גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סערת הפקת טהרן: "מי ניסה או ניסתה לטייח את המידע האמיתי"

לפי התקנות, בהפקות מקור קנויות קיימת חובה על התאגיד לדאוג כי 75% מהמשתתפים בהפקה יהיו תושבי ישראל ● כעת טוען ארגון אקט כי בניגוד לדיווחי התאגיד - בהפקת הסדרה "טהרן" לקחו חלק בעיקר אנשי צוות יוונים ● כאן: "התאגיד מקפיד וימשיך להקפיד על קיום החוק בכל הפקותיו"

הסדרה "טהרן" / צילום: כאן 11
הסדרה "טהרן" / צילום: כאן 11

הפקת הסדרה "טהרן" לא עמדה במגבלות שדורש חוק תאגיד השידור הציבורי בנוגע לאחוז עובדים תושבי ישראל שלוקחים בה חלק. כך טוען אקט, איגוד עובדי הקולנוע והטלוויזיה, ודורש ממועצת התאגיד הציבורי "כאן" להעביר לתקציב התאגיד בשנת 2021 תוספת של 7.2 מיליון שקל לטובת הפקות מקוריות קנויות. באקט מאיימים כי אם לא יוסדר הנושא תוך 30 יום - גם בהקשר לעונה הראשונה וגם בנוגע לעונה השנייה שטרם צולמה - הם יגישו עתירה לבית המשפט.

תקציב ההפקות של תאגיד השידור הציבורי הוא הגדול בישראל, אך לפי החוק, קיימות הגדרות מדויקות הקובעות את המגבלות להשקעות התאגיד. הסדרה "טהרן" הופקה תחת ההגדרה של הפקות מקור קנויות, הגדרה המחייבת כי 75% מהמשתתפים בה, בכל קטגוריה, יהיו תושבי ישראל. זאת מאחר שהתפקיד של התאגיד, שמתוקצב מכספי משלם המסים, הוא לא בהכרח לייצר הפקות שיניבו הצלחה מסחרית אלא לשמר את היצירה הישראלית והתעשייה המקומית.

ארגון אקט מייצג למעלה מ-10,000 עובדים המועסקים במקצועות הסט, כגון צלמים, תאורנים, סאונדמנים, מאפרות וכדומה, ולכן יש להם אינטרס לוודא כי בהפקות מועסק אחוז העובדים הנדרש על-פי חוק.

הסדרה "טהרן" נחשבת לאחת ההפקות היקרות שנעשו בישראל אי-פעם. התאגיד השקיע כ-8.2 מיליון שקל בעונה הראשונה, שכללה שמונה פרקים. לכך הצטרפה השקעה כספית גם של חברת ההפצה. על-פי ההערכות, העלות לפרק עמדה על כמיליון שקל. עוד לפני הפקתה בתאגיד, הוצעה הסדרה לקשת, שלא יכלה לעמוד בעלויות הגבוהות ולכן ויתרה עליה.

התאגיד איננו מפיק סדרות בעצמו, אלא הוא מתקשר עם חברות הפקה עצמאיות שמפיקות עבורו את התוכן, תוך התחייבות חוזית לעמוד בתנאי החוק כנדרש. "טהרן", שצולמה רובה ביוון, הופקה על-ידי "שולה ודנה הפקות".

מיד עם תום הצילומים ביוון הגיע לאקט מידע לפיו מרבית ההפקה צולמה בחו"ל, והצוות הישראלי שהועסק בה היה מצומצם. לכן ביקש מנכ"ל אקט איתמר אביטן, באמצעות עורכי דינו, הבהרות מהתאגיד ומידע לגבי העובדים שלקחו חלק בצילומים בארץ ובחו"ל, מספר ימי הצילום וכדומה.

במשך תקופה ארוכה טענו בתאגיד כי "המפיקות הבהירו כי ההפקה אכן עומדת בדרישות החוק", ונמנעו מלספק נתונים נוספים. באקט התעקשו, ובהמשך דיווח התאגיד כי נעשתה בדיקה על הנתונים שהעבירו המפיקות, ובעקבותיה "נחה דעתנו כי רוב יוצרי ההפקה, רוב מבצעיה, רוב הצוות הטכני הנדסי ורוב צוות ההפקה הם תושבי ישראל המתגוררים בה דרך קבע".

בהמשך שלח המפיק הראשי של התאגיד, קובי נוסבאום, פילוח של העובדים בהפקה לפי חלוקה לעיסוקים ומספר המועסקים לפי לאום. באקט לא השתכנעו, והצליחו - שלא באמצעות התאגיד - לשים יד על הרשימה השמית המלאה של המועסקים בהפקה, ממנה עלתה תמונה שונה מזו שהוצגה להם. מהנתונים של אקט עלה כי בצוות הטכני היוו הישראלים רק 65%, ובצוות ההפקה רק 35%.

עוד עלה מהנתונים כי כ-50 ימי צילום צולמו ביוון, לעומת חמישה בלבד בישראל, ובימי הצילום ביוון הועסקו רק 9 אנשי צוות ישראלים, וכל השאר יוונים.

בשלב הזה כבר הודה התאגיד כי ישנם פערים מסוימים בין המידע שנמסר לאקט בעבר לבין הנתונים הנוספים שהוצגו בהמשך. באקט טוענים כי לפי הנתונים שהציג התאגיד בעצמו, לא התקיים הרוב הדרוש של עובדים ישראלים, שבצוות ההפקה עמד שיעורם על 58%, ובצוות המבצעים על 72%. "כלומר", כתב אביטן במכתב למועצת התאגיד שזה עתה חזרה לפעול, "התאגיד הודה שחור על גבי לבן כי ההפקה לא עמדה בתנאי חוק התאגיד להכרה בהפקה מקומית קנויה".

במכתבו מציב אביטן סימני שאלה סביב התנהלות התאגיד בנושא, ומבקש לבדוק מדוע אושר שימוש בסך של 7.2 מיליון שקל מתוך התקציב המיועד להפקות, מבלי שנבדק מראש שההפקה אכן עונה להגדרות החוק. "מדובר בכסף ציבורי המועבר במסגרת תקציב ממשלתי, שהתאגיד לא יכול לעשות בו כבתוך שלו".

עוד תוהה אביטן מדוע עד הפנייה של אקט הנתונים לא נבדקו באופן יזום על-ידי התאגיד מול חברת ההפקה, ומי אחראי למידע הלא מדויק שהועבר בהמשך לפניית הארגון. "מי ניסה או ניסתה לטייח את המידע האמיתי", תוהה אביטן.

הוא מזכיר כי גם לאחר שהתברר כי חברת ההפקה לא עמדה בהגבלות החוק, סוכם איתה על הפקת עונה נוספת. "הבעיות בהתנהלות המתוארת מקבלות משנה תוקף שעה שמדובר בגוף ציבורי", נטען במכתב. "לא ניתן להסיר אחריות אישית מבעלי התפקיד הרלוונטיים בתאגיד, נוכח הפרת החוק שבוצעה". 

מתאגיד השידור "כאן" נמסר בתגובה: "התאגיד מקפיד וימשיך להקפיד על קיום החוק בכל הפקותיו. מבדיקות שביצע התאגיד לאורך כל שלבי ההפקה, ומנתונים שנמסרו לנו ממפיקות הסדרה, עולה כי רוב הצוותים בהפקה הם תושבי ישראל. התאגיד ממשיך בבדיקת קטגוריה אחת מתוך ארבע, ובכל מקרה כל התקציב של התאגיד בהפקה הושקע בצוותים ישראלים בלבד". 

מקורבים בתאגיד מציגים תמונה שונה מכפי שהיא מצטיירת ממכתבו של אביטן. על פי מקורבים, בעקבות הפנייה של אקט קיימו בתאגיד בדיקה מעמיקה של כל הנתונים שהועברו - הן ע"י אקט והן ע"י הפקת טהרן. המסקנות העלו כי שני הצדדים לא העבירו נתונים מדויקים - לא בהכרח מסיבות זדוניות, אלא מהבדל בשאלה את מי מחשבים כעובד ישראלי ובאיזה קטגוריה מחושב כל עובד. התאגיד נדרש להכריע במחלוקת בין הגורמים בשאלה מי נחשב לעובד ישראלי.

החוק אמנם ברור בקטגוריות הקבועות, אך משאיר מקום לפרשנות בנוגע לתפקידים בכל קטגוריה. כך או כך, בתאגיד אומרים כי כל הכסף שיצא מתקציבו עבור ההפקה הועבר לעובדים ישראלים בלבד. בתאגיד הוחלט להמשיך בבדיקה ולקבוע מנגנון בדיקה ופיקוח לגבי כלל ההפקות. יש לציין שהתאגיד עמד בחובותיו להשקעה בדרמה גם אם ההפקה טהרן נגרעת מהשקעותיו.

כאמור, הארגון דורש כי תקציב התאגיד לשנת 2021 יכלול תוספת של 7.2 מיליון שקל לטובת הפקות מקור, ומאיים כי אם הדבר לא יוסדר, תוגש עתירה. 

שלא לייחוס טוענים מקורבים בתאגיד כי בחטיבת הטלוויזיה פעלו ללא רבב עם הכלים שיש להם: "כפי שזה נראה, גם אקט וגם ההפקה לא דייקו בנתונים שלהם. יש מידע שאקט העבירו שלא תאם את המידע של ההפקה, וגם הוא הסתבר כלא מדויק. בכל מקרה חלק מהמידע או הנתונים שהועברו אכן ייצרו תמונה שונה באחת הקטגוריות. זה משהו שבודקים משפטית, ובהתאם ההפקה תסווג תקציבית".

עם זאת, על-פי אותם מקורות, החוק קובע כי על התאגיד להשקיע 260 מיליון שקל בהפקות מקור, וגם ללא "טהרן" התאגיד עמד במחויבות זו,  כך שאין לו צורך בטיוח מספרים. 

עוד כתבות

מה עדיף: שכר גבוה או תפקיד טוב? / צילום: Shutterstock, Akira Kaelyn

התעלמו מהשכר בקבלת החלטות קריירה

מהו עדיף: לוותר על שכר גבוה בעשרות אחוזים או לוותר על תפקיד עם אופק קידם? ● ומהו הפרמטר החשוב ביותר להעדפת תפקיד?

התובעת הכללית של ניו יורק, לטישיה ג'יימס / צילום: רויטרס

על רקע הראלי בביטקוין: התובעת הכללית של ניו יורק מזהירה מפני מטבעות קריפטו

האישה הבכירה ביותר ברשויות אכיפת החוק במדינה אמרה שהעלייה במחיר הביטקוין מפתה "שחקנים רעים" להיכנס למשחק

ישראל כץ / צילום: אייל פישר

הממשלה סוללת את הדרך להקמת בורסה ייעודית דיגיטלית והידוק הפיקוח על חתמים

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה את הצעת החוק שירחיב את סמכויות רשות ניירות ערך, כולל קביעת התנאים לביצוע הנפקות של חברות ללא פעילות (SPAC)

סניף של רשת שופרסל דיל / צילום: סיון פרג'

מנכ"ל שופרסל על הארנק הדיגיטלי: "אני רואה שכל השוק בלחץ, ואני אוהב את זה"

לקורונה הייתה השפעה חזקה על תוצאות רשת הקמעונאות הגדולה בישראל ● הרווח הנקי של שופרסל זינק ב-2020 ב-44% לסך של 387 מיליון שקל ● רשת הפארם Be הגיעה לראשונה לאיזון תפעולי ברבעון הרביעי

חברת לומניס יוקנעם / צילום: איל יצהר

עסקה אסתטית: לומניס מוכרת החטיבה הכירורגית לבוסטון סיינטיפיק ביותר ממיליארד דולר

שווי העסקה דומה לזה שבו נמכרה לומניס כולה ב-2019 לקרן השקעות אסייתית ● מדובר בשווי כפול מזה שבו XIO עצמה רכשה את לומניס מידי משקיעיה בנאסד"ק ב-2015

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

מחירי הכרטיסים נחתכים: חברות התעופה רוצות שתחזרו לטוס

החיסונים לקורונה עשויים להוות זריקת מרץ לענף התעופה, ולכך מתווספת ההנחה שהחברות יורידו מחירים כדי למשוך את הקהל האבוד ולעמוד בתחרות ● אלא שלא רק הנוסעים סובלים ממצוקת מזומנים כתוצאה מהמשבר, וגם החברות יצטרכו למצוא דרך למימון ● אז כמה נשלם על כרטיס טיסה?

חוף מזוהם מזפת / צילום: Associated Press, Ariel Schalit

גורמים במערכת הביטחון מטילים ספק שאיראן הייתה מעורבת באסון הזפת

לטענת הגורמים, האפשרות בעלת הסבירות הגבוה ביותר היא שמכלית ישנה הבריחה נפט מאיראן לסוריה, ושפכה נפט גולמי לים כתוצאה מתקלה בעת העברת נפט מאונייה לאונייה ● מומחים מסבירים: נפט פיראטי משונע בים כל הזמן בספינות מועדות לתקלות

המשתתפים ב־50:50. המחזור השני החל בינואר / צילום: מכללת עזריאלי להנדסה

אם לא אקזיט, לפחות דו-קיום: תוכנית האצת הסטארט-אפים שמחברת יזמים יהודים ופלסטינים

קוסאי משכם מפתח אפליקציה שתחבר פועלים פלסטינים עם מעבידים ישראלים, גל מתל אביב וקארים ממזרח ירושלים עובדים על משחק לימודי מבוסס מציאות מעושרת ● "גם הפלסטינים רוצים להיות אומת סטארט-אפ", אומר פרופ' אמיר גרינשטיין מיוזמי 50:50, האצת סטארט-אפים יהודית-ערבית

חלי גירס–אסא ושלומי מיטרני / צילום: תמונה פרטית

"הבנו שזו המציאות, ולכן אנחנו מתפללים לכל עסקה"

חלי גירס-אסא ושלומי מיטרני ניהלו את חברת התיירות "טוס תיירות ונופש" ● בעקבות הקורונה עברו להפיץ אוכל אסייתי ואיטלקי ● "אנחנו מוכרים במחיר רצפה כדי שיכירו אותנו יותר" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

5 דברים לפני פתיחת המסחר / עיצוב: טלי בוגדנובסקי , גלובס

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה בת"א

צפי לירידות בפתיחת המסחר בבורסה ● מגמה שלילית באסיה ובמסחר בחוזים לאחר ירידות בוול סטריט אתמול ● דוחות: נייר חדרה ומשק אנרגיה ● הדולר והאירו מתחזקים מול השקל ● גלובס עושה סדר לקראת פתיחת המסחר בבורסה

נוריאל רוביני / צילום: Reuters, Lucy Nicholson

רוביני מתפוצץ על רובין הוד: תמיט אסון על האנשים שלא יכולים להרשות לעצמם להפסיד

הכלכלן שחזה את משבר הסאב-פריים של 2008 עולה למתקפה על וול סטריט, מבקר את אפליקציית רובין הוד, מסתער על המטבעות הקריפטוגרפיים ומשתלח בדור המילניאלס ● על הדרך הוא גם מבקר את הדמוקרטים על תוכנית חלוקת הצ'קים לאזרחי ארה"ב

בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג / צילום: Associated Press, Peter Dejong

בית הדין הפלילי בהאג יפתח בחקירה נגד ישראל בחשד לביצוע פשעי מלחמה

התובעת תחקור פשעים ש"בוצעו לכאורה" ברצועת עזה, במזרח ירושלים ובשטחי יו"ש החל מ-13 ביוני ● פתיחת החקירה כבר עוררה תגובות במערכת הפוליטית המקומית ● נתניהו: "נילחם על האמת"; אשכנזי: "החלטה פוליטית"; סער: "‏החלטה בזויה"

ג'ו ביידן, נשיא ארה"ב / צילום: Reuters, Tom Brenner

האם ההבטחה של ביידן להעלאת שכר המינימום ל-15 דולר הגיעה לסוף דרכה

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, בתמיכת רוב מפלגתו, רוצה להכפיל את שכר המינימום הפדרלי, מ-7.25 דולר לשעה ל-15 דולר ● השכר הזה לא הועלה מאז 2009 ● אלא שהרפובליקאים מתנגדים, והוא מתקשה לגייס את הרוב הדרוש למהלך

סינמה סיטי ראשון לציון / צילום: יח"צ

הקורונה שיתקה את בתי הקולנוע, ודייסו סוגרת את החנות בסינמה סיטי ראשל"צ

קבוצת מאץ' פמילי, שמפעילה את רשת דייסו יפן, הודיעה כי היא סוגרת את החנות בראשון לציון ובוחנת את המשך הפעילות שלה בקניוני סינמה סיטי ● ניין ווסט סוגרת את החנות בדיזנגוף סנטר

המפקח על הבנקים יאיר אבידן / צילום: דוברות בנק ישראל

ההנחות שלא הגיעו ללקוחות ועתיד הביטקוין: המפקח על הבנקים בראיון

בשנה שחלפה מאז שיאיר אבידן נבחר לתפקיד המפקח על הבנקים, המדינה נקלעה לעוד בחירות, והמגפה המשיכה לפגוע בכלכלה ● בראיון לגלובס אבידן מדבר על "המהפכה בבנקאות", על האתגרים שמציבות ענקיות הטכנולוגיה לשוק התשלומים המקומי ועל הצורך להתייעל, ומעביר מסר לוחמני לבנקים

שרת התחבורה מירי רגב בנתב"ג / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

התנועה לאיכות השלטון יוצאת נגד מתווה פתיחת השמיים של מירי רגב

לטענת התנועה, "יש לאשר מתווה טיסות רחב לישראלים המעוניינים לשוב ארצה להצביע בבחירות; ההצעה של השרה רגב לא שונה ממתווה טיסות החילוץ ואינה נותנת מענה"

נציב שירות המדינה פרופסור דניאל הרשקוביץ / צילום: חיים צח-לע"מ

נציב שירות המדינה: לא קוימה עימי חובת ההיוועצות לפני חקירת השופטת כרייף

בניגוד לדרישת החוק ובניגוד להצהרת שרת המשפטים המשפטים לשעבר איילת שקד, לא קוימה כל התייעצות, בכתב או בעל פה, עם נציב שירות המדינה פרופ' דניאל הרשקוביץ, לפני שנפתחה החקירה נגד השופטת אתי כרייף

מיכל הלפרין, הממונה על התחרות / צילום: יונתן בלום

תחרות חדשה לשופרסל: היבואנים שיקימו מיזם סיטונאי למכירה לעסקים קטנים

הרשות התחרות אישרה לדיפלומט, גורי וליימן שליסל לחבור לבר הפצה ולנאייקס ולהקים מיזם משותף תחת השם נילוס ●  המיזם יתמקד במתן שירות לנקודות מכירה, בדגש על קטנות ומרוחקות, ויתחרה בפעילות של שופרסל עסקים

מלון Venetian בלאס וגאס / צילום: Shutterstock, OLOS

עוזבת את לאס וגאס: סנדס מוכרת את נכסיה בעיר ב-6.25 מיליארד דולר

החברה, שהוקמה ע"י אדלסון שנפטר בינואר האחרון, מוכרת את מלון Venetian ואת מרכז הכנסים שלה בלאס וגאס ל-Apollo Global Management ו-Vici Properties

רכב חשמלי. יותר מ־20 דגמים יהיו זמינים בישראל / צילום: Reuters, Patricia Huchot-Boissier

איך הפכה אירופה למובילת שוק המכוניות החשמליות – ולמה זה כנראה זמני

סובסידיות ומגוון בדגמים עזרו להעלות את הביקוש מצד לקוחות, אך מה שקרה בסין מהווה תמרור אזהרה לכך שהתנופה הזו עשויה להימשך זמן מוגבל