גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סניף תל אביבי ראשון למשרד ההשקעות של אבו דאבי

משרד ההשקעות של אבו דאבי (ADIO) מרכז גופי השקעה בקנה מידה עצום, מהווה פלטפורמה של תכנון אסטרטגי כלכלי לבירת האמירויות ומשמש כמרכז העצבים העסקי המרכזי של אבו דאבי ● שגריר האמירויות בישראל: "המשרד יסייע לחברות ישראליות לנווט בשוק הכלכלי של האיחוד"

רובע העסקים של אבו דאבי / צילום: Shutterstock, Mo Azizi
רובע העסקים של אבו דאבי / צילום: Shutterstock, Mo Azizi

הסניף התל אביבי החדש של משרד ההשקעות של אבו דאבי (ADIO) הושק אתמול (ב') על ידי שגריר איחוד האמירויות בישראל מוחמד אל-חיג'א, בהשתתפות מאות מנהיגים עסקיים, יזמים וראשי קרנות מישראל ומהאמירויות.

האירוע, הוא למעשה יריית הפתיחה הרשמית של ADIO בישראל, ובמשימתה לתמוך בחברות ישראליות מתעשיות אסטרטגיות במטרה לשלב אותן בחברות ובגופים באבו דאבי.

ADIO מרכז גופי השקעה בקנה מידה עצום, מהווה פלטפורמה של תכנון אסטרטגי כלכלי לבירת האמירויות ומשמש כמרכז העצבים העסקי המרכזי של אבו דאבי.

את האירוע פתח השגריר אל-חיג'א, שכיוון ישירות לתחומים המעניינים את ארצו: "בעקבות הסכמי אברהם ההיסטוריים, ענפי הטכנולוגיה, הבריאות, החקלאות והשירותים פיננסיים הם תחומים שבהם איחוד האמירויות וישראל יכולים לתמוך במודל של שיתוף פעולה הן אזורית והן בינלאומית. משרד ההשקעות באבו דאבי ובתל אביב יסייע לחברות ישראליות לנווט בשוק הכלכלי של איחוד האמירויות ולפתח הזדמנויות באבו דאבי".

ד"ר טאריק בן הינדי, מנכ"ל ADIO אחת מדמויות המפתח בקשרים הכלכליים עסקיים בין המדינות, הסביר את חשיבותה של ישראל בעיניים האמירתיות: "המשרד הישראלי של ADIO הוא המשרד הבינלאומי הראשון שלנו, ביטוי לשאיפותינו לתמוך בחברות ישראליות המעוניינות להתבסס באמירויות.

"הקמת משרדנו כאן מהווה אבן דרך חשובה ביחסים בין שני השווקים שלנו ו-ADIO מחויבת לחלוטין לשותפות זו. המשרד הישראלי יאפשר לחברות, אנשים ויזמים להכיר אותנו לעומק ולהבין כיצד אנו פועלים. גם האמירויות וגם ישראל מכוונים לחשיבות של חדשנות ויזמות, אשר ללא ספק ימלאו תפקיד מפתח ביצירת פתרונות שיענו על רבים מהאתגרים העומדים בפני האנושות. אנו מחויבים לעבודה משותפת, לשיתוף רעיונות וחוויות ולתמיכה זה בזה בזמן שאנו פועלים למען מטרה משותפת לאזור ומחוצה לו".

"איחוד האמירויות הערביות הוא שותף חשוב"

מירה סולטן אל סוודי, ראש תחום Value Creation בחברת ההשקעות מובאדלה - אחת מ"קרנות העושר" של האמירויות, המנהלת פורטפוליו בהיקף של מעל 200 מיליארד דולר רמזה על אופי ניהול ההשקעות לידיעת החברות הישראליות המתעניינות: "אנחנו משקיעים מאוד אקטיביים, מאוד מעורבים.

"אנחנו מנהלים מערכות יחסים הדוקות עם החברות, ואנחנו משקיעים השקעות ארוכות טווח. אמנם לא כל חברה ישראלית מתאימה, אבל אבו דאבי היא המקום הטוב ביותר באזור לעשות בו עסקים. מה שהופך אותו לשוק מאוד אטרקטיבי"

בצד הישראל איל וולדמן, שהיה נשיא ומנכ"ל מלאנוקס אשר נרכשה ע"י אנבידיה נתן גם הוא כמה עצות למנהלים הישראלים: "כשנכנסים לשוק חדש, אני ממליץ להבין את התרבות והשווקים המקומיים, וחשוב גם להעסיק צוות מקומי טוב. איחוד האמירויות הערביות הוא שותף חשוב, ואבו דאבי יכול להפוך למרכז מכירות של העולם הערבי. זה יכול להיות מקום אסטרטגי עבור יזמים וסטארט-אפים.

"אבו דאבי היא סביבה תומכת ומעודדת. פגשתי שם גופים שונים שמעודדים אותנו לפתוח שם מרכזי פיתוח וחדשנות. היו כנים ופתוחים לחקור תרבויות חדשות. היו צנועים ונחושים. ההצלחה לא קלה, אך זה יהיה קל יותר אם תדעו למצוא ולהעסיק את האנשים הנכונים".

"השיחות בין צוותים משתי המדינות עברו מ-0 ל-100"

טלי זינגר, מנכ״לית חברת Dawsat ומנהלת חברת יעוץ Blue Laurel Advisors אומרת שמה שקרה מאז ההסכמים הפתיע את כל הצדדים: "השיחות בין צוותים משתי המדינות עברו מ-0 ל-100. זה מעבר לה שמישהו ציפה. מה שמייחד את אבו דאבי זה היותה סביבה מקבלת ומרובת תרבויות, לצד היותה מובנת. יש כאן הזדמנות גדולה להיכנס לשוק גלובאלי".

זינגר התייחסה להבדלים בין שתי התרבויות: "ישראלים לרוב חושבים בטווחי זמן קצרים. אני ממליצה לכל ישראלי שנכנס לשוק באמירויות: תהיה סבלני, ותכבד את המערכת. תעשה שיעורי בית. תבוא מוכן. תבין את ההיסטוריה, ותהיה קשוב למנהיגים."

עוד קודם לאירוע ההשקה, ADIO ישראל קיימה סדרה של פגישות וירטואליות במהלך ארבעה ימים בין מנהלים בכירים ויזמים בתחום שירותי הבריאות והביופארמה משני השווקים.

הפגישות אפשרו חשיפה והכרות של מערכות האקו-סיסטם החדשניות של שני הצדדים. מאיחוד האמירויות לקחו חלק במפגשים ד"ר עומר נג'ים יועץ בכיר במשרד הבריאות באמירויות ואמילי היל סמנכ"לית בכירה בקרן ההשקעות הממשלתית באבו דאבי Mubadala.

מהצד הישראלי, המשתתפים כללו את פרופ' איתמר גרוטו; ברק זינגר, מנכ"ל חממת Trendlines; ניר ארקין, מנכ"ל ארקין החזקות; נטלי נדיבי, שותפה בקרן ההון סיכון טריוונצ'רס; שחף שניר, מנהל החדשנות הפנים ארגונית של קופת חולים כללית; יואל הר-אבן, ראש החטיבה הבינלאומית ופיתוח משאבים במרכז הרפואי שיבא ועוד.

במסגרת המפגשים הציגו חברות סטארט-אפ רפואיות ישראליות את הטכנולוגיות שלהן בפני בכירים מאבו דאבי.

היוזמה למפגשי הנטוורקינג היא המשך למאמצי ADIO להגביר את שיתוף הפעולה עם חברות ישראליות ולחשוף בפני המשקיעים את היתרונות בכניסה לאבו דאבי. מאז החתימה על יחסי הנורמליזציה בין איחוד האמירויות הערביות לישראל, ADIO ביססה ערוצים פורמליים של שיתופי פעולה באמצעות מזכרי הבנות שנחתמו עם גופים ישראליים כמו מכון היצוא הישראלי, התאחדות התעשיינים בישראל, התוכנית Invest In Israel במשרד הכלכלה ורשות החדשנות בישראל.

אבו דאבי מדורגת במקום ה-12 בעולם במדד הבנק העולמי ב"קלות בעשיית עסקים" לשנת 2020, וביססה את מעמדה כיעד השקעה מוביל. הסביבה העסקית המאפשרת של אבו דאבי, התשתית המבוססת ותמיכת המשקיעים מסייעים להנעת הזדמנויות מסחריות משמעותיות עבור חברות חדשניות שבוחרות לצמוח באבו דאבי.

עוד כתבות

חיים פייגלין / צילום: שלומי יוסף

עכשיו באים? כלל ביטוח רוכשת מניות צמח המרמן לאחר זינוק שנתי של 150%

קבוצת הביטוח תרכוש כ-10% ממניות חברת הנדל"ן תמורת 50 מיליון שקל ● בעבר סיכמה על השקעה של מאות מיליוני שקלים בפרויקט של צמח המרמן בגבעתיים

פקק בנתיבי איילון, ת"א / צילום: איל יצהר

חוצה ישראל מגייסת את משרד גיתם BBDO להרגעת נהגים עצבנים

היקף התקציב של חוצי ישראל מוערך בכ-3-4 מיליון שקל ● וגם: שמוליק אנצ'ל מונה למנכ"ל ריקושט ● מינויים ואירועים

פקקים באילון / צילום: תמר מצפי

כך המדינה גורמת לנו להתמכר לרכב הפרטי ולהיתקע בפקק

הנהג הישראלי חוזר לכביש, ובעיקר לפקקים ● בחודש שעבר התנועה באיילון בלבד זינקה ב-15%, ובאוצר מעריכים שאם לא יעשה דבר, בעוד עשור העלות למשק בשל העומס בכבישים תסתכם בעשרות מיליארדים ● אז למה המדינה עושה הכל כדי שנתמכר לרכב הפרטי ונתקע בפקק?  האזינו

שר הדיגיטל הצרפתי סדריק או ואראל מרגלית / צילום: JVP

אראל מרגלית: "צרפת רוצה שהסטארט-אפים הישראליים יראו בפריז גשר לאירופה"

חבר הכנסת לשעבר ויו"ר קרן ההון סיכון JVP נפגש בפריז עם שר האוצר של צרפת ברונו לה-מר, ועם שורת בכירים, בהם שר הדיגיטל והחדשנות, ראשי בנקים ומשקיעים ● הוא דן עימם בהקמת מרכז חדשנות בינלאומי בפריז על בסיס מודל "מרגלית סטארט-אפ סיטי" בירושלים ובניו יורק

מיכאל (מימין) ודניאל זלקינד בעלי חברת אלקו / צילום: ישראל הדרי

הפאקמן של שוק ההון: האחים זלקינד קונים הכול, מרשת מזון, דרך תחבורה ועד נדל"ן ואנרגיה

לסל ההשקעות הגדוש של קבוצת אלקו התווספו ביממה האחרונה שתי רכישות גדולות נוספות: אלקטרה מוצרי צריכה תשקיע כ-200 מיליון שקל ברכישת השליטה ברשת יינות ביתן, ואילו החברה האחות אלקטרה מרחיבה בהשקעה דומה את פעילותה בתחום התחבורה הציבורית

דורון כהן/ צילום: כדיה לוי

הדירקטוריון ביקש ודורון כהן ימשיך לכהן כמנכ"ל דסק"ש

בעקבות הודעת הפרישה של כהן מחו דירקטורים בדסק"ש נגד החלפתו ● גם יחסי העבודה הטובים בין המנכ"ל ויו"ר דסק"ש, צחי נחמיאס, מאפשרים את המשך עבודתו של כהן

סלקום / צילום: עינת לברון

הרשות להגנת הצרכן מבקשת להטיל קנס של כמיליון שקל על סלקום

לפי טענת הרשות, בין 2016 ל-2019 סלקום הציגה מחיר מסוים לעסקה ובפועל גבתה עליה יותר; הבטיחה אביזרים ללא תשלום ובפועל גבתה עליהם תשלום, ומקרים מסוימים גבתה תשלום על שירות של הוזמן על ידי הלקוחות ● סלקום: "מדובר בדוח ישן אשר לא אפיין בעבר ואינו מאפיין את פעילות החברה כיום"

נתב"ג ריק / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

אירופה נפתחת: האיחוד צירף את ישראל לרשימת המדינות הירוקות

משמעות ההחלטה היא שאזרחים ישראלים יורשו בקרוב להיכנס למדינות האיחוד האירופי גם למטרות תיירות ● המדינות באיחוד יכולות להחליט בעצמן אם לאמץ או לדחות את ההחלטה, והנציבות קוראת להסרה הדרגתית של המגבלות על המדינות הירוקות

שבבים עם טכנולוגיית Nanosheets בגודל 2 ננומטר. הגדלת מספר הטרנזיסטורים על גבי השבבים מאפשרת להפוך אותם לקטנים, מהירים, אמינים ויעילים יותר / צילום: יח"צ IBM

יבמ מציגה: 50 מיליארד טרנזיסטורים על שבב בגודל ציפורן

ענקית הטכנולוגיה הודיעה היום על פיתוח השבב הראשון בעולם המבוסס על טכנולוגיית Nanosheets בגודל 2 ננומטר ● המשמעות על פי יבמ: "מחשבים ניידים מואצים, טלפונים סלולריים שאפשר להטעין רק פעם בארבעה ימים ומרכזי נתונים עם טביעת רגל פחמנית קטנה משמעותית"

נועה קולר ואורי לייזרוביץ' בפרסומת לדנונה. החיבה עושה את שלה / צילום: יוטיוב

הציבור מעדיף חביבות ועקביות; הסלבס לבדם לא עושים את העבודה

הפרסומת הזכורה ביותר השבוע בדירוג הזכורות והאהובות של גלובס וגיאוקרטוגרפיה, היא  למזגן טורנדו ● הפרסומת האהובה (והקצרצרה) ביותר, היא לדנונה שטראוס ● הציבור, מתברר, איבד עניין במגפה

ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון ואשתו מרינה ווילר / צילום: Jae C. Hong, AP

בחירות מקומיות בבריטניה בצל החשדות לשוחד בשיפוץ מעון ראש הממשלה

הבחירות המקומיות בבריטניה יתקיימו היום (ה') בצל החשדות לאי-סדרים כספיים בפרשת שיפוץ מעון ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון ● השאלה העיקרית היא באילו באילו מקומות יצליחו להחליף נציגי הלייבור את הנציגים השמרנים

אנטנה סלולרית/ צילום: תמר מצפי

משרד התקשורת שוקל הארכה של סגירת רשתות סלולר דור 2 עד 2027

בתוכנית המקורית המשרד התכוון לסגור את רשתות דור 2-3 עד סוף 2025 ● בעקבות פניות שקיבל כי הדבר לא אפשרי לאור היישומים הרבים הפועלים בדור ה-2 הוחלט לדחות הסגירה בשנתיים ● רשת דור 3 תיסגר כמתוכנן

דגל של החזית העממית / צילום: Shutterstock

השב"כ: כספים אירופאיים שנועדו למטרות הומניטריות הוסטו לטרור

בחקירת השב"כ התברר כי היקף הכספים שהתקבלו במרמה הגיע למיליוני אירו שרובם הופנו למימון פעילות טרור ● מהשב"כ נמסר כי נגד ארבעה פלסטינים ובהם אשה, בעלת אזרחות של ספרד, המעורבים במרמה יוגשו בימים הקרובים כתבי אישום לבית המשפט הצבאי ביהודה

חנות אאוטלט של נייקי בבילו סנטר / צילום: יח"צ

תשקיף ריטיילורס מגלה: חנויות נייקי מספקות מעל מחצית ההכנסות ו-65% מהרווח התפעולי

חברת מותגי הספורט מקבוצת פוקס תגייס 400-500 מיליון שקל בהנפקה, לפי שווי של 1.5-1.8 מיליארד שקל ● לאומי פרטנרס ימכור בהנפקה מניות בעד 100 מיליון שקל ● תוצאות החברה מלמדות על המשך הצמיחה גם בשנת הקורונה

עמיחי שיקלי / צילום: דוברות הכנסת, דני שם טוב

כשנבחרי ציבור מסרבים להיות "חיילים פשוטים"

ח"כ שיקלי מימינה שם מקל בגלגלי ממשלת בנט-לפיד, וגרם לליכוד לחפש "חוליות חלשות" נוספות ● וגם: כעס מבית על נתניהו שחוסם בחירות על ראשות המפלגה

אמיר ירון נגיד בנק ישראל / צילום: יונתן בלום

לאור ההאצה הצפויה באינפלציה: בנק ישראל צמצם רכישות האג"ח

בנק ישראל צמצם את היקף הרכישות אג"ח ממשלתיות על רקע הציפייה לעלייה באינפלציה והצמיחה, כאשר קצב הרכישות מאותת על סיום המכסה שנקבעה עוד לפני סוף השנה

יאיר נתניהו / צילום: שלומי יוסף, גלובס

חוקרים מהמכון הטכנולוגי בחולון בדקו: האם פייסבוק מצמצמת חשיפה של ימנים

לאחר תלונות רבות של אנשי ימין, צוות מחקר מהמכון הטכנולוגי בחולון החליט לבחון האם פייסבוק אכן מצמצמת חשיפה לכותבים מהצד הימני של המפה הפוליטית ● הממצאים: ירידה מובהקת בכמות גדולה יותר בחשיפת ימנים, אך גם ירידה כללית בחשיפה בתחילת 2021 לשני הצדדים ● ביקורת תקשורת

ג'ו ביידן / צילום: Shutterstock, Perry McLeod

כרוניקה של חוסר אמון: האם ממשל ביידן יכול באמת לוותר על הפטנט של חיסוני הקורונה

הדברים מגיעים יום אחרי פרסום הדוח הרבעוני של פייזר שבו תחזיות גבוהות מאוד להכנסות מהחיסון, לאורך זמן ● מודרנה צפויה לדווח הלילה ● הפתרון עשוי להיות מתן רישיונות רשמיים ליצרנים נוספים

יאיר לפיד / צילום: רפי קוץ

לפיד אחרי קבלת המנדט: "מאמין בכוונות הטובות של שותפיי העתידיים - בנפתלי ובני, גדעון ומרב, איווט וניצן"

בנאום הראשון מאז קיבל את המנדט שרטט לפיד את הכיוון של הניסיון להקים ממשלה רחבה, ולא פסל שום גורם ● עם זאת, לא הזכיר את האפשרות לשיתוף עם רע"מ או המשותפת, ומהעבר השני את החרדים ● ליצמן בפנייה לבנט: "איך אתה מעז לשקר לנו בבוטות"

אור יהודה / צילום: איל יצהר

קרקע חקלאית מחוץ לעיר: מחירי שיא במכרזים באור יהודה

המחירים בשלושת המכרזים שערכה רמ"י באור יהודה נעו בין 1.22 מיליון שקל ל-1.34 מיליון שקל ● מחירי הקרקעות מגלמים מחירי דירות ממוצעים של 2.3-2.5 מיליון שקל