גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הסבתא הפולנייה של רע"ם היא אגודת ישראל

הדמיון בין הפוליטיקה של מנהיגי רע"ם לזו של אגודת ישראל לפני 100 שנה בפולין מרתק ומעורר מחשבה

זקני הקהילה היהודית הקטנה של דנבלין מקבלים את פני מייסד פולין החדשה והגיבור הלאומי שלה יוזף פילסודסקי, 1920 / צילום: מתוך ויקיפדיה
זקני הקהילה היהודית הקטנה של דנבלין מקבלים את פני מייסד פולין החדשה והגיבור הלאומי שלה יוזף פילסודסקי, 1920 / צילום: מתוך ויקיפדיה

מה מזכיר לכם הקול הבא? ב-1927, בוורשה בירת פולין, האמא של המפלגות החרדיות מחליטה להעדיף פרגמטיות על פני נאמנות אתנית. היא מסתלקת משותפות עם יהודים חילוניים, כדי למצוא נתיבות אל לבם של השלטונות במדינת הלאום הנוצרית.
לי היא מזכירה את רע"ם, שעתה זה החליטה כי עימות חזיתי עם הרוב היהודי אינו מועיל לאינטרסים של בוחריה.

ב-1927, אגודת ישראל הייתה רק בת 15. חמש שנים קודם היא עשתה יד אחת עם כל הפלגים היהודיים בפולין, כולל אלה שאוקיאנוס של חשד ושל טינה הפריד בינה לבינם. אז, האגודה הצטרפה לרשימה יהודית משותפת, שעשתה חיל בבחירות לפרלמנט של סוף 1922. היא קיבלה 8% ממושבי הסֵיְם (פרלמנט), בצירוף 12 מושבים בסנאט. זה היה הייצוג הגדול ביותר של יהודים באיזשהו פרלמנט עד שקמה מדינת ישראל.

אבל הרשימה המשותפת הייתה חזית של התנגדות. הרוב הפולני בפרלמנט שנא אותה. ההיסטוריון של יהודי פולין שלמה נצר כותב: "הימין הפולני הזועם פתח בהסתה אנטישמית פרועה תוך שיסוי ואלימות מילולית חסרת רסן. חוגים אלה אף תבעו להשליט עיקרון, שבענייניה הגורליים של המדינה יכריע רק 'רוב פולני טהור".

בקולות היהודים נבחר נשיא חדש לפולין, בדצמבר 1922. הוא היה איש מדע נוצרי למהדרין, אבל הימין קרא לו "הנשיא היהודי". איש ימין קיצוני רצח אותו חמישה ימים לאחר השבעתו.

הרשימה היהודית המשותפת משכה אש, ולא הניבה תוצאות. יהודי פולין היו שקועים במשבר כלכלי עמוק, והיו זקוקים לעזרה דחופה.

ב-1927 גדולי התורה החליטו (בראשם הרבי מגור), שהגיעה השעה לעשות לעניי עירם. האגודה הסתלקה מן השותפות הרחבה עם היהודים, וחלק ממועמדיה השתתפו בבחירות במסגרת "הגוש הבלתי מפלגתי לשיתוף פעולה עם הממשלה". היא הייתה כלי שיצר המשטר החצי-צבאי החדש כדי להיפטר מן הפילוג הסיעתי של השנים הקודמות. גדולי התורה הורו לחסידיהם להפגין נאמנות אזרחית, ולתמוך בממשלה.

בבחירות של 1927, הייצוג היהודי בפרלמנט פחת ב-60%. אבל לחלק מן הצירים ניתנה זירה חדשה לחלוטין: הם נעשו חלק של הקואליציה השלטת, מה שהעניק להם יכולת כלשהי, גם אם מוגבלת, להשתדל לטובת בוחריהם.

ערב מלחמת העולם השנייה, אחד מצירי האגודה בסיים היה הרב הצעיר יצחק מאיר לוין. הוא למד שם די הרבה על פשרות ועל פרגמטיות. עשר שנים אחר כך, לאחר שנמלט בעור שיניו מגטו ורשה, הוא יהיה שר הסעד הראשון בממשלת ישראל, יעמוד בראש האגודה במשך 20 שנה ויותר, ויעלה אותה על דרך ארוכה של פרגמטיות, לטובת האינטרסים של בוחריה.

מה יעשה המיעוט במדינת הלאום

לתרבותה הפוליטית של ישראל - במובן של צירוף ההרגלים והדפוסים, המניבים תוהו ובוהו רב-מפלגתי קבוע - לא היה כמובן מקור יחיד. אבל אין זו העזה גדולה לטעון, ששורשי התרבות הזו נעוצים בקרקע מזרח אירופית. זה פשוט: הרוב הגדול של היהודים חיו במזרח אירופה, התנועה הציונית התפתחה והבשילה שם יותר מאשר בכל מקום אחר, והיהודים היו משתתפים פעילים, או לפחות צופים פעילים, בפוליטיקות המקומיות.
בין הקרקעות המשפיעות של מזרח אירופה, המשפיעה ביותר הייתה זו של פולין, עוד מתחילת המאה ה-19, אבל ביתר שאת בין שתי מלחמות העולם. כל המפלגות היהודיות המרכזיות בישראל עלו משם, ציוניות כחרדיות.

פולין, שעתה זה חזרה ונולדה מקץ 125 שנה, רצתה להיות מדינת לאום. אבל השאיפה הזו התנגשה עם הדמוגרפיה. שליש מתושביה היו בני מיעוטים: אוקראינים, יהודים, ביילורוסים, גרמנים וליטאים. הלא-יהודים לא הבינו בכלל מה הם עושים שם. גיאופוליטיקה הכניסה אותם לשם, והם רצו מאוד לצאת.

ליהודים לא היו פתחי מילוט. חייהם הפוליטיים היו מלאים התלבטויות על המידה שבה הם צריכים להתערות בחיי פולין, להפגין נאמנות לממשלותיה, ולהוריד פרופיל מסיבות של אינטרס עצמי. האנטישמיות בפולין החדשה הייתה מטבע עובר לבוחר, והיא התעצמה והלכה. השאלה הייתה אם להזדקף ולהסתכן בשבירה, או להרכין ראש ולנסות לעבור בשלום.

כשקווי התפר נפרמים

התלבטויות היהודים בפולין יכולות להיות מקור של השראה, או לפחות של לקחים, לכל מיעוט גדול במדינת לאום, שהסובלנות בה מתמעטת וקווי התפר שלה נפרמים.

לפני 20 שנה כתבתי כאן רשימה תחת הכותרת "האמא הפולנייה של ערביי ישראל". זה היה בעקבות דיבורים של מנהיגים ערביים בארץ בזכות אוטונומיה כלכלית ותרבותית בגבולות 1967. אז עדיין האמינו רבים שבסוף המנהרה יעמדו שתי מדינות לשני עמים. חשבתי שכדאי למיעוט הערבי בישראל להימנע מלסגל לעצמו את האיבה למדינת הלאום שאפיינה את מיעוטי פולין.

"אולי אין זה רעיון רע להנהיג באוניברסיטאות ישראליות לימודים השוואתיים של מיעוטים, כדי לעורר את הזיכרון ולהגדיל את התודעה", כתבתי. "פולין של שנות ה-20 צריכה להיות ספר-יסוד בכל קורס מבוא, ואולי גם להיקרא בספריות ציבוריות ערביות. היא תראה שביחסים בין רוב למיעוט (גם אם המיעוט הזה הוא 'ילידי', כפי שמטעימים מנהיגי הערבים בישראל) יש לא פעם דינמיקה מסוכנת".

אינני חושב שמנהיגי רע"ם למדו את פולין, אבל הדמיון בין הפוליטיקה שלהם בדור האחרון לזו של אגודת ישראל מעורר מחשבה. כללית, מיעוטים נוטים להיזהר. יהודים נטו ברוב מקומות מושבם. תכונות כאלה אפשר למצוא בין הדרוזים והצ'רקסים, הבוגרים המצטיינים של קורסים להתנהגות מפוכחת של מיעוטים.

אני מנחש שלא קל לרע"ם, כפי שלא היה קל לאגודה. אבל כמו האגודה של אז, וכמו גלגוליה הנוכחיים, רע"ם מנסה להפוך למפלגת הלחם והחמאה. בתיאבון.

עוד כתבות

מבואות דרומיים / הדמיה: OLIN

חברת רמי שבירו זכתה במכרז "דירה להשכיר" להקמת 335 יח"ד בחיפה

הפרויקט במבואות דרומיים ב' בחיפה כולל יחידות דיור להשכרה ארוכת-טווח למשך 20 שנה, כאשר 25% מהדירות מיועדות לדיור בשכר דירה מופחת לזכאים, ו-75% מהדירות יושכרו לשוק החופשי ● חברת רמי שבירו תשלם 118 מיליון שקל על שטח של כ-2.5 דונם

מטה גוגל בקליפורניה / צילום: Shutterstock

גוגל מעדכנת: Docs ו-Sheets חוזרים לפעילות תקינה

משתמשים ברחבי העולם דיווחו על תקלות בשירותים השונים של גוגל,בהן Drive ו-Docs ● גוגל מסרה כי "מצפים שכל המשתמשים יחזרו לשימוש רגיל בעתיד הקרוב"

הלוגו של מיקרוסופט / צילום: Shutterstock

העסקה השנייה בגודלה בתולדות מיקרוסופט: רוכשת חברה לזיהוי דיבור בכ-20 מיליארד דולר

ענקית הטכנולוגיה רוכשת את חברת Nuance, שפיתחה טכנולוגיית זיהוי דיבור, ב-19.7 מיליארד דולר ● זו העסקה השנייה בגודלה בתולדות חברת מיקרוסופט אחרי רכישת ליקנדאין בשנת 2016 ● העסקה תושלם בסוף השנה לאחר קבלת אישורים נוספים, בהם של בעלי המניות של Nuance

סוחרים בוול סטריט / צילום: Associated Press, Colin Ziemer/New York Stock Exchange

ירידות קלות בוול סטריט; מניית עליבאבא מזנקת בכ-10%

הנאסד"ק מאבד 0.5% ● המסחר באירופה ננעל בירידות ● מנייתה של אמריקן איירליינס מאבדת 4.2%, אפל יורדת ב-1.3% ● מיקרוסופט רוכשת את חברת הבינה המלאכותית Nuance Communications ב-19.7 מיליארד דולר

דקר הסלעים (לוקוס) ביום התיכון / צילום: שאטרסטוק

דגי הדקר יהפכו למין מוגן מפני דיג. עם כוכבית

השרה להגנת הסביבה הכריזה על הכנסת דג "דקר אלכסנדרוני" לרשימת המינים המוגנים וש"דקר הסלעים" (לוקוס) יהפוך למין מוגן בהוראת שעה למשך שנה – אך לשיטת דייג אחת בלבד ● שני המינים הם בעלי חשיבות אקולוגית גבוהה בשל היותם טורפים, השומרים על שיווי המשקל האקולוגי בים

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

הבורסה ננעלה בירידות: ת"א 35 איבד 0.8%, מדד הבנקים ירד ב-0.6%

אנלייט אנרגיה איבדה 2% במחזור גבוה ● אורמת ירה ב-2.2%, איי.סי.אל ירדה ב-1.3% ● מחזור המסחר הסתכם ב-1.8 מיליארד שקל

הענקת אות הערכה של ראש הממשלה על הישג מודיעיני-מבצעי לשנת  2020 / צילום: תקשורת שב"כ

ראש הממשלה העניק אותות הערכה למבצעים פורצי דרך בשב"כ

אות ההערכה של ראש הממשלה וראש שירות הביטחון הכללי מוענק למבצע או פרויקט מהתחום המודיעיני-מבצעי שבו באו לידי ביטוי מצוינות, מקצועיות ויצירתיות יוצאת דופן ● המבצעים שנבחרו הינם מבצעים מודיעיניים, טכנולוגים וסיכוליים ממודרים, שבוצעו בשנה החולפת ע"י שב"כ בזירות השונות

חיפוש אחר מאגרי גז ליד לבנון ב-2013 / צילום: Mohammed Azakir, רויטרס

לבנון: מחילים את ריבונותנו על שטחי המחלוקת עם ישראל בים התיכון

סך-הכול סופחו 1,430 קמ"ר בהצהרת הריבונות הזו ● באזור המחלוקת נמצאים כמה אתרי קידוח מתוכננים לחיפוש אחר גז טבעי שנמצא בכמויות גדולות במאגרים אחרים במזרח הים התיכון ● שר האנרגיה שטייניץ: "בלבנון מעדיפים לפוצץ את השיחות במקום לנסות ולהגיע לפתרונות מוסכמים"

צחי נחמיאס / צילום: לימור זפרני

צחי נחמיאס מתחיל לעבוד: מונה ליו"ר דסק"ש במקום דורון כהן

לאחרונה הושלם השלב הראשון בעסקת העברת השליטה בדסק"ש, שבו רכשו משקיעים בראשות חברת מגה אור של נחמיאס 47.4% מהמניות

נפתלי בנט / צילום: אורון בן חקון

בנט לקראת פגישתו עם נתניהו: "יכולתי לשבת בכסא ראש הממשלה כבר עכשיו"

שעה קלה לפני פגישתם של ראש הממשלה ויו"ר ימינה, יצא בנט במסר מרגיע מצד אחד לנתנהו, ומצד שני לא שלל אפשרות של הקמת כל ממשלה במטרה למנוע בחירות חמישיות ● "הקרקס הזה של בחירות חמישיות מסמן לאויבים שלנו שאנחנו בהתפרקות"

רמי רשף, מנכ"ל ג'נסל / צילום: איל יצהר

מעוררת עניין: ג'נסל גייסה כ-47 מיליון שקל ממשקיעים מוסדיים בינלאומיים

ההנפקה בוצעה לפי מחיר של 13.5 למניה, הנחה של כ-6% על מחיר הסגירה של המניה אתמול בבורסה

תעשיית ההייטק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

ההייטק סוגר רבעון: עלייה במעורבות משקיעים זרים ואף מילה על "בועה"

הרבעון הראשון של השנה שבר שיאים במדדים העיקריים של השקעות בהייטק הישראלי וסך גיוסי ההון זינק לפי IVC ומיתר ב-89% ל-5.4 מיליארד דולר ● עם זאת, הם מעריכים כי בטווח הקצר המגמה לא תימשך ● האם אכן מדובר בבועה ולמה הזרים יותר מתעניינים בשוק?

תמיר כהן, יו”ר ומנכ”ל שו”ב / צילום: איל יצהר

מכוונת גבוה: שיכון ובינוי ניהלה מגעים להשקעת ענק של בלאקרוק בזרוע האנרגיה שלה

הצדדים דנו באפשרות שלפיה טרם הנפקת החברה הבת שיכון ובינוי אנרגיה, תשקיע בלאקרוק סכום של כ-500 מיליון דולר במניותיה, מחציתן רכישה מידי שיכון ובינוי

אילן ישועה / צילום: אורן בן חקון

אילן ישועה בעדותו: "העברתי ראיון עם נתניהו לניר חפץ כדי שיערוך אותו"

ביום הרביעי לעדותו במשפט נתניהו תיאר מנכ"ל אתר "וואלה" לשעבר כיצד נענה לדרישותיהם של שאול ואיריס אלוביץ' להטות את הסיקור לטובת רה"מ ● בתכתובת עם עורך האתר שהוצגה בביהמ"ש, כתב ישועה: "הבוס הנחה אותי לתת סיוע ארטילרי מלא" ● ישועה הסביר: "סמוך לבחירות 2015 הוריתי לעורך לאשר מולי מראש כל כתבה רגישה"

נשיא איראן חסן רוחאני סוקר את ההתפתחויות הגרעיניות החדשות באיראן במהלך "יום האנרגיה הגרעינית" בטהראן, שבת / צילום: Reuters, IRANIAN PRESIDENCY

שיחות הגרעין: ישראל במקום משני אחרי האינטרס האסטרטגי-כלכלי באירופה

איראן היא חלק ממשוואה, שבה לישראל יש תפקיד משני ● ארה"ב מועידה לבעלות בריתה באירופה תפקיד תיווך, לא מפני שהבנה אמריקאית־איראנית היא יעד נכסף, אלא בגלל שביידן מנסה לשקם את השותפות עם אירופה ● הבנה עם איראן תקל על ארה"ב לטפל בשתי הפצצות הגלובליות המתקתקות האחרות

מרים פיירברג / צילום: איל יצהר

תג המחיר של עיריית נתניה: לא קיבלה נדל"ן מניב על החוף, ורוצה להעביר אותו לאחריות המדינה

עיריית נתניה פנתה לבג"ץ נגד מדינת ישראל, בדרישה לקבוע בצו כי האחריות לתחזוקתם ולהפעלתם השוטפת של חופי הרחצה היא של משרד הפנים ● "העירייה ניסתה להקטין את הגירעון הנגרם בשל תחזוקת הרצועה ופנתה למוסדות התכנון הארציים ומשרדי הממשלה להקים ברצועת החוף פרויקטים כלכליים מניבים, אך כל בקשותיה נדחו"

לשכת התעסוקה בתל אביב / צילום: כדיה לוי, גלובס

משבר הקורונה: שירות התעסוקה מציע להאריך את הזכאות לדמי אבטלה לאחרי יוני

הארכה הגורפת של הזכאות לדמי אבטלה, צפויה להיגמר בסוף יוני ושירות התעסוקה מציע מודל חדש למתן דמי אבטלה, למי שלא ישוב לשוק העבודה אחרי תאריך זה ● המשמעות היא שחלק מדורשי העבודה עדיין יהיו זכאים להם ● השינוי ידרוש תיקון חקיקה שנראה כמסובך בקונסטלציה הפוליטית הנוכחית

NVIDIA Grace – מעבד (CPU) המיועד למרכזי נתונים ומבוסס על ליבות ARM / צילום: באדיבות NVIDIA

אנבידיה משיקה: מעבד מרכזי לדאטה סנטרים, ענן גיימינג, וערכת פיתוח למחשב קוונטי

ענקית שבבי הבינה המלאכותית והגרפיקה חשפה בכנס הבינה המלאכותית השנתי GTC 2021 שורה ארוכה של מוצרים וטכנולוגיות מתקדמות ● הכריזה על מעבד (CPU) ראשון למרכזי נתונים המבוסס על ליבות ARM

חנן מלצר / צילום: אמיל סלמן-הארץ

השופט חנן מלצר נפרד מביהמ"ש העליון: "מקווה כי עצמאות הרשות השופטת תישמר"

בנאום הפרישה שלו אמר מלצר כי "על ביהמ"ש העליון להיות מעוזו האחרון של האזרח בריבו עם השלטון", וסיים בקריאה ש"ראוי שראשי הרשויות האחרות וכן הציבור יפנימו את המסר כי שופטים על ישראל מביאים לשקט, לשלום ולשלווה על ישראל"

ורדה וירט ליבנה שופטת / צילום: הנהלת בתי המשפט

הענקתם שירות כקבלן חיצוני ובדיעבד הוגדרתם כשכירים: כך יחושב הפיצוי שתקבלו

ביה"ד הארצי לעבודה קבע הלכה חדשה בנוגע לפיצוי שיינתן בגין הפערים בין השכר כקבלן לבין השכר כעובד שכיר, הכולל גם זכויות סוציאליות