גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אמילי עמרוסי בעקבות פיטוריה מ"ישראל היום": "העלימו אותי"

עמרוסי הודיעה כבר לפני ימים אחדים על פרידה מהעיתון, אבל כעת היא מפרסמת את הרקע לכך ● בתגובה לטענה כאילו הוצע לה תפקיד אחר, אמרה עמרוסי: "לא הוצע לי בשום שלב תפקיד אחר. ספרו לי עוד על מצבן של נשים בקורונה"

אמילי עמרוסי / צילום: יח"צ
אמילי עמרוסי / צילום: יח"צ

העיתונאית אמילי עמרוסי, שפוטרה מעבודתה בעיתון "ישראל היום", הודיעה לפני ימים אחדים בעמוד הפייסבוק שלה על פרידה מהעיתון ותיארה את ההצעות המרגשות שנפתחו בפניה. כעת היא מפרטת בדף הפייסבוק שלה (ובמספר קבוצות וואטסאפ) את הרקע, לשיטתה. עיקר הביקורת של עמרוסי מופנית לאופן שבו נעשו הפיטורים ולסירוב של העיתון לאפשר לה להישאר בעיתון בתפקיד אחר לאור העובדה שהיא אם חד-הורית המפרנסת לבדה את ילדיה.

בהודעה היום |(ג') כתבה עמרוסי: "יש סגר על הצוואר שלי. סגר על מעבר החמצן. חודש שאני נמנעת מלפרסם. במקום שבו לוחצים לי על הצוואר נהיה נמק. לא עובר שם דם ואוויר. אני תיכף נחנקת. לא יכולה יותר עם העמדת הפנים. אחרי 12 שנים בעיתון 'ישראל היום' אני יוצאת לדרך חדשה. לא רוצה שום דרך חדשה. רוצה להמשיך לעשות את מה שאהבתי, והייתי טובה בו, וקיוויתי לעשות כל חיי. לכתוב לכם. לאן נעלמתי? העלימו אותי. מה שלומי? רע".

בפוסט הארוך מתארת עמרוסי את השתלשלות הדברים - כיצד חמישה ימים אחרי שפרסמה טור על כך שמשפחתה נכנסת סוף-סוף לדירה משלה לאחר שלקחה משכנתא אימתנית ל-30 שנה, קיבלה טלפון מ"ישראל היום" בו הודיעו לה על פיטוריה: "לא קדמה לזה שום אזהרה, הקדמה, איתות. אמרתי לנציגת העיתון שדיברה איתי שאני לא יכולה להגיע לשימוע, אני תוך כדי מעבר דירה לבד, החשמל לא מחובר, בזק צריכים להגיע. לא הבנתי בכלל מה היא אומרת. תגובתה הייתה: 'אם לא תגיעי, נקיים את השימוע בהיעדרך'".

לדברי עמרוסי, "11 שנים וחצי נתתי את לבי ונשמתי לעיתון - בטורים, כתבות, ראיונות ומאמרי דעה. שילמתי מחירים על כך שלא הייתי מהיפים והנכונים. הייתי מהעיתון המוקע, והוקעתי בעצמי. המחירים היו משוגעים, ואין לי כוח לספר עליהם. פעמיים קיבלתי הצעה קונקרטית ונדיבה כלכלית לעבור ל'ידיעות אחרונות' - ופעמיים סירבתי מטעמים אידאולוגיים. כי בית לא עוזבים".

עמרוסי לא חוסכת בתיאור מעלותיה כעיתונאית מקצועית, תוך הדגשה כי הטורים שלה זכו לקהל מגוון, נאמן ורחב והגיעו לנתוני חשיפה מרשימים: "השכר שלי נשאר קבוע כל השנים, ולא קיבלתי העלאה במשכורת או בונוסים. הוא היה שכר טוב".

לדבריה, "ב-2009, כשהתחלתי לעבוד בעיתון, שלחתי מיילים (אז היו מיילים) לחברים וכתבתי שהצטרפתי ל'משפחת ישראל היום'. היה זה אורי אורבך ז"ל שהעיר לי שעיתון הוא לא משפחה. לא דמיינתי שיעיפו אותי ככה. לא היה שום סימן מקדים. הייתי האישה היחידה בעלת טור במוסף, ולא האישה הראשונה שמפוטרת בזמן האחרון. ספרו לי עוד על מצבן הרע של נשים בתקופת הקורונה".

לטענתה, "לפטר אמא לארבעה ילדים קטנים שהיא מפרנסת יחידה, בלי צידוק משמעותי, זה לא מוסרי. לפטר אמא שהיא מפרנסת יחידה, חמישה ימים אחרי שכתבה על כניסה לבית חדש ועל הדאגות הכלכליות שנלוות לכך - זה אכזרי. או שהמעסיקים שלי (בניגוד אליכם) פשוט לא קראו את הטורים שלי".

על-פי עמרוסי, פיטוריה נכנסו לתוקף באותו רגע, "בלי כמה חודשים קדימה. ההתנהלות הייתה כמו מול עובד שסרח, שבגד במערכת. בחיי הילדים שלי שלא עשיתי כלום. חסמו לי את תיבת המייל שבה אני מתכתבת אתכם, הקוראים. לא אישרו לי טור פרידה. אחרי מחאות מצדי על כך שלא מקובל בעיתונות לא לאפשר טור פרידה, אישרו לי טור בתנאי שלא ישולם עליו שכר. ובוודאי שהיה נתון לעריכה בלעדית שלהם. אז אני כותבת לכם כאן את הטור האחרון".

עמרוסי סבורה כי הפסקת עבודתה אינה קשורה לקיצוצים או להתייעלות, מאחר שהיא הציעה להשאיר אותה במערכת לצורך עבודות שונות ואחרות, אך סורבה. "הצעתי שיקצצו במשכורתי או שייתנו לי לעשות עבודה של שני אנשים. אמרתי לעורך הראשי: תן לי לשבת פה בלילות, לערוך טקסטים בדסק, תהפוך אותי לכתבת שטח. אערוך מוספים. מה שצריך. אני מוכשרת וחרוצה וזריזה. אעשה הכול. למדתי מהשנים האלה שאני יכולה לישון חמש שעות בלילה כדי לעבוד קשה; אז אשן ארבע שעות בלילה. התחננתי. העיניים שלי היו כמו ברז כיבוי אש. תוריד לי בשכר. תעמיס עליי עבודה של שתי משרות. רק אל תשלח אותי הביתה".

עד רגע פרסום הידיעה לא התקבלה תגובת "ישראל היום", אך מקורבים מספרים כי הסיבה לפיטוריה של עמרוסי היא בין היתר השכר הגבוה שקיבלה, שעמד על אלפי שקלים לטור - ללא קשר למספר המילים שבו. על-פי המקורות, עורך "ישראל היום" בועז ביסמוט דווקא הציע לה לכתוב במקומות אחרים בעיתון על נושאים פוליטיים תמורת תשלום נמוך יותר, אך עמרוסי בחרה שלא.

עמרוסי מסרה בתגובה: "לא הוצע לי בשום שלב לעבור לכתוב בנושאים פוליטיים או להישאר בעיתון בהיקף נמוך או בשכר מופחת. אין לי טענות על השכר. נושא השכר כלל לא עלה בשימוע ובהליך הפיטורים אלא רק 'צורך בריענון'. ספרו לי עוד על מצבן של נשים בקורונה".

*** גילוי מלא: בית הדפוס של "ישראל היום" מספק שירותי דפוס לעיתון גלובס.

עוד כתבות

מבנה בנין אברהם הוסטל / איור: גיל ג'יבלי

עכשיו זה רשמי: קבוצת עזריאלי רכשה את אברהם הוסטל בתל אביב ב-180 מיליון שקל

רשת אברהם הוסטל שכרה ב-2016 את הקומות העליונות של המבנה לתקופה של 20 שנים ● החברה הודיעה כי החוזה יימשך עד 2035, אז תבנה במקום 110 יח"ד להשכרה

אונייה איראנית במפרץ עומאן / צילום: Reuters, WANA NEWS AGENCY

מי פגע באונייה בבעלות רמי אונגר ואיך זה קשור ליחסי איראן-ארה"ב

"אני חושב שזה משחק בין איראן לארה"ב, ושבגלל זה הם פוגעים באוניות מערביות", אמר רמי אונגר לאחר שאוניית המטען בבעלותו נפגעה במפרץ עומאן והוא ממש לא טועה ● המשחק הזה בעיצומו, כשישראל, סעודיה ומדינות אחרות בסביבה משמשות שחקניות משנה

ניר הראל,בעלי בר–מסעדה "עיוני" במטולה / צילום: נעמה הראל

"אין לי כוח אדם. אין להם מוטיבציה לחזור. אני מבין שעד יוני 2021, כשייגמרו תשלומי החל"ת, לא יהיו לי עובדים"

ניר הראל - נשוי, בן 39, אב לשלושה (שתי בנות ובן), גר בקיבוץ גינוסר ● יועץ עסקי ובעלים של בר-מסעדה "עיוני" במטולה ● " לפני המשבר העסקתי 15 עובדים במסעדה, והיום יש לי בין שניים לשלושה עובדים" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

רחוב בתל אביב בסגר השלישי / צילום: איל יצהר

מקדם ההדבקה נושק ל-1: המשך פתיחת המשק בסכנה

כך עולה מנתוני משרד הבריאות ● גם בדוח היומי של אמ"ן מדווחים על מגמה דומה: "השבוע נפתח בהיקף תחלואה גבוה ובעצירת מגמת הירידה" ● במשרד הבריאות הגדירו את תמונות ההתקהלות ברחבי הארץ כ"תמונות איומות", שאת התוצאה שלהן נרגיש בעוד שבועיים

מניית גיימסטופ מזנקת על רקע המלצות ב-WallStreetBets / צילום: Shutterstock, Hanson-Leung

עליית גיימסטופ מאלצת את קרנות הגידור לחשב מסלול מחדש

קרנות המשקיעות במניות ספציפיות, כיסו את פוזיציות השורט שלהן ושינו את טכניקות המכירה בחסר שלהן, בניסיון למזער הפסדים

דת הביטקוין / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

למרות החיבוק מוול סטריט בפברואר: מחיר הביטקוין צנח 20% בשבוע האחרון

נפחי המסחר בבורסות הקריפטו עלו החודש לשיא כל הזמנים, כשחצו את רף הטריליון דולר ● בחלוף השבוע הגרוע ביותר שלו מאז מרץ 2020, ביטקוין קרוב לסיים את פברואר עם עלייה חודשית של 33% במחירו

דדי שוורצברג / צילום: דנה קרן

המייסד פרש, המניה פרצה: למה המשקיעים כל-כך מתלהבים מעדיקה?

משבר קורונה, סגירת קניונים, החלפה של כל ההנהלה הבכירה ותביעה שהגיש מייסד החברה - כל אלה לא הפריעו למניית קמעונאית האופנה הצעירה לזנק למחיר המשקף לעדיקה שווי של 330 מיליון שקל • מה עומד מאחורי הזינוק הנחשוני במניה?

וורן באפט, מנכ"ל ויו"ר ברקשייר הת'וואיי / צילום: Reuters, Scott Morgan

"לעולם אל תהמרו נגד אמריקה": המכתב השנתי של באפט למשקיעים

יו"ר ומנכ"ל תאגיד ברקשייר הת'וואיי, וורן באפט, הדגיש במכתב השנתי שלו למשקיעים עד כמה השקעות מקומיות הן חשובות ● "ב-232 שנות קיומה הקצר... לא היה אינקובטור לפוטנציאל אנושי כמו אמריקה" ● ומה חושב "האורקל מאומהה" על שוקי האג"ח?

חוות קיימא, בין מושב בית־זית לשכונת עין־כרם / צילום: איל יצהר

"רשימת 40 הצעירים היא לא סתם עוד רשימה, יש לה כוח לעשות שינוי"

שנת הקורונה השפיעה לא רק על הרכב רשימת 40 המנהיגים הצעירים של גלובס, אלא גם על האופן שבו ציינו הנבחרים את האירוע ● במקום התקהלות באולם, יצאו המנהיגים הצעירים למסע בין תחנות, שאפשר להם להתחבר זה עם זו, ועם אנשים ששמו להם למטרה להפוך את העולם למקום טוב יותר

בזק פורסת סיבים אופטיים / צילום: איל יצהר

במשרד התקשורת התקבלו פניות של ספקים שדורשים לעכב השקת הסיבים של בזק

משרד התקשורת בבעיה שכן כל מדיניותו מכוונת לדחיפת בזק להיכנס לפרויקט והופתע מהפניות שיידרש לבחון

קוניאק של לואי ויטון. לאספנים / צילום: יח"צ

וויסקי ב-1,600 שקל וקוניאק נדיר לאספנים: כך הפכו הישראלים לצרכני אלכוהול יוקרתי

וויסקי באלפי שקלים, קוניאק של לואי ויטון וארמניאק לאספנים: סגירת המסעדות והברים הובילה לצריכה מוגברת של אלכוהול מיוחד, יוקרתי ומעניין - והיבואנים לא יודעים את נפשם מרוב ביקושים ● "יש אנשים שלא נפגעו בקורונה, והם מחפשים לפנק את עצמם. אז הם שותים טוב יותר בבית"

גלעד יעבץ, מנכ"ל חברת אנלייט / צילום: איל יצהר

אנלייט במו"מ לרכישת 90% מחברה אמריקאית לפי שווי של עד 430 מיליון דולר

לפי הודעת אנלייט, החברה הנרכשת היא חברה מובילה ובעלת ניסיון רב בייזום, פיתוח, הקמה ותפעול בתחום האנרגיה הסולארית ואגירת אנרגיה בארה"ב, שעד היום הקימה ומכרה מתקנים סולאריים בהספק של מעל 1.5 ג'יגה ואט, ויש לה פרויקטים בפריסה רחבה בארה"ב

עיצוב: טלי בוגדנובסקי

מה אפשר לקנות ב-2.2 מיליון שקל בדרום

בעומר, בלהבים, במיתר ובבאר שבע אפשר למצוא בסכום הזה בתים פרטיים של 6 חדרים ומעלה

אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש / צילום: ישראל הדרי

מיטב דש מגדיל אחיזתו בסוכנויות ביטוח: רוכש את החזקות שותפיו בסלע ב-12.2 מיליון שקל

בית ההשקעות חתם על הסכם לרכישת 40% ממניות סלע סוכנות לביטוח, כך שההחזקה הכוללת שלו תעמוד על 100% ● סכום הרכישה משקף לסוכנות שווי של כ-30.5 מיליון שקל ● במיטב דש ציינו כי המנכ"לים המשותפים של סלע ימשיכו בתפקידם

הדירה ברחוב פיינשטיין / צילום: חיים סגל

דירת ירושה בלוד, בקומה רביעית בלי מעלית, נמכרה תוך יום אחד

הדירה, בת 3.5 חדרים בשטח 85 מ"ר, נמכרה ב-865 אלף שקל

חיסון נגד קורונה - בית חולים שערי צדק ירושלים / צילום: רפי קוץ

נתניהו וגנץ אישרו: עשרות אלפי פועלים פלסטינים יקבלו חיסון של מודרנה

מדובר ב-100 אלף חיסונים בשלב הראשון המיועדים ל-50 אלף פועלים, ואם המבצע יצליח, יתקבלו עוד חיסונים ● עדיין לא הוחלט אם קבלת החיסון תהיה תנאי להמשך העבודה בישראל

חנן שמש ואבי כ"ץ / צילום: תמר מצפי ואילן בשור

השותף שנעלם, הבנק שעיקל והברקזיט: כך קרסה ההשקעה ברחוב פולנד 19-20 בלונדון

עשרות משקיעים בחרו בשנת 2014 להשקיע בפרויקט של קרן הגשמה בלונדון • זה נגמר בהפסד של 100% מכספם • פודקאסט הנדל”ן של גלובס, "כסף בקיר", צלל להליכים המשפטיים שמלווים את הכישלון האנגלי ● פרק מיוחד ● האזינו

דוד פתאל / צילום: איל יצהר

פתאל מחזקת נזילות: מוכרת שני בתי מלון בתמורה לכ-305 מיליון שקל

שחר עקה, דירקטור וסמנכ"ל הכספים: "מכירת בתי המלון תיצור לנו תזרים נוסף של כ-130 מיליון שקל נטו והיא חלק מתוכניתנו האסטרטגית להגדלת הנזילות של הקבוצה, שעד כה הצליחה לגייס מעל 1.5 מיליארד שקל"

נשיא ארה"ב,  ג'ו ביידן / צילום: Reuters, JONATHAN ERNST

העיכוב בהעלאת שכר המינימום ל־15 דולר לשעה מעמיד במבחן את יכולת הנשיא לאחד את מפלגתו

מחוקקים פרוגרסיביים ופעילים למען העלאת השכר מבקשים להפוך את החלטת היועצת של הסנאט להליכים פרלמנטרים או אפילו לבטל את הרף התחתון הנדרש בשל 60 קולות

יחיאל טפירו / צילום: שלומי יוסף

ביהמ"ש גזר 5 שנות מאסר על יחיאל טפירו בשל הונאת משקיעים

טפירו הורשע כי גייס במרמה בנסיבות מחמירות כ-80 מיליון שקל מ-600 משקיעים דרך חברת קרן אור ● שותפו לשעבר, עו"ד אמיר בירמן, הורשע בשותפות בביצוע חלק מההונאה ונגזר עליו 3 שנות מאסר