גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אמי פלמור: פייסבוק סירבה לענות על 2 שאלות קריטיות הקשורות לחסימת טראמפ

המועצה המפקחת על פייסבוק גיבתה את הרשת החברתית לפעול נגד הנשיא היוצא דונלד טראמפ, אך מתחה ביקורת חריפה על חוסר שקיפות ועל המצאת חוק רק נגדו ● אמי פלמור, מנכ"לית משרד המשפטים לשעבר וחברה במועצה, בריאיון לגלובס: "מדיניות חסימת התכנים של פייסבוק היא ברדק"

עו"ד אמי פלמור / צילום: ענבל מרמרי
עו"ד אמי פלמור / צילום: ענבל מרמרי

אין ספק שהמועצה המפקחת על פייסבוק (Oversight Board) החליטה לפרסם אתמול כתב אישום חמור נגד הרשת החברתית ביחס למדיניות החסימות שלה וההתנהלות הכוללת מול טראמפ.

אמנם המועצה תמכה בהחלטה להגביל את טראמפ מיד לאחר אירועי ההסתערות על גבעת הקפיטול, אך גם קבעה שפייסבוק פעלה נגד כללי הקהילה של עצמה - ונגד כללי המשפט הבינלאומי. בהודעה של המועצה נכתב כך: "ביישום עונש מעורפל וחסר סטנדרט ואז הפניית התיק למועצה המפקחת, פייסבוק מנסה להימנע מאחריות. המועצה דוחה את בקשת פייסבוק ומתעקשת שפייסבוק תחיל עונש מוגדר". ולמעשה, המועצה קבעה כי "פייסבוק נכשלה בהטלת עונש תקין".

"בפייסבוק לא כיבדו את הכללים של עצמם"

"טראמפ באופן אמיתי הפר את כללי הקהילה, הוא יצר סכנה אמיתית", מסבירה את ההחלטה נציגת המועצה אמי פלמור בראיון לגלובס. "אבל פייסבוק רצו שנגבה דבר נוסף וזה דבר שהם המציאו. הם המציאו כלי חדש רק לכבוד טראמפ וזה מה שהם הגדירו "Indefinite" (לא מוגדר בעברית, נ.ט). כלומר הם לא מחקו את החשבון והם לא השעו לתקופה מוגדרת, הם עשו איזה משהו אמורפי כזה פתוח. פייסבוק לא הגבילו את החשבון לנצח, אלא לזמן בלתי תחום. ובכך, בפייסבוק לא כיבדו את הכללים של עצמם, אי אפשר להמציא חוק. לא ברור לנו גם למה בשלבים מוקדמים יותר הוא לא הושעה, אבל עכשיו פתאום הוא כן הושעה".

פלמור מצביעה על מצב מאוד מוזר שפייסבוק יצרה: מצד אחד החשבון קיים, העוקבים יכולים להיכנס אליו, לקרוא תכנים ולהגיב, ומצד שני טראמפ לא יכול לפרסם פוסטים חדשים - ולא ברור עד מתי.

טראמפ. "יצר סכנה אמיתית" / צילום: Shutterstock, Evan El-Amin

"פייסבוק חוטפים מאיתנו על זה. היא לא גובתה בהחלטתה המוזרה להמציא עונש מיוחד למנהיג פוליטי. צריך להבין שזה לא רק חופש הדיבור של טראמפ, אלא זה גם חופש של 75 מיליון הבוחרים שלו. יש להם זכות לשמוע דעות, ולכן זו פגיעה עקרונית", מבהירה פלמור.

המועצה מצביעה על בעיות חמורות במדיניות של פייסבוק: "כל מדיניות חסימת התכנים של פייסבוק היא ברדק אחד גדול. היא לא שקופה או עקבית, היא לא נמסרת בצורה ברורה למשתמשים. חייבים להיות כלים ברורים בזה", כך פלמור.

פלמור, מנכ"לית משרד המשפטים לשעבר, הרצתה רבות על עיצוב מדיניות במרכז הבינתחומי הרצליה - ואפשר להעריך שהערך המוסף שהיא מביאה למועצה זה ניסיון אופרטיבי ביצירת מנגנונים חדשים. למעשה, אמש המועצה המפקחת לא רק פרסמה את ההחלטה על החשבון, אלא המליצה לפייסבוק לאמץ שינויי מדיניות חשובים. בין ההמלצות נכתב: "בעתיד, אם ראש מדינה או פקיד ממשלתי בכיר יפרסם שוב ושוב הודעות שמהוות סיכון לפגיעה בפייסבוק, יש להשעות את החשבון שלו לגמרי או למחוק את החשבון".

בנוסף, המועצה ממליצה לפייסבוק לפרסם מדיניות ברורה שתגדיר את האופן בו היא מגיבה למשברים. ואולי הכי חשוב - המועצה דורשת מפייסבוק להיות שקופה יותר ולהסביר את הצעדים שלה למשתמשים. פייסבוק צריכה לתת מידע ברור יותר ושקוף יותר כדי שהמשתמשים יבינו מה בדיוק הם עשו לא נכון.

האם פייסבוק שיתפו פעולה במהלך בירור העובדות?
"שאלנו 46 שאלות את פייסבוק, אנחנו מנסים להבין איך החשבון פועל ומה היו הגורמים שהשפיעו על ההחלטה. מתוך 46 השאלות, פייסבוק ענו באופן חלקי על 2 שאלות והחליטו שלא לענות על 9 שאלות. העניין, שפייסבוק סירבו לענות על שתי שאלות מאוד חשובות שדורשות התעסקות מיידית. השאלה הראשונה - מה הייתה התרומה של פייסבוק להפצה של המידע הכוזב, של האמירות האלו נגד תקינות הבחירות?", התחילה פלמור להסביר.

טראמפ השתמש בפרקטיקת "הונאת הבחירות", וחזר שוב ושוב על הקביעה שהדמוקרטים גנבו לרפובליקנים את הבחירות. "אנחנו רצינו להבין מה הייתה התרומה של פייסבוק בהסתה שהייתה, והם סירבו לענות על זה. פייסבוק צריכה לשאת באחריות. אנחנו מנסים לעשות הערכה של נזק וסיכון. חלק מהערכת הסיכון נובעת מהדמות, מהחשיבות שלה, ההשפעה שלה, כמות העוקבים שלה, ההקשר. ואנחנו חושבים שאולי חלק מהסיכון נובע גם מזה שפייסבוק היא זאת שניפחה", הסבירה פלמור. יתרה מזאת, המועצה מבקשת מפייסבוק לחבר דו"ח מפורט על התרומה של הפרקטיקה הזו מצד טראמפ לליבוי שיח השנאה האלים.

"השאלה השנייה שהם לא ענו עליה, והיא חשובה לא פחות, היא האם גורמי ממשל ניסו להתערב בהחלטה הזו? זאת אומרת, שאלנו אותם שאלה כללית כדי להבין האם גורמים פוליטיים אחרים התערבו בצעד הזה של לחסום את טראמפ, ופייסבוק שוב סירבה לענות על זה", מסבירה.

ככל שהציבור יהיה מודע, פייסבוק תהיה מחויבת להיות שקופה יותר

פלמור מתראיינת דווקא כדי לעורר את המודעות בקרב המשתמשים. "אני חושבת שבלי שהתקשורת ושהציבור יידעו מה אנחנו עושים, יתמכו ויציבו דרישה לפייסבוק איתנו, הסיכוי שנצליח לשנות משהו הוא קטן. בסוף, פייסבוק מתמודדת עם הפחד מהרגולציה בארה"ב, מפחדת מסעיף 230 לחוק ההגינות בתקשורת (הסעיף שמגן על הרשתות החברתיות מתביעות משפטיות על תוכן שמתפרסם בזירה שלהן, נ.ט) ומהצעות חקיקה. הם חושבים שהמועצה המפקחת על פייסבוק מקלה עליהם והם צריכים ליישם את המדיניות שלנו".

"ההמלצות שלנו מאוד מדויקות. אנשים מדברים על אם אנחנו מספיק חזקים ואם יש לנו מספיק שיניים, אבל אף אחד לא אמר שההמלצות שלהם מטומטמות", מתארת פלמור. "יש פה המלצות נורא חשובות, בוודאי לכל המנהיגים הפוליטיים בכל העולם. אלו שנמצאים בתפקיד ואלו שנמצאים באופוזיציה וכולל במדינות שבהן גם ככה יש חשש שמנסים להשתיק ולא נותנים פתחון פה לשיח פוליטי כזה ואחר". לצד זה, פלמור קוראת למשתמשים להתאחד, "יש פה דרישה מפייסבוק להיות שקופים איתכם".

עוד כתבות

אמיר ברמלי / צילום: שלומי יוסף

אמיר ברמלי נשלח ל-10 שנות מאסר, אך הפרקליטות דורשת להחמיר בעונשו

פרקליטות המדינה הגישה לביהמ"ש העליון את נימוקיה להודעת הערעור על קולת עונשו של אמיר ברמלי, שהורשע בהונאת משקיעים בהיקף 340 מיליון שקל ● לעמדת הפרקליטות, על אף שנגזר על ברמלי עונש מאסר ממושך, העונש אינו הולם את מסכת העבירות המופלגת בחומרתה

שרה נתניהו / צילום: מארק ישראל סלם - הארץ

ביהמ"ש הורה: פרטי העסקתה של שרה נתניהו ייחשפו שוב

אשת רה"מ לשעבר התנגדה לבקשת עמותת "הצלחה" לפרסום הפרטים, אך בהמלצת ביהמ"ש הסכימה למסירת פרטי העסקתה והיקף שעות העבודה שלה - אך לא לפירוט היעדרויותיה ● זאת לאחר שב-2017 אישר ביהמ"ש לעיתונאי בן כספית לקבל מידע על היקף העסקתה

מתנגדי חיסונים בגרמניה,  ציוץ בטוויטר / צילום: Shutterstock

האם חלה עלייה של 483% בהפלות מאז קמפיין החיסונים?

כך הפכה בדיקה של המשרוקית לכלי של מתנגדי חיסונים בגרמניה ● מבדיקת עובדות לפייק ניוז ● המשרוקית של גלובס

בורסת ת"א. עידן חדש? / צילום: שלומי יוסף

נעילה מעורבת בבורסה; אקוואריוס קפצה ב-9%, נופר ב-8.5%

אורה סמארט ונקסט ויז'ן קפצו ב-13%-15% ביום המסחר הראשון שלהן ● מדד ת"א 35 שמר על יציבות ות"א 90 רשם עלייה של 0.75% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-1.6 מיליארד שקל

פרויקט התחדשות עירונית ברחוב פיכמן, חולון / הדמיה: גורביץ אדריכלים בוני ערים

הכשרת היישוב מוכרת לאמפא-יובלים 54 דירות להשכרה בפרויקט פיכמן חולון תמורת 114 מיליון שקל

פרויקט פיכמן חולון הוא פרויקט פינוי-בינוי בצומת הרחובות פיכמן וההסתדרות בעיר חולון, על ציר הקו הירוק של הרכבת הקלה ● הכשרת היישוב מחזיקה 75% מהזכויות לרווחי הפרויקט, ו-25% מהזכויות הנותרות מוחזקות ע"י יזם פרטי

איילת דודיק, זמרת, מפיקת אירועים ודיג'יי / צילום: ראובן חיון

"הסגרים גרמו לכך שהמכונות לא עבדו זמן ממושך, וזה גרם נזקים טכניים לציוד בשווי של אלפי שקלים"

איילת דודיק, בת 46 ממודיעין ● מתקלטת באירועים משפחתיים, לפני הקורונה החזיקה מכון העתקות - בעיקר של תוכניות מתחום הבנייה ● "בעלי ואני השקענו במקום הרבה מאוד כסף. לקחנו כמה הלוואות" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

סטנלי פישר / צילום: תמר מצפי, גלובס

חצי שנה הספיקה לו: פרופ' סטנלי פישר התפטר מתפקידו כדירקטור בבנק הפועלים

סיבה רשמית להתפטרות טרם נמסרה, אך גורמים בסביבתו העריכו כי פישר בן ה-77 רוצה לבלות יותר זמן עם משפחתו בארה"ב ● באוקטובר האחרון נבחר פישר לתפקיד לאחר הליך רווי יצרים, והחל לכהן בדירקטוריון ב-1 בינואר

שרת התחבורה מרב מיכאלי / צילום: Associated Press, Sebastian Scheiner

החזון של מרב מיכאלי: קידום תחבורה ציבורית ושדה תעופה נוסף בנבטים

היום מתקיימים טקסי חילופים בחלק ממשרדי הממשלה ● שרת הפנים הנכנסת איילת שקד: "אפעל להשיב מסתננים לארצם ולעודד יציאה מרצון למדינות שלישיות בטוחות" ● שר המשפטים הנכנס גדעון סער: "אערוך שינויים במערכת המשפט מתוך גישה ממלכתית"

מטבעות קריפטו / צילום: Shutterstock, eamesBot

רשות ניירות ערך אישרה לוויטסמוק להמשיך בפעילות מסחר מתקדם בנכסים דיגיטליים

אסדרת פעילות הבלוקצ'יין בישראל מתקדמת: הושגו הסכמות מול הרשות לפעילות המסחר וכן להקמת קרן הון סיכון להשקעה בחברות טכנולוגיה בתחום הבלוקצ'יין

לירון עזריאלנט / צילום: Nir Slakman

לירון עזריאלנט גייסה 33 מיליון דולר להשקעה בסטארט-אפים צעירים

מירון קפיטל, שמנהלים עזריאלנט ודניאל רודיטי, משקיעה בסטארט-אפים בשלבי סיד ופרה-סיד המוקדמים מאוד ● עזריאלנט: "יש לנו פריבילגיה להשקיע לפני שהכול משתגע, בשלבים שעדיין יותר קשה לחלק מהיזמים להשיג מימון"

בורסת וול סטריט בניו יורק / צילום: תמר מצפי

מגמה מעורבת בוול סטריט; AMC מזנקת ב-11%, מאנדי בכ-5%

עליות קלות בבורסות אירופה ● מייסד טסלה צייץ שהחברה תקבל ביטקוין כתשלום אם ישתמשו באנרגיה ירוקה לשם כריית המטבע - ומקפיץ את המטבע מעל רף 40 אלף דולר

ג'ו ביידן / צילום: Shutterstock

ביידן מביא "רוח חדשה" לפסגת נאט"ו; ייפגש עם ארדואן "האוטקראט"

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן נחת היום בבריסל וישתתף בפסגה השנתית של נאט"ו כחלק מביקורו באירופה, לראשונה מאז שנשיא ארה"ב נכנס לתפקידו ● הנושאים העומדים בראש סדר היום שלה נשארו כפי שהיו בזמן כהונת טראמפ: סין ורוסיה

מיכאל בן ארי / צילום: תמונות מאירועי החברה- מתוך כתב התביעה

הוא חשוד בהונאת פונזי וכעת מציע איך לחלק את הכסף למשקיעים

מיכאל (מייק) בן ארי, הבעלים של חברת EGFE החשוד בהונאת פונזי בהיקף של כחצי מיליארד שקל, כתב ממקום המחבוא בחו"ל ניתוח המבוסס על המשפט האמריקאי ובו הצעה לאופן חלוקת הכספים למשקיעים שרומו ● לפי הניתוח, החזר החוב למשקיעים לא צריך לכלול את הריביות שהובטחו

סמדר ברבר צדיק / צילום: רמי זרנגר

מתחילים ליישם את הבנקאות הפתוחה: הבינלאומי יאפשר צפייה בחשבונות בבנקים אחרים

השלב הראשון ברפורמה שנועדה לאפשר את העברת השליטה במידע מהבנק ללקוח נכנס לתוקפו באפריל והבינלאומי השיק את MultiBank • בינתיים יוכלו לקוחות הבנק שיחפצו בכך לצפות במידע אודות העו"ש שלהם גם בחשבונות המנוהלים בבנקים אחרים

פגישת עבודה ראשונה של ליברמן עם נגיד בנק ישראל, יו"ר ההסתדרות וראשי המגזר העסקי / צילום: דוברות משרד האוצר

מהנגיד ועד ליו"ר ההסתדרות: שר האוצר החדש במרתון פגישות

ליברמן הספיק להיפגש היום עם נגיד בנק ישראל, יו"ר ההסתדרות, נשיא התאחדות התעשיינים ויו"ר נשיאות המגזר העסקי ● הבוקר הוא נפגש לראשונה עם הנהלת משרד האוצר ● השר אחרי שיחה עם הנגיד ירון: "קריטי להגיע לתוכנית לייצוב המשק"

מנכ"ל סולאיר, אלון שגב / צילום: תומר יעקובסון

חברת האנרגיה המתחדשת סולאיר מגייסת 60 מיליון שקל

החברה תקצה לשלושת המשקיעים - הפניקס, ילין לפידות וארקין הולדינגס - קרוב למיליון וחצי מניות, לפי מחיר של 40.9 שקל למניה ● המשקיעים יוכלו לממש 735 אלף אופציות לפי 48 שקל למניה

אביגדור ליברמן / צילום: דוברות הכנסת עדינה ולמן

מודי'ס לאחר השבעת הממשלה: "היעדר לכידות אידאולוגית תביא להתמקדות בכלכלה"

לאחר שהוסר המכשול הפוליטי מבחינתה של מודי'ס, כלכלני חברת דירוג האשראי מעריכים כי למרות הרכב המפלגות השונה בממשלה החדשה, יש הסכמה לגבי קווי היסוד של המדיניות הכלכלית

חוגגים את השבעת הממשלה בכיכר רבין / צילום: כדיה לוי

אלפים חוגגים בכיכר רבין בת"א את הקמת הממשלה החדשה

בניין עיריית תל אביב הואר בסמל מגן דוד, אך הבריכה נותרה ריקה ומגודרת ● חגיגות גם מול הכנסת בירושלים

מכוניות בנמל אשדוד / צילום: תמר מצפי

בזמן ששוק הרכב העולמי מתקשה להשתקם מהמגפה, בארץ שוברים שיאים

למרות נתוני המאקרו העגומים, הקורונה והזעזועים הפוליטיים והביטחוניים, שוק הרכב המקומי לועג לתחזיות וקובע רף חדש, הן במסירות והן בשוק החשמליות ● איך ישפיעו על השוק רפורמות המס שבדרך, והאם יימשך הקצב המסחרר של צמיחת פלח החשמליות

נפתלי בנט לוחץ את היד לבנימין נתניהו / צילום: Reuters, Ronen Zvulun

"חילופי שלטון לא מכובדים": כך סיקרה התקשורת הבינלאומית את השבעת הממשלה החדשה

"נתניהו הצליח לאחד שמונה מפלגות שאין להן הרבה במשותף, מלבד הרצון להחליף אותו" ● "בנפילתו, בנימין נתניהו שואב השראה מדונלד טראמפ" ● כך סיקרו כלי התקשורת בעולם את ההשבעה בישראל וחילופי השלטון