גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תרנגולות וכבשים דיגיטליים: עסקאות הבלוקצ'יין שמחזירות אותנו לעידן הבארטר

אם התפרסמתם באינטרנט בזכות יצירה דיגיטלית שזכתה לפופולריות רבה, יכול להיות שכדאי לכם לשקול להצטרף לטרנד ולמכור אותה כ-NFT ● התשלום מתבצע ביחידות של מטבעות דיגיטליים, שמוגדרים כנכס או סחורה, כך שעסקאות אלה מחזירות את ימי הבארטר - החלפת סחורות ללא כסף

היצירה EVERYDAYS של האומן Beeple. נמכרה כ־NFT ב־69 מיליון דולר / צילום: Shutterstock
היצירה EVERYDAYS של האומן Beeple. נמכרה כ־NFT ב־69 מיליון דולר / צילום: Shutterstock

סביר להניח כי השם לאינה מוריס אינו מוכר לרבים מקוראי מאמר זה, אך מעריצי הזמר ג'סטין ביבר מכירים היטב את פניה. פריים יחיד מתוך סרטון אהבה פיקטיבי לזמר, שבו העמידה פני מעריצה אובססיבית והעלתה לאינטרנט כהלצה, הפך ברבות הימים לאחד ה"ממים" האינטרנטיים המוכרים ביותר - Overly Attached Girlfriend.

לאינה, שנהנתה מעשר שנים כמעט של פרסום, אך ממעט מאוד הכנסה ישירה או עקיפה מה"מם" הנושא את פניה, החליטה להצטרף גם היא לטרנד ה-NFT (Non-fungible token), והצליחה למכור אותו בסכום דמיוני של לא פחות מ-411 אלף דולר לרוכשים מדובאי.

NFT הוא נכס דיגיטלי המבוסס על טכנולוגיית בלוקצ'יין, המייצג יחידת ערך דיגיטלית חסרת תחליף. מחזיק הנכס אינו זכאי בהכרח לבלעדיות עליו, לתזרים הכנסות ממנו או לקבלת כל שליטה בו, אלא רק באסמכתה לכך שהנכס הספציפי הזה שייך לו. במקרה הנ"ל, תמונתה המפורסמת של לאינה ניתנת לצפייה ולהורדה באינטרנט על-ידי כל אדם, ולרוכש ה-NFT אין דרך, או זכות, למנוע זאת.

כמו במקרה של ה-NFT המפורסם של יצירתו של האמן Beeple, אשר נמכרה בסכום לא נתפס של כ-69 מיליון דולר, מדובר ביצירה דיגיטלית אשר מלכתחילה קיימת רק במרחב הדיגיטלי, וכל אדם יכול למצוא אותה באינטרנט ולהשתמש בה כרקע למחשב או להדפיס אותה ולתלות אותה על קיר ביתו מבלי לשלם דבר.

מכירת ה-NFT של Overly Attached Girlfriend אינה מחדשת הרבה, היא לא ה"מם" הראשון שנמכר כ-NFT וגם לא העסקה היקרה ביותר. המכירה מעוררת עניין בעיקר עקב פופולריות ה"מם" המדובר, והיותם של ה-NFT's ה-Buzz Word של הרגע.

 

נכס או סחורה, אבל לא כסף של מדינות

אבל מה שבאמת מעניין מבחינה כלכלית הוא צורת התשלום בגינה ובגין עסקאות NFT אחרות. התשלום שאותו העביר הרוכש אומנם נקוב בדולרים, אך המחיר עצמו היה 200 יחידות מהמטבע הדיגיטלי הפופולרי את'ר (Ether), שנכון לרגעי המכירה היו שוות 411 אלף דולר (שווי שהאמיר ל-470 אלף דולר בזמן כתיבת שורות אלו). לאינה אינה לבד. גם Beeple קיבל את רוב התמורה עבור יצירתו, אם לא את כולה, במטבעות דיגיטליים, וכך גם רוב מוכרי ה-NFT.

את'ר, ביטקוין ומטבעות דיגיטליים אחרים, מוגדרים כנכס או סחורה לפי חוקי המס בארצות הברית, אך לא ככסף פיאט - כסף של מדינות. אם כך, מה שליאנה ויוצרי NTF רבים אחרים לוקחים בו חלק בלי יודעין הוא בעצם עסקאות בארטר (החלפת סחורות), אותה שיטת מסחר שבה אין מוצר חליפין מוניטרי קבוע, הלוא הוא כסף.

שיטת מסחר זו קדמה למערכת המוניטרית הידועה לנו, וידועה גם ממצבים שבהם המערכת המוניטרית אינה מתפקדת כראוי, כגון תקופת הצנע בישראל והאינפלציה הקיצונית של רפובליקת ויימאר לאחר מלחמת העולם הראשונה.

בעולם של עסקאות בארטר יש לא מעט בעיות מהותיות: קשה לווסת כמויות (כבשה שווה שתי תרנגולות, אבל אם יש לי רק תרנגולת אחת, לא אוכל לקנות חצי כבשה); תמיד צריך למצוא צד שרוצה לקחת חלק בעסקה בלי קשר למחיר (אומנם יש לי שתי תרנגולות, אבל אני צריך למצוא מישהו עם כבשים שצריך תרנגולות); וכמובן, קביעת המחיר מאוד גמישה וסובייקטיבית (אם אני עורך חתונה וחייב כבשה, אני מוכן לשלם ארבע תרנגולות במקום שתיים, בעוד שאדם אחר בכלל לא היה מסכים לשלם יותר מתרנגולת אחת).

קיימים NFT רבים על סוגים שונים של רכוש דיגיטלי, החל מאלבומי מוזיקה ממוספרים ועד שטחי נדל"ן יוקרתיים בעולמות הווירטואליים של משחקי מחשב. ה-NFT הינו במהותו חסר תחליף וייחודי, לכן התמחור שלו מאוד סובייקטיבי.

בדומה ליצירות אומנות פיזיות, למחיר שאותו בוחר רוכש כזה או אחר לשלם יש אלמנט רגשי שלא ניתן לכימות. אבל בניגוד ליצירות אומנות פיזיות, שאותן בעלי היצירה יכולים לשמור לעצמם, או לגבות תשלום על הצגתן בפומבי, יצירות האומנות הדיגיטליות מופצות באינטרנט, וכל אדם יכול להיחשף ליצירה עצמה בלי תיווך של בעליה, לכן גם האלמנט של נדירותן מוטל בספק.

בניגוד לעסקה בדולר או באירו, ובדומה לכל סחורה דיגיטלית, גם תמחור של מטבעות דיגיטליים הוא נושא מורכב. למטבעות דיגיטליים רבים כמו ביטקוין יש כמות סופית, כך שגם הם נדירים במהותם, ואספקתם אינה אינסופית.

המטבעות חשופים לגורמים ספקולטיביים רבים שמקנים להם את התנודתיות הידועה במחירם, אשר יכול לזנק עשרות ומאות אחוזים בזמן קצר, לכן בעל מטבעות המחליפם תמורת סחורה אחרת, אם זה NFT או מטבע אחר, מביא בחשבון גם את ההפסד האלטרנטיבי שלו מהחלפתם בסחורה שמחירה אולי לא יאמיר בהתאם.

מעבר לכך, היות שמטבעות דיגיטליים הם סחורה, החלפתם בכסף פיאט, או בסחורה אחרת (דיגיטלית או פיזית), נחשבת בארה"ב כאירוע מס הדורש תשלום רווחי הון, אשר גם אותם יש להביא בחשבון.

למרות חבלי הלידה והקשיים, המשך עליות השערים של סחורות דיגיטליות, וחותמת ההכשר מצד חברות ובנקים גדולים, מושכים את תשומת הלב של יותר ויותר משקיעים הרוצים להיחשף לשוק זה.

 

בצעדי ענק אל עבר המיינסטרים

ואכן, עולם הבארטר הדיגיטלי מתקדם בצעדי ענק אל המיינסטרים עם שני מאורעות משמעותיים. הראשון הוא הנפקתה של Coinbase, הבורסה הגדולה בעולם למסחר במטבעות דיגיטליים, ודה-פאקטו בורסת הסחורות הגדולה בעולם לפי שווי שוק, שבה ניתן לסחור בלא פחות מ-50 מטבעות דיגיטליים שונים. המאורע השני הוא כניסתו הצפויה של גארי גאנסלר, פרופסור מ-MIT, המתמחה בטכנולוגיית בלוקצ'ין, לתפקיד יושב ראש רשות ניירות ערך האמריקאית (SEC).

עוד לפני מינויו הכריז גאנסלר כי הוא רואה את הסחורות הדיגיטליות כמעודדות קדמה, וכי בכוונתו לדחוף את מיסודן בתפקידו החדש. עד היום לא אישרה ה-SEC הנפקת קרנות סל על סחורות דיגיטליות, בעיקר עקב העובדה כי המסחר בהן לא בוצע בשוק המפוקח על-ידי הרגולציה, אבל הנפקתה של Coinbase משנה את התמונה.

בתור חברה סחירה, היא ופעילותה כפופות לרגולטור האמריקאי, לכן, מרגע שהונפקה, הפך השוק הגדול בעולם למסחר בסחורות דיגיטליות למבוקר על-ידי ה-SEC . זהו צעד משמעותי בדרך לאישור קרנות סל על הביטקוין ועל נכסים אחרים, והפיכתם לנגישים עוד יותר עבור הציבור הרחב, ובעיקר עבור המשקיעים המוסדיים האמריקאיים, אשר בהעדר דרכי השקעה ממוסדות, כמעט אינם חשופים לתחום זה.

עם זאת, חשוב לציין כי עולם הסחורות הדיגיטליות וטכנולוגיית הבלוקצ'יין, המשמשים כסנונית ראשונה בעתידו של המסחר העולמי, מתנהלים כיום ללא חוקים או פיקוח רגולטורי מספק, ועל כן טומנים בחובם סיכונים אתיים ומוניטריים רבים, אף על פי שהבורסה שבה מבוצע המסחר נמצאת תחת פיקוח.

סחורות דיגיטליות הנרכשות ונמכרות באנונימיות וללא מעקב מלבות פשיעה דיגיטלית, מאפשרות העברת תשלום עבור סחורות פיזיות אסורות ואף עלולות לערער את יציבות המערכת המוניטרית במדינות שונות. לכן ניתן להניח כי הגעתה של הרגולציה לתחום הזה תהיה ברכה וקללה כאחד.

עד לאישור המיוחל של ה-SEC לקרנות סל תחת רגולציה אמריקאית, החשיפה לסחורות דיגיטליות יכולה להיעשות בצורת השקעה ישירה באותן סחורות, או דרך חוזים עתידיים על מטבעות מובילים, אולם הדרך הפשוטה יותר, שאינה מחייבת את קניית הנכס, את תפעולו ואת ההשקעה בצורך ההולך וגובר באבטחה שלו, היא השקעה דרך קרנות סל שהונפקו לאחרונה בקנדה, כגון BTCC ,EBIT ו-BTCX, על מטבע הביטקוין, הנסחרות בטורונטו וכפופות לרגולציה הקנדית.

הכותבים הם מנכ"ל אינפיניטי ניהול תיקים ומנהל השקעות ראשי של קופות הגמל באינפיניטי. המידע המופיע במאמר ניתן כמידע כללי בלבד, ואינו מהווה ייעוץ משפטי או מיסויי וכן אין לראות בו המלצה, הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או נכסים פיננסיים ו/או מוצרים פנסיוניים מכל סוג, ואינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

עוד כתבות

קפה לוריס. חיפה / צילום: גל לירן

8 הצעות לטייק אוואיי עם אוכל טעים ונוף מפתיע

גם אחרי הקורונה, לפעמים הרבה יותר כיף לא לשבת במסעדה אלא לידה - בייחוד אם ליד יש נוף יפה או פינה רומנטית בטבע • 8 הצעות לטייק-אוואיי, עם לוקיישן אטרקטיבי לצדן

ג'רום פאוול, יו"ר הפד / צילום: Associated Press, Susan Walsh

מה אפשר ללמוד מהודעת הריבית של הפד ואיזו מילה חשובה נשארה בחוץ

שינוי מדיניות בפועל עדיין לא נצפתה בהודעת הפד, אך חברי הבנק המרכזי האמריקאי מבינים שהגיע הזמן לקרר את הכלכלה ולראשונה לא היססו לבחור בכיוון ● למרות העלאת צפי האינפלציה, הפד רואה אותה כזמנית ומעריך שהיא צפויה לרדת בהמשך ● ומה לא היה: צמצום היקף הרכישות אג"ח

ליאת בן ארי / צילום: רפי קוץ

פרשת 4000 מצדיקה אישום בשוחד? המחלוקות במשרד המשפטים לפני ההחלטה הגורלית נחשפות

גלובס חושף ויכוח פנימי במשרד המשפטים: המשנה ליועמ”ש, עו”ד רז נזרי, סבר כי יש לסגת מסעיף השוחד נגד נתניהו בתיק בזק–וואלה בניגוד לעמדת התובעת, עו”ד ליאת בן ארי, ויתר הבכירים • נזרי העלה טיעונים דומים לאלו שמעלים כעת סנגורי רה”מ לשעבר בביהמ”ש

ב.מ.וו IX3 / צילום: יח"צ

החשמלית החדשה של ב.מ.וו יוקרתית, אבל נוסעת רחוק וירוק

ב.מ.וו IX3 לא מציעה ריגושים, אבל מצליחה לשמור על תחושת היוקרה של אחיותיה מונעות הבנזין, בשילוב הנעה ידידותית לסביבה

רם בן ברק - יו"ר ועדת החוץ והביטחון / צילום: יח"צ

בן ברק: "לא מאמין שניתן להגיע להסדרה עם ארגון טרור"

לדברי ח"כ רם בן ברק שנבחר לראשות ועדת החוץ והביטחון, מדיניות ההסדרה הובילה בסופו של דבר רק להתעצמות חמאס, הרבה מעבר למה שישראל קיוותה ● "המדיניות של ישראל צריכה להיות שחמאס לא ישלוט יותר על רצועת עזה"

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

נעילה אדומה בוול סטריט; הדאו ירד ב-1.5%

מניות הבנקים רשמו ירידות ● הבורסות באסיה נסגרו במגמה מעורבת, נעילה שלילית באירופה ● מחיר הזהב יורד ● חברת הקמעונאות הבריטית טסקו צנחה

הבורסה בתל אביב / צילום: טלי בוגדנובסקי

נעילה שלילית בבורסה: אלקטריאון צנחה 8%, אורמד התחזקה

פרטנר ואורמת התחזקו ● ירידות קלות בבורסות אירופה ובמסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב ● הזהב צונח ● שני חוזים לאלביט מערכות

המנכ”לים של ממשלת השינוי / צילום: עמית בלינקוב, ויקפדיה, איל יצהר, מעיין סלע, מתן פורטנוי, ניב קנטור

הכדורגלן לשעבר והיועץ הפוליטי: הכירו את האנשים שינהלו את המדינה בשנים הקרובות

בבוקר שאחרי השבעת הממשלה ה–36, השרים החדשים החלו במלאכת איוש המנכ"לים ● מי יידרש כנראה להסכם ניגוד עניינים עם הכניסה לתפקיד, מי היה כדורגלן בעברו ואיזה שרים נחושים למנות אישה למנכ"לות?

ח"כ מנסור עבאס בנאום ההשתלבות לאחר הבחירות / צילום: צילום מסך מתוך ערוץ הכנסת

נאום בן 11 דקות חשף את המאבק האמיתי של מנסור עבאס

בנאומו הדו-לשוני ביום השבעת הממשלה, עבאס עורר ביקורת על מסריו הסותרים ● בערבית קידם שיח לאומי ובעברית הסביר ליהודים שמדובר בשיח אזרחי ● הוא הגיב לביקורת נגדו בחברה הערבית וטען שהטיפול של רע"ם בנושא הפקעת האדמות מהווה גישה לאומית ממעלה ראשונה

האחים פיני (מימין) ואמיר יעקובי / צילום: אריק סולטן

מסע ההתאוששות של אחים יעקובי: אחרי עדי צים, מכניסים לעסקיהם גם את בנק לאומי

מניית חברת הפרויקטים השלימה זינוק של כ-120% מתחילת השנה, בעקבות הסכם לקבלת מימון מלאומי פרטנרס, שיועמד ברובו לחברה בת הפועלת בתחום של בקרת רמזורים

בורסת פרנקפורט / צילום: shutterstock

נעילה מעורבת בוול סטריט; רולס רויס הולדינגס צנחה 22%

הנאסד"ק עלה, הדאו ג'ונס נחלש ● רולס רויס מחקה את העליות שרשמה לאורך יום המסחר ● מספר תביעות האבטלה הראשוניות גבוה ב-15% מהתחזיות

גדעון סער, בטקס חילופי שרים במשרד המשפטים / צילום: דוברות משרד המשפטים

העליון נותן רוח גבית להצהרות של סער על הצורך בחיזוק זכויות חשודים

את עיקר דבריו בנאום הכניסה לתפקיד שהתקיים השבוע הקדיש סער לרצונו לצמצם את כמות כתבי האישום ולשפר את ההגנה על זכויותיהם של חשודים ונאשמים • חלפו כמה ימים ושופטי בית המשפט העליון קיבלו שתי החלטות שהקלו על מלאכתו של השר סער

ג'ינים לא שגרתיים. מימין: גרין בבון, פורטופינו, ג׳ינארטה / צילום: יח"צ

זה שהגיע מכפר הדייגים באיטליה ועד לרוסי הנפלא: 3 ג'ינים לא שגרתיים

כמות תוויות הג'ין בישראל רק הולכת וגדלה מעונה לעונה ● הנה כמה מהמעניינים שבהם

אברכים לומדים תורה - בית כנסת + תלמידי ישיבה / צילום: איל יצהר

להוריד את גיל הפטור לצעירי החברה החרדית זה צו השעה

ממשלת השינוי מביאה איתה שעת כושר שחייבים לנצל - הגיע הזמן לאפשר לצעירי החברה החרדית לצאת לשוק העבודה מוקדם ככל הניתן ● אם אנו רוצים להיות מדינה מערבית ומתקדמת בעוד 20 שנה, שילוב הגברים החרדים בשוק העבודה הוא משימתנו הקריטית ביותר

טוויטר / צילום: Shutterstock, tanuha2001

הודו נגד טוויטר: המשטרה זימנה את ראש הרשת החברתית במדינה

מיכל מרמורשטיין / צילום: אורן מרמורשטיין

הכירו את החוקרת שקראה 170 אלף הודעות וואטסאפ

ד"ר מיכל מרמורשטיין בדקה כ־170 אלף הודעות וואטסאפ כדי להבין למה נקודה בסוף משפט זה סימן לאסרטיביות, למה כשמישהו מבטל את הווי הכחול אנחנו יוצאים מדעתנו, ובשביל מה בעצם אנחנו צריכים אימוג'יז

מנכ"ל איתוראן אייל שרצקי / צילום: תמר מצפי

הטאצ' של שרצקי: מניות Bringg שבידי איתוראן שוות יותר מחצי מיליארד שקל

חברת איתור הרכב מחזיקה כ-17% ממניות Bringg, שפיתחה מערכת לניהול לוגיסטיקה ומשלוחים, וגייסה לאחרונה הון לפי שווי של מיליארד דולר

הח"כים החרדים בדרכם לבית הנשיא / צילום: Reuters, Amir Cohen

החרם על היועצים והחיזור אחרי הצעירים: המפלגות החרדיות בלחץ מהאופוזיציה

אווירת הפאניקה ניכרת במפלגות החרדיות לאחר שחברי הכנסת החליטו שלא לשתף פעולה עם "יועצים לענייני חרדים" של הממשלה החדשה כדי לא "להכשיר את השרץ" ● בתוך כך, המפלגות מנסות לזכות בתמיכת עיתונאי החברה החרדית הצעירים שלא חוסכים מהם בביקורת

בני גנץ / צילום: יוסי זמיר

"מעל לכל שיקול פוליטי": גנץ פנה לנתניהו בבקשה שיפעל למען הארכת האיסור על איחוד משפחות

ברקע ההתנגדות של ח"כים מהעבודה ומרצ, שר הביטחון גנץ אמר כי הוא מצפה גם מהקואליציה "לפעול באחריות להעברת הצעת החוק" ● הפעם האחרונה שהוארך תוקפה של הוראת השעה הייתה בשנה שעברה, ומועד ההארכה הנוכחי נדחה ל-6 ביולי 

חנות להמרת כספים בטורקיה. אם הדולר יתחזק בעקבות הודעת הפד, הלחץ על הלירה הטורקית יגבר / צילום: Associated Press, Emrah Gurel

הצרות של טורקיה מצביעות על סכנות לשווקים מתעוררים, בזמן שהכלכלה משתקמת

נשיא טורקיה דורש לקצץ את הריבית אבל הבנק המרכזי מנסה להילחם באינפלציה