גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פי 1,000 מהעובדים: הכירו את המנכ"לים בעלי השכר המופרז ביותר בארה"ב

דוח חדש מגלה כי בין 2018 ל־2019, שכרם של מנהלים בכירים עלה ב-14% לממוצע של 21.3 מיליון דולר בשנה • איך מתבצעת הערכת שכר הבכירים ה"מנופח", והאם יש לכך השפעה על התנהלות החברות? • "שכר הבכירים ממשיך לעלות, בעוד ביצועי החברות ששילמו לבכירים שכר מנופח נותרים מאחור", אומרת מחברת הדוח

מנכ”ל גוגל סונדר פיצ’אי. שכר מופרז / צילום: Associated Press
מנכ”ל גוגל סונדר פיצ’אי. שכר מופרז / צילום: Associated Press

מחקר חדש מדרג את 100 המנכ"לים שמקבלים את השכר "המופרז" ביותר בארה"ב. במקום הראשון והמפוקפק ניצב סונדר פיצ'אי מנכ"ל גוגל, עם שכר שנתי של 281 מיליון דולר - פי 1,085 ממשכורת ממוצעת של עובד בגוגל.

משכורות מנכ"לים עלו ב־14% ב־2019 לעומת השנה שלפניה, לממוצע של 21.3 מיליון דולר לשנה - כך על פי דוח "100 המנכ"לים שמקבלים את השכר המופרז ביותר", שפירסמה עמותת As You Sow בשבוע שעבר. העמותה שבסיסה בקליפורניה פועלת לקידום אחריות חברתית ואחריותיות בקרב תאגידים.

הארגון עורך מזה שבע שנים רשימה של 100 המנכ"לים שמרוויחים את השכר "המופרז ביותר" בהתבסס על השוואה בין חבילת התגמולים שלהם הכוללת את השכר, בונוסים, מענקי מניות ואופציות וההחזר לבעלי המניות. כותבי הדוח קוראים לבעלי מניות מרכזיים בעלי השפעה לדרוש שהשכר המופרז יעודכן וייעשה הוגן יותר.

בכל שנה כותבי הדוח מעריכים את התגמולים הכספיים של המנכ"לים בכל חברות S&P 500 באמצעות נתונים המסופקים על ידי שירותי בעלי המניות המוסדיים (ISS). כמו כן, הארגון משתמש גם בנתונים שמספקת HIP Investor, שמשתמשת במודל רגרסיה סטטיסטי כדי לחשב מה היה אמור להיות שכרו של המנכ"ל, בהנחה ששכר כזה קשור לחישוב הביצועים של מניות וניירות ערך אחרים של החברה (TSR) בחמש השנים הקודמות. זה מספק נוסחה לחישוב סכום השכר העודף שמקבל מנכ"ל.

על פי חישוב זה, עולה כי השכר של סונדר פיצ'אי מופרז ב־­95% ממה שמשלמים לו, כך שמקום 280 מיליון דולר הוא אמור לקבל 13.9 מיליון - 266 מיליון פחות ממה שמשולם לו. במלים אחרות שכרו מנופח בשיעור של 1915%.

AP Tsering Topgyal :צילום

שכר המנכ"לים לא נפגע מהקורונה

בעוד שבתקופת הקורונה גדל שיעור האבטלה בקרב העובדים בשכר נמוך והוא עומד היום על 20%, שכרם של המנכ"לים רק עלה ועלה והוא כיום הגבוה ביותר אי־פעם. מחקר של מכון המדיניות הכלכלית (Economic Policy Institute), שצוטט בדוח, גילה ששכר העובדים הזוטרים מהווה כיום נתח קטן יותר מהכלכלה האמריקאית לעומת כמעט כל שנה מאז שהפדרל ריזרב החל למדוד נתונים מסוג זה בשנות ה־40.

אחת הטענות בדוח, שחוזרת על עצמה כבר כמה שנים, היא שחברות רבות "חוטאות שוב ושוב" ומשלמות לבכירים שכר מנופח שמנותק מהתוצאות הריאליות בשטח. שלוש החברות הגרועות ביותר בהיבט הזה הן חברות תוכן ומדיה: חברת דיסני, תאגיד התקשורת הענק קומקאסט וחברת המדיה דיסקברי (Discovery). המנכ"לים של שלוש חברות אלה קיבלו למעלה מ־700 מיליון דולר מאז 2015, בזמן שהחברות שהם עומדים בראשן הציגו ביצועים לא מזהירים, כך נכתב בדוח.

מתוך כמעט 270 חברות, שמנהליהן נכללו ברשימה השנתית של "100 המנכ"לים בעלי השכר המופרז ביותר", לפחות פעם אחת בשבע השנים האחרונות, תשעה מהם נכחו בכל רשימה מאז 2015. "לפי החישובים שעשינו במהלך השנים הללו, תשע החברות הללו שילמו למנכ"לים שלהם סך כולל של 1.2 מיליארד דולר. יותר משלוש חמישיות או 62%, מהסכום הזה - 744 מיליון דולר - שולמו לשלושה מנכ"לים מתוכם: מנכ"ל דיסקברי דייוויד זסלב, מנכ"ל וולט דיסני רוברט "בוב" איגר, ומנכ"ל קומקאסט בריאן רוברטס", ציינו כותבי הדוח. שש החברות האחרות הן AT&T, גולדמן זאקס, יבמ, חברת התרופות מקסון, ראלף לורן וחברת הפארמה רג'נרון.

"אם סכום זה היה מחולק באופן שווה בין 416 אלף עובדי החברה, כל אחד מהם היה מקבל 1,788 דולר. או לחלופין, במקום לשלם יותר מדי למנכ"לים שלהן, שלוש החברות הללו היו יכולות להשתמש בכסף הזה כדי לשלם דיבידנד נוסף לבעלי המניות". כך, במקום שדיוויד זסלב יזכה ב־400 מיליון דולר, דיסקברי הייתה יכולה לשלם דיבידנד של 2.4% נוספים; ובמקום חבילת השכר של בוב איגר, שפרש באחרונה, ובריאן רוברטס מקומקאסט, החברות היו יכולות להגדיל את הדיבידנדים ששולמו לבעלי המניות ב־7 או 8 נקודות בסיס (bps).

STEVE MARCUS צילום: רויטרס

השכר המפורז מייצר חוסר שיווין קיצוני

המחברים טוענים כי תשלום יתר למנכ"לים באופן שיטתי יכול להיות סימן לאחריותיות לקויה, לממשל חלש ולחוסר דאגה לאינטרסים של בעלי המניות. הדוח מעלה כי ביצועי החברות, שבאופן עקבי מופיעות ברשימת השכר המופרז, פיגרו אחר ביצועי חברות S&P 500, שמעולם לא הופיעו ברשימה של As You Sow.

"בתוך מגפה עולמית שהרסה את הכלכלה, מיליארדרים - מנכ"לים ביניהם - צפו בהון שלהם מזנק", אמר שר העבודה האמריקאי בממשל קלינטון, רוברט רייך, בהודעה שהוציא לגבי הדוח.

"בזמן שהשכר שלהם זינק כפי שמראה הדוח החדש", הוא הוסיף, "המשכורות של העובדים הפכו לנתח קטן ביותר מהכלכלה האמריקאית מאז שנות ה־40. משבר חוסר־השוויון הזה הופך את הדרישה לפעולה בנוגע למשכורות הבכירים לחשובה אפילו יותר".

Ted S. Warren AP :צילום

ממפים את דפוסי ההצבעה של בתי ההשקעות

אחת המטרות המרכזיות בדוח As You Sow היא למפות ולנתח את דפוסי ההצבעה של מנהלי קרנות הנאמנות ובתי ההשקעות הנוגעים לשכר המנהלים.

מחברי הדוח בדקו האם נציגי הקרנות בדירקטוריונים - ובמיוחד שתי הקרנות הגדולות בתחום, ונגארד גרופ ובלקרוק - ממלאים כראוי את תפקידם ובוחנים לעומק את חבילות השכר המוצעות למנכ"לים מול התוצאות בשטח, או שהן מאשררות באופן "עיוור" את המלצת ההנהלה, גם כאשר מדובר בחבילות שכר מנותקות מהמציאות.

המחברים מבקרים בחריפות את מנהלי הקרנות שלטענתם "הולכים באופן עיוור אחרי המלצות ההנהלה ומאשרים חבילות שכר מנופחות למנהלים בכירים".

שלושת בתי ההשקעות הגדולים ביותר כיום, ונגארד, בלקרוק וסטייט סטריט, הם בעלי המניות הגדולים בחלק ניכר של חברות S&P 500. רבים ממנהלי הקרנות הפיננסיות הגדולות מפעילים קרנות פסיביות, שמשקיעות בכל חברה בתוך מדד זה, ללא קשר לאיכות הניהול שלהן. אם הם מוצאים בעיות כלשהן בהן, הם לא מוכרים את מניותיהן. האפשרות היחידה שלהם במקרה זה היא להצביע נגד חבילת השכר של המנכ"ל או הצבעה נגד בחירה מחודשת של חלק מחברי הדירקטוריון או כולם.

Claude Paris AP :צילום

על פי מחברי הדוח, רק 2% ממנהלי הקרנות בבלקרוק הצביעו נגד חבילות שכר בחברות S&P500, ורק 8% הצביעו נגד החברות הרשומות בדוח החדש של השכר המנופח. זהו שיעור ההתנגדות הנמוך ביותר לשכר מוגזם של מנכ"ל מצד הקרנות הניהול הגדולות, מציינים כותבי הדוח.

ונגארד הצביעה נגד 4.2% מחבילות השכר של מנכ"לי חברות S&P 500 ו־17.2% מחבילות השכר בחברות שמככבות בדוח "100 המנכ"לים שמקבלים את השכר המופרז ביותר". אלו שיעורי התנגדויות גבוהים יותר מאשר בשנים האחרונות.

בשנת 2020 חשפה ונגארד לראשונה מידע על הצבעותיה על חבילת השכר של המנכ"לים בארבע חברות שונות. נתק בין שכר לביצוע. החברה גילתה כי היא התנגדה לאישור חבילת השכר של המנכ"לים של אלפבית ואובר בשל נתק בין השכר לביצועים. ונגארד גם חשפה כי היא הצביעה נגד 384 דירקטורים בגלל חששות לפיצויים מבכירים, אך אינה מגלה את החברות הספציפיות.

Richard Drew AP :צילום

"שימור המערכת ועזרה לאוליגרכיה"

רוזאנה לנדיס־וויבר, מחברת הדוח ומנהלת "תכנית שכר הבכירים" בארגון As You Sow, רואה "הזדמנות גדולה" בתקופה הזו של השנה - עונת הפרוקסי שמתרחשת סביב אפריל - שבה ציבור המשקיעים בחברה, מהפרטי ועד המוסדי, יכולים להביע את דעתם על שכר מנהליה ואף לנסות לסכל החלטות שמועלות לדיון באסיפה הכללית. ואכן, עונת הפרוקסי של 2021 צפויה להיות מעניינת במיוחד על רקע מגפת הקורונה, נתוני האבטלה והזינוק בשווי של חלק מהחברות, שמשליך גם על חבילות השכר של המנכ"לים שלהן.

"מנהלי קרנות וקרנות הפנסיה מביעים התנגדות גוברת לחבילות השכר של מנכ"לים וזה משתקף בהצבעות שלהם", אמרה לנדיס־וויבר, "יותר בעלי מניות עושים צעד ודורשים אחריותיות בכך שהם מצביעים נגד חברים מסוימים בוועדות השכר".

יחד הם זאת, היא הוסיפה, שכפי שהודגם בדוח, "שכר הבכירים ממשיך לעלות, בעוד ביצועי החברות ששילמו לבכירים שכר מנופח נותרים מאחור. כפי שהדגמנו בדוח הזה מדי שנה, מנהלי הקרנות הגדולות תומכים לעתים קרובות בשכר גבוה".

eff Chiu AP :צילוםManu Fernandez AP :צילוםלנדיס־וויבר ציטטה מתוך הספר "המערכת: מי עיוות אותה ואיך מתקנים זאת", של שר העבודה של ארה"ב לשעבר, רוברט רייך. "האוליגרכיה האמריקאית משלמת סכומי עתק למערך נרחב של עורכי דין תאגידיים, יועצי מס, מתכנני אחזקות, בנקאי השקעות, מנהלי כספים ואנשים מתחום השיווק ויחסי הציבור, על מנת להגדיל את כוחה וממונה של האוליגרכיה וכן להגן עליה. זה לא תיאור התפקיד הרשמי שלהם, כמובן. ייתכן אפילו שמעטים מהם הועסקו על מנת לקדם 'אחריות חברתית בתאגיד'".

"כפי שכותב רייך", היא מוסיפה, "כל האנשים האלה לא היו רוצים להיראות, וגם לא רואים את עצמם כמגני או מקדמי האוליגרכיה. הם לא רואים בעצמם אנשים משוחדים או קנויים, אלא אנשי מקצוע ישרים העושים עבודה מעולה ונצמדים לקוד אתי. אבל המציאות העגומה היא שהקריירות שלהם מוקדשות לשימור והגנה על המערכת ולעזרה לאוליגרכיה לצבור כסף וכוח נוספים'".

Dale Sparks AP :צילום

עוד כתבות

בנייני מגורים בברלין / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

דרמה בגרמניה: בית המשפט העליון פסל את רפורמת השכירות של ברלין

קרוב לשנתיים אחרי שהוכרזה, בית המשפט פסק כי לברלין לא הייתה הסמכות להתערב בשוק הדיור, וכי זו נתונה בידי הממשלה הפדרלית; "הרפורמה אינה תקפה ומבוטלת" ● המשמעות: מאות אלפי שוכרים עלולים להיאלץ להשיב דמי שכירות שהופחתו וכן יבוטלו מחירי המקסימום הקיימים לחוזים חדשים

מבצע החיסונים נגד קורונה בצ'ילה / צילום: Associated Press, Esteban Felix

בין סנטיאגו לירושלים: מה מערכת החינוך שלנו יכולה ללמוד ממבצע החיסונים בצ'ילה

במקום השני והמכובד בגרף "מנות חיסון לאוכלוסיה" ניצבת צ'ילה, שבניגוד למדינות אחרות בצמרת אינה מדינה קטנה או עשירה במיוחד ● ההצלחה שלה נובעת ממערכת בריאות מבוזרת בעלת שמשלבת בין הממשלה לשוק הפרטי ● למערכות ריכוזיות שונות בישראל, כמו מערכת החינוך, יש הרבה מה ללמוד מכך

בני גנץ ובנימין נתניהו בהצבעה לפיזור הכנסת / צילום: דני שם טוב - דוברות הכנסת

נתניהו וגנץ מציגים: פוליטיקה קטנה חשובה יותר מהבריאות ומהביטחון של כולנו

גנץ מתעקש לקבל לידיו בחזרה את תיק המשפטים ובכל מחיר - כולל זה הבריאותי של אזרחי ישראל ● נתניהו, שמתגאה מעל כל במה במבצע החיסונים, מוכן לסכן את ההצלחה ורק לא לתת הישג ליריבו ● איך יצליחו השניים האלה לנהל מערכה מול איראן אם יידרשו לכך?

קרפצ'ו סלק / צילום: Shutterstock

מה תגישו ליד הסטייק? 3 תוספות מקוריות וקוקטייל מנצח

לצד המנגל המסורתי, קבלו כמה הצעות לתוספות שיקפיצו את הארוחה, מדברים שיש במקרר או שקל לאלתר ● וגם: קוקטייל שישדרג כל ברנדי שחוק לדרינק חגיגי

טיולים בארץ עם החברים שלי

מנכ"ל שטראוס גיורא בר-דעה בחר בקבוצת הטיולים שלו: "מייצגת חיבור ייחודי בין אנשים, ישראל ואוכל" ● מה ישראלי בעיני, פרויקט מיוחד 

לוחות סולאריים בסין / צילום: Reuters, Carlos Barria

סין והקשר בין רצח העם לשרשרת האספקה של הלוחות הסולאריים

התעשייה מבקשת למצוא מקורות חדשים לחומרי גלם חיוניים במאמץ להימנע מכל קשר לעבודה בכפייה והפרות כוח אדם אחרות

השיר "חלון לים התיכון"

מנכ"לית S&P מעלות רונית הראל בן זאב בחרה בשיר של יהודה פוליקר: "היוצר הנפלא ידע לשלב את זיכרונות השואה והמקום האחר עם החלון לים התיכון" ● מה ישראלי בעיני, פרויקט מיוחד  

שכונה חדשה בחדרה. החזרה לשוק מוסברת גם בהורדת מס הרכישה ביולי 2020 / צילום: Shutterstock

דירה חדשה, גדולה, רצוי פנטהאוז ואולי בעצם בכפר: אלה הדירות שקנינו השנה

משבר כלכלי? הציבור הישראלי לא רק שחזר לשוק הנדל"ן, אלא התמקד בעיקר ברכישת דירות חדשות ויקרות יותר ● בין ההסברים: העבודה מהבית הגדירה מחדש את הצורך בדירה נוחה ומותאמת ● בקצב הנוכחי תהפוך 2021 לשנת שיא מבחינת היקפי עסקאות

אוטובוס

מנכ"לית עמותת "עולים ביחד" גנט דסה מאמינה שתחבורה ציבורית מקרבת: "חוויית השותפות, השיח והקשר יכולים להיווצר בין זרים דווקא באוטובוס" ● מה ישראלי בעיני, פרויקט מיוחד 

טרה / צילום: צילום מסך

"אמרו לי 'מה אתה מביא את השחור הזה, זה לא מתאים למותג'"

חשבתם שאם לסביות מוכרות רכב וילדים יוצאי אתיופיה מדגמנים בגדים, אז עולם הפרסום מגוון ומכיל? נסו להיזכר מתי בפעם האחרונה ראיתם פרזנטור ערבי בברייק הזהב ● מי אשם ומה עוד אפשר לעשות

בית המייסדים של משפחתי בזכרון יעקב

ד"ר גיל סמסונוב, שותף במשרד הפרסום גליקמן שמיר סמסונוב פובליסיס, נזכר בבית סביו: "זה הבית שמסמל את התפתחות הדורות" ● מה ישראלי בעיני, פרויקט מיוחד 

אופירה אסייג מתגאה: האחדות מנצחת את השוני

מגישת הטלוויזיה והרדיו אופירה אסייג על האחדות למרות השוני: "בשעת קושי אנחנו מלוכדים, ואנחנו לעולם נגן על עצמנו ונחזק אחד את השני" ● מה ישראלי בעיני, פרויקט מיוחד 

וול סטריט / צילום: רויטרס

הדאו ננעל בשיא כל הזמנים בעקבות התאוששות בהוצאות הצרכניות ובשוק התעסוקה

מספר הבקשות לדמי אבטלה צנחו לרמה הנמוכה ביותר מאז מרץ 2020 ● ביהמ"ש העליון בגרמניה פסל את רפורמת השכירות בברלין ● נעילה מעורבת באסיה: מדדי שנחאי והנג סנג ירדו, ניקיי, קוספי ובורסת אוסטרליה עלו ● מספר המשרות החדשות במרץ באוסטרליה עקף משמעותית את תחזיות האנליסטים ● אמש, מדדי וול סטריט ננעלו במגמה מעורבת

בית ספר לניהול בעידן כאוטי / ניל״י גולדפיין

שיעור בניהול: קורונה? הבשורה הגיעה כבר קודם

ניל"י גולדפיין, משנה למנכ"ל קבוצת נירם גיתן NGG, מסבירה: איך לנהל במציאות משתנה ● בית ספר לניהול בעידן כאוטי, פרויקט מיוחד

שי ניצן, פרקליט המדינה / צילום: איל יצהר

"ההגמוניה תפרה לנתניהו תיק כדי להפילו? זה כ"כ אידיוטי"

שי ניצן נעלם מהעין הציבורית מאז תום כהונתו הסוערת לפני כשנה וחצי ● אולם פתיחת משפטו של רה"מ והתקפות נתניהו על הפרקליטות גורמות לו להשיב אש ● בראיון בלעדי לגלובס מודה ניצן כי נתניהו "עשה דברים גדולים לטובת המדינה", אך דוחה את טענות רה"מ כי כתב האישום הוא ניסיון הפיכה שלטונית

פרויקט התחדשות עירונית / צילום: Shutterstock

לשכת עוה"ד מקשיחה את התנאים: מה מותר ומה אסור למייצגים של הדיירים בפרויקטי התחדשות עירונית

ועדת האתיקה של לשכת עורכי הדין החליטה לקבוע כללים חדשים להתנהלות עורכי דין בפרויקטים של התחדשות עירונית ● איך הכללים החדשים ישפיעו על מערכת היחסים בין היזמים לדיירים, מה אסור מעתה לעורכי הדין לעשות ואיך יחושב שכר הטרחה של עורכי הדין שמייצגים את הדיירים? ● גלובס עושה סדר

תמונה של אבי ודודי אחרי כיבוש הכותל

הסופר החרדי דודי זילברשלג נזכר במלחמת ששת הימים: "שחרור הכותל חילץ את כולם מהדכדוך הלאומי" ● מה ישראלי בעיני, פרויקט מיוחד 

לע"מ - אלדן דוד, אבי אוחיון, צילום מסך, שלומי יוסף

רק בישראל? ממחיאות כפיים בטיסות ועד חצילים בטעם כבד: מה באמת לא תוכלו למצוא בשום מקום אחר

חשבתם שרק אצלנו עומדים בצפירה, חייבים להחזיק אפוד זוהר באוטו ואוכלים חצילים בטעם כבד? ● תחשבו שוב ● המשרוקית של גלובס במסע בעקבות התופעות שחשבתם שקיימות רק בישראל - בחירות רביעיות, המנונים עצובים ומחיאות כפיים בנחיתת המטוס

כיפת ברזל / צילום: Associated Press, Ahikam Seri

כיפת ברזל חוגגת עשור: 2,400 יירוטים והכנסות של 4 מיליארד שקל

השבוע לפני עשר שנים רשמה מערכת ההגנה האווירית את היירוט המבצעי הראשון ● המערכת שהשפיעה על מאזן הכוחות בין ישראל לבין החמאס הפכה גם לבוננזה כלכלית - יותר מ-150 ממערכות המכ"ם של כיפת ברזל נמכרו ברחבי העולם ● אחת הסיבות להצלחה: קל יותר למכור מערכות הגנה

רובי ארונשוילי / צילום: איל יצהר

"אנחנו לא מחפשים את אלה שפורצים למחשבים מגיל 12. אנחנו רוצים את אלה שחושבים קרימינלי, ועדיף מהפריפריה"

בכיתה י"ב השתנו חייו של רובי ארונשווילי: במקום להיות נהג בצבא, הוא הצטרף לתוכנית "עתידים" לנוער מצטיין מהפריפריה ● היום, רגע אחרי שחברת הסייבר שהקים CYE הפכה ליוניקורן, הוא מודה: "זו הייתה המקפצה הכי חשובה בחיים שלי", ומנסה לגרום לצעירים כמוהו ללכת בדרכו