גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בקורונה וגם בלחימה: כך תפסו הרשויות המקומיות את תפקידה של הממשלה

השלטון בישראל ריכוזי מאוד, אך יותר ויותר ראשי ערים לוקחים פיקוד • האוטונומיה של הרשויות בלטה בחינוך ובמגפת הקורונה, וכעת גם בניהול אוכלוסייה תחת מתקפת רקטות • זה לא מקרי שזה קורה כשאמון הציבור ברשויות יותר גבוה מבממשלה

זירת נפילת רקטה. "מעדיפים שלא לקחת סיכון" / צילום: Reuters, Ilia Yefimovich
זירת נפילת רקטה. "מעדיפים שלא לקחת סיכון" / צילום: Reuters, Ilia Yefimovich

בשבוע האחרון, בדומה בסבבי לחימה קודמים, הודיעו ראשי רשויות מקומיות (בעיקר החזקות שבהן) על כך שהם מחמירים מעבר להוראות פיקוד העורף ולא יקיימו לימודים בתחומם. הפעם היו אלה ראשי העיר של ראשון לציון, חולון, בת ים ואחרים שהודיעו לתושביהם שמוסדות החינוך לא ייפתחו, רגעים לאחר הודעת פיקוד העורף שצמצמה את סגירת מוסדות הלימוד לעוטף עזה בלבד. לא מדובר בתופעה חריגה, אלא במרד מתמשך שצבר תאוצה בימי הקורונה ומנוהל על ידי ראשי רשויות חזקות שמבקשים לעצמם עוד סמכויות על חשבון השלטון המרכזי.

לראשי העיר שפועלים כך יש על מה לסמוך. לפי מדד הדמוקרטיה לשנת 2018, אמון הציבור ברשויות המקומיות עמד על 53%, לעומת 30.5% בלבד בממשלה ו-27.5% בכנסת. התופעה התרחבה בתקופת הקורונה בין הגל הראשון לשני. בעוד שבגל הראשון המדינה נטלה לעצמה את הסמכויות כולן וספגה ביקורת רבה על חוסר יכולתה להבחין בין רשויות ותשתיות, בגל השני עם מודל הרמזור, קיבלה כל ראשות את היכולת לפעול באופן אוטונומי ולספק פתרונות טובים יותר ומתאימים יותר לתושביה.

יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין, חיים ביבס, התייחס להחלטות האחרונות שקיבלו ראשי ערים - והוא בתוכם - שלא לקיים לימודים בניגוד להנחיות פיקוד העורף: "לצד ההנחיות שמגיעות מהפיקוד על סגירת הלימודים, יש את המרחב והמרווח לכל רשות מקומית ולכל ראש רשות לקבל החלטה אם הוא נמצא בטווח גבולי, שהתכלית שלה היא להחמיר עם ההנחיות. זו סמכות לגיטימית. כמו שעשו בראשון לציון או בת ים, שם לחלק מבתי הספר אין ממ"דים בכלל ולכן הם מקבלים החלטה שהם לא מפעילים את מערכת החינוך".

לדברי ראש עיריית בת ים צביקה ברוט, "ידענו שלא בכל מוסדות החינוך יש ממ"דים. כשקיבלנו את ההחלטה אמרו לנו 'אולי אתם מגזימים?', אבל כשהחל הירי אמרו לנו כל הכבוד. יש היום רצון מתגבר של ראשי רשויות לקבל החלטות עצמאיות ובייחוד אחרי הקורונה. לפני עשור, למשל, כשפיקוד העורף היה נותן הנחייה לגבי לימודים כולם היו מקבלים את זה, והיום אנחנו 'עושים חושבים' בעצמנו".

ראש עיריית ראשון לציון רז קינסטליך אמר לגלובס, "במקרה הזה, ההנחיות היו גבוליות באשר לראשון לציון ואנחנו החלטנו להחמיר ולא לפתוח את מערכת החינוך, כדי לא לקחת שום סיכון. עדכנו את פיקוד העורף, שאף תמכו בהחלטה שלנו".

עוד אומר קינסטליך כי "כמי שאמון על ביטחונם של כ-300 אלף תושבים - אני נדרש לעיתים, לצד ההנחיות, להפעיל שיקול דעת ולקבל החלטות למען תושבי העיר, גם אם ההחלטות הללו לא פשוטות או לא פופולריות. ב-2012 במבצע עמוד ענן וב-2019 במבצע 'חגורה שחורה' נפלו טילים ישירים על ראשון לציון, אחד מהם בסמיכות לבית ספר, אין צפי לאן המבצע הנוכחי עוד יסלים ולכן אנו מעדיפים שלא לקחת סיכון בכל הקשור לביטחונם של התושבים".

לא רק בשעות חירום

אך לא מדובר רק בסבבים ביטחוניים, החוקר אריאל פינקלשטיין, ראש פרויקט שלטון מקומי במכון הישראלי לדמוקרטיה אומר כי "התופעה הזו לא ייחודית לחירום. בנושא החינוך, למשל, ראשי ערים נכנסים יותר ויותר לתחום החינוך ולא נשארים רק בתחום בינוי ותיחזוק מוסדות הלימוד. התושבים מעוניינים בחינוך טוב יותר והרשות בתגובה נכנסת פנימה ומתקצבת מעבר למה שמעניק משרד החינוך. באופן רחב יותר יש מרד של ראשי רשויות חזקות בעיקר בדרישה עקרונית ליותר סמכויות".

אריאל פינקלשטיין / צילום: עודד אנטמן

ולמה זה קורה? במדד הביזור לרשויות המקומיות של חוקרי הבנק העולמי, נמצא כי ישראל מדורגת במקום ה-94 מתוך 182 מדינות בעולם, ומכלל מדינות ה- OECD ישראל דורגה במקום הנמוך ביותר, כלומר בתואר כמדינה הכי פחות מבוזרת. בולט במיוחד הדירוג הנמוך של ישראל במדד הביזור הפיסקלי, הבוחן את העצמאות של הרשויות המקומיות לנהל את תקציבן, ובמדד הביזור המינהלי, הבוחן את העצמאות שלהן לנהל את כוח האדם שלהן. בשני מדדים אלו דורגה ישראל במקום 109 בעולם, ובמקום הנמוך ביותר מכל מדינות OECD , כך לפי המחקר של פינקלשטיין.

מדד אחר של OECD מתמקד במדידת הביזור הפיננסי לרשויות המקומיות במדינות, לפי שיעור המיסים המקומיים שהרשויות המקומיות רשאיות להחליט עליהם באופן עצמאי. גם לפי מדד זה ישראל היא המדינה הריכוזית ביותר ב־OECD ובפער ניכר מכל המדינות. 95.1% מהמיסוי המקומי בישראל נקבע על ידי המדינה, לעומת 7.8% בממוצע במדינות OECD. מלבד אוסטריה, בשום מדינה שיעור המיסוי המקומי הנקבע על ידי השלטון המרכזי אינו עולה על 20%.

הקורונה שינתה את המשחק

במגפת הקורונה הדרישה לניהול מקומי של המשבר הביאה לידי ביטוי את הרצון לעצמאות של הרשויות מול הממשלה. 

לדברי ברוט, "הקורונה הוכיחה כי במשבר חירום מתמשך הממשלה יכולה לנהל רוחבית והיא לא יודעת לנהל אותו מקומית. יותר מזה, לא יכול להיות מצב שתבוא המדינה ותגיד אתם אחראים לחיי התושבים וחיי התלמידים, אם אתם פותחים את בתי הספר, אבל אין לכם את הסמכות לנהל את זה".

ברוט מזכיר החלטות מקומיות שקיבל בבת ים והוכתרו כהצלחה בין היתר על סגירת חופי הים ובתי הכנסת בתקופת הקורונה. "בזמן שבכנסת התקוטטו ולא ידעו לקבל החלטה ואחרי שהקניונים נסגרו ובתי הספר, ואני אומר את זה כאדם דתי, שזה לא הגיוני שאין הגבלה בבתי הכנסת - היינו הרשות הראשונה לסגור את בתי הכנסת. עשיתי את זה תוך רתימת רבני העיר לטובת הביצוע, דיברתי איתם אחד אחד".

והמגמה צפויה להתגבר. ביבס: "הרחבנו את זה גם בתקופת הקורונה ואנחנו מתכוונים להיאבק על כך שאנחנו בסופו של דבר נקבל יותר סמכויות. הקורונה ועיתות חירום מוכיחות שככל שרשות מקומית תקבל יותר סמכויות היא תוכל להעניק לתושבים שירותים ממוקדים יותר וטובים יותר".ניתוק מקומי מהממשלה הימנית

האם זה קשור למשבר הפוליטי, ואקום שנוצר?

"זה לא קשור", משיב ביבס. "זה היה גם כשהייתה ממשלה מסודרת. זה היה גם בצוק איתן ובכל זמן חירום שהיה לנו טילים ורקטות מעזה. בזמנו היה את הסיפור בבאר שבע, שראש העיר החליט לסגור את בתי הספר למרות שהיה יכול להשאיר אותם פתוחים ויום למחרת נפל טיל בבית ספר".

גם ברוט טוען כי אין קשר לוואקום המנהיגותי בישראל. "ממשלת מעבר משפיעה על תקציבים ויכולת תכנון אסטרטגית, אבל לא על מצב חירום. גם בקורונה וגם עכשיו הממשלה עובדת ואני חושב שעובדת טוב בצורה רוחבית. בכל פעם שפניתי לראש הממשלה והשרים, לא תמיד אהבתי את התשובות, אבל תמיד היה לי מענה זמין".

בניגוד להם טוען החוקר פינקלשטיין כי למשבר הפוליטי-מנהיגותי המתמשך בישראל דווקא יש קשר לראשי הערים שתובעים סמכויות ניהוליות רחבות יותר מאשר בעבר. "המשבר הפוליטי מציף שוב את זה שהאמון ברשויות המקומיות גבוה בפער עצום מהממשלה ובכנסת. בקורונה הגוף היחיד שהאמון בו עלה זה הרשויות המקומיות, בעוד ביתר הרשויות כמו הממשלה והכנסת האמון ירד. ולכן ראשי ערים אומרים 'תנו לנו' וזה קורה בגיבוי הציבור".

בעיה נוספת עליה הוא מצביע היא הניתוק בין שלטון הימין לבין השיוך האידיאולוגי של אותן רשויות חזקות. "בגלל שאנחנו הרבה שנים בשלטון ימין וברוב הרשויות שאנחנו מדברים עליהן המצביעים הם מרכז ושמאל, לרשויות יש נטייה מרכז-שמאלה. זה מייצר ניתוק שלהם מהחלטות של הממשלה. כמו הדיבור על 'מדינת תל אביב', הזיהוי התואם בין ראשי הערים למצביעים ובניגוד לזיהוי עם הממשלה ונבחריה מקל על ראשי הרשויות לקבל החלטות שהן סוג של 'מרד בממשלה'".

עוד כתבות

טוב, רע או לא נורא: סיכום כהונה למר כלכלה ב-5 גרפים

אלמלא הקורונה, ניתן היה לומר שמבחינה כלכלית נתניהו מחזיר מדינה אחרת מזו שקיבל: האבטלה הגיעה לשפל היסטורי, השכר הריאלי עלה, והיחס חוב-תוצר ירד ● בנקודה אחת הוא רשם כישלון מהדהד - הדיור ● השאלה היא לאן הולך מכאן ראש הממשלה החדש, שמקבל משק עם גירעון עצום

חנות סטימצקי / צילום: תמר מצפי

דיסקונט מאמין בג. יפית: רוכש כ-20% מרשת סטימצקי בכ-45 מיליון שקל

ההשקעה מעניקה לרשת חנויות הספרים שווי של כ-235 מיליון שקל

מישל סטרביצנסקי , מנהל חטיבת המחקר בנק ישראל / צילום: איל יצהר

העלאות מסים או קיצוץ בהוצאות? למנהל חטיבת המחקר של בנק ישראל יש פתרון יותר טוב

פרופ’ מישל סטרבצ’ינקי, מנהל חטיבת המחקר של בנק ישראל, משוכנע כי הזינוק בהוצאות הממשלה בקורונה היה מתבקש, וגם לא מוטרד מגלגול החוב לדורות הבאים ● בראיון לגלובס הוא מסביר כי העלאות מסים או קיצוץ בהוצאות לבד הם לא הפתרון, ומדגיש: "יש לנו נקודת פתיחה טובה"

משה ברקת - ממונה על שוק ההון / צילום: רפי קוץ

מערכות הפנסיה לקראת שינוי דרמטי: תשואות יומיות של החיסכון וביצוע פעולות מהיום למחר

רשות שוק ההון הציגה את תוכנית הפיתוח של המערכת הטכנולוגית שתאפשר לציבור לקבל תמונת מצב עדכנית על החסכונות שלו ולא לצפות בנתונים שהיו תקפים לפני 45 ימים ● המערכת תייעל את ניוד הכספים הפנסיוניים ומשיכתם, לאחר שכיום נדחות 20% מהבקשות למשיכת כספים

פינטק \ צילום: שאטרסטוק

עולם הולך ומשתנה במהירות: האם הפינטק בדרך להיעלם?

הפינטק עומד להדחק אל מאחורי הקלעים, להפוך לשירות אינטרנטי מובן מאליו, סטנדרטי ומוטמע בכל נקודה עסקית ברשת ● הפינטק יימצא בכל מקום ובשום מקום

נאיב בוקלה, נשיא אל סלבדור / צילום: Associated Press, Salvador Melendez

הוא קורא לעצמו "הנשיא הכי מגניב בעולם", השבוע הוא זכה לתהילת עולם בזכות הביטקוין

נאיב ארמנדו בוקלה אורטס בן ה-39, הנשיא הצעיר ביותר בהיסטוריה של אל סלבדור, זכה השבוע לתהילה עולמית לאחר שאימץ את הביטקוין כמטבע רשמי במדינתו ● הוא נבחר כי הבטיח לחסל את השחיתות אבל נחשד בה בעצמו ● מה ידוע באמת על "הנשיא המילניאל"

נמל אשדוד - אונית כרמל אגרקסקו משלוח יצוא / צילום: תמר מצפי

עלייה של 10% ביבוא חומרי הגלם: "החברות מתכננות להגדיל את היקף הייצור"

נתוני הסחר שפרסמה הלמ"ס עשויים לסמן כי הביקוש הכבוש שהשתחרר אינו דבר זמני ● יצוא סקטור ההייטק עלה ב-18% במרץ עד מאי

יאיר לפיד / צילום: איל יצהר

הקרדיט להקמת הממשלה הוא של פוליטיקאי אחד. ולא קוראים לו נפתלי בנט

עוד לפני השגת היעד בישיבה על כיסא ראש הממשלה, בפועל, לפיד הוא זה שמנהל את הממשלה כבר עכשיו ובשנתיים הקרובות – יד ביד עם בנט ● יו"ר ימינה קיבל ממשלה על מגש של כסף לעמוד בראשה, פשוט כי זו הדרך שלפיד יגיע בה בעצמו אל כיסא ראש הממשלה בעוד שנתיים

חיסכון / איור: אסף חנוכה

הרפורמה בקרנות הנאמנות יוצאת לדרך: כל מה שצריך לדעת

במסגרת המתווה להפחתת מספרן של קרנות נאמנות דומות, שגרמו בלבול בקרב הצרכנים, יצומצם מספר הקרנות הפעילות בכ-100 - ירידה של כ-10% לעומת מספרן הנוכחי

אביחי מנדלבליט / צילום: שלומי יוסף

הממשלה התחייבה לבטל קנסות בנייה בחברה הערבית, אך היועמ"ש צפוי להתנגד

ביום שישי נחתם ההסכם הקואליציוני עם רע"ם, ובחלקו נקבע כי הממשלה תפעל לביטול קנסות בנייה בחברה הערבית באופן רטרואקטיבי ● אלא שלגלובס נודע כי נושא ביטול הקנסות כבר הועלה על שולחנו של היועץ המשפטי לממשלה, והוא הבהיר כי ביטול קנסות רטרואקטיבית איננו אפשרי מבחינה משפטית

המיליארדר אנדרס הולך פובלסן / צילום: Reuters

הראל ויזל מכניס שם עולמי בהנחה משמעותית: הכירו את השותף החדש בטרמינל X

המיליארדר הדני אנדרס הולך פובלסן יחזיק ב-8% מאתר הסחר של קבוצת פוקס-ויזל ● הוא ישקיע 21 מיליון דולר לפי שווי של 250 מיליון דולר - הנחה של 30% על השווי המתוכנן

רחל וייס, קוסמטיקאית / צילום: תמונה פרטית

"ממרץ 2020 ועד היום לא חזרתי לשגרה. אני כבר שנה שנייה בתוך מכה כלכלית קשה"

רחל וייס, בת 59 ואם לחמישה ● קוסמטיקאית, בעלת עסק ברחוב גאולה 43 בת"א ● . "אנשים פחדו לצאת מהבית שלא תתפוס אותם אזעקה. אני פתחתי את החנות אבל מצאתי את עצמי שוב יושבת לבד" • גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז

הדירה של עדי. עיצוב: הילה דביר ממן / צילום: דנה סטמפל עשהאל

כך הפכה ישראל למכרה זהב להחלפת בתים: "העשור של airbnb נגמר"

ישראל, שחגגה השבוע את מסיבת הסיום של הקורונה, הפכה ליעד הכי אטרקטיבי לחופשת הקיץ של ישראלים לשעבר ● המרוויחים הגדולים הם בעלי דירות, שמציעים את בתיהם להחלפה: "משפחה מפריז מציעה לנו את הדירה שלה, ארבעה חדרי שינה, צופה על האייפל - תמורת הבית שלנו ברמת גן"

אריק שפיר,  סגן יו"ר לפידות / צילום: רמי חכם

עם תשואה של 400% בשנה וחצי ורווח של 2 מיליארד שקל (על הנייר) באפריקה ישראל: האיש של לוקסי מדבר

אריק שפיר, סגן יו"ר קבוצת ההשקעות לפידות קפיטל של יעקב לוקסנבורג, מספר לראשונה על הפוטנציאל שראו באפריקה ישראל, על התוכניות לחברה הבת דניה סיבוס ועל הנפקה שהוקדמה בשל דרישת השוק

ד"ר מיכאל שראל / צילום: אוריה תדמור

בנט לא מתכוון להשאיר לליברמן את כל הבמה. הכירו את המועמד המוביל לתפקיד יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה

ד"ר מיכאל שראל היה הכלכלן הראשי באוצר והתפטר בתקופתו של לפיד אחרי שהתנגד למדיניות הכלכלית שלו ● בנט אומנם לא התלהב ממתן המושכות הכלכליות המלאות לידיו של ליברמן, אך כעת הוא תומך במועמד שעמדותיו המקצועיות כלכליות לא רחוקות מאלה של שר האוצר המיועד

מרב מיכאלי, יו"ר מפלגת העבודה "קלמן-ליברמן", כאן ב', 23.05.2021 / צילום: Associated Press

לא רק בדרום: המענה הנפשי בישראל לא מספק

הרפורמה בשירותי בריאות הנפש לא הביאה לשינוי המיוחל: 12 חודשי המתנה לטיפול, מאות משרות של פסיכיאטרים ושל פסיכולוגים לא מאוישות, והתקציב לא מנוצל במלואו ● בעוטף עזה נאלצים לפנות לטיפולים פרטיים ויקרים, ולא רק שם

כיכר הטיימס בניו יורק / צילום: Shutterstock

המיליארדרים התעשרו, ההבטחות נשכחו: הגיע הזמן לאתחל את הקפיטליזם

למציאות הכלכלית והחברתית שאמריקה והעולם כולו מצויים בה אין תקדים ● החוב הגדל, פעמי האינפלציה מורגשים, מצב התעסוקה, הצעת התקציב לשנת 2022, מדיניות הפדרל ריזרב ומצב החברה - נראה כי הדברים מידרדרים בקצב מואץ, והריסט הגדול הולך ומתקרב והולך ● מבט מפוכח על מציאות מתהווה

3.	דויד זיגדון מנכ"ל מכון המחקר מיגל וצוות חוקרי הקורונה / צילום: מכון המחקר מיגל

זוכרים את החיסון לקורונה של מיג"ל? הוא יפותח כחיסון דחף בבליעה

חברת MigVax, שהוקמה כדי לפתח את החיסון כבר בתחילת ימי הקורונה, מדווחת על סיום ניסויים בבעלי חיים

ג'ו ביידן / צילום: Shutterstock

פסגת ה־G7: ביידן דחק במנהיגים לבקר את סין על ניצול עובדי כפייה

קבוצת מנהיגי העולם הסכימה על יוזמת תשתית חדשה שנועדה להתחרות בבייג'ינג

עמק יזרעאל / צילום: איל יצהר

בעמק יזרעאל כבר מרוצים מהממשלה החדשה: שדה התעופה החדש לא יוקם בשטחם

כך עולה ממסך קווי היסוד המעודכן של הממשלה הנכנסת ● לאור המדיניות המסתמנת, נשארה חלופה אחת לשדה תעופה בינ"ל נוסף: בנבטים שבדרום