גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הוא חשוד בהונאת פונזי וכעת מציע איך לחלק את הכסף למשקיעים

מיכאל (מייק) בן ארי, הבעלים של חברת EGFE החשוד בהונאת פונזי בהיקף של כחצי מיליארד שקל, כתב ממקום המחבוא בחו"ל ניתוח המבוסס על המשפט האמריקאי ובו הצעה לאופן חלוקת הכספים למשקיעים שרומו ● לפי הניתוח, החזר החוב למשקיעים לא צריך לכלול את הריביות שהובטחו

מיכאל (מייק) בן ארי / צילום: תמונות מאירועי החברה - מתוך כתב התביעה
מיכאל (מייק) בן ארי / צילום: תמונות מאירועי החברה - מתוך כתב התביעה

השלב שבו יוחזרו הכספים למשקיעיו של מיכאל (מייק) בן ארי, הבעלים של חברת EGFE החשוד בהונאת פונזי בהיקף של כחצי מיליארד שקל, עוד רחוק. רשות ניירות ערך ממשיכה בחקירה, והנאמן הזמני שמונה לחברה, עו"ד ליאור דגן, מנסה לאתר כל מקור כספי שניתן להעביר לקופת הכינוס. כבר עתה ברור כי שאלות של צדק חלוקתי יעלו בשלב חלוקת הכסף, והנאמן הוא שיצטרך להידרש לסוגיה.

בינתיים, כשצו מעצר תלוי ועומד נגדו לאחר שנמלט מישראל, וכשהוא מסתתר מהרשויות, ערך בן ארי ניתוח המבוסס על המשפט האמריקאי המפרט את האינטרסים בהחלטה כיצד יחולקו הכספים למשקיעים בהונאת פונזי (במסגרתה רווחים למשקיעים ותיקים משולמים באמצעות כספי השקעה של משקיעים חדשים יותר). זאת, מאחר שמצבם של המשקיעים שונה האחד מהשני. בעוד שיש כאלה שהשקיעו לפני שני עשורים וקיבלו ריביות גבוהות כל השנים, ישנם אחרים שהשקיעו לאחרונה וטרם קיבלו רווחים.

למרות שבן ארי עדיין לא השיב כל סכום כסף, הוא מבקש באמצעות הניתוח להציע כיצד יחולקו הכספים שלקח מהמשקיעים. לפי עמדתו, דרישות החוב של המשקיעים לא צריכות לכלול את הריביות (הרווחים) הפיקטיביות שהובטחו להם.

בן ארי מבהיר לגלובס כי על אף פרסום המסמך, הוא אינו מודה בביצוע הונאה. לדבריו, יש לו כספים להשיב למשקיעים, ועורכי דינו צפויים להיפגש עם הנאמן כדי לקדם הסדר. 

 

סיכוי להסדר מקל?

בן ארי נעצר בתחילת אפריל. הוא שוחרר לאחר שמסר את שני דרכוניו, האמריקאי והישראלי, והפקיד 2 מיליון שקל להבטחת התייצבותו לחקירה. זמן קצר לאחר מכן עלה בן ארי על מטוס, כשהוא עושה שימוש בדרכון של חברו נחום אייזנשטאט, שהיה בין משקיעיו.

בן ארי הודיע כבר במאי כי לא ישוב לישראל עד שרשות ניירות ערך לא תגיע עימו להסדר וכי הוא מעוניין להשיב כספים. רק לאחרונה הסתיימה פרשת הונאת משקיעים בעניינו של אמיר ברמלי שנידון ל-10 שנות מאסר. הנתונים בעניינו של בן ארי מגלים תמונה חמורה מזו של ברמלי, הן מבחינת כמות המשקיעים והן מבחינת הסכומים. מצד שני, אם בן ארי ישיב כספים תהיה לכך השפעה על ההליך הפלילי ועל עריכת הסדר מקל עימו. במקרה של ברמלי, לא הייתה כל השבה של כספים.

עד כה הודיעה הרשות כי תפסה רכוש של בן ארי בשווי של עשרות מיליונים. הנאמן גם טען כי בן ארי העביר לגרושתו, ורד כלש-בן ארי, סכומי עתק של מיליונים וכי קיים חשד כי מקורם בכספי משקיעים. עו"ד שמואל מורן המייצג את כלש-בן ארי צפוי להגיב לבקשה בקרוב ולפרט את עמדתה.

קיזוז רווחים פיקטיביים

בחזרה למסמך החריג שכתב בן ארי. "אין שני משקיעים שמצבם דומה, ואין סטנדרטים לבחינת תביעות (משקיעים, נ' ש') בהונאת פונזי", הוא כותב. לפי המסמך, השאלות על הפרק הן אם להחזיר למשקיעים את הקרן או את הקרן והרווחים, וכיצד להתייחס למשקיעים שקיבלו תשלומים בתקופת ההונאה. "חלק מהמשקיעים טוענים לחוב שלא שולם, אחרים לרווחים צפויים, ואחרים לשניהם", כותב בן ארי. "הכול תלוי בסכום הכסף שהוחזר בשנות תוכנית הפונזי. האתגר הוא לטפל באינטרסים השונים, תוך חתירה לחלוקה צודקת של המזומנים".

לדברי בן ארי, ההבחנה בין סכומי הקרן לבין הרווחים הפיקטיביים שהובטחו הופכת לעניין קריטי בהונאת פונזי בשלב התביעות וחלוקת הכספים. בן ארי מציג עמדה, שלפיה אין להשיב למשקיעים את הרווחים הצפויים שהובטחו, ויש לקזז מסכום ההחזר את הסכומים ששולמו להם בזמן ההונאה. וזאת, מאחר שהרווחים שולמו מכספי השקעה של משקיעים אחרים. "הנאמן, המבקש למקסם את ההחזרים וליצור חלוקה שווה לכל המשקיעים, ינסה ככל הנראה לפסול רווחים פיקטיביים שהובטחו ולהפחית את תביעת המשקיע באמצעות קיזוז הסכום הכולל שחולק לו", נכתב.

שיטת חלוקת הכספים

בן ארי מפרט במסמך את קבוצות המשקיעים המתחרות בקדימות לקבלת כספים: אלה ששולמו להם רווחים בנוסף לקרן ההשקעה ותובעים את הרווחים הצפויים שלא שולמו; משקיעים שקיבלו חלק מסכום הקרן ומבקשים לקבל את יתרת הקרן ורווחים צפויים; ומשקיעים שלא קיבלו דבר.

בן ארי מפרט שלוש שיטות מרכזיות לחישוב: השיטה הנומינלית, המכונה שיטת "השקעה נטו", ולפיה יושב רק סכום הקרן וממנו יופחתו הריביות שקיבל המשקיע; שיטת "הדוח האחרון", המאפשרת תביעות לפי הדוח האחרון שנשלח למשקיעים ממבצע ההונאה;
ושיטה שלישית, "הגאות העולה", המנסה לספק למשקיעים את חלקם באופן יחסי להפסד השקעתם לאחר התחשבות בסכומים שקיבלו. "משקיעים שקיבלו תשלומים קודמים, זכאים לקבל תשלום יחסי קטן יותר", נכתב. "משקיעים שקיבלו בעבר תשלומים העולים על סכום החלוקה היחסי שלהם, לא יקבלו שום חלוקה מקופת הכינוס".

שיטת הגאות העולה מיושמת בשני שלבים: א. חישוב שיעור רווח יחסי לכל התובעים על סמך סך ההשקעות, לפי הסכום הזמין לחלוקה. ב. מהשיעור היחסי מנוכה סכום הרווחים שקיבלו המשקיעים במהלך הונאת פונזי.

בן ארי מפנה לפסק הדין בעניינו של ברנרד מיידוף, שבו אישר בית המשפט האמריקאי את שיטת "ההשקעה נטו". חלק מהמשקיעים ביקשו לבצע את החישוב לפי הדוח האחרון שקיבלו, אולם בית המשפט דחה את בקשתם, בנימוק ש"שיטה זו תגרום להשפעה האבסורדית של התייחסות לרווחים פיקטיביים ‘על הנייר’ כאל רווחי אמת ותיתן תוקף משפטי לתחבולות של מיידוף", נקבע.

בניתוח צוין כי "יש להחזיר לכל המשקיעים את קרן השקעתם לפני שמשקיע כלשהו יקבל ‘רווחים’; בהונאות שנמשכו יותר משנים ספורות הגיוני לבצע התאמה לאינפלציה; ושיטת 'הגאות העולה', העולה בקנה אחד עם רעיונות של חלוקה הוגנת והקצאת משאבים מוגבלים".

"עצות מעבריין"

עו"ד איתן ארז, המייצג את המשקיעים, מסר: "משרדנו מייצג 650 נפגעים ממעשי העוקץ של מייק בן ארי, ביניהם קשישים, נכים ולקויי ראייה שכספם נגנב על ידו. בימים האחרונים מתברר ההיקף של תעשיית הזיופים שניהל מייק בן ארי אשר זייף מסמכים של בנקים אמריקאיים וקרנות גידור אמריקאיות. הנפגעים אינם זקוקים לייעוץ מבן ארי כיצד לחלק את הכסף. טרם שמענו שפושע מייעץ לקורבנות העבירה כיצד לטפל בעצמם. יואיל בן ארי להשיב לקופת בית המשפט 500 מיליון ש"ח שגזל וחזקה על בית המשפט הנאמן וב"כ הנפגעים שישכילו לחלק את הכסף ללא צורך בעצותיו של עבריין נמלט".

איתן ארז, מתוך הדיון בפרשת בן ארי / צילום: כדיה לוי

הנאמן, עו"ד ליאור דגן, מסר: "שאלת אופן חלוקת הכספים למשקיעים היא נושא מורכב שנידרש אליו בבוא העת. כרגע הדבר החשוב ביותר הוא איתור ותפיסה של נכסים וכספים, בישראל ובחו"ל. הייתי מצפה מבן ארי - שהותיר מאות אנשים פגועים - שיהיה מרוכז בלסייע למאמצי הנאמן להשיב כמה שיותר כספים לטובת המשקיעים, במקום לתת עצות בדבר אופן חלוקתם".

ליאור דגן, מתוך דיון בפרשת בן ארי / צילום: כדיה לוי

***חזקת החפות: החקירה בעניינו של מייק בן ארי עודנה מתנהלת. בן ארי לא הורשע, ועומדת לו חזקת החפות.

עוד כתבות

בזוס לאחר הנחיתה של החללית / צילום: Reuters, Blue Origin/Handout

בזוס לנאס"א: תבחרו בי על פני מאסק ואוותר על 2 מיליארד דולר בעלויות הנחיתה על הירח

בזוס מציע לכסות חלק ניכר מעלויות החוזה לבניית כלי שינחית אסטרונאוטים על הירח עליו הוא מתחרה מול spaceX ● המבקרים: אמזון התחמקה מתשלום מס בגובה 2.3 מיליארד דולר ב־2020

סימון ביילס עם מדליית הכסף שקיבלה נבחרת ארה"ב בהתעמלות קבוצתית / צילום: Reuters, Lindsey Wasson

סימון ביילס: "הבריאות המנטאלית יותר חשובה כרגע"

אחרי שאיגוד ההתעמלות מסר שהמתעמלת האגדית פרשה בגלל פציעה, ביילס עשתה סוף לשמועות: "אחרי התרגיל שלי החלטתי שאני לא רוצה להמשיך. פציעה? סבלתי מפציעה מנטאלית" ● לגבי הגמר בחמישי: "נראה מה יהיה, אעשה מה שטוב לי ולא מה שהעולם רוצה"

אלון מאסק, מייסד ומנכ"ל טסלה / צילום: Associated Press, Matt Rourke

סכסוך שכנים בעמק הסיליקון? אלון מאסק שלח חיצים לעבר אפל

מייסד ומנכ"ל טסלה, אלון מאסק, ניצל את שיחת הוועידה עם המשקיעים לאחר פרסום דוחות החברה לרבעון השני של השנה כדי לעקוץ את ענקית הטק אפל לא פחות מפעמיים ● יצרנית הרכב האוטונומי הכתה את התחזיות לרבעון השני של השנה בהכנסות ובשורה התחתונה

בורסה לנ"ע ת"א / צילום: איל יצהר

נעילה שלילית בתל אביב: ת"א 90 ירד ב-0.8%; הבנקים התחזקו ב-0.5%

מדד ת"א 35 איבד 0.4%, מדד ת"א 90 ירד ב0.8% ומדד ת"א 125 נסוג 0.6% ● הדואליות הכבידו על השוק ● הדולר נחלש ב-0.3% ושערו היציג נקבע על 3.25 שקלים

חיסון לקורונה / צילום: Shutterstock, LookerStudio

משרד הבריאות ערך שינויים במדיניות החיסון של ילדים בני פחות מ-12 בקבוצות סיכון

משרד הבריאות הסיר סוכרת ואי ספיקת כליות מרשימת ההתוויות המאפשרות חיסון ילדים ● המדיניות של משרד הבריאות, על פי ההכרזה, היא לצמצם בשלב זה ככל האפשר את חיסון הילדים בני פחות מ-12, עד שפייזר תפרסם תוצאות של מחקר שנערך בקבוצת גיל זו

דייב לובצקי, מנכ"ל אי.בי.אי ניהול תיקים / צילום: אילן בשור

חוקרי רשות ניירות ערך פשטו על משרדי בית ההשקעות אי.בי.אי; זו העסקה שככל הנראה עומדת מאחורי המהלך

גורמים בשוק מעריכים כי חקירת רשות ני"ע קשורה לחשיפת גלובס אודות רכישת מניות הלמן אלדובי ע"י אי.בי.אי טרם דיווח על הצעות לרכישתה ● אי.בי.אי: "אין לנו כל ספק שחקירת הרשות תעלה כי פעלנו כחוק"

רועי פולקמן, / צילום: ליאור מזרחי

אחרי שנה של עבודה: ועדת פולקמן מחזירה את הכדור למשרד התקשורת ברוב הסוגיות המרכזיות

כפי שנחשף בגלובס, הוועדה ממליצה להפסיק את חיוב הוט ו-yes לשדר את הערוצים המסחריים ולאפשר להם לשדר פרסומות, אך מחזירה למשרד התקשורת את ההכרעה כיצד לעשות זאת; כך גם לגבי האפשרות לשדר חדשות ● בנוסף, הוועדה ממליצה על הקמת רשות רגולטורית אחת שתפקח על כל הגופים המשדרים ותכלול גם נציגי ממשלה ● חובת ההפקה המקומית של הוט ו-yes תרד מ-8% ל-6.5%

יגאל דמרי / צילום: יונתן בלום

מוהל קנאביס בנדל"ן: יגאל דמרי משקיע 25 מיליון שקל בטוגדר

איש העסקים ירכוש כ-15% מהחברה לאחר צניחתה של מניית טוגדר בשנה האחרונה ● דמרי: "החברה הצליחה לפתח וליצור שליטה בכל שרשרת הערך, לרבות פעילות מחוץ לישראל"

שדה בריר / צילום: גילי סופר

בג"ץ ידון מחר: האם תוכנית הכרייה בשדה בריר תצא לפועל?

במשך שנתיים לא הצליחה המדינה לגבש עמדה אחידה לבג"ץ: משרד הבריאות התנגד לכרייה בבריר, והמשרד להגנת הסביבה התנגד לבדיקה מקדמית של האספקטים הבריאותיים, שביכולתה לטרפד את הכרייה ● האם המכשולים הגדולים הוסרו?

אינסטגרם / צילום: Shutterstock, Wachiwit

פייסבוק מודיעה על צעדים חדשים שנועדו להגביר את פרטיות בני הנוער

הצעדים נוגעים בעיקר לאינסטגרם, שנחשבת לרשת של משתמשים צעירים ● הצעד המשמעותי העיקרי היא הגבלת היכולת של מפרסמים להגיע לבני נוער עם פרסומות ממוקדות ● נוסף על כך, החברה הודיעה שחשבונות של בני נוער יוגדרו כפרטיים כברירת מחדל ועל פיתוח טכנולוגיה שירחיק חשבונות חשודים מחשבונות של צעירים

ג'ו ביידן / צילום: Shutterstock

ביידן מתמודד עם אתגרים חדשים בנושא הקורונה והכלכלה

נשיאות שהחלה בטון אופטימי לגבי השיקום הכלכלי והתגברות על המגפה נכנסת לשלב קשה יותר

קו החוף של מנאמה. הבניין הבולט ביותר הוא מרכז הסחר העולמי של בחריין / צילום: Shutterstock, trabantos

ההסכם לשיתוף-פעולה כלכלי בין ישראל לבחריין הופץ לאישור הממשלה

לפי הערכות מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה, הפוטנציאל הכלכלי הצפוי לסחר בין המדינות נאמד במאות מיליוני דולרים בשנים הקרובות

ג'קי בן זקן / צילום: שלומי יוסף

ג'קי בן זקן מעריך שלנעליים של בריל יש עוד הרבה לאן לרוץ

לאחר זינוק של 430% במניית בריל מתחילת השנה, מגדיל בן זקן את החזקותיו לכרבע ממניות יצרנית ומשווקת הנעליים ומוצרי האופנה - לאחר רכישת מניות משה גנזי, לשעבר אלוף אירופה בקפיצות סקי מים

מייסדי Wiliot אלון יחזקאלי (מימין), טל תמיר וירון אלבוים / צילום: טיטאן מיתוג/ נמרוד גנישר

הסטארט-אפ וויליוט גייס 200 מיליון דולר בהובלת סופטבנק

וויליוט מפתחת שבב זעיר ומתכלה שניתן להדביק על מוצרים ואריזות כדי לנטר נתונים פיזיים וסביבתיים שונים כמו לחות, תזוזה ומיקום ● לפי הערכות, הגיוס הנוכחי הופך את וויליוט לחד-קרן

סימון ביילס / צילום: Associated Press, Gregory Bull

דרמה בהתעמלות הקבוצתית: סימון ביילס נטשה את הגמר, רוסיה זכתה בזהב האולימפי

המתעמלת האגדית עשתה תרגיל לא טוב על שולחן הקפיצות וכעבור מספר דקות פרשה מסיבה לא ברורה ● ג'ורדן צ'יילס המחליפה שלה פישלה בתרגיל הקרקע ואנג'לינה מלינקובה הבטיחה לרוסיות זהב גם בנשים וגם בגברים

השר לשירותי דת מתן כהנא / צילום: ראובן קסטרו

היועמ"ש אישר: הרפורמה במערך הכשרות תיכנס לחוק ההסדרים

באוצר מעריכים כי הרפורמה במערך הכשרות של השר מתן כהנא צפויה לחסוך למסעדנים בין עשרות מיליוני שקלים בשנה, בהערכה שמרנית, ועד מאות מיליונים בשנה ● כך יעבוד המערך החדש

מייסדי פיירבלוקס: עידן עפרת, מיכאל שאולוב ופבל ברנגולץ / צילום: יוליה נר

רוכבת על הייפ הקריפטו: פיירבלוקס הישראלית מגייסת לפי שווי של 2.2 מיליארד דולר

פיירבלוקס, המפתחת תשתית מאובטחת למטבעות ונכסים דיגיטליים, הודיעה על גיוס ענק של 310 מיליון דולר לפי שווי הגבוה פי שלושה מזה שקיבלה במרץ האחרון ● המנכ"ל והמייסד מיכאל שאולוב: "שוק הקריפטו מתפוצץ ויש הבנה שהוא יהיה הרבה יותר גדול מאשר רק ביטקוין"

בנייה חדשה / צילום: תמר מצפי

המדינה אישרה עד כה כ-35 מיליארד שקל למימוש הסכמי גג; כמה דירות הוקמו?

מדוח החשכ"ל לשנת 2020 שפורסם היום עולה עוד כי עלות תוכנית מחיר למשתכן הגיעה לכ-9 מיליארד שקל, רובם עקב הפסדי ההכנסות של רשות מקרקעי ישראל בגין הקרקעות שנמכרו ליזמים בהנחות

דורון כהן וניצן אריה, בעלי סטודיו סי / צילום: עומרי לוי

נאמני סטודיו C מבקשים לקבל אישור לבצע מכירה מהירה

הנאמנים מציינים כי מהתמונה הראשונית שקיבלו עולה כי בקופת החברה נמצאים "סכומים זעומים" ● בעלי המניות מסרו כי אין ביכולתם לממן הפעלה ולו זמנית ● "בכל יום שעובר גדל הסיכון לשמירה על הנכס העיקרי של החברה – לקוחותיה"

כלים חד פעמיים / צילום: Shutterstock

המספרים נחשפים: כמה יעלו משקאות ממותקים וכלים חד-פעמיים אחרי המסים

משרד האוצר פרסם פרטים חדשים על המסים שהוא מתכוון להטיל באמצעות תקציב המדינה על צריכת כלים חד-פעמיים ומשקאות ממותקים ● איך יחושבו המסים החדשים, על מה הם בדיוק יחולו, ומה הסיכוי שלהם לעבור בכנסת?