גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האם פייסבוק פועלת עם מותגי-על לחיסול היבוא המקביל?

כך נטען בתביעה שהגישה חברה המייבאת ביבוא מקביל מוצרים של טומי הילפיגר, נייקי וריבוק, אשר חשבונה נחסם בפייסבוק

חסימה מפייסבוק / אילוסטרציה: שאטרסטוק
חסימה מפייסבוק / אילוסטרציה: שאטרסטוק

האם פייסבוק עושה יד אחת עם חברות מותגי החזקות בעולם על מנת לחסל את שיטת היבוא המקביל ואת התחרות בתחום, זאת בניגוד לפסיקת בית המשפט העליון שהכשיר את היבוא המקביל עוד בשנת 2014?

חברת מחסן היבואן הגישה לאחרונה תביעה נגד פייסבוק לבית המשפט המחוזי בתל-אביב, זאת לאחר שהרשת החברתית חסמה את הדף העסקי של מחסן היבואן בשלהי ינואר 2021. יש לציין כי החשבון נחסם לכאורה ללא התראה מוקדמת. לטענת מחסן היבואן, המיוצגת על ידי עו"ד גיא אופיר, פייסבוק נכנעה ללחץ של חברות הענק כגון טומי הילפיגר, נייק וריבוק זאת כדי למנוע תחרות ולהילחם בשיטת "היבוא המקביל".

בתביעה דורשת מחסן היבואן להשיב לפעילות מלאה את חשבון הפרסום שבבעלותה; להימנע מהטלת הגבלות על החשבון; ליתן צו מניעה לפיו פייסבוק אינה רשאית לחסום את פעילות חשבון הפרסום ללא מתן התראה מוקדמת אלא אם החשבון הפרסום ביצע עבירה פלילית; ליתן צו הצהרתי כי סגירת חשבון הפרסום ללא התראה מוקדמת מהווה פגיעה בחופש העיסוק של התובעת, בזכות לקניין, וכי פייסבוק אינה רשאית לעשות כן ללא התנהגות מפרת דין של מחסן היבואן.

יבוא מקביל הוא יבוא למדינה של מוצרים שנקנו מהיצרן עבור מדינה אחרת. בדרך זו מבקש היבואן המקביל לקנות את המוצרים בזול במדינה פלונית ולמכור אותה במחיר נמוך יותר מהמחיר של היבואן הרשמי של החברה בישראל. בשנת 2014 קבע בית המשפט העליון בערעור שהגישה חברת מחסן היבואן כי יבוא מקביל של מוצרים "אמיתיים" ומקוריים אינו מפר כשלעצמו את סימני המסחר של היצרן, וכי שימוש בסימן המסחר לצורך שיווק הסחורה שאליה צמוד סימן המסחר, הוא שימוש חיוני ומותר.

מצד שני, הוטלו מספר הגבלות על היבואן המקביל כגון איסור ליצור אצל הצרכנים את הרושם המוטעה.

"פייסבוק נוהגת כבריון קפריזי הפועל בכוחניות"

מחסן היבואן, המונה 14 עובדים, טוענת בכתב התביעה כי חסימת החשבון שלה גורמת לנזקים של עשרות אלפי שקלים בכל יום ומצב זה מביא את החברה לחשש מקריסה כלכלית. לטענתה, "ככל הנראה משנוכחו לדעת אותם תאגידי על כי אינם יכולים לנצח את מחסן היבואן בזירה המשפטית, פנו הם 'לחבריה' - תאגידים רב לאומיים, המפעילים את הרשתות החברתיות, ושם מבקשים לחסום ולמנוע לחלוטין את פעילות מחסן היבואן, והכל ככל הנראה אגב תלונות כוזבות של הפרת זכויות יוצרים". לדברי עו"ד גיא אופיר, "את מה שבית המשפט העליון התיר, תאגידי העל במחשכים אוסרים".

על פי הנטען בתביעה, ב-24 בינואר נחסם ללא התראה חשבון הפייסבוק של מחסן היבואן, המונה 50 אלף עוקבים. עוד באותו היום פנתה החברה לפייסבוק בדרישה להבהרות. אולם עד כה סירבה פייסבוק להסביר באופן מפורש מדוע נחסם החשבון. ב-18 בפברואר השיבה הרשת החברתית כי מחסן היבואן הפרה את תנאי השימוש של פייסבוק בכך שפרסמה תוכן באיכות נמוכה או מטעה, אך לא פירטה במה דברים אמורים.

על פי הנטען בכתב התביעה, גם בחודש אוגוסט 2020 נחסם חשבון הפייסבוק של מחסן היבואן ללא התראה מראש. זאת בעקבות תלונה של עורכת דין מהולנד שטענה כי מחסן היבואן מפרסמת מוצרים שאינם מקוריים של מעצב האופנה הגרמני קרל לגרפלד. בעקבות דין ודברים, חזרה בה עורכת הדין ההולנדית מתלונתה, ולאחר דין ודברים מול פייסבוק - הושב החשבון של מחסן היבואן לפעילות.

"זוהי תצוגת תכלית לשרירותיות שנוקטת פייסבוק ולכך 'שהאצבע קלה על ההדק' וב'החלטה קפריזית' ללא כל התחשבות בזכויות המשתמשים - סוגרת עמודים וחשבונות פרסום, שעבור מקימי העמוד מדובר בצינור האוויר במיוחד בימי מגפת הקורונה. ובאותה הדרך - ללא כל הנמקה, משיבה את החשבון לפעילות בלי להסביר מה קרה ומה היה לא בסדר". לטענת עו"ד אופיר, "פייסבוק לא מקיימת כל דיאלוג עם בעלי העמודים אלא נוהגת כבריון קפריזי הפועל בכוחניות".

על פי הנטען בתביעה, פייסבוק מוגדרת כ"שומר שכר" של חשבונות הפייסבוק העסקיים על פי חוק השומרים, ולאור זאת יש לה חובת נאמנות כלפי מחסן היבואן. חובה אשר הופרה על פי הנטען. עוד נטען כי ההסכם מול פייסבוק מכיל תנאים מקפחים ובכל מקרה פייסבוק התנהלה בחוסר תום לב בביצוע ההסכם ובהפרתו.

בסיום כתב התביעה נאמר כי "חסימת חשבון הפרסום כמוה כדחפור הדורס את החנות הפיזית של מחסן היבואן. במצב הקורונה, בה עיקר הפעילות הנה בפייסבוק ובאינסטגרם, היה עדיף למחסן היבואן כי דחפור יהרוס את חנותה הפיזית, מאשר שפייסבוק תחסום את חשבון הפרסום שלה", אשר מהווה לטענתה כאמור מקור הכנסה עיקרי.

ביהמ"ש דחה את הבקשה לסעדים זמניים

במקביל הגישה מחסן היבואן בקשה לסעדים זמניים זהים. שופט בית המשפט המחוזי עודד מאור דחה את הבקשה לסעדים זמניים על הסף ללא צורך בתשובת פייסבוק לבקשה. זאת בשל השיהוי בין חסימת החשבון ב-24 בינואר 2021 עד להגשת התביעה ב-1 במרץ.

השופט מאור כתב בהחלטתו כי "גם אם אהיה מוכן ללכת כברת דרך נוספת לטובת מחסן היבואן, שביקשה ראשית למצות את הפנייה המוקדמת לפייסבוק, אליה היא פנתה כבר ב-24 בינואר אולם מתברר שפניותיה לא נענו, וגם פניותיו הטלפוניות של בא-כוחה של מחסן היבואן לא נענו על ידי פייסבוק, ורק ביום 18 בפברואר התקבלה תשובתה... הרי יכולה הייתה לפנות לבית המשפט מיד לאחר קבלת תשובתה של פייסבוק, אולם פייסבוק השתהתה, ופנתה רק היום, בחלוף 10 ימים.. התנהלות שיש בה כדי ללמד לפחות על פני הדברים על העדר הדחיפות שראתה המבקשת בפנייה לבית המשפט לאורך התקופה. משכך יש לדחות את הבקשה לסעד זמני בשל השיהוי".

פייסבוק בחרה שלא להגיב לידיעה. עו"ד גיא אופיר המייצג את מחסן היבואן מסר בתגובה כי "יש לנו פה התאגדות של תאגידים שבאים לחסל מתחרים. מדובר בעבירה פלילית של הגבלים עסקיים עם בעלי המותגים, החברות החזקות בשוק העולמי, ובמסגרת הסכמים לא כתובים שמהווים הגבלים עסקים והסדר כובל, פייסבוק מחסלת את המתחרים של החברות, כלומר כל מי שמתעסק ביבוא מקביל. לצערי הרב, רשות התחרות, הן בישראל והן במדינות רבות בעולם, מפגרת אחר ההתקדמות הטכנולוגית ולא מפנימה כי פייסבוק וגוגל הפכו להיות חברות שאינן מתמצות רק בטכנולוגיה אלא הלכה למעשה חברות העוסקות במכר ושיווק. מצער אותי מאוד שבית המשפט בחר שלא לדון בסעד הזמני ובכך נותן את האפשרות לפייסבוק להתיש את מחסן היבואן בהליך משפטי ארוך, בשעה שהחנות המקוונת שלה בפייסבוק תהיה סגורה".

עוד כתבות

בית משכיות / צילום: יח''צ

נדל"ן מניב: כמה עלו המשרדים החדשים של כלל ביטוח ופיננסים?

כלל ביטוח ופיננסים רוכשת קומות נוספות בבית משכיות בהרצליה פיתוח תמורת 95 מיליון שקל ● חברת הסייבר Perimeter 81 תשכור מאמפא נדל"ן את בניין התנועה הקיבוצית בתל אביב ● אילו עסקאות נוספות נחתמו?

חנות איידיגיטל IDIGITAL עזריאלי תל אביב / צילום: שוקה כהן

רשת איידיגיטל הותקפה על ידי האקר: חלק מפעילות החברה שובשה

רשת החנויות המשווקת את מוצרי אפל בישראל חוותה מתקפת סייבר ● לקוחות שפנו לשירות הטלפוני בשבוע החולף קיבלו תשובה כי לא ניתן לבדוק את סטטוס הזמנתם בשל השבתת מערכות, אך נציגי השירות לא מסרו להם כי מדובר בתוצאה של מתקפת סייבר ● איידיגיטל: "לא הייתה כל עצירת פעילות"

דורון כהן / צילום: כדיה לוי

סלקום: היו"ר דורון כהן מונה לתפקיד ממלא-מקום המנכ"ל

לאחר שבשבוע שעבר הודיע אבי גבאי במפתיע על עזיבתו את תפקיד מנכ"ל סלקום לטובת רכישת השליטה בפרטנר, פרסמה הבוקר החברה כי דורון כהן, היו"ר, ימונה למ"מ המנכ"ל - זאת עד לתחילת כהונת המנכ"ל החדש ואישור אסיפת בעלי המניות

כידן דהרי וירון אדיב, בעלי חברת הנדל''ן המניב תנופורט / צילום: יונתן בלום

תנופורט סוגרת רבעון עם קפיצה ברווח ל-6.2 מיליון שקל

ה- FFO ברבעון השלישי הסתכם בכ-6.1 מיליון שקל, עלייה של 18% לעומת הרבעון המקביל

שר הבריאות ניצן הורוביץ, שהתנגד לשימוש באיכונים בממשלה הקודמת, דווקא תומך בו הפעם / צילום: מוטי מילרוד, פול ''הארץ''

התנגדות השרים לא עזרה: הממשלה אישרה את איכוני השב"כ

השרים גדעון סער, יפעת שאשא ביטון, אלי אבידר ואורנה ברביבאי התנגדו בהצבעה ואילו השרה קארין אלהרר נמנעה ● לפי הערכת בכירים בקואליציה, הצעת החוק שתידרש כדי להמשיך את השימוש באיכונים לא תוכל לעבור בכנסת, משום שהרוב הקואליציוני הנדרש לאישורה מוטל בספק

חשש בבריטניה מההווריאנט החדש של נגיף הקורונה, אומיקרון / צילום: Associated Press, Matt Dunham

גובר החשש באירופה: הגבלות על טיסות, סגר חלקי ועוצר לילי

בעקבות גילוי מקרים באירופה של הווריאנט החדש של נגיף הקורונה, אומיקרון, הממשלות ביבשת מגיבות ● בהולנד הודיעו הרשויות על סגר חלקי, בבריטניה תושב חובת לבישת המסכה בתחבורה הציבורית ובחנויות סגורות החל מהשבוע הקרוב, וברוב המדינות ישנן הגבלות חדשות על טיסות

ישראלים בנתב''ג / צילום: מיכל רז חיימוביץ

אפקט האומיקרון: ספק אם הממשלות ימהרו לחלק שוב כסף לאזרחים

ירידות בשווקים הפיננסים בעולם בעקבות אי-ודאות סביב הווריאנט החדש של הקורונה התגלגלו גם לישראל ● המומחים טוענים כי האופן שבו המדינות יגיבו למצב ובמקביל המהירות שבה יתברר אם קיים חיסון יעיל למוטציה - הם אלו שיקבעו את עומק הפגיעה בכלכלה והאם טלטלה נוספת בדרך

חיסון קורונה. עדיין לא נערכה הבדיקה שבה מפגישים את הוריאנט במעבדה עם נוגדני מחוסנים בחיסונים השונים / צילום: Associated Press, נואה ברגר

האומיקרון קטלני פחות? תרחיש אופטימי אפשרי שעדיין אין לו בסיס משמעותי

התסמינים של אומיקרון נראים קצת שונים מאלה של הוריאנטים הקודמים, אך אנחנו עדיין לא בטוחים מה המשמעות של ההבדלים האלה

עמיר פרץ / צילום: שלומי יוסף

הממשלה אישרה את מינוי עמיר פרץ ליו"ר התעשייה האווירית

ועדת המינויים התנגדה למינוי של פרץ, אלא שגנץ החליט בכל זאת לקדם את מינויו ● לפני הישיבה נשלחה לשרים חוות-דעתו של היועץ המשפטי לממשלה המגבה את גנץ וכן חוות-דעת דומה של היועצת המשפטית במשרד הביטחון ● שתי חוות-הדעת הללו מצטרפות לחוות-דעת חלופית שהגיש פרץ, בה נכתב: "למיטב הבנתנו נפלו שגגות בהמלצות הוועדה"

מרכז המיון הארצי של דואר ישראל / צילום: איל יצהר

מתווה חדש להפרטת דואר ישראל: הנפקה של 40% מהחברה בבורסה

הצעת רשות החברות מגיעה לאחר ששר התקשורת הציע למכור 100% מהחברה לבעל שליטה ● האם המשקיעים שכבר הגישו הצעות מחיר יאפשרו את שינוי המתווה?

ערן וולף, מנכ''ל מימון ישיר / צילום: גבע טלמור

מימון ישיר רוכשת 80% ממגזין "אוטו" תמורת 20 מיליון שקל

חברת המימון המתמחה בהלוואות לרכישת רכבים תשלם סכום משמעותי עבור השליטה במגזין ובאתר של דני פרומצ'נקו ● הרכישה נועדה לאפשר למימון ישיר להשפיע על זהות הרכב הנרכש, ולא רק לסייע במימונו

חיסון לקורונה / צילום: רפי קוץ

הידבקות בקורונה או חיסון: מה מביא לחסינות גבוהה יותר?

גוברות העדויות לכך שהידבקות מספקת הגנה לא פחותה משל חיסונים, מה שגורם לחלק מהמומחים להציע על גישה מדורגת יותר להכרח להתחסן ● דבר אחד בטוח: החיסונים הרבה יותר בטוחים ומהווים אסטרטגיה אמינה יותר להשגת חסינות, בהתחשב בסיכונים של מחלה קשה או מוות בגלל הידבקות

רחפן של איירובוטיקס / צילום: יוני בן חיים

שיתוף פעולה חדש של איירובוטיקס יפעל למיגור מחלת המלריה באפריקה

חברת הרחפנים הישראלית חתמה על הסכם מחייב עם חברת "זזאפ מלריה", שמפתחת תוכנה מבוססת בינה מלאכותית לטיפול במקווי מים עומדים ● המערכת של איירובוטיקס תספק מידע גיאוגרפי אווירי במדינת סאו טומה ופרינסיפה שבאפריקה

חיסונים לקורונה. בשם השאיפה ליעילות ולהגינות יש צורך שסרבני חיסונים ישלמו דמי ביטוח בריאות יותר גבוהים / צילום: Shutterstock, Jeppe Gustafsson

מניות חברות חיסוני הקורונה זינקו, בעוד שהשווקים נפלו

גילוי המוטציה החדשה של הקורונה "מחזיר לשולחן" את החשש מהשלכות הקורונה, אחרי שבשבועות האחרונים הדיון בשווקים עסק באינפלציה הגוברת ובסוגיית גובה הריבית

ראש הממשלה נפתלי בנט ושר החוץ יאיר לפיד / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

קבינט הקורונה אישר: בידוד לחוזרים מחו"ל ואיסור כניסת זרים

קבינט הקורונה התכנס אמש ואישר מספר צעדים לנוכח חששות זן האומיקרון החדש ● בין ההצעות שאושרו: סגירת הכניסה לתיירות זרה לשבועיים וצמצום מתווה התו הירוק מ-100 ל-50 איש

חנות הפופ-אפ של טסלה בקניון רמת אביב / צילום: איל יצהר

הטלטלה בענף הרכב מאיימת על מעמדם של היבואנים הוותיקים

בעקבות משבר הקורונה ולנוכח הזינוק של טסלה והמכוניות החשמליות, מתערערת מערכת השיווק וההפצה המסורתית של התעשייה ● הכוח עובר לידי תאגידי רכב בינלאומיים שמנהלים את ההפצה בעשרות מדינות באופן ריכוזי וישיר

ג’רום פאוול, יו''ר הפדרל ריזרב. תוכנית רכישת האג''ח בארה''ב כנראה תצומצם באופן הדרגתי יותר מהמתוכנן / צילום: Reuters, jonathan crosby

הווריאנט החדש תפס את הבנקים המרכזיים עם תחמושת דלה

הווריאנט החדש הופיע כשלבנקים המרכזיים יש תחמושת דלה במיוחד במחסנית (ריבית אפסית ותוכנית רכישת אג"ח שהגיעה לסיומה) ● אז מה הבנקים יכולים לעשות? אמנם המשך הזרמות הכספים לשווקים בזמן שהאינפלציה מאיימת לעלות לא נראה כמו מתכון אטרקטיבי, אבל כן ניתן להאריך את תוכניות רכישות האג"ח ● המשמעות: תוכנית רכישת האג"ח בארה"ב תצומצם באופן הדרגתי יותר מהמתוכנן

חיסון לקורונה בדרום אפריקה / צילום: Associated Press, Themba Hadebe

אומיקרון מדגיש את הסיכון של שיעור התחסנות נמוך במדינות עניות

הזן החדש של נגיף הקורונה זוהה לראשונה באפריקה, שם רק 7% מהאוכלוסייה מחוסנת במלואה, בעוד שבמערב שיעור החיסון עומד על 58%־67%

דניאל בראל, מייסד-שותף ומנכ''ל REE / צילום: שלומי יוסף

מנכ"ל REE לא מתרגש מנפילת המניה: "אנחנו פה לטווח ארוך, נהיה השחקן אולי הכי גדול בשוק הרכב"

מאז שהתמזגה לספאק השנה איבדה מניית האוטוטק REE כ-60% ● למרות זאת, טוען המנכ"ל דניאל בראל, כי הפיכתה לחברה ציבורית הייתה מהלך נכון: "אנחנו כמו אינטל לעולם הרכב. לא תראו רכב של REE, אבל תהיה טויוטה powered by REE. זה הרעיון"

מחשבות על הענקת נכס משמעותי לקטין / איור: Shutterstock

מעניקים זכות בנדל"ן לקטין? ודאו את הסכמת בית המשפט

האב העניק מגרשים במתנה לשני בניו מנשים שונות, והמתנה שהוענקה ראשונה - בוטלה ● כשמדובר בהענקת נכס משמעותי לקטין, גם אם לכאורה הדבר משרת את טובתו, ביהמ"ש צריך לבחון האם אכן הדבר משרת את טובתו של הקטין ולא מכביד עליו או פוגע בו