גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

להכיר את עולם התעופה מקרוב, ולקבל השראה

השבוע ביקרו תלמידי כיתה ז' בחטיבת הביניים נבון בנתיבות, המשתתפים בתוכנית ההעשרה "נפלאות המוח" של עמותת אופנים, בתעשייה האווירית ולמדו על שלל הפתרונות של התעשייה ● אירועים ומינויים 

ביקור התלמידים בתעשייה האווירית / צילום: אלון רון, התעשייה האווירית
ביקור התלמידים בתעשייה האווירית / צילום: אלון רון, התעשייה האווירית

מה קורה אם מטוס זקוק לחלק שקשה להשיג או שכבר אינו מיוצר יותר? בתעשייה האווירית מצאו פתרון: הדפסת חלקים במדפסת תלת ממד. השיטה הזו גם מאפשרת להם לשפר חלקים קיימים במטוס ולהחליפם בחלקים קלים יותר, הודות ליצירת חומר מרוכב הנוצר משני חומרים שונים (מתכות, פלסטיק, סיליקון ועוד). השילוב הזה מאפשר להפחית את משקל המטוס, הוא קל לשינוע, מוריד את צריכת הדלק - ובהתאמה, את עלות הטיסה והזיהום.

זה רק חלק מהמידע שאליו נחשפו השבוע תלמידי כיתה ז' בחטיבת הביניים נבון בנתיבות, המשתתפים בתוכנית ההעשרה "נפלאות המוח" של עמותת אופנים, בעת שביקרו בתעשייה האווירית.

הביקור התקיים במסגרת פרויקט "חשיפה לעתיד" של גלובס, המתקיים בשיתוף אופנים, המפעילה תוכנית לאומית לעידוד מצוינות בפריפריה, והתעשייה האווירית, אשר כחלק מפעילות האחריות החברתית שלה החליטה לחשוף בפני ילדים ובני נוער מודלים לחיקוי, ולהנגיש לילדים מהפריפריה הגיאוגרפית והחברתית את העולם הטכנולוגי.

הביקור כלל סיור בהדרכת מהנדסים בכירים בתעשייה האווירית, שענו על שאלות כמו איך עובדים מנגנוני הטסה, מה כוללת בטיחות תעופתית ואיזה טכנולוגיות פועלות בשירות התעופה והחלל. התלמידים הגיעו גם למעבדות תעופה וחלל, ושם קיבלו הסברים על מנגנוני הטסה. בביקור לקחו חלק אלי דרור, מנכ"ל עמותת אופנים, גילי מאי, סמנכ"ל קשרי ממשל קהילה ותקשורת בתעשייה אווירית והצוות החינוכי של חטיבת הביניים נבון.

תוכנית "נפלאות המוח" היא תולדה של פיילוט ייחודי בשיתוף משרד החינוך, במטרה לפתוח לילדים צוהר לעולמות המדע והטכנולוגיה ולתת להם השראה ואופק להשתלבות בתעשייה עתירת ידע. "אנו שמחים על ההירתמות של התעשייה האווירית, ועל ההזדמנות שניתנה לילדים להיפגש עם המהנדסים, לחוות ולהיחשף לעולם התעופה המתקדם", סיכם דרור.

גילוי מלא: האירוע התקיים בשיתוף תעשייה אווירית ועמותת אופנים.

היעד הרומני: מיליארד דולר

הפורום העסקי ישראל-רומניה הושק השבוע בפרלמנט הרומני בבוקרשט, במעמד נשיא המדינה, רובי ריבלין, ראש ממשלת רומניה, פלורין וסילה קיצו ונשיא התאחדות התעשיינים, ד"ר רון תומר.

בשנת 2020 הגיע היקף הסחר בין ישראל לרומניה ל-564 מיליון דולר, עלייה של כ-40% לעומת 2016. בהתאחדות התעשיינים מאמינים כי ניתן להכפיל את היקף היצוא הישראלי למדינה המתפתחת ולהגיע למיליארד דולר, בעיקר בענפי הסייבר, הפרמצבטיקה והרפואה הדיגיטלית.

מימין: ראש ממשלת רומניה, נשיא המדינה רובי ריבלין ונשיא התאחדות התעשיינים ד״ר רון תומר / צילום: דוברות התאחדות התעשיינים

"אני מאמין כי קיים פוטנציאל גדול לפיתוח הקשרים העסקיים והמדיניים בין שתי המדינות", אמר תומר." ישראל יכול להגדיל את יבוא המוצרים האיכותיים והייחודיים של רומניה, ולהגדיל את היצוא שלה לרומניה בתחומים שבהם היא מתמחה, כמו תעשיית הביטחון, הסייבר, הפרמצבטיקה והרפואה הדיגיטלית".

כיום היצוא הישראלי לרומניה מתמקד בעיקר בכימיקלים, כאשר 46% מסך כלל היצוא לרומניה הם כימיקלים ומוצרי תעשיות כימיות. כ-22% הם ציוד מכני, מכונות וציוד חשמלי, כ-9% פלסטיק, גומי ומוצריהם, כ-8% מכשירים רפואיים ואופטיים, כ-6% מתכות בסיס ומוצריהן, וכ-5% תוצרת חקלאית טרייה ומוצרי מזון.

במפגש בפרלמנט גם לקחו חלק יו"ר מכון היצוא, אדיב ברוך, סגנית נשיא ההתאחדות, איילת נחמיאס ורבין, סגן נשיא לשכות המסחר, אמיר שני, סמנכ"ל קשרי ממשל בהתאחדות, עו"ד חגי אדרי ומנהל אגף סחר חוץ בהתאחדות, דני קטריבס.

להתכונן למשבר

חברת ניהול משברי הסייבר code blue של רפאל פרנקו, עד לאחרונה סגן ראש מערך הסייבר הלאומי וממובילי אסטרטגיות הסייבר הישראלי, הציגה השבוע את מאגר המומחים שלה. בין היתר, מדובר בעו"ד מוטי קריסטל, מומחה לניהול משברים ומו"מ; ניר זיכלניסקי, הבעלים של קבוצת ההשקעות SRI; ליה צור, מומחית ניהול סיכונים; גיא דגן, מנכ"ל חברת קוסיינטה; ועורכי הדין הדס ורמי תמם.

בלו קוד פיתחה מודל ראשון מסוגו בעולם למוכנות למשבר סייבר. היא מפעילה עבור לקוחותיה - גופים פיננסיים וחברות פרטיות - צוותי "התערבות" לניהול משבר במישור התאגידי, הגנה על נושאי המשרה, טיפול בהיבטים פיננסיים העשויים לגרום לחדלות פירעון, וניהול של ההיבט התקשורתי, הטכנולוגי והמבצעי, על מנת לצמצם את הנזק הנשקף מאירועי סייבר.

"בשנה האחרונה התגברו האיומים הקונקרטיים על הגופים המובילים בישראל ובעולם", הזכיר פרנקו באירוע שערכה החברה. "ארגוני הפשיעה הפכו את המרחב הכלכלי למערב פרוע, ואת הארגונים, החברות ונושאי המשרה לבני ערובה.

"הארגונים המובילים בעולם כבר מבינים שהפרדיגמה השתנתה - ויש לעבור מהגנת סייבר למוכנות למשבר סייבר. המודל שלנו פועל לצמצום דרמטי של הנזק, והשבת הארגונים ונושאי המשרה לשגרה ביום שאחרי".

מצנח הזהב

אלה קלפנר מונתה לסמנכ"לית שיווק מכירות ושירות של קבוצת הייזום והבנייה מור. קודם לכן ניהלה את השיווק, המכירות והשרות של משהב.

ערן מלאך, 49, מונה למנכ"ל חברת סליקת כרטיסי האשראי Cardcom. בתפקידו הקודם כיהן כמנהל מחלקת לקוחות אסטרטגיים בחברת MAX

מינוי פנימי: איתי שקורי, 36, שהצטרף לחברת החד קרן הישראלית אקווה סקיוריטי לפני כשנתיים, יכהן כמנהל תחום הקוד הפתוח. החברה מפתחת פתרונות אבטחה לסביבות ענן.

ליאת אילת, 43, מונתה למנהלת הצלחת לקוחות בחברת WideOps - שותפת פרימייר של גוגל, המספקת מגוון שירותים ופתרונות בתחום הענן.

דורית בן סימון מונתה למנהלת שיווק ומכירות בינלאומיות של יקבי ברקן.

חדשות טובות

עמותת "גדולים מהחיים" וחברת הירקות והפירות כרמלה מחלקות סלסלות מזון לעשרות משפחות של העמותה מדרום הארץ ויישובי עוטף עזה.

עוד כתבות

אתר טבע בכפר סבא / צילום: סיון פרג'

לאומי: "טבע ממשיכה להתייצב, אך הסיכונים עדיין גבוהים"

חוסר הוודאות סביב הסוגיה המשפטית, טוענים בלאומי פרטנרס, "מעיב מאד על מניית טבע, בעיקר בשל החשש מקנס כספי כבד, לאור מצבה הפיננסי השברירי ממילא"

עופר גרוסקופף - שופט / צילום: שלומי יוסף

בית המשפט העליון: מסחר במטבע דיגיטלי הוא הימור ולא השקעה

השופט עופר גרוסקופף דחה את בקשת רשות הערעור שהגיש ארז שמואלי, שנעצר בפרשת הטלגראס, נגד החלטת פקיד השומה ● לדברי גרוסקופף, "כשם ששווי הביטקוין עלה בתקופה שחלפה - כך יכול הוא גם לרדת, ואין לדרוש מפקיד השומה לשאת בסיכון ששער המטבע ירד, כשם שלא ניתן לדרוש ממנו לשאת בסיכון ששער המטבע יעלה"

גם אברי גלעד נכנס ליזמות / צילום: גל חרמוני

מפורסמים ומשקיעים: גם אברי גלעד נכנס ליזמות

גלעד ייקח חלק בסטארט-אפ החינוכי DAATA המפתח את פלטפורמת הלימוד Brain Station, וישמש כחבר בוועדה המייעצת של החברה. גלעד אף רכש מניות של החברה ● וגם: משרד התיירות מחפש סמנכ"ל/ית שיווק ● אירועים ומינויים   

מתקן אנרגיה מתחדשת של דוראל בישראל / צילום: Adit-movies 2

דוראל אנרגיה חתמה על הסכם נוסף למכירת חשמל עם AEP האמריקאית

ההסכם נחתם במסגרת חלקו השני של פרויקט אינדיאנה, שהספקו כ-360 מגה-וואט, לתקופה של 15 שנים ● התקבולים ממכירת חשמל ותעודות ירוקות הצפויים להתקבל מכוח ההסכם מוערכים בכ-285 מיליון דולר

מליאת הכנסת / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

השבוע שבמפלגות החרדיות מעדיפים לשכוח, והפליק-פלאק של ליברמן

התנגדות האופוזיציה לשלוח נציגים לוועדת האתיקה יוצרת מצב אבסורדי שראשי ועדות דנים בנושאים למרות ניגוד עניינים ● בשקט בשקט עבר השבוע במליאה חוק הדיינים, שנישל את החרדים משליטה על הוועדה ● ליברמן ושותפיו לניהול הממשלה מגלים בחודש וחצי האחרון ש"דברים שרואים משם לא רואים מכאן"

לונדון, השבוע. אי אפשר להניח שהמצב בארץ יחקה בחודשים הקרובים את המודל הבריטי / צילום: Reuters, Henry Nicholls

המודל הבריטי יוציא את ישראל מסבך הקורונה? השאלות המדעיות שנותרו פתוחות

מה בדיוק הגורם ליכולת של וירוס הקורונה לפרוץ את ההגנה החיסונית? מהשאלה התמימה הזו נגזרים צעדי המשך רבים

מכונית טסלה בטעינה / צילום: Shutterstock

לפני הולנד וספרד: כך הפכה ישראל לאחד השווקים הבולטים של טסלה

ישראל הפכה לאחד השווקים החזקים של טסלה, מבין המדינות בתקינה אירופית, והיא זוכה לעדיפות בהקצאת מלאים ● הסיבה לכך היא לא רק הקליטה המהירה של טסלה 3 בישראל, אלא גם תמהיל המכירות הגבוה יחסית של הגרסאות היקרות ● איך יגיבו המתחרות?

בדיקות קורונה / צילום: שלומי יוסף

תקנות התו הירוק נכנסו לתוקף - מה משמעותן ומה הקנס למפרים?

התקנות כוללות בין היתר בדיקות לבני 12 ומעלה בבתי מלון ובכניסה לאירועים של 100 משתתפים ויותר ● בשלב זה ילדים מתחת לגיל 12 יהיו פטורים מחובת הצגת בדיקה או אישור תו ירוק, אך עדיין יידרשו לכך במקומות בהם מופעל "תו שמח"

אבישג סמברג עם מדליית הארד בטאקוונדו באולימפיאדת טוקיו / צילום: Associated Press, Themba Hadebe

המדליה של סמברג טובה לטאקוונדו, אבל רעה לענפי ספורט אחרים

הזכייה של סמברג בארד באולימפיאדה תרחיב משמעותית את התמיכה הכספית בענף הטקוואנדו, ותנגוס במקביל בעוגת התקציב של ענפים אחרים • שיטת התקצוב החדשה של משרד הספורט: הישגיות עדיפה על כל פרמטר אחר

השרה אורנה ברביבאי / צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה

משרדי האוצר והכלכלה בעימות חזיתי סביב המטרו

נשיא התאחדות התעשיינים, ד"ר רון תומר, פנה לאחרונה לשרי האוצר והכלכלה בנוגע לחוק המטרו, וביקש להבטיח כי יתקיים רכש גומלין במיזם ● ברביבאי כבר הספיקה להודיע שאימצה את עמדתו של תומר, ובאוצר טוענים: "אין הצדקה בייקור עלויות הפרויקט"

משמאל: חנן פרידמן, מיכל קיסוס–הרצוג ורקפת רוסק–עמינח / איור: גיל ג'יבלי

מה עובר על לאומי? צללנו לסערות שמאפיינות את תחילת הקדנציה של חנן פרידמן

פרידה מתוקשרת ממנכ"לית פפר, סכסוך חריף מול הוועד וקשיים בתחרות על הזירה הדיגיטלית: חנן פרידמן מנהל עד כה קדנציה קצרה וסוערת כמנכ"ל לאומי ● פרופיל

דודו זבידה / צילום: איל יצהר

קבוצת מבנה רכשה 50% מהזכויות בשני מגרשים באור יהודה ובבאר טוביה ב-70 מיליון שקל

בכוונת מבנה וחברת יסכה לפתח את המגרש בבאר טוביה ולהקים בו מרכז לוגיסטי ודאטה סנטר בהיקף המוערך בכ-30 אלף מ"ר ● באור יהודה מתכננים הצדדים להקים פרויקט משולב של תעשייה, תעסוקה ומסחר בהיקף של 35 אלף מ"ר תעסוקה ו-4 אלף מ"ר מסחר

אסף פלדמן (מימין) ועידו גל, מייסדי חברת ריסקיפייד Riskified / צילום: עדי אורני

עושר דמיוני: צמד יזמי ריסקיפייד מחזיקים לאחר ההנפקה מניות בשווי של כ-2 מיליארד שקל

ריסקיפייד, המפתחת מערכות תשלומים ומניעת הונאות אשראי במסחר מקוון, הונפקה בניו יורק לפי שווי של 3.3 מיליארד דולר ● המנכ"ל עידו גל: "לפני ההנפקה היו לנו דיונים כמו כמה להקצות לאיזה משקיע, וגם מהסוג של האם ללבוש לטקס בבורסה חולצה מכופתרת או טישרט עם לוגו של החברה" ● המניה מזנקת בכ-30%

החברות לוקחות את עולם מיתוג המעסיק צעד אחד קדימה / צילום: מתוך סרטון התדמית של חברת papaya

כשפרסומת בפריים טיים מחליפה את לינקדאין, כללי המשחק בהייטק משתנים

עובדי ההייטק הפכו לסחורה המבוקשת ביותר בשוק התעסוקה, והחברות מנסות לגייס אותם בדרכים לא מסורתיות ● אם עד עכשיו תהליך גיוס העובדים היה נחלתן הבלעדית של חברות ההשמה והרשתות החברתיות, עכשיו גם הפרסום בטלוויזיה נכנס למשחק

עשרות יוצרים ואנשי תעשיית הטלויזיה הפגינו מול משרד התקשורת / צילום: שח"ם ארגון השחקנים

עשרות יוצרים הפגינו מול משרד התקשורת נגד המלצות ועדת פולקמן

לדברי המפגינים, "אין הבדל בין הוט, סלקום ונטפליקס. כולן חייבות להשקיע ביצירה מקורית; שליש מתעשיית היצירה המקורית בישראל יימחק אם יאומצו המסקנות הללו"

ישיבת פוניבז' / צילום: רפי קוץ

לומדי התלמוד דווקא תורמים לכלכלה

בניגוד לכל הנראטיבים על בזבוז הכסף הציבורי שבלימוד תלמוד ועל אובדן התוצר - כדאי לדעת: ההשקעה בהשכלה היא השקעה משתלמת ● ההשקעה בלימוד התלמוד עוזרת לכלכלה, שכן היא משפרת את רמת ההגינות של העסקים ובכך מאפשרת אותם חרף מערכת המשפט הבלתי מתפקדת ומאפשרת לישראל פריחה כלכלית

ירידות בבורסות אסיה / צילום: Shutterstock, Frame China

נפילות חדות באסיה: הניקיי נופל ב-1.5%, הונק קונג ב-1.8%

מניית עליבאבא יורדת ב-5.5%, וטנסט יורדת ב-4% ● בורסות וול סטריט ננעלו אמש בירוק ● הביטקוין ממשיך להסחר סביב קצת פחות מ-40 אלף דולר

תור נוסעים בשדה התעופה נתב"ג / צילום: מיכל רז חיימוביץ

בריטניה וטורקיה נכנסות לרשימה האסורה לטיסה. מי עוד על הכוונת?

בדיון בוועדת החוקה שנערך היום אמרה ד"ר שרון אלרעי פרייס: "הרבה מדינות אמורות להיכנס לרשימה האדומה בשבוע הבא" ● לקראת הדיון הוצגו נתונים בנוגע לרשימת המדינות האדומות: מאז מאי הוגשו לוועדת חריגים כ-30 אלף בקשות לטוס למדינות ה"אסורות"; כ-25% מהם אושרו

נגיף הקורונה / צילום: Shutterstock, creativeneko

פרופ' גילי רגב יוחאי: "מחוסנים עם פחות נוגדנים הם בסיכון גבוה יותר"

ירידה בכמות הנוגדנים אצל מחוסנים מגדילה את הסיכון שלהם להידבק בקורונה: בשיבא עוקבים מתחילת קמפיין החיסונים אחרי 5,000 עובדי בית החולים שחוסנו, ובודקים את רמות הנוגדנים שלהם על בסיס חודשי ● פרופ' רגב-יוחאי שהציגה את תוצאות המחקר אמרה שכרגע אינה מתכוונת להתחסן בעצמה במנה שלישית ● "אבל אולי עוד שנה אגיד 'איזו טיפשה הייתי'"

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

ת"א ננעלה בעליות; טרמינל איקס זינקה ב-6.5%, יוניבו נפלה ב-6%

ת"א-35 הוסיף 0.3%, ת"א-125 עלה ב-0.5% ות"א-90 טיפס ב-0.8% ● הצעת החוק לאי הפללת צרכני קנאביס נפלה - החברות בענף מאבדות גובה ● הריבית בארה"ב נותרה ללא שינוי