גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תשקיף ריטיילורס מגלה: חנויות נייקי מספקות מעל מחצית ההכנסות ו-65% מהרווח התפעולי

חברת מותגי הספורט מקבוצת פוקס תגייס 400-500 מיליון שקל בהנפקה, לפי שווי של 1.5-1.8 מיליארד שקל ● לאומי פרטנרס ימכור בהנפקה מניות בעד 100 מיליון שקל ● תוצאות החברה מלמדות על המשך הצמיחה גם בשנת הקורונה

חנות אאוטלט של נייקי בבילו סנטר / צילום: יח"צ
חנות אאוטלט של נייקי בבילו סנטר / צילום: יח"צ

הנפקת המניות הראשונית של חברת מותגי הספורט ריטיילורס יוצאת לדרך. החברה הבת של קבוצת פוקס פרסמה תשקיף לגיוס הון לפי שווי של 1.5-1.8 מיליארד שקל, שיופנה הן למשקיעים ישראלים והן למשקיעים זרים. 

את ההנפקה מובילים ווליו בייס חיתום ולאומי פרטנרס חתמים, ואיתם הבנק השוויצרי UBS, שיוביל את ההצעה לגופים מוסדיים זרים. על פי ההערכות המוקדמות, צפויה ריטיילורס לגייס בהנפקה סכום של 400-500 מיליון שקל בהנפקת מניות לציבור, כאשר עוד 200 מיליון שקל תקבל ריטיילורס ממימוש אופציה לרכישת מניות בידי רשת פוט לוקר העולמית.

ריטיילורס מוחזקת כיום בידי קבוצת האופנה פוקס (82.57%), המנכ"ל דב (דובי) שנידמן (7.34%) ולאומי פרטנרס (10.09%). בידי לאומי פרטנרס, זרוע ההשקעות הריאליות של בנק לאומי, גם אופציות להגדלת החזקותיה בחברה, והן ימומשו למניות ריטיילורס ויימכרו בהנפקה תמורת 70-100 מיליון שקל, לנוכח בקשת החתמים להגדיל את היקף ההנפקה, על רקע הביקוש הגבוה שמסתמן כבר כעת. 

פוקס , בעלת השליטה בריטיילורס, שמוביל הראל ויזל, נסחרת כיום בת"א לפי שווי של 5.2 מיליארד שקל, לאחר שמנייתה זינקה ב-611% בשלוש השנים האחרונות. בחצי השנה האחרונה לבדה עלתה מניית פוקס ב-50%, בעיקר על רקע הערכות בנוגע להנפקה הצפויה של ריטיילורס (לצד הנפקה נוספת שהחלה פוקס לקדם באחרונה, של פעילות האונליין שלה - אתר המכירות טרמינל איקס).

שווי השוק הנוכחי של פוקס משקף לריטיילורס שווי המוערך ב-2-2.5 מיליארד שקל, אולם בחברה החליטו לבקש שווי נמוך יותר בהנפקה, במטרה לצרף לרשימת המשקיעים גם גופים מוסדיים זרים.

מפעילה חנויות נייקי גם בקנדה ובאירופה

ריטיילורס עוסקת במכירה קמעונית של מוצרי הנעלה, הלבשת ספורט ואביזרי ספורט, וכן אופנת פנאי, באמצעות רשת חנויות המופעלת על-ידי החברה בישראל, בקנדה ובאירופה. נכון להיום מונה הרשת 91 חנויות בישראל, מתוכן 23 חנויות נייקי, 62 חנויות פוט לוקר ושש חנויות דרים ספורט.

כמו כן מפעילה החברה תשע חנויות נייקי בקנדה, תשע חנויות נייקי באירופה ושבע חנויות פוט לוקר באירופה. הנהגת החברה כוללת את היו"ר הראל ויזל, המנכ"ל דובי שנידמן, מנכ"ל הפעילות בחו"ל תומר צ'פניק וסמנכ"ל הכספים אביאור טבול.

ריטיילורס החלה את דרכה בעקבות השתלטותה של רשת פוקס על מרבית חנויות נייקי בישראל וחתימת הסכם הזיכיון לפתיחת סניפים מקומיים של רשת פוט לוקר העולמית. לנוכח הצלחתה בישראל, זכתה ריטיילורס גם בזיכיון לפתיחת חנויות נייקי בקנדה, ובהמשך גם באירופה.

בקנדה הובילה החברה לשינוי קונספציה, שבמסגרתו הוחלפו חנויות קטנות של נייקי עם דגמים בודדים בחנויות ענק בעלות מגוון רחב של דגמים. המהלך זכה להצלחה ובעקבותיו זכתה החברה גם בזיכיון לפתיחת חנויות באירופה.

בכוונת ריטיילורס לנצל את כספי ההנפקה לצורך הרחבת פעילותה, באמצעות פתיחת חנויות פוט לוקר, דרים ספורט וחנויות נייקי נוספות בישראל, פתיחת חנויות נייקי ופוט לוקר נוספות באירופה ופתיחת חנויות נייקי נוספות בקנדה.

פעילות החברה מבוססת על רכישה ומכירה בחנויות הרשת של מוצרים מקטגוריות שונות של מוצרי הנעלה וביגוד ספורט ואתלטיקה, וכן פריטי אופנה והנעלת ספורט, שהעיקריות שבהן הן נעלי ספורט (סניקרס) ואופנת פנאי, נעלי ריצה, וכן הלבשת ספורט ואביזרי ספורט, בקטגוריות גברים, נשים וילדים.

צמיחה בהכנסות למרות סגירת החנויות

הכנסות החברה לשנת 2020 הסתכמו בכ-638 מיליון שקל, מתוכן כ-336 מיליון שקל (52%) מיוחסות לחנויות נייק, אשר מספקות גם 65% מהרווח התפעולי של ריטיילורס. כ-286 מיליון שקל מההכנסות (45%) מיוחסות לחנויות פוט לוקר, המספקות 35% מהרווח התפעולי ו-20 מיליון שקל מיוחסות לחנויות דרים ספורט. הצמיחה השנתית הממוצעת במכירות החברה בארבע השנים האחרונות עומדת על 53%.

ה-EBITDA (רווח לפני הוצאות ריבית, מס פחת והפחתות) המתואם צמח ב-2020 ב-18% ל-84 מיליון שקל, ובארבע השנים האחרונות עמדה הצמיחה המשוקללת ב-EBITDA על 67%. הרווח הנקי של החברה ללא השפעת התקן החשבונאי IFRS 16 צמח ב-2020 ב-16% ל-51 מיליון שקל (בנטרול הוצאה חד-פעמית בגין שערוך אופציה), ובארבע השנים האחרונות עמדה הצמיחה המשוקללת ברווח הנקי על 71%.

 

השפעתה של התפרצות מגפת הקורונה על תוצאות ריטיילורס ב-2020 התבטאה בסגירת חנויות החברה בטריטוריות השונות בחלק מהימים בשנה. כך למשל, שיעור ההפעלה מתוך ימות השנה עמד על 63%-65% בחנויות נייקי ופוט לוקר בישראל, כ-22% בחנויות דרים ספורט, כ-58% בנייקי בקנדה, 48% בנייקי באירופה ו-17.9% בפוט לוקר באירופה.

למרות השפעת סגירת החנויות, החברה הציגה ב-2020 צמיחה בהכנסותיה של כ-4% ל-638 מיליון שקל, בהשוואה להכנסות 2019. החברה רואה אפשרויות צמיחה משמעותיות בהמשך - התרחבות גיאוגרפית, אופטימיזציה של החנויות הקיימות, התרחבות משמעותית של רשת דרים ספורט ומכירה אונליין.

על פי תוכניות החברה, מספר החנויות בהפעלה צפוי לצמוח מ-112 (נכון לינואר 2021) ל-200 חנויות ב-2022. מהן, 29 חנויות נמצאות בהקמה וצפויות להיפתח במהלך 2021, 28 חנויות נמצאות במו"מ לפתיחה בשנת 2022, 16 חנויות אשר מיקומן כבר נבחר וצפויות להיפתח במהלך 2022 ו-15 חנויות אשר צפויות להירכש משותפים קיימים.

את ריטיילורס מייצגים בהנפקה משרד הרצוג פוקס נאמן, בהובלת עו"ד ניר דש, ומשרד קלירי האמריקאי. חתמי ההנפקה מיוצגים בידי משרד גורניצקי ושות' בהובלתו של עו"ד אורי הלר ומשרד W&C האמריקאי. בנק UBS ישמש כרכז ההנפקה וכחתם המתמחר.

ההטבה לויזל שהוסרה מסדר היום

לאחרונה, ערב ההנפקה המתוכננת, הסירה פוקס מסדר היום של אסיפה כללית הצעה להעניק להראל ויזל תגמול הוני שמן באמצעות מניות חסומות של ריטיילורס. 

היקף ההטבה לויזל, המשמש כמנכ"ל פוקס וכיו"ר ריטיילורס, היה אמור להגיע לכ-15 מיליון שקל, ולקראת האסיפה המליצה חברת הייעוץ אנטרופי לתמוך בהטבה, למרות שאינה תואמת למדיניות התגמול של פוקס.

פוקס הסירה כאמור את ההצעה מסדר היום של האסיפה הכללית "עד לאחר הנפקת ריטיילורס". זאת לאחר שהבינה שתתקשה להשיג את הרוב הדרוש לאישור ההצעה באסיפה - בשל התנגדות  לאישור ההצעה מצדו של בית ההשקעות אלטשולר שחם, המחזיק בכ-17% ממניותיה.

עוד כתבות

מכוניות בנמל אשדוד / צילום: תמר מצפי

בזמן ששוק הרכב העולמי מתקשה להשתקם מהמגפה, בארץ שוברים שיאים

למרות נתוני המאקרו העגומים, הקורונה והזעזועים הפוליטיים והביטחוניים, שוק הרכב המקומי לועג לתחזיות וקובע רף חדש, הן במסירות והן בשוק החשמליות ● איך ישפיעו על השוק רפורמות המס שבדרך, והאם יימשך הקצב המסחרר של צמיחת פלח החשמליות

אתר בנייה באשקלון / צילום: Shutterstock, Yuri Dondish

הביקוש לדירות חדשות בשיא של 15 שנה. מי העיר המובילה?

שוק הנדל"ן ממשיך לרתוח: בשליש הראשון של השנה נרכשו למעלה מ-15 אלף דירות חדשות, מה שהוביל לירידה של 20% בהיצע לעומת השנה שעברה ● אשקלון היא העיר שבה נרכשו הכי הרבה דירות

מנכ"ל סולאיר, אלון שגב / צילום: תומר יעקובסון

חברת האנרגיה המתחדשת סולאיר מגייסת 60 מיליון שקל

החברה תקצה לשלושת המשקיעים - הפניקס, ילין לפידות וארקין הולדינגס - קרוב למיליון וחצי מניות, לפי מחיר של 40.9 שקל למניה ● המשקיעים יוכלו לממש 735 אלף אופציות לפי 48 שקל למניה

לירון עזריאלנט / צילום: Nir Slakman

לירון עזריאלנט גייסה 33 מיליון דולר להשקעה בסטארט-אפים צעירים

מירון קפיטל, שמנהלים עזריאלנט ודניאל רודיטי, משקיעה בסטארט-אפים בשלבי סיד ופרה-סיד המוקדמים מאוד ● עזריאלנט: "יש לנו פריבילגיה להשקיע לפני שהכול משתגע, בשלבים שעדיין יותר קשה לחלק מהיזמים להשיג מימון"

סניף סטימצקי / צילום: תמר מצפי

שבע שנים לאחר שסטימצקי עמדה בפני קריסה, מבצע ההצלה של ג. יפית מקבל חותמת משוק ההון

ההתייעלות של רשת חנויות הספרים והרחבת תחומי הפעילות, לצד ההשקעה המוצלחת ברשת גולף, הובילו למגעים לעסקה בה תרכוש דיסקונט קפיטל 20% ממניות הרשת

יאיר לפיד ונפתלי בנט מרימים כוסית לאחר השבעת הממשלה / צילום: דוברות הכנסת, דני שם טוב

הכנסת הצביעה בעד: ממשלת בנט-לפיד יוצאת לדרך

המליאה התקיימה באי סדר רב, שכולל צעקות והוצאות ח"כים החוצה ● 67 ח"כ תמכו במינוי מיקי לוי לתפקיד יו"ר הכנסת ● 60 ח"כים תמכו בהשבעת הממשלה, 59 הצביעו נגד ואחד נמנע ● חגיגות בתל אביב

פרויקט התחדשות עירונית ברחוב פיכמן, חולון / הדמיה: גורביץ אדריכלים בוני ערים

הכשרת היישוב מוכרת לאמפא-יובלים 54 דירות להשכרה בפרויקט פיכמן חולון תמורת 114 מיליון שקל

פרויקט פיכמן חולון הוא פרויקט פינוי-בינוי בצומת הרחובות פיכמן וההסתדרות בעיר חולון, על ציר הקו הירוק של הרכבת הקלה ● הכשרת היישוב מחזיקה 75% מהזכויות לרווחי הפרויקט, ו-25% מהזכויות הנותרות מוחזקות ע"י יזם פרטי

שרה נתניהו / צילום: מארק ישראל סלם - הארץ

ביהמ"ש הורה: פרטי העסקתה של שרה נתניהו ייחשפו שוב

אשת רה"מ לשעבר התנגדה לבקשת עמותת "הצלחה" לפרסום הפרטים, אך בהמלצת ביהמ"ש הסכימה למסירת פרטי העסקתה והיקף שעות העבודה שלה - אך לא לפירוט היעדרויותיה ● זאת לאחר שב-2017 אישר ביהמ"ש לעיתונאי בן כספית לקבל מידע על היקף העסקתה

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

טכנולוגיית הנעה סילונית שפותחה ברפאל מגיעה לבורסה עם יישום לתחום האנרגיה

טורבוג'ן, המבקשת להנפיק בשווי של כ-200 מיליון שקל, מוחזקת בין היתר על-ידי דנה כספי ואהוד בן ש"ך, שהסתכסכו לאחרונה בחברה הבורסאית גלובל פאוור ● טורבוג'ן טרם רשמה הכנסות והיא נושאת הערות רו"ח בדוחות

פקקים כביש איילון תא / צילום: איל יצהר

מהמטרו ועד האינטרנט המהיר: זוהי רשימת המשאלות של בנק ישראל עבור הממשלה החדשה

מה הממשלה החדשה צריכה לעשות כדי להעביר את ישראל לפסים של צמיחה, וכמה שיותר מהר? בבנק ישראל כבר הכינו תוכנית: קידום תשתיות ותחבורה ציבורית הוא חלק חשוב ממנה, וגם הגדלת פריון העבודה ● "הבעיה בישראל היא צעירים שלא עובדים בעבודות מספיק איכותיות" האזינו

מפגש ראשון של אביגדור ליברמן עם הנהלת משרד האוצר / צילום: דוברות משרד האוצר

שר האוצר ליברמן: "לא תהיה העלאת מסים ולא תהיה השתוללות בנושאים כלכליים"

שר האוצר הנכנס אביגדור ליברמן התייחס לנושאים הכלכליים שעל הפרק: "המשימה הכי חשובה כרגע היא להעביר את התקציב ולדאוג שיהיה תקציב מאוזן, אחראי וממלכתי"

רם בלינקוב / צילום: ענבל מרמרי

החברות הממשלתיות שמחכות למינויים בכירים וחשובים

תפקידים בכירים מחכים לאיוש כמו יו"ר חברת תע"א, שאמורה לצאת להנפקה, ויו"ר לחברה שמנהלת את צינור הנפט מאילת לאשדוד

סטנלי פישר / צילום: תמר מצפי, גלובס

חצי שנה הספיקה לו: פרופ' סטנלי פישר התפטר מתפקידו כדירקטור בבנק הפועלים

סיבה רשמית להתפטרות טרם נמסרה, אך גורמים בסביבתו העריכו כי פישר בן ה-77 רוצה לבלות יותר זמן עם משפחתו בארה"ב ● באוקטובר האחרון נבחר פישר לתפקיד לאחר הליך רווי יצרים, והחל לכהן בדירקטוריון ב-1 בינואר

בורסת וול סטריט בניו יורק / צילום: תמר מצפי

מגמה מעורבת בוול סטריט; AMC מזנקת ב-17%, מאנדי בכ-6%

בורסות אירופה ננעלו בעליות קלות ● מייסד טסלה צייץ שהחברה תקבל ביטקוין כתשלום אם ישתמשו באנרגיה ירוקה לשם כריית המטבע - ומקפיץ את המטבע מעל רף 40 אלף דולר

ראשי גוש השינוי בפגישה במלון דן בת"א בתחילת יוני / צילום: רענן כהן

תקציב, ביטחון ומשילות: אלו חמשת האתגרים של הממשלה הנכנסת

כדי שממשלת השינוי תוכל לשרוד, היא תידרש להימנע מלעסוק בנושאים שנויים במחלוקת שמהווים הבטחות "ליבתיות" של המפלגות ● מה עשוי להיות הקיצוץ בתקציב שאחת ממפלגות הקואליציה תכריז בגינו: "עד כאן", מה יהיה הקש שישבור את גב השותפות הימניות, ומה צפוי בנושא קידום זכויות להט"ב

בורסת ת"א. עידן חדש? / צילום: שלומי יוסף

נעילה מעורבת בבורסה; אקוואריוס קפצה ב-9%, נופר ב-8.5%

אורה סמארט ונקסט ויז'ן קפצו ב-13%-15% ביום המסחר הראשון שלהן ● מדד ת"א 35 שמר על יציבות ות"א 90 רשם עלייה של 0.75% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-1.6 מיליארד שקל

איילת דודיק, זמרת, מפיקת אירועים ודיג'יי / צילום: ראובן חיון

"הסגרים גרמו לכך שהמכונות לא עבדו זמן ממושך, וזה גרם נזקים טכניים לציוד בשווי של אלפי שקלים"

איילת דודיק, בת 46 ממודיעין ● מתקלטת באירועים משפחתיים, לפני הקורונה החזיקה מכון העתקות - בעיקר של תוכניות מתחום הבנייה ● "בעלי ואני השקענו במקום הרבה מאוד כסף. לקחנו כמה הלוואות" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

אלון מאסק / צילום: Shutterstock

מאסק עונה לאישה העשירה באפריקה: עסקאות בביטקוין - רק כשהכרייה תהיה נקייה

מנכ"ל טסלה אלון מאסק הודיע אמש כי החברה תסכים לעסקאות בביטקוין רק לאחר שהיא תדע בוודאות שתהליך הכרייה של המטבע, שנחשב כיום ל"מזהם" מאוד מבחינתה השימוש בחשמל, ישתמש באנרגיה נקייה ופחות מזהמת

אבי גבאי מנכ"ל סלקום (משמאל) וחן מלמד מנכ"ל משק אנרגיה / צילום: כפיר סיון

שחקנית חדשה ומפתיעה בשוק החשמל: סלקום חוברת למשק אנרגיה לטובת מיזם משותף

החברות ישתפו פעולה בתחום של אספקת חשמל לצרכנים ביתיים ועסקיים, ויתמקדו במכירת חשמל מוזל, התייעלות אנרגטית, חשמל חכם ומוצרי אגירה וטעינה ● סלקום עולה בבורסה, משק אנרגיה מאבדת 5%

טקס פתיחת המסחר של חברת מאנדיי / צילום: נאסד"ק

הכירו את המיליארדרים של גל הנפקות הטכנולוגיה הישראליות בוול סטריט

מספר דו-ספרתי של יזמים ומשקיעים מקומיים מחזיקים כיום מניות טכנולוגיה שהונפקו מאז השנה שעברה, בשווי של כ-5 מיליארד דולר "על הנייר" ● המתעשרים הגדולים: צמד יזמי מאנדיי רועי מן וערן זינמן, שלאחר ההנפקה והזינוק במניה "שווים" 1.1 מיליארד דולר ו-436 מיליון דולר בהתאמה