גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סוף לשיטת "אבא עשיר אבא עני": מה עומד מאחורי הצעד החדש של בנק ישראל?

בנק ישראל הודיע היום לבנקים כי הוא לא מאשר להשתמש בהלוואות שנלקחות על דירה קיימת לצורך רכישת דירה נוספת ● מדובר בצעד נוסף שמסמל את סוף ההקלות של הקורונה ● כעת נותר לשאול האם המשקיעים הם האחראים הבלעדיים לטירוף של שוק הדיור, ומה יקרה כעת למחירים?

אמיר ירון נגיד בנק ישראל / צילום: יונתן בלום
אמיר ירון נגיד בנק ישראל / צילום: יונתן בלום

ההבהרה שפרסם בנק ישראל היום, לפיה בנק לא יכול להעמיד הלוואה שתירשם כמשכנתה נוספת על דירה מסוימת, ולאחר מכן תשמש כהון עצמי לרכישת דירה נוספת אולי לא תכבה את שוק הנדל"ן, אבל תסמן כנראה צעד נוסף לקראת סיום ההקלות שיזם הבנק המרכזי ללווי משכנתה בעקבות הקורונה, ובמיוחד תגובה לכך שהטבות שכוונו לאוכלוסיה במצוקה - מנוצלות על ידי גורמים שונים להתעשרות.

זה קורה, ולא רק בישראל. מגפת הקורונה הולידה הטבות והקלות פיננסיות ואחרות על ידי הממשלות והבנקים המרכזיים ברחבי העולם, שעיקרם הורדת שיעורי מס והורדת ריביות, כדי לסייע לאלה שנקלעו לקשיים.

בנק ישראל פעל להקל על לווי המשכנתאות במספר דרכים: מתן אפשרות לדחות את תשלומי החזרי המשכנתאות, מתן אפשרות מוגדלת לקחת הלוואות לכל מטרה על חשבון הדירה (עד 70% משווי הדירה, במקום עד 50% משווי הדירה שהיו נהוגים עד אז).

דחיית המשכנתאות בוטלה, ובתמורה ביטל בנק ישראל חלק מהגבלת תמהיל המשכנתאות בריביות הפריים, שהוטלו לפני 10 שנים. אמנם צעד זה לא נומק בצורך לסייע ללווים בעקבות הקורונה, ואולם העיתוי שלו היה כזה, ועש גם שמסבירים, כי זהו התחליף לאפשרויות לדחיית משכנתאות שבינתיים בוטלו.

ואילו מצד הממשלה, הוריד שר האוצר לשעבר ישראל כ"ץ את מס הרכישה למשקיעים, בצעד שאינו קשור לקורונה. בסך הכל מכלול הצעדים תידלק את המשקיעים, שהבחינו בשלל אפשרויות לנצל את המצב לטובתם.

התוצאה: כמות המשקיעים שרכשו דירות ברבעון הראשון של השנה, הייתה הגבוהה ביותר ב-6 השנים האחרונות, ועל פי הנתונים הלא רשמיים מהרבעון השני - השתתפותם בשוק רק עולה.

ברחבי העולם נתקלים בתופעה דומה: צעדי מס וריביות שננקטו להקלה על נפגעי הקורונה מנוצלים על ידי משקיעים לצבור עוד ועוד נכסים, מה שגם תורם לעליית מחירי הדירות.

בבנק ישראל מסתכלים על המשקיעים, וכנראה שאומרים שם שלא לזה התכוון המשורר. הכוונה במיוחד למעריצי רוברט קיוסאקי ושיטת ה"אבא עשיר אבא עני" שלו. שיטה זו, שקנתה לה קהל אוהדים רב בקרב המשקיעים הישראלים, גורסת שדירתו הראשונה של אדם, יכולה לשמש גם כבסיס לדירתו השנייה, בכך שניתן למשכן אותה לצורך גיוס הון עצמי לרכישת הדירה השנייה, את הדירה השנייה ניתן לשעבד לטובת הדירה השלישית, וכך הלאה.

אז כדי לבלום את התופעה הטיל הבנק המרכזי וטו על האפשרות שהלוואה שנלקחת על חשבון דירה אחת, תשמש כפלטפורמה ליצירת פירמידה של השקעות בנדל"ן.

השאלה עד כמה הצעד הזה אפקטיבי. משקיעים מתוחכמים דיים, כדי להסוות השקעות נדל"ן והלוואות שמוצגות כהון עצמי - די אם פלוני ייקח הלוואה לכל מטרה על חשבון הדירה, ויקנה דירה על שם אחיו, במשכנתה מבנק אחר, כדי שקשה יהיה לתפוס אותו.

בעיה שעלולה להיווצר היא עבור משפרי דיור שמעוניינים לרכוש דירה בטרם הם מוכרים את דירתם, ולצורך השגת ההון עבור התשלום הראשון, הם לוקחים הלוואה על חשבון דירתם הקיימת. מדובר בציבור לא גדול, אבל מצד שני לא זניח, ויש להאמין כי בנק ישראל ימצא את הדרך לפטור אותו מהגזירה.

השאלה, האם הצעד באמת ירגיע את שוק הנדל"ן, ולהערכתי התשובה שלילית. ההערכות שמשקיעי הנדל"ן הם הגורמים לעליות המחירים אינן משוללות יסוד, אבל גם לא מוכחות. הנה למשל הזוגות הצעירים רשמו ברבעון הראשון של 2021 שיא של 12 שנים לפחות ברכישת דירות, וזה כשמחיר למשתכן שוקעת; משפרי הדיור מגבירים גם כן את הופעתם בשוק, ולבוא ולטעון שרק המשקיעים אשמים, זו פשטנות במקרה הטוב והפניית גב לבעיות שורשיות של השוק במקרה הרע.

עוד כתבות

אליקים עופר / צילום: תמר מצפי

DSPG עקפה את תחזיות השוק; המנכ"ל: הקורונה יצרה ביקושי-שיא למוצרים מבוססי הפעלה קולית

DSPG, שמפתחת שבבים למכשירי מדיה, רשמה הכנסות של 35.8 מיליון דולר, בעוד האנליסטים ציפו ל-35 מיליון דולר ● החברה רשמה רווח נקי של 12 סנט למניה, כשתחזית האנליסטים הייתה ל-8 סנט בלבד

בית קפה בתל אביב. השגרה חזרה / צילום: כדיה לוי

הפעלה מיידית של התו הירוק וחובת בדיקה שלילית לילדים: אלו המלצות קבינט המומחים לצעדים מיידיים

פרופ' נחמן אש הצהיר כי משרד הבריאות פיתח מדד חדש לפיו יקבל את ההחלטות לגבי הטלת מגבלות נוספות על המשק ● "סגר כשלעצמו, מעבר לכל נזקיו, עשוי לבלום את המשך התחלואה אבל לא להביא להיפוך משמעותי של מגמת התחלואה, אלא אם מדובר בסגר קיצוני יותר מכפי שהיה בגל השלישי"

סימון ביילס באולימפיאדת טוקיו / צילום: Reuters, Kunihiko Miura

כישרון זה לא מספיק: השיעור של המתעמלת סימון ביילס לארגונים

הודעת הפרישה הדרמטית של המתעמלת האמריקאית ניפצה כמה מהמיתוסים של עולם העבודה: מצליחנים אינם חסינים, ובריאות נפשית לא יכולה להישאר מחוץ לדלת המשרד ● האחריות לזהות את הסדקים לפני הקריסה מוטלת על המנהלים ועל העובדים יחד ● ניהול וקריירה

אוניברסיטת הרווארד / צילום: Shutterstock

אחרי הקפאה של שנה: תוכנית וקסנר שבה לפעילות

בעיצומו של מגיפת הקורונה, אוניברסיטת הרווארד הקפיאה את פעילותה של הקרן, שכעת מתחדשת ● התכנית זכתה לביקורת פוליטית ובלט בביקורת יאיר נתניהו שביקר את הקרן לאחר פרסומים כי אהוד ברק קיבל שכר מהקרן עבור שני מחקרים

משרדי פייסבוק / צילום: Associated Press, נואה ברגר

לאמריקה התאגידית נמאס מהקורונה: מכריחה את עובדיה להתחסן

המומנטום להכריח אנשים להתחסן נבנה כבר זמן מה, וביום רביעי פייסבוק וגוגל הודיעו על הכרח משלהן עבור העובדים שלהן להתחסן ● איזה חברות אמריקאיות גדולות הכריזו בעקבות המהלך על דרישה לפחות מחלק מעובדיהן להתחסן?

אזור תעשיה הרצליה פיתוח / הדמיה: דרמן ורבקל אדריכלים

אושרה להפקדה תוכנית שתכניס מגורים לאזור התעסוקה של הרצליה

התוכנית מציעה תוספת זכויות בסך 1.43 מיליון מ"ר של שטחי תעסוקה, מסחר, מלונאות וגם, 300 יחידות דיור בשטח ממוצע של 50 מ"ר, ו-750 דירות דיור מוגן

ד"ר ר גיל לימון / צילום: גדעון שרון

ועדת האיתור בחרה בד"ר גיל לימון לתפקיד המשנה ליועמ"ש

לימון הוא עוזרו הבכיר של היועמ"ש אביחי מנדלבליט, שעמד בראש ועדת האיתור ● לטענת היועמ"ש, הבחירה בלימון אינה ניגוד עניינים ● הממשלה צפויה לאשר את ההמלצה

גדעון תדמור / צילום: דרור סיתהכל

נחתם הסכם מימון של 907 מיליון דולר לפיתוח מאגר שננדואה של נאוויטס

מאגר הנפט הענק שננדואה, שנמצא במים הכלכליים של ארה"ב במפרץ מקסיקו, מוחזק בידי נאוויטס (53.1%) הישראלית ושותפותיה (46.9%) ● עפ"י ההערכות המוקדמות, המאגר מכיל כ-431 מיליון חביות נפט ופיתוחו מתוכנן להסתיים עד סוף 2024

אלוואנגר ראסל -  טאואר / צילום: תמר מצפי

דוחות חיוביים לטאואר: צמיחה של 16.8% בהכנסות ל-362 מיליון דולר

טאואר מספקת תחזית הכנסות של 385 מיליון דולר לרבעון השלישי של השנה, עם טווח תחזית של 5% כלפי מעלה או מטה ● אמצע טווח התחזית מייצג צמיחה אורגנית של 38% וצמיחה כוללת של 24% לעומת הרבעון המקביל ב-2020

נפתלי בנט, ושר האוצר, אביגדור ליברמן, בתום ישיבת הממשלה / צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

"חוץ ממשכורות לעובדים לא השארתם לי כלום": כך נראה ליל העברת התקציב בממשלה

כשמצד אחד אנשי אוצר מנוסים ומצד שני שורת שרים ומנכ"לים טריים, משרד האוצר קיבל תמונת ניצחון בדמות אישור התקציב לפי המתווה שרצה ● מתי בכל זאת התחילו צעקות במשרד ראש הממשלה, מה ליברמן לא הצליח להעביר ומה יקרה לכל החוקים האלה כשיגיעו לכנסת?

דונלד טראמפ / צילום: Shutterstock, Evan El-Amin

טראמפ מחזיק בידיו תרומות פוליטיות בסך 102 מיליון דולר

על אף ההפסד בבחירות וסילוקו מרשתות חברתיות, הנשיא לשעבר מושך תרומות לרפובליקאים

גידול של גירניום לימוני המיועד לשמנים לצד פאנלים סולאריים כחלק ממחקר שבוצע באזור משאבי שדה / צילום: חברת גיאוטבע

חקלאי מושב כפר פינס רוצים לגדל בבוקר שמש - ובערב ענבים

הוועדה המחוזית חיפה מקדמת תוכנית ראשונה מסוגה במחוז למערכת אגרו-וולטאית שתאפשר ניצול כפול של הקרקע הן לחקלאות והן להפקת אנרגיה סולארית ● יזמית הפרויקט היא החברה הצרפתית EDF, והמתקן שיוצב בקרקע יהיה בהפסק של 16-12 מגה וואט

נפתלי בנט, ושר האוצר, אביגדור ליברמן, בתום ישיבת הממשלה / צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

חוק ההסדרים עובר לכנסת: המטרו בדרך החוצה, מאבק על הרפורמה בחקלאות

בכנסת טוענים כי לא ניתן יהיה לדון בכל הרפורמות שבחוק ההסדרים ● בהתאם לנוהג חוקים יפוצלו ממנו, וכך מעריכים בכנסת שיקרה לחוק המטרו ● הלובי החקלאי ינסה לשנות את הרפורמה, לאחר שכשל בניסיון להוציא אותה מהחוק

פקקים באיילון / צילום: איל יצהר

הכניסה לתל אביב תעלה לכם כסף, אבל זה לא יקרה בקרוב

שרת התחבורה מרב מיכאלי התנגדה, שר האוצר אביגדור ליברמן הצהיר שהוא לא יתעקש, אבל באגף התקציבים נעמדו על הרגליים האחוריות ואגרת התחבורה הציבורית למרכז תל אביב, שידועה בשם אגרת גודש, נכנסה לחוק ההסדרים ● השינוי צפוי להיכנס בפועל רק ב-2024

חלוקת רכוש בעת גירושים / צילום: Shutterstock

הנכס רשום על שם בן הזוג? בתנאים האלו תוכלו לקבל חצי ממנו בגירושים

שני פסקי דין שניתנו לאחרונה מחדדים את חשיבות הרישום של נכסים מלפני הנישואים

ישיבת הממשלה לאישור התקציב אתמול / צילום: Reuters, אביר סולטן

לראשונה זה 3 שנים אושר תקציב בממשלה. מחיר התוספות לבריאות - קיצוץ רוחבי ביתר המשרדים

התקציב אושר לאחר שהבוקר הושגה פשרה בסוגיית תקציב הבריאות - מה שמסיר את המכשול המרכזי מההצבעה בממשלה ● לפי הסיכום, התוספת התקציבית ל-2022 תהיה כ-2 מיליארד שקל ● ראש הממשלה בנט: "לאחר שלוש שנים של קיפאון, ישראל חוזרת לעבוד"

משה אדרי, Screen IL / צילום: שניר קציר

משה אדרי משיק: שירות הסטרימינג החוקי הראשון לישראלים בחו"ל

שירות הסטרימינג החוקי הראשון לישראלים בחו"ל, Screen IL, מושק בימים אלו ● בשירות המדובר קיימת ספריית VOD עם למעלה מ-2,500 סרטים, סדרות ותוכניות, וכן שידורים חיים מערוצים ישראליים כמו קשת, רשת, i24News ועוד ● כיוון שמדובר בזכויות שידור, רק ישראלים בחו"ל יוכלו להשתמש בשירות

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: יוסי זמיר

האוצר נגד בנק ישראל: הפצצה שהתחבאה בחוק ההסדרים

ביום שישי, ברגע האחרון, הפיץ האוצר טיוטת חוק מעודכנת לקראת ישיבת הממשלה ביום ראשון, ובה הסתתרה פצצה - הקמת ועדה שתבחן את מבנה הרגולציה הפיננסית בישראל ● העובדה שבאוצר בחרו להכניס את הקמת הוועדה באופן חד-צדדי לתקציב, עשויה ללמד על כרסום בתפיסתו את נגיד בנק ישראל כיועץ הכלכלי של הממשלה

חוסר ההחלטה המתמשך על עליית גיל הפרישה לנשים יצר גירעונות בקרנות הפנסיה הוותיקות / צילום: Shutterstock, Khongtham

העלאת גיל הפרישה לנשים בחוק ההסדרים: למה דווקא עכשיו ואיך זה יעבוד

רגע לפני שקרנות הפנסיה הוותיקות נאלצות לבצע קיצוץ בקצבאות הפנסיה של הפורשים, בממשלה הכניסו את העלאת גיל הפרישה לחוק ההסדרים ● איך יתבצע המהלך, ולמה לקח כל כך הרבה זמן להגיע להחלטה?

מפעל רכב בבייג'ינג, סין / צילום: Associated Press, Ng Han Guan

הסערה המושלמת: כל הסיבות לכך ששוק הרכב בדרך לעליות מחירים משמעותיות

ההתייקרות המואצת של רכיבי הייצור בעולם מביאה את חברות הליסינג בישראל להזמין אלפי כלי רכב מכל הבא ליד ● מחירי הצמיגים והחלפים כבר התייקרו, והיבואנים מאשימים: "המכולות לא עולות לאוניות, בחברות עושים התמחרות"