גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אילן ישועה בעדותו: "העברתי ראיון עם נתניהו לניר חפץ כדי שיערוך אותו"

ביום הרביעי לעדותו במשפט נתניהו תיאר מנכ"ל אתר "וואלה" לשעבר כיצד נענה לדרישותיהם של שאול ואיריס אלוביץ' להטות את הסיקור לטובת רה"מ ● בתכתובת עם עורך האתר שהוצגה בביהמ"ש, כתב ישועה: "הבוס הנחה אותי לתת סיוע ארטילרי מלא" ● ישועה הסביר: "סמוך לבחירות 2015 הוריתי לעורך לאשר מולי מראש כל כתבה רגישה"

אילן ישועה, לשעבר מנכ"ל וואלה / צילום: אורן בן חקון
אילן ישועה, לשעבר מנכ"ל וואלה / צילום: אורן בן חקון

מנכ"ל אתר "וואלה" לשעבר, אילן ישועה, העביר ראיון שנערך עם ראש הממשלה בנימין נתניהו סמוך לבחירות 2015 לניר חפץ, אז יועץ התקשורת של משפחת נתניהו, כדי שיערוך אותו - כך העיד היום (ב') ישועה בדיון הרביעי בהליך ההוכחות במשפט נתניהו בנוגע לאישום בפרשת 4000. לפי האישום, נתניהו קיבל שוחד משאול אלוביץ', לשעבר בעל השליטה בבזק וב"וואלה", ומרעייתו איריס בדמות סיקור אוהד באתר. זאת, לכאורה בתמורה להטבות רגולטוריות לבזק. בני הזוג אלוביץ' מואשמים במתן שוחד.

לאחר שהתובעת, עו"ד יהודית תירוש, הציגה לישועה התכתבות בינו לבין חפץ בנוגע לראיון עם ראש הממשלה שביצע דב גיל-הר, אמר ישועה בעדותו: "קיבלתי הפצצה גם משאול אלוביץ', מניר חפץ וגם מזאביק רובינשטיין (איש עסקים ישראלי-אמריקאי, א' ג') שהראיון היה עוין, שביבי מאוד כועס ולא נתנו לו לדבר. הדרישה הייתה לא להעלות את הראיון אלא לערוך מחדש.

"העברתי לניר חפץ את הראיון, והשבעתי אותו שהוא לא מעביר את זה הלאה כדי שזה לא יתגלה, כי זה לא תקין שאני נותן את ההקלטה מראש למרואיין כדי שהוא יערוך אותו".

בתשובה לשאלת התובעת אמר ישועה כי למיטב ידיעתו מעולם לא קיבל ראש מפלגה את הראיון שנעשה עימו לפני הבחירות כדי שהוא בעצמו יערוך אותו.

"אני נותן ליטוף"

התובעת הציגה לישועה תכתובת בינו לבין העורך לשעבר של "וואלה", אבי אלקלעי, שבה כתב ישועה: "הבוס (אלוביץ') הנחה אותי לתת סיוע ארטילרי מלא". ישועה הסביר כי בפברואר 2015, סמוך לבחירות, הוא הורה לאלקלעי לאשר מולו מראש כל כתבה רגישה.

‏התובעת הציגה תכתובת נוספת מפברואר 2015, שבה כתב אלוביץ' לישועה "מספיק כבר עם בוז'י הרצוג" (כלומר, מספיק להעלות ידיעות הקשורות ליו"ר המחנה הציוני דאז, יצחק הרצוג, א' ג'); ישועה השיב: "מטפל"; ואלוביץ' ענה לו: "ש לי קשיים עם 'הגדול' (נתניהו, א' ג') בעניין שלי". עו״ד תירוש שאלה "כששאול כתב לך 'יש לי קשיים עם הגדול בעניין שלי', האם הוא התכוון לאתר 'וואלה'?"; וישועה השיב: "לא. הוא התכוון לעניינים של בזק מול ראש הממשלה". 

התובעת הציגה מייל נוסף של ישועה לאלוביץ', שבו נכתב: "ראה למטה, אני נותן ליטוף לפי בקשת זאב (רובינשטיין). דיברתי במקביל עם אבי (אלקלעי) והידיעה תרד לפני 7 בבוקר. צריך לתת את שני הדברים, מקל וגזר, אסור שיחשבו שאנחנו בכיס".

‏תירוש שאלה: "אמרת 'ליטוף', למי אתה נותן ליטוף?"; וישועה השיב: "הכוונה לנתניהו, שהיה במאבק עם אובמה". התובעת שאלה לגבי "הידיעה שתרד בבוקר", וישועה הסביר:  "זו כתבה אחרת, שלילית על נתניהו, הודעתי לשאול שהיא תרד רק בבוקר".

בנוסף, שאלה תירוש מדוע הציע ישועה "שיטה של מקל וגזר"; וישועה הסביר: "זו הייתה הדרך שלי לאפשר גם פרסומים שליליים (על נתניהו, א' ג')". כשהתובעת תהתה עד כמה האמין ישועה שפרסום ידיעות שליליות ישרת את בני הזוג נתניהו, הוא השיב: "לא באמת האמנתי בזה. ידעתי שכל ידיעה שלילית תתקבל בפיצוץ". תירוש גם שאלה אם אלוביץ' קיבל את "תזת המקל והגזר" וישועה השיב: "על פי ההתנהלות - לא".

"הילד ישתולל"

עו"ד תירוש הציגה מייל נוסף מ-24 בפברואר 2015 מאלוביץ' לישועה, שבו נכתב: "אותו אחד (נתניהו, א' ג') שחתם על רפורמה שלמה ברשות הדואר פוחד להעביר בקשת העברית מניות למועצת הכבלים והלוויין בגלל הבחירות"; ‏ישועה השיב למייל כך: "אסור להסס. הוא (נתניהו, א' ג') חושב שלא תעשה כלום. ברור לי לחלוטין מה צריך לעשות. אחרי יהיה מאוחר, והילד בכלל ישתולל".

עו"ד תירוש שאלה: "מה הכוונה שברור לך מה לעשות?"; וישועה השיב: "גם כתבות שליליות וגם חיוביות (על נתניהו, א' ג')"; על שאלת תירוש: "מי זה הילד?", השיב ישועה: "אני חושב שהכוונה ליאיר נתניהו".

אולטימטום מפוברק

חלק משמעותי בדיון עסק בבקשה שהופנתה אל אלוביץ' מטעמו של נתניהו לפרסם ידיעה שלילית ביולי 2015 על השר דאז אורי אריאל מהבית היהודי. זאת, בנוגע לאולטימטום מסוים שהציב אריאל לנתניהו. נתניהו ביקש כי תפורסם כתבה שכותרתה, כי מדובר באולטימטום מפוברק.

לפי האישום, לשכת נתניהו, באמצעות אלוביץ' וישועה, ביקשה לפרסם את הידיעה תוך 20 דקות. אולם עורך האתר אלקלעי סירב להעלות את הידיעה, בטענה כי הם לא מצליחים לאמת אותה. ישועה ביקש מאלקלעי לעשות כל מאמץ להעלות את הידיעה, אולם אלקלעי השיב כי אין לו אפשרות. בסופו של דבר ישועה השתכנע שלא ניתן להעלות את הידיעה, אך בני הזוג אלוביץ' דחקו בו להעלותה.

אלוביץ' אמר לישועה בשיחה שהושמעה בבית המשפט, כי הכתבים של "וואלה" צריכים להבין שיש גרם ("וואלה") מול מאה טון (בזק). כלומר - שיש עדיפות להטבות שיינתנו לבזק על פני טיב הסיקור בוואלה". איריס אלוביץ' אמרה לישועה בשיחה כי צריך להעלות את הידיעה בנוגע לאריאל, תוך שהיא נוזפת בישועה על כך שהוא נכנע למערכת "וואלה" ולעורך האתר ולא מעלה את הידיעה. "אי אפשר שהזנב יכשכש בכלב", אמרה אלוביץ' לישועה.

*** חזקת החפות. גם לאחר הגשת כתב האישום נגדם, ראש הממשלה בנימין נתניהו ושאול ואיריס אלוביץ' מכחישים את המיוחס להם, ועומדת להם חזקת החפות.

עוד כתבות

טארט ניו יורק של דלאל / צילום: יעל יצחקי

כי בכל זאת חג: מתכון לעוגת גבינה של דלאל ויין שמתאים לשתות לצדה

מה יש כבר לחדש בעוגות גבינה? תתפלאו ● צ'יז קייק ניו יורקית, עוגת גבינה באסקית, עם פירות יער, עם פיסטוק או עם חלווה, והחידוש האחרון: מוס גבינה מוקצף בסגנון צרפתי ● וכמובן, גם מתכון

קבלת פנים בשדה התעופה למשלחת איחוד האמירויות, במעמד רה"מ נתניהו. מבצע צבאי ראשון על רקע הסכמי השלום / צילום: עמוס בן גרשום - לע"מ

ברצועת עזה יכולים להתחיל להיפרד לשלום מהתקוות לסיוע כלכלי מהאמירויות

בחודשים האחרונים היו שיחות בין בכירים באיחוד האמירויות, גורמים פלסטינים ובינלאומיים, לקידום פרויקטים של תשתית עבור הפלסטינים ובעיקר בעזה, בידיעת ישראל ● גורם מהאמירויות: "אם חמאס לא יתחייב לשקט מוחלט, הוא דן את תושבי הרצועה להמשך חיי הסבל"

חילוץ הפצועים מבית הכנסת בגבעת זאב / צילום: Reuters, RONEN ZVULUN

"כל המבנים הזמניים הם קטסטרופה שנועדה לפורענות"

קריסת הטריבונות בבית הכנסת בערב שבועות היא רק חוליה אחת בשרשרת של מבנים זמניים שלא עמדו בעומס: גשר המכבייה, גשר התאורה בהר הרצל, האסון ההמוני בהר מירון ● "מדינת ישראל עסוקה כל הזמן בסדר יום ולא משקיעה בתשתיות של רגולציה בתחום הבנייה"

נתב"ג / צילום: צביקי אברמוביץ

השמיים מתרוקנים: חברות התעופה הזרות ממשיכות לבטל טיסות

לוח הטיסות בישראל ממשיך להתרוקן כשחברות התעופה מצמצמות ומבטלות את הטיסות מישראל ● בין האחרונות שנשארו נמצאות הן פליי דובאי, איירופלוט וטורקיש

תשלום בכרטיס אשראי / אילוסטרציה: Shutterstock, Jacob Lund

חוב האשראי של האמריקאים ממשיך לרדת. הבנקים על הקצה

אמריקאים משלמים את חובות כרטיסי האשראי שלהם בקצב הכי מהיר מזה שנים ● הבנקים מגיבים בהצעות נדיבות וכללי אשראי קלים יותר

בנין כאן ירושלים / צילום: יח"צ

שינויים בהנהלת חטיבת המדיה בערבית של תאגיד השידור

אופי השינויים שייערכו בחטיבת המדיה בערבית של תאגיד השידור עדיין לא ברור, אבל בהנהלה הודיעו על מינויים זמנים חדשים • העיתונאי פיראס חאמד יעמוד בראש מחלקת החדשות, והעיתונאית רובא ורור תעמוד תנהל את כל התוכן שאינו חדשותי

יירוט של כיפת ברזל באשקלון הערב / צילום: Reuters, Amir Cohen

אזעקות ודיווחים על נפילת רסיסים במרכז, בדרום ובשפלה; אין נפגעים בגוף

חמאס מימש את האיום וירה מטח משמעותי ליישובי הדרום, המרכז והשפלה סמוך לחצות ● לא נרשמו נפילת רקטות או נפגעים כתוצאה מפגיעות ישירות ● דיווחים על רסיסים במספר מקומות ● מוקדם יותר נקבע מותו של גבר בשנות ה-50 מנפילת רקטה ברמת גן ● עד כה נרשם לילה שקט יחסית ביישובים המעורבים ● דיווחים פלסטיניים: צה"ל תקף את משרדו של מנהיג חמאס בעזה

הפגנה בעוד סולידריות יהודית-ערבית בצומת משאבים / צילום: ניתאי פרץ

במגזר העסקי מאמינים: הדרך חזרה לנורמליות עוברת בעסקים

במפגש של ארגון "קפיטליזם קשוב", ביקשו אנשי עסקים בכירים להציג את הדו-קיום במגזר העסקי וכיצד הוא יכול להוות גשר בין חלקי החברה השונים ● יואל חשין, יו"ר ובעלים של קבוצת 2B: "לא לתת למצב הביטחוני לדרדר את העסקים" ● ג'וליה זהר, מנכ"לית טחינה אל-ארז: היחסים הטובים בין העובדים הם הדרך לעסק בריא"

"טיל אחד של החמאס עולה כמו 50 חיסונים לקורונה" / צילום: עמוד הפייסבוק של משרד החוץ

"טיל אחד של חמאס עולה כמו 50 חיסוני קורונה": כך נראית ההסברה הישראלית ברשת

כמו שישראלים רבים מרגישים שבסרט הזה הם כבר היו, כך גם בעמודי ההסברה הישראליים הרשמיים נראה ששבים וממחזרים את אותם טיעונים מהמערכות הקודמות ● דווקא תגובה בזמן אמת לטענות המופנות נגד ישראל פחות תמצאו שם

צה"ל בצד הישראלי של הגבול עם רצועת עזה / צילום: Reuters, Baz Ratner

פגיעה ישירה בבית באשדוד, 8 פצועים קל; צה"ל חיסל מפקד בכיר בג'יהאד האסלאמי

מתחילת המבצע כ-3,150 שיגורים זוהו מעזה לישראל, צה"ל תקף למעלה מ-1,180 יעדי טרור ● בשעות הלילה בוצעה תקיפת 'מטרו' ג' - מתחם תת קרקעי גדול בצפון רצועת עזה ● גורמים דיפלומטים מסרו כי שליח האו"ם שוחח עם בכירים בישראל, כמו גם עם חמאס ומצרים, בניסיון להביא לרגיעה

אלון מאסק / צילום: Associated Press, Hannibal Hanschke

הביטקוין נפל לאחר שמאסק רמז כי טסלה תמכור את אחזקותיה במטבע הדיגיטלי

מנכ"ל טסלה רמז בהתכתבות בטוויטר כי החברה מכרה, או עשויה למכור, את שאר הביטקוין שברשותה ● הביטקוין נפל בעקבות הציוצים הללו, ונסחר מוקדם יותר במחיר של 42 אלף דולר לפני שהחל להתאושש ● לפני ימים ספורים אמר מאסק כי החברה מתכננת להחזיק בביטקוין שברשותה ובכוונתה להשתמש בו בעתיד, כשהכרייה תהפוך לאנרגיה בת קיימא יותר

חגי סגל ושמחה רוטמן / צילום: רפי קוץ, יונתן בלום

אור אדום: קריאה בדוח שנכתב אחרי אירועי "אוקטובר 2000" והדמיון לאירועי הימים האלה ממש

קריאה בדוח שנכתב אחרי אירועי "אוקטובר 2000" יוצרת לעיתים את התחושה שמדובר במסמך מימים אלה ממש ● חזרנו אל דוח ועדת החקירה הממלכתית כדי לברר עד כמה הוא שינה את המציאות, לטוב או לרע, והאם הוא היה יכול למנוע את מה שמתרחש לנגד עינינו

מזרח ירושלים / צילום: Shutterstock

איך נולדו המחלוקות על קרקעות שייח ג'ראח במזרח ירושלים

מזה שנים מתנהלים הליכים משפטיים בנוגע לשאלת הבעלות על הקרקע במזרח ירושלים בה בוצע אתמול פיגוע דריסה, והמיושבת כיום ברובה בפליטים פלסטינים שהתיישבו בה כדין משנות ה-50 ואילך ● אלו הליכים מתקיימים כיום בבית המשפט העליון ומהן המחלוקות בין הצדדים?

"מותק, איפה בעלך?": המילים שהכי מעצבנות נשים

ספרנו 1,200 תגובות לפוסט הויראלי שקרא להן לבחור את המילה שהכי מעצבנת אותן ● ההמלצה שלנו לפני הקריאה: קודם כל תירגעי ● אוצר מילים

אוניית אודיסי אוף דה סי בנמל חיפה / צילום: נמל חיפה

רויאל קריביאן הודיעה על ביטול הקרוזים שתוכננו מישראל

חברת הקרוזים הציבה בנמל חיפה את האונייה הכי חדשה שלה בכוונה להפעיל מסלולי קרוזים בקיץ ● עונת ההפלגה צפויה להתבטל בשל ההסלמה הביטחונית

ח"כ איתן גינזבורג / צילום: דני שם טוב

שר התקשורת: "לבחון התבטאויות העלולות לעלות כדי הסתה לאלימות נגד עיתונאים"

איתן גינזבורג שלח מכתב ליועץ המשפטי לממשלה בו התייחס בעיקר לציוציו של איש התקשורת שמעון ריקלין שכינה עיתונאים "תומכי טרור" ● ריקלין מסר בתגובה כי התקשורת הישראלית "ברובה הגדול לא מסוגלת לומר מילה נגד הפורעים", אך הבהיר כי הוא נגד פגיעה בעיתונאים

הפעלת בניין אלג'לאא בעזה / צילום: Associated Press, Mahmud Hams

גינויים להריסת מגדל התקשורת בעזה; נשיא "AP": מזועזע ונחרד

צה"ל הרס את בניין אלג'לאא, שבו שכנו משרדים רבים של כלי תקשורת זרים ● כלי התקשורת באירופה סיקרו בהרחבה את הריסת הבניין

בית כנסת באשקלון שרקטה בצהריים / צילום: Associated Press, Tsafrir Abayov

מטחים לאשדוד ועוטף עזה; נתניהו על המבצע: זה עוד ייקח זמן

הירי לדרום נמשך: חמאס ניסה לשגר רקטות לעבר אסדת תמר והחטיא את המטרה ● 6 פצועים בפיגוע דריסה בשייח' גראח במזרח ירושלים • חיל הים השמיד צוללות אוטונומיות של חמאס ● דיווחים על פגיעות ישירות במספר מוקדים, בשלב זה לא ידוע על נפגעי גוף ● הפסקת אש כלל לא עלתה על הפרק במהלך דיון הקבינט

טים קוק ומארק צוקרברג / צילום: AP

במשך 13 שנה הן צייתו לכללים של אפל. עכשיו הגיע הזמן למרד

הכנסות אפל מעמלות על אפליקציות רק עולות והגיעו לפי הערכות ל-22 מיליארד דולר אשתקד • אחרי שנים של פחד, ועמלה של 30% מההכנסות, יותר ויותר אפליקציות מוכנות לצאת למלחמה מול הענקית, בבית משפט או דרך הרגולציה

כוחות משטרה בלוד השבוע / צילום: איל יצהר

המשטרה נערכת בכוחות מתוגברים לקראת לילה של עימותים

כ-15 אלף שוטרים ולוחמי מג"ב פועלים בכוחות מתוגברים בכל רחבי הארץ ● בלוד צפויים להיות הערב כ-1,000 שוטרים ● כביש 65 באזור ואדי ערה צפוי להיחסם ● כוננות גם בירושלים, ביפו, בחיפה ובעכו