גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

איפה נפתחת החנות הראשונה של טסלה בישראל והמצוקות של היבוא הסדיר

מותג המכוניות החשמליות פותח חנות פופ-אפ בקניון רמת אביב, שתפעל כ-3 חודשים ● וגם: היבוא הסדיר נמצא במצוקת אספקה, והיבוא המקביל מנצל הזדמנויות ● האוטוטק הישראלי מזנק על הזדמנויות ההנפקה ומייצר חדשות ● השבוע בעולם הרכב, מדור חדש

חנות הפופ-אפ של טסלה בקניון רמת אביב / צילום: איל יצהר
חנות הפופ-אפ של טסלה בקניון רמת אביב / צילום: איל יצהר

אחרי תקופה ממושכת שבה הסתפקה טסלה בשיווק מקוון וטלפוני, נפתחת היום (ה') רשמית חנות הפופ-אפ החדשה של החברה בקניון רמת אביב, והלקוחות הפוטנציאליים יזכו למשש בה פיזית את כלי הרכב ואולי אפילו לשאול שאלות אינפורמטיביות את נציגי טסלה שבמקום.

החנות, שבה מוצגות גרסאות שונות של טסלה 3, תפעל במשך כ-3 חודשים. 

רכב טסלה קניון רמת אביב / צילום: איל יצהר

היבוא הסדיר נמצא במצוקת אספקה, והיבוא המקביל מנצל הזדמנויות

שוק הרכב העולמי נמצא כיום בחוסר איזון בולט עם עיכובים בייצור מצד אחד, כתוצאה ממחסור בצ'יפים ובחומרי גלם; ועם ביקוש לא סדיר של השוק הפרטי ושוק הציים מצד שני, שמביאים להצטברות בחו"ל של מלאים שסופקו אך לא נמכרו. כתוצאה מכך יבואנים סדירים בישראל, שמזמינים הקצאות ייצור ישירות מהיצרן, נתקלים כיום בדחיית אספקה אבל בו-בזמנית יבואנים מקבילים, שנהנים מגמישות רכש של מלאים מזדמנים ואינם תלויים ביצרנים, מצליחים לייבא ולהציע בישראל דגמים חדשים עוד לפני היבואנים הסדירים.

דוגמה בולטת היא יונדאי אלנטרה הייבריד החדשה, שמחליפה את האיוניק הייבריד שהייתה אחת המכוניות הנמכרות ביותר בישראל בכלל ובציי הרכב בפרט. השבוע צצה המכונית באתר הרשמי של היבואנית המקבילה "אוטומקס"', חודשים לפני תחילת השיווק על-ידי היבואנית הרשמית כלמוביל. 

יונדאי אלנטרה / צילום: יח"צ

האלנטרה דור חדש, שהושקה רק לאחרונה בארה"ב ובקוריאה, ארוכה משמעותית מקודמתה, ניצבת על בסיס גלגלים של 2.72 מטר ונמוכה במעט לטובת עיצוב ספורטיבי יותר. מערכת ההנעה זהה לזו של הנירו והאיוניק וכוללת שילוב של מנוע בנזין 1.6 ליטר ומנוע חשמלי בהספק משולב של 139 כ"ס. הרכב מאיץ מאפס ל-100 קמ"ש ב-11.5 שניות ורושם צריכת דלק ממוצעת מוצהרת של כ-23 ק"מ לליטר. מוצעות שתי רמות גימור, שתיהן עם מערך מקיף של עזרי בטיחות, כאשר הגרסה הבכירה מציעה ריפוד עור, לוח מחוונים דיגיטלי, חלון גג חשמלי ועוד. מחיר גרסת הכניסה מתחיל בכ-140 אלף שקל. 

ואילו יבואנית מקבילה אחרת, גזפרו, השיקה השבוע את מכונית הספורט-סדאן החדשה פולקסווגן ARTEON, שמבוססת על פלטפורמת הפאסאט ועד כה לא יובאה על-ידי היבואנית הרשמית. הרכב נמתח לאורך 4.86 מטר ולרוחב 1.87 מטר וניצב על בסיס גלגלים באורך 2.84 מטר. רמת האבזור התקנית מקיפה וכולל בין השאר לוח מחוונים דיגיטלי, ריפוד עור, חלון גג חשמלי ועוד. 

פולקסווגן ARTEON / צילום: יח"צ

מבחר המנועים כולל את מנוע ה-2 ליטר טורבו בנזין וטורבו דיזל של קבוצת פולקסווגן, כאשר הדגם המעניין במיוחד מצויד בהנעת הפלאג-אין החדשה של פולקסווגן, שעד כה לא נחתה כאן ביבוא רשמי. הגרסה הזו משלב מנוע 1.4 ליטר בנזין עם מנוע חשמלי בהספק כולל של 218 כ"ס, מאפשרת נסיעה על חשמל בלבד לטווח של עד 53 ק"מ ומאיצה מאפס ל-100 קמ"ש ב-7.7 שניות. טווח המחירים נע בין כ-249 אלף שקל לטורבו-דיזל עם 150 כ"ס ועד 353 אלף שקל לדגם טורבו-בנזין עם 280 כ"ס והנעה כפולה. גרסת הפלאג-אין עולה כ-299 אלף שקל. 

האוטוטק הישראלי מזנק על הזדמנויות ההנפקה ומייצר חדשות

האוטוטק הישראל מתקרב בצעדים זריזים להנפקות בוול סטריט ובישראל, ובמקביל אנחנו זוכים לשלל הודעות של חברות שנמצאות בישורת שלפני ההנפקה. השבוע הודיעה חברת ARBE, שמפתחת צ'יפ מכ"ם ברזולוציה גבוהה למערכות נהיגה אוטונומיות, על חתימת הסכם שיתוף-פעולה אסטרטגי עם חברת AUTOX הסינית, חברת סטארט-אפ מובילה בתחום הנהיגה האוטונומית ו"המוניות הרובוטיות" בסין, שגייסה עד כה כ-160 מיליון דולר.

במסגרת שיתוף-הפעולה, הרדאר של ARBE ישולב בפרויקטים שונים של נהיגה אוטונומית בהם מעורבת AUTOX, כולל פרישה של מוניות רובוטיות עם רמת אוטונומיה 4 (נסיעה ללא נהג במסלולים מוגדרים). המכ"מים של ARBE יהוו חלק מחבילת הנהיגה האוטונומית של החברה הסינית והראשונים שבהם ישולבו במוניות אוטונומיות שכבר פועלות במסגרת בעיר שנזן במסגרת ניסוי.

בחברת ARBE מעריכים כי פוטנציאל האספקה העתידי של שיתוף-הפעולה יכול להגיע למאות אלפי יחידות. חברת ARBE נמצאת כיום בישורת האחרונה לקראת הנפקה בוול סטריט באמצעות מיזוג עם חברה ייעודית (SPAC) לפי שווי של כ-772 מיליון דולר.

חברת הסטראט-אפ סיפיה (CIPIA), שמפתחת מערכת חישה לתא הנוסעים של הרכב ומיועדת בעיקר למעקב אחרי ערנות הנהג, דיווחה כי נבחרה על-ידי אחד מיצרני הרכב הגדולים בסין כספקית למערכות ניטור לנהג. הזכייה היא לשני דגמי רכב, שתחילת הייצור שלהם צפויה ב-2022. זהו היצרן הסיני השלישי עמו חותמת החברה על חוזה אספקה. סיפיה נערכת לקראת הנפקה בבורסה בתל אביב לפי שווי שמוערך בכחצי מיליארד שקל.

חברת AUTOTALKS (אוטוטוקס) מכפר נטר, שמפתחת רכיבי תקשורת בין כלי רכב חכמים ובינם לבין תשתיות חיצוניות (V2X), הודיעה כי נבחרה על-ידי חברה רוסית להציע במשותף פתרון V2X למלחמה בתאונות דרכים, שמהוות "מכת מדינה" ברוסיה, זאת במסגרת מיזם ממשלתי להפוך את הכבישים במדינה לחכמים ובטוחים יותר. כפי שנחשף בגלובס, גם AUTOTALKS ניצבת כיום לפני הנפקה בוול סטריט לפי שווי שמוערך בעד כ-2 מיליארד דולר באמצעות מיזוג עם חברת SPAC.

איוסטרציה הטכנולוגיה של אוטוטוקס Autotalks / צילום: יח"צ

ואילו חטיבת השקעות ההון סיכון של קבוצת וולוו השוודית הודיעה בשבוע שעבר על השקעה בחברת Driivz הישראלית, שמפתחת פלטפורמת תוכנה לניהול רשתות טעינה נרחבות לרכב חשמלי. המערכת מיועדת לציי רכב, למפעילי רשתות טעינה ולשחקנים נוספים.

החברה הישראלית השיקה לאחרונה פרויקט פיילוט עם חטיבת המשאיות של וולוו במטרה לפתח שירותים מתקדמים וייעודיים עבור המשאיות החשמליות של החברה השוודית, תחום שבו היא משקיעה משאבי פיתוח רבים. לא נמסר מה גובה ההשקעה. 

עוד כתבות

חיסון לקורונה / צילום: רפי קוץ

הידבקות בקורונה או חיסון: מה מביא לחסינות גבוהה יותר?

גוברות העדויות לכך שהידבקות מספקת הגנה לא פחותה משל חיסונים, מה שגורם לחלק מהמומחים להציע על גישה מדורגת יותר להכרח להתחסן ● דבר אחד בטוח: החיסונים הרבה יותר בטוחים ומהווים אסטרטגיה אמינה יותר להשגת חסינות, בהתחשב בסיכונים של מחלה קשה או מוות בגלל הידבקות

חיסון לקורונה בדרום אפריקה / צילום: Associated Press, Themba Hadebe

אומיקרון מדגיש את הסיכון של שיעור התחסנות נמוך במדינות עניות

הזן החדש של נגיף הקורונה זוהה לראשונה באפריקה, שם רק 7% מהאוכלוסייה מחוסנת במלואה, בעוד שבמערב שיעור החיסון עומד על 58%־67%

דניאל בראל, מייסד-שותף ומנכ''ל REE / צילום: שלומי יוסף

מנכ"ל REE לא מתרגש מנפילת המניה: "אנחנו פה לטווח ארוך, נהיה השחקן אולי הכי גדול בשוק הרכב"

מאז שהתמזגה לספאק השנה איבדה מניית האוטוטק REE כ-60% ● למרות זאת, טוען המנכ"ל דניאל בראל, כי הפיכתה לחברה ציבורית הייתה מהלך נכון: "אנחנו כמו אינטל לעולם הרכב. לא תראו רכב של REE, אבל תהיה טויוטה powered by REE. זה הרעיון"

עמיר פרץ / צילום: שלומי יוסף

הממשלה אישרה את מינוי עמיר פרץ ליו"ר התעשייה האווירית

ועדת המינויים התנגדה למינוי של פרץ, אלא שגנץ החליט בכל זאת לקדם את מינויו ● לפני הישיבה נשלחה לשרים חוות-דעתו של היועץ המשפטי לממשלה המגבה את גנץ וכן חוות-דעת דומה של היועצת המשפטית במשרד הביטחון ● שתי חוות-הדעת הללו מצטרפות לחוות-דעת חלופית שהגיש פרץ, בה נכתב: "למיטב הבנתנו נפלו שגגות בהמלצות הוועדה"

חיסונים לקורונה. בשם השאיפה ליעילות ולהגינות יש צורך שסרבני חיסונים ישלמו דמי ביטוח בריאות יותר גבוהים / צילום: Shutterstock, Jeppe Gustafsson

מניות חברות חיסוני הקורונה זינקו, בעוד שהשווקים נפלו

גילוי המוטציה החדשה של הקורונה "מחזיר לשולחן" את החשש מהשלכות הקורונה, אחרי שבשבועות האחרונים הדיון בשווקים עסק באינפלציה הגוברת ובסוגיית גובה הריבית

כידן דהרי וירון אדיב, בעלי חברת הנדל''ן המניב תנופורט / צילום: יונתן בלום

תנופורט סוגרת רבעון עם קפיצה ברווח ל-6.2 מיליון שקל

ה- FFO ברבעון השלישי הסתכם בכ-6.1 מיליון שקל, עלייה של 18% לעומת הרבעון המקביל

רמי לוי / צילום: שלומי יוסף

המוסדיים כופפו את רמי לוי: מפחית את תקרת דמי השכירות ומקפיא את שכרו

צומצמה העלאת מחיר המקסימום של דמי השכירות החודשיים בנכסים שהרשת שוכרת מבעל השליטה לכ-11%, במקום העלאה מתוכננת של עד 20%

חנות איידיגיטל IDIGITAL עזריאלי תל אביב / צילום: שוקה כהן

רשת איידיגיטל הותקפה על ידי האקר: חלק מפעילות החברה שובשה

רשת החנויות המשווקת את מוצרי אפל בישראל חוותה מתקפת סייבר ● לקוחות שפנו לשירות הטלפוני בשבוע החולף קיבלו תשובה כי לא ניתן לבדוק את סטטוס הזמנתם בשל השבתת מערכות, אך נציגי השירות לא מסרו להם כי מדובר בתוצאה של מתקפת סייבר ● איידיגיטל: "לא הייתה כל עצירת פעילות"

עידן וולס, מנכ''ל קבוצת דלק / צילום: רון קדמי

עם רוח גבית מנסיקת מחירי הנפט: רווח של 223 מיליון שקל לקבוצת דלק ברבעון השלישי

את תשעת החודשים הראשונים של השנה סיימה דלק עם רווח נקי של ב-804 מיליון שקל, לעומת הפסד של כ-2.9 מיליארד שקל בתקופה המקבילה אשתקד ● בכוונת החברה לבצע הקדמת תשלום למחזיקי אגרות החוב בהיקף של כ- 1.7 מיליארד שקל

חשש בבריטניה מההווריאנט החדש של נגיף הקורונה, אומיקרון / צילום: Associated Press, Matt Dunham

גובר החשש באירופה: הגבלות על טיסות, סגר חלקי ועוצר לילי

בעקבות גילוי מקרים באירופה של הווריאנט החדש של נגיף הקורונה, אומיקרון, הממשלות ביבשת מגיבות ● בהולנד הודיעו הרשויות על סגר חלקי, בבריטניה תושב חובת לבישת המסכה בתחבורה הציבורית ובחנויות סגורות החל מהשבוע הקרוב, וברוב המדינות ישנן הגבלות חדשות על טיסות

מחשבות על הענקת נכס משמעותי לקטין / איור: Shutterstock

מעניקים זכות בנדל"ן לקטין? ודאו את הסכמת בית המשפט

האב העניק מגרשים במתנה לשני בניו מנשים שונות, והמתנה שהוענקה ראשונה - בוטלה ● כשמדובר בהענקת נכס משמעותי לקטין, גם אם לכאורה הדבר משרת את טובתו, ביהמ"ש צריך לבחון האם אכן הדבר משרת את טובתו של הקטין ולא מכביד עליו או פוגע בו

אליקה מרחבי / צילום: יוסי צבקר , יח''צ

משרד הפרסום זרמון זכה בתקציב אוניברסיטת בן גוריון בהיקף 3 מיליון שקל

התקציב טופל בשנים האחרונות בגיתם BBDO ● הפרסום לאוניברסיטת בן גוריון יתרכז בבניית המיתוג מחדש שיבליט את היתרונות של אוניברסיטה בכלל ושל בן גוריון בפרט על פני אלטרנטיבות ההכשרות הרבות שצצות בעולם החדש

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: יוסי זמיר

הצעת החוק שתחסוך 700 מיליון שקל למעסיקי עובדים זרים אושרה בוועדת השרים לענייני חקיקה ותעבור לאישור הכנסת

אובדן ההכנסות הצפוי של המדינה מביטול ההיטלים על העסקת עובדים זרים נאמד בכ-700 מיליון שקל בשנה ● עם זאת, המהלך עשוי להקל במעט את יוקר המחייה בישראל ● לפי החוק הקיים, מעסיק של עובד זר חייב לשלם למדינה היטל בשיעור של 15-20 אחוזים בהתאם לענף שבו מועסק העובד

בית משכיות / צילום: יח''צ

נדל"ן מניב: כמה עלו המשרדים החדשים של כלל ביטוח ופיננסים?

כלל ביטוח ופיננסים רוכשת קומות נוספות בבית משכיות בהרצליה פיתוח תמורת 95 מיליון שקל ● חברת הסייבר Perimeter 81 תשכור מאמפא נדל"ן את בניין התנועה הקיבוצית בתל אביב ● אילו עסקאות נוספות נחתמו?

יפעת משה וקרן בוקאי, יוזמות ובעלות Room Service Styling, / צילום: תמונה פרטית

"יש קושי גדול מאוד לפרוץ את תקרת הזכוכית כשאתה לא חלק מהברנז'ה המקומית ואין לך סיפור חיים מעניין"

יפעת משה (44, נשאה פלוס 3) וקרן בוקאי (47, נשאה פלוס 4) ● יוזמות ובעלות Room Service Styling, חנות אונליין לחבילות הום סטיילינג ● "אנחנו רק בתחילת הדרך, יש לנו עוד רעיונות גדולים ונוספים איך ניתן לקחת את הרעיון הזה קדימה" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

תל אביב / צילום: Shutterstock, Aleksandar Todorovic

ביטולים ועוצר הזמנות: ענף התיירות והתעופה חוזר עשרה צעדים לאחור

בהתאחדות המלונות מעריכים כי אובדן ההכנסות של ענף מלונות התיירות הנכנסת כתוצאה מסגירת השמיים נאמד בכחצי מיליארד שקל בחודש, ומבקשים סיוע מיידי ● נשיא ההתאחדות הטרי, אבי ניסנקורן: "מודל הפתיחה-סגירה גורם נזק רב למלונות"

שונית האלמוגים באילת. ''ערכי טבע וסביבה כמו נוף, אוויר נקי, מים נקיים, מגוון ביולוגי - הם 'מוצרים' בעלי ערך רב אך ללא מחיר בשוק'' / צילום: Shutterstock, yeshaya dinerstein

כמה מוכנים הישראלים לשלם כדי לא לקיים את הסכם שינוע הנפט של קצא"א?

בדיקה שהתבצעה באוניברסיטת רייכמן ותוצג מחר בפני ועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת, מטילה ספק בטענות משרד האוצר וקצא"א בנוגע לתועלת הכלכלית שתצמח לאזרחי ישראל כתוצאה מקיום הסכם שינוע הנפט ● לפי הבדיקה, הציבור מוכן לשלם סכום חד פעמי של כ-1.7 מיליארד שקלים כדי לשמור על מפרץ אילת מפני זיהום נפט

הראל ויזל - בעלים של פוקס / צילום: דימה טליאנסקי

תשואה של 1,000% בחמש שנים: גוברת הדומיננטיות של הראל ויזל בענף באופנה

קבוצת פוקס שבשליטת הראל ויזל סיכמה את תשעת החודשים הראשונים של השנה עם רווח נקי של יותר מ-200 מיליון שקל - גבוה בהרבה משל המתחרות הגדולות בבורסה ● מתחילת השנה זינקה המניה ביותר מ-70%

מתחם דרום גלילות / הדמיה: מזור פירשט

"העיקר הם עושים יח"ד": מי נגד מי בקרב על תכנון פי גלילות

תוכנית הבנייה בגלילות הועברה לוותמ"ל חרף התנגדות נחרצת מצד ראשי הערים תל אביב ורמת השרון, ומצד משרדי התחבורה והגנת הסביבה. רון חולדאי: "לקחו תוכנית על הפנים והעבירו אותה לוותמ"ל, שידוע ביכולות התכנון המופלאות שלו. אין להם מושג מה זה עירוניות"

אילוסטרציה - בורסה ת''א / צילום: שלומי יוסף

הירידות בבורסה התמתנו בנעילה; אנלייבקס זינקה ב-11%, תפרון ב-10.6%

מדד ת"א 35 ננעל בירידה של 1.5% ומדד ת"א 90 נסוג בכ-1.9% לאחר שבבוקר צנחו המדדים בכ-3% ● מחזור המסחר היה גבוה והסתכם בכ-1.7 מיליארד שקל