גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הביטקוין שובר שיאים: מה צריך לדעת לפני שמממשים

הזינוק בשווי של מטבעות דיגיטליים מוביל ישראליים רבים לממש את המטבעות שברשותם ● רשות המסים סימנה את זירת הקריפטו והחלה לדרוש מפעילים בתחום מידע על הנכסים הדיגיטליים שברשותם ● עו"ד רחלי גוז-לביא עם שישה טיפים שיעזרו לכם לסחור במטבעות דיגיטליים, בלי להסתבך עם רשות המסים

ביטקוין / צילום: Shutterstock
ביטקוין / צילום: Shutterstock

לאחרונה חצה הביטקוין לראשונה את רף ה-60 אלף דולר ליחידת מטבע (מאז הוא ירד מעט, וכיום שערו עומד על כ-57 אלף דולר למטבע), דבר שהוביל ישראלים רבים לממשו לכסף מזומן. למהלך הזה, כמו גם להמרה של כל מטבע דיגיטלי אחר, יש השלכות מס, ולא כולם מודעים אליהן.

עמדת רשות המסים באשר למיסוי הפעילות באמצעי תשלום דיגיטליים פורסמה לפני מספר שנים, ולפיה מטבע דיגיטלי הנו "נכס" ולא "מטבע" ולכן מחויבים המשקיעים במטבעות הדיגיטליים במס רווחי הון בגובה 25%, כל עוד פעילותם אינה עולה לכדי עסק. במקרה שהפעילות עולה כדי עסק יחויב העוסק במס דו שלבי כחברה או במס שולי לפי מדרגות המס ליחיד.

בשנים האחרונות סימנה הרשות את זירת הקריפטו והחלה לדרוש מפעילים בזירת המטבעות הדיגיטליים מידע על הנכסים הדיגיטליים שברשותם כמו ביטקוין, את'ריום, ריפל, קאש, EOS וקרדנו.

פקידי השומה ברחבי הארץ שיגרו מכתבי דרישות למחזיקי המטבעות שמטרתם בירור חבות המס של אותם פעילים ופתיחת תיקי "עסק" לפעילים בזירה במקרים הרלוונטיים, ורגע לפני המשבר, נפתחו עשרות תיקי מס הכנסה לפעילים בזירת המסחר וההשקעה במטבעות דיגיטליים.

הזינוק של הביטקוין בשנה האחרונה, לצד העובדה שקופת המדינה מרוקנת ויש צורך במילויה, מחזירים כעת את הפעילות בזירה הזאת אל הרדאר של רשות המסים. אז מה צריך לדעת כדי לא להסתבך עם הרשות?

עו"ד (רו"ח) רחלי גוז-לביא, שותפה במחלקת המסים במשרד עמית, פולק, מטלון ושות', עונה על השאלה עם שישה טיפים שחייבים לדעת לפני שממירים מטבע דיגיטלי.

הטיפ הראשון: להבין מתי המרת מטבע דיגיטלי תחשב לעסק?

עמדת רשות המסים בישראל, קובעת כאמור כי מימוש ביטקוין כמו גם כל מטבע קריפטוגרפי אחר, יחשב כמס כרווח הון החייב בשיעור מס של 25%. עמדה זו אומצה ע"י בית המשפט בישראל.

אולם, יתכנו מצבים שבהם הרשות תטען שהמרת המטבע מהווה התנהלות עסקית ולכן תמוסה בשיעורי מס גבוהים יותר שיכולים להגיע ל-45%. "מקום שבו אדם מבצע עסקאות קריפטוגרפיות רבות ובהיקפים גבוהים, ולעיתים אף במקום שבו האדם כרה את המטבעות, יראו בו כמי שהפיק הכנסה מעסק החייבת בשיעור מס שולי, ולפיכך תהא גם חשיפה לא מבוטלת לתשלום מע"מ", אומרת עו"ד גוז-לביא.

אז שימו לב להיקף הפעילות שלכם, כי הוא עלול להכפיל את היקף המס.

הטיפ השני: להבין מתי מתרחש אירוע המס, והאם ניתן לקזז הפסדים?

אחת השאלות שנשאלות בהקשר לרווחים מהמרת מטבע דיגיטלי היא מתי חלה חובת תשלום המס. עו"ד רחלי גוז-לביא מסבירה, כי "מאחר וככלל רווחים ממימוש מטבעות קריפטוגרפיים מטופלים כרווח הון, אירוע המס יתגבש רק בעת מימוש המטבע לכסף / שווה כסף.

כלומר, בעת רכישת המטבע כמו גם לאורך תקופת ההחזקה בו, לא יתגבשו אירועי מס, וזאת בדומה לרכישה והחזקת במניות הנסחרות בבורסה".

עו"ד ורו"ח רחלי גוז לביא / צילום: אייל טואג

אבל כמו שלכל מטבע יש שני צדדים, גם למיסוי הביטקוין יש צד נוסף: הצד של קיזוז ההפסדים. "במימוש מטבע קריפטוגרפי שהניב רווח למחזיק בו, ניתן לקזז הפסדי הון אחרים השמורים לנישום, דוגמת הפסד מניירות ערך או מהפסד ממכירת מקרקעין. כמובן, שהטיפול יכול להיות הפוך, והחזקה הפסדית במטבע קריפטוגרפי תקוזז כנגד רווחי הון אחרים ו/או משבח מקרקעין".

הטיפ השלישי: להקפיד על חובת דיווח בישראל

אל חובת תשלום המס על רווחי המרת המטבע הדיגיטלי נלווית חובה לדווח באופן אקטיבי על אירוע המס לרשות המסים. אי דיווח עלול לסבך את בעל הארנק הדיגיטלי עם רשות המסים, ואף להוות עבירה.

"בשונה מגופים מוסדרים בשוק ההון דוגמת הבורסה, שעליהם חלים כללים ברורים בדבר ניכוי המס במקור בעת מימוש המניה, במכירת מטבע קרפיטוגרפי מדובר בפעולת דיווח המטילה את מלוא האחריות על הנישום", מסבירה עו"ד גוז-לביא.

חובת הדיווח חלה על כל תושב ישראל, והשאלה היכן הומר המטבע (בבורסה הרשומה אונליין בחו"ל) לא רולונטית. לדברי עו"ד גוז-לביא, "תושב ישראל המבצע עסקת ביטקוין באמצעות ארנק דיגיטלי הרשום בישראל ו/או מחוץ לישראל, יצטרך לדווח בישראל תוך 30 יום לפקיד השומה אודות העסקה שביצע".

הטיפ הרביעי: למה לא כדאי לאחר בתשלום המס

לאחר בתשלומי מס זה אף פעם לא רצוי. החוק קובע סנקציה על איחורים. במקרה של מטבעות קריפורגרפיים, אי תשלום מס במועד נושא ריבית של 4% צמודה לשנה. "כלומר, אם מומש מטבע בפברואר יש לשלם את המס עד מרץ. לכן, מי שעושה מימושים גדולים ברווח גבוה בתחילת השנה ולא ישלם את המס במועד יצטרך לשלם את המס צמוד למדד ונושא ריבית גבוהה בשיעור של 4%", מסבירה גוז-לביא.

הטיפ החמישי: מה קורה כשהבנק חוסם את הפקדת הרווחים?

בעלי מטבעות קריפוטגרפיים רבים שמימשו אותם נתקלו בשנים האחרונות בבעיה להפקיד אותם בחשבון הבנק שלהם בישראל. המצב הזה, המשתנה לאט לאט, ועלול להוביל למצב שבו לא ניתן לשלם את המס בעבור רווחי המרת המטבע.

לדברי עו"ד גוז-לביא, "נכון להיום אין הלימה בין דרישת רשות המסים הנוגעת לדיווח העסקה ולתשלום המס, ובין עמדתם של הבנקים שנוסף לרגולציית המיסוי חלה עליהם רגולציה נוספת ונפרדת הקשורה באיסור הלבנת הון.

לפיכך, קורה לא אחת שאדם מימש את ההחזקה הקריפטוגרפית בחשבון בנק מחוץ לישראל, אך הוא מנוע מלהזרים את הכסף לחשבון בישראל וכפועל יוצא מכך הוא אינו יכול לשלם המס. בכל מקרה יש לבחון את הפתרון הרלוונטי לסיטואציה הייחודית וזאת תוך התעמקות במקור הכסף, באסמכתאות שיש בידי המוכר מהיכן יצאו כספי ההשקעה וכיוצא באלה".

הטיפ השישי: לבחון השלכות מיסוי נוספות

לפעילות בזירת הקריפטו ישנן השלכות מיסוי נוספות, שמתבררות במצבים ספציפיים. כך למשל, מסבירה עו"ד גוז-לביא, כי "מחזיקים במטבעות קריפטוגרפיים שבוחרים להעמידם כהלוואה, יכולים להיות זכאים לתשלום מס מופחת בשיעור של 15% בגין הריבית שיקבל. זאת, משום שמטבע קריפטוגרפי הינו 'נכס' לצרכי מס ולא 'מטבע' (FIAT), ולפיכך ניתן לטעון כי מדובר בהלוואה שאיננה צמודה למדד ומשכך היא תתחייב בשיעור מס של 15% בלבד".

אם הפעילות שלכם מורכבת יותר ממכירה ורכישה של מטבעות, רצוי לבחון היבטי מיסוי נוספים, שלעיתים עשויים לפעול לטובת הקטנת חבות המס שלכם.

עוד כתבות

מתנגדי חיסונים בגרמניה,  ציוץ בטוויטר / צילום: Shutterstock

האם חלה עלייה של 483% בהפלות מאז קמפיין החיסונים?

כך הפכה בדיקה של המשרוקית לכלי של מתנגדי חיסונים בגרמניה ● מבדיקת עובדות לפייק ניוז ● המשרוקית של גלובס

אילן ישועה בדיון בבית המשפט / צילום: יוסי זמיר

עו"ד בן-צור: עריכת ראיון כדי לרצות את המרואיין לא הייתה אירוע חריג בוואלה

בביהמ"ש המחוזי בירושלים נמשכת היום עדותו של עד התביעה אילן ישועה, מנכ"ל וואלה לשעבר, במסגרת משפט נתניהו ● עו"ד בעז בן-צור, סנגורו של נתניהו שחקר את ישועה, ניסה להראות שעריכה מחודשת של ראיון כדי לרצות את המרואיין לא הייתה אירוע חריג במערכת וואלה דווקא לנתניהו כחלק מיחסי שוחד

תשלום מסים / צילום: Shutterstock

איך לנצל את ההפסדים מהקורונה כדי להקטין תשלום מס?

פתיחת המשק מחדש בחודשים האחרונים גרמה לעסקים רבים להתאושש ולצמוח ● אלא שרבים מהם סוחבים הפסדים משנת הקורונה ● חוקי המס בישראל מאפשרים קיזוז של הפסדי עבר עם הרווחים החדשים - כך תוכלו לעשות זאת

אולם מכירה של טסלה / צילום: Shutterstock, Ivan Marc

למותגי היוקרה תהיה בקרוב שכנה חדשה? טסלה נערכת לפתיחת "חנות הדגל" במרכז הארץ

החברה שכרה את שירותיה של חברת נדל"ן בינלאומית לאיתור ולניהול הנכס, שצפוי להיות בלוקשיין מרכזי בהרצליה ככל הנראה ● וגם: כל המשלוחים הבאים הקרובים של טסלה 3, בכל הגרסאות, צפויים להגיע מסין

שרה נתניהו / צילום: מארק ישראל סלם - הארץ

ביהמ"ש הורה: פרטי העסקתה של שרה נתניהו ייחשפו שוב

אשת רה"מ לשעבר התנגדה לבקשת עמותת "הצלחה" לפרסום הפרטים, אך בהמלצת ביהמ"ש הסכימה למסירת פרטי העסקתה והיקף שעות העבודה שלה - אך לא לפירוט היעדרויותיה ● זאת לאחר שב-2017 אישר ביהמ"ש לעיתונאי בן כספית לקבל מידע על היקף העסקתה

ליברמן וכוורת משרד האוצר / צילום: שלומי יוסף. איורים: גיל ג'יבלי

האוצר בידיים שלהם: כך תיראה הכוורת הכלכלית של אביגדור ליברמן

אביגדור ליברמן, שמקבל את משרד האוצר, העמיד לצדו "כוורת" שאמורה להוציא את תוכניותיו אל הפועל ● מה אומר המינוי של רם בלינקוב למנכ"ל, מהן הסמכויות של השר הנוסף חמד עמאר, ואיך צנח אלכס קושניר לוועדת הכספים

שרת התחבורה מרב מיכאלי / צילום: Associated Press, Sebastian Scheiner

החזון של מרב מיכאלי: קידום תחבורה ציבורית ושדה תעופה נוסף בנבטים

היום מתקיימים טקסי חילופים בחלק ממשרדי הממשלה ● שרת הפנים הנכנסת איילת שקד: "אפעל להשיב מסתננים לארצם ולעודד יציאה מרצון למדינות שלישיות בטוחות" ● שר המשפטים הנכנס גדעון סער: "אערוך שינויים במערכת המשפט מתוך גישה ממלכתית"

איילת דודיק, זמרת, מפיקת אירועים ודיג'יי / צילום: ראובן חיון

"הסגרים גרמו לכך שהמכונות לא עבדו זמן ממושך, וזה גרם נזקים טכניים לציוד בשווי של אלפי שקלים"

איילת דודיק, בת 46 ממודיעין ● מתקלטת באירועים משפחתיים, לפני הקורונה החזיקה מכון העתקות - בעיקר של תוכניות מתחום הבנייה ● "בעלי ואני השקענו במקום הרבה מאוד כסף. לקחנו כמה הלוואות" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

מכוניות בנמל אשדוד / צילום: תמר מצפי

בזמן ששוק הרכב העולמי מתקשה להשתקם מהמגפה, בארץ שוברים שיאים

למרות נתוני המאקרו העגומים, הקורונה והזעזועים הפוליטיים והביטחוניים, שוק הרכב המקומי לועג לתחזיות וקובע רף חדש, הן במסירות והן בשוק החשמליות ● איך ישפיעו על השוק רפורמות המס שבדרך, והאם יימשך הקצב המסחרר של צמיחת פלח החשמליות

אמיר ברמלי / צילום: שלומי יוסף

אמיר ברמלי נשלח ל-10 שנות מאסר, אך הפרקליטות דורשת להחמיר בעונשו

פרקליטות המדינה הגישה לביהמ"ש העליון את נימוקיה להודעת הערעור על קולת עונשו של אמיר ברמלי, שהורשע בהונאת משקיעים בהיקף 340 מיליון שקל ● לעמדת הפרקליטות, על אף שנגזר על ברמלי עונש מאסר ממושך, העונש אינו הולם את מסכת העבירות המופלגת בחומרתה

יאיר לפיד ונפתלי בנט מרימים כוסית לאחר השבעת הממשלה / צילום: דוברות הכנסת, דני שם טוב

הכנסת הצביעה בעד: ממשלת בנט-לפיד יוצאת לדרך

המליאה התקיימה באי סדר רב, שכולל צעקות והוצאות ח"כים החוצה ● 67 ח"כ תמכו במינוי מיקי לוי לתפקיד יו"ר הכנסת ● 60 ח"כים תמכו בהשבעת הממשלה, 59 הצביעו נגד ואחד נמנע ● חגיגות בתל אביב

מנכ"ל סולאיר, אלון שגב / צילום: תומר יעקובסון

חברת האנרגיה המתחדשת סולאיר מגייסת 60 מיליון שקל

החברה תקצה לשלושת המשקיעים - הפניקס, ילין לפידות וארקין הולדינגס - קרוב למיליון וחצי מניות, לפי מחיר של 40.9 שקל למניה ● המשקיעים יוכלו לממש 735 אלף אופציות לפי 48 שקל למניה

נואם באו"ם, ספטמבר 2012 / צילום: Reuters

מהסכמי השלום ועד הפער מבן גוריון: שאלון לסיכום כהונת נתניהו

ראש הממשלה היוצא עוזב את תפקידו בתום 12 שנים עמוסות באירועים ובממשלות ● הצצה לאירועים ההיסטוריים ולאלה שקצת פחות ● בחנו את עצמכם

מפגש ראשון של אביגדור ליברמן עם הנהלת משרד האוצר / צילום: דוברות משרד האוצר

שר האוצר ליברמן: "לא תהיה העלאת מסים ולא תהיה השתוללות בנושאים כלכליים"

שר האוצר הנכנס אביגדור ליברמן התייחס לנושאים הכלכליים שעל הפרק: "המשימה הכי חשובה כרגע היא להעביר את התקציב ולדאוג שיהיה תקציב מאוזן, אחראי וממלכתי"

רם בלינקוב / צילום: ענבל מרמרי

החברות הממשלתיות שמחכות למינויים בכירים וחשובים

תפקידים בכירים מחכים לאיוש כמו יו"ר חברת תע"א, שאמורה לצאת להנפקה, ויו"ר לחברה שמנהלת את צינור הנפט מאילת לאשדוד

פגישת עבודה ראשונה של ליברמן עם נגיד בנק ישראל, יו"ר ההסתדרות וראשי המגזר העסקי / צילום: דוברות משרד האוצר

מהנגיד ועד ליו"ר ההסתדרות: שר האוצר החדש במרתון פגישות

ליברמן הספיק להיפגש היום עם נגיד בנק ישראל, יו"ר ההסתדרות, נשיא התאחדות התעשיינים ויו"ר נשיאות המגזר העסקי ● הבוקר הוא נפגש לראשונה עם הנהלת משרד האוצר ● השר אחרי שיחה עם הנגיד ירון: "קריטי להגיע לתוכנית לייצוב המשק"

מנכ״ל נטו החזקות עמי גולדין / צילום: נטו

נסגר תיק החקירה בחשד למידע פנים נגד האחים נאוי ועמי גולדין

מחלקת חקירות ברשות ני"ע המליצה להעמיד לדין את החשודים בפרשה, אולם מחלקת ני"ע בפרקליטות החליטה לסגור את התיק ללא שימוע ● בבסיס החקירה עמד החשד כי גולדין, שכיהן כדירקטור חיצוני בקבוצת נאוי, מסר מידע פנים למקורבו אילן שבע, מבעלי ביכורי השדה, על כך שאחים נאוי עתידה לבטל את מדיניות חלוקת הדיבידנדים שלה

נפתלי בנט לוחץ את היד לבנימין נתניהו / צילום: Reuters, Ronen Zvulun

"חילופי שלטון לא מכובדים": כך סיקרה התקשורת הבינלאומית את השבעת הממשלה החדשה

"נתניהו הצליח לאחד שמונה מפלגות שאין להן הרבה במשותף, מלבד הרצון להחליף אותו" ● "בנפילתו, בנימין נתניהו שואב השראה מדונלד טראמפ" ● כך סיקרו כלי התקשורת בעולם את ההשבעה בישראל וחילופי השלטון

ראשי גוש השינוי בפגישה במלון דן בת"א בתחילת יוני / צילום: רענן כהן

תקציב, ביטחון ומשילות: אלו חמשת האתגרים של הממשלה הנכנסת

כדי שממשלת השינוי תוכל לשרוד, היא תידרש להימנע מלעסוק בנושאים שנויים במחלוקת שמהווים הבטחות "ליבתיות" של המפלגות ● מה עשוי להיות הקיצוץ בתקציב שאחת ממפלגות הקואליציה תכריז בגינו: "עד כאן", מה יהיה הקש שישבור את גב השותפות הימניות, ומה צפוי בנושא קידום זכויות להט"ב

מפלגות הקואליציה לממשלת ישראל ה-36 / צילום: AP, חיים צח לע"מ, דוברות הכנסת

כל השרים, כל המינויים: כך עומדת להיראות הממשלה החדשה

הממשלה ה-36 תמנה 28 שרים ונוסף להם סגני שרים ● בקבינט הביטחוני בממשלה הקרובה יהיו שלוש נשים - מרב מיכאלי, איילת שקד ויפעת שאשא ביטון - יותר מאי פעם