גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הכירו את המיליארדרים של גל הנפקות הטכנולוגיה הישראליות בוול סטריט

מספר דו-ספרתי של יזמים ומשקיעים מקומיים מחזיקים כיום מניות טכנולוגיה שהונפקו מאז השנה שעברה, בשווי של כ-5 מיליארד דולר "על הנייר" ● המתעשרים הגדולים: צמד יזמי מאנדיי רועי מן וערן זינמן, שלאחר ההנפקה והזינוק במניה "שווים" 1.1 מיליארד דולר ו-436 מיליון דולר בהתאמה

טקס פתיחת המסחר של חברת מאנדיי / צילום: נאסד"ק
טקס פתיחת המסחר של חברת מאנדיי / צילום: נאסד"ק

גל ההנפקות ההולך ומתגבר של חברות טכנולוגיה ישראליות בוול סטריט, ייצר ערך עצום של מיליארדי שקלים "על הנייר" לשורה של יזמים בחברות הללו, לצד משקיעים פרטיים שהאמינו באותן חברות עוד בתחילת הדרך.

בדיקת גלובס מעלה כי בעקבות שש הנפקות ראשיות (IPO) של חברות טכנולוגיה מתחילת השנה שעברה, מחזיקים כיום 15 יזמים ומשקיעים פרטיים מישראל מניות של אותן חברות בשווי מצרפי של כ-5 מיליארד דולר (קרוב ל-16 מיליארד שקל), והרשימה צפויה ללכת ולהתארך בחודשים הבאים. 

 

מתחילת 2021 הפכו ארבע חברות טכנולוגיה מישראל לחברות ציבוריות בוול סטריט באמצעות הנפקה ראשונית (IPO), וכמה אחרות הגישו תשקיפים, וצפויות להצטרף אליהן בקרוב - כולן בשוויים של מיליארדי דולרים. 

ההנפקה האחרונה, בשבוע שעבר, הייתה של חברת Monday.com, שפיתחה מערכת הפעלה לעבודה, לצורך ניהול פרויקטים ותהליכי עבודה. בהנפקה המוצלחת גייסה החברה סכום של 574 מיליון דולר (אשר צפוי לגדול בהמשך ב-57.4 מיליון דולר, כשהחתמים יממשו אופציה לרכישת מניות נוספות במחיר ההנפקה). 

דניאל שרייבר + שי וינינגר - למונייד lemonade / צילום: שלומי יוסף

ההנפקה בוצעה לפי שווי של 6.8 מיליארד דולר, ובשני ימי המסחר הראשונים שלה, המניה קפצה ב-22% למחיר של מעל 189 דולר, המשקף למאנדיי שווי שוק של 8.3 מיליארד דולר. צמד היזמים, המנכ"לים המשותפים של החברה רועי מן וערן זינמן, יכולים להיות מרוצים: שווי החזקתו של מן עומד כעת על מעל 1.1 מיליארד דולר, ושווי ההחזקה של זינמן - על 436 מיליון דולר.

אחד המשקיעים הוותיקים ביותר במאנדיי הוא אבישי אברהמי, מייסד ומנכ"ל חברת האינטרנט Wix, שהשקיע במאנדיי באופן פרטי עוד בשלב הסיד ב-2012, ומכהן בה כדירקטור. לאחר ההנפקה והזינוק במניה מחזיק אברהמי כעת במניות מאנדיי בשווי של 294 מיליון דולר. במקביל, אברהמי מחזיק מן הסתם גם במניות Wix, שהשווי שלהן עומד כיום על 492 מיליון דולר. 

אבישי אברהמי / צילום: שלומי יוסף

משקיע נוסף שמלווה את מאנדיי שנים רבות הוא אבי (אביעד) אייל, מייסד אנטרי קפיטל, שמחזיק באופן פרטי במניות מאנדיי בשווי של 140 מיליון דולר (אנטרי קפיטל מחזיקה במניות בשווי 910 מיליון דולר; ככל הידוע אנטרי ואייל השקיעו בסך הכול כ-13 מיליון דולר במאנדיי מאז שהוקמה, כך שמדובר בהצפת ערך ניכרת).

900 מיליון דולר לשלושת מייסדי גלובל-אי

מאנדיי הגיעה לוול סטריט זמן קצר אחרי גלובל-אי, המספקת פתרון לעולם ה-e-commerce, ואחרי סימילרווב, שפיתחה פלטפורמה לבחינה וחיזוי התנהגות של גולשים באינטרנט. גלובל-אי זינקה מאז ההנפקה בחודש שעבר ב-86%, ושלושת מייסדיה, אמיר שלכט המנכ"ל, שחר תמרי מנהל התפעול וניר דבי מנהל השיווק, מחזיקים מניות ששוויין סביב 300 מיליון דולר לכל אחד.

מייסדי גלובל-אי. מימין: אמיר שלכט, שחר תמרי וניר דבי / צילום: רותם ברק

בסימילרווב, שנסחרת במחיר נמוך מעט ממחיר ההנפקה, המנכ"ל והמייסד אור עופר מחזיק במניות בשווי 124 מיליון דולר, לאחר שמכר במסגרת ההנפקה מניות תמורת 11 מיליון דולר. היזם הסדרתי ד"ר יוסי ורדי השקיע בסימילרווב בשלב הסיד ב-2007, והגדיל את השקעתו בחברה בסבבי הגיוס שהגיעו בשנים שלאחר מכן. נכון להיום, הוא מחזיק במניות החברה בשווי של 84.5 מיליון דולר. 

יוסי ורדי / צילום: איל יצהר

ההנפקה הטכנולוגית הגדולה ביותר שיצאה מישראל הייתה של חברת הגיימינג פלייטיקה, שהונפקה בתחילת השנה הנוכחית. עם זאת, בעלי החברה הם סיניים - תאגיד סיני רכש ב-2016 את החברה, מידי חברה אמריקאית שרכשה אותה ב-2010 מידי המייסדים רוברט אנטוקול ואורי שחק. פלייטיקה הונפקה בשווי 11.1 מיליארד דולר ונסחרת כיום בשווי נמוך יותר, של 10.6 מיליארד דולר. שווי ההחזקה של אנטוקול בחברה מגיע ל-258 מיליון דולר.

מייסדי למונייד: החזקות של כ-650 מיליון דולר

עוד לפני גל ההנפקות הנוכחי יצאו מישראל בשנה שעברה להנפקה שתי חברות "חד קרן" (יוניקורן - חברות שהגיעו לשווי של מעל מיליארד דולר בשוק הפרטי). חברת הביטוח הדיגיטלי למונייד הונפקה ביולי 2020 במחיר של 29 דולר למניה, וחברת JFrog, שפיתחה פתרון המאפשר לבצע עדכוני תוכנה רציפים, הונפקה בספטמבר במחיר של 44 דולר למניה.

מניית למונייד הגיעה בשיא ליותר מ-183 דולר, אך נסחרת כיום במחיר של כ-106 דולר, המשקף לחברה שווי שוק של 6.5 מיליארד דולר. מייסדי החברה, המנכ"ל דניאל שרייבר והמנהל הטכנולוגי שי וינינגר, מחזיקים במניות בשווי נוכחי של 287 מיליון דולר ו-359 מיליון דולר, בהתאמה.

שרייבר מכר חלק מהחזקותיו בחברה תמורת 49.5 מיליון דולר, במסגרת הנפקה משנית שבוצעה לפני מספר חודשים במחיר של 165 דולר למניה. וינינגר, שהיה גם ממייסדי חברת פייבר, החזיק נכון לדיווח האחרון במניות פייבר ששוויין הנוכחי מגיע ל-346 מיליון דולר, אם כי הוא כבר אינו בעל עניין בחברה, כך שייתכן שהיה שינוי במספר המניות שהוא מחזיק והוא אינו נדרש לדווח על כך.

ב-JFrog, מחיר המניה שכבר ירד מתחת למחיר ההנפקה התאושש לאחרונה, והגיע לכ-47.3 דולר, מחיר המשקף לחברה שווי שוק של 4.4 מיליארד דולר. שלושת מייסדי החברה מכרו בהנפקה מניות בהיקף מצטבר של כ-63 מיליון דולר. נכון להיום, שווי ההחזקה של המנכ"ל שלומי בן חיים הוא 242 מיליון דולר, שווי ההחזקה של פרד סימון (Chief Data Scientist) הוא 266 מיליון דולר ושווי ההחזקה של מנהל הטכנולוגיה הראשי יואב לנדמן הוא 345 מיליון דולר.

כאמור, אל כל אלה יצטרפו בקרוב יזמים ומשקיעים נוספים שנמצאים בדרך לוול סטריט. בין היתר, חברת אבטחת הסייבר סנטינל וואן, שעדיין לא דיווחה על השווי המבוקש בהנפקה, עשויה להפוך לאחת ההנפקות הישראליות הגדולות; המייסד והמנכ"ל תומר ויינגרטן מחזיק בכ-4% ממניותיה.

WalkMe, שפיתחה תוכנה שנועדה לפשט את השימוש בתוכנות ארגוניות מורכבות, צפויה להנפיק לפי שווי של כ-2.5 מיליארד דולר; מייסדיה דן עדיקא ורפאל סווירי צפויים להחזיק לאחר ההנפקה במניות בשווי של מעל 60 מיליון דולר כל אחד.

40 מיליארד דולר מחכים למיזוג ל-SPAC

לצד ההנפקות הראשוניות, עשר חברות ישראליות ממתינות כיום להשלמת המיזוגים שלהן לחברות SPAC, בשווי מצטבר של למעלה מ-40 מיליארד דולר. חברות SPAC הן חברות שמגייסות כסף מבלי שיש להן פעילות, ובמטרה למצוא יעד לרכישה תוך פרק זמן מוגבל, או שייאלצו להחזיר את הכסף למשקיעים.

עם החברות הישראליות שמתמזגות ל-SPAC, ושהשלמת המיזוגים שלהן צפויה בשבועות הקרובים, נמנית איירון סורס, שפיתחה פלטפורמה למפתחי משחקים ואפליקציות וחברת המלצות התוכן טאבולה. איירון סורס מתמזגת לפי שווי של 11.1 מיליארד דולר, ולאחר המיזוג יחזיק מייסד ומנכ"ל החברה, תומר בר-זאב, ב-5.7%-7.3% ממניות החברה; מייסדים נוספים - תמיר כרמי וארנון חריש - יחזיקו ב-2.1%-2.7% כל אחד. בטאבולה, המייסד והמנכ"ל אדם סינגולדה יחזיק ב-6%-6.6% ממניות החברה לאחר המיזוג, שמתבצע בשווי 2.6 מיליארד דולר.

עוד כתבות

רותם סלע בקמפיין טורנדו / צילום: צילום מסך

הטרנד החדש: לגחך על כל מי ששר בפרסומות, ולעשות אצלך בדיוק את אותו דבר

העקביות והנוכחות הגבוהה של רותם סלע והפסנתר בהפסקות הפרסומות משגרות את טורנדו למקום הראשון הכפול, כך עולה מדירוג הזכורות והאהובות של גלובס וגיאוקרטוגרפיה ● גישה דומה עובדת קצת פחות עבור שני כהן ופנגו

הראל לוקר / צילום: איל יצהר

לוקר: "העסקה לרכישת פרשמרקט תוסיף לנו הרבה עצמה וכוח"

יו"ר פז הראל לוקר: "הסינרגיות בין פז ופרשמרקט בסוף הולכות להביא תשואה פנומנלית לבעלי המניות" ● המנכ"ל ניר שטרן: "אנחנו הופכים להיות אחד השחקנים הגדולים בשוק המזון בישראל. האירוע הוא לפגוש את הלקוחות"

מימין: ליאור מגדל-נחום, נופר אשכנזי, קארן שיף. במטבחון של סלופארק / צילום: איל יצהר

"מאז שקנו אותנו יש סושי והמשרדים השתדרגו": ביקור בסלופארק

הם מעדיפים לעבוד מהמשרד, מרגישים כמו משפחה ומורעלים על המוצר. וזה בלי קשר לאופן ספייס החדש, לחדר עם הפלייסטיישן וההוקי ולשכר ("מרוויחים כמו בהייטק") ● ביקור במטבחון של סלופארק ● הברזייה, מדור חדש 

מנכ"ל פרטנר אבי צבי / צילום: ישראל שם טוב

לקראת עסקת ענק בשוק הסלולר? פרטנר רוצה לקנות את אקספון של חזי בצלאל

החברה פנתה למנהל ההסדר המיוחד של אקספון והודיעה לו כי בכוונתה להגיש הצעה לרכישת הפעילות ● כרגע ההצעה היחידה שיש לרכישת אקספון היא של שמעיה רייכמן, שבכוונתו להפוך אותה למפעיל וירטואלי ● האינטרס של הרגולטור הוא לאפשר מיזוג של אקספון לחברה שמחוץ לשוק הסלולרי

ג'ון מדבד, מייסד ומנכ"ל החברה חותם עם השר האזרי / צילום: OurCrowd

OurCrowd הישראלית חתמה על הסכם עם חברת ההשקעות של אזרבייג'ן

בכך הפכה OurCrowd לגוף העסקי הישראלי הראשון שחותם על הסכם עם גוף ממשלתי מאזרבייג'ן מיד עם פתיחת הנציגות העסקית של אזרבייג'ן בישראל ● אזרבייג'ן היא ספקית הנפט הגדולה ביותר של ישראל, שמצידה מוכרת לאזרים לא מעט מערכות נשק

בדיקת קורונה מהירה / צילום: Shutterstock, Jochen Gittel

פתרון יקר? בדיקות מהירות עלו כ-4 מיליארד אירו לגרמניה עד כה השנה

גרמניה משתמשת בבדיקות האנטיגן המהירות (שהגיעו לישראל בימים האחרונים) באופן מקיף, אך העלות האסטרונומית הביאה את הממשלה לשקול להפסיק את הסבסוד המלא באוקטובר הקרוב ● גורמים בשמאל מתנגדים לצעד, בשם החירות של התושבים לא להתחסן ולבצע במקום זאת בדיקות

ליונל מסי / צילום: Associated Press, Joan Monfort

ברצלונה הודיעה רשמית: ליונל מסי לא ימשיך בקבוצה

דרמה בקטלוניה: הבלאוגרנה הודיעו כי הכוכב הארגנטינאי לא הגיע לסיכום על חוזה חדש ולא יחזור אל הקבוצה ● "שני הצדדים מצטערים מאוד על הצורה שבה זה נגמר והעובדה שהרצונות של השחקן והמועדון לא יכלו להתממש", נמסר

יעל עומד על ערימת זבל / צילום: עמרי יוסף עומסי, רשות הטבע והגנים

תוכנית הרמזור של אריזות המזון שתגרום לנו למחזר יותר

במכללת אפקה להנדסה בתל אביב פיתחו כלי שיסייע ליצרנים מקומיים לתכנן מראש את המוצרים שלהם, כך שיהיו מותאמים לתשתיות המחזור המקומיות ● וגם:  שר האוצר אביגדור ליברמן ביקר במפעל רב בריח באשקלון ● אירועים ומינויים

דולר / צילום: Shutterstock

בנק ישראל צמצם דרמטית את היקף רכישות המט"ח ביולי

בחודש יולי רכש בנק ישראל חצי מיליארד דולר "בלבד" במסגרת תוכנית הרכישות ● בחודש אפריל רכש בנק ישראל 5.3 מיליארד דולר, בחודש מאי רכש כ-3 מיליארד דולר ובחודש יוני רכש 3.15 מיליארד דולר

אופיר יוסף מנכל איזי, אביבית בנדר הממונה על הפיתוח עסקי בנק הפועלים, תום מרוז, מנהל PayMe ישראל / צילום: אביב גוטליב

אפליקציית easy נכנסת לעולם התשלומים

עשרות אלפי בתי העסק הרשומים ב-easy יוכלו לקבל תשלום דיגיטלי מלקוחותיהם ● האפליקציה תטמיע לתוכה את bit של בנק הפועלים

דורון בלשר - מנכל אורמת / צילום: יח"צ

אורמת סוגרת רבעון פושר אך מעדכנת כלפי מעלה את תחזית ההכנסות השנתית

הרבעון השני הסתיים עם הכנסות של כ-147 מיליון דולר, ירידה של 16% בהשוואה לרבעון המקביל

ולאד טנב (משמאל) ובאיג'ו בהאט, מייסדי רובין הוד / צילום: Associated Press, Ben Margot

כחץ מקשת: מניית רובין הוד מזנקת עם תחילת המסחר באופציות עליה

מניותיה של מפתחת אפליקציית המסחר סגרו ביום רביעי במחיר כ-70.4 דולר, עלייה של 85% ממחיר ההנפקה בשבוע שעבר ● הזינוק מיצב את רובין הוד כמניה השנייה הכי נסחרת בשוק האמריקאי ● המסחר באופציות עליה הופך אותה ל"מניית מם" בעצמה

בית המשפט המחוזי בתל אביב / צילום: תמר מצפי

העומס על בתי המשפט בישראל כפול מאשר באירופה. מה מצבנו ביתר המדדים?

עפ"י דוח מועצת אירופה שבחן 48 מדינות, ישראל רושמת בעשור האחרון שיפור ברוב המדדים המקובלים ליעילות מערכת משפטית, למרות שמשך הזמן המקסימלי להכרעה משפטית עדיין גבוה מאוד ● הסחבת המשפטית

חוות קנאביס בישראל / צילום: Associated Press, Dan Balilty

חסמי היצוא הוסרו, אז מה מעכב עכשיו את תעשיית הקנאביס הישראלית?

שרי הממשלה מיהרו להכריז על הרפורמה ביצוא קנאביס, שהייתה אמורה לפתוח את השווקים הצומחים בעולם לתוצרת הישראלית ● אלא שבפועל החברות עדיין מתמודדות עם מגבלות רגולטוריות כבדות, שמקשות על רובן להתחרות ביעילות בשוק הבינלאומי

פרופ' ישי יפה, ראש הוועדה לבחינת ההוצאות הישירות בחסכונות הפנסיוניים / צילום: בן יוסטר

ועדת ההוצאות הישירות - מה יקרה אם התיאוריה תהפוך לפרקטיקה

בטור הקודם עסקנו בליקויים, להשקפתנו, בדוח הוועדה לבחינת ההוצאות הישירות בחסכונות הפנסיוניים ● הפעם נדון בנזקים הפוטנציאליים הצפויים מיישום הדוח, ונספק כמה המלצות שיוכלו להשיג את הדבר היחיד שבאמת חשוב בחיסכון הפנסיוני - תשואות גבוהות יותר בסיכון נמוך יותר ● כתבה שנייה משתיים

תיירים בחוף ים בת"א / צילום: עינת לברון

כמה תיירים ביקרו בארץ ביולי למרות המגבלות, וכמה ישראלים יצאו לחו"ל?

אם נדמה לכם שבתל אביב או בירושלים מתחילים לשמוע יותר שפות זרות ולראות יותר תיירים, זה אכן קיים - במספרים נמוכים ביחס לשגרה אבל במגמת שיפור לעומת החודשים האחרונים

אלי אלעזרא / צילום: תמר מצפי

6 שנים לאחר פתיחת החקירה: נסגר התיק נגד אלי אלעזרא

פרקליטות מחוז מיסוי וכלכלה קיבלה את טענותיו בשימוע של אלעזרא, בעל השליטה ויו"ר אלבר, וסגרה את התיק נגדו ● גם התיק נגד המנכ"ל אורן אלעזרא נסגר ● תיק החקירה עסק בחשד להונאת מכס ולהתחמקות ממס בחברה הבת אלבר ציי רכב ● כתבי אישום הוגשו נגד מעורבים נוספים בפרשה

רם בלינקוב, מנכ"ל משרד האוצר / צילום: דוברות משרד האוצר

מנכ"ל האוצר: "הדיון על מה נעשה אם יהיה סגר הוא כמו דיון על מה יקרה אם ננחת על הירח"

לגבי חברות התעופה אומר בלינקוב: "אנחנו לא נתמוך בהם ללא סוף" ● עוד אמר כי הוא מעריך שלא נחזור למודל החל"ת, ומתח ביקורת על חלק מהצעדים שהממשלה הקודמת נקטה: "הפעם הממשלה והאוצר לא יפעלו מתוך פאניקה"

דניאל שרייבר + שי וינינגר - למונייד lemonade / צילום: שלומי יוסף

מניית למונייד נפלה בעקבות הדוחות: ההכנסות ירדו וההפסד העמיק

ההפסד הנקי ברבעון השני הסתכם ב-55.6 מיליון דולר, גידול של 165% לעומת ההפסד ברבעון המקביל

טסלה חונה בחניון ציבורי בישראל / צילום: טלי בוגדנובסקי

קיה וסיטרואן משיקות בישראל גרסאות חשמליות חדשות, והן לא האחרונות

עוד משלוח ענק של טסלות נחת השבוע בארץ אבל המתחרים לא מרימים ידיים ● השבוע הצטרפו למערך גם קיה נירו החשמלית וסיטרואן C4 שמשווקת גם בגרסאות חשמליות וגם עם בנזין ודיזל ● השבוע בעולם הרכב