גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סין מגרשת המוני כורי ביטקוין - הם צפויים לעבור ליעד מפתיע

בחודש מאי בייג'ינג התחילה במאבק נוקשה נגד כריית ביטקוין, והובילה למה שמכונה בחוגי הקריפטו "הגירת הכרייה הגדולה" ● טקסס היא יעד אידיאלי לכורים, הודות לשפע טורבינות החשמל והשדות הסולאריים בה, השוק הבלתי מוסדר שלה והעמדה הפוליטית שלה, שידידותית למטבעות קריפטו

חוות כריית ביטקוין / צילום: Shutterstock, Media Whalestock
חוות כריית ביטקוין / צילום: Shutterstock, Media Whalestock

סין הייתה בית במשך זמן רב ליותר ממחצית כורי הביטקוין בעולם, אבל עכשיו היא רוצה אותם בחוץ, מהר ככל האפשר.

לפני כשבוע נעצרו בסין יותר מ-1,000 איש בחשד להלבנת הון באמצעות מטבעות קריפטו. לדברי הרשויות, החשודים גבו כסף עבור המרת הכנסות לא חוקיות למטבעות קריפטו. סין אסרה על מסחר במטבעות האלה בשנת 2019, ומאז היא מגבילה יותר ויותר את כריית הביטקוין בתחומה.

הממשל בבייג'ינג קרא בחודש שעבר להחמיר את האכיפה על כריית ביטקוין ועל המסחר בו, והוביל למה שמכונה במעגלי הקריפטו "הגירת הכרייה הגדולה". ה"נדידה" ההמונית יוצאת לדרך כעת, והיא עשויה לשנות את כללי המשחק בטקסס.

למרות מחסור ברזרבות שגרם להפסקות חשמל ארוכות בחורף האחרון, מחירי האנרגיה בטקסס הם מהנמוכים בעולם, ואחוז האנרגיה המתחדשת שם גדל עם הזמן. נכון ל-2019, טורבינות רוח הן מקור ל-20% מהאנרגיה בטקסס. לקוחות יכולים לבחור שם בין ספקי חשמל, והמנהיגים הפוליטיים במדינה מאוד פרו-קריפטו: תנאים חלומיים עבור כורים המחפשים קבלת פנים נעימה ומקורות אנרגיה זולים.

"הולכים לראות שינוי דרמטי במהלך החודשים הקרובים", אמר ברנדון אברנגי, לשעבר מהנדס בבורסת הקריפטו Gemini, בריאיון ל-CNBC. "יש לנו מושלים כמו גרג אבוט בטקסס שמקדמים כרייה. זאת הולכת להיות תעשייה אמיתית בארצות הברית, וזה יהיה מדהים".

הדומיננטיות הסינית

הנתונים מ-2021 טרם זמינים, אבל הערכות העבר הראו כי 65% עד 75% מכריית הביטקוין בעולם מתרחשת בסין - בעיקר בארבעה מחוזות: שינג'יאנג, מונגוליה הפנימית, סצ'ואן ויונאן. תחנות הכוח ההידרואלקטריות ביונאן ובסצ'ואן מספקות אנרגיה מתחדשת לכורים שם, בזמן ששינג'יאנג ומונגוליה הפנימית הן ביתם של תחנות כוח פחמיות רבות.

תחנת הכוח ההידרואלקטרית בסצ'ואן / צילום: Reuters, Zhang yunhua

נסיגת הכורים כבר החלה במונגוליה הפנימית. לאחר שלא עמדו ביעדי האקלים שהציבה בייג'ינג, החליטו מנהיגי המחוז להורות לכורים להתפנות תוך חודשיים, תוך שהאשימו אותם בהחמצת היעדים.

השותף המייסד של Castle Island Ventures, ניק קרטר, אומר כי אמנם לא ברור לחלוטין איך סין תפעל בהמשך, אבל סביר להניח שתתחיל לקדם את הנושא. "נראה שאנחנו עוברים מהצהרת מדיניות ליישום בפועל תוך זמן קצר יחסית", אמר.

הדרך בה נמדד מעבר הכורים היא התבוננות ב-hash rate - כוח העיבוד של כל הכורים ברשת הביטקוין. "בהתחשב בירידה בחשיפה, נראה כי החוות מושבתות בכל רחבי סין", אמר קרטר, והוסיף שלדעתו כוח הכרייה בסין יצטמצם בסופו של דבר ב-50%-60%.

אחד היתרונות הגדולים של הביטקוין הוא שהמטבע לא תלוי במיקום. כרייה רק דורשת חיבור לאינטרנט, שלא כמו תעשיות אחרות שחייבות קרבה למשתמשי הקצה שלהן. עם זאת, המעבר של כורי הביטקוין לא יהיה מיידי, משום שעליהם להעביר את הציוד והנכסים שלהם מחוץ לסין.

לאן הם הולכים?

מכיוון שכורי קריפטו מתחרים בתעשייה עם שולי רווח נמוכים, כאשר העלות המשתנה היחידה שלהם היא לרוב אנרגיה, הם מתומרצים לעבור למקומות בהם החשמל הוא הזול ביותר.

"כל אתר כרייה מערבי שאני מכיר קיבל טלפונים", אמר קרטר. "כורים סינים או כורים ששכנו בסין מסתכלים עכשיו על מרכז אסיה, מערב אירופה, ארצות הברית וצפון אירופה", הוסיף.

קזחסטן, השכנה של סין, עשויה להיות אחד מהיעדים הבאים. מכרות הפחם במדינה מספקים שפע אנרגיה זולה, ולקזחסטן יש גם גישה רופפת יותר בנוגע לבנייה - דבר שמבשר טובות לכורים, שצריכים להקים מתקנים פיזיים בפרק זמן קצר.

דידאר בקבאוב מנהל את חברת Xive, המספקת שירותים לכורים בינלאומיים. החברה גם מוכרת את הציוד המיוחד שדרוש לכרייה.

בקבאוב מספר שהפסיק לספור את מספר הכורים הסינים שהתקשרו אליו כדי לשאול על אפשרויות רילוקיישן. "כורה אחד סיפר לנו שתחנות כוח ממשלתיות מגבילות את הכרייה, אך תחנות פרטיות ימשיכו לשרת כורים", אמר. "אבל מרבית החשמל נוצר בתחנות הכוח הממשלתיות, אז הכורים חייבים לעבור. זה גורם להם להיות נואשים למקומות אחרים".

טרם ברור אם קזחסטן היא יעד בפני עצמה או רק תחנה בדרך. אברנגי אופטימי לגבי צפון אמריקה, וחושב שכוח העיבוד שם יגדל במהלך החודשים הקרובים. "בטקסס לא רק שיש את מחירי החשמל הזולים בארצות הברית, המחירים הם מהזולים בעולם", אמר. "גם קל להקים שם חברת כרייה - אם יש לך 30, 40 מיליון דולר, אתה יכול להיות כורה מוביל בארצות הברית".

ויומינג נוטה להיות פרו-ביטקוין, והיא עשויה להיות יעד נוסף לכרייה, לפי אברנגי. עם זאת, יש בארצות הברית מספר מגבלות גדולות.

ראשית, זמן הבנייה לתשתית הפיזית הדרושה לפעילות כרייה הוא בין חצי שנה לתשעה חודשים, אמר קרטר. "ארצות הברית ככל הנראה לא יכולה להיות זריזה כמו מדינות אחרות בכל הקשור למעבר הכורים", ציין.

גם הלוגיסטיקה עשויה להיות קשה. יש מחסור במכולות שילוח - אחד מהנזקים האחרונים של מגיפת הקורונה.

אבל אולי השאלה הגדולה ביותר היא האמינות של רשת החשמל בטקסס. סופה שהטילה הרס נרחב במדינה מוקדם יותר השנה עוררה מחדש דיון ציבורי בשאלה אם טקסס צריכה להגן על מערכותיה מפני החורף - מיזם יקר שעשוי להשפיע על המסים ולהוסיף עמלות למי שמעוניין להשתמש בחשמל במדינה. לאחרונה ERCOT, הארגון שמפעיל את רשת החשמל בטקסס, ביקש מהצרכנים לחסוך באנרגיה בעקבות מה שהפקידים כינו מספר יוצא דופן של "הפסקות ייצור כפויות" וגל חום מתקרב.

תשובה לביקורת של מאסק

מנכ"ל טסלה אלון מאסק טען כי כריית הביטקוין מזיקה לסביבה. הוא לא מחדש דבר: במשך שנים מבקרים השמיצו את מטבע הקריפטו הפופולרי בעולם בזיהום כדור הארץ, בעת שהתומכים היללו את מעלות הביטקוין ואת תפקידו בהאצת השימוש באנרגיה מתחדשת.

אלון מאסק / צילום: Shutterstock, john smith williams

לא ברור אם מעבר הכורים מסין ישפר או יהרוס את הטיעונים של תומכי המטבע בדיון על טביעת הרגל הפחמנית שלו. הנרטיב הדומיננטי נכון לעכשיו הוא שחלק גדול מהביטקוין בעולם נכרה באמצעות פחם סיני.

"מבחינת הנרטיב, זה בהחלט שיפור", טען קרטר. "אבל בסין יש גם את השפע הגדול ביותר של תחנות הידרואלקטריות". המדינה מציעה אנרגיה מרוח, שמש ובעיקר מים בדרום. רשת החשמל של שינג'יאנג לדוגמה, פועלת עם 35% אנרגיה מתחדשת.

אם כל הכורים אכן יעזבו בסופו של דבר את סין, זה יפחית את הכרייה המבוססת על דלקים מאובנים, אך גם חלקה של הכרייה המבוססת על אנרגיה מתחדשת ירד. לכן שאלת מיקום הכורים עשויה להיות קריטית לעתיד המטבע. "זה הסיפור הגדול ביותר השנה עבור הביטקוין", אמר קרטר.

בנק ההשקעות לאזארד משחרר בכל שנה דו"ח המפרט את עלות האנרגיה לפי מקורה. לפי הנתונים מ-2020, מקורות רבים של אנרגיה מתחדשת הם זולים או במחיר שווה למקורות האנרגיה הקונבנציונליים כמו פחם וגז. ועלות החשמל המתחדש ממשיכה לרדת.

אך ישנן מגבלות להפעלת מכרות קריפטו באמצעות אנרגיה מתחדשת: אף על פי שהרוח והשמש מספקות חשמל זול יותר, ספקי החשמל מתמודדים עם מגבלות בקנה מידה גדול, ולכן קיים חשש בכדאיות השימוש הבלעדי באנרגיה מתחדשת.

החודשים הקרובים

בינתיים אין בעולם מקום עם מספיק קיבולת כרייה לקליטת הכורים מסין. בזמן שהם מנסים למצוא בית חדש, נוכל לראות את כוח העיבוד שלהם נשאר בחוץ. פירוש הדבר הוא שהכורים שימשיכו לפעול ישיגו יותר רווחים לתקופה מסוימת.

פיזור גאוגרפי רחב יותר של הכורים יכול גם להשוות את מאזן הכוחות העולמי, ויצמצם את יכולתן של מדינות ריבוניות לשלוט בתחום. אנחנו עשויים לראות אזורי קריפטו כלכליים מיוחדים צצים בחודשים הקרובים.

"נראה איזורי שיפוט מאמצים עמדות חיוביות ויוצרים מעין אזורים כלכליים מיוחדים כדי לעודד כורים לפעול בהם", העריך קרטר. "אנחנו רואים את זה ברמת המדינה כאן. אולי אפילו נראה חשמל מסובסד לכרייה".

עוד כתבות

מרצדס EQA / צילום: יח"צ

תעשיית הרכב הגרמנית משיבה לטסלה מלחמה

התשובה של מרצדס לבליץ של טסלה הוא רכב קרוס-אובר חשמלי משפחתי עם עיצוב נאה, תא נוסעים איכותי, אבזור יוקרתי ויחס מתון של טווח/ביצועים ● כל זה בתמחור אגרסיבי במונחים של מרצדס

ארוכה הדרך לעשיית צדק בישראל / איור: גיל ג'יבלי

טוחנות, טוחנות ושוב טוחנות: לא תאמינו עד כמה ארוכה הדרך למשפט צדק בישראל

הליך עשיית הצדק מורכב משרשרת ארוכה, והתוצאה היא אלפי תיקים ששוכבים בביהמ"ש כבר למעלה מ-3 שנים ● גלובס בוחן באמצעות מומחים את שרשראות הצדק, הבעיות והמחירים בכל אחת מהן - מחקירת המשטרה, דרך הפרקליטות ועד לניהול ההליך בביהמ"ש ● פרויקט מיוחד

דרישת תשלום בעת הגשת ערר תיפגע באזרח הקטן / צילום: Shutterstock

הליכי ערר לעשירים בלבד, כדי להלך אימים על האזרח הקטן

מי שיירתע מהגשת ערר הוא מי שרגיש לסכום של 654 שקל ● אלה לא יהיו היזמים והקבלנים

שיאני השבוע במדיות המובילות / עיצוב: גלובס

הקאבר שכבש את ספוטיפיי והרומן הרומנטי שכולם קוראים: על מה כולם דיברו השבוע

השיר החדש של אייל גולן עם הקריצה המשעשעת לרשתות החברתיות והסרט של "מה קשור" שכנראה אסור לפספס ● על מה כולם דיברו השבוע? מדור חדש  

אבישג סמברג - אולימפידת טוקיו 2020 / צילום: Themba Hadebe

באיזו תוכנית הופיעה אבישג סמברג ומי האישה הראשונה שזכתה בפרס נובל?

האם אתם יודעים מה מודדים ביחידות סימנס וכמה בני אדם היו עד כה בחלל? • טריוויה, מדור חדש

 

בכמה נמכר מגרש עם תב"ע לבניית שתי יחידות בקריית קריניצי ברמת גן

המגרש, בשטח 1,149 מ"ר ועם בית בודד בשטח 220 מ"ר, נמכר ב-9.45 מיליון שקל ● ואילו עוד עסקאות נחתמו השבוע?

המחקר שמצא את היתרון של הקטנים והצעירים / צילום: Shutterstock

חשבתם שספורטאים שנולדו מוקדם יותר מצליחים יותר? המחקר שמצא את היתרון של הקטנים והצעירים

כולם יודעים שספורטאים שנולדו מוקדם יותר בשנה מצליחים יותר כי הם גדולים יותר וחזקים יותר בהשוואה לבני גילם ● אבל מחקרים עכשווים מוצאים את היתרונות של ספורטאים שנולדו בסוף השנה - כמו תום בריידי ולברון ג'יימס

ג'ף בזוס / צילום: Associated Press, Amy Harris/Invision

ג'ף בזוס הוא כבר לא האיש העשיר בעולם

המיליארדר הצרפתי ברנאר ארנו עומד שוב בצמרת עשירי העולם, לאחר שבזוס הפסיד כמעט 14 מיליארד דולר תוך יום אחד

משאיות של UPS / צילום: Shutterstock, ג'ונתן וייס

חלק מהמרוויחות הגדולות של המגפה מגלות שהחגיגה נגמרה

הצמיחה מאטה בכמה חברות, מה שמוסיף לאתגרים שלהן בגלל עלויות ייצור גבוהות יותר וקשיי אספקה

משמאל: חנן פרידמן, מיכל קיסוס–הרצוג ורקפת רוסק–עמינח / איור: גיל ג'יבלי

הרוחות סוערות והמנכ"ל בחזית: מה עובר על בנק לאומי?

פרידה מתוקשרת ממנכ"לית פפר, סכסוך חריף מול הוועד וקשיים בתחרות על הזירה הדיגיטלית: חנן פרידמן מנהל עד כה קדנציה קצרה וסוערת כמנכ"ל לאומי ● פרופיל

מליאת הכנסת / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

השבוע שבמפלגות החרדיות מעדיפים לשכוח, והפליק-פלאק של ליברמן

התנגדות האופוזיציה לשלוח נציגים לוועדת האתיקה יוצרת מצב אבסורדי שראשי ועדות דנים בנושאים למרות ניגוד עניינים ● בשקט בשקט עבר השבוע במליאה חוק הדיינים, שנישל את החרדים משליטה על הוועדה ● ליברמן ושותפיו לניהול הממשלה מגלים בחודש וחצי האחרון ש"דברים שרואים משם לא רואים מכאן"

הקסם של רובין הוד והמאבק של דייסון: כך נולדו כמה מהמותגים הגדולים בעולם

אינסטגרם הייתה פיצ'ר באפליקציה אחרת שנכשלה, רובין הוד צמחה דווקא מהמחאה נגד וול סטריט ב-2011 ואייר בי.אנ.בי נולדה מלילה אחד של פחדים שעבר על אחד המייסדים ● כך התחילו המותגים הגדולים

עובדי חיפה כימיקלים הקימו מאהל מחאה ומתבצרים במפעל / צילום: דוברות ההסתדרות

איומים, פיטורים ואבטלה של שנים: האנשים שנחנקו תחת סחבת בתי המשפט

לא בריונות ההנהלה שברה את עובדי חיפה כימיקלים דרום, בשעה שנאבקו כדי להתאגד, וגם לא הלחצים שהופעלו על המפגינים ומשפחותיהם; האיטיות בה הסתובבו גלגלי הצדק היא ששחקה אותם ● אין לנו יותר זמן לחכות שמישהו ידפוק על השעון המקולקל של מערכת המשפט

אבישג סמברג עם מדליית הארד בטאקוונדו באולימפיאדת טוקיו / צילום: Associated Press, Themba Hadebe

המדליה של סמברג טובה לטאקוונדו, אבל יש גם חדשות רעות

הזכייה של סמברג בארד באולימפיאדה תרחיב משמעותית את התמיכה הכספית בענף הטקוואנדו, ותנגוס במקביל בעוגת התקציב של ענפים אחרים • שיטת התקצוב החדשה של משרד הספורט: הישגיות עדיפה על כל פרמטר אחר

אבי פקר / צילום: איל יצהר

המנכ"ל שהשתלט על העסק שסבא וסבתא הקימו: "עד לפני שלוש שנים היו הולכים לנוח באמצע יום עבודה"

אבי פקר נולד למשפחה שמנהלת את מפעל הוופלים "מן" ● כשהחליט להיכנס לעסק המשפחתי, נאלץ לבצע מהלכים כואבים

לונדון, השבוע. אי אפשר להניח שהמצב בארץ יחקה בחודשים הקרובים את המודל הבריטי / צילום: Reuters, Henry Nicholls

המודל הבריטי יוציא את ישראל מסבך הקורונה? השאלות המדעיות שנותרו פתוחות

מה בדיוק הגורם ליכולת של וירוס הקורונה לפרוץ את ההגנה החיסונית? מהשאלה התמימה הזו נגזרים צעדי המשך רבים

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

נעילה אדומה בוול סטריט; אמזון צללה ב-7.6%

המדדים המובילים בארה"ב ננעלו בירידות קלות ● מניית אמזון נפלה בעקבות דוחות מאכזבים ● גם הבורסות באירופה נסגרו בירידות

פרופ' שולמית לבנברג ודידיה טוביה / צילום: שלומי יוסף

במעבדה של פרופ' לבנברג קרה נס. עכשיו הוא גם שווה מיליארדים

הסטייקים שמגדלים ומדפיסים במעבדה בטכניון (ובקרוב במפעל ברחובות) הם לא הדבר היחיד בתפריט של מייסדי אלף פארמס, שגייסו החודש 105 מיליון ד' ● הם רוצים להציל את כדה"א, ומאמינים שבשר מתורבת הוא "אבן פינה למערכת מזון גלובלית חדשה", לא פחות ● שאפתני? מאוד. ריאלי? לגמרי

קניון איילון רמת גן - חנויות סגורות / צילום: בר - אל

סופר פארם משקיעה 3 מיליון שקל במיזם נגד אלימות במשפחה

הקורונה והסגרים שאפיינו אותה הובילו לעלייה חדה במספר המקרים של אלימות במשפחה ● בעקבות כך הוחלט ברשת סופר-פארם להשיק את המיזם "אלימות במשפחה זה לא נורמלי", הכולל מאגר מידע שנותן כלים, הכוונה וליווי בתהליך ההתמודדות עבור מי שחוו אלימות במשפחה

מטוס של של קאטר איירווייז / צילום: Shutterstock

מיהי חברת התעופה שהוגדרה כטובה ביותר בעולם לשנת 2021?

בימים כתיקונם הדירוג נשען על קריטריונים של ביטחון הנוסעים, שירות בטיסה, נוחות הנוסע ופריסת קווי התעופה ● השנה, לעומת זאת, נימק עורך האתר כי "בעת הזו חברות תעופה נדרשות להיות מותאמות לתקופת המגיפה ואלו היו הקריטריונים שעל פיהם הן נבחנו"