גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חוזה זה לחלשים: מיליוני חיסונים הגיעו לישראל על בסיס הסכמות בעל פה, ובאוצר מתקשים לשלם

החשב הכללי יהלי רוטנברג נזף במשרד הבריאות: החיסונים הוזמנו ללא אישורים מתאימים ● גורמים בממשלה: "כל יום של עיכוב מקרב אותנו לחידוש המגפה בקיץ"

חיסונים של פייזר. החברה לא קיבלה תשלום מלא / צילום: Associated Press
חיסונים של פייזר. החברה לא קיבלה תשלום מלא / צילום: Associated Press

הפלונטר הבלתי נגמר של החיסונים ממשיך להסתבך: אישור התקציב לרכישת החיסונים החדשים מתעכב בשל מחלוקת בזירה הפוליטית, החוזים עם פייזר לא נחתמים ולכן לא ניתן להזמין ולשלם על החיסונים, ואילו פייזר מסתמכת על ההבטחות וההתחייבויות של ראש הממשלה בנימין נתניהו, וממשיכה לשלוח לישראל חלק מהחיסונים שעדיין לא הוזמנו רשמית.

במקביל החליטה החברה לעכב משלוח של 700 אלף חיסונים שהיה אמור לנחות בנתב"ג בקרוב, בדיוק בשל העובדה שלא קיבלה עבורם תשלום. לאחרונה נזף החשב הכללי באוצר, יהלי רוטנברג, במשרד הבריאות על כך שחברות התרופות העבירו לישראל שני משלוחים של כ-3 מיליון חיסונים, על אף שלא נחתם שום הסכם לרכישתם ושלא התקבל כל אישור מהגורמים הרלוונטיים להוציא את הסכום הנדרש לרכישה.

בפייזר מסרבים להתייחס לפלונטר ולמשלוחים. גם מודרנה מתנהלת בצורה דומה מול המדינה וממשיכה לשלוח חיסונים ללא הסכם חתום.

ברקע עומד הרצון של ישראל להבטיח את "מלאי החיסונים" העתידי לאזרחים, במידה ונידרש למנת חיסון נוספת ב-2022, וכן לחיסונים לילדים. ישראל רכשה עד היום 27 מיליון מנות חיסון בעלות של כ-2 מיליארד שקל.

הישיבה שלא הייתה

לפני כחודשיים החל משרד הבריאות, בהובלת נתניהו, לקדם מהלך של היערכות לשנת 2022 מבחינת ההגנה הבריאותית לאזרחים. הכוונה הייתה להביא לאישור הממשלה הצעה ליצירת קופסת קורונה חדשה, בתקציב של 7 מיליארד שקל, שבמסגרתה יאושר גם רכש של יותר מ-30 מיליון מנות חיסון בעלות של יותר מ-3 מיליארד שקל.

גורמי המקצוע במשרד האוצר חשבו שהכמות המבוקשת מופרכת. בנוסף, הם ציינו כי ישנם תקציבים קיימים שכבר אושרו במסגרת קופסאות קורונה קודמות, ולא מוצו הסכומים שהוקצו להם, ומהם ניתן יהיה לקחת את התקציב הנדרש עבור החיסונים החדשים. אבל המהלך לא נחסם באוצר, אלא בזירה הפוליטית.

משרד הבריאות ביקש לכנס ישיבת ממשלה שתעסוק באישור "קופסת קורונה" תקציבית. הישיבה הייתה אמורה להתקיים לפני פסח, אך נדחתה בשל מחלוקת פוליטית בין בני גנץ לנתניהו בנוגע לאי-מינוי שר משפטים קבוע.

גורמים המעורבים בתהליך מסבירים כי בפייזר מסתמכים על ההתחייבות של נתניהו ומשרד הבריאות כי יחתמו על חוזי הרכש החדשים לחיסונים העתידיים, אך מלבד העובדה שאישור התקציב מתעכב בשל המחלוקת הפוליטית, גם היקף הרכש מפייזר עדיין לא אושר סופית על ידי כל גורמי המקצוע.

אותם גורמים מעלים סימני שאלה בנוגע לדחיפותם של אותם חיסונים. לטענתם, אם הרכש כה דחוף, ניתן לקחת את התקציב לטובתו מהתקציבים שכבר אושרו בעבר לטובת תוכנית הסיוע הממשלתית. כך, למשל, בקופסאות הקורונה נותרו תקציבים לא מנוצלים עד לתקרה שהוקצתה, בין היתר בתקציבי הסיוע לעסקים.

בנוסף עולות תהיות בנוגע לכמות שאמורה להירכש מפייזר. ככל הידוע, על פי ההסכם עם פייזר רוב החיסונים העתידיים (30 מיליון) יירכשו ממנה, אך בינתיים לדברי גורמים העוסקים ברכש החיסונים ישנו מלאי של חיסונים של מודרנה שקיים בישראל, אשר ניתן יהיה לנצל לטובת מבצע חיסונים נוסף. כלומר, תידרש רכישה נמוכה יותר מפייזר, כדי שלא להגיע לסיטואציה שבה ייזרקו חיסונים של חברת מודרנה שכבר נרכשו.

מלחמת האשמות

גורמים בכירים בממשלה מזהירים כי המשך העיכוב בחתימת ההסכם השני עם חברת פייזר והתשלום עבור החיסונים מסכן את מבצע החיסונים כולו, ואת מעמדה של ישראל כמדינה מועדפת בסוגיית החיסונים.

במשרד הבריאות ובמשרד ראש הממשלה מאשימים את גנץ כי הוא מונע אישור של ההקצאה לחיסונים, ומתנה זאת במינוי שר המשפטים. גנץ טוען כי נתניהו הוא האשם בעיכוב, בכך שהוא מונע מידע מספק אודות חבילת התקציב המלאה שאמורה להגיע לאישור הממשלה. המשמעות הישירה של העיכוב היא כי אין מספיק מנות חיסון לאוכלוסיית בני הנוער בגילאי 12-16, שאמורים להתחסן בחודש הבא, לאחר קבלת אישור ה-FDA.

לפי גורם ממשלתי המעורב בעניין, מחיר החיסונים ב"סבב השני" יהיה זהה למחיר בסבב הראשון - כ-30 דולר למנת חיסון. מדובר במחיר יקר יותר מזה שמקבלים ארה"ב והאיחוד האירופי, שהשקיעו תקציבים במענקים לפיתוח החיסונים, אך זהה למחיר שמקבלות מדינות אחרות.

גורמים בכירים בממשלה אומרים כי "כל יום של עיכוב מקרב אותנו לחידוש המגפה בקיץ. פייזר תכניס אותנו לרשימת ההמתנה לחיסונים, כמו כל המדינות האחרות בעולם, בשל קעקוע היחסים המיוחדים איתם ושבירת האמון".

בכחול לבן דוחים את ההאשמה, ואומרים כי בנימוק החיסונים - שעלותם כ-200 מיליון שקל - נתניהו מנסה להעביר תקציב ענק של מיליארדים שפרטיו אינם ברורים, ולהימנע ממינוי שר משפטים ומינויים חשובים אחרים בממשלה.

במכתב שנשלח מלשכתו של גנץ למנכ"ל משרד הבריאות ולמנכ"ל משרד האוצר, עם העתק לשרים, נכתב כי "הצעת המחליטים כוללת אישור דברי חקיקה הכורכים בתוכם מספר נושאים שאינם רק נושא רכש החיסונים, כפי שנטען בפומבי, ונעדרות ממנה הבהרות באשר למצב העובדתי הקיים, לתכלית ההצעה ולדחיפותה".

לפי בדיקה שערך גנץ, לאחר הרכש המדובר תיוותר יתרת חיסונים ללא שימוש בעלות גבוהה, מבלי לפרט את הסיבה. כמו כן, ישנה עמימות לגבי היכולת להחליף את החיסונים במקרה של מציאת וריאנטים חדשים.

בלשכת גנץ מציינים כי לא ברורה הדחיפות לאשר תקציבים חדשים שיגדילו את הגירעון, בדגש על נושאים שאינם קשורים לרכש החיסונים ולצורכי מערכת הבריאות. לדבריהם, ככל שתקודם החלטה היא תעסוק בנפרד בנושא החיסונים, ללא קשר לסוגיות אחרות שהוטמעו בה, שאינן סודיות ושאינן דחופות.

מפייזר נמסר בתגובה: "החברה השלימה את כל משלוחי החיסון לישראל במסגרת ההסכם הראשוני, שנחתם בנובמבר 2020. החברה עובדת בימים אלה עם ממשלת ישראל על עדכון ההסכם לאספקת חיסונים נוספים למדינה. לוח הזמנים של המשך המשלוחים עשוי לעבור התאמות, בעוד עבודה על ההסכם נמשכת".

עוד כתבות

המהומות בצפון / צילום: דוברות המשטרה

אידיליה יהודית ערבית מעולם לא שררה פה, אבל היה רמז שדברים יכולים להיות אחרת. עד השבוע

כל-כך הרבה צעדים קטנים נעשו בכיוון הנכון - צעדים צולעים, מהוססים, אבל בכיוון הנכון ● עכשיו צריך להתחיל הכול מהתחלה, רק ממקום יותר נמוך

קבלת פנים בשדה התעופה למשלחת איחוד האמירויות, במעמד רה"מ נתניהו. מבצע צבאי ראשון על רקע הסכמי השלום / צילום: עמוס בן גרשום - לע"מ

ברצועת עזה יכולים להתחיל להיפרד לשלום מהתקוות לסיוע כלכלי מהאמירויות

בחודשים האחרונים היו שיחות בין בכירים באיחוד האמירויות, גורמים פלסטינים ובינלאומיים, לקידום פרויקטים של תשתית עבור הפלסטינים ובעיקר בעזה, בידיעת ישראל ● גורם מהאמירויות: "אם חמאס לא יתחייב לשקט מוחלט, הוא דן את תושבי הרצועה להמשך חיי הסבל"

טים קוק ומארק צוקרברג / צילום: AP

במשך 13 שנה הן צייתו לכללים של אפל. עכשיו הגיע הזמן למרד

הכנסות אפל מעמלות על אפליקציות רק עולות והגיעו לפי הערכות ל-22 מיליארד דולר אשתקד • אחרי שנים של פחד, ועמלה של 30% מההכנסות, יותר ויותר אפליקציות מוכנות לצאת למלחמה מול הענקית, בבית משפט או דרך הרגולציה

ח"כ איתן גינזבורג / צילום: דני שם טוב

שר התקשורת: "לבחון התבטאויות העלולות לעלות כדי הסתה לאלימות נגד עיתונאים"

איתן גינזבורג שלח מכתב ליועץ המשפטי לממשלה בו התייחס בעיקר לציוציו של איש התקשורת שמעון ריקלין שכינה עיתונאים "תומכי טרור" ● ריקלין מסר בתגובה כי התקשורת הישראלית "ברובה הגדול לא מסוגלת לומר מילה נגד הפורעים", אך הבהיר כי הוא נגד פגיעה בעיתונאים

נתב"ג / צילום: צביקי אברמוביץ

השמיים מתרוקנים: חברות התעופה הזרות ממשיכות לבטל טיסות

לוח הטיסות בישראל ממשיך להתרוקן כשחברות התעופה מצמצמות ומבטלות את הטיסות מישראל ● בין האחרונות שנשארו נמצאות הן פליי דובאי, איירופלוט וטורקיש

לוד בשבוע שעבר. ברמלה השכנה לא היה עוצר / צילום: Associated Press, Heidi Levine

"נסענו לחזק חברים ברמלה ונעצרנו ע"י מפקד התחנה רק כי אנו מהשומרון"

עו"ד אריה ארבוס, תושב יהודה ושומרון, ביקש בערב יום חמישי להגיע לחזק חברים שמתגוררים ברמלה ● הוא ושני חברים שנסעו יחד איתו מצאו עצמם עצורים ומורחקים מהעיר, ויש להם טענות קשות נגד מפקד רמלה, סנ"צ אופיר בינדר

אלון מאסק / צילום: Associated Press, Hannibal Hanschke

הביטקוין נפל לאחר שמאסק רמז כי טסלה תמכור את אחזקותיה במטבע הדיגיטלי

מנכ"ל טסלה רמז בהתכתבות בטוויטר כי החברה מכרה, או עשויה למכור, את שאר הביטקוין שברשותה ● הביטקוין נפל בעקבות הציוצים הללו, ונסחר מוקדם יותר במחיר של 42 אלף דולר לפני שהחל להתאושש ● לפני ימים ספורים אמר מאסק כי החברה מתכננת להחזיק בביטקוין שברשותה ובכוונתה להשתמש בו בעתיד, כשהכרייה תהפוך לאנרגיה בת קיימא יותר

אנשים באימאהה, אי מקבוצת איי סיישאל / צילום: Associated Press, Salim Ally

איי סיישל, המדינה המחוסנת ביותר בעולם, מתמודדת עם גל קורונה חדש

במדינת האיים התיירותית מתמודדים עם ההתפרצות החמורה ביותר אי פעם, לאחר שיותר מ־60% מהאוכלוסייה התחסנו, רובם בחיסון הסיני מתוצרת סינופארם

בני אדם מפעילים מנגנונים דומים להתמודדות במצבי קיצון שונים

איך אתם מתמודדים עם מצבי קיצון, ומה אומרים המחקרים?

חשבנו שמגפת הקורונה עוד רגע מאחורינו, והנה אנחנו כבר בתוך משבר חדש ● לאורך השנים חוקרים גילו כי בני אדם מפעילים מנגנונים דומים להתמודדות במצבי קיצון שונים ● מה אנחנו יכולים ללמוד מהמחקרים שנעשו עד היום?

כוחות ישראלים פזורים בגבול רצועת עזה / צילום: Reuters, Ilia Yefimovich

לאחר המבצע הצבאי בלילה: הערכות כי חמאס יחתור להפסקת אש

לפי גורמים מדיניים, לאחר שצה"ל הרס חלק ניכר ממערך התת-קרקעי של ארגון חמאס בצפון הרצועה, ישראל נמצאת כעת בעמדה המאפשרת לה להציג תנאים נוקשים לחמאס, אם זה יבקש הפסקת אש ● בשיחות מדיניות בין נתניהו ואשכנזי עם מנהיגים מחו"ל כבר דוחקים בישראל להפסיק את האש

טארט ניו יורק של דלאל / צילום: יעל יצחקי

כי בכל זאת חג: מתכון לעוגת גבינה של דלאל ויין שמתאים לשתות לצדה

מה יש כבר לחדש בעוגות גבינה? תתפלאו ● צ'יז קייק ניו יורקית, עוגת גבינה באסקית, עם פירות יער, עם פיסטוק או עם חלווה, והחידוש האחרון: מוס גבינה מוקצף בסגנון צרפתי ● וכמובן, גם מתכון

שדה של צבעונים בהולנד / צילום: Shutterstock, Olena Z

איך תוכלו לזהות בועה: מצבעונים הולנדיים ועד מניות אינטרנט

הרבה לפני ה־SPACs וה־NFTs, משקיעים נהרו אחרי הכול - מפקעות של צבעונים ועד אתר Pets.com ● מה שמראה ההיסטוריה היא שפינה חדשנית של עולם הכספים, עשויה להפוך לטירוף המושך רמאים וגורם למשקיעים קטנים להימחק

101 ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם בעברית

השנה השנייה לפרויקט "אוצר מילים": ברשימה אפשר למצוא ערבים ויהודים, חילונים ודתיים, מנהלים ויוצרים ● אנחנו מקווים שלמילים הללו יש כוח לרפא את הכאב. נדמה שכולנו זקוקים לכך

לנדרובר דיפנדר 90 / צילום: יח"צ

קוביית סוכר: הדיפנדר החדש נראה כמו תרגיל במיתוג אבל מסתיר איכויות של רכב שטח

לנדרובר דיפנדר מעולם לא היה כלי זול אבל המחיר של הנוכחי כבר מציב אותו בטריטוריה של רכבי שעשועים לאלפיון

"מותק, איפה בעלך?": המילים שהכי מעצבנות נשים

ספרנו 1,200 תגובות לפוסט הויראלי שקרא להן לבחור את המילה שהכי מעצבנת אותן ● ההמלצה שלנו לפני הקריאה: קודם כל תירגעי ● אוצר מילים

החיסון יהיה כנראה זמין בקרוב למי שמעוניין בכך / צילום: Shutterstock, Treecha

משרד הבריאות צפוי לאשר חיסון בני נוער לקורונה

רוב אנשי צוות הטיפול במגיפות של משרד הבריאות בעד אישור חיסון בני הנוער לקורונה ● על פי ההערכות, איגוד רופאי הילדים צפוי להמליץ לחסן את כלל בני הנוער ● עשויה גם להתקבל החלטה להסיר לגמרי את מגבלות התו הירוק בבני נוער, ואולי בקרב כלל האוכלוסייה

ביל ומלינדה גייטס / צילום: Reuters

הפרישה הכפויה ממיקרוסופט, קשר בלתי הולם עם עובדת וג׳פרי אפשטיין: ביל גייטס הולך ומסתבך

הוול סטריט ג׳ורנל מדווח כי ברקע פרישתו של גייטס מדירקטוריון החברה שייסד עומדת בדיקה אודות קשר ״בלתי הולם״ שקיים עם עובדת ● הניו יורק טיימס מדווח על קשרים נוספים שעומדים ברקע ההודעה האחרונה על גירושיו מאשתו מלינדה, לרבות חברותו עם עבריין המין והפדופיל ג׳פרי אפשטיין

הפגנה פרו־פלסטינית מול דאונינג 10, בלונדון, השבוע / צילום: Reuters, TOBY MELVILLE

המדינה שהביסה את הקורונה? התדמית של ישראל באירופה בסכנה בצל הלחימה

צעד אחד קדימה, שניים לאחור: המראות המוכרים של פצועים, הרוגים ובניינים מעלי עשן, אליהם הצטרפו הפעם גם לינצ'ים בעוברי אורח, מחקו את התדמית "המתקדמת" של "המדינה הראשונה שהביסה את הקורונה" ● הפעם, מנהיגי אירופה "לא מתקשרים להתייעץ" אלא שומרים על שתיקה

בורסת לונדון / צילום: פול האקט, רויטרס

מגמה מעורבת באירופה; מחיר הביטקוין עומד על כ-45 אלף דולר

בסוף השבוע בורסות וול סטריט נעלו את יום המסחר מעבר לים בירוק בוהק, הנאסד"ק קפץ ב-2.3% ● התפוקה התעשייתית של סין עלתה ב-9.8% בהשוואה לאפריל, נתוני המכירות הקמעונאיות זינקו ב-17.7%

כוחות משטרה בלוד השבוע / צילום: איל יצהר

המשטרה נערכת בכוחות מתוגברים לקראת לילה של עימותים

כ-15 אלף שוטרים ולוחמי מג"ב פועלים בכוחות מתוגברים בכל רחבי הארץ ● בלוד צפויים להיות הערב כ-1,000 שוטרים ● כביש 65 באזור ואדי ערה צפוי להיחסם ● כוננות גם בירושלים, ביפו, בחיפה ובעכו