס למצב התחלואה בחברה החרדית ואמר כי "אני מצפה מכולם למלא אחר ההוראות ואנחנו אוכפים בתקיפות ובאחריות. מצפים גם מהציבור החרדי לנהוג כך, רובו שומר, קשה להם לדחות תורה אבל פיקוח נפש דוחה תורה. מחר יובא החוק להגברת הקנסות. קודם הגיע לכנסת אבל לא היה רוב".

לגבי היחסים עם הרב קנייבסקי, מנהיג החרדים הליטאים, אמר נתניהו כי "אני מדבר עם כולם, ביישובים הערבים עם ראשי הערים, וגם עם המנהגיים הדתיים וכך גם בציבור החרדי. אני אומר להם להישאר בבית וכן גם מצלצל לרבנים, למה לא? לגבי הנכד של הרב קנייבסקי, הרב עצמו לא זמין אז כך זה קורה. לא התחננתי ביקשתי שיקיימו את ההנחיות, לא יודע אם זה השפיע, מקווה שכן".

נתניהו התייחס גם לחזרה לשגרה בישראל ואמר כי "אנחנו נצטרך להמשיך לעטות מסכות עוד זמן, אבל נוכל לקיים חיים די רגילים לפני כל העולם. מי שלא התחסן עושה טעות נוראית ומסכן את עצמו".

נתניהו פנה לחברה החרדית ואמר "לכו להתחסן, שמרו על הכללים, אין כוונה לפגיעה או אפליה, אלא ציפייה מכולם לשמור על החיים".

תוכנית שלא נדונה באוצר

התוכנית הכלכלית שהוצגה על ידי ראש הממשלה ושר האותר לא נדונה במשרד האוצר וגם לא הגיעה ממנו. את ההודעה על התוכנית מסר דובר הליכוד, ובדיקה באוצר העלתה כי בכיריו ואגפיו לא היו שותפים להכנתה. בשבוע שעבר פנה היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט לנתניהו ולכ"ץ במעין אזהרה לבל ינקטו בצעדים כלכליים העשויים להיחשב לצורכי הבחירות. נתניהו בשיחות סגורות התרעם מאוד על כך ולפי גורם פוליטי אחד אמר בין השאר: "כל צעד שאביא כעת לסיוע לנפגעי הקורונה הוא יפסול? שכל המשק יחכה עד אחרי הבחירות?". לכן, הבאת התוכנית נראית אולי כמעין מבחן להצהרת מנדלבליט.

נתניהו הכריז בחודש האחרון כמה פעמים, ובעיקר במפגשים עם נציגים של מגזרים שונים, כי הכוונה להביא עוד חבילת סיוע ופיצויים שתאפשר גישור של החודשים הקרובים ותקופת הסגר עד שניתן יהיה לפתוח את המשק בחודשי האביב, לאחר שרוב האוכלוסייה תחוסן.

יו"ר תקווה חדשה גדעון סער הציג את תוכניתו הכלכלית בדיוק באותה השעה שבה נתניהו וכ"ץ הציגו את תוכניתם. 

יו"ר נשיאות המעסיקים והעסקים ונשיא התאחדות התעשיינים, ד"ר רון תומר: "המשק זקוק למנועי צמיחה אמיתיים ולא לכותרות. ביומו הראשון בתפקיד הודיע ביידן שיישם העדפה אמיתית של תוצרת מקומית וינהיג מהלכים שיחזירו את המשק לצמיחה, אך כאן המעסיקים מקבלים טלאים על טלאים של כותרות. אנו מברכים על כל צעד להסרת רגולציה והיה צריך לעשות זאת מזמן. בנוסף, כל צעד להחזרת מובטלים לעבודה לא יהיה שלם בלי שהממשלה תבטל לפחות את הטעויות להן היא גרמה כמו מודל החל"ת שתוקע את שוק העבודה. יש להיגמל ממענקי החל"ת ובמקביל להאיץ יצירת מקומות עבודה חדשים ע"י הגדלת ביקושים מקומיים לתעשייה במטרה לאפשר לעשרות אלפי מחוסרי תעסוקה להקלט במקומות עבודה ולהקל על העלויות למעסיקים".

מכחול לבן נמסר בתגובה: "גם הממשלה וגם בכירי האוצר לא ראו את פרטי התוכנית, ומסיבה אחת: אין כזאת. ביבי מתחמן ולא מתכוון לממש כלום. עצוב מאוד שנתניהו שוב מבטיח, לא יקיים וישאיר לבד מאות אלפי ישראלים שמחכים לעזרה. אחרי הבחירות נוודא שתקום ממשלה שתורכב רק מאנשים ישרים שיעשו הכל לשקם את הכלכלה ואת הפילוג בעם".

עוד כתבות

מטוס אגיפ'ט אייר / צילום: יח"צ

אג'יפט אייר הגישה בקשה לטוס לישראל

בכוונת חברת התעופה הלאומית של מצרים להפעיל 21 טיסות בשבוע בקו ת"א-קהיר

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

נכנסו לבורסה: דלתא ישראל ודיפלומט השלימו ההנפקות לציבור

דיפלומט השלימה הנפקה ראשונית לציבור (IPO) של מניות וגייסה כ-300 מיליון שקל ● דלתא ישראל גייסה כ-263 מיליון שקל (ברוטו) לפי שווי חברה של כ.1.3 מיליארד שקל אחרי הכסף

נתב"ג / צילום: צביקי אברמוביץ

בג"ץ דחה את הדיון בעתירות נגד סגירת השמיים לשבוע הבא

בעוד שהנוסעים וחברות התעופה קיוו לביטול תקנות סגירת השמיים, השופטים החליטו לדחות את הדיון לאחר שהממשלה תשנה את התקנות הקיימות ● השופטים ציינו כי הם חשים אי נוחות מהפרת זכויות האזרחים שאינם יכולים להיכנס לארצם

ג'ו ביידן / צילום: Rogelio V. Solis, AP

הנשיא ביידן תומך בהקשחת הקריטריונים לקבלת "צ'קים מהממשלה" בעקבות משבר הקורונה

בעקבות השינויים הצפויים, בין 8 ל־12 מיליון אמריקאים שהיו אמורים לקבל צ'קים במסגרת התוכנית שהוצגה בבית הנבחרים, לא יקבלו אותם ● השינוי נועד לפייס מחוקקים רפובליקאים ודמוקרטים־שמרניים ● עפ"י אחת הערכות, השינוי יחסוך לממשלה כ־15 מיליארד דולר בלבד מעלות התוכנית של 1.9 מיליארד דולר

הפגנה שוק הכרמל ת"א לפתיחת המסחר / צילום: שלומי יוסף

חפשו אותי ביוני: מה יקרה כשדמי האבטלה ייעצרו?

שנה בדיוק לאחר שנסגר, ביום ראשון יחזור המשק לפעילות כמעט מלאה ● למרות החזרה לשגרה, מאות אלפי ישראלים עדיין נמצאים בחל"ת ולא ממהרים לחזור לעבודה ● מודל הפיצוי ממשיך לעבוד, אבל מה יקרה ביום שהממשלה תחליט להפסיק עם החגיגה? ● הצוללת עושה סדרהאזינו

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

הנאסד"ק מחק את העליות של 2021; הנפט מזנק ב-5%

המדדים נסחרים בירידות קלות סביב רמת הפתיחה, לעומת הנאסד"ק שמאבד 0.45%, והראסל שמאבד 1% ● פייבר ביטלה את הגיוס שתכננה בהיקף של כ-700 מיליון דולר ● ראדא הודיעה על התמחור בהנפקה

iJump פארק טרמפולינות ואקסטרים / צילום: iJump

אתרי הבילוי והאטרקציות המשפחתיות יורשו לפתוח למחוסנים ולמחלימים - הילדים לא יוכלו להיכנס

ביום ראשון הקרוב צפוי המשק להיפתח מחדש תחת מגבלות התו הירוק, ואיתו גם אתרי בילוי ופעילות לכל המשפחה ● אלא שלאתרים יוכלו להיכנס רק מחוסנים או מחלימים, מה שמשאיר את קהל היעד העיקרי שלהם - ילדים - מחוץ לתמונה ● "בשעה שלקניונים ילדים יכולים להיכנס, לאתרי בילוי שחלקם באוויר הפתוח הוחלט שלא"

סיסקו / צילום: Shutterstock, Valeriya Zankovych

סיסקו השיקה שירות תרגום סימולטני אוטומטי במערכת שיחות הווידאו "וובקס"

התרגום ב"זום של סיסקו", המשמש בשוק הארגוני, יתבצע מאנגלית לכ-100 שפות, כולל עברית ● השירות, שאינו זמין לציבור הרחב, יושק בהדרגה למשתמשים ארגוניים וייפתח, בחינם, עפ"י דרישה בלבד

מיכה קאופמן, מנכ"ל פייבר / צילום: עומר הכהן, יח"צ

פייבר ביטלה את ההנפקה על רקע הירידות בשווקים; המניה עולה ב-3.7% במסחר המוקדם

פייבר הכריזה שלשום כי היא יוצאת לגיוס ענק של 700 מיליון דולר בהנפקת מניות, שאותו אמורים היו להוביל שלושה מבנקי ההשקעות הגדולים בוול סטריט: ג'יי.פי מורגן, גולדמן סאקס ומורגן סטנלי

גבי ויצמן, ד”ר גלית דשא, ליאת שחר, פאדי אל עוברה, נוא ג’השאן בטשון / צילום: יונתן בלום, יח"צ

"הפלורליזם והגיוון הופכים אותנו לחדשניים יותר ומביאים להצלחה עסקית"

מה יביא להצלחה של תוכניות גיוון בארגונים, ומה יכשיל אותן? ● שורה של מומחים התכנסו לדון בנושא במסגרת סדרת מפגשי האונליין "תוכנית עבודה", המתקיימת בשיתוף תנובה

מייסדי סיבו, לירן וליאור עקיבא / צילום: Seebo

האלגוריתם של סיבו הישראלית עוזר לפפסיקו וברילה לפתור תקלות ייצור

סיבו גייסה 15 מיליון דולר נוספים כדי לעזור ליצרניות מזון להפחית בעיות איכות דרך שימוש בבינה מלאכותית ● המנכ"ל ליאור עקיבא: "בעתיד יתייחסו ל-AI בתור מרכיב קריטי לייצור ממש כמו חשמל"

מייגן מרקל והנסיך הארי / צילום: רויטרס

קרבות מלוכניים: ארמון בקינגהאם יחקור טענות על בריונות מצד מייגן מרקל נגד עובדים

לקראת הראיון המתוקשר של הזוג המלכותי מייגן ומרקל עם אופרה ווינפרי ביום ראשון, ארמון המלוכה הבריטי נראה כמי שמנסה לצמצם נזקים פוטנציאליים ממנו, כשהוא מפרסם כי הוא החל לבדוק טענות להתעמרות מצד מייגן כלפי עובדים בארמון קנסינגטון

טבע - תרופת קופקסון / צילום: תמר מצפי

הנציבות האירופית חוקרת האם טבע עיכבה את כניסת המתחרים לקופקסון

לפי הודעת הנציבות, החקירה תבחן האם טבע ניצלה את מעמדה הדומיננטי בשוק והפרה חוקי הגבלים עסקיים באירופה ● טבע: "אנו לא מאמינים שהחברה אימצה התנהגויות אנטי-תחרותיות ביחס לקופקסון, ומשתפים פעולה באופן מלא עם הנציבות"

חוף דור מכוסה בזפת / צילום: יוסי אוזן, רשות הטבע והגנים

איזו מדינה עומדת באמת מאחורי האונייה שאחראית לאסון הזפת?

המשרד להגנת הסביבה מיהר להודיע כי האונייה שאחראית לאסון הזפת בחופי ישראל היא מלוב, ועשתה את דרכה מאיראן לסוריה ● אלא שהמציאות הימית מורכבת יותר, ובדיקת מסמכים הזמינים ברשת לכל מגלה כי הספינה רשומה בכלל תחת איי מרשל ● האם ניתן להגיע לבעלים האמיתיים שלה? לא בטוח

רכב חשמלי. יותר מ־20 דגמים יהיו זמינים בישראל / צילום: Reuters, Patricia Huchot-Boissier

איך הפכה אירופה למובילת שוק המכוניות החשמליות – ולמה זה כנראה זמני

סובסידיות ומגוון בדגמים עזרו להעלות את הביקוש מצד לקוחות, אך מה שקרה בסין מהווה תמרור אזהרה לכך שהתנופה הזו עשויה להימשך זמן מוגבל

מתנדבים במבצע נקיון לאחר דליפת הזפת לחופי ישראל / צילום: רשות הטבע והגנים

גרינפיס: "קביעת גמליאל לא מבוססת, אוניות נפט איראניות חגות באזור דרך קבע״

השרה להגנת הסביבה טענה אתמול שאסון הזפת הוא תוצאה של "טרור אקולוגי" איראני ● גרינפיס מבקר בחריפות את הקביעה, מציב זרקור על תנועת מכליות הנפט האיראניות השגרתית באזור הים התיכון, ואף מציג אוניה נוספת שחגה באזור כתם הנפט שגרם לזיהום הזפת

חלי גירס–אסא ושלומי מיטרני / צילום: תמונה פרטית

"הבנו שזו המציאות, ולכן אנחנו מתפללים לכל עסקה"

חלי גירס-אסא ושלומי מיטרני ניהלו את חברת התיירות "טוס תיירות ונופש" ● בעקבות הקורונה עברו להפיץ אוכל אסייתי ואיטלקי ● "אנחנו מוכרים במחיר רצפה כדי שיכירו אותנו יותר" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

הבורסה לנ"ע בת"א אחד העם / צילום: תמר מצפי

בדרך לבורסה בת"א: שרין תהפוך לחברה הדואלית הראשונה מסינגפור

בהודעת החברה נכתב כי בעקבות עניין גובר במסחר במניה מצד משקיעים מישראל ולאחר שיחות עם בכירים בשתי הבורסות, הוחלט בחברה כי זהו צעד טבעי עבורה ● להערכת שרין, הדבר יסייע להגדלת המסחר גם מצד משקיעים מארה"ב

נוריאל רוביני / צילום: Reuters, Lucy Nicholson

רוביני מתפוצץ על רובין הוד: תמיט אסון על האנשים שלא יכולים להרשות לעצמם להפסיד

הכלכלן שחזה את משבר הסאב-פריים של 2008 עולה למתקפה על וול סטריט, מבקר את אפליקציית רובין הוד, מסתער על המטבעות הקריפטוגרפיים ומשתלח בדור המילניאלס ● על הדרך הוא גם מבקר את הדמוקרטים על תוכנית חלוקת הצ'קים לאזרחי ארה"ב

מימין: ראובן דרונג, עינת גז, עופר הרמן, מייסדי פאפאיה גלובל / צילום: Ira Prokhorov

עוד יוניקורן נולד: פאפאיה גלובל של עינת גז גייס 100 מיליון דולר

הסטארט-אפ שמפתח תוכנה לניהול כוח אדם ושכר לעובדים במדינות אחרות, גייס לפי שווי של 1.2 מיליארד דולר ● המנכ"לית עינת גז: "אנחנו יקרים מדי לרכישה. בתסריט האופטימי נצא להנפקה תוך שנתיים"