גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נוהרים לגיימינג ולרשתות החברתיות: חברות המדיה מאבדות את דור ה-Z

מי שנולדו בסוף שנות ה-90 ותחילת שנות ה-2000 גדלו, וכך גם הכוח הכלכלי שלהם ● סקר חדש שנערך בארצות הברית מגלה כי הקהל של הפלטפורמות הישנות הולך ומתבגר ● אם ענקיות המדיה לא ישכילו לקרוץ לקהל הצעיר, הן עלולות לאבד את הרלוונטיות שלהן

דור ה–Z נוהר לרשתות החברתיות ולגיימינג / צילום: Shutterstock
דור ה–Z נוהר לרשתות החברתיות ולגיימינג / צילום: Shutterstock

דור ה-Z הוא הראשון שנולד לעולם שהטכנולוגיה נגישה בו מגיל צעיר. לכן זה לא מפתיע שהוא צורך אותה כמו אוויר לנשימה. פירמת הייעוץ וראיית החשבון Deloitte ערכה בפברואר 2021 סקר אינטרנטי בקרב 2,009 צרכנים בארה"ב. הנתונים מציגים את השינויים בעולם המדיה של אחרי הקורונה ואת הפערים בין הדורות בארה"ב.

בעוד שבדור הבייבי בום (שנולדו בשנים 1947-1965) ובדור ה-X (שנולדו בשנים 1966-1982) יש העדפה ברורה לצפייה בטלוויזיה בשעות הפנאי, דור ה-Z (שנולדו בשנים 1997-2007) מעדיף משחקי וידיאו. מעבר לכך, מהסקר של Deloitte עולה שצפייה בטלוויזיה היא האופציה הכי פחות פופולרית בקרב הצעירים, שמעדיפים לשמוע מוזיקה, לגלוש באינטרנט ולבלות ברשתות החברתיות. זה גם בדיוק מה שמלחיץ את ענקיות המדיה בעולם, שחייבות למצוא דרכים לשמור על רלוונטיות בשביל הקהל הצעיר.

"דור ה-Z הופך להיות מעניין ומרכזי כלכלית, שיווקית ועסקית", אומר אורן רוזמן, שותף בחטיבת הייעוץ הניהולי ומוביל סקטור המדיה ב-Deloitte. "הוא מתנהג שונה והוא צרכן מאוד משמעותי של מדיה דיגיטלית. יש אתגר של להבין איזה תוכן אטרקטיבי עבורו וגם מה המודל העסקי הנכון".

 

הקורונה: הזניקה את הגיימינג

אחד מסימני השינוי שמביא איתו דור ה-Z, זו הצמיחה המהירה של שוק הגיימינג והפיכתו למשמעותי לענקיות המדיה לא פחות מהסטרימינג. "הזמן שבני נוער משקיעים במשחקי וידאו גדל משמעותית. הם היו הרבה זמן בלי בתי ספר ועם ריחוק חברתי, והמחסור במסגרות תרם לכך", אומר רוזמן. "אבל זה לא שהם שינו הרגלים במידה רבה. בדורות המבוגרים יותר השינוי שהקורונה עשתה הוא עלייה באוריינות הדיגיטלית ובחשיפה של חלקים יותר גדולים מהם לשירותי מדיה דיגיטליים. לעומת זאת, בדור הצעיר המגפה חיזקה מגמה שכבר הייתה".

רוזמן מסביר כי הגידול במספר הצרכנים עם אוריינות דיגיטלית טובה, מזמן הזדמנות רוחבית להמון תעשיות. אחת מהן היא כאמור, הגיימינג. הקורונה הגדילה את העניין במשחקי הווידאו בקרב כל הגילאים. מהדוח של Deloitte עולה כי נכון לפברואר 2021, 87% מדור ה-Z, לצד 83% מדור ה-Y ו-79% מדור ה-X ציינו כי הם משחקים במשחקי וידאו לפחות פעם בשבוע.

אורן רוזמן, מוביל סקטור המדיה ב-Deloitte / צילום: אלמוג סוגבקר

דור ה-Z: מחפש אינטראקציה

השיעור מתוך בני דור ה-Z שמשחקים גדול משמעותית מזה שבדורות המבוגרים יותר. כך, לפי ה-ISFE, שעוקב אחרי תעשיית הגיימינג באירופה, 74% מבני 15-24 שיחקו במשחקי וידאו ב-2020, כשהיחידים שעקפו אותם היו בני 11-14 (עם שיעור של 84%). אצל בני דור ה-Y מדובר ב-59%, בדור ה-X ב-46% ואילו אצל דור הבייבי בום ב-31% בלבד.

"אני חושב שדור ה-Z משחק יותר במשחקי וידאו כי יש בהם גם אינטראקציה חברתית, וזה היה חסר להם", מסביר רוזמן. "הם משחקים ביחד או נגד חברים ואנשים זרים, משתפים ביוטיוב ואחרים צופים בהם או שהם בעצמם צופים בשחקנים אחרים. לעומת נטפליקס, משחקי הווידאו באמת הצליחו לפצח את האלמנט החברתי".

הזינוק בשימוש מיתרגם כמובן לעלייה בשווי השוק. לפי דוח של Newzoo, שמתמחה באנליזה של עולם משחקי הווידיאו, שווי השוק ב-2020 זינק ב-23% ועמד על 177.8 מיליארד דולר. ב-2021 הוא אמנם צפוי להתכווץ מעט ולעמוד על 175.8 מיליארד דולר, אך לפי הערכות החברה, ב-2023 הוא צפוי לחצות את רף ה-200 מיליארד דולר.

נטפליקס: מצטרפת לתחום

כל אלה יכולים להסביר מדוע נטפליקס החליטה להיכנס לתחום. באמצע מאי נודע כי ענקית הסטרימינג מחפשת מנהל בכיר שינהל את תחום הגיימינג, אך אופי השירות עדיין לא ברור. לפי ההערכות, מדובר במשחקים לסמארטפונים ולפי דיווחים, השירות יושק כבר ב-2022.

"נטפליקס מייצרים יופי של תוכן, אבל לא חוויה שונה מחווית הצפייה לפני 6 שנים", אומר רוזמן. "במשחקי הווידאו כל הזמן יש התקדמות ברמת המוצר והחוויה. בסופו של דבר, זה מהווה פקטור בידול משמעותי אצל בני נוער. גם החיבור שלהם למשחקי הווידאו הרבה יותר רגשי מהחיבור שלהם לנטפליקס או לאמזון פריים. לכן אנחנו רואים שחקניות כמו נטפליקס שמסתכלות על זה ורוצות להשקיע יותר בעולמות הגיימינג.

"בסוף נטפליקס היא שחקנית עם מודל עסקי אחד: למכור לי מנוי לשירות הסטרימינג שלה. הייתה לה שנה פנטסטית בגלל הקורונה, אבל הדוח האחרון כבר הראה האטה מאוד משמעותית בצמיחה.

"במקביל, התחרות בשוק מתעצמת. זו הסיבה שהיא כל הזמן מגדילה עוד ועוד את ההשקעות שלה בתוכן, כי היא חייבת להישאר רלוונטית. היא עדיין מותג הסטרימינג המוביל, עם מכונה משומנת של הוצאת תוכן חדש ויחסים עם הצרכנים, אבל היא תיכנס לכמה שנים מאוד מאתגרות שבמידה רבה יעצבו את העתיד שלה".

נטפליקס תעביר את המיקוד שלה לגיימינג?
"אני לא חושב. זה יהיה עוד סוג תוכן שהיא מציעה בשביל לתת יותר ערך למנויים ולגרום להם להיות יותר זמן בתוך הפלטפורמה".

גם בישראל, חברות התקשורת מתחילות לפזול לתחום. בשבוע שעבר פורסם בגלובס כי בזק בוחנת כניסה לעולם המשחקים ברשת. החברה נמצאת בשלבים מתקדמים של שיחות עם חברות משחקים בינלאומיות, והמטרה היא להציע את המשחקים בפלטפורמה שלה. פרטנר הראתה עניין עוד לפניה. בקיץ האחרון השיקה החברה ערוץ משחקים למנויי פרטנר TV.

הרשתות בישראל: צריכות לפנות לצעירים

מגמה נוספת שעולה מהדוח של Deloitte קשורה לשינוי בצריכת החדשות. בעוד ש-58% מדור הבייבי בום צורך את החדשות דרך ערוצי הטלוויזיה, כמחצית מדור ה-Y ומדור ה-Z מתעדכנים באקטואליה ברשתות החברתיות.

למה הצעירים מתעדכנים בחדשות ברשתות החברתיות והאם זה רע? | פרשנות

מדובר באתגר למודל העסקי של שחקני המדיה המסורתיים, שנשענים במידה רבה על שירות החדשות שלהם כעוגן. "המצב של השחקניות בישראל טוב יותר מהרבה שחקניות בעולם, כי אנחנו עדיין מדינה שיש בה הרבה פריקים של חדשות", אומר רוזמן. "אבל הן צריכות למצוא דרכים להתאים את המוצר שלהן לקהל הצעיר ולהנגיש לו את המוצר בצורה שהוא רוצה ורגיל לצרוך.

 

"צריך לחשוב על הדרך שבה עובדים עם הרשתות החברתיות, איך עושים ויזואליזציה של חדשות, הופכים אותן לקצרות ומתרגמים אותן לשפה ברורה לצעירים. בנוסף, צריך גם לגייס יותר עובדים צעירים. צריך שהצרכנים שלך יהיו חלק מתהליך קבלת ההחלטות כדי להבין את הצרכים שלהם".

יכול להיות שקשת ורשת ינסו להיכנס לתחום הגיימינג בקרוב?
"בתוכן אנשים רוצים לצרוך תוכן מקומי בעברית. רשת וקשת לא מחזיקות בתוכן זר בגלל שאין לו ערך מוסף. במשחקי וידיאו זה שונה. היכולת לפתח משחק מספיק טוב ואטרקטיבי בעברית היא פיצוח מאוד קשה. אין באמת משמעות לשפה ואתה מתחרה מול ענקים גלובליים חזקים. אני חושב שיהיה להן קשה לייצר פיצוח בעולמות הגיימינג. אבל זה לא אומר שהן צריכות לוותר, זה כן משהו שצריך להיות על הראדר שלהן, המחשבה איך בכל זאת מנגישים משחקי וידאו לקהל".

עוד כתבות

בית מרקחת מוכר קנאביס מרשת קוקיז / צילום: רשת גבעול

בזכות הקנאביס הרפואי: כך הפכו בתי המרקחת לעסק בשווי של מיליוני שקלים

סדרת עסקאות של חברות קנאביס מקומיות לרכישת והקמת בתי מרקחת מעניקה חיים חדשים לתחום, שנחשב לאפור ולא רווחי במיוחד ● סמנכ"ל הפיתוח של חברת לאון פארם, שבית המרקחת שלה בפתח תקווה ייצר אשתקד הכנסות של כ-20 מיליון שקל: "אנחנו מחזירים את הרוקח למעמדו"

בורסה לנ"ע ת"א / צילום: איל יצהר

נעילה שלילית בתל אביב: ת"א 90 ירד ב-0.8%; הבנקים התחזקו ב-0.5%

מדד ת"א 35 איבד 0.4%, מדד ת"א 90 ירד ב0.8% ומדד ת"א 125 נסוג 0.6% ● הדואליות הכבידו על השוק ● הדולר נחלש ב-0.3% ושערו היציג נקבע על 3.25 שקלים

ראש הממשלה בוריס ג'ונסון ושר האוצר רישי סונאק בנמל במידלסברו, בריטניה / צילום: Associated Press, Scott Heppell

החשבון הגיע: בריטניה הוציאה 372 מיליארד ליש"ט על הקורונה, והיד נטויה

השמרנים בבריטניה הימרו על גירעון תקציבי עצום כדי להזניק את הכלכלה אחרי מגפת הקורונה ● החוב הציבורי הבריטי מגיע כעת ל־100% מהתמ"ג השנתי, כ־2.2 טריליון ליש"ט (כ־3 טריליון דולר) ● שר האוצר העריך כי ב־2025 יועלו המסים על החברות ויוגבר נטל המס כדי לממן את ההוצאות הגבוהות

האוטובוס החשמלי של אלקטריאון / צילום: קובי ישעיהו

המשרד לאיכות הסביבה מורה לחברות התחבורה הציבורית לעבור לרכב חשמלי

עד 2025 יחויבו כל מפעילי התחבורה הציבורית לרכוש אוטובוסים חשמליים בלבד

נתב"ג - ביטולי טיסות המראות ונחיתות - בעקבות מבצע צוק איתן / צילום: תמר מצפי

סגירת נתב"ג כצפוי אינה עומדת על הפרק - אבל מה עם אכיפת הבידוד?

אילנה גנס, ראש מטה בריאות הציבור, בדיון בוועדת הכלכלה: "בכל גלי התחלואה ראינו שמרבית הוריאנטים שהגיעו לארץ הגיעו מחו"ל, ולכן התקנות והמתווים הנוספים הם הגבלות יציאה מישראל ותקנות בדיקות שנועדו לצמצם עד כמה שניתן תחלואה מיובאת וכניסה של וריאנטים מסוכנים"

חיסון לקורונה / צילום: Shutterstock, LookerStudio

משרד הבריאות ערך שינויים במדיניות החיסון של ילדים בני פחות מ-12 בקבוצות סיכון

משרד הבריאות הסיר סוכרת ואי ספיקת כליות מרשימת ההתוויות המאפשרות חיסון ילדים ● המדיניות של משרד הבריאות, על פי ההכרזה, היא לצמצם בשלב זה ככל האפשר את חיסון הילדים בני פחות מ-12, עד שפייזר תפרסם תוצאות של מחקר שנערך בקבוצת גיל זו

שדה בריר / צילום: גילי סופר

בג"ץ ידון מחר: האם תוכנית הכרייה בשדה בריר תצא לפועל?

במשך שנתיים לא הצליחה המדינה לגבש עמדה אחידה לבג"ץ: משרד הבריאות התנגד לכרייה בבריר, והמשרד להגנת הסביבה התנגד לבדיקה מקדמית של האספקטים הבריאותיים, שביכולתה לטרפד את הכרייה ● האם המכשולים הגדולים הוסרו?

מייסדי At-Bay רומן יצקוביץ' ורותם אירם / צילום: At-Bay

השווי קפץ פי ארבעה: סטארט-אפ האינשורטק הישראלי אט-ביי הפך לחד-קרן

חברת At-Bay הודיעה היום על גיוס 185 מיליון דולר לפי שווי של 1.35 מיליארד דולר  - קפיצה בשווי של פי ארבעה ביחס לגיוס הקודם בדצמבר ● At-Bay מבטחת כ-10,000 חברות בינוניות בארה"ב נגד איומי סייבר

חברת Daisy / צילום: איל יצהר

קרן אלף ומייסד למונייד משקיעים בחברת ניהול הבניינים הדיגיטלית של יותם כהן

הסטארט אפ של יותם כהן וניר חמד הוא בעצם חברת ניהול בניינים שאחראית על כל שרשרת הערך של התחום: החל מניהול צוות הבניין, דרך מערכת לאיתור נותני שירות והזמנתם ועד צ׳ט בין הדיירים ● כעת, מודיעה החברה על גיוס של 4.5 מיליון דולר בסיבוב סיד

מכונת ביטקוין / צילום: Reuters, Brendan McDermid

לא תוכלו להפקיד מטבעות קריפטו בבנק, אבל רשות המסים תקבל את חלקה

בנק ישראל נוטה לאשר לרשות המסים להפקיד בחשבונה כספי מסים שמקורם מטבעות דיגטליים וכספים מחו"ל ● בכך תוכל המדינה לעקוף את הבעיה של בנקים מסחריים, שמסרבים לקבל הפקדות של כספים כאלה, לנוכח איסורי הלבנת הון שחלים עליהם ● טרם נקבע המנגנון של בחינת מקור הכסף וזיהוי הלקוח

מייסדי פיירבלוקס: עידן עפרת, מיכאל שאולוב ופבל ברנגולץ / צילום: יוליה נר

רוכבת על הייפ הקריפטו: פיירבלוקס הישראלית מגייסת לפי שווי של 2.2 מיליארד דולר

פיירבלוקס, המפתחת תשתית מאובטחת למטבעות ונכסים דיגיטליים, הודיעה על גיוס ענק של 310 מיליון דולר לפי שווי הגבוה פי שלושה מזה שקיבלה במרץ האחרון ● המנכ"ל והמייסד מיכאל שאולוב: "שוק הקריפטו מתפוצץ ויש הבנה שהוא יהיה הרבה יותר גדול מאשר רק ביטקוין"

נמל אשדוד / צילום: גיא ליברמן

"לבחון את ההנחות": רשות החברות פתחה בבדיקה חריגה בנמל אשדוד

רו"ח קובי אברהם מונה על ידי רשות החברות לקיים בדיקה מיוחדת בנמל אשדוד - בדגש על הדירקטוריון וההנהלה ● הבדיקה תתמקד באופן קבלת ההחלטות בנושאים כמו אי מינוי יועץ משפטי קבוע לנמל מזה תקופה ארוכה, ומתן הנחות ללקוחות החברה בשלוש השנים האחרונות

אמיר ברמלי / צילום: שלומי יוסף

למה הוזמנו 50 אלף מסכות N95 עבור אמיר ברמלי?

תביעה שהוגשה נגד אשת העסקים חגית שינובר חושפת את קשריה עם אמיר ברמלי, שהורשע בהונאת ענק ● על פי כתב התביעה, באפריל 2020 שינובר ביקשה להזמין עבור ברמלי 50 אלף מסכות N95 מחברת פרסום תבור - והתשלום לא הגיע מעולם

אלון מאסק / צילום: Shutterstock

טסלה הציגה לראשונה רווח של מעל מיליארד דולר ברבעון; המניה מטפסת במסחר המאוחר

חברת הרכב החשמלי של אלון מאסק עקפה את הציפיות, ודיווחה לראשונה על יותר ממיליארד דולר רווח נקי רבעוני ● סך מסירות הרכב ברבעון השני של 2021 הגיע ל-201,250 - עלייה של 122% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה

היטל של 40% על רופאים פרטיים: כך תיראה הרפורמה הגדולה בבריאות

על פי טיוטת חוק ההסדרים, באוצר בחרו ברף הגבוה של ההיטל, וקבעו כי מי שישא בו הן חברות הביטוח וקופות החולים • במקביל, מוסדות הרפואה הפרטיים ישלמו גם הם היטל של 40% בגין תשלומים שיקבלו מפעולות שלא מכוסות על ידי הביטוח הפרטי • קופות החולים יונחו לצמצם פרוצדורות בשב"ן כדי למנוע העמסת ההיטל על הציבור

ג'נט ילן צילום: רויטרס,
JONATHAN ERNS

ארה"ב צפויה להביא את כלכלת העולם אל מעבר לקו ההתאוששות

כשהתוצר המקומי הגולמי ברבעון השני צפוי לעבור את הרמות שלפני המגפה, נראה כי אבן-דרך בשיקום הכלכלה העולמית נמצאת בהישג יד, כך אומרים אנליסטים

רועי פולקמן, / צילום: ליאור מזרחי

אחרי שנה של עבודה: ועדת פולקמן מחזירה את הכדור למשרד התקשורת ברוב הסוגיות המרכזיות

כפי שנחשף בגלובס, הוועדה ממליצה להפסיק את חיוב הוט ו-yes לשדר את הערוצים המסחריים ולאפשר להם לשדר פרסומות, אך מחזירה למשרד התקשורת את ההכרעה כיצד לעשות זאת; כך גם לגבי האפשרות לשדר חדשות ● בנוסף, הוועדה ממליצה על הקמת רשות רגולטורית אחת שתפקח על כל הגופים המשדרים ותכלול גם נציגי ממשלה ● חובת ההפקה המקומית של הוט ו-yes תרד מ-8% ל-6.5%

הבורסה בשנחאי, סין / צילום: Shutterstock, Dmitri Ometsinsky

ירידות בוול סטריט; קרן המטבע מזהירה מאינפלציה

אפל, גוגל ומיקרסופט יפרסמו דוחות עם סיום המסחר ● מחירי הדיור בארה"ב קפצו במאי בשיא של 16.6%; מדד אמון הצרכן שב לרמתו טרום הקורונה ● מגמה שלילית באירופה, הבנקים מאבדים גובה ● בעוד שמדד הניקיי ננעל בעלייה של 0.4%, המדדים בסין והונג קונג רשמו ירידות חדות של 2%-4%

אוטווה, בירת קנדה / צילום: Shutterstock, Iryna Tolmachova

קנדה פותחת שעריה לתיירים מחוסנים ומזכירה את הקנסות למפרי התקנות

הצעד הראשון של החזרת התיירות יחל ב-9 באוגוסט עם הכנסת אזרחים אמריקאים מחוסנים בלבד ● ב-7 בספטמבר המדינה תיפתח לתיירים מחוסנים ממדינות אחרות ● הקנסות על מסירת מידע שקרי בהצהרת הבריאות: קנס של 750 אלף דולר קנדי (כ-1.94 מיליון שקל) או ששה חודשי מאסר, או שניהם

בזוס לאחר הנחיתה של החללית / צילום: Reuters, Blue Origin/Handout

בזוס לנאס"א: תבחרו בי על פני מאסק ואוותר על 2 מיליארד דולר בעלויות הנחיתה על הירח

בזוס מציע לכסות חלק ניכר מעלויות החוזה לבניית כלי שינחית אסטרונאוטים על הירח עליו הוא מתחרה מול spaceX ● המבקרים: אמזון התחמקה מתשלום מס בגובה 2.3 מיליארד דולר ב־2020