גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

באתי, ראיתי, אתחלתי: כך ניסה ביידן לגייס את אירופה לקרב מול סין

בביקורו השבוע באירופה הצליח הנשיא האמריקאי להוסיף את סין לרשימה המפוקפקת של מדינות, בהן רוסיה, הנחשבות לאיום אסטרטגי על נאט"ו ● ביידן הגיע עם חבילת צ’ופרים לאירופים, שכוללת, בין השאר, ביטול מכסים במיליארדי דולרים ● הכל כדי לקבל בתמורה גינויים חריפים ותגובה להתנהלות של סין בזירה הבינלאומית

עם ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, שלישי / צילום: Associated Press
עם ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, שלישי / צילום: Associated Press

אחרי שבעה ימים, שלוש מדינות ועשרות פגישות עם מנהיגים, אפשר לומר שזה היה השבוע שבו הנשיא האמריקאי ג'ו ביידן ניסה לסגור את רוב החזיתות שקודמו בתפקיד דונלד טראמפ פתח מול אירופה - ולפתוח כמה חדשות מול יריבים אחרים.

נדמה כי ביידן שם לו למטרה, כפי שעשה בשורת הצווים הנשיאותיים עליהם חתם בקצב שיא עם תחילת כהונתו, לכבות את רוב השריפות שהממשל הקודם הבעיר ביחסים העדינים שבין אירופה לארה"ב. אם "אתחול מחדש" (Reset) היא מלת המפתח בבית הלבן בחודשים אלה, ביידן לקח את הקונספט הזה לסיבוב אירופי השבוע.

טראמפ כינה את נאט"ו "מיושנת" ודרש החזרים של מאות מיליוני דולרים מחברותיה בתמורה להגנה האמריקאית לאורך השנים? ביידן שיבח את תחילתו של "עידן חדש" ביחסים הטרנס־אטלנטיים ולא דיבר על כסף; ממשל טראמפ הטיל מכסים בהיקף של 7.5 מיליארד דולר על יין צרפתי ופסטה איטלקית? ממשל ביידן ביטל אותם השבוע כחלק מפשרה שסיימה עימות בן 17 שנה סביב סובסידיות ממשלתיות ל"בואינג" ול"איירבוס"; טראמפ התעמת עם נשיא צרפת עמנואל מקרון סביב הטלת מס על ענקיות הטכנולוגיה האמריקאיות? ביידן אימץ את הפתרון שגובש לפני שבוע ב־7G למנוע התחמקות שלהן מתשלום מס מקומי.

לא רק כדי לרצות את האירופאים

ברור שהנימוק למהלכים הללו אינו רק סמלי. ביידן לא מכריז "אמריקה חזרה" רק כדי לרצות את האירופאים או להדגיש את ההבדלים בינו לבין הנשיא האמריקאי הקודם. הוא עושה זאת במטרה ברורה לגייס את אירופה לצדו במאבק שהוא רואה כחשוב ביותר - הקרב מול סין, ובמידה פחותה בעימות מול רוסיה. הוא מתפשר עם האירופים, מסיר סנקציות ומוריד מסדר היום נושאים כמו שיעור הוצאה ביטחונית כחלק מהתמ"ג או את צינור הגז הרוסי לגרמניה "נורד סטרים 2" כדי לקבל משהו בחזרה במה שהוא רואה כעימות הגלובלי הדחוף והחשוב יותר - המאבק מול סין.

במידה רבה, ביידן פוסע באותה הדרך שבה התחיל טראמפ עם ההכרזות על מלחמת הסחר מול סין, אבל משכיל לגבש תמיכה טרנס־אטלנטית ולא לפעול לבד. גם טראמפ הבין את זה, בערך בשלהי כהונתו, וניסה להנמיך את הלהבות בעימות הסחר מול האיחוד. הוא השעה מכסים וחזר בו מכוונה למסות כלי רכב והסתפק בקנייה אירופית של תוצרת חקלאית אמריקאית. ביידן מנסה לשפר עמדות כבר בשלב הראשון, ולאחד את מה שהוא קורא "גוש המדינות הדמוקרטיות", מאחורי עימותי הסחר, הביטחון וזכויות האדם מול סין.

"הסינים אינם שותפים למאמצינו"

האם זה עובד? יש סימנים שכן. הודעות הסיכום של מפגש ה־7G שהתקיים בסוף השבוע האחרון בבריטניה והודעת הסיכום של מפגש נאט"ו בבריסל ביום שני נוקטות מונחים חריפים יחסית בנוגע לסין. "הסינים אינם שותפים לערכינו", הצהיר מזכ"ל נאט"ו יינס סטולנטברג, בתום הפסגה, בעוד ההודעה המשותפת מגדירה את המדינה כ"אתגר סיסטמי לסדר העולמי" ומגנה את "ההתנהגות האסרטיבית שלה". ביידן מוביל רה־אוריינטציה של הברית, שנוסדה כדי להגן על המערב מברית המועצות, להגנה מפני השאיפות הסיניות.

"סין הצטרפה לרוסיה בתור איום רשמי על ברית נאט"ו", הכריזו כלי התקשורת האירופיים השבוע. הודעת הסיכום של ה־7G אפילו קוראת "לחקור מחדש" את מקור נגיף הקורונה, ולבדוק אם אינו במעבדה ממשלתית סינית - תיאוריה שנחשבה לקונספירציה לפני כמה חודשים בלבד.

ביידן חוזר על אותו מסר בכל מקום

מתקפת הצ'ארם הביידנית, הפוליטיקאי עם החיוך הכי גדול בסביבה, המשיכה גם לפסגת האיחוד האירופי עם ארה"ב בבריסל ביום שלישי, וגם שם הסתמן שנשאה פירות. האיחוד האירופי החליט להשעות בחודש שעבר את הסכם הסחר החופשי שלו עם סין בגלל הפרות זכויות האדם של המיעוט האויגורי המוסלמי ודיכוי האופוזיציה בהונג קונג. קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, שסין היא שותפת הסחר הגדולה ביותר של ארצה, תומכת בכך כעת למרות שהיא הייתה זו שדחפה לחתום על ההסכם בדצמבר, עוד לפני השבעתו של ביידן.

אפילו התוכניות להקמת אוניברסיטה סינית בהונגריה הושעו נכון לעכשיו, וליטא פרשה ממנגנון המשא ומתן של מדינות מזרח ומרכז אירופה עם סין. ביידן טרח להיפגש גם עם מנהיגי המדינות הבלטיות האנטי־רוסיות במהלך פסגת נאט"ו.

בכל מקום שב ביידן על המסר המרכזי שלי, אותו מסר שמנהיגים אמריקאים השמיעו במשך שנים עד ל"שיבוש" שחל עם עלייתו של טראמפ לשלטון. "יש לנו הזדמנות לעבוד באופן קרוב עם האיחוד האירופי וגם עם נאט"ו, ואנחנו מרגישים טוב עם כך", אמר ביידן וסיפק את השורה התחתונה של מניעיו: "באופן ברור ויוצא דופן, זהו האינטרס של ארה"ב לנהל מערכת יחסים מעולה עם שני הארגונים, אך רוסיה וסין תוקעות תריז בסולידריות הטרנס-אטלנטית".

מתקפת החיוכים של הנשיא האמריקאי

בנוגע לרוסיה המצב מורכב יותר. גרמניה נמצאת עמוק עדיין ב"אוסטפוליטיק", עם צינור גז שיכניס מיליארדים למשטר פוטין ושנחשב לפרויקט אסטרטגי של המדינה. הוויתור של ביידן לגרמניה, בדמות הימנעות מסנקציות נוספות על הפרויקט, יהיה חייב לעלות משהו לגרמנים. השאלה היא איפה.

אחת החזיתות היחידות שנותרו פתוחות הן המכסים על הפלדה והאלומיניום שהטילה ארה"ב על אירופה, אך נרשמה התקדמות בה כאשר אירופה הודיע כי תשעה באופן חד-צדדי את מכסי התגובה עד סוף השנה. "בואו נשים קץ למטרד הזה", הפצירה נשיאת הנציבות האירופית אורסולה פון דר ליין במפגש עם ביידן. הנושא השני הוא הסכם הגרעין עם איראן, שבו נמשכים המאמצים לשוב ולגבש הסדרה שתמנע התקדמות איראנית לנשק גרעיני.

"אמריקה חזרה", היתה סיסמת הטור האירופי של ביידן, אבל המטרות של המעצמה, בעיקר העימות המתגלגל עם סין בנושאי סחר, צבא, וזכויות אדם, נותרו דומות לאלה של השנים האחרונות. מתקפת החיוכים הרחבים של ביידן מנסה לגבש קואליציה מאחורי ארה"ב, כזו שטראמפ לא היה מוכן לקבל.

ארדואן וביידן במפגש נאט"ו בבריסל, שני / צילום: Associated Press

פסגת ביידן ופוטין: פגישה אחת, שתי מסיבות עיתונאים ועקיצות הדדיות

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן התייצב לפסגה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אחרי שבוע שבו צבר תמיכה בינלאומית בעמדות ארה"ב מול רוסיה, וגם ענה על אינספור שאלות בנוגע למה בדיוק הוא מתכוון לומר למנהיג הרוסי שאחראי לדיכוי האופוזיציה בארצו וחשוד בהוראה על תקיפות סייבר כלפי המערב, התערבות במערכות בחירות מחוץ לארצו, תוקפנות כללית, סיפוח בלתי חוקיים באוקראינה ועוד.

אבל היה זה פוטין שהזכיר לנשיא האמריקאי בפתח דבריהם שזו הייתה יוזמה אמריקאית להיפגש. "תודה שיזמתם את המפגש הזה" אמר פוטין לביידן בפוטו־אופ בטירת לה־גרנאג' על גדות אגם ז'נבה, כשהוא דואג שהתקשורת תשמע את דבריו. ביידן ענה כי הוא "מאמין שתמיד טוב להיפגש פנים אל פנים". שני המנהיגים חזרו לאחר מכן על הדברים גם במסיבות העיתונאים הנפרדות שקיימו. הסאב־טקסט ברור: עצם הפגישה הייתה הישג לנשיא הרוסי, בעוד ביידן נימק אותה בניסיונו כפוליטיקאי ומדינאי.

נשיא המועצה האירופית, שארל מישל, ביידן ונשיאת הנציבות, אורסולה פון דר ליין / צילום: Associated Press

הפגישה נגמרה מהר מהצפוי

למרות שחזו כי הפגישה תימשך חמש שעות, היא נמשכה ארבע בלבד. מהן שעתיים וחצי נטו. "בשלב מסוים הסתכלנו אחד על השני ואמרנו, מה הלאה?" סיפר ביידן במסיבת עיתונאים נפרדת מזו של נשיא רוסיה. נדמה שפוטין היה נדיב יותר במחמאות כלפי הנשיא האמריקאי. הוא הגדיר אותו "מדינאי מנוסה", אמר כי היו "שיחות בונות" וניסה לשדר מסר לפיו ארה"ב ורוסיה הן מעצמות שוות בכוחן הדנות בענייני העולם "בגלל האחריות המשותפת שלנו".

פוטין ענה לשאלות העיתונאים, רבים מהם אמריקאים ששאלו על דיכוי האופוזיציה, והקביל את המצב בארצו למצב בארה"ב, בין אם כשהשווה את עונש המאסר של מנהיג האופוזיציה אלכסיי נבלני לעונשים של מי שהסתערו על גבעת הקפיטול בשישה בינואר 2021, או שהקביל את המצב ברוסיה לחשש של שחורים בארה"ב. הוא אמר כי רוסיה וארה"ב ידונו בנושא התקפות הסייבר, אך הכחיש כי מקור הבעיה ברוסיה, וציטט דו"ח אנונימי לפיו רוב התקפות הסייבר העולמיות מגיעות מארה"ב, בריטניה וקנדה.

מפגש הפסגה בין ביידן לפוטין, רביעי / צילום: Associated Press

אין מלחמה קרה חדשה

ביידן התייצב לאחר מכן במצב רוח מרומם מול התקשורת וסיפר שראה "חלקים גדולים" ממסיבת העיתונאים של פוטין. הוא הבהיר כי אין "מלחמה קרה חדשה", אבל לא היסס לשגר כמה איומים לרוסיה, כמי שעומד בראש המעצמה הגדולה בעולם. "העברנו לרוסים רשימה של 16 תחומי תשתית, כולל מים ואנרגיה", עדכן ביידן, "שכל מתקפת סייבר עליהם תיחשב למתקפה על תשתית קריטית של ארה"ב". הוא אמר כי ארה"ב "תגיב באופן נחרץ" על כל מתקפת סייבר בתחומים אלה וכי "פוטין לא יודע אילו יכולות יש לארה"ב". הוא גם עדכן כי רוסיה שותפה לרצון האמריקאי "למנוע איראן גרעינית" וכי השיחות בנושא הסכם הגרעין עם איראן, שבהן רוסיה שותפה, יימשכו.

מעל הכל, הבהיר ביידן כי הוא מעוניין ביחסים אסטרטגיים "יציבים וצפויים" עם רוסיה. הוא אף עדכן כי הוקם מנגנון שיעסוק בייצוב היחסים. "אנחנו צריכים חוקי משחק בסיסיים שכולנו נמלא אחריהם". אך כפי שהיה בעבר, גם אחרי הפסגה, זו תהיה בעיקר ההתנהגות הרוסית שתקבע את אופי היחסים. פוטין הוכיח בעבר את נכונותו לחרוג מכללי המשחק המקובלים.

עוד כתבות

מיכלית הנפט Mercer Street, סמוך לחופי קייפטאון שבדרום אפריקה בשנת 2016 / צילום: Associated Press, Johan Victor

עוד מסר מאיראן לנשיא ביידן

ארה"ב מצביעה על טהראן כאחראית לעוד מתקפה אבל עדיין רוצה הסכם גרעין איתה

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג / צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה

מחיר החשמל יעלה: האם מס הפחמן ידרבן אנרגיה מתחדשת?

המשרד להגנת הסביבה, משרד האוצר, משרד האנרגיה ומשרד הכלכלה סיכמו כי ישראל תיישר קו עם המדינות המפותחות הפועלות לצמצם את השפעות משבר האקלים, ותתמחר את הפחמן הדו-חמצני הנפלט מדלקים וממקורות פליטה נוספים

אנדרו אביר / צילום: ליאור מזרחי

האוצר התקפל: המשנה לנגיד צורף לראשות הוועדה לבחינת שינוי הפיקוח על הגופים הפיננסים תחת בלניקוב

אחרי שבסוף השבוע הכניס האוצר ברגע האחרון לטיוטת חוק ההסדרים את ההצעה להקים ועדה שתבחן את שינוי מבנה הפיקוח על הגופים הפיננסיים ללא התייעצות עם בנק ישראל, הצדדים הסכימו על הכנסת נציג בנק ישראל לראשות הוועדה תחת בלניקוב

בית חולים תל השומר. מספר התקנים בישראל לרופאים, אחיות ואחים מהנמוכים במערב / צילום: עינת לברון

המחלה הכרונית של מערכת הבריאות: התקציב מזנק, אז למה השירות עדיין מדשדש?

מערכת הבריאות קורסת מהרעבה תקציבית? תקציב הבריאות דווקא עלה משמעותית בעשורים האחרונים, וזאת לפני התוספת עליה הוסכם היום ● לאן הלך הכסף? בזמן שמספר התקנים בישראל לרופאים, לאחים ולאחיות הוא מהנמוכים במערב, המשכורות לרופאים בכירים זינקו ביותר מ־80%

ישיבת הממשלה לאישור התקציב אתמול / צילום: Reuters, אביר סולטן

לראשונה זה 3 שנים אושר תקציב בממשלה. מחיר התוספות לבריאות - קיצוץ רוחבי ביתר המשרדים

התקציב אושר לאחר שהבוקר הושגה פשרה בסוגיית תקציב הבריאות - מה שמסיר את המכשול המרכזי מההצבעה בממשלה ● לפי הסיכום, התוספת התקציבית ל-2022 תהיה כ-2 מיליארד שקל ● ראש הממשלה בנט: "לאחר שלוש שנים של קיפאון, ישראל חוזרת לעבוד"

גדעון תדמור / צילום: דרור סיתהכל

נחתם הסכם מימון של 907 מיליון דולר לפיתוח מאגר שננדואה של נאוויטס

מאגר הנפט הענק שננדואה, שנמצא במים הכלכליים של ארה"ב במפרץ מקסיקו, מוחזק בידי נאוויטס (53.1%) הישראלית ושותפותיה (46.9%) ● עפ"י ההערכות המוקדמות, המאגר מכיל כ-431 מיליון חביות נפט ופיתוחו מתוכנן להסתיים עד סוף 2024

לשכת התעסוקה ת"א / צילום: שירות תעסוקה

ביטול החל"ת לא עוזר: עלייה באבטלה במחצית הראשונה של יולי

במחצית הראשונה של יולי עלה שיעור האבטלה הרחב ל-9% לעומת 8.8% במחצית השנייה של יוני - מה שמסמן את הקושי של מובטלי הקורונה לחזור לשוק העבודה ● לאומי: "מספר המובטלים לעומת המשרות הפנויות הוכפל - אתגר לקובעי המדיניות"

קים יו-ג'ונג, אחותו של שליט צפון קוריאה / צילום: Reuters, חורחה סילבה

אחות של קים ג'ונג און מזהירה: תרגילים צבאיים של דר' קוריאה וארה"ב יציתו מתיחות

לאחרונה חידשו שתי הקוריאות את צינור התקשורת הדיפלומטי ביניהן, אך אחותו של שליט צפון קוריאה אומרת שההערכות שצעדי פיוס גדולים יותר בדרך הן "נחפזות ומוקדמות מדי" ● דרום קוריאה וארה"ב חזרו ואמרו שהתרגילים בעלי אופי מגננתי

אוניברסיטת הרווארד / צילום: Shutterstock

אחרי הקפאה של שנה: תוכנית וקסנר שבה לפעילות

בעיצומו של מגיפת הקורונה, אוניברסיטת הרווארד הקפיאה את פעילותה של הקרן, שכעת מתחדשת ● התכנית זכתה לביקורת פוליטית ובלט בביקורת יאיר נתניהו שביקר את הקרן לאחר פרסומים כי אהוד ברק קיבל שכר מהקרן עבור שני מחקרים

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: יוסי זמיר

האוצר נגד בנק ישראל: הפצצה שהתחבאה בחוק ההסדרים

ביום שישי, ברגע האחרון, הפיץ האוצר טיוטת חוק מעודכנת לקראת ישיבת הממשלה ביום ראשון, ובה הסתתרה פצצה - הקמת ועדה שתבחן את מבנה הרגולציה הפיננסית בישראל ● העובדה שבאוצר בחרו להכניס את הקמת הוועדה באופן חד-צדדי לתקציב, עשויה ללמד על כרסום בתפיסתו את נגיד בנק ישראל כיועץ הכלכלי של הממשלה

מוטי ששון, רון חולדאי, כרמל שאמה ורז קינסטליך / צילום: כדיה לוי, איל יצהר, שלומי יוסף

ראשי הערים נגד הממשלה והאוצר: "זו לא התנגדות, זו מלחמה"

התקציב וחוק ההסדרים מציפים מתחים בין הרשויות המקומיות לבין השלטון המרכזי - סביב היוזמה להסבת משרדים ודיור, אבל גם בנושא הקיצוץ בסמכויות וחוק המטרו ● ראשי הערים חשים כי למרות ניסיונות הידברות מצדם, מונחתות עליהם עובדות מוגמרות

הפגנה בליטא בשבוע שעבר נגד כניסת המהגרים מבלארוס / צילום: Associated Press, Mindaugas Kulbis

האם לוקשנקו מצא דרך מתוחכמת לסחוט כסף מאירופה?

שליט בלארוס "מציף" את האיחוד האירופי במבקשי מקלט, בתגובה לסנקציות הכלכליות והפוליטיות שהוטלו על משטרו בימים האחרונים ● הוא הבהיר שהרשויות ימנעו מעבר גבול "רק אם הדבר ישתלם להן" והזכיר את הקשיים הפיננסיים של ממשלתו כסיבה לצמצום השמירה בגבול

אדיר דיין, מנכ"ל AIQHome / צילום: באדיבות AIQHome

זירת המסחר לקבלנים בארה"ב מחפשת מימון בת"א: AIQ Home תנסה להנפיק לפי 320 מיליון שקל

החברה טרם רשמה הכנסות משמעותיות ● יתרת ההפסד הצבור שלה מאז היווסדה עומדת על כ-10 מיליון שקל, ויש לה הערת עסק חי בדוחות

בית קפה בתל אביב. השגרה חזרה / צילום: כדיה לוי

הפעלה מיידית של התו הירוק וחובת בדיקה שלילית לילדים: אלו המלצות קבינט המומחים לצעדים מיידיים

פרופ' נחמן אש הצהיר כי משרד הבריאות פיתח מדד חדש לפיו יקבל את ההחלטות לגבי הטלת מגבלות נוספות על המשק ● "סגר כשלעצמו, מעבר לכל נזקיו, עשוי לבלום את המשך התחלואה אבל לא להביא להיפוך משמעותי של מגמת התחלואה, אלא אם מדובר בסגר קיצוני יותר מכפי שהיה בגל השלישי"

סימון ביילס באולימפיאדת טוקיו / צילום: Reuters, Kunihiko Miura

כישרון זה לא מספיק: השיעור של המתעמלת סימון ביילס לארגונים

הודעת הפרישה הדרמטית של המתעמלת האמריקאית ניפצה כמה מהמיתוסים של עולם העבודה: מצליחנים אינם חסינים, ובריאות נפשית לא יכולה להישאר מחוץ לדלת המשרד ● האחריות לזהות את הסדקים לפני הקריסה מוטלת על המנהלים ועל העובדים יחד ● ניהול וקריירה

שר התקשורת יועז הנדל / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

משרד התקשורת הוצף בבקשות מידע על מימון הקרן לפריסת תשתיות

120 מפעילים בעלי רישיונות נדרשים לממן קרן לפריסה וחלקם לא הבינו מה רוצים מהם ● עקב השאלות הרבות החליטו במשרד לדחות את התשלום לקרן לסוף אוקטובר

אליקים עופר / צילום: תמר מצפי

DSPG עקפה את תחזיות השוק; המנכ"ל: הקורונה יצרה ביקושי-שיא למוצרים מבוססי הפעלה קולית

DSPG, שמפתחת שבבים למכשירי מדיה, רשמה הכנסות של 35.8 מיליון דולר, בעוד האנליסטים ציפו ל-35 מיליון דולר ● החברה רשמה רווח נקי של 12 סנט למניה, כשתחזית האנליסטים הייתה ל-8 סנט בלבד

הנאסד"ק בניו יורק

התחזקות הנאסד"ק תכניס לישראל עוד 12 מיליארד שקל במסים

יצוא שירותי ההייטק צומח באופן עקבי, והחברות הישראליות עושות חיל בוול סטריט ● באוצר מעריכים שהזינוק שנרשם במדד הנאסד"ק מתחילת השנה יוביל לגידול של 12 מיליארד שקל בהכנסות ממסים - מעבר להכנסות שמתקבלות בשנה רגילה

נפתלי בנט, ושר האוצר, אביגדור ליברמן, בתום ישיבת הממשלה / צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

"חוץ ממשכורות לעובדים לא השארתם לי כלום": כך נראה ליל העברת התקציב בממשלה

כשמצד אחד אנשי אוצר מנוסים ומצד שני שורת שרים ומנכ"לים טריים, משרד האוצר קיבל תמונת ניצחון בדמות אישור התקציב לפי המתווה שרצה ● מתי בכל זאת התחילו צעקות במשרד ראש הממשלה, מה ליברמן לא הצליח להעביר ומה יקרה לכל החוקים האלה כשיגיעו לכנסת?

דב סלע חברת ראדא / צילום: שלומי יוסף

ראדא צמחה ב-64%, ורווחיה זינקו ב-326% במחצית הראשונה של השנה

המנכ"ל דב סלע: "אנו שמחים מהביצועים שלנו, מהמשך הצמיחה ומכך שההתקדמות בשנת 2021 מתנהלת בהתאם לתוכניות שלנו. השיפור החזק בשיעור רווחיות ה-EBITDA מדגיש את המינוף התפעולי במודל העסקי"