גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פשיטת רגל? בני משפחתו של אליעזר פישמן צפויים לקבל כ-200 מיליון שקל ממכירת הנכס האחרון

פעילות קמעונאית של ממכר פרחים, סיגריות, ממתקים, צעצועים ועוד ייצרו אשתקד לפישמן רשתות הכנסות של יותר מ-500 מיליון שקל ● מכירת מניות החברה, שמחציתן מוחזקת בידי הבנקים הנושים, עשויה להניב לבני משפחת פישמן, המחזיקים ביתרתן, כ-200 מיליון שקל

אייל פישמן, בנו של אליעזר פישמן / צילום: שלומי יוסף
אייל פישמן, בנו של אליעזר פישמן / צילום: שלומי יוסף

לקראת מכירתה האפשרית של חברת פישמן רשתות, נחשפים חלק מתוצאותיה הכספיות ונתוני הפעילות של החברה - הנכס המשמעותי האחרון הנמצא על המדף במסגרת הליך פשיטת הרגל של מייסד הפעילות, אליעזר פישמן. לפי ההערכות, התמורה עבור 50% עד 100% ממניות פישמן רשתות העומדות למכירה תשקף שווי חברה של 450-350 מיליון שקל, והליך המימוש צפוי לארוך מספר חודשים.   

נתוני החברות שבידי פישמן רשתות שהגיעו לידי גלובס, מראים בין היתר כי למרות פשיטת הרגל של פישמן, שהוכרזה רשמית בשנת 2017 והוערכה אז כגדולה ביותר בתולדות ישראל (עם חובות בהיקף של כ-4 מיליארד שקל), בני משפחתו רחוקים מלהיות חסרי הון - והם עשויים לקבל 200 מיליון שקל ואף יותר מכספי המימוש הנוכחי (מחזיקים ב-50% ממניות פישמן רשתות).

בין הגורמים הצפויים להשתתף בהליך המכירה, שמובילה ווליו בייס מיזוגים ורכישות בראשות יאיר אפרתי, נמנים גופים מתחום הקמעונאות וקרנות השקעה בשיתוף עם גופים מוסדיים. 

הפעילויות העיקריות של פישמן רשתות כוללות את רשת הפרחים זר פור יו (ZER4U), רשתות מוצרי הצעצועים טויס אר אס והפיראט האדום, חברת כרטיס האשראי החוץ-בנקאיים פאואר קארד ופעילות בתי מרקחת ומסחר בתרופות באמצעות טלפארמה וטלפארם. פעילויות אלה יחד ייצרו לפישמן רשתות בסיכום שנת 2020 הכנסות מצרפיות המוערכות ביותר מ-500 מיליון שקל. 

 

נכס מרכזי נוסף הוא כ-25% ממניות חברת גלוברנדס, המשווקת מוצרי העישון, ממתקים וחטיפים, אשר נסחרת בבורסה בשווי שוק של כ-550 מיליון שקל. גם החזקה זו, בשווי נוכחי של 135 מיליון שקל, נכללת בין הנכסים הנמכרים תחת החברה. 

עוד בידיה של פישמן רשתות, אך לא מיועדות למכירה, החזקת כ-10% מרשת ה"עשה זאת בעצמך" הום סנטר - שתחולק כדיבידנד בעין בין הבנקים לבין משפחת פישמן, אחרי שבנק הפועלים מכר למשפחה לפני כשלוש שנים כ-90% ממניות הום סנטר תמורת כ-5 מיליון שקל בלבד.

עוד בהחזקתה, רשת חנויות ציוד הספורט מגה ספורט, הנמצאת בהליך מכירה הכפוף לאישור רשות התחרות - כך שגם פעילות זו לא תיכלל במימוש המדובר של פישמן רשתות.

ההחזר לנושים - רק 50% מתמורת המכירה

עד לאחרונה החזיק עו"ד יוסי בנקל, נאמן בית המשפט בפשיטת הרגל של פישמן, ב-55% ממניות פישמן רשתות, עם שליטה מלאה בדירקטוריון, בעוד שבני משפחתו של פישמן - הבן אייל והבנות רונית וענת, החזיקו 45%. 

עו"ד יוסי בנקל / צילום: שלומי יוסף

במסגרת הסדר גישור שנחתם אשתקד עם בני המשפחה, ויתרו הבנקים הנושים (לאומי, הפועלים, דיסקונט ומרכנתיל) על 5% ממניות פישמן רשתות לטובת המשפחה, וכן הסכימו לשנות את תקנון החברה ולהעניק למשפחה מספר שווה של דירקטורים. בהתאם, רק  50% מתמורת המכירה צפויים להגיע לידי נושיו של פישמן (לאחר מימושים קודמים של נכסיו בהיקף של כ-1.5 מיליארד שקל). 

מנתוני פישמן רשתות עולה כי הכנסות זר פור יו זינקו אשתקד ב-41% (כולל זכיינות) ליותר מ-100 מיליון שקל, לצד רווח גולמי זל כ-75%, המיוחס בין היתר ל"מבנה עלויות יעיל". במבט קדימה הצפי ברשת הוא לצמיחה שנתית של כ-10% בפעילות עד שנת 2023.

זר פור יו, לפי הנתונים המוצגים, היא "החברה הגדולה בישראל למכירת פרחים ומוצרים נלווים כגון שוקולד, יינות, סיגרים ומתנות", עם 31 סניפים - מהם 20 בבעלות, 6 בזכיינות ו-5 תחת הסכם שימוש בשם.

זר פור יו נוסדה בשנת 2000 ומעסיקה כ-215 עובדים, והשנה, לפי הנתונים, היא צפויה לרכוש את פעילות היבוא של מותג השוקולד פרימיום "לאונידיס", מה שלהערכת החברה יוסיף לרווח השנתי שלה עד 1 מיליון שקל.

מפילוח הכנסות זר פור יו בשנה הקודמת, עולה כי כ-40 מיליון שקל הגיעו ממכירות פרחים, כ-20 מיליון שקל ממכירות שוקולד, יותר מ-10 מיליון שקל ממכירת צמחים, והיתרה ממכירת מתנות אחרות, כלים, יין ומשקאות חריפים.

חנויות הצעצועים "היו סגורות מעל 150 ימים ב-2020" 

בפעילות רשת חנויות הצעצועים של היפרטוי, המחזיקה בזיכיון רשת טויס אר אס העולמית וברשת הפיראט האדום, נשחקו ההכנסות ב-2020 בשיעור של 15% ל-187 מיליון שקל - מגמה המיוחסת למגפת הקורונה שבעטיה חנויות הרשת "היו סגורות מעל 150 ימים בשנה זו". ב-2019 הכנסות היפרטוי הגיעו ל-226 מיליון שקל - דומה להכנסות של 223 מיליון שקל שהציגה ב-2018.

טויס אר אס, לפי הנתונים, מחזיקה כיום ב-29 חנויות ברחבי הארץ בהסכם זיכיון בתוקף עד שנת 2036, ומעסיקה כ-450 עובדים. במבט קדימה, תוכניות הצמיחה של הרשת כוללות בין היתר השקת אתר קניות באינטרנט לקראת סיום השנה הנוכחית, פתיחת רשת חנויות קטנות (Toy Box) במרכזי ערים ושכונות, ופתיחת חנות בזכיינות ברמאללה בשבועות הקרובים.

לגבי הפיראט האדום, הנתונים מעלים כי המודל העסקי שלה מבוסס על זכיינות עם תשלום חד-פעמי ועמלה ממחזור המכירות, עם תמורה שנתית ממוצעת מכל סניף המוערכת בכ-6.5 מיליון שקל.

לפיראט האדום 28 סניפים, מהם 4 בבעלות והיתרה בזכיינות, ובחברה מציינים כי לפני כשנה החל מהלך למציאת זכיינים, עם רכישה מתוכננת של 2-3 חנויות בשנה - מה שלפי הרשת "יאפשר לחנויות הוזלת עלויות משמעותית".

צמיחה בפעילות מוצרי הגיל השלישי

חברת האשראי החוץ-בנקאי פאואר קארד מציגה בסיכום 2020 הכנסות שנתיות של כ-22 מיליון שקל ורווח נקי של קרוב ל-7 מיליון שקל. זאת כשמחזור הקניות הכללי בקשר עם כרטיס אשראי זה התקרב ל-1.9 מיליארד שקל.

פאואר קארד, הפועל בשיתוף-פעולה עם חברת כאל, הוקם בשנת 2020 וכיום פועל ב-23 רשתות קמעונאיות. לפי פישמן רשתות, כ-90% מהנפקות הכרטיסים מתבצעות ברשת הום סנטר, והיא צופה צמיחה של כ-15% בפעילות הכרטיס בסיכום השנה הנוכחית, ולאחר מכן צמיחה מתונה של כ-1%-2% בשנים 2022-2023.

בפעילות טלפארמה, המציעה מוצרים לגיל השלישי, שירות מכירת קנאביס ועוד, נרשמה בסיכום שנתי עלייה של כ-8% בהכנסות, ל-174 מיליון שקל - 60% מהן ממוצרי הגיל השלישי, בעוד שבפעילות טלפארם, העוסקת בשיווק B2B של תרופות, מוצרי ספיגה ותוספי מזון למבוגרים, ההכנסות השנתיות צמחו ב-23% ל-26 מיליון שקל.

***גילוי מלא: אליעזר פישמן הוא בעל השליטה הקודם בחברת גלובס פבלישר עיתונות - הבעלים של עיתון גלובס.

עוד כתבות

דרישת תשלום בעת הגשת ערר תיפגע באזרח הקטן / צילום: Shutterstock

הליכי ערר לעשירים בלבד, כדי להלך אימים על האזרח הקטן

מי שיירתע מהגשת ערר הוא מי שרגיש לסכום של 654 שקל ● אלה לא יהיו היזמים והקבלנים

עיסאווי פריג' ותמר זנדברג בועדה המסדרת / צילום: נועם מושקוביץ-דוברות הכנסת

מרצ מובילה מגעים אזרחיים וכלכליים מול הפלסטינים בברכת רה"מ בנט

גורמי השמאל בממשלת השינוי יזמו מפגשים של שרים עם מקביליהם הפלסטינים, תכנון ועידה משותפת עם הרשות ושיחות קבועות בין השר לשיתוף פעולה אזורי לבין עמיתיו ברמאללה ● גורם בלשכת רה"מ: המו"מ המדיני לא יחודש בקרוב

הטקטיקה ששומרת  על השפיות של עובדים מרחוק / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

"שעות ליבה", הטקטיקה ששומרת על השפיות של עובדים מרחוק

סלאק, דרופבוקס וחברות אחרות מנסות להגביל את השעות שבהן עובדים צריכים להיות מחוברים אונליין כדי לשמור על איזון בין החיים הפרטיים לעבודה ● ניהול וקריירה

מחקר שבדק תשובות של בני נוער לאורך עשור גילה עלייה עקבית ברמות השעמום / צילום: Reuters, Sun changjiang

זה הדבר האחרון שמוח משועמם צריך

מחקרים מהשנים האחרונות מצביעים על הקשר בין שעמום לנטייה להתמכרות ולדיכאון, וגם להקצנה של דעות פוליטיות ● מה ההבדל בין מוח שנוטה להשתעמם בקלות למוח שמצליח לבדר את עצמו, ובאילו תנאים שעמום מעודד יצירתיות

ראש הממשלה נפתלי בנט בישיבת קבינט קורונה / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

בנט הודיע על תחילת מבצע החיסון השלישי: "המדיניות שלנו היא להימנע מסגרים ככל האפשר"

ראש הממשלה הודיע הערב על תחילת המבצע - לחסן את האוכלוסיה המבוגרת בישראל בחיסון השלישי ● "כבר ביום ראשון הקרוב יאפשרו קופות החולים ובתי האבות להתחסן" ● נחמן אש: "אנחנו הראשונים בעולם שנתקלים בעלייה בתחלואה על רקע דעיכת יעילות החיסונים"

קניון איילון רמת גן - חנויות סגורות / צילום: בר - אל

סופר פארם משקיעה 3 מיליון שקל במיזם נגד אלימות במשפחה

הקורונה והסגרים שאפיינו אותה הובילו לעלייה חדה במספר המקרים של אלימות במשפחה ● בעקבות כך הוחלט ברשת סופר-פארם להשיק את המיזם "אלימות במשפחה זה לא נורמלי", הכולל מאגר מידע שנותן כלים, הכוונה וליווי בתהליך ההתמודדות עבור מי שחוו אלימות במשפחה

אייל עופר / צילום: רורי לינדזי

ישראל מאשימה את איראן בתקיפת הספינה במפרץ עומאן

גורם מדיני בכיר: "איראן זורעת אלימות והרס בכל פינה באזור. מרוב להיטות לתקוף מטרה ישראלית הם סיבכו והפלילו את עצמם בהרג אזרחים זרים" ● חברת הספנות שבבעלותו של אייל עופר אישרה כי הספינה שהותקפה מנוהלת על ידם, אך הוסיפה כי מדובר בספינה בבעלות יפנית

עובדי חיפה כימיקלים הקימו מאהל מחאה ומתבצרים במפעל / צילום: דוברות ההסתדרות

איומים, פיטורים ואבטלה של שנים: האנשים שנחנקו תחת סחבת בתי המשפט

לא בריונות ההנהלה שברה את עובדי חיפה כימיקלים דרום, בשעה שנאבקו כדי להתאגד, וגם לא הלחצים שהופעלו על המפגינים ומשפחותיהם; האיטיות בה הסתובבו גלגלי הצדק היא ששחקה אותם ● אין לנו יותר זמן לחכות שמישהו ידפוק על השעון המקולקל של מערכת המשפט

שובו של הבלאן–דה–נואר / צילום: סטודיו דדאלוס, מיכל לופט, באדיבות מואט-הנסי, אוסף בריל-לוי, יח"צ

יין לבן מענב אדום: שובו של הבלאן-דה-נואר

סובלים מהחום ומחפשים דרך להתרענן? עזבו אתכם מקפה קר, יש יין

התחדשות עירונית בדבורה הנביאה 3, רמת השרון / הדמיה: איוולב מדיה

"הצלחנו בזמן הקצר להיכנס למכסות הקיימות בעיר לפרויקטי תמ"א 38"

הדיירים ברחוב דבורה הנביאה 3 ברמת השרון יקבלו דירה חדשה גדולה יותר ב-35 מ"ר מדירתם הישנה, וגבוהה יותר בשלוש קומות

הקסם של רובין הוד והמאבק של דייסון: כך נולדו כמה מהמותגים הגדולים בעולם

אינסטגרם הייתה פיצ'ר באפליקציה אחרת שנכשלה, רובין הוד צמחה דווקא מהמחאה נגד וול סטריט ב-2011 ואייר בי.אנ.בי נולדה מלילה אחד של פחדים שעבר על אחד המייסדים ● כך התחילו המותגים הגדולים

אבי פקר / צילום: איל יצהר

המנכ"ל שהשתלט על העסק שסבא וסבתא הקימו: "עד לפני שלוש שנים היו הולכים לנוח באמצע יום עבודה"

אבי פקר נולד למשפחה שמנהלת את מפעל הוופלים "מן" ● כשהחליט להיכנס לעסק המשפחתי, נאלץ לבצע מהלכים כואבים

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: יניב נדב, דוברות הכנסת

מפץ במערכת הפיננסית? באוצר מבקשים לבחון את מבנה הפיקוח מחדש

במסגרת הטיוטה האחרונה של חוק ההסדרים שהועברה לממשלה, מבקש שר האוצר להקים וועדה לבחינת מודל הפיקוח על השוק הפיננסי בישראל ● באוצר מסבירים כי לאורך השנים, מבנה הפיקוח הפיננסי בישראל התבסס בעיקרו על המודל הענפי, אולם המודל הזה בעולם נזנח מאז שנות השמונים

רז הרשקו מנצחת באיפון את אלכסנדרה בבינצבה / צילום: Associated Press, Vincent Thian

מדליה נוספת לישראל: נבחרת הג'ודו זכתה בארד בתחרות הקבוצתית

אחרי שורה של אכזבות, משלחת הג'ודו הישראלית סיפקה יום מופלא בטוקיו והשלימה את העבודה עם 1:4 מול רוסיה בבית הניחומים ● לפני כן ניצחה ישראל את איטליה, הפסידה לצרפת החזקה וגברה על ברזיל ● מוקי, הרשקו, פלצ'יק ונלסון לוי השיגו את הניצחונות המכריעים בקרב על הארד

הנשיא הרצוג ורעייתו מתחסנים / צילום: חיים צח לע"מ

נשיא המדינה פתח את מבצע החיסון השלישי: "צעד חשוב מאוד למען הסולידריות החברתית"

בטרם החיסון בירך הנשיא את ראש הממשלה ושריו על ההחלטה: "החיסון הוא הושטת יד לאחר ולאחרת שאכפת לנו מהם" ● ראש הממשלה בנט: "אנחנו יוצאים למבצע החיסונים כדי לשמור על המבוגרים במדינת ישראל"

חיסון נגד קורונה / צילום: רפי קוץ

ישראל במוקד: כך מדווחים בעולם על "המדינה הראשונה שתעניק חיסון שלישי"

ההחלטה הישראלית להיות המדינה הראשונה בעולם שתעניק חיסון שלישי נגד קורונה לאוכלוסייה מבוגרת זכתה לסיקור בינלאומי רב ביממה האחרונה ● כלי התקשורת האמריקאים ציינו כי ההחלטה הישראלית הוכרזה במקביל להצהרות של מנהלי חברת פייזר

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: איל יצהר

התקציב עולה לדיון מכריע בממשלה: אלה הרפורמות העיקריות שעל הפרק

מסגרת התקציב כבר הוצגה לראשי הסיעות, והשלב הבא הוא אישור התקציב בממשלה ● מניסיון העבר נראה שחלק מהרפורמות יישארו על הנייר ולא יעברו ● לוח הזמנים להעברת התקציב הוא ארוך, והתהליך יסתיים (אם בכלל) רק בנובמבר

סקרלט ג'והנסון / צילום: Reuters, לוקאס ג'קסון

סקרלט ג'והנסון תובעת את חברת דיסני בעקבות "האלמנה השחורה"

ג'והנסון תובעת את החברה בגין הפרת חוזה בשל כך שסרטה הופץ לא רק באולמות הקולנוע, אלא גם בשירות הסטרימינג של החברה, "דיסני+" ● התביעה טוענת שבכירים בדיסני דחפו להגביר את מספר המנויים ולהעלות את המניה על פני כל דבר אחר, כולל עמידה בחוזים ● דיסני: "תביעה עצובה ומעוררת חשש"

אינטל שואפת לייצר שבבים מתוחכמים יותר ויותר / צילום: Shutterstock, Alexander_Safonov

אינטל קובעת תוכנית להפוך שוב ליצרנית השבבים המובילה בעולם

המנכ"ל פט גלסינגר ממפה את הדרך להדביק את היריבות האסיאתיות של החברה עם סדרת שבבים חזקים יותר ויותר שיהיו בהם טרנזיסטורים קטנים יותר

פרופ' שולמית לבנברג ודידיה טוביה / צילום: שלומי יוסף

במעבדה של פרופ' לבנברג קרה נס. עכשיו הוא גם שווה מיליארדים

הסטייקים שמגדלים ומדפיסים במעבדה בטכניון (ובקרוב במפעל ברחובות) הם לא הדבר היחיד בתפריט של מייסדי אלף פארמס, שגייסו החודש 105 מיליון ד' ● הם רוצים להציל את כדה"א, ומאמינים שבשר מתורבת הוא "אבן פינה למערכת מזון גלובלית חדשה", לא פחות ● שאפתני? מאוד. ריאלי? לגמרי