גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רכבת ההרים במניית גיימסטופ תחזור? הדילמה של המשקיע שהתחיל את הסערה

קית' גייל בן ה-34 החל את הסערה במניית רשת משחקי המחשב גיימסטופ, עשה הון ואז הפך מוקד לביקורת קשה ● היום תיפקע כמות גדולה של אופציות שקנה במחיר מצחיק וההחלטה האם לממש או לא מחזירה אותנו לאחת הפרשות המסעירות של השנים האחרונות בוול סטריט

חנות של רשת גיימסטופ / צילום: Shutterstock
חנות של רשת גיימסטופ / צילום: Shutterstock

היום ה-16 לאפריל, והאופציות של Deep F**king Value על מניית גיימסטופ הולכות לפקוע.

ברור לי שלחלקכם זה לא אומר כלום. אל תדאגו, אני אסביר. אני גם אספר מה קרה במניית גיימסטופ מאז אחת הפרשיות המטורפות של השנה, אספר מי זה Deep F**king Value, ומה הולך לקרות.

אבל בינתיים, נתחיל בדוגמה להמחשה בלבד: תארו לכם שהיה לכם כוח קסם סודי שאין לאף אחד - אתם יכולים לקנות דברים בעשירית המחיר. דירה בת״א שעולה 3 מיליון? בשבילכם 300 אלף שקל. מניה שעולה 100 דולר? לכם היא תעלה 10 דולר. אוקיי, מוכנים? מה אם הייתי אומר לכם שמסתובב בעולם אדם שיש לו את היכולת לקנות ב-12 דולר מניה ששווה 150 דולר, ושהזכות הזו פוקעת. את ״כוח העל״ הזה הוא השיג בזכות זה שהוא קנה אופציות.

מה זה אופציות?

אופציה מאפשרת לשריין (או ״לקבע״) מחיר מסוים למניה, למשך תקופה מוגדרת, כמה שבועות אבל גם שנים.

קית׳ גייל הוא האיש שעומד במרכז אחת מהפרשיות הכי צבעוניות בוול סטריט בשנים האחרונות, הוא שריין לעצמו אלפי זכויות לקנות מניית של חברת משחקי המחשב גיימסטופ במחיר מצחיק. כל אופציה מקנה זכות על 100 מניות. אז אם לקית׳ גייל יש 1000 אופציות, זה אומר שהוא שריין לעצמו את הזכות לקנות 100 אלף מניות בהנחה של יותר מ 90%.

והאופציות הללו עומדות לפקוע. גיל לא היה עשיר כשעשה את העסקאות, אבל הוא עשיר כעת. כדי להבין למה בואו נחזור כמה חודשים לאחור.

אלמוני בן 34 שהלך על כל הקופה

קית׳ גייל היה עד לא מזמן בחור אלמוני בן 34 מפרבר בבוסטון. במהלך 2019 הוא החליט שהוא הולך על כל הקופה, ומהמר על מניית רשת משחקי המחשב גיימסטופ. הוא עשה מה שנקרא YOLO - ראשי תיבות של You Only Live Once, כינוי למהלך שבו מישהו "מתאבד" על מניה, קונה ערימות של אופציות, ומחכה להתעשר, או לאבד את כל הכסף.

לאורך 2019 קנה גייל עוד ועוד אופציות, ששריינו לו מחיר של 8 דולר למניה עד ינואר 2021. בהתחלה הוא הוציא על זה 52 אלף דולר. לאחר מכן הוא הוציא עוד 40 אלף דולר על 1000 אופציות, ששריינו לו מחיר של 12 דולר למניה לאפריל 2021. חלק מהאופציות נמכרו לפני חודשיים, ועד כמה שידוע לנו כרגע לגיל יש 500 אופציות שעתידות לפקוע.

באיזשהו שלב החל גייל לפרסם ב-WallStBets, פורום ברדיט שבו מדברים על מניות, כמה הוא אוהב את המניה, והציג לראווה תמונות של הפוזיציות הפתוחות שיש לו ״השרוט שאוהב את גיימסטופ״ החלו לכנות אותו שם כאשר הוא מכנה את עצמו - Deep F**king Value.

בהמשך בעקבות פרסומים בפורום לפיהם ״קרנות גידור מוול סטריט״ ביצעו עסקת הימור נגד מניית גיימסטופ (שורט) החלו החברים מרדיט החלו לפמפם את המניה כדי לגרום לשורטיסטים מוול סטריט להפסיד. הם קנו שוב ושוב את מניית גיימסטופ, רבים מהם דרך אפליקציית רובין הוד, והמניה כאמור טסה לחלל.

"קרנות הגידור מוול סטריט" אכן חטפו קשה והפסידו מיליארדים - והחברים מרדיט הכריזו על הניצחון. ואז הגיעה תפנית בעלילה: בעיצומה של ה״מלחמה״ החליטו אפליקציות המסחר, וביניהן ״רובין הוד״, לעשות יד ולחסום את האפשרות לקנות את מניית גיימסטופ. כשנחסמה האפשרות לקנות את המניה (בתנאים מסוימים), והתאפשר רק למכור, המניה צללה, והרבה חברים מרדיט הפסידו כסף.

אז מי הריץ את גיימסטופ?

הפרשה התפוצצה, כיכבה בתקשורת הבינלאומית וזכתה לשלל כינויים כמו מלחמת הצעירים בכרישי וול סטריט ועוד. בפועל, קרנות הגידור הממסדיות היו מעורבות משני הצדדים ורבים ממשקיעי רדיט הצעירים נקלעו להפסדים קשים, עד כדי כך שהפרשה הגיעה לקונגרס ואצבע מאשימה הופנתה כלפי קית׳ גייל.

גייל, שעבד בחברה לייעוץ פיננסי, פוטר מעבודתו לאחר האירוע, ורשיון הייעוץ שלו נשלל. בשלב מסוים הוא גם נתבע ע״י משקיעים שהפסידו המון כסף במהלך הסיפור, בטענה שהוא התחזה ל״אדם פשוט״, ושלמעשה הוא סוחר ספקולנט מתוחכם, שסחף עימו המונים כדי לפמפם את המניה, ולייצר לעצמו רווח.

לקית׳ גייל היה חשוב לטעון שהוא לא נוכל, לא ניסה לפמפם את, ושכוונותיו טהורות. בשימוע שלו הוא היישיר מבט למצלמה, מאחוריו תמונה של חתלתול, ואמר:
״זה נכון שהשקעתי במניה, והכפלתי את השקעתי כמה מונים. אני חש בר מזל. מתברר שצדקתי בנוגע לחברה. אני לא רמאי, לא משקיע מוסדי, ולא מנהל קרן גידור. אין לי לקוחות, ואני לא מספק ייעוץ השקעות בתשלום".

גייל טען שבצעירותו נהג לקנות בגיימסטופ, הוא עדיין לקוח שלהם והוא מאמין שלחברה יש יכולת להמציא את עצמה מחדש ולפרוח אם תאמץ טכנולוגיות חדשות.

בזמן שעבר מאז מניית גיימסטופ המשיכה להיסחר בפראות, והיו בה עוד כמה אפיזודות של פמפום. במהלך התקופה התפתחה תרבות קאלט של מעריצי מניית גיימסטופ. במקביל, החקירה בקונגרס עוד מתנהלת. ייתכן וייאסר על חברות לפרסם פוזיציות שורט, וכן יחוקקו חוקים נגד מניפולציות שוק, כדי להגן על ״המשקיע הפשוט״. לדעתי סביר מאוד שנראה חוקים נגד השיח החופשי בצ׳אטים ובפורומים, במטרה למנוע ממשקיעים קטנים להריץ מניות בחברותא.

הדילמה של קית׳ גייל

אופציות אפריל פוקעות, ולגיל יש 50 אלף זכויות לקנות מניה ששווה 150 דולר ב 12 דולר. הוא מולטי מיליונר כבר היום, והיום יהיה עוד קצת. לגיל יש שתי אפשרויות: למכור את האופציות - האופציות של גיל שוות כסף, והוא יכול לבחור למכור אותן לפני הפקיעה ולצאת מהסיפור הוא ערימת מזומנים. הוא גם יכול לממש את האופציה, לקנות את מניות גיימסטופ ב 12 דולר (600 אלף דולר בסך הכל) ולקבל לידיו את המניות.

מה יעשה גיל לדעתי? אני לא יודע, אבל אם הייתי צריך לנחש הייתי אומר שהוא יקנה את המניות. ניכר היה בשימוע, שגיל מקפיד להדגיש כמה הוא אוהב את המניה, כדי שחלילה לא יחשבו שהוא ספקולנט ציני, in it for the money. גייל עלול להסתבך בצרות על הרצת מניות, ולדעתי חשוב לו לאותת שהוא משקיע בחברה לטווח ארוך. אולי אני טועה, נדע בקרוב.

מה יקרה למניה? אי אפשר לדעת. אם הגוף שמכר לגיל את האופציות לא מחזיק במניות גיימסטופ עד כה, הוא יאלץ לרכוש אותן, מה שעלול להשפיע על מחיר המניה. אבל אם לעומת זאת הגוף שמכר לגיל נערך מראש, ייתכן בהחלט שהוא כבר קנה את המניות, ויוכל לספק אותן לגיל - במצב זה אם גיל ירכוש את המניות לא תהיה תזוזה במחיר המניה. בנוסף הגוף שמכר לגיל תמיד יכול לספוג הפסד מזומן ולא לרכוש את המניות כלל, במידה וגיל יחליט למכור את האופציות. מה שכן - צפוי שנראה תנודתיות גבוהה במניה.

** הכותב הוא משקיע, יזם, ומנהל את קהילת הפייסבוק " Money Talks ".

אין לראות באמור המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הזמנה לבצע רכישה או השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן.

עוד כתבות

הפגנה של תומכים פרו־פלסטינים בתחילת השבוע מול הבית הלבן / צילום: Reuters, Alejandro Alvarez

המזרח התיכון עשה אמבוש לביידן. מה הוא יעשה עכשיו?

הנשיא ג'ו ביידן רצה שקט ● היו לו עדיפויות מדיניות אחרות ● הוא לא מינה אפילו שליח, אבל המזרח התיכון עשה לו אמבוש ● מה הוא יעשה, חוץ מהפסקת אש? האם הוא מקשיב לקולות הגוברים של חוסר סבלנות כלפי ישראל במפלגתו? ● כמובן, תמיד אפשר לחכות לטראמפ

משרד סימילרווב / צילום: עודד בביוף

גם יוסי ורדי במרוויחים: סימילרווב הנפיקה בניו יורק לפי 1.6 מיליארד דולר

בין המחזיקים בחברה, שפיתחה פלטפורמה לבחינת התנהגויות של גולשים באינטרנט: המייסד אור עופר (מניות בשווי 125 מיליון דולר) קבוצת ויולה (280 מיליון דולר) ומשקיע הטכנולוגיה ורדי (86 מיליון דולר)

אבי דיכטר, הליכוד / צילום: רפי קוץ

"מרצ דרשה להחליף את המנון התקווה באינטרנציונל"? כן, ובנטע ברזילי

אבי דיכטר חשף עדות מרשיעה לאידאולוגיה הקומוניסטית של מרצ. או לחיבתה לאייל גולן ● המשרוקית של גלובס

כוחות משטרה באזור בת ים הערב / צילום: דוברות משטרת ישראל

העימותים ברחבי הארץ: ניסיון ללינץ' בנהג ערבי בבת ים

מתפרעים יהודים בבת ים ניסו לפגוע בנהג ערבי שעבר במקום ● צוות שידור של כאן 11 העביר בשידור חי את האירוע במשך שעה ארוכה ● למרות אזהרות מראש - במקום נכחו כוחות משטרה לא מספיקים

כלי רכב שורפים בלוד לאחר לילה של התפרעויות אלימות / צילום: Reuters, Ronen Zvulun

רשות המסים: כאלפיים מקרים שבהם נגרם נזק לרכוש

בערכת מצב שקיים שר האוצר הוחלט כי יתבצע מימוש מיידי של החוק להענקת פיצויים בגין נזק ופגיעות ישירות ברכוש ● רשות המסים מסרו כי דיור חלופי סופק לעשרות משפחות

עוה"ד בנד (מימין), חלד, אלקס הרטמן ושוקי חורש / צילום: מיכל רביבו

100 שנה אחרי שנוסד: משרד ש.הורוביץ ממזג לשורותיו פירמה אחרת

משרד אשר חלד, מהמשרדים המובילים בארץ בתחומי דיני העבודה, הסדרי פנסיה וביטחון סוציאלי, מצטרף אל משרד ש. הורוביץ וירחיב את מחלקת דיני עבודה של המשרד

אסדת תמר / צילום: אלבטרוס

פעילות אסדת הגז תמר הושבתה בשל ההסלמה הביטחונית

שברון השביתה את האסדה בעקבות הנחיות שהתקבלו ממשרד האנרגיה ● בעת הזו אין צפי לחידוש הפעילות

מכונית עולה באש במהומות בלוד, אמש / צילום: Reuters, Heidi Levine

ניסיונות להרגעת הרוחות: גנץ שוחח עם ראשי רשויות ערביות; במשולש קוראים להפסקת האלימות

שר הביטחון שוחח עם יותר מ-30 ראשי רשויות בחברה הערבית: "לעשות הכל כדי שהחיים יחזרו לסדרם" ● קבוצת ראשי ערים ורשויות בשרון ובמשולש פרסמה מכתב משותף נגד האלימות בערים המעורבות ● גם ראשי רשויות - יהודים וערבים - פרסמו קריאה להרגעת הרוחות

דודו זבידה / צילום: איל יצהר

במקום הנפקה מכירה: מבנה רוכשת פרויקטים להשכרה של אאורה ב-750 מיליון שקל

מדובר ברכישת החזקותיה של אאורה בשישה פרויקטים אותם תכננה החברה להנפיק בבורסה ● מנכ"ל מבנה דודו זבידה: "הזדמנות להעשיר ולהעמיק את האחיזה שלנו בתחומי ההשכרה לטווח ארוך לצד יצירת יתרון משמעותי בסיגמט הדירות קטנות"

עופר חדד ותמיר סטיינמן במשדר צהריים מיוחד / צילום: צילום מסך חדשות 12

התותחים רועמים, הרייטינג בשמיים, והמפרסמים בטלוויזיה יורדים מהאוויר

את נתוני הרייטינג הגבוהים של הערוצים בימים אלה, לא ניתן יהיה לתרגם להכנסות • מאז התברר שיש הרוגים ישראלים בהתקפות, הקמפיינים נעצרו, והמפרסמים דיללו את הנוכחות • כעת הם ממתינים לראות את ההתפתחויות ולהחליט

ראש הפד, ג'רום פאוול / צילום: רויטרס

האינפלציה בארה"ב קופצת מדרגה: מדד המחירים זינק ב-0.8% באפריל

מדובר בקצב האינפלציה הגבוה ביותר בארה"ב מאז 2008 והוא נרשם, בין היתר, על רקע פגיעה בשרשראות אספקה גלובליות בשנה האחרונה

פגיעה ישירה ברכב באשקלון / צילום: Associated Press, Ariel Schalit

"הזכות להגן על עצמה": כך רואים כלי התקשורת באירופה את ההסלמה

מנהיגים פוליטיים רבים באירופה וברחבי העולם נמנעים עדיין מלהגיב ישירות על העימות המסלים ● ג'ונסון נמנע מלגנות את ירי הרקטות, בארה"ב ביקורת הובעה מהצד הימני של המפה על שתיקתו המתמשכת של ביידן ● הודעות שפורסמו בשם האיחוד האירופי וע"י דוברי ממשלות ביבשת גינו את העובדה כי רקטות שמשוגרות מעזה מכוונות למרכזי אוכלוסייה ישראלים

אילן צחי ואבי צבי / צילום: איל יצהר, אודי פורטל

ההכרעה על זהות מנכ"ל פרטנר מתקרבת: אילן צחי ואבי צבי ראש בראש

שני המתמודדים הסופיים הם אבי צבי, מנכ"ל רשת, ואילן צחי, מנכ"ל זאפ לשעבר ● דירקטוריון החברה יתכנס הערב לקבלת ההחלטה

יאיר לפיד / צילום: שלומי יוסף

המגעים להקמת ממשלת שינוי הוקפאו בשל המצב הביטחוני

על פי הערכות, המשא ומתן לא צפוי להתקדם כל עוד נמשכת ההסלמה הביטחונית ● גוש השינוי יצטרך להתמודד עם אתגרים מכמה חזיתות כדי להצליח להקים ממשלה

נתב"ג / צילום: מיכל רז חיימוביץ

עקב המצב הביטחוני: חברות תעופה מודיעות על ביטולי טיסות לישראל

החברות שביטלו את הטיסות המתוכננות להיום הן יונייטד איירליינס, דלתא איירליינס, אמריקן איירליינס, אייר פראנס ולופטהנזה ● אמש הושבת נמל התעופה בן גוריון לנחיתות ולהמראות, וטיסות שתוכננו לנחות נאלצו "לשרוף" זמן באוויר ולטוס במעגלים, עד שלבסוף הופנו לנחיתה בנמלי תעופה אחרים

יהודים אורתודוקסיים בברוקלין בניו יורק / צילום: Associated Press, Wong Maye-E

יותר צעירים יהודים בארה"ב מזדהים כאורתודוקסים

יהודים בגילאים 18 עד 29 מתפלגים בין המסורות המחמירות ביותר לחוסר עניין מוחלט בדת, כך מראה מחקר חדש

ספרי תורה מוצאים מתוך בית כנסת שנהרס בפרעות בלוד / צילום: Reuters, Ronen Zvulun

תושבת לוד בטור מיוחד: "הופקרנו. ראינו בעיניים את הזעם"

חמש דקות מנתב"ג, יהודים לא מרגישים בטוחים בבית שלהם ● איומי הפורעים, השיתוק המשטרתי, והמתנדבים שנחלצו לעזרה: תיאור מרגעי האימה בלוד

שי וינינגר ודניאל שרייבר, מייסדי למונייד / צילום: בן קלמר

סופה בטקסס פגעה בתוצאות למונייד; לסערה שמלווה את המניה תרמו הצעת מכר וציוץ של שורטיסט

חברת הביטוח הדיגיטלי רשמה הפסד של 49 מיליון דולר ברבעון הראשון ● מניית למונייד צנחה בכ-60% מהשיא, לאחר שכמה מבעלי המניות שלה מימשו מהחזקותיהם בכרבע מיליארד דולר

חנויות סגורות בקניון איילון / צילום: בר - אל

הקניונים פתוחים - אבל לא כל הרשתות פתחו את החנויות

על רקע המצב הביטחוני, חנויות הרשתות H&M ודייסו סגורות, וכמוהן גם חנויות אדידס שסגורות מת"א ודרומה ● מדובר בהחלטות של הרשתות ולא של הקניונים

יירוט של כיפת ברזל הבוקר באשקלון / צילום: Reuters, Amir Cohen

עימותים קשים בין יהודים לערבים: ניסיונות לינצ'ים במספר מוקדים

פצועים בעכו, בלוד, בבת ים, באור עקיבא ובחיפה בעימותים אלימים שהתחדשו הערב בין יהודים לערבים ברחבי הארץ ● הילד שנפגע הערב בשדרות מפגיעת רסיסי טיל מת מפצעיו ● שני פצועים מפיגוע ירי בשומרון