גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ברוכים הבאים לגיהנום: מחקרים מגלים למה לילדים שלכם קשה כל כך בחטיבת הביניים

בשנה האחרונה דובר הרבה על מצוקת תלמידי חטיבת הביניים שהושארו בבית, אבל האם האלטרנטיבה הבית ספרית עדיפה? • ספר חדש שיצא בארה"ב מציג מומחים שמסבירים מדוע החטיבה היא זיכרון שלילי לרובנו • שאלנו גם חוקרי חינוך ישראלים איך בכל זאת עוברים את התקופה הזו בשלום

תלמידות חטיבת ביניים בארה"ב / צילום: Reuters, Seth Harrison
תלמידות חטיבת ביניים בארה"ב / צילום: Reuters, Seth Harrison

מה הזיכרון הראשון שעולה לכם כששואלים אתכם על תקופת החטיבה? "גיהנום", "שואה" ועוד שלל תיאורים שליליים הציפו אותנו בסקר לא מדעי שעשינו בפייסבוק. בשנה האחרונה דיברו הרבה על כך שילדי חטיבות הביניים ננטשו בבית, התכנסו בעצמם, טבעו במסכים ורבים מהם שידרו מצוקה. אבל האם האלטרנטיבה באמת הרבה יותר מוצלחת?

"רוב מי שתשאלי יגיד לך שחטיבת הביניים הייתה בין התקופות הגרועות בחייו", אומרת לגלובס ג'ודית וורנר, מחברת הספר And Then They Stopped Talking to Me, שיצא בחודש מאי האחרון. וורנר, כותבת ב"ניו יורק טיימס" ומחברת ספרי עיון, ראיינה מומחים ממגוון תחומים, וגם הורים וילדים, בניסיון לפצח את חוויות התקופה הזאת.

"כשהייתי בעצמי בגיל חטיבת ביניים, החברים שלי פתאום התרחקו ממני", היא מספרת, "לא ידעתי מדוע, והאירוע הזה ליווה אותי במשך כל חיי. כשבתי הגדולה התחילה ללמוד בחטיבת הביניים, הרגשתי לא רק שכל הרגשות האלה צפים, אלא שגם ההורים סביבי משתנים. עד אז היה בינינו קשר די פתוח וחברי סביב הילדים שלנו. פתאום גם ההורים התחילו להתנהג כאילו הם בחטיבה. ודווקא הילדים - הם לא היו המפלצות האלה שזכרתי. הם היו ילדים.

"כאשר חזרתי בראש שלי לעולם של חטיבת הביניים, וראיינתי אנשים שלמדו איתי שם, הבנתי טוב יותר את הדינמיקות שהובילו לכך שהחברים שלי הפסיקו לדבר איתי, ושגם אני לא הייתי טלית שכולה תכלת. פתאום הסיפור הזה הפך להיות יותר פתור".

טעות היסטורית פוגשת חצ'קונים

חטיבת הביניים הראשונה בארה"ב הופיעה ב-1909 מסיבות פרקטיות: האוכלוסייה גדלה ובתי הספר היסודיים לא יכלו להכיל את כל הילדים. נלווה לכך גם הסבר חינוכי: יש להפריד את הכמעט-בני-נוער, שכבר מגלים התבגרות מינית, מהילדים הצעירים יותר. בישראל, חטיבות הביניים נולדו עם רפורמת החינוך של 1968, שהאריכה את חוק חינוך חובה עד כיתה י'. המטרה הייתה לאפשר לבני כיתות ז'-ח' ללמוד לימודים מקצועיים אצל מורים שהוכשרו לחינוך על-יסודי ולדחות בשנה את הנשירה מהלימודים, שהייתה נפוצה אז בתחילת התיכון. אבל הבחירה דווקא בגיל 12 למעבר בית ספר הייתה כנראה טעות.

"בתקופה הזאת בדיוק מתחילה להתפתח יכולת חשיבה מופשטת, אבל היא עוד לא מגובשת", אומרת ד"ר אדר בן אליהו, מרצה בכירה בפקולטה לחינוך באוניברסיטת חיפה, חברה במרכז הידע והמחקר הלאומי בתחום ההיערכות למצבי חירום וראשת קונסורציום נוער וילדים בשגרת חירום.

"יש הבשלה מוחית שמאפשרת התבוננות ורפלקציה, אבל אנחנו חדשים בזה. אנחנו מתחילים להבין את המקום שלנו בתוך עולם יותר רחב, מעבר לסביבה הקרובה שלנו, ולחשוב על העתיד שלנו, מעבר לשבוע הבא. זו תקופה של עניין בפוליטיקה, בשאלות של צדק ואי-צדק. של עיסוק במשמעות החיים ובמוות. גם הבריון שמציק לי באותו זמן כנראה נמצא בסוג של מצוקה ולא יודע איך להיות משמעותי, איך להטביע את חותמו. הוא לא בהכרח מבין שהוא בריון". 

השאלות הגדולות על החיים מלוות גם בשינוי פיזי. "האף נהיה יותר גדול, מגיעים החצ'קונים, אולי גשר בשיניים. לבנים יש קצת שפם אבל לא מספיק. לבנות מופיע חזה שהן לא רגילות אליו. ואז נוסיף לזה את ההורמונים, ופתאום הילד עצבני או עצוב בלי שהוא יכול להבין מדוע", אומרת בן אליהו. "יש לו אולי גם מחשבות מיניות חדשות - מרגשות, אבל בחלק מהמקרים גם מעוררות אשמה ותסכול".

ההורים אאוט, החבר'ה אין

"הברכה הגדולה ביותר היא שילד בגיל החטיבה יאמר להורים, 'עזבו אותי זקנים שכמוכם'. זה אומר שהוא מתפתח נכון", אומר פרופ' יזהר אופלטקה, מבית הספר לחינוך באוניברסיטת תל אביב. "אבל כדי לעשות זאת, הוא קודם כול מנסה לחקות אחרים, מברר מי הוא באמצעות האחר. בסיום התהליך יש השלמה, חיבור בין חלקים שונים של הזהות. כמובן, זה תהליך שאף פעם לא מסתיים, אבל יש הבשלה מסוימת לקראת סיום התיכון, וגם הסערה ההורמונלית נרגעת".

לתוך הקלחת המטלטלת של גיל חטיבת הביניים נכנס השינוי ביחסים עם ההורים. אנחנו רגילים לחשוב על הילד שטורק דלתות, אבל זה לא כל הסיפור. "אני חושבת שההורים לא יכולים להודות אפילו בפני עצמם בתחושות שיש להם לפעמים בנוגע לילד המתוק והמתכרבל שהיה להם ונעשה יצור דעתן בגובה שלהם, עם חצ'קונים ופרופורציות מוזרות", אומרת וורנר. לדבריה, ההורים חווים את ילדי החטיבה כחמודים פחות מאשר ילדים צעירים יותר, ואפילו פחות מאשר ילדי התיכון, שעוד רגע עוזבים את הבית והגעגוע המתקרב מורגש.

ג’ודית וורנר / צילום: תמונה פרטית

עם זאת, אומרת וורנר, להורים יש צורך עז להגן על ילדיהם בגיל החטיבה, בעיקר בפן החברתי. "ההורים זוכרים את עצמם בגיל הזה, והם מבינים עד כמה השנים הללו ישפיעו על העתיד של הילדים. הם נכנסים להיפר-אמביציה לטפל בחיים החברתיים והלימודיים של הילדים, אבל במובנים רבים ידיהם קשורות. זו אולי הסיבה להתנהגות שיוצאת מההורים האלה כשהילדים מתחילים את החטיבה. הם בהישרדות, ולא אכפת להם מאף אחד אחר כל עוד טובת הילדים שלהם נשמרת. כי הרי כל כך הרבה מונח על הכף".

כך, המתבגרים הצעירים, שבאופן טבעי הודפים את ההורים אך לפעמים מרגישים במקביל שהם נהדפים על ידיהם, נעשים תלויים יותר בקבוצת השווים שלהם כדי לאשרר את זהותם. כך הם גם הופכים לקונפורמים ולשיפוטיים זה כלפי זה. "בגילאי בית הספר היסודי, חלק גדול מחיי הרגש עובר עלינו בבית. בחטיבה הפוקוס עובר לחברת בני גילנו, שהיא חברה מאוד קשוחה, לפעמים אכזרית, כמעט תמיד תחרותית", אומרת וורנר.

מסרים בעייתיים מהמבוגרים

וורנר אומרת שמבוגרים תמיד תפסו את הגיל הזה כבעייתי וראו בילדי החטיבה "מפלצות שטופות הורמונים", פצצת זמן מתקתקת שהטכנולוגיה מדרדרת. המסרים האלה מחלחלים אל הילדים, בעיקר בקרב מעמדות נמוכים ומיעוטים. "סביר יותר שאדם שאינו הורה, נניח מורה או רופא, ישפוט נערה שחורה או נער שחור כיצור מיני או עצבני ומסוכן בגיל צעיר יותר מאשר נער או נערה לבנים. זה נכון עוד יותר כשהמבוגר בעצמו הוא מקבוצת הרוב, אבל גם כשהוא עצמו מקבוצת המיעוט", היא אומרת.

עם זאת, וורנר טוענת שהחוויה הקשה ביותר היא דווקא בקרב ילדי המעמדות הגבוהים. "שם מתקיימת ההורות המגוננת שלא מצליחה לפתע לגונן. ההורים הופכים חסרי אונים, והם גם תחרותיים, ואת כל זה הם משדרים לילדיהם. לפעמים אלה הורים שהצליחו מאוד בחיים במונחים חומריים והישגיים, והזהות שלהם הפכה תלויה בכך. הם למדו בהרווארד או בייל, וממש לא ברור שהילד שלהם יוכל גם ללמוד שם".

נדמה לי שבישראל הלחץ של ההורים בגיל הזה הוא יותר סביב המעמד החברתי של הילדים.
"אז מתברר שגם בארה"ב, אבל השיחה על כך היא טאבו. ממחקרים שנערכו בנושא מתברר שההורים מאוד רוצים שהילד יהיה מקובל, אבל לא מוכנים להודות בכך, כי הרעיון של 'מקובל' מזוהה עם קונפורמיות. הם טוענים שהם בסך הכול רוצים שלילד יהיו כמה חברים טובים. אבל בתוך תוכם בודקים כל הזמן את המצב החברתי שלו - לא כי להיות מקובל בחטיבה זה ערך חשוב, אלא כי זה מקושר ליכולות שההורים מזהים עם הצלחה בחיים בהמשך: כסף, יופי, כישורים חברתיים, אף שהמתאם בפועל לא כל כך גבוה".

וילד "מקובל" באמת עובר את החטיבה בשלום?
"לא בהכרח. מי שנמצא עמוק בקליקה השלטת ממש 'עובד בזה', ומי שנמצא בשולי הקליקה הזו תמיד מפחד שהוא יודח ולא יהיה לו לאן לחזור". 

מי בכל זאת עובר את החטיבה בטוב?
"מעטים עוברים את החטיבה בכיף, לרוב אלה ילדים שהשתחררו מתדמית בעייתית שהייתה להם ביסודי או מצאו חברים מתאימים יותר, או ילדים שיודעים להעריך בזמן אמת את התחושה שהעולם נפתח בפניך ואתה מבין את עצמך בתוך ההקשר".

יש דרכים לעזור לילדים

כדי לעזור לילדים בגני הגיל הזה לעבור בשלום את החטיבה, הורים צריכים קודם כול לפתור את החוויות שלהם עצמם מאותה תקופה, אומרת וורנר, כדי להבחין בין הקושי של הילד לקושי שלהם. "ראיינתי אב אחד שממש הוטרף מחרדה כשהילד שלו עלה לחטיבה. התברר שהוא היה תלמיד בעייתי בחטיבה ובהמשך סולק מהתיכון. היום הוא מבוגר מצליח, אבל היה לו קשה לגשר על הפער. הוא חשש, ללא שום סיבה אמיתית, שמשהו כזה יקרה גם לילדיו", היא מספרת.

במקרה שנוצרת בעיה חברתית, וורנר ממליצה לפנות למורה ולא להורים של הילדים האחרים. "למדתי שמורים אוהבים שפונים אליהם בנושאים הללו, והיום, בניגוד לעבר, הם כן מקבלים הכשרה לפתרון מצבים שונים".

בן אליהו ממליצה ליצור קבוצה חברתית אלטרנטיבית באמצעות פעילות אחרי שעות בית הספר. "פעילות כזאת יוצרת קבוצה חברתית אלטרנטיבית שתומכת מול לחץ ונורמות של הקבוצה העיקרית, ומראה לילד שלא רק הנורמות של החטיבה שלו קיימות בעולם".

ד"ר אדר בן אליהו / צילום: ברק בראון

אופלטקה מציע להורים לערוך לילדים היכרות מוקדמת עם מבנה בית הספר, להפגיש אותם מראש עם ילדים נוספים שילמדו איתם ולא לדאוג בגלל ירידה זמנית בלימודים. כמו כן, הוא אומר, "אם ילד היה תמיד יותר בצד ופתאום הוא מנסה להיות מקובל, צריך לדאוג שהוא לא מגיע להתנהגויות בעייתיות של אלימות או סמים ודברים שעושים כדי למצוא חן בעיני החבר'ה".

ד"ר עידית אדלר, מבית הספר לחינוך באוניברסיטת תל אביב, רואה בגיל הזה הזדמנות, ורוצה להעצים את הצד החיובי שלו. "זה גיל מדהים כי הם כבר לא קטנטנים, אבל עדיין אפשר להשפיע עליהם. הם מקבלים המון העצמה מעיסוק במדע. זה מרתק אותם ונותן להם גם תחושת גילוי וביטחון".

היא מוסיפה שבני הנוער הצעירים רוצים להיות שותפים בקבלת החלטות ולהיות יותר עצמאים, ואין להם הרבה הזדמנויות לכך. "אני רואה פה הזדמנות נהדרת לחיבור לקהילה, לפעילות לטובת הציבור. אם קבוצת השווים הופכת להיות מאוד משמעותית לטוב או לרע, אפשר להשתמש בזה. הם שואלים כל הזמן, 'מי אני, מה יכולה להיות התרומה שלי לעולם'. אין דבר יותר טוב מאשר להראות להם מקום שבו הם באמת יכולים להשפיע".

מי צריך ללמוד עם מי: היתרון של בית ספר יסודי עד כיתה ח'

האם זה באמת משנה אם בגיל החטיבה עוברים לבית ספר חדש או נשארים ביסודי עד כיתה ח'? פרופ' אופלטקה טוען שבמעבר הזה טמון כל ההבדל, או לפחות חלק גדול ממנו. "גם לילדים שעוברים לתיכון בכיתה ט' יש תקופה קשה, אבל מחקרים מראים שהיא קצרה יותר", הוא אומר. "בבתי ספר שממשיכים עד כיתה ח', ורק אז נרשם מעבר לתיכון, הירידה האקדמית והרגשית בכיתה ז' היא קטנה יותר.

"בעקבות מה שלמדתי על חטיבת הביניים, בחרתי לגור בעיר שבה יש בית ספר שמונה-שנתי ואחריו תיכון. אני לא רוצה שכבר בגיל 12 הילדים שלי יתחילו את הריצה אחרי הישגים וציונים. בית הספר היסודי נותן יותר דגש על הרגש וההורים מעורבים יותר".

ד"ר בן אליהו מסבירה מדוע המעבר הוא קשה. "אם ישנה קבוצה של חברים שמכירים שנים, ופתאום מישהו נהיה הורמונלי ועצבני, אותה קבוצה יודעת שעכשיו הוא עצבני אבל יש לו גם צדדים אחרים. אם הוא כעת פוגש חברים חדשים ומורים חדשים, זה קשה יותר".

משבר הקורונה: "הילדים צברו פער לימודי, חברתי ורגשי שלא קל לסגור"

עבור ילדים רבים, הקורונה קטעה את תהליך בניית הזהות והעצמאות באמצעות קבוצת השווים שלהם. "אלה הגילים שבהם אנחנו לומדים נורמות חברתיות, ואף שתהליך הלימוד הזה יכול להיות כואב, כשהוא איננו - זה חסר", אומרת ד"ר בן אליהו. "וילדי החטיבה הם כבר מספיק חכמים כדי לשאול למה הם בבית כשכל האחרים חזרו. מצד אחד הם נורא לבד, ומצד שני לקחו להם את העצמאות להסתובב לבד ולגלות את העולם. הנה, כשפתחו את הקניונים ולא את בתי הספר, ילדי החטיבה עטו עליהם".

ההורים רואים את סימני המצוקה, אבל בגלל האתגרים השונים שיצרה הקורונה לא תמיד יש להם זמן להתייחס. "להורים אין הכשרה, אין להם נקודות השוואה, לפעמים הם בהדחקה, וככה הם יכולים לפספס שהילד הפך להיות ילד בסיכון", היא אומרת. "בשבועות הקרובים אנחנו מקווים לראות את ילדי חטיבת הביניים חוזרים לבית הספר, אך הם צברו פער לימודי, חברתי ורגשי, שיהיה לא קל לסגור".

כך תעזרו לילדים לעבור את החטיבה בשלום

● עשו הבחנה בין חוויית החטיבה שלכם לבין הקושי של הילד
● פנו למורים ולא להורי הילדים האחרים כאשר נוצרת בעיה חברתית
● צרו קבוצה חברתית אלטרנטיבית בפעילות
אחרי בית הספר
● ערכו לילדים היכרות מוקדמת עם מבנה בית הספר, הפגישו אותם מראש עם ילדים נוספים ואל תדאגו בגלל ירידה זמנית בלימודים

עוד כתבות

פגיעה ישירה ברכב באשקלון / צילום: Associated Press, Ariel Schalit

"הזכות להגן על עצמה": כך רואים כלי התקשורת באירופה את ההסלמה

מנהיגים פוליטיים רבים באירופה וברחבי העולם נמנעים עדיין מלהגיב ישירות על העימות המסלים ● ג'ונסון נמנע מלגנות את ירי הרקטות, בארה"ב ביקורת הובעה מהצד הימני של המפה על שתיקתו המתמשכת של ביידן ● הודעות שפורסמו בשם האיחוד האירופי וע"י דוברי ממשלות ביבשת גינו את העובדה כי רקטות שמשוגרות מעזה מכוונות למרכזי אוכלוסייה ישראלים

שוטרים נערכים אל מול המהומות / צילום: איל יצהר

20 דקות מתל אביב, וזו מדינה אחרת לגמרי, חסרת כל סממן של משילות

לילות סוערים ומדממים אינם זרים לעיר לוד, אבל הלילה שבמהלכו ישיבה ובית כנסת נשרפו, והעירייה ותחנת המשטרה הותקפו - הוא שונה ● דרור פויר יצא לשטח, וגילה עיר שבה אף אחד לא שם על המשטרה: לא היהודים, לא הערבים, לא הפושעים ולא שומרי החוק

מנכ״ל ביונד סקיוריטי אבירם חניק / צילום: יח"צ

אקזיט לביונד סקיוריטי: נרכשת על ידי הלפ סיסטמס בעשרות מיליוני דולרים

חברת שירותי ה-IT הלפ סיסטמס ממינסוטה, רוכשת את חברת הסייבר הישראלית ותפתח על בסיסה מרכז פיתוח בישראל

"סוף סוף משרדי ראיית החשבון הגדולים מוכנים להודות בטעות הקשה שעשו בעשור האחרון" / צילום: Shutterstock, ImageFlow

דלויט תעלה את שכר המתמחים בראיית חשבון ב-20%, והיא לא לבד

בעקבות הפרסום בגלובס על מחסור בעובדים בפירמות, דלויט ישראל הודיעה על העלאת שכר של 20% למתמחים מנובמבר ● גם בפירמות EY ו-BDO הודיעו על העלאות השכר והטבות נוספות ● במשרדים אחרים לא ממהרים להעלות שכר, אך גם לא מתעלמים מהמצב

שריפה במיכל דלק של חברת תש"ן באשקלון שפרצה בעקבות פגיעה ישירה של רקטה / צילום: Reuters, Ilan Rosenberg

הוואקום המנהיגותי פוגע בחוסנה הלאומי של ישראל

הדרג המבצעי-צבאי של המדינה עתיר בהישגים וביכולות, אבל בהיעדר החלטה אסטרטגית של ראש הממשלה וההנהגה, ישראל תצא גם מהסבב הזה חלשה יותר

קניות באמזון  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

בית משפט בלוקסמבורג ביטל קנס נגד אמזון בסך 250 מיליון אירו

ניצחון לאמזון והפסד למרגרט וסטגר, הממונה על התחרות באיחוד האירופי ● וסטגר טענה כי אמזון ניפחה תמלוגים בצורה לא הולמת, ויש לקנוס אותה ב-250 מיליון אירו ● מנגד, אמזון טענה לטעויות משפטיות ועובדתיות בטענות נגדה ● ביהמ"ש בלוקסמבורג ביטל את הקנס

ויליגר צביקה / צילום: איל יצהר

צביקה ויליגר: אחרי שבועות לא יהיה מנוס מהתייקרות של חלק ממוצרי המזון

חברת ויליפוד מסכמת את הרבעון הראשון של 2021 עם מכירות בהיקף של 116.7 מיליון שקל, ירידה של 9.6% לעומת הרבעון המקביל אשתקד ● עם זאת, יו"ר היחברה צביקה ויליגר מעריך כי ויליפוד תצמח השנה ב-15% בזכות כניסה לקטגוריות חדשות ● תא"ל במיל' ארז וינר מונה למ"מ המנכ"ל

אבי דיכטר, הליכוד / צילום: רפי קוץ

"מרצ דרשה להחליף את המנון התקווה באינטרנציונל"? כן, ובנטע ברזילי

אבי דיכטר חשף עדות מרשיעה לאידאולוגיה הקומוניסטית של מרצ. או לחיבתה לאייל גולן ● המשרוקית של גלובס

הבורסה בת"א / צילום: שלומי יוסף

נעילה מעורבת בבורסה; דלתא קפצה בכ-20% לאחר הדוחות

מדד ת"א 35 ננעל ביציבות ומדד ת"א 90 רשם עלייה של 0.3% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-1.8 מיליארד שקל ● ירידות חדות רשמו מניות טאואר, אלוט, קמטק, אמות והפניקס

יירוט טילים בשמי גוש דן / צילום: Reuters, Amir Cohen

באולפנים התרגלו למציאות בדרום. מה ההבדל כשהיא מגיעה לאזור חיוג 03?

כשהרקטות חוצות את קו אשקלון לאזור חיוג 03 - התיאורים הופכים להיות לקוחים מזירת מלחמה ● כפועל יוצא מהדרמה באולפנים, הממשלה נדרשת סוף סוף להגיב - לפתע יש אפס סובלנות על ירי לעבר ריכוזי אוכלוסייה

דודו זבידה / צילום: איל יצהר

במקום הנפקה מכירה: מבנה רוכשת פרויקטים להשכרה של אאורה ב-750 מיליון שקל

מדובר ברכישת החזקותיה של אאורה בשישה פרויקטים אותם תכננה החברה להנפיק בבורסה ● מנכ"ל מבנה דודו זבידה: "הזדמנות להעשיר ולהעמיק את האחיזה שלנו בתחומי ההשכרה לטווח ארוך לצד יצירת יתרון משמעותי בסיגמט הדירות קטנות"

מעבר הגבול באב אל האווה. המעבר היחיד שבו לאו"ם מותר לעבור לסוריה כדי לספק סיוע הומניטרי / צילום: Reuters, Osman Orsal

ביידן עומד למבחן מול רוסיה לגבי סיוע בסוריה

עימות מתקרב לגבי מעבר הגבול האחרון שהאו"ם משתמש בו להכנסת ציוד סיוע למדינה

יאיר לפיד / צילום: שלומי יוסף

המגעים להקמת ממשלת שינוי הוקפאו בשל המצב הביטחוני

על פי הערכות, המשא ומתן לא צפוי להתקדם כל עוד נמשכת ההסלמה הביטחונית ● גוש השינוי יצטרך להתמודד עם אתגרים מכמה חזיתות כדי להצליח להקים ממשלה

אבישי אברהמי, מייסד ומנכ”ל Wix  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

ממשיכה לצמוח (ולהפסיד): "Wix היא שחקנית מובילה במהפכת המעבר לאונליין"

הכנסות Wix ברבעון עלו על תחזיות האנליסטים והסתכמו ב-304 מיליון דולר, צמיחה של כ-41% לעומת הרבעון המקביל, וההפסד למניה היה נמוך ב-12 סנט לעומת התחזית ● המנכ"ל אבישי אברהמי: "אנחנו מתחילים את 2021 בעמדה חזקה מאוד בדרך להגשמת החזון שלנו"

השריפה במתקן תש"ן באשקלון / צילום: Reuters, AMIR COHEN

בין ביטחון לסביבה: האם מתקני האנרגיה של ישראל ערוכים למתקפת טרור?

פגיעת הרקטות של החמאס במתקן תש"ן באשקלון ממחישה את גודל הסיכון שגורם השימוש בדלקים פוסיליים ● החשש גדל כאשר מדובר במתקנים הנמצאים בסמוך לריכוזי אוכלוסייה ● הסכנה לאזרחים, למשק האנרגיה המקומי ולסביבה מחייבת מציאת פתרונות מתאימים

הפגנה פרו-פלסטינית בטורקיה / צילום: Reuters, דילרה סנקאיה

העימות גולש: בתי כנסת הותקפו בגרמניה; חשש בקהילות היהודיות באירופה

כל בתי הכנסת בטורקיה נסגרו בהוראת השלטונות בעקבות הפגנות אנטי-ישראליות, וארגוני הביטחון הדואגים לקהילות היהודיות בבריטניה וצרפת נמצאים בכוננות מוגברת להתקפות ולעימותים אפשריים

יירוט של כיפת ברזל הבוקר באשקלון / צילום: Reuters, Amir Cohen

עימותים קשים בין יהודים לערבים: ניסיונות לינצ'ים במספר מוקדים

פצועים בעכו, בלוד, בבת ים, באור עקיבא ובחיפה בעימותים אלימים שהתחדשו הערב בין יהודים לערבים ברחבי הארץ ● הילד שנפגע הערב בשדרות מפגיעת רסיסי טיל מת מפצעיו ● שני פצועים מפיגוע ירי בשומרון

שי וינינגר ודניאל שרייבר, מייסדי למונייד / צילום: בן קלמר

סופה בטקסס פגעה בתוצאות למונייד; לסערה שמלווה את המניה תרמו הצעת מכר וציוץ של שורטיסט

חברת הביטוח הדיגיטלי רשמה הפסד של 49 מיליון דולר ברבעון הראשון ● מניית למונייד צנחה בכ-60% מהשיא, לאחר שכמה מבעלי המניות שלה מימשו מהחזקותיהם בכרבע מיליארד דולר

כיפת ברזל מופעלת נגד טילים שנורו מרצועת עזה מעל שמי אשקלון / צילום: Reuters, Amir Cohen

הביקוש לדירות באשקלון היה בשיא, ואז הגיעה הלחימה. מה יקרה עכשיו?

ערי הדרום הן בין הערים הנבנות ביותר במדינה, במיוחד אחרי "צוק איתן" • אשקלון, שהפכה למוקד התקיפות בסבב הנוכחי וסופרת נפגעים בנפש, היא הרביעית בטבלת היקפי הבנייה: אחרי ת"א, ירושלים ורמת גן • אורך המערכה ועוצמתה יקבע את ההשפעה על השוק

הפגנה של תומכים פרו־פלסטינים בתחילת השבוע מול הבית הלבן / צילום: Reuters, Alejandro Alvarez

המזרח התיכון עשה אמבוש לביידן. מה הוא יעשה עכשיו?

הנשיא ג'ו ביידן רצה שקט ● היו לו עדיפויות מדיניות אחרות ● הוא לא מינה אפילו שליח, אבל המזרח התיכון עשה לו אמבוש ● מה הוא יעשה, חוץ מהפסקת אש? האם הוא מקשיב לקולות הגוברים של חוסר סבלנות כלפי ישראל במפלגתו? ● כמובן, תמיד אפשר לחכות לטראמפ