גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"אין היום חברת תרופות גנרית שלא מחפשת להיכנס לקנאביס"

חברת מדיקיין של מייסד מובילאיי זיו אבירם כבר מעסיקה מעל 100 עובדים בארבע מדינות, ומאמינה שתפצח את האתגר – פיתוח של קנאביס רפואי לתרופה בעלויות מופחתות ● אבירם: "יש שחקנים שלא יודעים מה הם עושים, ואנחנו יודעים"

זיו אבירם, בעלי מדיקיין (משמאל), וד"ר יוסי בן עמרם, מנכ"ל החברה / צילום: איל יצהר
זיו אבירם, בעלי מדיקיין (משמאל), וד"ר יוסי בן עמרם, מנכ"ל החברה / צילום: איל יצהר

לפני כמה שבועות נחתמה עסקת ענק שבה נרכשה חברת GW הבריטית, שפיתחה תרופות מבוססות קנאביס, ב-7.2 מיליארד דולר על ידי חברת ג'אז פארמה האמריקאית-אירית. זו הייתה נקודת מפנה בשוק הקנאביס הרפואי העולמי.

עד כה, לא היה ברור מה היתרון של קנאביס שעבר את כל המסלול הרגולטורי היקר והארוך מול רשות המזון והתרופות האמריקאית (FDA) אל מול מוצרי קנאביס אחרים שהגיעו לאותו שוק בלי האישור הזה. האם הצרכנים יעדיפו ויהיו מוכנים לשלם יותר עבור מוצרי קנאביס רפואי שעברו את הרגולציה הקשוחה? ג'אז חושבת שכן. כך גם מאמין זיו אבירם, הבעלים של חברת הקנאביס מדיקיין.

אבירם מוכר לציבור בעיקר כמי שהיה ממייסדי ומנכ"ל חברת טכנולוגיות הבטיחות לרכב מובילאיי, שב-2017 נמכרה לאינטל תמורת 15.3 מיליארד דולר, ובעקבות אותה מכירה הונו נאמד בקרוב ל-1.5 מיליארד דולר. כיום ממוקד אבירם בפיתוח עסקיה של מדיקיין לצד חברה נוספת, אורקם, אותה הקים יחד עם שותפו לייסוד מובילאיי, פרופ' אמנון שעשוע, המפתחת מכשיר סיוע לעיוורים עם יכולות של עיבוד תמונה.

סיפור מעורבותו בתחום הקאנביס דומה לזה של בכירים אחרים שנכנסו לענף: "נחשפתי לקנאביס במקרה, דרך בת של חבר שנעזרה בצמח לטיפול בהתקפי האפילפסיה שלה. הבנתי שיש פה טיפול אמיתי במחלות ללא מרפא, שילוב בין לעשות טוב לאנשים יחד עם ביזנס", הוא מספר. "במרץ 2019 הקמנו את החברה. נכנסו לזה בכל הכוח. האסטרטגיה שלנו ייחודית, ואחרי שכתבנו אותה, גילינו ש-GW (הנזכרת למעלה) פועלת באותה האסטרטגיה, ומאוד שמחנו על ההצלחה שלהם".

יוסי בן עמרם, בעבר בעל תפקידים בכירים בטבע ובחברת התרופות מרק האמריקאית, הצטרף בתפקיד המנכ"ל. שותף נוסף במדיקיין הוא עו"ד חגי גרינשפון (בעלי רשת חלילית, בעבר דירקטור במובילאיי). ד"ר בנצי ויינר, בעבר ראש המו"פ החדשני בטבע, מונה ליו"ר הוועדה המדעית המייעצת של מדיקיין.

אבירם: "ישנן חברות נוספות שאומרות שהן רוצות לעשות קנאביס ברמה של פארמה, אך הן עושות מחקר באמצעות חוקר אחד בצד, ובפועל מתרכזות בפעילות יותר מסחרית בתחום הקנאביס הרפואי 'הגנרי', הלא מבודל. אצלנו, מוצרי הפארמה הם לב החברה".

בכל זאת, מדיקיין גם מגדלת בעצמה קנאביס "גנרי" וגם משווקת אותו בישראל ובקרוב גם באירופה. "היינו חייבים לשלוט בחומרי הגלם", אומר אבירם. "הקמנו את מדיקיין כחברה בינלאומית, שיש לה חממות בפורטוגל ובישראל, סניף בקנדה, סניף באוסטרליה ופעילות שיווק בגרמניה". החברה מעסיקה 100 עובדים, אחרי שהושקעו בה 50 מיליון דולר, בעיקר מכספו של אבירם ושל משקיעים פרטיים אחרים.

"מאמינים שנוכיח יעילות גם עם עשרות חולים"

מדיקיין מעוניינת לפעול בעיקר במחלות בתחום הנוירולוגי והדלקתי. היא תפתח גם מוצרים שיימכרו במסלול הקנאביס הרפואי הרגיל, אך מגובים במחקרים קליניים (כמותם עורכות גם חברות אחרות בישראל), וגם מוצרים שעברו את כל השלבים לאישור כתרופה.

בתחום של קנאביס מגובה מחקר, היא עומדת להיכנס לניסוי קליני בקרוב בשני בתי חולים בישראל, באינדיקציה של טיפול בהפרעות התנהגות אצל חולי דמנציה, ובהמשך מעוניינת לבחון את השפעת הקנאביס על הפרעות שינה.

בן עמרם: "הבידול במוצרים האלה יגיע מאיכות המחקר. אנחנו למשל עורכים ניסויים בבעלי חיים, למרות שבקנאביס רפואי זה לא דרוש, כדי להבין את מנגנון הפעולה של המוצר במחלות השונות".

במסלול הרפואי המלא, כמו זה שעברה GW, היא תפתח תרופה למחלות של דרכי הנשימה, וגם תרופה לדיכאון, על בסיס מחקרים של פרופ' רז ירמיה מהאוניברסיטה העברית. החברה מעריכה כי מוצרים אלה יהיו מוכנים לשוק באזור 2023.

כמה עולה מחקר קליני בקנאביס, והאם אפשר להחזיר את ההשקעה?
בן עמרם: "לעומת תרופה קלאסית שהפיתוח שלה לוקח בערך 14 שנה ושני מיליארד דולר, תרופה מבוססת קנאביס, שבטיחותו כבר ידועה, לוקחת להערכתנו 5-8 שנים ו-50-70 מיליון דולר לפיתוח. מוצרים מגובי מחקר שאינם רשומים כתרופות, עולים 10-15 מיליון דולר".

וזה מספיק כדי ליצור ניסוי שישכנע את הרופאים?
בן עמרם: "כן. אנחנו מאמינים שנוכל להוכיח יעילות גם עם עשרות חולים. תחום הפארמה משתמש במחקרים גדולים של אלפי אנשים, יותר בשביל הבטיחות ופחות כדי להראות יעילות".

אבירם מציין כי בכוונת החברה למסחר את המוצרים התרופתיים שלה לחברת תרופות, אחרי שלב II של הניסויים הקליניים, ולכן לא תצטרך להשקיע עשרות מיליוני דולרים משלה בכל מוצר.

ג'אז אכן רכשה את GW, אבל יתר חברות הפארמה כבר בשלות להיכנס לתחום?
בן עמרם: "חברות התרופות ישבו על הגדר זמן רב, אך היום הן מזהות את הפוטנציאל".

אבירם: "אין היום חברת תרופות גנרית שלא מחפשת להיכנס לקנאביס. אנחנו נמצאים איתן בקשר".

"תיווצר בסוף קונסולידציה, ואנו רוצים להיות אלה שרוכשים"

אנשי מדיקיין אינם מוכנים להגיב בנושא הסכסוך עם עדן בר טל, שלטענתו היה שותף בגלגול קודם של החברה, בחברה שייסד תחת השם "סבבה"

בר טל טוען שמדיקיין בעצם הוקמה על בסיס הנכסים והפעילות של סבבה. לטענתו, אבירם סירב להצעה להנפיק את החברה המשותפת במיליארד דולר, בטענה כי ינפיק אותה במחיר גבוה יותר. כמו כן דחה הצעת מיזוג לחברה בקנדה בשווי דומה. במקום זאת הובילו הוא ושותפיו גיוס של 33 מיליון דולר למדיקיין לפי שווי של 700 מיליון דולר, בהשתתפות משקיעים כגון מתיו ברונפמן, יגאל כהן, גיל אגמון ודן אליטוב.

על רקע זה נוצר סכסוך עם אחד המשקיעים המקוריים בסבבה, מייקל סיטרון, שבעקבותיו כך נטען בתביעת בר טל, הקים אבירם את מדיקיין והעביר אליה את פעילות סבבה. בר טל אומר כי הוא נודה מן החברה, והוצע לו לרכוש את מניותיו בסכום מגוחך, ואם לא - הוא יישאר רק עם מניותיו בסבבה המקורית, שבה למעשה לא נותרה פעילות. הדברים נדונים היום בבית המשפט.

אתם באמת מתכוונים להנפיק לפי שווי של יותר ממיליארד דולר? 
אבירם: "נרצה בסופו של דבר להנפיק, כי בכל השווקים בהתהוות תיווצר בסופו של דבר קונסולידציה, ואנחנו רוצים להיות אלה שרוכשים. אנחנו מאמינים שאנחנו יכולים לעשות את זה. יש שחקנים שלא יודעים מה הם עושים, ואנחנו כן יודעים. אבל להנפקה צריך להיות מוכנים. לדעתי - לא לפני שקנאביס יאושר פדרלית בארה"ב, ואנחנו נתקדם לקראת שלב III של הניסויים ותהיה לנו יכולת לחזות מכירות קדימה".

גילוי מלא: עדן בר טל כיהן בעבר כדירקטור בגלובס

מדיקיין

שנת הקמה: 2019 ● תחום פעילות: קנאביס רפואי ותרופות מבוססות קנאביס ● מייסדים: זיו אבירם, יוסי בן עמרם, חגי גרינשפון ● מספר עובדים: 100 בארבע מדינות ● מיקום: מטה החברה בכפר סבא ● גיוסי הון עד היום: כ-50 מיליון דולר ממשקיעים פרטיים ● שלב בפעילות: מגדלת ומשווקת קנאביס רפואי ומפתחת תרופות מבוססות קנאביס

עוד כתבות

ניו יורק. היחלשות הדולר הציבה את העיר במקום טוב באמצע הטבלה / צילום: Shutterstock, Sean Pavone

מדד האינפלציה של העשירים: איפה הכי משתלם לנהל סגנון חיים יקר?

דוח "העושר וסגנון החיים" של בנק ניהול ההון יוליוס בר לשנת 2021 מדרג היכן הכי "זול" לחיות ברמת חיים גבוהה ● ניו יורק, ונקובר, טוקיו, שנגחאי או יוהנסבורג - איפה הכי משתלם לעשירון העליון לגור?

מייסדי של טאלון, אוהד בוברוב ועופר בן-נון / צילום: שלומי יוסף

חברת טאלון הישראלית בגיוס הסיד הגדול ביותר בהייטק הישראלי

החברה שהוקמה לפני חודשיים מפתחת טכנולוגיית אבטחת סייבר משולבת שנועדה לתת מענה לסביבת העבודה החדשה עקב מגפת הקורונה ● כעת, מודיעה על סבב גיוס סיד מוצלח

מטוס אמריקן איירליינס / צילום: יח"צ

מלחמת מחירים: כמה תעלה לכם טיסה לארה"ב בקיץ הקרוב?

שלוש החברות שמפעילות נכון לעכשיו טיסות לארה"ב - אל על, יונייטד איירליינס ודלתא - הכריזו על מבצעי הוזלה, כאשר אצל חלק מהסוכנים אפשר למצוא טיסה לניו יורק גם ב-600 דולר ● בעורפן של השלוש נושפת חברת התעופה הגדולה בעולם, אמריקן איירליינס, שב-8 במאי תחזור לישראל

נדב טנא, שחר גרשון, נעם פישר / צילום: אורן בירן, יח"צ

ה"הפתעה" של נופר: תגמול בהיקף של 286 מיליון שקל לשלושה מנהלים

הסכום הפנטסטי שקיבלו שלושת בכירי חברת האנרגיה המתחדשת - עיקרו הוני - מהווה כרבע מהתגמולים המצרפיים של 100 שיאני השכר בתל אביב אשתקד ● התגמול, אשר ניתן לו גילוי בתשקיף ההנפקה, עלה לחברת האנרגיה בהפסד עתק של 252 מיליון שקל בשנה החולפת

ולדימיר זלנסקי, נשיא אוקראינה / צילום: Associated Press, Ukrainian Presidential Press Office

רוסיה מזהירה ממלחמה כוללת במזרח אוקראינה ומאשימה את קייב בהסלמה

עלייה במספר החיילים הרוסים בגבול ורטוריקה של איומים עשויים להכשיל ניסיונות להגיע להסדר בין המדינות

חזי בצלאל, בעלי אקספון / צילום: רמי זרנגר

צו מניעה זמני אוסר על אקספון להתקשר עם חברות מתחרות

בעקבות כישלון הגישור בין החברות פנתה סלקום לבית המשפט בבקשה לצו שיאסור על אקספון להתקשר עם חברה סלולרית ולנטוש את הסכם שיתוף הרשתות בין החברות, וזאת עד לבירור התביעה העיקרית

מטה פיליפס. מיקוד ב–3 פעילויות / צילום: רויטרס

פיליפס תשווק את מערכות הבינה המלאכותית לפתולוגיה של חברת Ibex

המוצרים של אייבקס מיועדים היום לשיפור האבחון של סרטן השד וסרטן הערמונית, באמצעות ביופסיה ● פיליפס מסרה כי מערכת הפתולוגיה שלה כבר משפרת את התפוקה של מעבדות פתולוגיה ב-25%, וכאמור השילוב של המערכת של אייבקס יכולה להוביל לשיפור נוסף

בריאן ארמסטרונג, מייסד ומנכ"ל קוינבייס / צילום: מתוך סרטון יוטיוב של Coinbase

הערכת השווי הגבוהה של קוינבייס עשויה להישחק כששווקי הקריפטו יבשילו

ענקית המטבעות הדיגיטליים, המנהלת את בורסת הביטקוין הגדולה בארה"ב, מתכוונת להיות מונפקת בנאסד"ק ביום רביעי הקרוב

ד”ר קריסטה סוור / צילום: מיקרוסופט

כך מתכננת מיקרוסופט לכבוש את שוק המיחשוב הקוונטי

בזמן ש-IBM וגוגל עומלות על בנייתם של מחשבים קוונטיים, מיקרוסופט כבר מתכננת את המערכות שיתקשרו איתם ● ד"ר קריסטה סוור, מנהלת תחום הקוונטים במיקרוסופט העולמית, מספרת בראיון לגלובס כיצד החברה מתכננת להפוך למובילה בשוק הקוונטים ולהציל חלקים מהפלנטה שלנו

פרופ' נדב כץ במעבדת הקוונטים / צילום: יצחק וולף

בדרך למחשב-העל הראשון של ישראל? שיתוף פעולה בין אמזון לאוני' העברית בתחום המחשוב הקוונטי

במסגרת התחרות מול ענקיות הטכנולוגיה חתמה אמזון הסכם עם האוניברסיטה העברית, במטרה לפתח מחשב קוונטים שמעבד נתונים ביעילות ובמהירות גבוהה ● הפרויקט ינוהל בין היתר על ידי פרופ' אלכס רצקר, מומחה בעל שם עולמי בתחום, וייקחו בו חלק סטודנטים לפיזיקה מהאוניברסיטה

נגיף הקורונה / צילום: שאטרסטוק

יעיל אבל פחות: יותר מחוסנים חלו בווריאנט הקורונה הזה

מחקר של הכללית ואוניברסיטת תל אביב בחן לראשונה במציאות את היעילות של חיסון הקורונה של פייזר נגד הזן הדרום אפריקאי ● במחקר נבדקו מטופלים שחלו 14 יום אחרי מנת החיסון הראשונה, ועדין לא ברור האם היעילות נגד הזן פחותה גם אחרי המנה השנייה

מתקן להעשרת אורניום בנתנז / צילום: Reuters, Raheb Homavandi

איראן: תקלה ברשת החשמל במתקן העשרת האורניום בנתנז

בראיון אמר דובר הארגון לאנרגיה אטומית של איראן כי לא היו נפגעים ולא נגרם נזק כתוצאה מהתקלה, וכי האירוע נמצא בחקירה ● בעבר יוחסו "תקלות" כאלה במתקנים אחרים של איראן למתקפות סייבר חיצוניות, ויתכן כי כך גם הפעם

הדמיית התוכנית בין קיסריה לג'סר א זרקא / הדמיה: LUMO  ורד שמאי

על חוף הים בג'סר א זרקא תיבנה השכונה הכי משתלמת של מחיר למשתכן: כמה תעלה דירה ומי (כנראה) יישאר בחוץ?

תוכנית חדשה לבניית מאות יחידות דיור ביישוב ג’סר א זרקא, על חוף הים, כוללת אמנם דירות מוזלות במסגרת מחיר למשתכן, אולם רוב הדירות יימכרו במחירי שוק חופשי, ורוב הסיכויים שיהפכו לבתי נופש ליהודים

רות דוד , בית משפט עליון / צילום: יוסי זמיר

בג"ץ: על רוזן לערוך שימוע לרות דוד לאחר שקיבל החלטה בעניינה מבלי לעשות כן

נציב הביקורת על הפרקליטות, דוד רוזן, קיבל היום את המלצת שופטי בג"ץ לאפשר לפרקליטת מחוז ת"א לשעבר, עו"ד רות דוד, להשמיע את טענותיה בתלונה בה דן רוזן וביקר את דוד מבלי לקבל את עמדתה ● מדובר בתלונה שהגיש עובד רשות המסים לשעבר רפי רותם, העוסקת בסגירת תיק שנחקר בחשד לשחיתות ברשות

ג'ו ביידן משתתף  בהפגנת איגוד עובדי שירותי המזון בלאס וגאס במהלך הקמפיין לנשיאות, פברואר 2020 / צילום: Associated Press, Patrick Semansky

להתראות רייגן, שלום ביידן: מה עומד מאחורי תוכנית הענק של הממשל האמריקאי?

עוד לא עברו 100 ימים מאז שנכנס לבית הלבן, וג'ו ביידן כבר הציג תוכניות ענק בעלות חסרת תקדים של 4.2 טריליון דולר, ויש עוד בדרך ● מאחורי הגישה השאפתנית של הנשיא אפשר לזהות גם שינוי תפיסתי מהגישה שרייגן היה מייצגה הבולט: הממשלה יכולה לשחק תפקיד גדול יותר בכלכלה

מפעל של GM בדטרויט / צילום: Reuters, Eric Seals/Detroit Free Press/TNS

המחסור בצ'יפים בתעשיית הרכב ממשיך להתרחב והאור עוד לא נראה באופק

בתעשיית הרכב מעריכים כי המחסור במוליכים למחצה יעלה ליצרנים באובדן הכנסות של כ-61 מיליארד דולר ב-2021 ● וגם: דגמים חדשים של טויוטה ויונדאי נחתו בישראל

עובדי זאפ נוקטים בצעדים ארגוניים בשל מכירת החברה / צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

עובדי זאפ דורשים הסכם קיבוצי לפני המכירה מאייפקס לפורמולה

במסגרת מאבקם התאספו העובדים בלובי בניין החברה ומחוץ למשרדו של המנכ"ל רמי חזן, בדרישה לחתום מיידית על הסכם קיבוצי ● "לא נאפשר מעבר שקט של מכירת החברה לקבוצת פורמולה ללא הסכם קיבוצי חתום ומענק רכישה לעובדים"

רשת פליינג טייגר בקופנהגן / צילום: שני מוזס

בחסות פוקס: הרשת הדנית Flying Tiger עושה עלייה לישראל

קבוצת האופנה שבשליטת הראל ויזל מרחיבה את הפורטפוליו שלה, וחתמה על הסכם עקרונות עם בעלי המותג, חברת זברה, במסגרתו היא תקבל זיכיון בלעדי להפעלת רשת חנויות של המותג בישראל ואתר אונליין

הבניין בהדר יוסף בתל אביב / צילום: אקרמן בית מכירות נדל"ן

שלוש דירות נמכרו בתוך שנה בבניין אחד בהדר יוסף בתל אביב. איך נראו המחירים

שתיים מהדירות נמכרו בתוך חודש אחד. מדובר בבניין בשכונת הדר יוסף שעבר תמ"א 38 מסוג חיזוק ותוספת ● בכמה נמכר פנטהאוז באם המושבות ועוד עסקאות יד שנייה

הרב אברהם מרדכי אלתר, האדמו"ר מגור (במרכז) / צילום: ויקיפדיה

לשרת את הנצח או את הרגע? הדרמה של מיעוט לאומי

מנצור עבאס אינו הראשון ● ציבורים שמצאו עצמם במדינת לאום לא-להם מבלי שזזו אף מילימטר כבר התחבטו בשאלה, ולרוב לא מצאו תשובה