גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המשקיעים חזרו, הצעירים הסתערו, ו-2020 שברה את שיאי המשכנתאות

2020 הכתה את כל התחזיות לשוק הדיור תחת הקורונה: במהלך שנה שעברה נלקחו משכנתאות בהיקף 78.1 מיליארד שקל - גידול של 15% לעומת 2019 ● 15% מכלל המשכנתאות היו במסגרת "מחיר למשתכן"

משכנתא / צילום: Shutterstock, א.ס.א.פ קריאטיב
משכנתא / צילום: Shutterstock, א.ס.א.פ קריאטיב

דצמבר 2020, שהיה החודש השני בגובה המשכנתאות שנלקחו בו, חתם את 2020 כשנת שיא כל הזמנים במשכנתאות. 78.1 מיליארד שקל שנלקחו בשנה הזו גדולים ב-15% מהיקף המשכנתאות שנלקחו ב-2019. בחודשיה האחרונים של השנה ניכרת חזרת המשקיעים לשוק הנדל"ן, לקיחת משכנתאות ברמות גבוהות יחסית לשווי הנכסים שנרכשו, ובעלי משכנתאות קיימות שמיהרו לנצל את פנאי הריבית ולמחזר אותן, מבלי להמתין למימוש אפשרויות התמהיל החדשות שיוצעו להם בחודש הבא. רמת המשכנתאות הנדחות נותרה יציבה בסוף השנה שעברה.

 

2020 הכתה את כל התחזיות, באשר לשוק הנדל"ן והמשכנתאות, במיוחד אלה שהגיעו בעקבות מגפת הקורונה. רוכשי הדירות לא התחשבו בסיכונים הכלכליים ובמשבר הכלכלי החמור המתהווה ולא רק שלא היססו מלהיכנס לשוק הדירות עתיר האשראי - הם קבעו שיאים. המחצית השנייה של 2020 עולה ככל הנראה במידה ניכרת על כל מקבילותיה, מה שבא לידי ביטוי כמובן גם בתחום המשכנתאות.

הצעירים לוקחים משכנתאות גבוהות

כ-15% מכלל המשכנתאות שנלקחו ב-2020 היו מצידם של רוכשי דירות במסגרת "מחיר למשתכן". החשש שהתוכנית לרכישת דירות מסובסדות מסתיימת, מבלי שיש לה תחליף ברור, הביא זוגות צעירים לממש את זכיותיהם ולרכוש דירות על אף בעיות הקורונה הכלכלית. הדבר בא לידי ביטוי ברמה שגדלה והלכה של משכנתאות שנלקחו על ידי הרוכשים הצעירים. זו הגיעה לשיא בחודש שעבר, כשמשכנתה ממוצעת שנלקחה על ידי רוכשי דירות אלה הגיעה ל-738 אלף שקל; להמחשה - בדצמבר 2019 גובה המשכנתה הממוצע שנלקח הגיע ל-511 אלף שקל בלבד.

המשקיעים שבו לשוק בהמונים, בעקבות הורדת מס רכישה בסוף יולי האחרון. היקף המשכנתאות שניתן להם בדצמבר היה הגבוה ביותר ב-5 השנים האחרונות. בכלל 2020 שיעור המשכנתאות שניתנו לדירות להשקעה הגיע ל-11% מכלל היקף המשכנתאות. בזמנו הערכנו כי הורדת מס הרכישה לא תהווה תמריץ מספיק למשקיעים לשוב אל השוק, שכן מדובר בהטבה צנועה יחסית, ולעומת זאת הפרמטרים של מחירים ומחירי שכירות אינם מעודדים משקיעים. ואולם בחודשים האחרונים ניכרת תופעה בשוק שלא הייתה כבר 3 שנים - אווירה של עליות מחירים. וכשאווירה כזו מתקיימת, המשקיעים מגיעים.

סיפור מעניין הוא ממחזרי המשכנתאות. הצפי היה שבדצמבר הם ייכנסו להמתנה, עקב הודעת בנק ישראל על ביטול חלקי של מגבלת הפריים שעדיין מוטלת על ממחזרים. ההערכה הייתה כי הם יבחנו את האפשרויות החדשות שאמורות להפתח בפניהם בחודש הבא (כרגע ביטול המגבלה תקף רק לרוכשי דירות, לא לממחזרים), ואולם כרגיל בשוק הזה, המציאות הפכה את ההערכות המוקדמות על פניהן ובדצמבר כמות הממחזרים שלא המתינו - הייתה גבוהה. ייתכן כי רבים מהם לקחו ייעוץ מוקדם והגיעו למסקנה שהתנאים החדשים לא יהיו טובים בהרבה מאלה הקודמים, מה שבסופו של דבר התברר כהערכה נכונה. בסך-הכול כ-18% מכלל המשכנתאות שנלקחו ב-2020 היו למעשה מיחזור משכנתאות. 

הנהירה הרבה אל שוק הדירות הובילה להגדלה משמעותית של המשכנתאות בשיעורים גבוהים משווי הנכסים שנרכשו (מה שמכונה יחס ה-LTV -LOAN TO VALUE) בחודשים האחרונים של 2020 כ-40% מהמשכנתאות חצו את רף ה-60% משווי הדירות שנרכשו. מדובר בשיעור הגבוה ביותר שנרשם בהלוואות אלה, לפחות מאז 2011.

49 מיליארד שקל במשכנתאות שנדחו

אחד החששות שליוו את הקורונה היה, יצירת "פצצת זמן" פיננסית בצורה של לווים שיקלעו לבעיות כלכליות, ולחדלות פירעון בתחום המשכנתאות. לצורך זה יצר בנק ישראל מנגנון לדחיית משכנתאות במהלך חודשי הקורונה. בתחילה נרשמה דחייה של כרבע מכלל יתרת החוב של המשכנתאות, מה שהגביר את החששות; ואולם בחודשים האחרונים התייצבה כמות על כ-12% מכלל המשכנתאות - כ-49 מיליארד שקל נמצאים כיום בסטאטוס של משכנתה דחויה מכלל יתרת חוב של כ-401.5 מיליארד שקל.

על אף ההתייצבות עדיין מדובר במספרים גדולים, ועדיין קיים חשש שהם עוד יגדלו, במיוחד לנוכח העתיד הכלכלי המעורפל, שכרגע אינו מבשר טובות.

כיצד זה שההערכות המוקדמות (כולל אלה שלנו) נחלו כשלונות כה מהדהדים? ראשית, כמו בשוקי ההון, לא נלקחו בחשבון התערבויות הבנק המרכזי בשיעורי הריבית ובמתן הקלות ללווים; שנית, הקמת "ממשלת הקורונה" בחודש מרץ, לוותה בציפיות של התייצבות המערכת הפוליטית, על כל סממניה ובראשם תוכניות מסודרות ותקציב, מה שכמובן לא קרה. הציבור נוכח שבפועל אין ממשלה מתפקדת, אין מדיניות דיור ושאין למה לצפות - מה שהחזיר אותו לשוק. הבחירות הקרבות תורמות אף הן לאי האמון שהציבור רוחש כלפי הדרג הפוליטי.

עוד כתבות

תור למילוי מכלי גז פרופאן בשבוע שעבר ביוסטון, טקסס. המתינוו בגשם מקפיא / צילום: Associated Press, David J. Phillip

האם ארה"ב הפכה לארץ המחדלים הבלתי-מוגבלים

בצל חצי מיליון מתי הקוביד, בסימן חקירת חוסר האונים במניעת ההתקפה על הקפיטול, תחת הרושם של משבר אנרגיה קטלני בטקסס, משבר האמון במערכת האמריקאית מעמיק והולך ● האם האמריקאים הם רשלנים במיוחד?

אמיר ברמלי - רוביקון ביזנס גרופ / צילום: תמר מצפי

הונאת משקיעים: יש עוד "אמיר ברמלים" בחוץ – חפשו אותם

אמיר ברמלי מצטרף לשורה ארוכה מדי של אנשי עסקים שהורשעו בהונאת משקיעים ● אם צורת החשיבה ודפוסי הפעולה של גורמי האכיפה לא תשתנה, הרשימה תוסיף להתמלא ברמאים שמותירים מאחוריהם שובל של משפחות הרוסות

פרופ' טל זקס, סמנכ"ל הרפואה הפורש של מודרנה / צילום: Associated Press, Rodrique Ngowi

טל זקס, סמנכ"ל הרפואה של מודרנה, הודיע על פרישה בסוף ספטמבר

פרופ' טל זקס, סמנכ"ל הרפואה של מודרנה, הודיע כי הוא יעזוב את החברה בסוף ספטמבר הקרוב לאחר קרוב לשש שנות שנות עבודה ● ענקית הביוטק דיווחה על עזיבתו של זקס בשקט יחסי במקביל לדיווח על פיננסים והודעה על כך שהגבירה את קצב ייצור החיסונים

אורי פרנק / צילום: דוברות אינטל

שבועיים וחצי לאחר הקידום: בכיר אינטל אורי פרנק פורש מתפקידו

פרנק היה חלק מסיבוב מנויים שכלל ששה בכירים מאינטל ישראל אשר קודמו לתפקידי סגן נשיא בחברה

רוברט אנטוקול מנכ"ל ומייסד פלייטיקה. / צילום: יח"צ אוהד רומנו

הכנסותיה של פלייטיקה חצו לראשונה את רף ה-2 מיליארד דולר ב-2020

ה-EBITDA המתואם עלה מ-712.1 מיליון דולר ב-2019 ל-941.6 מיליון דולר ב-2020, אך לשנה הנוכחית החברה צופה כי ה-EBITDA צפוי לרדת ● רוברט אנטוקול, מנכ"ל פלייטיקה: "לפלייטיקה הייתה שנת מדהימה של צמיחה והישגים בשנת 2020, שהגיעה לשיאה בהנפקה הציבורית המצליחה שלנו בינואר 2021"

גיא בן ארצי/ צילום: יחצ

תביעה ייצוגית נגד מיזם הקריפטו הישראלי בנקור נדחתה בניו יורק

ביהמ"ש הפדרלי דחה את בקשת הייצוגית שהוגשה נגד חברת Bprotocol Foundation השווייצרית וארבעת מייסדיה הישראלים ● לפיכך, השופט נמנע מלדון בטענת התובעים, שלפיה הנפקת מטבעות Bancor הייתה לכאורה הנפקת ני"ע בלתי חוקית

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

כ-20 נוסעים שנחתו בנתב"ג, חלקם זרים, נתפסו עם אישורים מזויפים

מדובר בנוסעים שהגיעו מארה"ב בטיסת יונייטד שנחתה אחה"צ, שנתפסו לאחר שהציגו אישורי מזויפים של ועדת החריגים ● יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, ח"כ יעקב מרגי, דרש להתייחס בחומרה למקרים הללו, כשהוא התכוון למעצר ולהגשת כתבי אישום

איל ארד / צילום: יח"צ

מקוטג׳ לבמבה: סמנכ״ל הסחר של תנובה לשעבר ינהל את הסחר של אסם

איל ארד מונה למנכ"ל חברת הסחר של קבוצת אסם-נסטלה ● יחליף בתפקיד את ניר מטוסביץ שיעבור לנהל את הסחר בשופרסל

אלון מאסק / צילום: Shutterstock, john smith williams

כך הפכה טסלה לאחת החברות המוערכות ביותר במדד S&P

יצרנית כלי הרכב החשמליים היא אחת החברות המוערכות ביותר במדד S&P 500 כיום ● איך היא הגיעה לשם בדרך שונה מענקיות טכנולוגיה אחרות ומה ההבדל בין אופן הצמיחה שלה לשלהן ב-5 גרפים

אמיר ברמלי בבית המשפט / צילום: איל יצהר

10 שנות מאסר נגזרו על אמיר ברמלי בגין הונאת משקיעים בהיקף של 340 מיליון שקל

ברמלי, מייסד ומנהל קבוצת רוביקון וקרן קלע, הורשע באחת מפרשות ההונאה החמורות שהיו בישראל ● הפרקליטות, שביקשה להטיל עליו מאסר מינימלי של 16 שנים, הודיעה כי "תלמד את פסק הדין" ● אחד מקורבנותיו של ברמלי: "בהתחשב בזה שהוא הרס לאנשים את החיים, הוא יצא בזול"

מד מים - שעון מים / צילום: איל יצהר

רשות המים תעביר ללא מכרז פרויקטים בהיקף 1.3 מיליארד שקל לגופים פרטיים

מדובר בתוכנית נרחבת שמטרתה להשלים את חיבור היישובים בצפון הארץ למערכת המים הארצית לצורך הזרמת מים לחקלאות ● הפרויקט צפוי להגיע לאישור סופי במועצת רשות המים בעוד כשלושה שבועות ● רשות המים: "מדובר בתוכנית דחופה ביותר לאספקת מים לבקעה ולעמקים המזרחיים"

מוסי רז / צילום: שלומי יוסף

באיסלנד משתמשים ב-100% אנרגיה מתחדשת ובארץ רק ב-3%? כן, אבל

החשמל של השכנים מסקנדינביה באמת ירוק הרבה יותר. אבל ההשוואה מחייבת כמה כוכביות ● המשרוקית של גלובס

מה קורה למנהל ישראלי כשהוא מגיע לתאגיד אמריקאי / צילום: Shutterstock

לא רק מנכ"ל וויז: מה קורה למנהל ישראלי כשהוא מגיע לתאגיד אמריקאי

פרופ' ברוך שמעוני מבר-אילן, שחקר כיצד מתמודדים מנהלים מתרבויות שונות בתאגידים רב-לאומיים, לא הופתע מהפוסט של מנכ"ל ווייז הפורש ● ניהול וקריירה

בלשר דורון - מנכל אורמת / צילום: יח"צ

אורמת סוגרת רבעון עם ירידה בהכנסות ועלייה ברווחים

החברה הודיעה כי תגדיל את הדיבידנד הרבעוני שלה ב-9% ותחלק 12 סנט למניה ● דיווחה הבוקר על עלייה של 64% ברווח הנקי ברבעון הרביעי של 2020 לעומת הרבעון המקביל ב-2019, לרמה של כ-20.7 מיליון דולר

אנגלה מרקל / צילום: Bernd von Jutrczenka/Pool, AP

האיחוד האירופי יכריע אם לאפשר שימוש בדרכון ירוק - "כמו בישראל"

להחלטה בעניין עשויה להיות השפעה גם על אפשרויות המעבר והכניסה ליבשת של ישראלים בעלי "דרכון ירוק" ישראלי ● אוסטריה, קפריסין ויוון דוחפות לאמץ את המודל הישראלי; גרמניה מהססת

אמיר גיא / צילום: איליה מלינקוב

אמיר גיא וחברת פייבר רוצים לשנות את המודל הכלכלי של תעשיית הפרסום

אמיר גיא, מנכ"ל משותף ומבעלי משרד הפרסום אדלר חומסקי, הודיע כי הוא עוזב, ומקים יחד עם חברת פייבר פלטפורמה לענף הפרסום ● האם היא תשפיע על הענף כפי שהושפע עולם העיצוב? ואיך יישמר הקשר הבינאישי, שלו השפעה מכרעת על התהליך היצירתי?

חיסון של פייזר / צילום: Reuters

הפרדוקס של פייזר: מובילה בחיסונים, אבל המניה מדשדשת

למרות שפייזר הפך להיות שם נרדף לחיסוני קורונה, שוק ההון פחות מתלהב מההישג ● מדובר בחברת ענק עם תרופות רווחיות יותר, שלא כל הישג מדעי שלה מתורגם ישר להישג במניה ● "תרופה כמו ויאגרה, כשהייתה מוגנת פטנט, זה הרבה יותר גדול"

חניון רובוטי ברמת גן / צילום: איל יצהר

תמ”א 38: חניון רובוטי ייבנה גם ללא הסכמה של הדיירים

המפקחת על המקרקעין ברחובות קבעה כי החניון ייבנה למרות ההתנגדות של בעלות הדירה בקומת הקרקע

גדעון סער, יו"ר "התקווה החדשה" / צילום: עאטה עוויסאת

אם יזכה להקים ממשלה, גדעון סער ימנה שר אוצר מקצועי

יו"ר מפלגת "התקווה החדשה" גדעון סער אמר במפגש עם חברי מועצת איגוד לשכות המסחר כי בכוונתו למנות שר אוצר מקצועי, לא פוליטי, שיוכל להתרכז בשיקום המשק

חדר כושר של רשת הולמס פלייס

שעת הכושר של ראובני פרידן: יטפל בתקציב של הולמס פלייס

משרד הפרסום אדלר חומסקי טיפל עד לאחרונה בתקציב הפרסום של רשת חדרי הכושר