גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

החברה הציבורית מתל אביב שהימרה נגד מניית AMC ושילמה על כך בהפסד כבד

חברת הנדל"ן הקטנה דקמא קפיטל דיווחה על הפסד של 2.4 מיליון דולר בתיק ההשקעות שלה, אגב חריגה משמעותית של המנכ"ל, נתנאל לורנצי, ממדיניות ההשקעה של החברה

קולנוע של רשת AMC / צילום: Shutterstock
קולנוע של רשת AMC / צילום: Shutterstock

חברת הנדל"ן הקטנה דקמא קפיטל  דיווחה על הפסד כבד ומפתיע בתיק ההשקעות שלה, וזאת תוך חריגה משמעותית ממדיניות ההשקעה שהתווה דירקטוריון החברה. לדברי החברה, בעקבות המקרה הפקיע הדירקטוריון את סמכויות הטיפול בתיק ההשקעות מידיו של מנכ"ל החברה נתנאל לורנצי, שהוא גם בעל השליטה בחברה. בתגובה צנחה מניית דקמא בכ-25%, ושווי החברה הצטמק לפחות מ-40 מיליון שקל.

מדיווח שפרסמה היום החברה עולה, כי ב-7 באפריל 2020 החליט הדירקטוריון על ביצוע השקעות בניירות ערך בארץ ובחו"ל, עד לסך כולל של 5 מיליון שקל (1.5 מיליון דולר), תוך שמירה על פיזור ההשקעות כך שהשקעה בודדת לא תעלה על סך של 1 מיליון שקל.

עם זאת, ביום ו' הודיע המנכ"ל לורנצי ליו"ר הדירקטוריון ירון קליין, כי חרג באופן משמעותי ממדיניות ההשקעה, ונכון לסוף השבוע שווי תיק ההשקעות של החברה משקף הפסד לא ממומש (על הנייר) של 2.4 מיליון דולר (7.9 מיליון שקל).

יש לציין, כי לצורך בטוחה לביצוע חלק מההשקעות בתיק, הפקידה החברה כספים בפיקדון מוגבל, שהסתכם ב-2.65 מילון שקל נכון לסוף דצמבר 2020. בעקבות הדיווח זימן יו"ר הדירקטוריון ישיבת דירקטוריון דחופה לצורך דיון בחריגה ממדיניות ההשקעה.

הישיבה התקיימה לאחר צאת השבת ובסיומה התקבלו שלוש החלטות מרכזיות. במסגרת ההחלטה הראשונה הפקיע כאמור הדירקטוריון את סמכויות המנכ"ל בטיפול בתיק ההשקעות, ומינה כמפקח מטעם הדירקטוריון על תיק ההשקעות את הדירקטור הבלתי תלוי (דב"ת) אמיר אריאל.

תפקידו של אריאל יהיה לאתר איש מקצוע מצד ג', אותו תשכור החברה כדי לפעול למימוש תיק ההשקעות באופן מיטבי. בנוסף, דרש הדירקטוריון מלורנצי, וזה הסכים, לשפות את החברה באופן מלא בגין כל הפסד שייגרם לה כתוצאה מהחריגה מההרשאה.

עוד החליטו הדירקטורים להטיל על מבקר הפנים של החברה להכין באופן מיידי דוח ביקורת מיוחד על חריגה מההרשאה, לרבות המלצות לבחינה ושיפור מנגנוני הבקרה בחברה, ולהביאו לדיון והחלטות בדירקטוריון. כנספח להודעה, פרסמה דקמא את תיק ההשקעות שלה, שכולל החזקה במניות ובאופציות, וכן מכירה בחסר ("שורט") של מניות ואופציות.

השורטים שהביאו הפסדים

מפירוט ההשקעות שביצעה החברה, שמצורף לדיווח לבורסה, עולה כי שתי הפוזיציות שהניבו את ההפסדים הגדולים ביותר היו הימורים נגד מניותיהן של פלטפורמת התשלומים Affirm Holdings (סימול: AFRM) ושל רשת בתי הקולנוע AMC (סימול: AMC). מניית Affirm החלה את 2021 במחיר של כ-90 דולר ועד 13 במאי צנחה למחיר של 48 דולר, אולם מאז התאוששה וטיפסה לרמה של 68 דולר בסוף השבוע בוול סטריט.

דקמא מכרה מניות Affirm בחסר במחיר של 53.7 דולר, ככה שמחיר המניה הנוכחי משקף לה הפסד על הנייר של 941 אלף דולר. כדי להגן באופן חלקי על פוזיציה זו רכשה החברה אופציית רכש (CALL) ב-308 אלף דולר, ומאז עלה שווייה והיא מייצגת כעת רווח על הנייר של 94 אלף דולר.

בנוסף, מכרה דקמא בחסר את מניית רשת בתי הקולנוע AMC במחיר של 34.75 דולר. עם זאת, מאז קפצה מניית AMC ב-71% ל-59.26 דולר ופוזיציה זו משקפת כעת הפסד של 886 אלף דולר על הנייר.


פעילות נדל"ן מצומצמת

דקמא עוסקת כאמור בתחום הנדל"ן בחו"ל אולם פעילותה מצומצמת, ולפיכך החליט הדירקטוריון בסוף 2020 להסמיך את ההנהלה לפעול לאיתור פעילות או חברה בעלת טכנולוגיה ייחודית - או בתחום אחר, לשם רכישת הפעילות או חברת היעד, במזומן או כנגד הקצאת מניות. עם זאת, נכון לסוף מרץ השנה היא טרם ניהלה משא-ומתן בנוגע לעסקת מיזוג כלשהי.

רשימת נכסיה של דקמא כוללת נכון לסוף מרץ השנה נכס נדל"ני בעיר מילטון קיינס באנגליה, קרקע בעיר בודפשט, בירת הונגריה, וכן הלוואה שניתנה למימון נדל"ן ושיתרתה מסתכמת ל-1.17 מיליון ליש"ט (5.3 מיליון שקל). הנכס באנגליה, בעל שטח בנוי של 4,000 מ"ר, כולל שתי קומות משרדים ושטחי תעשייה ואחסון ורשום בדוחות לפי שווי של 13.3 מיליון שקל.

המקרקעין בבודפשט, בשטח כולל של 221 אלף מ"ר ברובע 18 של העיר, רשומים בספרים לפי שווי של 31 מיליון שקל. נכון לסוף דצמבר 2020 כלל מאזן החברה נכסים בשווי של 102.7 אלף שקל והון עצמי של 78.1 מיליון שקל.

עוד כתבות

עופר גרוסקופף - שופט / צילום: שלומי יוסף

בית המשפט העליון: מסחר במטבע דיגיטלי הוא הימור ולא השקעה

השופט עופר גרוסקופף דחה את בקשת רשות הערעור שהגיש ארז שמואלי, שנעצר בפרשת הטלגראס, נגד החלטת פקיד השומה ● לדברי גרוסקופף, "כשם ששווי הביטקוין עלה בתקופה שחלפה - כך יכול הוא גם לרדת, ואין לדרוש מפקיד השומה לשאת בסיכון ששער המטבע ירד, כשם שלא ניתן לדרוש ממנו לשאת בסיכון ששער המטבע יעלה"

מיכל הלפרין / צילום: אביגיל פפרינו באר

"אומרים עליי שלא נלחמתי במונופולים? בדיוק ההפך": מיכל הלפרין מגיעה לצוללת ומסכמת כהונה

הממונה על התחרות עו"ד מיכל הלפרין מסיימת בימים אלה קדנציה סוערת, שכללה גם טענות על כך שלא הייתה מספיק לוחמנית מול המונופולים הגדולים ● בראיון מיוחד לפודקאסט "הצוללת", היא מודה שזה "התפקיד הכי קשה שמילאתי עד היום. הממונה הבא חייב ללבוש שריון פלדה" ● האזינו 

לונדון, השבוע. אי אפשר להניח שהמצב בארץ יחקה בחודשים הקרובים את המודל הבריטי / צילום: Reuters, Henry Nicholls

המודל הבריטי יוציא את ישראל מסבך הקורונה? השאלות המדעיות שנותרו פתוחות

מה בדיוק הגורם ליכולת של וירוס הקורונה לפרוץ את ההגנה החיסונית? מהשאלה התמימה הזו נגזרים צעדי המשך רבים

עו"ד מיכל הלפרין, הממונה על רשות התחרות / צילום: ניב קנטור

רשות התחרות: לשפר את מערך המידע המקוון ללווי המשכנתאות

ברשות מצאו, כי צרכני המשכנתאות מתקשים באיתור המסלולים הטובים עבורם, עקב בעיות בהעברת מידע על ידי הבנקים וחוסר שקיפות במערך המקוון

וול סטריט / אילוסטרציה: Shutterstock, Bumble Dee

נעילה חיובית בוול סטריט; ריסקיפייד זינקה בכ-24% ביום המסחר הראשון

המסחר באירופה ננעל בעליות ● משרד העבודה האמריקאי פרסם את נתוני המאקרו לרבעון השני - ומהם עולה כי קצב הצמיחה השנתי חזר לרמה של 6.5% ● רובינהוד נסחרת לראשונה בנאסד"ק ● עונת הדוחות: היום יפורסמו תוצאות אמזון

תשלום אגרה יכול למנוע הגשת התנגדויות חסרות בסיס / צילום: Shutterstock, Dahlia Mustafa

אגרה על כל הגשה של התנגדות היא מהלך מתבקש

המצב המשפטי גורם לחוסר צדק ולעיכובים בפרויקטים • תשלום יכול למנוע הגשת התנגדויות חסרות בסיס

אייל לפידות / צילום: איל יצהר

אייל לפידות חוזר לביטוח: ממתין לרישיון מבטח ומשקיע בסטארט-אפ גרינרואד

מנכ"ל הפניקס לשעבר ישמש משקיע אסטרטגי לקראת הנפקת גרינרואד, שפיתחה טכנולוגיה לצמצום תאונות דרכים ● לפידות יכהן כיו"ר הוועדה המייעצת לענייני ביטוח של גרינרואד לשלוש שנים מיום ההנפקה, ויקבל בתמורה לשירותיו מניות מוגבלות בשיעור של 2% על-פני תקופה של שנתיים

גם אברי גלעד נכנס ליזמות / צילום: גל חרמוני

מפורסמים ומשקיעים: גם אברי גלעד נכנס ליזמות

גלעד ייקח חלק בסטארט-אפ החינוכי DAATA המפתח את פלטפורמת הלימוד Brain Station, וישמש כחבר בוועדה המייעצת של החברה. גלעד אף רכש מניות של החברה ● וגם: משרד התיירות מחפש סמנכ"ל/ית שיווק ● אירועים ומינויים   

כינוס האיחוד האפריקאי באדיס אבבה / צילום: Shutterstock, Dereje

היחסים מתחממים, ההזדמנויות גדלות: 20 שנה לאחר שהוקם, ישראל זוכה למעמד משקיפה באיחוד האפריקאי

מאז 2002 ישראל מנסה לזכות במעמד רשמי כמשקיפה באיחוד האפריקאי, ועכשיו מאמצים אלה נשאו פרי ● המהלך יוכל לבסס את מעמד המדינה ביבשת המתפתחת ולממש את הפוטנציאל האדיר שגלום בשיתוף פעולה ישראלי-אפריקאי

ג'רום פאוול / צילום: Reuters, POOL New

המדפסת ממשיכה לעבוד: הפד מתקרב לצמצום תוכנית הרכישות, אבל התזמון לא ברור

אלמלא וריאנט הדלתא אולי התהליך לנסיגה מהתמיכה בשווקים לא היה כל-כך איטי ● העלייה באינפלציה מחדדת את המחלוקת בין חברי ועדת השוק הפתוח של הפד

החשמלית החדשה "איוניק 5". מענה אסטרטגי לכיבוש של "טסלה" - השבוע בעולם הרכב / צילום: יח"צ

ההשקות החדשות של יונדאי והדגמים שתמצאו רק אצל היבואנים הקטנים

יבואנית יונדאי, כלמוביל, השיקה את החשמלית החדשה "איוניק 5", ובמקביל את הגרסה החשמלית לגמרי של הג'יפון קונה ● בערוץ היבוא העקיף נחתו בישראל גם מספר מכוניות פורד חשמליות מדגם "MUSTANG E MACH" ● השבוע בעולם הרכב

ישיבת פוניבז' / צילום: רפי קוץ

לומדי התלמוד דווקא תורמים לכלכלה

בניגוד לכל הנראטיבים על בזבוז הכסף הציבורי שבלימוד תלמוד ועל אובדן התוצר - כדאי לדעת: ההשקעה בהשכלה היא השקעה משתלמת ● ההשקעה בלימוד התלמוד עוזרת לכלכלה, שכן היא משפרת את רמת ההגינות של העסקים ובכך מאפשרת אותם חרף מערכת המשפט הבלתי מתפקדת ומאפשרת לישראל פריחה כלכלית

מליאת הכנסת / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

השבוע שבמפלגות החרדיות מעדיפים לשכוח, והפליק-פלאק של ליברמן

התנגדות האופוזיציה לשלוח נציגים לוועדת האתיקה יוצרת מצב אבסורדי שראשי ועדות דנים בנושאים למרות ניגוד עניינים ● בשקט בשקט עבר השבוע במליאה חוק הדיינים, שנישל את החרדים משליטה על הוועדה ● ליברמן ושותפיו לניהול הממשלה מגלים בחודש וחצי האחרון ש"דברים שרואים משם לא רואים מכאן"

אביגדור ליברמן בכנס לשכת עורכי הדין באילת / צילום: דוברות לשכת עורכי הדין

פיץ' אישררה את דירוג האשראי של מדינת ישראל

חברת הדירוג הבינלאומית צופה צמיחה של 5.1% ב-2021 - מתחת לתחזית בנק ישראל

ואוליה-מתקן התפלה באשקלון / צילום: יח"צ

מתקן ההתפלה השישי בישראל: הוגשו 3 הצעות למכרז הענק

כך הודיעו משרדי האוצר, האנרגיה ורשות המים ● מדובר במכרז PPP, כשעלות ההקמה של הפרויקט מוערכת בלמעלה ממיליארד שקל ● בניית הפרויקט מתוכננת להסתיים בסוף 2025

אתר טבע בכפר סבא / צילום: סיון פרג'

לאומי: "טבע ממשיכה להתייצב, אך הסיכונים עדיין גבוהים"

חוסר הוודאות סביב הסוגיה המשפטית, טוענים בלאומי פרטנרס, "מעיב מאד על מניית טבע, בעיקר בשל החשש מקנס כספי כבד, לאור מצבה הפיננסי השברירי ממילא"

עשרות יוצרים ואנשי תעשיית הטלויזיה הפגינו מול משרד התקשורת / צילום: שח"ם ארגון השחקנים

עשרות יוצרים הפגינו מול משרד התקשורת נגד המלצות ועדת פולקמן

לדברי המפגינים, "אין הבדל בין הוט, סלקום ונטפליקס. כולן חייבות להשקיע ביצירה מקורית; שליש מתעשיית היצירה המקורית בישראל יימחק אם יאומצו המסקנות הללו"

נגיף הקורונה / צילום: Shutterstock, creativeneko

פרופ' גילי רגב יוחאי: "מחוסנים עם פחות נוגדנים הם בסיכון גבוה יותר"

ירידה בכמות הנוגדנים אצל מחוסנים מגדילה את הסיכון שלהם להידבק בקורונה: בשיבא עוקבים מתחילת קמפיין החיסונים אחרי 5,000 עובדי בית החולים שחוסנו, ובודקים את רמות הנוגדנים שלהם על בסיס חודשי ● פרופ' רגב-יוחאי שהציגה את תוצאות המחקר אמרה שכרגע אינה מתכוונת להתחסן בעצמה במנה שלישית ● "אבל אולי עוד שנה אגיד 'איזו טיפשה הייתי'"

אמזון תכה שוב את התחזיות? / צילום: Shutterstock, Jonathan Weiss

אמזון רשמה בפעם השלישית ברציפות הכנסות של מעל מאה מיליארד דולר, אך החמיצה את התחזיות

אמזון נהנתה משיטפון של קונים מאז שהחלה המגפה אולם אנליסטים צופים שהצמיחה תאט כעת כשהכלכלות בעולם נפתחו מחדש ● ההכנסות הסתכמו בכ-113 מיליארד דולר, פחות מהתחזית ● המניה יורדת במסחר המאוחר ביותר מ-5%

עיסאווי פריג' ותמר זנדברג בועדה המסדרת / צילום: נועם מושקוביץ-דוברות הכנסת

מרצ מובילה מגעים אזרחיים וכלכליים מול הפלסטינים בברכת רה"מ בנט

גורמי השמאל בממשלת השינוי יזמו מפגשים של שרים עם מקביליהם הפלסטינים, תכנון ועידה משותפת עם הרשות ושיחות קבועות בין השר לשיתוף פעולה אזורי לבין עמיתיו ברמאללה ● גורם בלשכת רה"מ: המו"מ המדיני לא יחודש בקרוב